A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

جام اتحاد ۱۳۵۲

جام اتحاد ۱۳۵۲

 

 

  * من و کودکی و جام اتحاد ....   !!!

 ==========

  یک ماه پیش از شروع اولین دوره  جام تخت جمشید ,  یک دوره مسابقه چهار جانبه فوتبال , میان چهار تیم بزرگ پایتخت , تحت عنوان جام اتحاد برگزار شد . تیمهای شرکت کننده در این رقابتها عبارت بودند از : "   تاج ( استقلال ) , پرسپولیس , پاس و عقاب "   . این بازی ها که جمعا 6 مسابقه بود  بمدت هشت روز  بطول انجامید  که آغاز آن , عصر ۱۸ خرداد ماه بود  و پایانش عصر ۲۵ خرداد ماه .

 

  رفتن به امجدیه بویژه در فصل تعطیلات تابستانی , همیشه یکی از بهترین خاطرات دوران نوجوانی ام است .  خانه ی ما , سمت منطقه ی قلهک بود و بر خلاف انکه  تازه به سن ۱۰ سالگی رسیده بودم   اما , با اغلب مسیر ها آشنا بودم , بویژه مسیر قلهک تا میدان هفت تیر ( ۲۵ شهریور سابق )  که با یک خط اتوبوس واحد   مثل آب خوردن و  ....

 اگر چه حالا چهل سال از آن روزها میگذره  اما , بواسطه ی  علاقه ی شدیدی که به مسابقات فوتبال داشتم , آنها را با جزئیات فراوان بخاطر می آورم هنگامی که تصاویر گذشته را در ذهنم مرور میکنم , جزئیاتی بخاطر می آورم که گاهی برای خودم نیز شگفت اور است بعنوان مثال , شماره های پیراهن بازیکنان ... شعار هوادارها  و .....  امیدوارم که این خاطرات , مورد توجه تان قرار بگیرد هر چند که میدانم انقدری هنر ندارم که بتوانم , همانگونه که خودم پس از چهل سال ان ها را بیاد می اورم و لذت میبرم , برایتان توصیف کنم تا شما نیز همانند من , آنها را در ذهن خود تصور کنید و از آنها لذت ببرید . 

 روز اول جام اتحاد ( ۱۸ خرداد ۱۳۵۲)  مقرر شده بود که دو مسابقه برگزار شود  و بر اساس قرعه , ابتدا راس ساعت ۵ عصر   تاج و عقاب آغاز کننده مسابقات بودند  و سپس در ساعت ۷  ,  تیمهای پاس و پرسپولیس بمصاف یکدیگر میرفتند .

 

 بنابر این , بعد از ظهر روز جمعه , پس از صرف نهار "  تنها " بسمت امجدیه راه افتادم . اگر چه که این پنجمین بار بود که به امجدیه میرفتم اما این اولین مرتبه بود که بدون حضور شخصی از خانواده ,  راهی امجدیه میشدم و همین نیز ,  شور و هیجان و خوشحالی ام را دو چندان کرده بود !! ... بار نخست که بهمراه دایی و یکی از اقوام به امجدیه رفتم , آن مسابقه پر گل ۴ بر ۱ پرسپولیس و تاج بود .  بار دوم  یک مسابقه دوستانه میان تیمهای ارتش ایران و ارتش شوروی که بهمراه پدرم به ورزشگاه رفته بودم و بخاطر دارم که ان روز ارتش ایران یک بر صفر بازی رو واگذار کرد . نامهایی که از ان روز برایم در ذهن مانده فرامرز ظلی , مجید حلوایی , پرویز قلیچ خانی و حسین باباخانلو  ...

  مسابقه سوم میان پرسپولیس و کروزیرو از برزیل بود که در یک روز بارانی بهمراه پدرم به استادیوم آزادی رفتم که بخاطر دارم تیم خوب برزیلی با حساب ۴ بر ۲ پرسپولیس رو شکست داد . چهارمین بار نیز مسابقه فینال جوانان زیر بیست سال اسیا بود که چند هفته قبل از جام اتحاد انجام شد  و تیم ما با دو گل ( یادمه مسیح نیا و یوسفی ) ژاپن را شکست داد . 

 

 رسیدم امجدیه بلیط تهیه کردم و ..... از مسیر رختکن کادر داوری که آن روز محسن زمانی داور وسط بود وارد زمین شدند و پشت سر انها تیمهای تاج و عقاب امدند . نکته جالب که بیاد دارم نظر همه را بخود جلب کرده بود لباسهای بازیکنان بود که ظاهرش قدری با شکل همیشگی ان متفاوت بود . لباس تاجی ها که بسیار خوش رنگ نیز بود  بنظر , قدری روشن تر از همیشه می آمد و اگر چه فاقد لوگوی همیشگی بود اما روی سینه  , سه حرف کلمه تاج , به زبان انگلیسی درج شده بود . عقابی ها نیز که پیراهن های سفید بر تن داشتند , روی سینه هایشان نام عقاب را به زبان انگلیسی , درج کرده بودند . 

 نکته قابل توجه دیگر که از ابتدای آن مسابقه بخاطر دارم , حضور یک بازیکن جدید خوزستانی در ترکیب تاج بود . حسن نگارش اولین بازی خود را برای تاج , همان روز مقابل عقاب انجام داد . 

 بازی با حمله های پی در پی تیم تاج  آغاز شد .سپس یک ضربه سر خوب از حسن روشن که دروازه بان عقاب مهار کرد و سپس در میانه نیمه اول یک ضربه کاشته از علی جباری که از محدوده نقطه کرنر بسیار زیبا زده شد ه بود , چیزی نمانده  بود که به گل تبدیل شود . در مقابل یک کاشته از قلیچ خانی و یک موقعیت خود روی اشتباه الله وردی نصیب وفاخواه شد که آن نیز بی ثمر ماند ...

 نیمه دوم  تاج یک تعویض انجام داد و مسعود معینی را به زمین آمد اما اما برتری نسبی با عقاب بود .  ایرج دانایی فرد در گوش چپ عقاب خیلی خوب بود و خط دفاع تاج را آزار میداد ولی در حالی که  مسابقه بدون گل در حال پایان یافتن بود یک ضربه زیبا , سرضرب و تماشایی از کاپیتان تاج علی جباری دروازه تیم عقاب را فرو ریخت و  تاج  برنده این مسابقه شد .

 

علی جباری * کاپیتان محبوب تاج , سلطان علی جباری , در واپسین دقیقه ها  تک گل پیروزی بخش تیمش را وارد دروازه عقاب کرد . کاپیتان به احساسات علاقمندانش پاسخ میدهد  ..................... امجدیه - ۱۸ خرداد ۱۳۵۲

============================

 

 سپس دو  پاس و پرسپولیس پشت سر داوران  وارد زمین امجدیه شدند ,  داور وسط , زنده یاد جعفر نامدار بود .  پیراهن های پرسپولیسی ها خیلی زیبا بود . یک رنگ قرمز خوشرنگ که زیر نور پروژکتورهای امجدیه بسیار زیباتر هم , به چشم می آمد . فاقد لوگوی همیشگی بود اما میگفتند که پیراهن هایشان شبیه لباسهای ارسنال است .

 

 زنده یاد همایون بهزادی نفر اول  وارد زمين شد و از آن طرف نيز پاس با كاپيتاني اصغر شرفي كه آنها هم لباسهايي تازه بر تن داشتند  كه سفيد برفي بود و بسیار ساده بنظر می رسید به میدان امدند .  اما نکته قابل توجه و مهم , حضور تعدادی بازیکن تازه بخدمت گرفته در ترکیب هر دو تیم بود . 

 بازيكنان جديد پرسپوليس که جایگزین چند بازیکن بزرگ همانند حسین کلانی و صفر ایرانپاک شده بودند عبارت بودند از داوود ميرطوسي ‚ مسيح مسيح نيا‚محمد دستجردي و بازيكنان جديد در باشگاه پاس نيز عبارت بودند از : بيژن ذولفقارنسب ‚اسماعيل نوربخش ‚ مهدي دينورزاده ‚ محسن ميري و محمد خــمسه كه اين آخري به همراه اسماعيل نوربخش از باشگاه قـــصر يخ به پاس ملحق شده بودند وخــمسه در اين بازي  از ابتدا در درون دروازه پاس قرار گرفت .

جام اتحاد ۱۳۵۲

* سه ستاره جوان و شایسته پرسپولیس : داوود میر طوسی , مسیح مسیح نیا و محمد دستجردی ....   ۱۸ خرداد ۱۳۵۲

================================

 

 

  يكي از موارد نادر و شگفت آور بازی پرسپولیس و پاس , که بسیار کم احتمال دارد  در یک مسابقه فوتبال روی دهد   , اعلام سه ضربه پنالتي در همان سي دقيقه ابتدايي بر عليه تیم  پاس بود که توسط داور  زنده یاد  جعفر نامدار اعلام شد . اولین  پنالتی درست به محض شــروع بازي اعلام شد و محل وقوع ان نیز در محـــوطه جريمه دروازه شمالي  امجديه  بود . ( توپ به دستان مدافع پاس ناصر توحیدی . برخورد کرد  )  بنابر این در دقیقه اول  پرسپوليس  صاحب یک ضربه پنالتي شد و کاپیتان بهزادي توپ را به سمت راست دروازه بان ( محمد خمسه ) زد که گل شد  در صورتيكه خمسه به سمت چپ خودش , شيرجه رفته بود .

اما پاس که بنوعی با بدشانسی مواجه شده بود , حدود ۱۰ دقیقه بعد بازی را به تساوی کشاند .  علي مناجاتي که ان روز خیلی خوب و سرحال بازی میکرد با یک شوت زیبا و ناگهانی دروازه بهرام مودت را باز کرد . توپ او درست به کنج بالای دروازه رفت .  دقایقی پس از ان علی مناجاتی اما  مصدوم شد و قادر به ادامه مسابقه نبود بنابر این  کادر فنی پاس , مجبور به تعویض اش شد .  در ادامه ,  خط دفاع پاس دو بار دیگر مرتکب پنالتی شد , يكبار به علت خطا روی همایون بهزادی و بار دیگر به علت خطاي هند مدافع جوان پاس مهدی دینورزاده اعلام شد  .

 

جام اتحاد پرسپولیس و پاس ۱۳۵۲

*  پرسپولیس و پاس ( جام اتحاد )  تقابل محمد دستجردی و بیژن ذوالفقار نسب ......      امجدیه - ۱۸ خرداد ۱۳۵۲

================================

 

 پنالتی دوم را  مجددا همایون بهزادي  زد . او توپ را درست به همانجایی زد که در هنگام پنالتي اول زده بود و محمدخمسه نيز مجدد در جهت عكس ضربه او شیرجه رفت . پنالتي سوم را نیز کاپیتان بهزادي زد که اینبار او توپ را در جهت مخالف دو پنالتی قبلی زد كه اتفاقــا خمسه نيز در پنالتي سوم بار دیگر در جهت مخالف ضربه او شیرجه زد .

 البته تيم پاس , نسبت به اعلام پنالتي های پرسپولیس معترض بود  ولي بياد دارم که گزارش مسابقات که در روز شنبه در هفته نامه های  دنياي ورزش و کیهان ورزشی انجام  شده بود  صحيح بودن پنالتي ها تایید کرده بودند  و تنها در یکی از دو هفته نامه  در مورد پنالتي آخر عنوان شده بود كه خطا بيرون محوطه جريمــه رخ داده بود بهر روی بياد دارم كه میان مربی پاس  و جعفر نامدار در مورد پنالتی ها , بحث بود كه مرحوم نامدار صريحـــا  به صحيح بودن پنالتي ها اعتقاد داشت. در نيمه دوم ,  اصغر شرفي یکی از گلها را پاسخ داد  تا نتيجه ۲-۳ بسود پرسپوليس گردد . گل شرفی با ضربه سر   روی یک ارسال از راست زده شد و دیگر تا پایان تغییری در نتیجه بازی روی نداد . 

 

 

  در حال تکمیل ...........

 

 

 

===============

نوشته : سهیل سلمان زاده