A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

فروشگاه ورزشی بابی مور

فروشگاه ورزشی بابی مور

* فروشگاه ورزشی بابی مور ............................   لندن -  بهار زیبای ۱۳۵۰

=======================

 

  آن روزها که هنوز قرار داد های آنچنانی در فضای فوتبال , طنین انداز نشده بود و ستاره های کهکشانی نیز همانند سایرین ,  دغدغه گذران زندگی داشتند , دنیای ما با آنچه که اکنون شاهدش هستیم تفاوت فراوان داشت .  زمان همچون همیشه بسرعت سپری میشد  و فوتبال سرانجام روزی خاتمه می یافت  .....  پس لاجرم می بایست طرحی نو در انداخت و در این مسیر , چه بهتر که مشغله پس از دوران بازیگری  نیز با تعقلات آنها همگام باشد .   

 گروهی مربی فوتبال و گروهی نیز در آموزشگاه ها دبیر ورزش میشدند و به  تعلیم نوجوانان می پرداختند در این میان اما تعداد اندکی , فروشگاه ورزشی دایر کردند و با توجه به نام و نشانی که اغلب از دوران قهرمانی , برایشان باقی میماند , به حرفه ای فروشگاه داری و ارائه لوازم ورزشی روی می آوردند . برخی از انها بسرعت ناکام مانده و به اصطلاح , کسب و کارشان رونق نمیگرفت , لاجرم حرفه ای دیگر را بر میگزیدند .  اما  در میان , چند تایی بودند که شهرت جهانی یافتند .  یکی از انها فروشگاه ها که بسیار مشهور شد  متعلق به بابی مور  , کاپیتان خوش چهره و محبوب تیم ملی انگلستان در دو جام جهانی ۱۹۶۶ و ۱۹۷۰ بود . 

  بابی مور , بی تردید یکی از جالب ترین چهره های تاریخ فوتبال جهان می باشد . یک مدافع خوش چهره , خوش پوش با لبخند های براستی محشر , که جام زرین ژول ریمه را نیز,  بالای سر برده است .... میانه ی دهه ی ۶۰ میلادی , پوستر او که روی دوش سایر بازیکنان تیم ملی , شاد و خندان جام ژول ریمه را به جهان نشان میدهد , تقریبا در تمام کشورهای دنیا به نمادی از کامیابی و موفقیت تبدیل شد  . بنابر این بابی تمام ویژگی های یک چهره ی مشهور جهانی را با خود بهمراه داشت . علاوه بر این ,  کاپیتان سه شیرها  بسیار اجتماعی و خوش مشرب بود و همین جایگاه اش را در اعماق قلب جوانان تثبیت میکرد .

 

 پلاک ۵۴۲ خیابان ( Green Street ) واقع  در شرق لندن , برای سالها میعادگاه علاقه مندان باشگاه مشهور وستهام یونایتد بود ... موقعیت این فروشگاه , درست مقابل درب ورودی جایگاه غربی ورزشگاه خانگی وستهام " بولین گراند Boleyn Ground " که بنام آپتون پارک شناخته میشود , می باشد .  فروشگاهی که جنب خیابان اصلی و میان خانه های مسکونی واقع شده و بر خلاف ظاهر ساده اما در دهه ی 70 و 80 میلادی , یکی از فعال ترین فروشگاههای تجاری منطقه بشمار می آمد .

 برای جوانان طرفدار وستهام در دهه های ۶۰ و ۷۰ و ۸۰ میلادی که به آپتون پارک می امدند , فروشگاه بابی مور همانند یک گنجینه ی زیبا بود که هرگز نمی بایست از مشاهده  آن , غافل شد . چرا که کمیاب ترین وسایل و لباسهای ورزشی روز دنیا , در انجا تولید انبوه میشدند و علاقمندان میتوانستند براحتی انها را تهیه کنند . در کتاب زندگینانه بابی مور که بقلم " جف پاول jeff powell " نوشته شده است به بینش بابی مور در  راه اندازی فروشگاه و نحوه تبدیل آن به یک معدن طلای کوچک , اشاره شده است .

فروشگاه ورزشی بابی مور

* نمایی از فضای داخلی فروشگاه بابی مور ... لندن -  بهار ۱۳۵۰ - بانوی سمت راست , همسر بابی مور می باشد . 

عکاس : استاد ماساهیده تاماکوشی

====================== 

 

 یکی از اشخاصی که بابی مور را در اداره فروشگاه ورزشی اش , یاری نمود " جک ترنر Jack Turner " بود که در این حرفه صاحب تجربه فراوان بود  . ترنر با مشاوره های صحیح مالی  , کاپیتان وستهام را در مسیر موفقیت کامل قرار داد . این فروشگاه که در جلوی یک خانه قرار دارد , درست مقابل درب اصلی ورزشگاه می باتشد که پیش از ان  ترنر از این مکان , بعنوان محلی برای تولید کفشهای فوتبال ( کفاشی ورزشی )  استفاده میکرده است .