A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

گونتر نتزر

گونتر نتزر

* گونتر نتزر ( بورسیا مونشن گلادباخ ) .....  شنبه - ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۲ 

* عکاس : استاد ماساهیده تاماکوشی عزیز

Günter Netzer (Borussia Mönchengladbach) ... Sat. 19 May 1973

Photo : Professor Masahide Tomikoshi

=========================

 

 

 بخش اول :

 

  گونتر تئودور نتزر ( Günter Netzer )  هافبک شایسته فوتبال آلمان و اسطوره ی ابدی باشگاه بوروسیا مونشن گلادباخ . او با اندام درشت و   موهایی بلوند و  آراسته , بت جوانان کشور آلمان در سالهای نخست دهه ۷۰ میلادی بشمار می آمد . سبک زندگی و سیمای دلنشین اش , سبب ان بود که به یک چهره ی محبوب برای رسانه ها , تبدیل گردد . 

 نتزر در سمت چپ زمین بازی میکرد و پست اش اغلب هافبک چپ در سیستم ۳ ۳ ۴ و گاه بغل چپ در سیستم ۴ ۲ ۴ بود . ویژگی بارز فیزیکی نتزر ,  پاهای بزرگ و درشت اش بود   , که تنها با پوشیدن استوک های نمره ۱۱ قدیمی , میتوانست در چمن سبز ظاهر گردد . 

 

   گونتر نتزر اما علیرغم داشتن جثه ای بزرگ , یک هافبک بسیار سریع و چابک بود .  شاخصه ی مهم او در دوران بازیگری , پیشروی های سریع  و غافلگیر کننده اش در هنگام حرکت رو به جلو و حمل سریع توپ در یک مسیر مستقیم بسوی دروازه حریفان بود او میتوانست مسافتی در حدود ۵۰ یا ۶۰ متر را پا توپ , بسوی دروازه حریف حرکت کند بدون انکه مدافعان , سد راهش باشند  . قابلیت دیگر نتزر آن بود که بنا به شرایط , میتوانست در نقش یک هافبک تهاجمی خوشفکر و بازیساز ( playmaker ) نیز ظاهر گردد . او از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۲ ( بمدت یازده سال ) در باشگاه بورسیا مونشن گلادباخ توپ زد .  باشگاهی که ابتدا در رده ی  جوانان اش , فوتبال را آغاز نمود وسپس , سال به سال همگام با آن در مسیر موفقیت و تکامل قرار گرفت تا انجا که سرانجام در سالهای ابتدایی دهه ۷۰ میلادی به قطبی بزرگ در فوتبال باشگاهی آلمانغربی سابق تبدیل شد .

 

Günter Netzer * گونتر نتزر و مونشن گلادباخ , فاتح رقابتهای باشگاه های آلمان .... با نمایش درخشان و با شکوه نتزر , گلادباخ نخستین باشگاه فوتبال آلمان بود که برای  دو فصل متوالی ,   ( ۷۰ - ۱۹۶۹ ) و ( ۷۱ - ۱۹۷۰ ) قهرمان رقابتهای بوندسلیگا  شد . 

============================

 

 در سالهای نخست دهه ۷۰ میلادی , رقابت اصلی جهت فتح مسابقات بوندسلیگا , تنها تحت عنوان دو باشگاه خلاصه میشد . بورسیا مونشن گلاد باخ و بایر مونیخ ... گلاد باخ با ترکیبی از چهره های ملیپوش همچون : برتی فوگتس , راینر بونهوف , یوپ هاینکس , هر برت ویمر که در صدر انها گونتر نتزر قرار داشت و در سوی دیگر , بایرن که با سپ مایر , پل برایتنر ,  بکن بائر , گرد مولر .  شوارتزنبک ... خالق رقابتهایی داغ و جذاب بودند و برای سالها , رقابت رو در روی آنها ( بایرن و گلادباخ ) نقطه اوج فوتبال باشگاهی المانغربی را ترسیم میکرد .

  با حضور موثر و درخشان گونتر نتزر ,  گلادباخ یک جام حذفی باشگاه های آلمان ( ۱۹۷۳ DFB-Pokal )  را نیز بخانه برد و سپس در عرصه ی رقابتهای اروپایی  , حضور در فینال جام یوفا را تجربه کرد . در ان سالها هدایت مونشن گلادباخ را یک مربی توانا و کارامد بنام هنس ویسویلر ( Hennes Weisweiler ) بر عهده داشت که در شکوفایی نتزر سهم عمده ای داشته است . 

 

گونتر نتزر

* گونتر نتزر ( گلادباخ و هامبورگ ) ...  استادیوم بوکلبرگ -  جمعه ۲ مهر ۱۳۵۰ 

* عکاس : استاد ماساهیده تاماکوشی  

Günter Netzer   Borussia Mönchengladbach vs Hamburger SV

Bökelbergstadion 24 Sep 1971

Photo : Professor Masahide Tomikoshi

=========================

 

با اینحال اما  باید پذیرفت که, این افتخارات گونتر نتزر در قالب تیم فوتبال باشگاه بوروسیا مونشن گلادباخ  نبود که نامش را در جهان فوتبال , پر آوازه نمود .... بلکه حضور موفق وی در بطن تیم ملی آلمانغربی " بویژه  یورو ۱۹۷۲ " بود که او را تبدیل به یک فوق ستاره نمود . در جام جهانی ۱۹۷۰ , نتزر بجهت یک آسیب دیدگی  با بدشانسی کامل مواجه شد تا هم , او یک تورنمنت بسیار بزرگ و ارزشمند را از کف دهد و هم تیم ملی آلمان از شانس حضور یک هافبک جوان و تاثیر گذار , محروم گردد ولی  یورو ۷۲ ,  دقیقا همان میدانی بود که او سالها انتظارش را داشت .

 نتزر در مسابقه رفت برابر انگلستان یک روز بیادماندنی را در ورزشگاه ویمبلی سپری کرد تا ژرمن ها با شایستگی  میزبان خود را مغلوب سازند . مطبوعات وقت نوشتند که تیم انگلستان نمیدانست با نتزر چه کند چرا که براستی مهار ناشدنی بود !! ...  او یک گل زد و یک گل ساخت تا انگلستان در خانه با شکست ۳ بر ۱ مواجه شود و سپس در مسابقه برگشت که  انگلستان به چاشنی خشونت نیز روی آورده بود , نتیجه تنها یک تساوی بدون گل بود , تا اینگونه انگلستان مدعی از دور رقابتها حذف گردد . پس از ان مسابقه , گونتر نتزر اظهار داشت :  تمامی بازیکنان تیم انگلستان , نظر خویش را روی پاهای من معطوف کرده بودند .

  نتزر اما نمایش با شکوه خود را  در دور نهایی رقابتهای یورو ۷۲ نیز تکرار کرد . او در نیمه نهایی مقابل بلژیک میزبان و سپس در  فینال برابر  شوروی , عضو موثر و تاثیرگذار تیم هلموت شوئن بود  تا به لطف درخشش او , آلمانها فاتح جام ملتها شوند .

 

گونتر نتزر

* فینال یورو ۷۲ ( آلمانغربی و شوروی ) .....................  بروکسل - ۲۸ خرداد ۱۳۵۱

=========================

 

 با پایان یافتن رقابتهای جام ملتهای ۷۲ , گونتر نتزر به چنان ستاره ای تبدیل شد که اغلب باشگاه های متمول دنیا , خواهان عقد قرار داد با وی شدند . او در همان هفته نخست , پنج پیشنهاد عالی را از خارج از  آلمان دریافت کرد ........  اما یک اشکال بزرگ  در سر راه انتقال او قرار داشت و آن آنکه چنانچه او از فوتبال باشگاهی المان خارج شود , ممکن است  بر پایه ی قوانین حرفه ای آن سالها , شانس حضور در مسابقات جام جهانی ۱۹۷۴ را از کف دهد . مسابقاتی که نتزر , همواره رویای فتح آن را در سر داشت , بویژه که  میزبان رقابتها نیز آلمانغربی بود ....... ,  

 

                                               پایان بخش اول ....