A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

ایرج دانایی فرد

ایرج دانایی فرد* سه فرزند شایسته ی ایران :  مهدی مناجاتی , زنده یاد ایرج دانایی فرد و محمد نصیری ...... تابستان ۱۳۹۵

==============================

 

  ایرج دانایی فرد , فرد خلف استاد علی دانایی فرد و نخستین گلزن ایران در ادوار جام جهانی  ....... فوتبال را از تیمهای پایه باشگاه تاج آغاز کرد سپس به تیم فوتبال باشگاه عقاب پیوست تا برای سه سال متوالی شاگرد حسین فکری باشد . ایرج تحت تعلیم آقا فکری رشد کرد آنگونه که سرانجام در تورنمنت دوستانه جام اتحاد ( بهار ۱۳۵۲ ) نظر همگان را بسوی خویش جلب نمود . او برابر تاج انقدر درخشید که سرانجام موجب تعویض بازیکن مستقیم اش ( مسعود معینی ) شد و سپس چند روز بعد مقابل پرسپولیس , بک راست بزرگ فوتبال ایران ( زنده یاد ابراهیم آشتیانی ) را سخت بزحمت انداخت .

  با لغو مجوز فعالیت تیم فوتبال عقاب در پاییز ۱۳۵۳ , ایرج  به ناچار تغییر باشگاه داد .... ابتدا پرسپولیسی ها خواهان او بود اما مقررات آن سالها مانع از این انتقال شد تا سرانجام , ایرج به تیم فوتبال پاس شهربانی منتقل گشت . او دو فصل متوالی شاگرد عالیجناب حسن حبیبی بود و در این دوران چنان پیشرفت نمود که بعنوان بهترین هافبک چپ فوتبال ایران یکی از عوامل اصلی در جهت کسب عنوان قهرمانی پاس در جام تخت جمشید معرفی شد و همزمان نیز از سوی استاد حشمت مهاجرانی به اردوی تیم ملی فوتبال پیوست .

 

ایرج دانایی فرد

 

   اواخر سال ۱۳۵۵, سیل پیشنهادات ریز و درشت , بسوی ایرج سرازیر شد , در این میان سرخابی های تهران نیز " مصرانه " در صدد جذب او بودند و پاس نیز , همچنان خواهان حفظ وی ... اما  در این  مجادله طولانی , سرانجام تاج موفق عمل کرد و ایرج  پیراهن خوشرنگ آبی را بر تن نمود تا شاگرد یک  مربی خلاق و توانا بنام ولادیمیر جگیچ باشد . در آن فصل , خط حمله تاج با ترکیب آرمانی " ایرج دانایی فرد , هادی نراقی و حسن روشن " اغلب مهار ناپذیر بنظر می امد . چرا که آنها , به نتایجی کم نظیر و بیادماندنی دست یافتند .

 

ایراج دانایی فرد

 

  اگر چه ایرج با تاج قهرمان جام تخت جمشید نشد اما ,  نقطه اوج فوتبال باشگاهی خود را با یک حضور درخشان و بیادماندنی در دربی بیستم تهران ,  تثبیت کرد . او در این روز پایه گذار برد بیادماندنی ( ۳ بر صفر )  آبی های محبوب شد . نتیجه ای که همچنان پس از چهل سال ,  بهترین برد شهر اورد برای استقلال بشمار می آید اما این نیز  اوج دوران فوتبالی ایرج دانایی فرد نیست چرا که ۱۳ ماه دیگر , نام او برای همیشه در تاریخ فوتبال ایران جاودانه میگردد . 

 

  در رقابتهای جام جهانی ۱۹۷۸ , ایرج  در دومین مسابقه برابر اسکاتلند بمیدان رفت و نخستین گل فوتبال ما را در جام جهانی فوتبال , بثمر رساند . یک گل صد در صد ایرانی و انفرادی که محصول هوش سرشارش بود . گلی که در پی یکسری حرکات ریز و  سریع از زاویه تنگ و دشوار  بثمر رسید .

 در بازگشت از آرژانتین , فوتبال باشگاهی ایران ( جام تخت جمشید ) بیکباره نا تمام ماند .... چند ماه بعد از آن ایرج دانایی فرد برای انجام یک مسابقه دوستانه به کشور آمریکا دعوت شد . این دعوت از سوی  تیم فوتبال حرفه ای  کاسموس بود . اما حضور وی در آمریکا طولانی تر از انچه که النتظار می رفت شد چرا که او برای چهار فصل متوالی برای باشگاه تولسا رونینگن بمیدان رفت .  او بارها برای همراهی تیم ملی به ایران امد که مهمترین بخش آن ,  حضور در رقابتهای جام ملتهای آسیا ۱۹۸۰ بود که با کسب رتبه ای سوم  خاتمه یافت در این رقابتها , ایرج عزیز صاحب افتخار بستن بازوبند تیم ملی   نیز شد .