A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

بهروز رهبری فرد

بهروز رهبری فرد

* بهروز رهبری فرد عزیز و کاپ مسابقات اولین دوره لیگ برتر  .......         آزادی -  تیر ماه ۱۳۸۱

============================

 

 ستاره سالهای نچندان دور فوتبال ایران و مدافع توانا و شایسته ی باشگاه پرسپولیس , با کارنامه ی درخشان و بیاد ماندنی از جمله کسب  ۵ عنوان قهرمانی لیگ سراسری و یک جام حذفی  ....... بهروز عزیز , مدافع متعصب سرخپوشان که برای سالها نماد وفاداری به پیراهن و باشگاه پرسپولیس بود , همچنان در قلب هواداران واقعی فوتبال  , جای دارد . 

 

 سال ۱۳۷۲ , فصلی دشوار برای سرخپوشان بود .... کناره گیری علی پروین از فوتبال , که بسبب عدم نتیجه گیری تیم ملی در رقابتهای انتخابی جام جهانی ۱۹۹۴ , منجر به ان شد کهپس از سالها ,  کادر رهبری سرخپوشان دستخوش تغییر گردد . با خروج پروین از فضای فوتبال ایران , تعدادی از ستاره های پرسپولیس نیز از جمع سرخپوشان جدا شدند بنابر این لزوم جایگزینی و  جذب تعدادی بازیکنان جوان و آینده دار , اجتناب ناپذیر بنظر می امد ... از سوی دیگر تیم فوتبال نظامی فتح که در دسته اول باشگاه های تهران فعالیت داشت ,  دارای  تعدادی بازیکن خوب و آینده دار بود که نظرها را بخود معطوف کرده بودند یکی از آن جوانها , بهروز رهبری فرد بود . مدافعی که در خط دفاع فتح همراه با نادر خمس آبادی و مجتبی حسینی روزهای موفقی را سپری میکرد . اما  سرانجام در واپسین روزهای سال ۱۳۷۲ , بهروز به پرسپولیس پیوست ......  

 

 رهبری فرد  اما در ابتدا , کاری بس دشوار پیش روی داشت ...... سرخپوشان در مدتی کوتاه , مجدد به یک تیم پر ستاره , تبدیل شدند . بنابر این , فضا برای چهره های جوانی چون بهروز , بسیار اندک شد .  اما مصدومیت امیر موسوی نیا که در اواخر فصل ۱۳۷۳ رخ داد  , بهترین فرصت را برای بهروز پدید اورد تا در سمت راست خط دفاع سرخپوشان , حضوری موفق و موثر داشته باشد . اگر چه بهروز در فاز تهاجمی , همپای موسوی نیا موفق نبود اما , قابلیت های دفاعی اش بمراتب بهتر و مطمئن تر از او بود . بنابر این موفق شد , بطور کلی نظر کادر فنی ( حمید درخشان ) را نسبت بخود , جلب کند .... و در دی ماه همان سال , نخستین دربی اش را در شهر آورد ۳۸  تجربه کند .  شهر اوردی عجیب و پر حاشیه که محرومیت ۱۱ سرخابی ها را بهمراه داشت . ان روز او جوانترین و شاید کم تجربه ترین چهره میدان بود !! .....    

 بهروز اما از ان پس , برای ۱۳ فصل متوالی ( بجز یک فصل ) بخشی از ساختار منظم خط دفاع سرخپوشان و از چهره های محبوب و دوست داشتنی نزد هواداران بود آنگونه که سرانجام , بازوبند سرخ را نیز بر بازوی اش بست . او در این مدت  ۲۵۲ بار پیراهن پرسپولیس را بر تن کرد و ۲۰ بار نیز موفق به گلزنی شد تا علاوه بر اینکه در تاریخ باشگاه از نظر تعداد بازی , صاحب رتبه پنجم باشد یکی از موفقترین مدافعان تاریخ پرسپولیس نیز معرفی شود .  

 بهروز رهبری فرد

 

 برای سالها " بهروز رهبری فرد "   رکورد دار کسب عنوان قهرمانی در لیگ باشگاه های ایران بود .... تا پیش از ظهور پدیده ای بنام سید جلال حسینی , بهروز با کسب ۶ عنوان قهرمانی در رقابتهای لیگ سراسری , موفق ترین بازیکنان تمام  ادوار فوتبال ایران بود و باید در نظر داشت که  در شرایطی , شاید بهروز میتوانست همچنان تا به امروز موفقترین بازیکن تاریخ فوتبال باشگاهی ما  باشد .  بعنوان مثال ,  او و پرسپولیس در شرایطی فصل ۱۳۷۳ را با ناکامی در  نیمه نهایی به پایان بردند که اغلب کارشناسان آنها را شایسته ترین تیم جهت احراز عنوان قهرمانی میدانستند .   

  با اینحال نخستین عنوان قهرمانی را بهروز در زمستان سال ۱۳۷۴ و در یک فصل رویایی و خاطره انگیز بدست آورد . سالی که سرخپوشان , علیرغم سپری نمودن یک نیمفصل سخت و دشوار , سرانجام توانستند گام به گام فاصله فراوان بوجود امده تا صدر جدول را  از میان برداشته و  یک هفته مانده به پایان , قهرمانی شان را مسجل نمایند .

 سال بعد از ان , بهروز دومین قهرمانی اش را نیز تجربه کرد .... با یک تفاوت که اینبار , سرخپوشان تحت هدایت برانکو ,  " مقتدرانه "  جام قهرمانی را بالای سر بردند . بهروز اما روز به روز پخته تر و با تجربه تر عمل میکرد . فصل ۱۳۷۶ , سرخپوشان بجهت وقفه ای که در انجام مسابقاتشان بوجود آمده بود , بناچار از لیگ سراسری کناره گیری کردند و بدین صورت بجهت برنامه ریزی نادرست کمیته برگزار کننده لیگ ,  او یک فرصت عالی دیگر را برای کسب عنوان قهرمانی لیگ از کف داد . 

 فصل ۱۳۷۷ را شاید بتوان نقطه اوج دوران حضور بهروز رهبری فرد در پرسپولیس دانست ...... در این فصل , بهروز و سرخپوشان , فاتح هر دو جام فوتبال باشگاهی ایران ( لیگ و حذفی ) شدند .

 

پرسپولیس ۱۳۷۷ * بهروز رهبری فرد و پرسپولیس , فاتح هر دو جام فوتبال باشگاهی ایران در فصل ۷۸ - ۱۳۷۷

ایستاده : نادر محمد خانی , داود فنایی ,  رهبری فرد , انصاریان , گل محمدی و افشین پیروانی

نشسته : جهانبخش جعفری , علی باغمیشه , بهنام سراج , علیرضا امامی فر و نعیم سعداوی

===============================

 

  فصل ۱۳۷۸ , بار دیگر بهروز رهبری فر و پرسپولیس قهرمان لیگ سراسری ایران شدند . در این فصل , او  گلزنی در شهر آورد تهران را نیز ضمیمه کارنامه پر بارش کرد تا بیش از پیش در قلب هواداران پرسپولیس جای داشته باشد  . گلی که در یک شهر اورد جنجالی دیگر و از روی یک ضربه پنالتی بثمر رسید .......  و سرانجام , پنجمین و آخرین عنوان قهرمانی لیگ را با پرسپولیس در فصل ۸۱ - ۱۳۸۰ ( اولین دوره لیگ برتر ) بنام خود ثبت کرد .

 با تغییر مدیریت در پرسپولیس , شرایط برای مدافع با تجربه سرخپوشان دشوار شد آنگونه که بناچار در فصل ( ۸۳ - ۱۳۸۲ ) به باشگاه پاس پیوست .... در غیاب او اما , یک پرسپولیس پرستاره تشکیل شد ولی ان تیم پر ستاره , نتوانست موفقیت سالهای قبل را تجدید کند و با رتبه پنجمی فصل را به پایان برد ولی بهروز رهبری فرد در پاس , باز هم عملکردی موفقیت امیز داشت  و یک عنوان قهرمانی دیگر را نیز جشن گرفت . 

 پس از یک فصل غیبت اما , بهر روی بهروز به خانه خویش بازگشت .... از آن پس , او دو فصل دیگر را نیز برای پرسپولیس بمیدان رفت و سرانجام  در کمال شگفتی   ,  پس از ۱۳ سال  و در شرایطی که آن روزها کاپیتان سرخپوشان نیز بود , عذر او را خواستند !! ...... با اینحال اما همان  ۶ عنوان قهرمانی لیگ سراسری , برای  سالها ( تا پیش از سال ۱۳۹۷ ) او را صاحب عنوان ارزشمند پر افتخار ترین بازیکن تاریخ فوتبال باشگاهی ایران نموده بود . 

   علیرغم این کانامه درخشان اما , رزومه ملی رهبری فرد آنگونه که باید , پر بار نیست که البته جای شگفتی دارد  .... موضوعی که شاید بیش از  قابلیت های فنی  به مسائل حاشیه ای  مرتبط  باشد .  او بارها بویژه طی سالهای ۱۳۷۶ الی ۱۳۸۱به اردوی تیم ملی دعوت شد اما هر بار بعللی روی نامش قلم قرمز آمد . بهر روی دوران حضور بهروز رهبری فرد عزیز در تیم ملی ,  کوتاه است و مهمترین بخش های آن را , میتوان در رقابتهای جام ملتهای آسیا ۲۰۰۰ و نیز رقابتهای غرب آسیا , جستجو نمود .....