A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

استقلال ۱۳۶۰

استقلال

* استقلال قدرتمند و بیادماندنی فصل ۱۳۶۰ , فرزندان شایسته ایران بترتیب از راست ...

ایستاده : پرویز مظلومی , اصغر حاجیلو , شاهین بیانی , رضا احدی , حجت خاکسار تهرانی و رضا رجبی

نشسته : عبدالعلی چنگیز , غلامرضا نعلچگر , غلامرضا برهان زاده , حمید فردعلی نیا و سعید مراغه چیان 

=============================

 

 

 یک تیم شایسته و صد البته بیادماندنی که هرگز و هرگز از خاطر علاقمندان قدیمی فوتبال , محو نمیشود  .... باشگاهی که بر خلاف ادوار گذشته , با کمترین  پشتوانه  مالی و تنها بر پایه ی عشق و تعصب به رنگ آبی و هوادار , پای بمیدان رقیبان نهاد و بخوبی نیز از اعتبار و نام  باشگاه بزرگ و قدیمی فوتبال ایران دفاع کرد و آن پیراهن های زیبا و متفاوت که آدمی را بیاد  تیم ملی پرو می انداخت . زیبا , ساده , هنری و البته بسیار دلچسب .....

 

 استقلال اما برای تکرار افتخارات گذشته , راهی نداشت جز بازسازی و ترمیم خطوط سه گانه ... چرا که با حضور دو دروازه بان شایسته و با تجربه " زنده یاد ناصر حجازی و خاکسار تهرانی " از بابت حراست از چهار چوب دروازه , آسوده  بنظر میرسید اما این تنها ظاهر ماجرا بود چرا که بازگشت ناصر حجازی سبب بروز اختلاف , میان دو دروازه بان آبی شد و این نکته  تا آنجا پیشرفت که , بمرور خاکسارتهرانی که سالهای متوالی و تحت هر شرایطی " وفادارانه " به پیراهن تاج و سپس استقلال عشق می ورزید , آزرده شد و در چند مسابقه از حضور و نشستن بر  روی نیمکت امتناع ورزید و ...

از جمله شاخص ترین بازیکنانی که در آغاز فصل ۱۳۶۰ به جمع  آبی های محبوب افزوده شد , میتوان به مدافع توانمند آن روزهای فوتبال ایران " حمید فردعلی نیا " اشاره کرد که از باشگاه بوتان به استقلال آمد . او که در واقع تحت عنوان یک مدافع چپ به اردوی ابی ها پیوست , قادر بود در اغلب پستهای خط دفاع , یاری سان استقلال باشد . بنابر این او یکی از موثرترین چهره هایی بود که در فصل ۱۳۶۰ آبیپوش شد .   در سمت راست خط دفاع نیز همانند فصل قبل " شاهین بیانی " جایگاهی ثابت داشت و زوج رضا رجبی و سعید مراغه چیان ( محمد خضرایی ) نیز ستون استوار میانه ی خط د فاع آبی های تهران بودند .

حمید فرد علی نیا * حمید فردعلی نیا , مدافع شایسته ای که در فصل ۱۳۶۰ به جمع آبیپوشان محبوب پیوست . او سابقه ی عضویت دراردوهای تیم ملی و همچنین تیم امید را در کارنامه دارد . در تصویر , پرویز مظلومی و زنده یاد رضا احدی نیز حضور دارند .

===========================

 

  نبض میانه میدان استقلال در دستان ستاره ملیپوش استقلال " غلامرضا نعلچگر " بود . نعلچگر با دست یابی به بلوغ کامل فنی در بهترین دوران بازیگری اش قرار داشت و در اغلب موارد پایه گذار یا نقطه آغاز گلهای استقلال بود . بجز او شاهرخ بیانی و شاهرخ مطیعی , دیگر چهره های موثر و تاثیرگذار استقلال در میانه ی زمین بودند ...  اما شاید روشن ترین نقطه  برای آبی ها در فصل ۱۳۶۰ , ظهور پدیده ای تازه بنام حسن ( رضا ) احدی در سمت چپ زمین بود . ستاره ای که در واقع نتیجه سازندگی در باشگاه استقلال بشمار می آمد و  نامش , پس درخشش  در رده جوانان , به جمع بازیکنان بزرگسالان افزوده شد . 

 و سرانجام خط حمله پرتوان استقلال  که بی تردید در فصل ۱۳۶۰ , تمام نگاهها معطوف به آن بود . جذب دو سه مهره  کارآمد و نام ونشان دار , سبب شده بود  تا آبی ها بیکباره در فاز تهاجمی ,  پر فروغتر از دو فصل پیش  عمل نمایند . خط حمله ای که در اذهان , تاج جگیچ و سالهای آخر جام تخت جمشید را تداعی میکرد .

  مهمترین و شاخص ترین مهاجمی که در فصل ۱۳۶۰ به اردوی آبی ها پیوست , بی تردید " بهتاش فریبا " بود که از پاس به استقلال آمد و از همان ابتدا نیز توان هجومی استقلال را مضاعف کرد . در کنار او  عبدالعلی چنگیز و پرویز مظلومی دو ستاره ی تخت جمشیدی استقلال , بهمراه دو مهره جوان و کارآمد بنامهای غلامرضا برهان زاده و عزیز دسترس حضور داشتند تا آبی ها در این بخش , هیچگونه کمبودی نداشته باشند . غلامرضا برهان زاده همان مهاجمی که در آخرین فصل جام تخت جمشید برای ابومسلم بمیدان رفته بود , در این فصل به یک گوش راست  سریع و گلزن برای استقلال تبدیل شده بود و عزیز دسترس مهاجم آبادانی و ملیپوش استقلال نیز , اگرچه کمتر بمیدان رفت اما هر بار که فرصت یافت , موثر عمل نمود .        

 

غلامرضا برهان زاده