A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

پرویز دهداری

پرویز دهداری

* استاد پرویز دهداری  فینال تورنمنت بین المللی  کوروش کبیر )  امجدیه تهران - تیر ماه ۱۳۵۰

  اثری جاودانه از استاد علی کاوه عزیز 

 پرویز دهداری عزیز روی شانه دو مدافع توانمند تیم ملی منصور پورحیدری و مجید حلوایی و ۳۰ هزار هوادار که به نشانه ی قدرشناسی , یکصدا او را فریاد می زدند .

======================

 

 

 

 

 

  * پرویز دهداری و رمز و راز جاودانگی .......

   (  ۳ آذر ۱۳۹۹,  بمناسبت سال روز درگذشت معلم اخلاق )

 

   عزیزی که بارها  بازوبند تیم ملی  را  بر بازویش بسته , چند سال قبل در  گفتگویی خودمانی یکبار اشاره کرد : در این ۵۵ سال که  در فوتبال ایران حاضر بوده ام , همه جور اشخاصی را دیده ام ..... آنقدر که شاید در باورت نیز نگنجد اما بنظر من ,  دو نفر با سایرین تفاوت داشته اند . یکی از آنها پرویز دهداری است و دیگری ..... ( از آنجا که این مقاله در باب پرویز دهداری است , شاید صحیح نباشد که به نام فرد دوم اشاره شود )

 او سپس گفت : 

  این دو , بسیار سالم زندگی کرده اند به معنای حقیقی در تمامی وجوه .... اخلاق و رفتارشان , عملکردشان حتی نوع نگاهشان  به مسائل روزمره زندگی متفاوت بود  . آن رفتار و حرکتی  که برای سایرین چندان ظاهر بدی ندارد , برای این دو اما  ,  تحمل ناپذیر و حتی  گاهی غیر قابل باور بود  و من خودم بارها و بارها شاهد این ویژگی بوده ام . اگر بخواهم خلاصه تر بگویم , به معنای واقعی پاک و منزه بوده اند .  هیچگاه ندیده ام که از کسی چیزی برای خودشان در خواست کنند . هرگز و هرگز ... در حالی که افراد معمولی , هر که را سر راهشان می بینند , از انها درخواستی در جهت منافع خودشان دارند . و این  ویژگی یا همان "عزت نفس " شاخصه ی  این بزرگان بود . 

 

  اکنون ۲۸ سال است که از درگذشت پرویز دهداری  میگذرد  اما , همچنان در قلب و روح علاقمندان  جای دارد کمتر چهره ای را در ورزش ایران  میتوان یافت که پس از سه دهه , نامش اینچنین بر زبانها جاری باشد  ....  ارتباطی که در واقع   مرهون سه عامل  بوده است . ابتدا فوتبال , دوم  منش و سوم پایبندی  به اصول  . سه عاملی که  او را  به یک شاهینی اصیل و دوست داشتنی برای تمامی نسلها تبدیل کرد   .

 

پرویز دهداری

 

  پرویز دهداری  تنها یک بازیکن پایبند به اخلاق و یا یک ستاره ی درخشان و موفق در چهارچوب قوانین رایج درون مستطیل سبز نبود ...  او وجه مشترکی از هر دو اینها ( ستاره و اخلاق )  با جوهر مایه ای از پایبندی به اصول انسانی و اخلاقیات بود   . بنابر این او  از موارد بسیار نادر در تاریخ یکصد ساله فوتبال ماست که از هر نظر جایگاهی والا دارد  و چنانچه قصد داشته باشیم ,  قدری دقیقتر عملکرد دهداری را  طی ۳۷ سال حضور مستمر  در فوتبال ایران بررسی نماییم , می بایست آن را  در دو بخش جداگانه  ( بازیگری و مربیگری ) مورد نقد و بررسی قرار داد .   

 

 

=======

 ۱ )   بازیگری ... 

 دوران درخشان بازیگری  استاد پرویز دهداری در  حدود سیزده سال تداوم یافت و چنانچه دچار مشکل مصدومیت نمیشد ,  این دوره  چند سالی دیگر نیز ادامه می یافت . او نخستین بازیکن تیم ملی ایران است که غیر تهرانی  بود . در واقع  اوست که  ابتدا , مسیر را برای شهرستانیهای تیم ملی باز کرد . پرویز دهداری , نوجوانی اش را در کوچه و پس کوچه های آبادان  سپری نمود و  با درخشش در تیم فوتبال جم ( شاهین آبادان ) در سطح استان خوزستان  مطرح شد و سرانجام , با پیوستن به باشگاه شاهین تهران , صاحب جایگاهی والا در فوتبال ایران دهه ۳۰ شمسی شد . او طی این سیزده سال به چنان درجه ای از شهرت و محبوبیت دست یافت که   بارها و بارها  , روی شانه های علاقمندانش جای گرفت ..... آنچه که آن روزها , حتی یکبار تجربه کردنش  , برای دیگران  رویا  بود , برای او بارها و بارها اتفاق افتاد و این شاید مهمترین تفاوت او با سایرین در دوران بازیگری  باشد  . بمرور  عشق و علاقه به او که کاپیتان شاهین و تیم ملی بود  , تبدیل شد به نوعی ابراز وفاداری به انچه که اعتقاد مردم بود و شاهینی که روز بروز با او در آسمان فوتبال ایران اوج میگرفت ....

  یکبار هنگام  مسابقه بیادماندنی سال ۱۳۴۱مقابل تیمی از آلمان تحت عنوان ( برلین غربی ) بود  هواداران مشعوف از  بازی دلچسب تیم ملی ,  دهداری روی دستانشان گرفتند و با او  دور افتخار زدند . آن روز اما او و آقا بیوک براستی که گل کاشته بودند . ترکیب پرویز دهداری و بیوک جدیکار در ترکیب خط حمله تیم ملی , بهمراه دو جوان آینده دار  همایون بهزادی و حمید شیرزادگان , ایران را به حضور موثر و موفق  در مسابقات انتخابی المپیک ۱۹۶۴ بسیار امیدوار ساخته بود . 

  تنها چند روز بعد از آن ,  فوتبال ما میزبان تیم قدرتمند  باشگاه بانیک استراوا از چکسلواکی بود که با ستاره ای بین المللی , بنام توماس پوسیپیخال ( Tomáš Pospíchal ) برای انجام چند مسابقه دوستانه به ایران آمد و  یک مسابقه  جذاب و نفسگیر را مقابل شاهین در امجدیه برگزار کرد . در پایان آن روز نیز پرویز دهداری روی دوش صد ها علاقمند به رختکن رفت . آن روزگار , فوتبال ایران با نام دهداری معنا می گرفت و در پایان  سال ۱۳۴۲  , از سوی هفته نامه کیهان ورزشی , بعنوان چهره برگزیده سال فوتبال ما انتخاب شد .  

 

پرویز دهداری

* کاپیتان پرویز دهداری در پایان مسابقه شاهین با تیم بسیار قدرتمند استراوا چکسلواکی ..... امجدیه - بهمن ۱۳۴۱

=============================== 

 

  سه ماه بعد از آن اما پرویز دهداری در کانون یک روز تاریخی دیگر بود .... آن روز کاپیتان محبوب شاهین نه برای قهرمانی , بلکه برای اثبات حقانیت شاهین میجنگید ....... چهار سال متوالی  بالهای شاهین محبوب , دیگر آنگونه که باید توان پرواز نداشت و رقبا با تکیه بر امکانات و روابط , صاحب جامها و عناوین متعدد شده  بودند . 

 فینال جام حذفی باشگاه های تهران در سال ۱۳۴۲ , همان روزی شد که علاقمندان شاهین سالها در انتظارش بودند . شاهین با تکیه بر جوانانی شایسته همانند شیرزادگان , بهزادی , نوروزی , جاسمیان  ...... یکبار دیگر  سر به آسمان فوتبال ایران سائید  ولی نام کاپیتان , بیش از هر نامی دیگر در مرکز این مجموعه   , مورد توجه قرار داشت . 

 روز فینال مسابقات حذفی , هواداران شاهین در ورزشگاه امجدیه , جشنی بزرگ و تاریخی بر پا کردند .... آنها آن روز آنقدر ستاره های شاهین را تشویق کردند که فردایش , صدای سران فوتبال ما بلند شد که چرا تماشاگران , فقط به شاهینی ها محبت دارند ؟ ؟  ؟ !!! آخر شاهین یگانه عشق مردم بود .... شاهین برای آنها فقط و فقط یک تیم فوتبال نبود بلکه بسیار فراتر از آن بود .    

 دکتر مهدی خبیری که از شاگردان پرویز دهداری در باشگاه گارد و هما می باشد از تجربه خویش در رابطه با رقابتهای انتخابی ۱۹۶۴ توکیو و میزان محبوبیت پرویز دهداری در جامعه آن روز و بویژه قشر جوان  , در کتاب مکتب دهداری فراتر از فوتبال ,  چنین مینویسد :

 سال ۱۳۴۳ در مسابقات انتخابی المپیک ۱۹۶۴ توکیو , نام بازیکنان تیم ملی در میان مردم بسیار سر زبانها افتاده بود و پرویز دهداری , حمید شیرزادگان و همایون بهزادی سه چهره بسیار مشهور آن زمان شده بودند و دهداری بعنوان کاپیتان بازیساز , ذهن ما جوانان آن زمان را بیشتر به خویش معطوف کرده بود . اگر چه در ان دوران رشته والیبال در کوچه و پس کوچه های شهر بسیار رایج بود و اغلب بچه های محل را با یک ریسمان و توپ پلاستیکی به خود مشغول کرده بود , ولی بیکباره فوتبال چهره شد و همگی نا خواسته به سمت تشکیل تیم و بازی در زمین های خاکی اطراف تهران کشیده شدیم . در اطراف محل ما در قسمت جنوب پارک شهر یک زمین آسفالت بزرگ بود که در آنجا فوتبال بازی میکردند اما برای ما چندان جذابیت نداشت . تا آنکه سخن از فوتبال در میان بچه های محل بیشتر و بیشتر شد و ان هنگامی بود که تیم ملی توانست در مسابقات انتخابی المپیک بر تیمهای پاکستان و عراق غلبه کند . بیاد دارم که تمام بچه های محل در مورد ان بازی ها صحبت میکردند . نام دهداری بعنوان کاپیتان تیم ملی , بویژه هنگام مسابقه رفت و برگشت مقابل پاکستان و عراق بیش از هر نام دیگر در میان  جوانهای آن روزگار جاری بود . 

     

پرویز دهداری * تیم ملی ایران و رقابتهای انتخابی المپیک ۱۹۶۴ توکیو ..........  لاهور - ۱۲ آبان ۱۳۴۲

Iran National Team ( Team melli ) - 1964 Olympic Qualifiers .... Lahore - Nov 1963

=========================

 

  و اما فینال جام حذفی با دو گل پرویز دهداری و همایون بهزادی در شرایطی بسود شاهین خاتمه یافت که حریفشان ان روز ,  مجموعه ای از بهترین بازیکنان چند باشگاه قدرتمند را بهمراه داشت . ستاره هایی که تحت عنوان تیم فوتبال شهربانی , آمده بودند تا شاهین را در مقابل چشمان هوادارانش , ناکام سازند . در ثانیه های پایانی مسابقه , فضای امجدیه از شدت شور و هیجان  به حد انفجار رسیده بود و پس از سوت داور که به معنای پایان مسابقه بود , هواداران شاهین همچنان در ورزشگاه باقی مانده بودند . شعار همه جا شاهین و شاهین قهرمان و همچنین شعار بچه ها متشکریم .....  یک لحظه از سوی سکوهای امجدیه قطع نمیشد . گروهی از تماشاگران از آبادان به تهران آمده بودند تا در این جشن بزرگ سهیم باشند . عده ای نیز در خارج از استادیوم به انتظار شنیدن سوت پایان بودند چرا که بر اثر کثرت استقبال و کمبود گنجایش ورزشگاه , آنها راهی به درون نیافته بودند . 

 پس از اهدا جام , هواداران شاهین که از خود بیخود شده بودند ,  ستارگان خود را یک به یک بر دوش گرفته , شادی کنان آنها را تا بیرون درب امجدیه روی دوش گرفتند و طبق معمول کاپیتان پرویز دهداری پیشاپیش آنها , در حالیکه جام قهرمانی را بر دست داشت از استادیوم خارج شد .

 

پرویز دهداری

* پرویز دهداری عزیز  با کاپ مسابقات جام حذفی تهران ......... امجدیه - خرداد ۱۳۴۲

Parviz Dehdari Winner of Tehran Hazfi Cup ... Amjadieh - May, 1963

========================

 

 پرویز دهداری در مورد آن روز چنین میگوید :

 آن روز خاطره انگیز ممکن نیست از خاطرم برود . آن روز نقطه اوج همبستگی شاهین و مردم کوچه و خیابان بود . مردمی که با چشمانی خیس از شوق شادی همه مشکلات زندگی خود را با قهرمانی شاهین به فراموش سپردند . چیزی در اختیار ما نبود و گویی سوار بر موج حرکت میکردیم و چشمانم این همه عشق و علاقع خالصانه ام را باور نمیکرد . یک لحظه بر گشتم پشتم را ببینم و دیدم سایر بچه ها هم بر دوش هواداران , شرایطی چون من دارند . آن روز بچه ها نبودند که بر دوش مردم قرار داشتند بلکه , شاهین بزرگ بود و در آسمان پرواز مینمود . 

( نشریه اطلاعات ۱۳۴۳ - کتاب مکتب دهداری فراتر از فوتبال ۱۳۹۶ )

 

 جشن پایکوبی هواداران شاهین تا پاسی از شب در خیابان های اطراف ادامه می یابد . این قهرمانی چند ماه بعد, سبب ساز درخشش تیم ملی ایران در راه صعود به بازیهای المپیک شد . چرا که مربی وقت تیم ملی  حسین فکری , استخوان بندی تیم را بر اساس ستاره های جوان شاهین و کاپیتان با تجربه آنها پرویز دهداری انتخاب کرد . 

 یکی از باشکوه ترین خاطرات شاهین و هوادارانش , کسب عنوان قهرمانی در مسابقات باشگاه های تهران سال ۱۳۴۴ می باشد . در آن روزها شاهین به اوج محبوبیت خود رسیده بود و پیوستن و جا افتادن جوانانی با استعداد طراوتی دو چندان به بازیهای این تیم بخشیده بود و نقش پرویز دهداری در هفته سوم بیشتر نمود پیدا کرد . همانجایی که چیزی نمانده بود , دوباره مشکلات کمر شاهین را بشکند . این مسابقات با اقتدار تیم شاهین آغاز گردید و آتش بازی همایون بهزادی و حمید شیرزادگان در کنار حضور موثر ناظم گنجاپور و پرویز دهداری شکست سنگین چهار بر صفر را بر تیم مدعی پاس تحمیل میکند اما در مسابقه دوم و در نهایت شگفتی در یک غافلگیری , با نتیجه ۴ بر ۱ مغلوب یکی از رقبای سنتی خود ( دارایی ) میشود . شکستی که در تمرین دو روز بعد از مسابقه نیز آثارش در چهره شاهینی ها مشهود بود . 

 اختلاف بین دو ستاره تیم چیزی نمانده بود به جاهای باریک بکشد که نفوذ دهداری و صحبت هایش آرامش را به تیم بازگرداند اما تیم دارایی که یک نتیجه رویایی مقابل شاهین بدست آورده بود , خود مغلوب پاس شد تا اینگونه توازون در امتیازات میان سه تیم شاهین , پاس و درایی حفظ گردد . و تساوی پاس با عقاب و پیروزی دو تیم شاهین و دارایی برابر حریفان , پاس را عقب انداخت . هفته بعد تاج که دراین فصل چندان درخشان نبود , موفق به شکست دارایی , رقیب اصلی شاهین شد و در همان هفته شاهین در دیداری تماشایی با نتیجه ۳ بر ۲ بر عقاب غلبه نمود تا طی هفت هفته از شروع مسابقات , فاصله امتیازات شاهین با نزدیکترین رقیب به عدد ۴ برسد . حال تنها امید رقبا برای متوقف کردن شاهین , مسابقه حیثیتی این تیم با تاج بود اما , شاهینی ها در یک دیدار نزدیک توانستند با نتیجه ۲ بر ۱ بر تاج غلبه کنند . تا دو هفته مانده به پایان , تا حدودی خیال هواداران شاهین از بابت قهرمانی آسوده کرده باشد . دو پیروزی برابر شعاع و تهرانجوان در روزهای آخر , قهرمانی باشگاه های تهران را برای شاهین و کا\یتان دهداری به ارمغان آورد که با این عنوان ,  پرونده دوران بازیگری دهداری در فوتبال باشگاهی ایران ( بجز یکی دو مسابقه ی دوستانه ) برای همیشه بسته شد . 

 

 

 

=======

 ۲ )  مربیگری

 دوران مربیگری پرویز دهداری  در حدود ۳۰ سال تداوم یافت بسیار زود آغاز شد   ..... از همان روزها که تیمی بنام جم آبادان رشد کرد و قوام گرفت .... شاید سال ۱۳۳۶ یا ۱۳۳۷ .... او در حالی که تنها۲۵ یا ۲۶ سال داشت همزمان , بازیکن , مربی و کاپیتان تیم جم بود , . استاد حمید جاسمیان در این رابطه چنین میگوید :

وقتی که ما تیم جم را تشکیل دادیم , همه اختیارات آن در دست پرویز دهداری بود . او مربی , کاپیتان و بزرگتر ما بود و  در یک جمله همانند پدر یا یک برادر بزرگ برایمان بود .  بایستی اشاره کنم که اگر پرویز دهداری آن روزها با ما نبود , امکان نداشت که من و دیگر بچه های جم , صاحب آن موفقیت ها و ان جایگاه  که به ان دست یافته ایم  بشویم . ما بچه های آبادان , جملگی به او که استادمان می باشد , مدیون هستیم .

 

حمید جاسمیان

* تیم فوتبال جم ( شاهین آبادان )  با رتبه نخست مسابقات قهرمانی کشور - ساری ۱۳۳۹ 

 استاد فقید پرویز دهداری (  سوم از راست )  در ۲۸ سالگی مربی تیم قهرمان ایران 

عزیزان از راست : 

گارنیک گریگوریان - حمید جاسمیان - پرویز دهداری ( مربی ) - بهمن فتحی - حمید برمکی - رضا علمداری - باقر ترابی - ؟  -  غلامرضا صفریان - بیژن کوهزاد - منوچهر سالیا و فرج شاعری

==============================

 

  در دهه ۴۰ شمسی , پرویز دهداری برای مدتی هدایت تیم فوتبال شاهین را بر عهده گرفت و سپس نخستین سرمربی باشگاه پرسپولیس شد . او اولین مربی سرخپوشان در جام باشگاه های آسیا نیز می باشد اما , شاخصترین بخش های مربیگری استاد را می توان  از سال ۱۳۴۸ به بعد , جستجو نمود . هنگامی که باشگاهی نوین بنام لشگر یکم گارد را با تعدادی جوان کم نام و نشان تشکیل داد و آن را به یک تیم خوشنام  , تبدیل کرد . چند سال پس از ان ,  همان تیم  تحت حمایت شرکت هواپیمایی ملی ایران به هما تغییر نام داد و در مسابقات لیگ سراسری ( جام تخت جمشید ) به یک تیم هجومی و مدعی برای کسب عنوان قهرمانی تبدیل شد .

 یک بخش دیگر از موفقیتهای استاد در قامت یک مربی توانمند , با تیم ملی ایران در یک محدوده زمانی هجده ساله شکل گرفته است . او  نخستین بار در سال ۱۳۵۰ مسئولیت تیم منتخب ما را که آن روزگار " تهران " نام داشت , پذیرفت و با وجود یکسری محدودیت های زمانی و تدارکات و غیره .... آن تیم را قهرمان تورنمنت بین المللی جام کوروش  نمود . گر چه که آن روز ها استاد , بدشواری این مسئولیت را پذیرفت و کار و فعالیت با تعدادی جوان را در قالب تیم گارد را ( که هیچگونه منفعت مادی نیز برای او نداشت )  به پذیرفتن این مسئولیت ترجیح می داد  اما , در نخستین تجربه مربیگری با ستاره های ملی نیز  , بسیار موفق عمل کرد و با پیروزی در فینال مقابل نماینده ی رومانی , بار دیگر در امجدیه  روی دوش علاقه مندانش دور افتخار زد . 

 

پرویز دهداری

* پرویز دهداری و هدایت تیم امید  در جشنواره تولون ....   اردیبهشت ماه ۱۳۵۷

همانگونه که نمایان است " انظباط  " مهمترین ویژگی  تیمهای تحت هدایت پرویز دهداری بود .

===========================

  

  او سپس تیم ملی را در راه صعود به المپیک ۱۹۷۲ مونیخ همراهی کرد ودر این بخش نیز همانند دوره پیشین ,  موفق عمل نمود  و همزمان با این موفقیت ارزشمند , تیم ملی تحت مدیریت او قهرمان جام ملتهای آسیا ۱۹۷۲ شد .  متاسفانه اما از این پس , بدلایلی همکاری او با تیم ملی تداوم نیافت ..... پس ازانقلاب اسلامی نیز استاد , برای مدتی سکان هدایت تیم ملی را پذیرفت .

 

 او هنگامی  این مسئولیت را قبول کرد که فوتبال ملی با مشکلات عدیده ای دست بگریبان بود  . بعنوان مثال شان و جایگاه مربی تیم ملی در برابر عملکرد و خواسته بازیکنان تا حدود بسیار کاهش یافته بود و از سوی دیگر در اردوی های تیم ملی ,  نظم و انظباط در پایین ترین سطح قرار داشت . بنابر این او  کسی نبود که با وجود این دو مسئله  کنار بیاید . پس به شیوه خویش , به اصلاح امور تیم ملی اقدام کرد که نتیجه اش نیز بسیار موفقیت آمیز بود . او هرگز تن به بازیکن سالاری  نداد و  شجاعانه مقابل اش ایستادگی نمود . برای او بازیکن تهرانی و شهرستانی جندان تفاوتی نداشت و تا آنجا که میسر بود , ترجیج میداد تیم ملی  , مجموعه ای از بازیکنان سراسر ایران باشد .   پرویز دهداری پس از سالها ,  ساختار تیم ملی را تغییر داد و بجای آن   یک نسل نو و تازه را برای تیم ملی پی ریزی کرد . نسلی که تا  سالهای سال  فوتبال مان از وجود اش  بهره مند شد . 

  دیگاه پرویز دهداری در بخش مربیگری با تمامی مربیان تاریخ تیم ملی تفاوت داشت ... در قاموس او , معیار ها متفاوت بود آنچنان  که در زمین چمن , پایبندی به اخلاق و نظم بر هر چیزی تقدم داشت و بر همین پایه , شاگردانش تشویق و تنبیه میشدند . از دیگاه دهداری این بردن  نبود که مستحق پاداش باشد و یا باختن مستوجب تنبیه .... بلکه شاگردانش ,  بیشتر بجهت انجام دادن کار صحیح و یا ترک نمودن آن , تشویق و تنبیه میشدند و این یکی از مهمترین ویژگی های مربیگری استاد بود . 

  

پرویز دهداری

* پرویز دهداری , جایزه ی یک نوجوان قهرمان را  اهدا میکند ....... اسفند ۱۳۵۹

  زنده یاد ناصر حجازی نیز در تصویر حضور دارد .

=======================

   

  در کتاب مکتب دهداری فراتر از فوتبال ,  در این رابطه چنین اشاره میشود :

تیم ملی فوتبال کشورمان می بایست در بازی های آسیایی ۱۹۸۶ سئول شرکت میکرد . پرویز دهداری بعد از سالها حاضر شده بود فعالیت حرفه ای در مربیگری داشته باشد . بازیهای آسیایی ۱۹۸۶ سئول همان بازیهایی بود که تیم ملی در ارکان مدیریتی و بضاعت انسانی دچار اختلاف شد و بازیهایی که فوتبال ما را محکوم به استعفای ۱۴ ستاره فوتبال کرد هم از استعفای ۱۴ ستاره مینویسند و از ان یاد میکنند در حالی که حوادثی که در بهار سال ۶۵ شروع شده بود و منجر به جدایی ۱۴ نفر شد جذابیت های تاریخی دارد . که فعلا از آن صرف نظر میشود .

  از سال اول انقلاب رفته رفته عوارض تعطیلی لیگ سراسری , خودش را به شکل مرگ تدریجی فوتبال شهرستانها نمایان کرد . تعطیلی لیگ بجز مرگ فوتبال شهرستانها , موجب کوچ ستاره های شهرستانی به فوتبال تهران شد اما از سال ۶۵ فوتبال شهرستانها با عملکرد دهداری دوباره به راه افتاد . در بهمن ماه سال ۶۴ تیم ملی فوتبال ما , در مسابقات بین المللی جام فجر با تیمهای قدرتمندی پنجه در پنجه انداخته بود . 

 

پرویز دهداری

* استاد پرویز دهداری و روزهای نخست پذیرش هدایت تیم ملی  .... چین -  خرداد ماه ۱۳۶۵

 درب ورودی هتل محل اقامت تیم ملی

==========================

 

  سرمربی آن روز فریدون عسگر زاده بود مردی که بخاطر اختلاف با مسئولین استعفا کرد . فدراسیون فوتبال اینبار سراغ پرویز دهداری رفت . دهداری به شرط آنکه تمام تیمهای فوتبال ملی از جمله بزرگسالان , جوانان و نوجوانان در اختیار او باشد هدایت تیم ملی را پذیرفت . دهداری فهرست بلند بالایی از مربیان را اعلام کرد تا در تیمهای ملی مختلف فعالیت کنند . در آن فهرست نام رضا وطنخواه , مهدی مناجاتی , نائب روئین دل , بهمن صالح نیا , محمد برزمهری و ..... دیده میشد . دهداری تیمی را تحویل گرفت که طی سالهای ۶۳ و ۶۴ یک ترکیب کلی داشت در ان دو سال مردانی چون احمد سجادی , برادران بیانی , پنجعلی و حاجیلو , فنونی زاده , درخشان , عربشاهی ..... در ان حضور داشتند . دهداری که صاحب دیدگاه های خاص خود بود با دعوت نفراتی چون سیامک رحیم پور , حسین مسگر ساروی ,  سیستم تیم ملی را تغییر داد و در حالی که بسیاری از مردان فوتبال ما در تهران حاضر و آماده بودند ,  آنها را به بازیهای آسیایی  برد .

 دهداری بی توجه به این ۶ نفر ( حمید علیدوستی , امیر قلعه نوعی , رضا احدی , جعفر مختاری فر , محمد حسن انصاری فرد , بهروز سلطانی )  تیم ملی را به سئول برد . آنچنان که میدانید در این تیم چهارده بازیکن استعفا دادند و فقط مجید رضایی , حسین مسگر ساروی , سیامک رحیم پور , سیروس قایقران , نامجو مطلق و کریم باوی حاضر نشدند زیر برگه استعفا را امضا کنند . تیم تازه ای شکل گرفت و تیم تازه ی دهداری پر بود از نامهایی که برای اولین بار ملیپوش شده بودند همانند جواد زرینچه , صمد مرفاوی , مجتبی محرمی , سید محمد علوی , علیرضا اسدی , مهدی فنونی زاده .....  

 

پرویز دهداری

 

 و هنگامی که آن تیم در مقدماتی المپیک دو بر یک بر تیم ملی کویت در بازی اول در قطر به پیروزی رسید , تیم ستاره های ما یک سال قبل برابرش , یک بر صفر مغلوب شده بود . دهداری هم دیگر حاضر به دعوت دوباره بازیکنان استعفا دهنده نگردید البته در اوایل سال ۶۷ مرتضی فنونی زاده , احمد سجادی و ضیا عربشاهی هم استعفا خود را پس گرفتند ( روزنامه شرق دهداری اسطوره ای که منت نمی کشید -  شهریور ۱۳۹۱ )

 

 ستارگان تصور میکردند که مسئولان فدراسیون فوتبال از آنها حمایت کرده و کادر فنی تیم ملی فوتبال را کنار میگذارند و مربیان جدیدی بجای آنها منصوب میکنند اما این اتفاق هیچگاه رخ نداد و مسئولان فدراسیون , مربیان تیم ملی را ابقا کردند . البته چند ماه بعد علی محمد مرتضوی رئیس وقت فدراسیون فوتبال دهداری را از کار بر کنار کرد . اما رئیس سازمان تربیت بدنی که می دید مرتضوی مطابق خواست او عمل نکرده او را از کارش بر کنار کرده و محمد رضا پهلوان را بجای او منصوب کردند . و دهداری را در مسئولیت قبلی ابقاء کرد .    

 پرویز دهداری

 

 آخرین درون مایه در مورد ویژگیهای رفتاری پرویز دهداری , رسیدگی به محرومان است . درون مایه ای که نشان از توجه او به مسئولیتهای اجتماعی بعنوان یک الگوی ورزشی دارد . این ویژگی رفتاری بنظر میرسد در ادامه ی همان اصل مردمی بودن در اصول مکتب دهداری و ویژگی شخصیتی دگر خواه بودن ایشان بوده است . دارایی هایش را میان محرومان تقسیم مینمود  و سعی داشت تا سطح زندگی اش را با قشر پایین جامعه تطبیق دهد . درب خانه اش همواره باز بود بویژه به روی آبادانی های مستضعف ... در باب او گفته میشود هنگامی که تیم املی سوم شد به بچه ها خانه و ماشین دادند اما پرویز نه خانه را گرفت و نه ماشین را . گفت به فلانی دهید که تازه تشکیل خانواده داده است . در رابطه با تقبل هزینه تحصیل افراد نیز یکی از شاگردان استاد گفت :

  از خصوصیات آقای دهداری یکی همین بود . حتی هزینه تحصیل بعضی از بچه های ما را هم ایشان تقبل میکردند . دست به خیر داشت ولی هرگز اجازه نمی داد کسی متوجه آن شود ... گاهی دانشجو های کم بضاعت را تحت  حمایت مالی خود قرار میداد و .... و ..... و .....

 

  روحش شاد و یادش همواره گرامی باد ....

 

 

 

 

=======================

 با سپاس فراوان از : 

* دکتر محمد خبیری و مهدی غفوری یزدی ( کتاب مکتب دهداری فراتر از فوتبال)

* استاد علی کاوه 

 

 

 

 

 

 

پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری -پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری -پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری -پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری -پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری -پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری - پرویز دهداری - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari -Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari -Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari -Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari -Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari -Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari - Parviz Dehdari -