A+ R A-

تبلیغات

رجیران

سعید مراغه چیان و مصطفی اردستانی

سعید مراغه چیان

* تقابل تماشایی دو ستاره , سعید مراغه چیان و مصطفی اردستانی ....... استادیوم آزادی - ۹ اردیبهشت ۱۳۶۵

 عزیزان بترتیب از راست : شاهین بیانی , سعید مراغه چیان , مصطفی اردستانی و رضا رجبی 

==============================

 

  در یک روز زیبا و شاد بهاری سال ۱۳۶۵ , دو رقیب دیرینه فوتبال باشگاهی , بار دیگر نقطه اوج فوتبال ما را ترسیم کردند ..... در آن فصل رقابتهای جام باشگاه های تهران در دو گروه برگزار شد  و تیمها به دو گروه الف و ب تقسیم شدند و این رویداد  در واقع نقطه اوج رقابتهای گروه الف  بود .

 در ان روز , دو رقیب دیرینه ( شاهین و استقلال ) پس از ۹۰ دقیقه تلاش  , سرانجام به  تساوی یک بر یک قناعت کردند تا سهم هر دو از این میدان حساس تنها یک امتیاز باشد . این رقابت  در واقع بین دو تیم صاحب مهره فوتبال ایران برای تعیین مقام اول و دوم گروه بود . چرا که پیش از ان هر دو تیم با کسب امتیازات کافی و پیروزی های قبلی , بی شکست راه صعود به مرحله نهایی را پیموده بودند اما شرایط بگونه ای بو.د که  پیروزی استقلال میتوانست آنها را روبروی تیم دوم گروه ب ( هما یا پاس ) قرار دهد . بنابر این انگیزه آبی های محبوب پایتخت برای پیروزی , بیش از رقیب بود چرا که شاهین یک بازی معوقه با برق پیشرو داشت که در صورت برد که بنظر محتمل نیز  می امد ,  صدرنشین گروه الف میشد ....

 آبی ها اما در دقیقه ۷۱ به انچه که میخواستند , دست یافتند ..... آنجایی که ارسال زیبای و تماشایی مجید نامجو مطلق با یک ضربه سر عالی تر از عبدالعلی چنگیز جفت و جور شد تا توپ  به تور دروازه شاهین بوسه زند اما در شرایطی که گمان میرفت استقلال به هدف مطلوب اش دست یافته است , شاهین با  افزایش چاشنی خشونت به حملات  افزود و سرانجام هفت دقیقه مانده به پایان مسابقه به یک ضربه پنالتی دست یافت و محمود پازوکی آن توپ را به گل مساوی شاهین تبدیل کرد . 

 مصطفی اردستانی با شجاعتی مثال زدنی , بواقع نگین خط دفاعی شاهین بود . او با برتری فراوان و تسلطی کم نظیر در زدن توپ های اول , چهره شاخص سپید پوشان بود و در مقابل اما در خط دفاع استقلال , این تجربه فراوان سعید مراغه چیان بود که بهمراه رضا رجبی , مهاجمان توانا وگلزن شاهین ( کریم باوی و مرتضی یکه ) را ناکام ساخت .     

  آن روز مسئولیت فنی استقلال را  عباس رضوی   و هدایت شاهین را  نصرالله عبداللهی بر عهده داشتند اما نکته قابل توجه آن که در این رویداد حساس و نفسگیر , هیچیک از گزینه تعویض استفاده نکردند !! .....   بجهت حساسیت های بسیار , زنده یاد محمد صالحی که ان روزها گل سر سبد داوری ایران بود برای قضاوت این رویداد برگزیده شد و از سوی دیگر با اعلام قبلی , صدا و سیما این مسابقه باشگاهی را بصورت کامل اما با یک ساعت تاخیر , برای علاقمندان فوتبال پخش نمود .