A+ R A-

وبسایت رسمی جام تخت جمشید

وبسایت رسمی جام تخت جمشید

وبسایت رسمی جام تخت جمشید

وبسایت رسمی جام تخت جمشید

1234

تبلیغات

رجیران

 جام تخت جمشید (Trophy) :

  جامی با هشتاد سانتی متر ارتفاع متشکل از هشت کیلو نقره خالص و بیست کیلو برنج با ارزش تقریبی هفتاد و سه هزار تومان ( البته با معیارهای سال 1353 ) برای اولین بار در روز یکشنبه سوم آذر سال 1353 رونمائی شد تا سمبل فوتبالی باشد که با گذر از مرحله آماتوریسم بسوی جهانی شدن پیش میرفت .

   از میان طرحهای بسیار یک فراخوان از سوی فدراسیون فوتبال ( اوایل سال 1352 )  طرح یک جوان خوش ذوق بنام مهندس بهروز موسوی مورد تایید کارشناسان قرار گرفت . ایده ای که وام گرفته از معماری ایران باستان و ستونهای بنای سنگی تخت جمشید , که به عقیده طراح  مظهر پایداری و استقامت ,  در ورزش بود .

  هدف ما در این مجموعه جمع آوری مطالب و تصاویر تاریخ ورزش , همچنین ارج نهادن به کوشش و تلاش افرادی تحت عنوان مدیر مسئول , سر دبیر , هیئت تحریریه , گزارشگر , عکاس و ..... که طی سالها با ذوق و علاقه بسیار , و امکانات اندک , بخش ارزشمندی از تاریخ معاصر ( تحت عنوان ورزش ایران ) را برایمان جاودانه نموده اند . میراثی گرانبها , که متاسفانه بر اثر غفلت و بی توجهی جامعه , هاله از غبار زمان برویش نقش بسته و نیازمند جمع آوری و تدوین دوباره دارد تا با امکانات عصر اینترنت و مدیا , بنوعی از ان غبار روبی شود و به شکلی قابل قبول در دسترس علاقمندان واقعی ورزش , در همه زمانها قرار گیرد .

 در طی سالها تلاشهای ارزشمندی در راستای جمع آوری مطالب و تصاویر تاریخ ورزش صورت گرفته اما ضمن ارج نهادن و گرامی داشتن  این کوشش ها , میبایست اذعان نمود که متاسفانه مطالب تنها بخش معینی از ورزش ایران ( غالبا یک باشگاه یا یک منطقه جغرافیایی ) را در بر میگیرد . سعی مجموعه بر آن است که فارغ از رنگها و تعصبات تیمی و منطقه ای بر اساس مستندات موجود و تایید شده در مطبوعات به گردآوری مطالب اقدام کند و همانگونه که در پایان هر صفحه قید گردیده در این راه نیازمند یاری و مساعدت همه اساتید , ورزشکاران و علاقمندان هستیم تا بزودی با یاری یکدیگر  آرشیو ارزشمندی از تاریخ ورزش را , بر روی اینترنت در دسترس همگان باشد .

 انتخاب نام جام تخت جمشید صرفا بجهت زیبایی و همچنین ارزش و اعتبار آن  است چرا که جام تخت جمشید شاید تنها کالای  تاریخ ورزش ماست که اگر در هر سوی گیتی دیده شود , ارتباطش با ایران و فرهنگ ایرانی نمایانست . این اثر جاودانه بنوعی تلاقی هنر و تاریخ با ورزش ایران محسوب میشود .  یک ویژگی  کاملا ممتاز و یگانه ....

   در پایان یادآور میشود که مجموعه تا رسیدن به اهداف خود , راهی بس دشوار را در پیشرو دارد چرا که این تنها یک آغاز است با افزایش مطالب در آرشیو وبسایت , صفحات نیز همواره و بطور مستمر در حال تکمیل و احیانا اصلاح است و در این راه ضمن قبول همه انتقادات و نواقص موجود با تلاشی شبانه روزی , سعی در رفع و تکمیل آن داریم و امید است که با صبر و شکیبایی خویش ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب یاری فرمایید .

                                                                                                                              با کمال احترام -  مدیریت وبسایت مسابقات جام تخت جمشید

 

وبسایت رسمی جام تخت جمشید