A+ R A-

تبلیغات

رجیران

پرویز دهداری ( Parviz Dehdari )

پرویز دهداری

 

   پرویز دهداری ( Parviz Dehdari )

 پرویز دهداری ستاره , کاپیتان و مربی تیم ملی فوتبال ..... و  نامی بس باشکوه در تاریخ ورزش که پایبندی به اصول اخلاقی شاخصه اصلی آن بود چنانچه که در میان ورزشدوستان به معلم اخلاق شهره گشت   

 

 

  بیوگرافی :

نام                       پرویز دهداریان 

تولد                     اول فروردین 1311 شیراز ( مرودشت )

وفات                   3 آذر 1371

باشگاه                 شاهین آبادان ( جم ) - شاهین تهران 

حضور ملی          43 - 1334

خانواده                ازدواج با بانو ناهید احمدیان 1340 - ذارای دو فرزند ( شاهین و شیدا )

 

 

پرویز دهداری

 * استایل تماشایی و تسلط کم نظیر کاپیتان محبوب تیم ملی , زنده یاد پرویز دهداری  ............. جام باشگاههای تهران - شاهین و آرارات جمعه 7 آبان ماه 1344 ورزشگاه شماره 3 شهباز و یک پیروزی قاطع 5 بر صفر برای شاهین -  اخرین فصل حضور باشگاهی استاد , که به کسب اخرین عنوان قهرمانی باشگاه شاهین , منجر شد

 

 

---------------------------------------------------

افتخارات :

 

* مرد سال فوتبال ایران به گزینش نشریه کیهان ورزشی                                                1342

* کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران                                                                          43 - 1339

* صعود به المپیک  1964 توکیو                                                                      43 - 1342

* سرمربی تیم ایران ( منتخب تهران ) و کسب عنوان قهرمانی تورنمنت کوروش کبیر           1350

* سرپرست تیم ملی و کسب عنوان قهرمان جام ملتهای آسیا بانکوک 1972                         1351 اردیبهشت

* سرپرست ( مشاور و مربی ) تیم ملی  مقدماتی المپیک مونیخ و صعود با دور پایانی           1351

* سر مربی تیم ملی فوتبال و کسب عنوان سومی جام ملتهای 1988                                   1367

 

------------------------------------------- 

افتخارات باشگاهی :

* قهرمان مسابقات جام حذفی باشگاههای تهران          شاهین تهران                                  1337 

* قهرمان مسابقات فوتبال ایران                              جم آبادان                                       1339 ( رشت )  

* قهرمان مسابقات جام حذفی باشگاههای تهران          شاهین تهران                                  1342 

* قهرمان مسابقات جام باشگاههای تهران                  شاهین تهران                           آبان  1344

* عنوان چهارم جام باشگاههای تهران ( مربی )         شاهین تهران                    اردیبهشت 1345

 

* نخستین مربی تیم فوتبال باشگاه پرسپولیس                                                                1347

* قهرمان مسابقات انتخابی  باشگاههای آسیا 1968     پرسپولیس                                      1347

 

 

       

 

  زنده یاد پرویز دهداری متولد نخستین روز سال 1311 مرودشت (  از توابع  شیراز )   ......   تنها پس از دو الی سه ماه خانواده  به آبادان  ( ماوای اصلی پدر و مادر ) نقل مکان نمود و  دوران کودکی , در فضای شهر ابادان سپری شد  نقل است از ایشان که : از هنگامی چشم گشودم , خود را در آبادان دیدم . 

    بجهت همزمانی کودکی  با آغازجنگ جهانی دوم , با  تاخیر و از 8 سالگی به مدرسه رفت ......  پدر , نامش را در دبستان رازی آبادان ثبت نام نمود . شوق علاقه به ورزش , بویژه فوتبال از همانجا در وجودش شکل گرفت . دبیرستان ابن سینا مقصد بعدی اوست و آنجا بهمراه چند همکلاسی , تصمیم به تشکیل یک تیم فوتبال میگیرند و نامش را روئین تن گذاردند .....  سالهای بعد همین تیم ,  با نام جم و سپس شاهین آبادان به  باشگاهی بلند اوازه تبدیل گشت  .   

 

  ابتدا برای  عضویت در تیم منتخب مدارس آبادان برگزیده شد ....  نخستین حضور پرویز دهداری ( پائیز 1325 ) و برابر منتخب مدارس خرمشهر ( زمین خاکی  بو آرده ) صورت گرفت  که  نتیجه بازی تساوی بدون گل بود .....   حضور باشگاهی استاد  از سال بعد 1326 و با پیوستن به باشگاه  جم ( همان روئین تن سابق ) آغاز شد و بتصدیق خود او , از همانجا نیز فوتبالش شکل گرفت   همزمان با عضویت در باشگاه جم , او و بچه های مدرسه رازی تیمی بنام  آزاد را تشکیل دادند اما به دلیل اشتغال بازیکنان جم ( شغل اداری )    ,  حضور پرویز دهداری  در تیم آزاد پر رنگ تر از جم ,  بود .

 

پرویز دهداری

 

 

 

  آغاز فعالیت دوباره جم - تحولی در فوتبال آبادان و  پرویز دهداری

   اواخر سال 1328 شمسی , را میتوان  آغاز تحول و یا , یک نقطه عطف در تاریخ فوتبال آبادان دانست ........ چرا که بسبب وابستگی شدید بازیکنان تیم آزاد به تیم جم , کلیه بازیکنان آن  به باشگاه جم پیوستند تا   با چهره ای جدید و مصمم  آغازگر فصل نوینی  برای فوتبال آبادان باشند .  فرآیندی که فوتبال آبادان را فرم بخشید پرویز دهداری در خاطراتش از ان چنین یاد میکند  

     .........پیوستن بچه های تیم آزاد به تیم جم و آغاز فعالیت دوباره جم با چهره ای  تازه , نقطه عطفی در تحولات نسل جوان ابادان بوجود آورد  این تیم با انظباط شدید و شرایط سختی که برای ورود بازیکنان جدید و پیوستن به قدیمی ها قائل شده بود , موجب رشد یزرگانی همانند حمید برمکی - حمید جاسمیان - فخرویان - صفریان - علمداری و ..... شد و  فوتبال جدی من نیز ,  از جم و زمانی که در کلاس دهم درس میخواندم آغاز گشت بی تردید از همانروزها  , این تیم موج جدیدی را در فوتبال آبادان براه انداخت .... اما این را هم اشاره کنم که  هنگامی ما ( جم ) برای اولین بار در استادیوم آبادان ظاهر شدیم  برای هواداران فوتبال آبادان غریبه بودیم  .........

                                                                                                                                                                                    کیهان ورزشی

 

 

  در اواخر سال 1331 مسابقات قهرمانی باشگاههای آبادان با حضور 6 تیم بطور دوره ای برگزار شد و  در پایان , به عنوان نائب قهرمان مسابقات جم پس از تیم قدرتمند کارگر , بسنده کرد  در آن سال  بجز پرویز دهداری و برادرش ( دیدار دهداری ) این نفرات در تیم جم حضور داشتند :  برادران صامت ( خسرو و منوچهر ) - بهرام عابدیان - محمد علی حسینیان - حسنعلی خوشنام - حسن باستانی - عبدالرحیم رحمدل - بهرامی و .....

 

پرویز دهداری

  * سیمای تازه شکل گرفته تیم فوتبال باشگاه جم با ترکیبی از بازیکنان دو تیم جم و آزاد ...... زنده یاد پرویز دهداری فرد چهارم ایستاده ........ 1329

 

   از این جمع پرویز دهداری و بهرام عابدیان  , همراه با دیدار دهداری به  تیم منتخب آبادان دعوت شدند ........ فروردین سال بعد ( 1332 ) در یک بازی دوستانه برابر شاهین تهران ( که بهترینهای ایران را در خدمت داشت ) در ترکیب منتخب آبادان حضور قرار گرفته  و  موفق شدند شاهین تهران را با همه بزرگان ( بجز یکی و دو تن )  در استادیوم مملو از جمعیت آبادان با نتیجه ای  عجیب و جالب ( 5 بر 2 ) شکست دهند .

    پرویز دهداری در صف مهاجمان منتخب آبادان موفق به هتریک شد و گلهای دیگر آبادان  را نصرت فتحی  بثمر رساند بازی که نظر مسئولان شاهین و بویژه دکتر عباس اکرامی را بسوی او جلب کرد  چنانکه  سرانجام به  انتقال او به تهران و عضویت در شاهین  منجر شد .

 * ( دیدار برادر بزرگتر پرویز دهداری سالها یارو یاور و همانند پدر برای او بود  ....  فرزند دیدار  " مسعود دهداری " نیز از بازیکنان شایسته تیم فوتبال . صنعت نفت آبادان  ( مسابقات جام تخت جمشید - دهه پنجاه شمسی ) بود که  بارها از سوی باشگاه های تهرانی , با پیشنهاد انتقال مواجه شد  )

 

تیم منتخب آبادان که برابر شاهین نتیجهای عجیب بدست آورد

 

 

 

 

 

-------------------------------------

 

  *  جم در فوتبال آبادان

  دهه 30 شمسی  فوتبال آبادان و در سطح بالاتر همه چیز تحت شعاع دو گروه بود  1 ) کارمندان انگلیسی صنعت نفت و 2 ) کارگران صنعت نفت  به تبع آن در فوتبال نیز همیشه بازی فینال بین دو تیم کارگر ( تیم کارگران ) و کارمندان ( تیم مستشاران انگلیسی ) ......  اما سرانجام برای نخستین بار , یک  تیم بدون وابستگی به دولت و شرکت نفت , متشکل از گروهی دانش آموز متولد شد که توازن همیشگی را در فوتبال آبادان  بر هم زد و این  نکته عجیب به دل مردم آبادان نشست به شکلی که در مدت کوتاهی صاحب محبوبیتی کم نظیر , میان توده علاقمندان فوتبال یافت .

 به سبب افزایش میزان علاقمندی توده مردم آبادان به  تیم جم , بمرور محبوبیت بسیاری از تیمهای خوب و تحصیلکرده فوتبال آبادان , تحت شعاع آنها قرار گرفت بر این اساس آنها ( تیم جم ) یک فوتبال آماتور را در آبادان پی ریزی کردند که در آن همه چیز با تار وپودی از صفا و صمیمیت به هم بافته شده بود این محبوبیت تا بدان جا پیش رفت که سایر تیمها هدف خویش را , شکست جم تعیین میکردند نه قهرمانی را ......  اما جم فارغ از این رقابتهای نا میمون , پی در پی به تسخیر دل هواداران میپرداخت . 

  سال بعد جم ,  کارگر را در فینال با یک گل شکست داد .....  شکست از جم برای کارگر که سابقه ای 11 ساله در فوتبال آبادان داشت بسیار سنگین بود نشریه دنیای ورزش سال 1352 در تفسیر این رخداد و بازتاب آن  چنین مینویسد :

        ....آنروزها که کارگر غمگین از شکست  ناباورانه خویش بود خیلی ها به تمسخر یا برای تسلی دادن تیم بزرگ آبادان . آنها را پدر و جمی ها را فرزند میخواندند و شکست پدر از پسر را بهانه ای برای طبیعی جلوه دادن قهرمانی این تیم جوان ( جم )  قلمداد میکردند .

                                                                                                                                          18 اسفند 1352 - دنیای ورزش شماره 181

 

 

  *  خانواده

 

  اهمیت بخانواده از دیگر صفات حسنه استاد بود پرویز دهداری اوایل دهه 40 با بانو ناهید احمدیان ازدواج کرده که ثمره این پیوند دو فرزند بنامهای شاهین ( رسم همیشگی میان شاهینی ها ) و شیدا میباشد شاهین دهداری ساکن آلمان است اما دختر استاد مقیم ایران و در تمامی مناسبتها همواره حضوری فعال دارد که بسی قابل تحسین و قدردانیست .

 

 

 

 

  استاد و شاهین

 پس از سفر شاهین تهران به آبادان  - فروردین 1332 - که به نزدیکی و شناخت دهداری از تفکرات حاکم بر باشگاه شاهین انجامید ....  با دعوت شاهینی ها به تهران سفر نمود و پس از حدود دو ماه حضوردر تمرینات , قرابت و نزدیکی بسیاری مابین اندیشه های خویش و فلسفه باشگاه شاهین یافت  بگونه ای که همان دوره  پیشنهاد یکی از باشگاههای رقیب شاهین را رد کرد  بر این اساس از آبان 1333 پرویز دهداری عملا یک شاهینی شد اما بسبب عدم وجود قانون در جهت محدود کردن عضویت بازیکنان در یک باشگاه , او بصورت همزمان در عضویت هر دو تیم شاهین تهران و جم آبادان بود

.

 

 

 

 

-----------------------------

  * تیم ملی ایران

 نخستین حضور ملی استاد به بازی دوستانه میان تیم های ایران و ترکیه - 1334 باز میگردد ..........  او توسط مسئولان برای انجام دو دیدار به اردوی ملی  دعوت شد . بازی نخست را , تیم  ایران 2 بر 1 واگذار کرد  ( همان تنها دیداری که در غیاب امیر مسعود برومند که به لبنان رفته بود , امیر عراقی بازوبند کاپیتانی ایران را بر بازو بست )  اما ایران در بازی  دوم  با همان نتیجه 2 بر 1 , شکست چند روز قبل را جبران کرد آنروزها پرویز دهداری در ابتدای راه بود و در سرنوشت تیم  نقش تعیین کننده ای  نداشت .

 او تا  روز 13 دیماه 1342 برابر عراق ( مقدماتی المپیک توکیو )  , یک بازیکن ملی باقی ماند ...... او رهبر و سرگروه تیم ایران بود و در خط حمله وزنه ای بسیار تعیین کننده بود  . در مورد دوران فعالیت ملی استاد ذکر دو نکته ضروری است :

 1 ) سه سال نخست ( حدفاصل  37 - 1334 ) تیم فوتبال ایران , هیچگونه فعالیتی ندارد !

2 ) استاد به سبب مصدومیت , زودتر از موعد معمول  از فوتبال ملی کناره گرفت .... 

 

 

 

 

                                     اتحاد میان جم آبادان و شاهین تهران - سر آغاز حضور جنوبیها در تیم ملی ایران

 با پیوستن استاد به جمع شاهینی ها به پیشنهاد دکتر عباس اکرامی جم به خانواده شاهین میپیوندد پس از چندی در سال 1336 جم تغییر نام میدهد تا از این پس بنام شاهین آبادان فعالیت های خود را ادامه دهد این تغییر نام باعث همکاری و یگانگی بیشتر میان این دو تیم محبوب میشود از آن پس هرگاه که شاهین تهران دیداری حساس و سنگین داشت از این همنامی سود میبرد ستارگانی همچون پورجانکی - حمید برمکی و خود استاد بارها و بارها تیم شاهین تهران در دیدارهای دوستانه و جامهای حذفی همراهی کردند ( البته استاد زمانی که در تهران هم بود با تیم آبادانی ارتباط داشت ) اما اگثرا استاد مورد نقد قرار میگرفت که چه سودی از این همکاری و حضور چهره های نخبه فوتبال نصیب فوتبال آبادان میشود اما پس از مدتی اندک منقدان استاد جواب خود را گرفتند چرا که این رابطه در نهایت برای اولین بار پای ستارگان تیمهای جنوبی به جمع ملیپوشان ایران باز میکند  چرا که تا قبل از آن تیم ملی دربست در انحصار تیمهای پایتخت نشین بود اما با ورود پرویز دهداری به فوتبال تهران و درخشش او و سایر بازیکنان کار به جایی رسید که تیم ملی بدون حضور ستاره های جنوبی براستی چیزی را کم داشت .

 

  اولین قهرمانی پایتخت

سال 1337 برای شاهین و هوادارانش یک سال فراموش نشدنی بود چرا که این تیم در این فصل توانست بر حریفان خود دارایی و تاج غلبه کند و در نهایت با قاطعیت قهرمان جام باشگاههای  تهران شود این اولین افتخار استاد پرویز دهداری با پیراهن شاهین محسوب میشد او در 25 سالگی به چنان پختگی رسیده بود که بتواند در میان ستارگان ملیپوش و صاحب نام شاهین برای خود جای ثابتی را دست و پا کند استاد همیشه از آن قهرمانی به نیکی یاد میکند ترکیب چهارنفره خط حمله شاهین برهبری کاپیتان مسعود برومند بسیار هماهنگ عمل میکند پرویز دهداری در این دوره از مسابقات موفق به ثبت چهار گل برابر حریفان شاهین میشود تا او نیز سهمی در این قهرمانی داشته باشد

.

 

   استاد پرویز دهداری از 1338 رسما کاپیتان شاهین میشود روند رو به رشد او باعث حضور ثابت او در زمره ملیپوشان ایران نیز شد بگونه ای که حتی یکسال بعد در تیم ملی نیز وظیفه کاپیتانی تیم به او سپرده میشود چرا که پس از مسابقات آسیایی 1958 توکیو امیر مسعود برومند در 31 سالگی از فوتبال ملی کناره گیری میکند و بهمراه او نیز جمع کثیری از بزرگان فوتبال ایران با تیم ملی خداحافظی میکنند

  تیم ایران در بازیهای آسیایی توکیو حضوری ناموفق داشت 7 سال عدم برگزاری دیدار رسمی چنان پایه های تیم ملی را سست کرده بود که در همان مراحل اولیه با یک شکست فاحش برابر تیم جوان و سراپا انگیزه کره جنوبی تسلیم شد گروهی از آن شکست با لفظ بدترین شکست تاریخ فوتبال ملی ایران یاد میکنند اما همان شکست تلخ فوتبال خواب رفته ایران را بیدار کرد تا گروهی جوان با انگیزه را جانشین ستارگان ممتاز اما مسن ایران کند بدین سان بود که تیم ملی ایران برای مسابقات مقدماتی المپیک 1964 با ترکیبی بسیار متفاوت تر از بازیهای 1958 پای به عرصه مسابقات مقدماتی میگذارد و کاپیتانی این تیم را نیز استاد پرویز دهداری بر عهده دارد

 

 قهرمانی جام حذفی تهران ( 1342 )

 سال 1342 دوره ای  مهم در زندگی این اسطوره فوتبال ایران محسوب میشود این سال را بواقع باید سال المپیک برای فوتبال ایران نامید اما پیش درآمد آن یک قهرمانی دیگر برای استاد و شاهین بود جام حذفی تهران چیزی بود که جایش در ویترین افتخارات پرویز دهداری بشدت حس میشد خط حمله آتشین مزاج شاهین یک به یک حریفان را از دور خارج میکرد روز پایانی نیز شاهین تیم شگفتی ساز شهربانی را پیشرو داشت چرا که شهربانی در این سال عقاب و چند تیم بزرگ را از گردونه مسابقات حذف کرده بود و امید داشت شاهین را هم به چنین سرنوشتی دچار کند

شاهین قهرمان جام حذفی تهران 1342

 

  اما شهربانی در این دیدارعلیرغم شایستگی کاری از پیش نبرد تا با دو گل مغلوب شود ثانیه های پایانی فضای امجدیه به حد انفجار رسیده بود چرا که پس سوت داور به معنای پایان دیدار هواداران شاهین ورزشگاه امجدیه را ترک نمیکردند شعار شاهین قهرمان و بچه ها متشکریم یک لحظه قطع نمیشد گروهی از تماشاگران از آبادان به تهران آمده بودند تا در این جشن سهیم باشند عده ای  نیز در خارج از استادیوم منتظر بودند چرا که بر اثر شدت استقبال و کمبود گنجایش ورزشگاه راهی بدرون نیافته بودند

 پس از اهدا جام قهرمانی هواداران شاهین که از خود بیخود شده بودند سر انجام ستارگان خود را یک به یک بر دوش گرفته شادی کنان آنها را تا بیرون امجدیه بر دوش گرفتند طبق معمول کاپیتان پرویز دهداری پیشاپیش سایرین در حالیکه جام قهرمانی را بر دست داشت از استادیوم خارج شد خود استاد در این رابطه میگوید:

  .......آن روز خاطره انگیز ممکن نیست از خاطرم برود آنروز نقطه اوج همبستگی شاهین و مردم کوچه خیابان بود مردمی که با چشمانی خیس از شوق شادی همه مشکلات زندگی خود را با قهرمانی شاهین بفراموشی سپردند چیزی در اختیار ما نبود گویی سوار بر موج حرکت میکردیم چشمانم باور نمیکرد این همه علاقه و عشق خالصانه را یک لحظه برگشتم پشتم را بینم چشمم دیگر بچه ها را دید که انها هم بر دوش هواداران شرایطی چون من دارند آنروز بچه ها نبودند که بر دوش مردم قرارداشتند بلکه شاهین بزرگ بود که بال گشوده بود و در آسمان پرواز مینمود

                                                                                                                                                    نشریه اطلاعات 1343

پرویز دهداری

 

  جشن پایکوبی هواداران شاهین تا پاسی از شب در خیابانهای اطراف ادامه می یابد در آن سال اصغر شرفی ستاره سالهای بعد باشگاه پاس نیز در جمع یاران شاهین قرار داشت شاهین در آن مسابقات از چند ستاره تیم شاهین آبادان نیز سود میبرد حمید برمکی - پور جانکی و ... نفراتی بودند که شاهین را همراهی میکردند قهرمانی شاهین چند ماه بعد سبب ساز درخشش تیم ملی ایران در راه صعود به المپیک میشود چرا که مربی تیم ملی فکری استخوان بندی تیم را بر اساس ستارگان جوان شاهین و کاپیتان با تجربه آنها پرویز دهداری انتخاب میکند

 

 

 مقدماتی المپیک 1964 توکیو

 مسابقات مقدماتی المپیک توکیو از سال 1342 در منطقه آسیا آغاز شد سهمیه آسیا در این مسابقات سه تیم بود که ژاپن بعنوان میزبان یکی از سهمیه ها را پیش شاپیش صاحب شده بود بنابر این مقرر شد یک تیم از شرق آسیا و یک تیم از غرب آسیا انتخاب گردند ایران به همرا پنج تیم دیگر در گروه غرب آسیا انتخاب گردید این پنج تیم عبارت بودند از هندوستان - پاکستان - عراق - لبنان و سریلانکا بدون تعارف با وجود تیمهای هندوستان و پاکستان که از قطبهای فوتبال آنروزهای آسیا محسوب میشدند و همچنین نتیجه نامید کننده گروه ایران در بازیهای آسیایی دوره پیش چندان امیدی به صعود تیم ملی ایران نبود برنامه بازیها بگونه ای بود که ایران باید ابتدا با پاکستان مصاف میداد و در صورت برتری در دو بازی رفت و برگشت میبایست به دیدار عراق رود برنده آن دو دیدار نیز باید با تیم اول گروه دیگر که هندوستان بود برای کسب سهمیه نبرد نماید

   مسابقات از روز جمعه 12 مهر 1342 در استادیوم امجدیه کلید خورده تا پرویز دهداری و یارانش در ابتدای راه سخت صعود به المپیک قرار گیرند تا آنروز ایران هرگز برای صعود به المپیک اقدام نکرده بود و در واقع این اولین تلاشهای ایران برای جهانی شدن بود

  پرویز دهداری سرگروه تیم ایران چیزی حدود 20 دقیقه زودتر از شروع مسابقه پیشاپیش یاران خود پای بمیدان میگذارد استادیوم امجدیه لبریز از تماشاگر است که نام ایران را فریاد میکشد از سوی دیگر پارچه ای بزرگ با نقش پرچم پاکستان تهیه شده تا مردان ایران برسم میمان نوازی با پرچم حریف خود دور افتخار بزنند از تیمی که کاپیتانش پرویز دهداری ( معلم اخلاق باشد غیر از این نیز توقع نمیرود ) رسمی پسندیده که حتی در کشورهای پیشرفته نیز اجرا نمیشد و در ایران هم نیز به فراموشی سپرده شد

  ( بنابر اظهار نظری پرویز دهداری و چند تن دیگر از بزرگترهای تیم همانند محمد رنجبر آن را پیشنهاد کرده بودند )

در میان هیاهوی نزدیک به 20 هزار نفر یاران ایران با پرچم پاکستان دور افتخار زدند که بسیار مورد توجه مسئولان عالی رتبه فدراسیون فوتبال آسیا و مقامات عالی رتبه پاکستان قرار گرفت بگونهای که چندماه بعد از سوی فدراسیون جهانی از ایران تقدیر میشود. 

امجدیه 12 مهر 1342 ایران و پاکستان مقدماتی المپیک توکیو

  اما دقایقی پس از شروع بازی تیم پاکستان دروازه ایران را میگشاید این گل بقدری دردناک بود که تماشاگران حاضر را به سکوتی سنگین فرو میبرد حتی خوشبین ترین افراد نیز چنان که از روند بازی مشهود بود امید چندانی به برگشتن ایران به بازی نداشتند

  اما بچه های ایران ظرف پنجاه دقیقه 4 بار دروازه حریف قدر خود را گلباران میکنند تا استادیوم امجدیه در آن بعد از ظهر رویایی غرق شادمانی شود همایون بهزادی 2 گل - محراب شاهرخی و حمید شیرزادگان هر کدام یک گل زدند تا یاران دهداری قدم اول را محکم و قاطعانه بردارند در این دیدار کاپیتان دهداری سازنده یکی از گلهای تیم ایران بود اما بزرگترین عملکرد او در این دیدار ریکاوری روحی بچه های ایران پس از گلزنی حریف بود دو تن از یاران تیم ایران پس از این دیدار به این نکته اشاره کردند

   نکته ای که کمتر به آن پرداخته شده روحیه مبارزه جویی استاد بود که هرگز دستهایش به علامت تسلیم بالا نمی برد و این را بار ها بارها در سخت ترین لحظات زندگی شخصی و ورزشی خویش به اثبات رساند

  آبان ماه همان سال ایران به پاکستان میرود تا بازی برگشت خود را برگزار کند پاکستانیها تدارک وسیعی برای این دیدار دیدند و با بسیج کردن تماشاگران خود از سراسر پاکستان استادیوم خود را پس از مدتها پر کردند مربی آنها چند روز قبل از آغاز دیدار در یک مصاحبه گفت :

  .......خاطره بازی ایران - کره جنوبی در بازیهای آسیایی 1958 را تکرار میکنیم و معتقد بود تیمش در بازی رفت غافلگیر شده و ....

    یاران ایران بازهم پشت سر کاپیتان خود بمیدان می یایند مسئولان پاکستان نیز به رسم مهمان نوازی از تیم ایران با  گردن آویز هایی که با گلهای زیبا مزین شده بود تقدیر کردند فشار پاکستان که غالبا با 5 مهاجم حمله میکردند لحظات سختی را برای تیم ایران آفرید اما بچه های ایران با رهبری محمد رنجبر در خط دفاع و هنرنمایی های عزیز اصلی تنها با یک گل بازی را واگذار میکند تا در مجموع دو دیدار از سد پاکستان گذر کند

 

پرویز دهداری 

   ایران در مرحله بعد به دیدار عراق رفت ..............  22 آذر ماه  1342 - استادیوم امجدیه میزبان  ایران و عراق بود  بچه های ایران  یکی از زیباترین بازیهای خود را بنمایش گذاردند ....  عراق مبتنی بر قدرت بدنی ب برابر یاران سریع ایران بویژه حمید شیرزادگان خرد شد هتریک شیری بهمراه تک گل مصطفی عرب مدافع راست ایران باخت 4 بر صفر عراق را تثبیت کرد  که کاپیتان دهداری روی دو گل تاثیر گمستقیم داشت  . اما عراق , تسلیم نشد وعده را به بغداد موکول نمود  

  ایران یکماه بعد راهی عراق شد تا بازی برگشت  خود را در ورزشگاه بغداد ( الکشافه ) برگزار کند این بازی که در حضور بیش از 20 هزار هوادار  عراقی برگزار شد , آخرین حضور ملی استاد نیز بود هر چند نتیجه بدون گل جواز صعود تیم ایران بود ولی خشونت بسیار یاران عراق که برای جبران نتیجه و حیثیت ورزشی خویش , میکوشیدند , به مصدومیت شدید  از ناحیه کلیه کاپیتان ایران , انجامید و .....   ایران به عنوان تیم نخست  گروه به دیدار هند رفت که در گروه دیگر قهرمان شده و  پیروزی هر کدام ( ایران و هند ) طی  دو دیدار رفت و برگشت , مجوز حضور در المپیک توکیو بود  هند بر خلاف ایران , 4 دوره به المپیک راه یافته بود و بر این پایه  خود را بسیار شایسته تر از ایران میدانست بویژه آنکه کاپیتان قادر به همراهی تیم خود در این دیدار فینال گونه نیز , نبود  از این پس محمد رنجبر کاپیتان تیم ایران شد ....  بچه هادر دو بازی رفت و برگشت گل کاشتند و در کمال شگفتی , حریف را در هر دو بازی رفت و بر گشت شکست دادند تا ایران برای اولین بار جواز حضور در یک تورنمنت جهانی را , کسب کند . 

 

 مصدومیت استاد چیزی قریب به یکسال طول کشید و پس از آن هم تنها یکفصل , قادر به همراهی تیم باشگاهی خود شد . که در همان فصل نیز او قهرمانی تهران را با شاهین جشن گرفت تا یک خداحافظی شکوهمند را در کارنامه خویش را ثبت کند .  سال 1343 مسابقات باشگاهی فوتبال تهران , برگزار مشد 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------

*  آخرین  قهرمانی - باشگاههای تهران ( 1344 )

 

 یکی از بهترین خاطرات شاهین و هوادارانش ......... چرا که  آنروزها شاهین به اوج محبوبیت خود رسیده  وبا ظهور جوانانی با استعداد , طراواتی دو چندان یافته بود  نقش پرویز دهداری در هفته سوم بیش از پیش نمودار شد  همان موقع  که  چیزی نمانده بود مشکلات , کمر شاهین را بشکند !

  مسابقات را شاهین عالی آغاز کرد  درخشش همایون بهزادی و حمید شیرزادگان در کنار حضور موثر گنجاپور و دهداری , شکستی سنگین 4 بر صفر را بر تیم مدعی پاس تحمیل نمود اما بازی دوم  در یک غافلگیری با نتیجه 4 بر یک مغلوب دارایی شد  شکستی که تاثیر آن حتی در تمرین دو روز بعد از مسابقه نیز در چهره شاهینی ها مشهود بود

  اختلاف میان دو ستاره , چیزی نمانده بود به جاهای باریک بکشد که نفوذ دهداری و صحبتهای او بعنوان بزرگتر شاهین , آرامش را به تیم باز میگرداند از سوی دیگر  دارایی , که یک نتیجه رویایی مقابل شاهین بدست آورده بود خود مغلوب پاس شد تا توازن امتیازات میان سه تیم مدعی ( شاهین - پاس و دارایی )  حفظ شود .  تساوی پاس با عقاب و پیروزی دو تیم شاهین و دارایی برابر حریفان پاس را عقب نگاه داشت ....  سپس هفته بعد تاج که در این فصل چندان درخشان بازی نمیکرد موفق به شکست دارایی رقیب اصلی شاهین شد در همان هفته شاهین در دیداری تماشایی با نتیجه 3 بر 2 بر عقاب غلبه کرد تا ظرف 7 هفته مسابقات فاصله امتیازات شاهین با نزدیکترین رقیبش به عدد 4 برسد حال تنها امید رقبا برای متوقف شدن شاهین,  دیدار حیثیتی شاهین با تاج بود اما شاهینی ها در دیدار نزدیک با نتیجه 2 بر 1 بر تاج غلبه کردند تا دو هفته مانده به پایان مسابقات  , خیال هوادارانشان  از بابت قهرمانی آسوده  باشد و دو پیروزی دیگر برابر شعاع و دیهیم............   با این قهرمانی پرونده دوران بازیگری استاد در فوتبال ایران ( بجز چند بازی دوستانه و تشریفاتی ) برای همیشه بسته شد او در آنروزها تازه پا به 32 سالگی گذارده بود و اگر دچار مصدومیت نبود حداقل تا دو سال دیگر قادر بود برای شاهین بازی کند .

 

شاهین 1344

 

 جدایی از شاهین اما چندان ساده نیز نبود  .... او که میدانست با وجود بیماری کلیه , و با دستور پزشک های مربوطه ,دیگر نباید در رقابتهای فوتبال حضور مستمر داشته باشد ,  بر آن بشد که جای خود را به جوانان بسپارد اما دو هفته پس از پایان بازیهای باشگاههای تهران , تیم شاهین بدون کاپیتان دهداری برابر میهمان روس ( روستوف )  5 بر 2 خرد شد تا جای خالی استاد , بعنوان راهبر و یک چهره با تجربه مشهود باشد بویژه انکه بازی برابر دو تیم , به ناگهان از میانه نیمه دوم بسود حریف روس تغییر نمودد و چهره های جوان شاهین  قادر نبودند مانع از برتری روستوف باشند .

 بر این اساس بار دیگر  روز یکشنبه 14 آذر ماه همراه با شاهین بمیدان آمد تا رهبری شاهین را برابر میهمان اروپایی , واشاش مجارستان بر عهده داشته باشد . بر حسب آنچه که در آرشیو مجموعه موجود است این بازی دوستانه ,  اخرین حضور استاد ( پیش از بازی تشریفاتی پرسپولیس با منتخب ارتش 1347  ) می باشد .      

 زنده یاد  پرویز دهداری  طی دوازده سال حضور در باشگاه شاهین ( 44 - 1333 )  139 بار , شاهین را در بازیهای رسمی و دوستانه ,  همراهی نمود که ماحصل آن کسب سه عنوان قهرمانی  تهران بود ( 2 بار جام باشگاهها و یک بار جام حذفی ) در این دوازده سال , سه فصل یا سه سال , مسابقات انجام نشد و یکسال هم استاد با مصدومیت دست بگریبان بود اگر عنوان قهرمانی ایران با جم آبادان در سال 1339 را نیز به جمع قهرمانیهای استاد اضافه نمائیم بیلانی برابر با مجموع 4 قهرمانی , طی 8 سال بدست می آید که تقریبا هر دو سال یک عنوان قهرمانی ....   آماری درخشان در کارنامه بازیگری استاد  که در میان هم دوره های او ( دهه سی و نیمه نخست دهه چهل شمسی ) براستی که  بی نظیر است . 

 

استاد پرویز دهداری  1344

 

  پرویز دهداری پس از جدایی از فوتبال همچنان در کنار دکتر عباس اکرامی مرد اول باشگاه شاهین ماند و یکی از تاثیر گذارترین مردان باشگاه بود او علاوه بر مسئولیت مربیگری  در تصمیمات کلان باشگاه , نحوه قراردادها و در آمد باشگاه از بلیط فروشی وغیره صاحب رای بود با وجود او دکتر عباس اکرامی با خیالی آسوده سفری به انگلستان میکند و در غیاب او استاد به جوانان شاهین توجه بیشتری نشان میدهد پس از مدتی او تیمهای زیر مجموعه شاهین را افزایش داده و تعدادی جوان با استعداد وارد تیمهای شاهین کرده تا با برگزاری مسابقات مابین آنها سبب رشد استعداد های بیشماری برای آینده شاهین شود این عمل استاد موجب افزایش محبوبیت او در میان نوجوانان و جوانان باشگاه که بنوعی آینده شاهین را تشکیل میدادند شد .

 

 لغو پروانه شاهین

  سال 1346 یکی از غیر منصفانه ترین احکام تاریخ ورزش ایران صادر شد لغو پروانه باشگاه شاهین در تیر ماه 46 در حالی صورت گرفت که تیم شاهین با رهبری استاد تا دو هفته مانده به پایان مسابقات در صدر جدول رده بندی باشگاههای تهران قرار داشت اتفاقات که در بین دو نیمه آخرین دیدار شاهین روی داد منجر به صدور رایی شد که بواسطه آن محبوبترین باشگاه فوتبال ایران با لغو پروانه فعالیت مواجه گردد

    حوادث روی داده در ان بعداز ظهر  بتفضیل در بخش تاریخچه باشگاه شاهین شرح داده خواهد شد اما گروهی که از نزدیکترینها به شاهین محسوب میشوند اعتقاد دارند که پرویز دهداری بطور غیر مستقیم در انحلال شاهین نقش داشته است . این گروه که همایون بهزادی عزیز نیز یکی از آنان است عقیده دارند که اختلاف نظر میان دهداری و دکتر اکرامی سبب انحلال شاهین گشت و یا به عبارتی دیگر آنچه بالهای بر افراشته شاهین را شکست آتش اختلافات بین بزرگان تیم بود تا بهانه بدست بدخواهان داده شود

  همایون خان میگوید : ..

       .. بارها و بارها من و سایر بچه ها سعی کردیم اختلافات میان آن دو را از بین ببریم اما هیچکدام از افکار و مرام خود کوچکترین گذشتی نکردند و .....

  اما سوال بزرگ اینست  براستی  چه اختلافی در میان بوده است که تا این حد این دو یزرگوار بر آن پافشاری کردند و هرگز از مواضع خود پایین نیآمدندو اینکه اهمیت آن چقدر بوده که این دو عزیزترین بخش زندگی خودرا ( شاهین ) پای آن فدا کنند ؟ پاسخ این سوال مهم که متاسفانه در منابع اندکی به آن اشاره شد جواب بسیاری از سوالها و مجهولات در باب شخصیت  پرویز دهداری و باشگاه شاهین را روشن خواهد کرد

   پرویز دهداری انسانی اصولگرا بود چنین افرادی در زندگی همه ثروتشان پایبندی به اصول و عقایدشان میباشد و پای آن تا لحظه آخر می ایستند استاد که بنوعی مظهر فوتبال آماتوری ما بود بسبب قرار دادی که در سالهای آخر حیات شاهین میان تاج و شاهین امضاء گردید  شاهین را در حال دور شدن از آرمانهایش میدید دهداری عقیده داشت  چرا شاهین که همیشه به پایبندی به اصول آماتوریزم شهره بوده حال همپیاله تاج و دارایی شده است و این با طرز فکر او جور نبود او اعتقاد داشت وارد شدن به  بازیهای پشت پرده آرام آرام باعث کدر شدن پاکی و صداقت در فوتبال ایران خواهد شد و تا آنجا این بیماری ( به عقیده او ) گسترش پیدا خواهد کرد که دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد ماند

   اما در سوی دیگر ماجرا مردی است که موسس شاهین است و با دست خالی تیم را بیش از 20 سال سرپرستی کرده شاهین را همانند فرزند خود دوست دارد چرا که از اولین روز حیاتش او را گام به گام همراهی کرد رنجهایش را تحمل کرده با برد هایش اشک ریخته و با شکستهایش هم همینطور و بهیچ عنوان حاضر به از دست دادن فرزند خویش نیست همانند مادری که برای نجات جان کودک خود هر کاری درست یا غلط را انجام خواهد داد چرا که برایش تنها زندگی کودکش مطرح است و پس از آن چیزهای دیگر ...

  اما واقعیتهای آنروزهای فوتبال بسبب ورود آرام آرام پول به سایر شئونات زندگی ایرانیان داشت دچار تغییر میشد در دهه 40 شمسی دیگر اداره یک تیم بزرگ همانند دو دهه قبل با دستانی بسیار خالی عملی غیر ممکن جلوه میکرد یا دست کم تا چند سال دیگر محال بود  دکتر اکرامی که انسانی هوشمند و آینده نگر بود زمانی که به دخل و خرج با شگاه نگاه میکرد برای پاسخگویی به مخارج باشگاه قراردادی در آمد زا برای استقبال از تیمهای خارجی را با باشگاه تاج امضاءکند عملی که موجب رنجش استاد دهداری شد تا این دو یار قدیمی و دلیل پایداری شاهین رو در روی هم قرار گیرند پرویز دهداری اصولگرا و دکتر اکرامی واقع گرا جدایی میان این دو حتی به داخل تیم نیز رسوخ کرده بود هر چند شاهینی ها سعی در مخفی نگاه داشتن اختلاف میان بزرگانشان داشتند اما زمانی که در هفته اول مسابقات سال 46 وقتی که 5 تن از نفرات اصلی از حضور در میدان خود داری میکردند میزان جدی بودن مشکلات داخلی برای همگان روشن شد اما بسته شدن باشگاه محبوب شاهین سبب بسته شدن دستهای استاد نشد چرا که پس از آن سرفصلی جدید در زندگی پرویز دهداری گشوده میشود که نشان از تبحر و پایداری استاد در مواجهه با سهمگین ترین و بیرحمترین مشکلات در حساسترین لحظات بود

  تولد گارد هدیه دیگر از استاد به فوتبال ایران

با بسته شدن باشگاه شاهین و تعطیلی کلیه فعالیت باشگاه پرویز دهداری در اقدامی تحسین برانگیز تیمهای نوجوانان و جوانانی که خود برای پشتوانه سازی شاهین دایر کرده بود زیر نظر گرفت تا مانع رها شدن این استعداد ها و سرمایه ها بحال خود شود چرا که وقتی ساقه اصلی بخشکد ساقه های جوانتر نیز لاجرم به پژمردگی میگراید

  ابتدا استاد خود را مواجهه با 200 - 300 نوجوان و جوان 14 - 16 ساله میدید که امکان پرورش همه آنها هم زمان وجود نداشت سپس  با برگزاری یکدوره مسابقه با دقت تمام این کودکان را زیر نظر گرفت تا بهترینها را دست چین کند و سپس تمام وقت و انرژی خود را صرف پرورش آنان نماید ( توجه داشته باشید استاد تا دو سال قبل کاپیتان تیم ملی ایران  و چند ماه قبل سرمربی شاهین محبوبترین تیم ایران بود ضمن آنکه علاوه بر پیشنهاداتی که از سوی دیگر تیمها برای مربیگری داشت یکی از گزینه های اصلی نشستن بر روی نیمکت مربیگری تیم ملی برای حضور در جام ملتهای آسیا 1968 نیز بود آیا میشود انسانی را در جامعه ورزش ایران چه در گذشته و چه در حال با خصوصیاتی شبیه نه , فقط نزدیک به او بیابید . برای مجسم سازی , کاپیتانهای تیم ملی ایران را در ادوار مختلف را تصور کنید که برود میان کودکان 14 - 16 ساله بنشیند و مسابقه برگذار کند ! )

  از میان همان نوجوانان استاد پس از حدود 3 ماه تشکیل یک تیم میدهد آنگاه قرار بود از دسته سوم باشگاههای تهران آغاز کرده و آرام آرام خود را به دسته های بالاتر برساند اما از خوش شانسی آنها سال بعد فدراسیون جدید فوتبال یکدوره مسابقه انتخابی ترتیب میدهد تا بار دیگر تیمهای دسته اول تهران انتخاب کنند و این بهترین فرصت برای  دهداری و شاگردان با استعدادش  بود تا در میدانی بزرگ خود را در مواجهه با بزرگان فوتبال تهران بسنجند و هم در صورت موفق بسیار سریعتر به دسته اول صعود کنند برای حضور در مسابقات و ثبت نام نیاز به نامی برای این تیم بود که نام گارد را که در آنروزها یکنام نظامی و متعلق به واحد ویژه ای بنام لشگر یکم گارد بود را برای خود انتخاب کردند

 

 

 اولین مربی تاریخ باشگاه پرسپولیس

   روز های پایانی سال 46 ستارگان شاهین که با بسته شدن باشگاهشان عملا فعالیت ورزشی نداشتند تصمیم به حضوری هماهنگ در یکی از تیمهای باشگاهی تهران میگیرند تا جمع آنها همچنان استوار بماند ابتدا پاس پیشنهاد میشود اما در نهایت به تیمی کمنام بنام پرسپولیس میپیوندند این تیم در دسته پائینتر فعالیت داشت اما از آنجا اعلام شد تیمها همه باید در مسابقات انتخابی شرکت کنند دیگر تفاوتی میان تیمهای دسته اول و دسته سوم وجود نداشت و پرسپولیس هم باید همانند سایرین در مسابقات انتخابی شرکت میکرد

پرویز دهداری 

  رهبری گروه پرسپولیس که فعالیتش عملا از زمستان 46 آغاز شده بود نیز به دهداری مربی سابق شاهین سپرده شد  ....  این فعالیت اما,  چندان به طول نمی انجامد ولی در همین زمان کوتاه نیز استاد یک عنوان قهرمانی را برای پرسپولیس به ارمغان اورد  .  مسابقات انتخابی برای  حضور در جام باشگاههای آسیا با حضور باشگاههای مدعی پایتخت با قهرمانی پرسپولیس , پایان یافت  تا سرخپوشان و استاد راهی مسابقات  در شرق دور شوند ...

اما پرسپولیس انگونه اعزام شد که عملا شانسی برای موفقیت نداشت ..... آنها روزی به بانکوک ( محل برگزاری ) رسیدند که بازیها یک روز قبل آغاز شده بود و ساعتی بعد نیز بمیدان رفتند  ........  همکاری استاد پس از بازگشت از بانکوک با پرسپولیس پایان پایان یافت ...  او فعالیت آرام در کنار جوانان مستعد باشگاه گارد را بحضور پر فشار در پرسپولیس ترجیح داد...  البته او  تفاوتهای بسیار با مسئولین باشگاه پرسپولیس داشت . دیدگاه اماتور او با فلسفه تجاری هرگز جور نبود بنابر این   همه توان استاد   در راه آماده سازی جوانان گارد , برای یک  حضور آبرومند در مسابقات انتخابی صرف شد . 

 

   گاردیها با تلاشهای استاد دهداری در زمین چمن بسیار مناسب کاخ سعد آباد واقع در شمال تهران تمرینات منظم خود را  پیگیری میکردند تمریناتی که بسیار پر شور و حرارت برگزار میشد چرا که شوق حضور در مسابقات انتخابی برایشان یک موهبت بود تا  گاردیهای جوان در پوست خود نگنجند پس از چند ماه تمرین منظم استاد تیمی را روانه مسابقات کرد که دهان همگان از حیرت باز ماند بچه ها گارد بسیار با انگیزه و هماهنگ تا پای جان مبارزه میکردند آنها در گروه چهارم مسابقات شگفتی ساز شدند چرا که در روزی فراموش نشدنی 2 بر 1 راه آهن تیم صاخب نام آنروزهای فوتبال تهران را با شکست مواجهه کردند نتیجه ای که تنها یک شگفتی محسوب میشد

پرویز دهداری 

   اما زمانی که گاردیها تیمهای نیرو - حمید و ژاندارمری را نیز شکست دادند آنگاه همگان به شایستگی بچه های دهداری پی بردند این پیروزیها مجوز حضور تیم جوان گارد را برای حضور در دسته اول باشگاههای تهران را صادر کرد درخشش گارد به رهبری دهداری همه فوتبالدوستان را یاد روزهایی می انداخت که دهداری تیم جم را ساخته و پرداخته میکرد انحلال شاهین فرصتی بود تا دهداری همه توان خود را صرف پرورش و بقای تیمی جوان بکار اندازد تیمی جوان که همانند جم در آبادان اینبار در تهران میجوشید و میخروشید و بزرگان را به چالش میکشید

 

    اما قبل از آغاز مسابقه های دسته اول تهران در سال 1348 مشکلی در سطح مدیریتی تیم پیش می آید  تا دهداری و بچه هایش به بانک ملی کوچ کنند در همین هنگام بازیکنان تیم بانک ملی به پرسپولیس رفته و همچنین پرسپولیسی ها به پیکان منتقل شدند و .....

در همان روزها داوود میر طوسی یکی از ستارگان سالهای بعد گارد نیز به چمع شاگردان دهداری افزوده میشود   بانک ملی در آن دوره  از مسابقات در رتبه هفتم جدول رده بندی قرار میگیرد جایگاهی در کمرکش جدول که چندان بد هم بنظر نمیرسید 

 

 چهره واقعی گارد

  سال بعد ( 1349 ) مجددا شرایط در گارد مساعد گردید تا استاد و بچه هایش دسته جمعی به گارد باز گردند و در این دوره بود که چهره واقعی گارد در فوتبال تهران بنمایش درآمد در این سال استاد یک جوان شایسته بنام غزال را نیز از تیم سابق خود ( جم آبادان ) به تیم خود می افزاید تا کمربند خط هافبک این تیم درخشانتر از قبل شود فصل 1349 گارد در رتبه ششم جدول قرار میگیرد بازیهای درخشان گارد با رهبری استاد از یاد دوستداران فوتبال تهران نخواهد رفت .  

 

 گارد جام باشگاههای تهران ( 1350 )

سال بعد ( 1350 ) تیم گارد بازهم درخشش خود را ادامه داد آنها در نیم فصل اول یک تیم مدعی نشان میدادند پیروزی قاطع 2 بر صفر برابر یکی از بهترین تیمهای تاریخ باشگاه پاس نشان از هماهنگی زرد پوشان گارد در میدان و در برابر بزرگان داشت . نتیجه نگرفتن برابر بزرگان شاید تنها ضعف گاردیها در سال پیش بود که در این سال انهم تا حدودی رفع شده بود .

 

پرویز دهداری ( گارد 1350 )

 

   اما با گذشت زمان در نیم فصل دوم با مصدومیت چند تن از یاران اصلی مواجه شدند تا نتایج این تیم به خوبی نیم فصل اول نباشد تیم دهداری در این فصل در رتبه پنجم جدول رده بندی باشگاههای تهران قرار گرفتند بهترین بازیهای گارد برابر پاس - عقاب و تاج برگزار شد و بدترین بازی این تیم دیدار برگشت این تیم برابر پرسپولیس بود روزی که یک نتیجه غیر منتظره ( 8 بر 1 ) رقم خورد و در همان روزها گروهی معلم اخلاق فوتبال ایران را به تبانی متهم کردند !

 جریان از این قرار بود که چند هفته دوری استاد از گارد به سبب رهبری تیم ایران در جام کوروش باعث درست تمرین نکردن گاردی ها میشود اما زمانیکه دهداری به تیم برمیگردد باید تیمش برابر پرسپولیسی به مبدان رود که 8 تن از ستارگانش درجریان دیدارهای جام کوروش در بهترین شرایط ممکن قرار داشتند در این دیدار نتیجه ای عجیب 8 بر یک بدست می اید از آنجا که پرسپولیس و تاج نیز در کورس قهرمانی قرار داشتند و تنها دو هفته به پایان مسابقات باقی بود این شائبه بوجود آمد که استاد بدلیل شاهینی بودن موجب چنین نتیجه شده است تا سرخها قهرمان شوند  بویژه آنکه استاد محمود بیداریان کاپیتان و رهبر خط دفاعی تیمش را بمیدان نفرستاد پس از این دیدار که روز پنجشنبه برگزار میشود روز بعد از بلند گو های امجدیه تکذیب خبر مربیگری تیم ملی توسط دهداری اعلام میگردد تا شبهات بیشتر شود اما چند روز بعد در یکی از روزنامه های عصر اعلام میشود که کماکان دهداری اولین گزینه فدراسیون برای مربیگری تیم ملی ایرانست مصاحبه زیر در همان روزها انجام شده است .

 

   ( دنیای ورزش تیر ماه 1350 )

  ( با توجه به شکست غیر منتظره ای که تیم گارد در دیدار روز پنجشنبه مقابل پرسپولیس نصیبش شد و همچنین خبری که روز سه شنبه گذشته در مورد انتصاب آقای پرویز دهداری بسمت مربی تیم ملی فوتبال ایران منتشر شد بعد از ظهر دیروز خبرنگار دنیای ورزش گفتگوی کوتاهی با پرویز دهداری انجام داه که در زیر ملاحظه میکنید )

* آیا خبر انتصاب شما بسمت مربی تیم ملی فوتبال ایران درست است یا خیر ؟

- خود من هنوز در این مورد ابلاغ کتبی دریافت نداشته ام اطلاع من هم در حد همان خبری است که روز سه شنبه در یکی از روزنامه های شب انتشار پیدا کرد است تصور میکنم منبع آن گفته های شفائی سرتیب مکری رئیس فدراسیون فوتبال در ملاقات با فوتبالیستها در استادیوم امجدیه در روز دوشنبه بوده است

* آیا اکر رسما این کار به شما پیشنهاد شود سمت مربیگری تیم ملی را خواهید پذیرفت یا خیر ؟

- باید بگویم من بیشتر دوست دارم با بچه های تیم جوانی نظیر گارد سرو کار داشته باشم . چون تیم ملی بوقت بیشتر و آدم موظفی برای این کار نیازمند است و این کار با گرفتاری اداری من و گرفتاری ام برای کار رهبری تیم گارد جور در نمی آید اما خوب اگر فقط بعنوان مشورت از من کمکی خواسته شود با کمال میل حاظرم گذشته از اینها به نظر من مربی تیم ملی نباید به تیم خاصی تعلق داشته باشد

* علت باخت غیر منتظره گارد با نتیجه 8 بر 1 چه بود ؟

- باور کنید علت بزرگش همین درگیری من با تیم ایران در طول جام کوروش و دوری من از بچه ها بود بهمیک دلیل من از پیش منتظر چنین شکست دور از انتظاری مقابل پرسپولیس بودم چون گذشته از تمرینات نامنظم و دوری من از بچه ها هشت تن از بچه های پرسپولیس که در بازیهای جام کوروش شرکت داشتند در بهترین شرایط ممکن بسر میبردند اما نکته دیگری نیز بگویم و آن اینکه تیم گارد در اوسط فصل پاس را 2 بر صفر مغلوب کرد روز قبل از مسابقه با پرسپولیس در یک دیدار تمرینی برابر پاس 7 بر صفر شکست خورد که از این 7 گل چهارتایش در نیمه اول بود

* گذشته از این چه علت دیگری را میتوانید برای این باخت گارد عنوان کنید ؟

- نقائص فراوان بچه ها در کارهای فردی اما خوب یک تیم جوان همیشه نمیتواند معجزه گر باشد و با کوچکترین سهل انگاری نتیجه اش چنین خواهد بود شکست 8 بر 1

* به چه علت محمود بیداریان که مهره بزرگ خط دفاعی و کاپیتان گارد بشمار میرود در این بازی حضور نداشت؟

- ما در گارد قوانین خاصی داریم مثلا اگر بازیکنی هر که میخواهد باشد در طول یک بازی به داور اعتراض کرد در بازی بعد محروم شود این کار برای مجبور کردن بچه ها در حفظ کنترل و اعصابشان بسیار سود مند است بیداریان در بازی قبل از دیدار با پرسپولیس برابر تاج به داور اعتراض کرد و بهمین دلیل برابر پرسپولیس حضور نداشت

* بنظر شما حالا کدام تیم قهرمان میشود تاج یا پرسپولیس؟

- اگر امروز تاج اشتباه بکند و نتیجه دیدار ما با پرسپولیس را تبانی تصور کند امکان تبانی دو تیم تاج و افسر خواهد رفت ( افسر زیر مجوعه تاج بود دو تیم همخانواده محسوب میشدند ) و تردیدی نیست که تاج قهرمان خواهد شد در صورتیکه بازهم تاکید میکنم باخت به پرسپولیس ضرر های متعددی نصیب خود ما کرد از جمله بیرون رفتن از جمع چهارتیم رده اول و بهمین دلیل از دست دادن حق باشگاهی بیشتر در پایان بازیها ( در آمد مسابقات ) حالا فکر میکنید دلایل دیگری هم باز نیاز باشد ارائه کنم تا شما و دیگران باور کنید ....

                                                                                                                                             19 تیر 1350 - دنیای

 

         مصاحبه کوتاه پرویز دهداری مربی گارد با نشریه دنیای ورزش  ( 1350 )

       فوتبال باید وسیله ای باشد برای اتحاد - اتفاق یکرنگی و صمیمیت بین بچه ها تا در زندگی اجتماعی

      خود موفق و بهترین باشند اصولا ورزش هدف ما نیست بلکه ورزش وسیله است برای نیل به  هدف

 

* بچه هایی که در خدمت دارید از چند سال پیش تاکنون زیر نظر شما به فوتبال مشغولند ؟

- در تیم شاهین هر یک از بازیکنان مربی یک تیم خردسال بودند و برگزیدگان این تیم ها , تیم جوانان شاهین را تشکیل میدادند که زیر نظر من کار میکردند اینها اکثرا همان بچه ها هستند که امروز حدود 6 سال از کار مشترک ما میگذرد در حال حاضر 6 تیم وابسته دیگر نیز داریم که بجز فردوسی که در دسته سوم قراردارد پنج تیم دیگر حمید - ایران ما - ایزد فردوسی - ورزنده و پیام در دسته دوم هستند و به ترتیب چهره های خوب هر یک از آنها را در گارد قرار میدهیم

* گارد امسال ( 1351 ) موفقتر نبود ؟

- نظر شخص من اینست که به نسبت سال پیش امسال تیم ما موفقتر نبود شاید تنها موفقیت ما کسب نتیجه بهتر برابر تیمهای نامدار بود

* اصل و هدف کلی کار این تیم بر چه اساسی است ؟

- از گذشته معتقداتی داشتیم و حالا هم در حفظ آن تلاش میکنیم و آن اینست که فوتبال وسیله ای باشد برای اتحاد - اتفاق یکرنگی و صمیمیت بین بچه ها تا در سایه این خصوصیات بتوانند در زندگی اجتماعی خود موفق و بهترین باشند اصولا ورزش هدف ما نیست بلکه ورزش وسیله است برای نیل به همین هدف

* روش تیم گارد از نظر فوتبال به چه طریقی است ؟ - ما هرگز معتقد به دفاع برای پیروزی نیستیم بهمین جهت در هر مسابقه ای در برابر گلهایی که میزنیم گلهایی را هم دریافت میکنیم ولی اصل کلی روش ما در فوتبال حمله کردن و بازهم حمله و پی گیری در این کار است بهمین خاطر اگر دقت کرده باشید تعداد نفرات ما در هنگام حمله کردن هرگز کمتر از تعداد نفرات ما در هنگام دفاع کردن نیست حال ممکن است در این کار همیشه موفق نباشیم ولی امید من اینست که در سایه علاقه و تلاش بچه ها به این هدف دسترسی پیدا کنیم

* تمرینات تیم شما به چه ترتیبی است ؟

- هفته ای 3 الی 4 روز تمرین و جمعه ها هم کوهنوردی

                                                                                                                                                       . دنیای ورزش - پائیز 1350

 

 

گارد جام باشگاههای تهران 1351

 سال 1351 کارد و دهداری زیباترین بازیهای خود را بنمایش گذاشتند بقدری فوتبال گارد روان و زیبا اجرا میشد که اندک اندک صاحب تماشاگر ثابت در مسابقات خود شدند بطوریکه دیدارهای این تیم بعد از قرمز و آبی پایتخت بیشترین استقبال کننده را داشت  مسابقات این دوره علاوه بر رقابت در سطح باشگاهها ی تهران یک اهمیت دیگر نیز داشت چرا که 4 تیم اول این دوره جواز حضور در مسابقات جام تخت جمشید که سال بعد آغاز میگشت را کسب میکردند

  دیدار برابر تاج که به تساوی 2 بر 2 انجامید یکی از زیباترین مسابقات اینفصل بشمار میرفت گاردیها تاج قهرمان این دوره را با دو گل در کابوس شکست فرو برده بودند اما کم تجربگی برابر مهره های با تجربه تاج موجب تساوی در این دیدار شد در پایان این دوره گارد همپای پاس در مکان سوم بود و تنها بدلیل تفاضل گل بهتر پاس گارد در جایگاه چهارم قرار گرفت رتبه ای که جواز ورود آنان به جام اول تخت جمشید محسوب میشد و چه با ارزش بود چرا که تیمهایی همانند آرارات - عقاب - بانک ملی و راه آهن نتوانستند این مجوز را کسب کنند

 گارد 1351

 

 گاردیها غالبا بازیهای پر گل را ارائه میدادند خط حمله این تیم با 27 گل زده در کنار تاج ( تیم قهرمان ) بهترین خط حمله این دوره از مسابقات بود حبیب علیزاده با 7 گل بهترین گلزن کارد  در کنار داوود میر طوسی با 6 گل و علیرضا خورشیدی 5 گل خط آتش فعال مسابقات را تشکیل میدادند . دیگر گارد دهداری شکوفا شده بود و در این بین استاد از همه شادتر بود چرا که زحمت هایش به گل نشسته بود و تیم به مسابقات قهرمانی کشور راه یافته بود و فراتر از آن بار دیگر صدایی شبیه بال زدنهای شاهین در فضای فوتبال ایران طنین انداز شده بود . دهداری برای این تیم تنها مربی نبود بچه های گارد که اکثرا جوان بودند او را همانند پدر خود میدانستند و او نیز در تمام مسائل خارج از فوتبال نبز بدنبال رفع مشکلاتشان بود

 

محمود بیداریان کاپیتان این تیم میگوید :

برای ما تنها مورد با اهمیت این بود که بتوانیم جواب زخمات و اعتماد دهداری بزرگ را بدهیم و مسائل مادی در درجه دوم قرارداشت همین که جایی را داشته باشیم که دور هم باشیم و بما اهمیت بدهند کافی بود ...

داوود میر طوسی نیز آنروز ها میگفت :

همه سعیم این است تا دهداری از من راضی باشد برایم غم انگیز ترین لحظه زمانیست که بدانم مربی محبوبم از من راضی نیست و تمام تلاشم اینست که چه در درون زمین و چه در مسائل خارج از زمین استاد از من رضایت کامل داشته باشد

دیگران نیز همین نظرات را داشتند یک گروه که با محوریت دهداری تنها یک هدف را دنبال میکردند فوتبال پاک و آماتوری !

 دعوت شدن علیرضا خورشیدی و علیرضا عزیزی به تمرینات تیم ملی در اواخر فصل آغازی بر ملیپوش شدن بچه های گارد  بود چرا  که نزدیک به ده سال بعد چیزی حدود 7 - 8 تن از این مجموعه  به تناوب ملیپوش میشوند سهام میرفخرایی -علیرضا عزیزی - حسن نائب آقا - علیرضا خورشیدی - مهدی غزال - برادران خبیری ........

 

 

   جام کوروش کبیر ( Greatest Circus cup ) که در اوایل دهه 50 شمسی برگزار شد جدا از محاسن و معایبش ,بیان کننده یکسری واقعیت ها در فوتبال ایران بود ابتدا اینکه در منابع غالبا بیان میشود تیم ایران با مربیگری پرویز دهداری قهرمان جام کوروش شد

   اما آنکه باید از این جمله نهایت حض و لذت را ببرد با تمامی این جمله مخالف بود و بارها و بارها به روشهای مختلف آن را بیان نمود این تورنمنت از آنجا که کمی وجه تبلیعاتی نیز داشت بسیار با عجله برگذار میشود آنچنانکه در آن روزها تیم ملی ایران فاقد سر مربی بود و یکهفته مانده به برگزاری ناگهان اعلام میشود پرویز دهداری مربی تیم ملی ایران در تورنمنت جام کوروش شد( بنوعی استفاده ابزاری از محبوبیت دهداری در نزد مردم سر پوشی برای کم کاری و فرار از تنگنا )

   اما استاد خود اعلام میکند نه من مربی تیم ملی هستم و نه این نفرات انتخابی من تیم ملی ایرانست و صحیحتر آنست که بگویید دهداری سرپرست تیم منتخب تهران شد ! اما استاد دو شرط را برای قبول مسئولیت مربیکری تیم ملی بیان میکند یکی استفا ده از جوانان و دوم استفاده از ظرفیتهای سراسر ایران و نه تنها تهران .

  اما با این وجود خود تیمی مسن را انتخاب میکند اما زمانی که در مقام دفاع بر میآید عنوان میکند با این وقت اندک چطور میتوان جوانان کم تجربه را گزینش کرد

 

 

        گزیده ای از مصاحبه دهداری با نشریه کیهان ورزشی - تیرماه 1350

  پس از شنیدن خبر در صدد بر آمدیم دهداری را بیابیم 48 ساعت طول کشید تا او را در منزلش با چشمانی فرو رفته ورنگی رو به زردی گرائیده - که آثار خستگی زیاد از آن میبارد - در کنار محمد رنجبر ببینیم دهداری از رنجبر درخواست کرده بود تا او را یاری نماید رنجبر معتقد بود این یک قمار بزرگ ورزشی است و 20 سال زندگی ورزشی دهداری در گرو پذیرفتن این درخواست است عاقبت افرادی همانند ایگور نتو - که در شرایطی بسیار بهتر از دهداری را داشت - اشاره میکند و میگو.ید این با هیچ منطقی قابل قبول نیست

   از دهداری می پرسیم:

* چطور مسئولیت تیم ملی ایران را قبول کردید ؟

- من مربی تیم ملی ایران نیستم بلکه فقط سرپرست و مربی تیم منتخب تهران در جام کوروش بزرگ هستم شما مگر حکم مرا نخوانده اید و بدنبال آن دست در جیب میکند تا ابلاغش را نشان دهد ....

       . آقای پرویز دهداری ضمن عرض تشکر از این که دعوت این فدراسیون را برای سرپرستی تیم منتخب فوتبال تهران که در مسابقات جام کوروش کبیر شرکت خواهد کرد قبول نموده اید به اطلاع میرساند که.....

  سپس دهداری ادامه میدهد من افتخارا این مسئولیت را قبول کرده ام و محدود به مسابقات جام کوروش است چرا که این را یک وظیفه ملی میدانم گویا اشتغال به مسابقات جام باشگاهها مانع از آن شده که زودتر مربی انتخاب کنند چنانکه ظهر شنبه ( 29 خرداد ) این حکم را بمن ابلاغ کردند و در تمرینات شنبه و یکشنبه تنها به ترتیب دوتن و چهار تن به تمرین تیم ملی در امجدیه آمدند گویا این ابلاع به باشگاههای افراد منتخب نرسیده است ! اما از روز سوم در امجدیه فعالیت هایی بود در هر حال من هیچگونه انتظاری از این تیم ندارم چرا که تا کنون هیچ کاری برای این تیم نشده و من هم فرصت انجام کاری را ندارم تیمی که از زیر بار سنگین مسابقات آمده نه اردو و نه تدارک قبلی داشته قابل ارزیابی نیست من تمام تلاش خود را بعنوان یک وظیفه ملی انجام میدهم اما هیچگونه امیدی ندارم

* اگر موافقت کنند آیا بعد از جام کوروش حاضرید مربی تیم ملی ایران شوید ؟

- کار تیم ملی سنگین است و من خارج از وقت اداره نمیتوانم این مسئولیت را قبول کنم من تنها آنقدر وقت دارم که چند جوان تازه کار و نو خواسته را تعلیم دهم در انتخاب افراد من آزادی کامل داشتم مگر آنکه میگفتند که از تیم گارد تنها 3 تن را انتخاب کنم که اما من حتی با انتخاب خورشیدی ( تنها گاردی حاضر در اردو ) هم زیاد موافق نبودم این نفرات بهترین تیمی بود که میتوانستم انتخاب کنم یعنی تا این لحظه 95 درصد وظیفه ام را در قبال تیم منتخب تهران انجام داده ام و همچنین اضافه میکنم اگر تیم منتخب تهران در مسابقات جام کوروش قهرمان شود و یا شکست کامل بخورد من نه موجب قهرمانی این تیم هستم و نه مسبب شکستش بمن وظیفه را محول شده تا تیم را برگزینم و سرپرستی کنم و در ضمن مسئولان نیز بمن گفته اند برد و باخت مهم نیست و مهم اینست که تیم در مسابقات شرکت کند و فوتبال خوبی ارائه دهد بنابر این با توجه به عقاید و نظرات مسئولان فوتبال ورزش مملکت من وظیفه ای جز هماهنگ کردن ندارم !

* فکر میکنید چطور شد شمارا انتخاب کردند

؟ - فکر میکنم کمی بد سلیقگی بکار بردند معیار آنها تیم گارد است اما بازیکنان گارد از 6 سال پیش با من در ارتباط هستند و موفقیت آنها بیشتر بعلت توافق اخلاقی میان آنهاست بهر صورت من دلم نمیخواهد روزی مساله مربیگری در تیم ملی میان من و روابط 20 ساله ام با مردم عزیز وطنم فاصله بیاندازد

* اگر خوش سلیقگی میکردند بهتر بود چه کسی را انتخاب کنند

؟ - حسین فکری - مهدی اسداللهی یا داوود نصیری را

* از انتخاب خود راصی هستید ؟

- اگر بگویم نه شاید باور نکنیداما همانطور که گفتم مساله ایران بود گویا حضور تیم مصر و شرکت یک تیم از ایران سبب انتخاب من شده شاید هم اگر مصر نیاید این وظیفه از دوشم بر داشته شود و دوباره به وضع آسوده قبلی ام برگردم

* از نظر روحی و جسمی در چه وضعی هستید ؟

- باور کنید واقعا مریض هستم . دست راستم را براختی نمیتوانم تکان دهم هرگاه ازنظر عصبی بمن فشار می آید دستم درد میگیرد سینه ام هم دو باره دردگرفته است بهر حال امیوارم در این وضعیت پیش روی ملت ایران رو سفید بیرون آیم چون واقعا نمیخواهم از این کار شانه خالی کنم .

                                                                                                                                    5 تیر 1350 - کیهان ورزشی شماره 876

یکی از جلسات تمرینی تیم منتخب تهران پرویز دهداری

 

   

    اما در پایان استاد و تیمش قهرمان مسابقات میشوند تا در شبی فراموش نشدنی (14 تیر 1350 ) جام طلایی کوروش را بالای سر برده و با آن دور افتخار بزنند  ( شرح کامل این تورنمنت با تصاویر کامل در بخشی بنام تورنمنت های بزرگ فوتبال ایران به تفضیل شرح داده خواهد شد )

ولی شاید پیش از تیم منتخب تهران , برنده اصلی فدراسیون فونبال بود که با انتخاب استاد بر همه ضعفهای مدیریتی و تصمیم گیریهای خود سر پوش گذارد استاد با قبول مسئولیت این تیم دست به یک ریسک بزرگ زد شاید این تصمیم او را برای همیشه از فوتبال ایران دور میکرد بهر حال او باز هم سربلند بود تا این قهرمانی نیز یکی از برگهای کتاب زرین افتخارات پرویز دهداری باشد و همچنین زمینه ای برای قبول پست مربگری تیم ملی توسط او در سالهای بعد شود

 

 

 

 مقدماتی المپیک مونیخ

اواخر سال 1350 تیم ملی ایران درصدد صعود به دور نهایی بازیهای المپیک مونیخ است و در این راه استاد را بعنوان سرپرست همراه خود دارد اینکه او چقدر در صعود ایران نقش داشت بر کسی پوشیده نیست اما یک خاطره از سفر تیم ایران به آتن جهت برگزاری دیدار برگشت برابر کویت زوایای فکری و قدرت مسئولیت پذیری او را بیش از بیش آشکار میکند نشریه دنیای ورزش در باب این خاطره چنین مینویسد :

 ... شما که عقیده دارید بچه های تیم ملی باید همواره از خود مرافبت کنند چطور خود مراقب سلامتی خود نبودید و به آنفولانزا دچار شدید ؟ و در پاسخ این جمله را میشنود

 - در کارها همیشه آنکه جلوتر میرود زودتر از همه آسیب میبیند و بعبارتی دیگر پرستار همیشه در معرض ابتلا به بیماریست منهم سرپرست و سپر بلای تیم بودم در استانبول پس از چهار ساغت توقف زمانی که میخواستیم راهی آتن شویم فاصله مکانی که بودیم تا فرودگاه را با ماشین طی کردیم و در ماشین بعلت اینکه آخر همه سوار شدم جای مناسبی نصیبم نشد که در معرض باد و سرمای بیرون قرار داشتم و این سبب گردید که دچار سرماخوردگی بشوم حالا علاوه بر آن دست درد قدیمی ام نیز مرا آزار میدهد اما مهم نیست و ..... تیم ایران به المپیک مونیخ صعود میکند کاری که 40 سال است قادر به انجام آن نیست .

پرویز دهداری

  تیم ایران در نهایت با پیروزی بر تمامی حریفان در آخرین گام کره شمالی را در یک ماراتن 270 دقیقه شکست میدهد تا در دور نهایی المپیک مونیخ یکی از نمایندگان قاره آسیا باشد  ...

 

 

 * جام تخت جمشید و ظهور پدیده ای بنام هما

 با تغییر مدیریت فدراسیون , فوتبال ایران تحت نام جام تخت جمشید صاحب لیگی سراسری میشود و مقرر میشود که تیمهای آن از دل یکدوره مسابقات مقدماتی انتخاب گردند . گارد که امتیازات لازم را جهت حضور در جام تخت جمشید کسب کرده بود متهم به نداشتن امکانات لازم برای حضور در سطح چنین مسابقاتی میگردد این تصمیم ضربه بدی بر روحیه تیم جوان گارد وارد میکند آنچنان که باعث دلسردی گروهی از آنان میشود جوانان گارد میپنداشتند دیگر راه برای پیشرفت آنان بسته شده است و بناچار برای رسیدن به سطح اول فوتبال میبایست به تیمهای متمول بپیوندند

  تدبیر استاد همانند همیشه راهگشای بچه های گارد میشود تا هرچند آنان جام اول تخت جمشید را از دست میدهند اما با قهرمانی در باشگاههای تهران تحت نام هما درهای مسابقات را بر روی خود بگشایند با تغییر نام گارد به هما و تحت پوشش رفتن این تیم توسط هواپیمایی ایران که یکی از تصمیمات مدبرانه پرویز دهداری بود معضل نداشتن امکانات و ورزشگاه نیز از میان میرود    و همانطور که پیش بینی میشد بچه های شایسته گارد سابق تحت نام هما پای به جام دوم تخت جمشید گذاردند

هما و دهداری از همان سال اول جایگاه خود را اینبار در سطح کشور اثبات میکنند کسب رتبه سوم در جام دوم تخت جمشید مهر تاییدی بر اندیشه های استاد بود بازیهای با طراوت هما چنان بود که زدرادکو رایکوف مربی تیم تاج ( قهرمان مسابقات ) را وادار کرد تا در پایان جام در حالی که تیمش جام قهرمانی را در دست داشت صادقانه بگوید :

    .....هما بهترین فوتبال جام را ارائه میکرد ......

  به اعتقاد اکثر کارشناسان دیدار هفته ششم این تیم با تاج که با نتیجه تساوی 3 بر 3 بپایان رسید زیباترین دیدار جام دوم بود اما استاد

پرویز دهداری

 

 

تشدید بیماری 

  در این سال در میانه های مسابقات بیماری مزمن کلیوی استاد افزایش مییابد تا بناچار برای درمان سریع راهی خارج از کشور شود او رهبری تیم را به دستیار خود می سپارد تا از جانب تیم خیالش آسوده گردد در روزهایی که استاد در ایران بستری بود عده کثیری از عاشقانش از سراسر کشور به تهران می آمدند و حاضر به اهدا هر عضوی از بدن خود برای بهبود حال استاد میشود که نشان از جایگاه ارزشمند استاد در قلب توده های مردم ایران داشت .

 

پرویز دهداری

 

   

  اما در نهایت برادر استاد ( دیدار ) نیز بهمراهش میرود تا یکی از کلیه ای او را به استاد پیوند زنند استاد به انگلستان میرود و پس از چهار ماه و انجام عمل جراحی به ایران باز میگردد در روز بازگشت فرودگاه  مهرآباد یکی از زیباترین روزهای حود را در دهه 50 شاهد بود چرا که سیل کثیری از فوتبالدوستان و هواداران  فرود گاه را بتسخیر خود در آورده بودند تا سلامتی دوباره استاد را جشن بگیرند

 

استقبال از استاد در مهر آباد ( 1353 )

 

 

  استاد و جدایی از هما

 اواخر سال 54 پرویز دهداری در یک تصمیم ناگهانی از هما تیمی که خود شالوده اش را خود بنیان نهاده بود جدا میگردد این تصمیم در محافل فوتبالی با سوالات بسیاری مواجه میشود اما بهترین شخص برای توضیح جدایی از هما خود استاد است او در جواب خبرنگار نشریه کیهان ورزشی دلالیل جدائیش را چنان عنوان میکند :

 - زمانیکه تیم هما را بنا نهادیم تمام کوشش ما این بود که هدفمان تنها فوتبال نباشد و بازیکنان این رشته را بگونه ای انتفاعی دنبال نکنند . اصولا اینکه گفته میشود بدون پشتوانه مالی یا تکیه به یک سازمان بزرگ دولتی یا ملی نمیتوان تیم فوتبالی بوجود آورد حقیقت ندارد زیرا با توجه به شناخت روحیات و طی طریق در راهی درست و بدون اسیر شدن در زنجیر ( قرارداد ) میشود تیمی بوجود آورد همچنانکه ما بوجود آوردیم و موفق هم شدیم سوابق نشان داده چنین تیمهایی همواره موفق بوده اند مثل شاهین و جم در آبادان .....

  برای حصول این منظور تنها کافی است که صادقانه تر و صمیمانه ترجوانان را گرد هم آریم و در تعلیم آنها بکوشیم و در این راه قبل از آنکه عضله آنها را پرورش دهیم فکرشان را تربیت کنیم عامل اصلی جدایی من از هما گرفتاری شغلیم در شرکت نفت از یکسو و از طرف دیگر ایجاد تغییر و تحولات نادرست در امور فنی و اداری تیم هما و برکناری جواد رمزی ,حسابدار افتخاری تیم که با کمال حسن نیت و پاکی خدمت میکرد .

 همین عوامل نظم تیم را بر هم زد و در روش ارتباط بازیکنان با باشگاه مسایلی بوجود آورد که از آن جمله بود تصفیه غیرمنصافانه بعضی از بازیکنان و تصمیمات یکطرفه و سرانجام شایعه پیوستن جملکی بازیکنان به یکی دیگر از تیمهای هما برهبری من . این همه سبب گردید که خود را از تیم هما کنار بکشم تا این باشگاه براحتی و آنطور که صلاح میداند کار فوتبالش را دنبال کند

                                                                                                                                              23 اسفند 1354 -  کیهان ورزشی  شماره 1137

 

 

   اما گذشت زمان حقانیت نظر استاد را گواهی میکند با جدایی استاد در اواخر سال 54 - هما تیم بزرگ و شگفتی ساز مسابقات جام تخت جمشید آرام آرام از زنجیره مدعیان جدا میشود بگونه ای که پس از گذشت چیزی حدود دوسال این تیم دیگر به یک تیم میانه جدول و پایینتر تبدیل شده بود و دیگز از رتبه های دوم و سوم خبری نبود .

 

 

 استاد پرویز دهداری  و فستیوال تولون ( 21 ساله ها - U 21 )

 

  پس از شرکت تیم ملی جوانان ایران در فستیوال جوانان کان و نتایج قابل قبول تیم ایران در این دوره مسابقات فدراسیون فوتبال فرانسه از تیم زیر 21 ساله های ایران نیز دعوت کرد تا در ششمین دوره جشنواره فوتبال زیر 21 ساله های تولون شرکت کند مسابقاتی که هر ساله با شرکت قدرتهای اول جهان در رنج سنی زیر 21 سال بسیار با اهمیت و پر شکوه برگزار میشد

 

  فدراسیون فوتبال ایران به پاس قدردانی از زحمات جلال طالبی در پرورش و سازندگی جوانان او را بعنوان سرمربی نماینده ایران به این دوره مسابقات اعزام میکند در کنار وی استاد پرویز دهداری نیز در سمت سرپرست تیم ایران در این تورنمنت حضور دارد طبق مقررات هر تیم اجازه دارد که از بازیکن کمکی زیر 23 سال بهره ببرد  این 3 نفر عبارتند از : حمید علیدوستی - حسین فدکار ( هر دو از باشگاه دارایی ) و نادر فریاد شیران ( دروازه بان شایسته برق شیراز )

 

  تیم ایران اواسط اردیبهشت ماه راهی فرانسه میشود تا از روز 23 تا 28 اردیبهشت سه دیدار با تیمهای صاحب نام جهان به ترتیب اروگوئه - هلند - مجارستان دیدار کند حضور استاد پرویز دهداری علاوه بر سرپرستی تیم بعنوان یکی از محبوبترین عناصر فوتبال ایران موجب افزایش انگیزه میان بچه های تیم ایران بویژه خوزستانی ها گشته بود و همچنین یک مشاور برای مربی تیم آقا جلال طالبی بود ....

                                                                   ادامه دارد

 

 

پرویز دهداری

  پرویز دهداری - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری و جم آبادان - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری و گارد - پرویز دهداری و هما - پرویز دهداری و بیماری - پرویز دهداری - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری و جم آبادان - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری و گارد - پرویز دهداری و هما - پرویز دهداری و بیماری - پرویز دهداری - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری و جم آبادان - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری و گارد - پرویز دهداری و هما - پرویز دهداری و بیماری - پرویز دهداری - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری و جم آبادان - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری و گارد - پرویز دهداری و هما - پرویز دهداری و بیماری - پرویز دهداری - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری و جم آبادان - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری و گارد - پرویز دهداری و هما - پرویز دهداری و بیماری -پرویز دهداری - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری معلم اخلاق - پرویز دهداری - پرویز دهداری و شاهین - پرویز دهداری معلم اخلاق -