A+ R A-

تبلیغات

رجیران

حسین کازرانی

 

 حسین کازرانی ( Hossein Kazerani )

 

 حسین کازرانی یکی از بهترین مدافعان تاریخ فوتبال ایران است او با نوع بازیش در قلب دفاع تیم ملی و باشگاه پاس تعریفی جدید از واژه مدافع پوشش در فوتبالمان باب کرد که قبل از او نمونه اش دیده نشده بود حسین کازرانی با هنرمندی منحصر بفردش ویژگی و ظرافت فوتبال جنوب را با استحکام و تسلیم ناپذیری یک سرباز در هم آمیخت و با خونسردی تمام در بازیسازی تیمش شرکت میکرد بله حسین آقا کازرانی انسانی خونگرم - دوست داشتنی و تنها مدافعی بود که همه مهاجمان آسیایی آرزو داشتند یکبار بالاتر از او ضربه سر بزنند .

  حسین کازرانی متولد 23 فروردین 1326 شهرستان اندیمشک در 155 کیلومتری اهواز ( مرکز استان خوزستان ) است شهرستانی که آنروزگار بسیار کوچک بود و تنها بواسطه وجود پایگاه نیروی هوایی ( وحدتی سابق ) ارج و قرب پیدا کرده بود حسین کازرانی کودکی را در همان اندیمشک ( با یک خواهر و 3 برادر ) میگذراند . سپس مدرسه و ناخود آگاه ورزش نیز همانند سایر همدوره ای های او به زندگیش افزوده میشود .

  اولین رشته ورزشی اش پینگ پنگ بود او با اندام کشیده و دستان بلندش برابر میز سبز پینگ پنگ که در برابرش سخت حقیر مینمود تبحری مثالزدنی داشت  اما با تمام این احوال با مخالفت خانواده روبرو میشود چرا که مگر میشود خوزستانی بود و بجز فوتبال ورزش دیگری را نیز دوست داشت در جنوب و در همه شهرهای گرم خوزستان همه مجذوب جادوی فوتبالند و تنها با فوتبال میتوان به قلب مردم نفوذ کرد حسین کازرانی نیز ناچارا بواسطه این مخالفتها و  کشش ها به فوتبال روی آورد تا او میز سبز کوچک را با وسعت سبز چمن , زمین فوتبال تاخت بزند .

 

    سپس خیلی زود جای خود را در فوتبال خوزستان باز میکند و از آنجا که فوتبالیستی خوشفکر بود سال به سال جلوتر رفت و به افتخارات تازه رسید اولین آنها کسب قهرمانی آموزشگاههای کشور با تیم منتخب مدارس خوزستان بود اما فوتبال باشگاهی را از سال 1341 با تیم جم اندیمشک آغاز میکند تا اندک اندک الفبای فوتبال را زیر نظر زاهد خضیری و رضا برومند فرا گیرد .

 

 زاهد خضیری اولین مربی

 حسین کازرانی انسانی قدر شناس است او همیشه از اولین مربی خویش به نیکی یاد میکند آقا زاهد ( زاهد خضیری ) مربی تیم جم اندیمشک بود حسین کازرانی او را چنین معرفی میکند :

          ..... آقازاهد از یک پدر مهربانتر و از یک جلاد سنگدل تر بود و من همه چیزم را در فوتبال مدیون او و زحمتهایش هستم او بود که با تشر - نصیحت و همچنین مراقبتها و سختگیریهای مداوم مرا آبدیده کرد .

  بارها در غیاب او سراغ پینگ پنگ رفتم اما او که تیمی بنام جم اندیمشک داشت و من یکی از فوتبالیستهای او بودم همیشه با مخالفتهایش روبرو میشدم و گاه که از دست من و بی اعتناعی های من به فوتبال خسته میشد راکت مرا میگرفت و میشکست و برای تنبیه من و دوستان یاغی ام را که آنها نیز به پینگ پنک شرطی و تیغی علاقه داشتند به بیابانی میبرد و تا رمق در پا داشتیم میدواند .

  چهار سال حضور در تیم آقا زاهد او را تبدیل به یکی از بهترین مدافعان جوان خوزستان کرد او در همین سالها به اولین افتخار فوتبالی زندگیش دست یافت حضور در تبریز و قهرمانی مسابقات آموزشگاههای کشور در سال 1345 همانند آئینه ای بود که در آن چهره حسین کازرانی برای اهالی فوتبال نمایان شد .

  اما در همین سال تیم جم اندیمشک منحل میشود تا یکی از بدترین خاطرات دوران جوانی کازرانی شکل گیرد آنها که تنها به عشق فوتبال و از خود گذشتگیهای آقا زاهد بدور هم جم میشدند حال برای ادامه فعالیت به جواز احتیاج داشتند و آنها هم که به هیچ نهاد و یا ارگانی وابسته نبودند دیگر حق فعالیت نداشتند حسین کازرانی میگوید دشمنان تیم ما نیش خنجر خود را تا دسته در قلب تیم ما فرو کردند در واقع ما جوازی جز عشق و علاقه به آقا زاهد و تیمش نداشتیم و بدین شکل تیم مارا از هم پاچیدند .

   اما حسین کازرانی و سایر بچه های تیم جم از هم جدا نمی مانند و چیزی در خدود 2 سال و نیم در کنار هم بفعالیت ادامه میدهند در همین دوران او به تیم منتخب استان خوزستان دعوت میشود تا در مسابقات قهرمانی جوانان ایران شرکت کند نائب قهرمانی ایران ره آورد او از مسابقات قهرمانی ایران در سال 1346 است او سال بعد نیز در ترکیب تیم خوزستان حاضر است اینبار مسابقات در کرمان برگزار میشود کسب عنوان سومی ایران در سال 1347 کمترین پاداش شایستگیهای او و. بچه های خوزستان است .

 

 اواخر سال 1347 حسین کازرانی با اتمام دوره دبیرستان و اخذ دیپلم در امتحانات دانشکده افسری ( پلیس ) شرکت میکند با قبولی در آزمون به تهران می آید و همزمان نیز بتشخیص استاد اسداللهی سرپرست و مربی وقت تیم پاس و حسن آقا حبیبی به این تیم می پیوندد تا در کنار تحصیل , بورزش نیز بپردازد .

 

حسین کازرانی ( دانشجوی دانشگاه افسری پلیس )

 

  مهمترین دغدغه روزهای اول حضور در تهران دوری از خانواده و دل کندن از محیط با صفا و پر از آرامش اندیمشک و اسکان در فضای سرشار از شلوغی و ازدحام در تهران است اما کمکهای استاد اسداللهی و بهروز سرشار در کنار حمایتهای حسن آقا حبیبی خیلی زود او را با محیط جدید وفق می دهد آنچنانکه خیلی زود یکی از مردان ثابت تیم پاس میگردد .

 

 

   خط دفاع پاس با جدایی محمد رنجبر و حشمت مهاجرانی نیاز به نیروی جوان قابل اتکا داشت و حسین کازرانی یکی از همین جوانان مستعد بود که در بهترین زمان ممکن به ترکیب تیم افزوده شد و از خوش قدمی او پاس در همان سال اول 1348 فاتح جام حذفی تهران میشود تا حسین کازرانی اولین قهرمانی خود را با جرسه پاس جشن بگیرد .

 

حسین کازرانی - پاس قهرمان جام حذفی تهران 1348

 

 چهار ماه بعد تیم پاس راهی هندوستان میگردد تا حسین کازرانی اولین حضور برون مرزی خویش را نیز تجربه کند کسب نائب قهرمانی مسابقات کلکته اولین حضور برون مرزی کازرانی در دوران فعالیت ورزشی اوست .

 

  جام منطقه ای 1349

حسین کازرانی دیگر تبدیل به دفاع راست ثابت تیم پاس شده بود و هرچند 22 سال بیشتر نداشت اما همانند بزرگان با تجربه مینمود در این سال برای اولین بار فوتبال ایران صاحب رقابتهایی در سطح کشور میشد مسابقات با شرکت 20 تیم در چهار گروه و در چهار منطقه برگزار شد .

 

  پیروزی بزرگ برابر پرسپولیس

  حسین کازرانی بهمراه پاس در گروه سوم به میزبانی رشت با تیمهای تاج رشت - تاج گنبد - گیو بندر انزلی - آریا مشهد همگروه شد که در نهایت پاس و آریا مشهد به مرحله بعد صعود کردند سپس هشت تیم صعود کرده از از چهار گروه در گروه چهارتیمی مسابقات را ادامه دادند و طبق قرعه کشی تیمهای پاس - پرسپولیس - تاج شیراز و برق تهران در یک گروه قرار گرفتند که پیروزی بزرگ برای کازرانی و یارانش برد 3 بر 1 برابر پرسپولیس در این مرحله از مسابقات از یادها نخواهد رفت این پیروزی پاس را در صدر گروه قرار داد و پرسپولیس را به میدان تاج ( تیم اول گروه دیگر ) فرستاد تا بچه های پاس دیدار نیمه نهایی را با تاج آبادان ( تیم دوم گروه دیگر ) برگزار کنند .

  حسین کازرانی بهمراه محسن هوشنگی - مجید حلوایی با رهبری کاپیتان حسن حبیبی تزکیب موفقی را شکل داده بودند ترکیب که هر چند روزهای اول آزمایش خود را پس میداد اما نا سالها نقطه قوت تیم پاس میشود

  روز 27 دیماه 1349 دیدار ننیمه نهایی در استادیوم امجدیه با نتیجه 4 بر 2 بسود پاس پایان میپذیرد تا کازرانی و یارانش خود را عملا در فینال برابر تاج ببینند ( دیدار تاج و پرسپولیس با رای کمیته انظباطی سه بر صفر بسود تاج اعلام شد ) آنها با سه گل ظرف 21 دقیقه نسخه حریف سخت کوش جنوبی را پیچیدند

  دیدار فینال روز دوم بهمن ماه در برابر 15 هزار هوادار برگزار میشود که علیرغم بازی پایا پای با نتیجه 2 بر 1 بسود تاج پایان می یابد تا حسین کازرانی در اوج جوانی مقام نائب قهرمانی لیگ ایران را کسب نماید افتخاری بزرگ برای جوانی که در ابتدای راه بزرگی قدم بر می دارد .

 

 

 جام منطقه ای 1350

دومین دوره جام منطقه ای نیز همانند دور پیش قرعه کشی شد و بازهم پاس در گروه سوم ( اصفهان ) قرار گرفت و پس از دیدارهای مقدماتی در نهایت پاس به همراه سپاهان تیم پرقدرت اصفهانی از گروه سوم صعود کردند اما این بار هشت تیم صعود کرده در یک گروه بصورت رفت و برگشت بازیها را برگزار کردند تا دیگر شک و شبه ای بابت قرعه کشی در دو گروه پیش نیاید .

  پاسیها جام دوم را با تدارک بهتری آغاز کردند آنها با افزودن یک مهاجم خوزستانی به خط حمله ( محمد صادقی ) و همچنین جذب پرویز و لواسانی از تاج قدرتی وصف ناپذیر یافته و همگان در کنار درخشش دوباره اصغر شرفی آنها را شانس اول برای کسب قهرمانی جام باشگاههای ایران میدانستند .

حسین کازرانی ( پاس - 1350 )

  ولی ناکامی برابر پرسپولیس در دو دیدار رفت و برگشت تنها سد برابر آنها برای تصاحب جام بودبویژه آنکه آنان تاج قهرمان دوره قبل را در هر دو دیدار رفت و برگشت شکست دادند همچنین در همان سال پرسپولیس را در جام باشگاههای تهران در هفته دوم با یک گل مغلوب کرده بودند در نهایت تیم طلایی پاس سال 1350 همچون سال پیش به عنوان نائب قهرمانی مسابقات بسنده میکند .

حسین کازرانی 1350

 

  اما از بازیهای درخشان حسین کازرانی در این فصل باید به دیدار پاس و تاج و مهار مهدی حاج محمد و غلامحسین مظلومی دو مهاجم تاج در روز 12 آبان 1350 و همچنین به دو دیدار رفت و برگشت برابر عقاب و مهاجمان گلزن تیم غلام وفا خواه و فریبرز اسماعیلی اشاره کرد .

 

 

                                             جام تخت جمشید

 

 

  جام اول تخت جمشید ( تجربه ای جدید )

جام اول چالشی بزرگ برای حسین کازرانی و خط دفاع پاس بود چرا که حالا با خداحافظی کاپیتان حسن آقا حبیبی ( رهبر خط دفاع پاس در سالهای اخیر )  آنها بازی کردن بدون حبیبی را تجربه میکردند اما مصدومیت حسین کازرانی در میانه فصل او را از چند دیدار در ادامه مسابقات محروم کرد با اینحال خط دفاع پاس درخشانترین بخش این تیم محسوب میشد .

 بسته نگاهداشتن دروازه تیم خود تا هفته نهم هر چند تا حدود بسیاری بنام رضا قفلساز ثبت شد اما نشان از توانایی های بسیار مردان خط دفاعی این تیم بود تنها نقطه تاریک کارنامه حسین کازرانی در جام اول شاید اخراج او در هفته سوم باشد که بسیار عجیب مینمود خطای شدید جاوید جهانگیری هافبک ملوان بر روی حسین کازرانی از چشمان داور دیدار ارشد برازنده پنهان ماند تا لحظه ای بعد دو بازیکن ..... و سپس هر دو از سوی داور اخراج شدند .

  اما در نهایت خط دفاع پاس تنها با دریافت هفت گل خورده در یک فصل یک رکورد بی نظیر از خود بر جای میگذارد وهنوز که هنوز است پس از حدود چهل سال بعنوان دومین رکورد کمترین گل خو.رده در یک فصل پا برجاست .

 

 

جام دوم تخت جمشید ( تغییر پست )

جام دوم برای حسین آقا کازرانی با یک پیشامد غیر منتظره ( تغییر پست ) همراه بود . مصدومیت نابهنگام مجید حلوایی موجب شد تا حسن آقا حبیبی سر مربی پاس او را از دفاع راست به قلب دفاع منتقل کند . تصمیمی که بنظر از روی ناچاری می آمد اما حسن آقا حبیبی به هوش و ذکاوت شاگرد خویش ( حسین آقا کازرانی ) ایمان داشت و نتیجه فراتر از انتظار بود چرا که علیرغم شایستگیهای حسین کازرانی در دفاع راست , اما او گویا تازه به جای اصلی حود آمده بود بازی های روان او در پست مدافع مرکزی که ناشی از خونسردی منحصر بفرد او بود نوید  طلوع یک ستاره دیگر را در آسمان فوتبال ایران و تیم ملی , میداد .

 

حسین کازرانی 1353

 

  هر چند آنها در پایان در رتبه چهارم مسابقات ایستادند اما فاصله آنها با رتبه دوم جدول تنها یک امتیاز بود که نشانی از رقابت فشرده در بالای جدول , بویژه در رتبه های دوم تا چهارم جدول رده بندی بود .

  خط دفاع این تیم نیز بسیار درخشان ظاهر شد چرا که با تنها با دریافت 14 گل دومین خط دفاع موفق جام بود آنها رقابت برای بهترین خط دفاع جام را تنها با اختلاف یک گل به پرسپولیس واگذار کردند که بازهم نشان از رقابتی فشرده میان مدافعان این دوتیم دارد .

  از بازیهای درخشان حسین کازرانی در این فصل میتوان به دیدار های نیم فصل دوم بویژه برابر ملوان - آب وبرق و پرسپولیس اشاره گرد اما در هفته سیزدهم برابر بانک ملی علیرغم مصدومیت شدید تا پایان دیدار در زمین باقی ماند که نشانی از تعصب مثالزدنی او نسبت به سرنوشت تیم محبوبش بود .

 

 

جام سوم تخت جمشید

جام سوم برای حسین کازرانی و خط دفاع پاس تجربه خوبی بود چرا که زوج کازرانی - هوشنگی به اوج هماهنگی در مرکز خط دفاع دست یافته بودند آنچنانکه این هماهنگی دو دفاع کناری دینورزاده و نوربخش را نیز تحت شعاع قرار داده بود .

   تنها مشکل پاس در این جام ضعف گلزنی در خط حمله بود و چه بسا اگر این تیم گلزنی همانند شرفی و یا فرکی را در ترکیب خود میداشت بی گمان مستحق رتبه ای بالاتر از سومی هم می بود .

 

پاس 1354

 

  از بهترین بازیهای حسین کازرانی باید به دیدار هفته هشتم پاس و سپاهان اشاره کرد که او علاوه بر بازی موثرش در نهایت با گل دقیقه 90 خود یک پیروزی شیرین را برای پاس به ارمغان می آورد . مهدی دینورزاده از روی یک ضربه آزاد توپ را بروی دروازه میفرستد و متعاقب آن حسین کازرانی با جهشی خیره کننده و یک ضربه سنگین سر , جای کوچکترین واکنشی را برای محمد برزمهری دروازه بان شایسته سپاهان باقی نمی ماند .

  همچنین هفته های پانزدهم و هفدهم برابر هما و تراکتورسازی ( روزهایی که مهاجمان پاس گلزنی را فراموش کرده بودند ) تلاشهای حسین کازرانی و سایرین در خط دفاع موجب شد تا دروازه پاس روی پاشنه نچرخد و متحمل شکستهای پی در پی نشوند .

 

 

 جام چهارم تخت جمشید ( جشن قهرمانی )

  جام چهارم را حسین کازرانی با گلزنی آغاز میکند او در دقیقه یک دیدار اول برابر دارایی با ضربه سر دروازه حریف را میگشاید تا نوید یک فصل رویایی را بدهد فصلی که در نهایت به اولین قهرمانی جام تخت جمشید منجر میشود

  خط دفاع پاس نقطه قوت این تیم در کسب این موفقیت عظیم محسوب میشد . آنها در نهایت پس از سه فصل موفق شدند با محوریت حسین کازرانی عنوان بهترین خط دفاعی جام را از حریف سرخپوش تهرانی ( پرسپولیس ) بربایند که عنوانی بس ارزشمند بود .

  البته در این فصل حسین کازرانی طعم نیمکت نشینی را نیز در چند هفته پایانی نیم فصل اول چشید که دلیل آن اندک اختلافاتی میان او و سرمربی تیم بود اما از هفته هفدهم و قبل از آنکه دیر شود بتشخیص حسن آقا حبیبی , حسین کازرانی به جمع مردان خط دفاع افزوده میگردد تا دفاع این تیم غیر قابل نفوذ گردد .

  بازیهای موثر حسین کازرانی برابر بانک ملی ( هفته هفدهم ) - سپاهان ( هفته هجدهم ) تاج ( هفته بیست و سوم ) و شهباز ( هفته بیست و چهارم ) باید نام برد بویژه هفته بیست و سوم برابر تاج او سهم بزرگی را در پیروزی یک بر صفر پاس داشت چرا که در دقیقه 61 دیدار ضربه چکشی و سنگین حسن روشن را روی ارسال کرنر نراقی از آستانه ورود به دروازه بر میگرداند تا همچنان دروازه پاس پایدار بماند .

                     خونسردی و هوش بالای کازرانی فاکتورهایی بودند که او را در چنین لحظاتی یاری میکردند

 هفته بعد برابر شهباز که بهترین خط حمله جام را در اختیار داشت بازهم کازرانی محور خط دفاع پاس است چرا که در طول 90 دقیقه استادانه همه توپهای را پوشش میداد تا تیغ تیز مهاجمان گلزن شهباز برابر پاس بسی کند بنظر آید . او بتمام معنی یک مدافع پوششی کامل ( لیبرو ) در فوتبال ما بود .

 

پاس قهرمان جام تخت جمشید 1355

  سرانجام حسین آقا کازرانی و یارانش با کسب عنوان قهرمانی جام تخت جمشید به آنچه که از اولین دوره مسابقات شایسته آن بودند رسیدند تا برای اولین بار تیمی بجز سرخابیهای تهران قهرمانی را جشن بگیرد قهرمانی که یکی از ستونهای آن بیگمان درخشش حسین کازرانی بود .

 

 

  جام پنجم تخت جمشید ( تجدید قهرمانی )

  حسین کازرانی و پاس بار دیگر قهرمان جام شدند تا تنها تیمی باشند که دو سال پیاپی قهرمانی جام تخت جمشید را جشن بگیرند البته هر چند سال قبل آنها شایسته ترین تیم از هر نظر برای کسب این عنوان بودند در سال دوم کمی با چاشنی شانس نیز مواجه شدند و در این رقابت سانتیمتری نقش خط دفاعی و حسین کازرانی بیش از بیش به چشم می آمد .

 

حسین کازرانی 1356

 

   یکی دیگر از بهترین بازیهای او به هفته بیست و هشتم مسابقات بر میگردد که در تهران پاس میزبان ماشین سازی بود و کازرانی در عیاب محسن هوشنگی دو اخطاره ( زوج خود در خط دفاعی ) میبایست از دروازه پاس مراقبت میکرد وقتی که بچه های پاس خبر شکست پرسپولیس در اصفهان را شنیدند خیلی با احتیاط و دست به عصا وارد میدان شدند چرا که ماشین سازی در جام پنجم تیمیبس قابل احترام و مقتدر بود اما هوشیاری کازرانی ( رهبر خط دفاعی پاس ) موجب شد در نهایت این تیم با پیروزی یک بر صفر بسلامت از میدان بیرون آید .

 

حسین کازرانی 1356

 

   اما نقطه اوج حضور او در جام پنجم بر میگردد به هفته پانزدهم برابر پرسپولیس و دقیقه 40 دیدار زمانیکه پرویز با یک پاس تماشایی آلن ویتل گلزن انگلیسی پرسپولیس را راهی دروازه میکند و او با هنرمندی توپ را به سمت راست برده سپس با ضربه دقیق و زمینی به زاویه مخالف به گوشه چپ دروازه پاس می فرستد توپ از دستان قفلساز دروازه بان پاس هم رد شده بود که در آخرین لحظه تکل تماشایی حسین کازرانی بشکلی عجیب توپ را از درون دروازه راهی خارج کرد تا این دیدار با نتیجه تساوی صفر بر صفر به پایان برسد .

  تکلی که بواقع با محاسبه امتیازات دو تیم در پایان مسابقات ارزشی برابر با قهرمانی یکدوره از جام تخت جمشید را دارا بود خونسردی و حضور ذهن حسین کازرانی در میان مدافعان ایرانی براستی نظیر نداشت .

 

حسین کازرانی

 

  درخشش حسین کازرانی در این سال نهایت به گزینش او در جمع 6 فوتبالیست برتر سال ایران از سوی نشریه اطلاعات ( دنیای ورزش ) می انجامد که باز هم سند دیگر بر شایستگیهای مرد بلند بالای فوتبال ایران است .

 

 

جام ششم تخت جمشید ( نیمه کاره )

جام ششم را حسین کازرانی در خالی آغاز میکند که او حالا در 31 سالگی وظیفه ارزشمند کاپیتانی تیم را پس از مهدی مناجاتی بر عهده دارد با خداحافظی همایون شاهرخی در آخرین روز جام پنجم از دنیای بازیگری او کاپیتان دوم تیم بود و پس از غیبت مناجاتی از هفته هشتم تا دوازدهم بر عهده میگیرد

  اما در هفته دوازدهم تنها 29 دقیقه در میدان حضور دارد چرا که او در این دقیقه با کشیدگی عضله مچ پا مواجه میشود تا آخرین دیدار تخت حمشیدی خود را تجربه کرده باشد با خروج او پاس که با یک گل جلو بود چنان بازی را از دست میدهد که تنها درخسس قفلساز مانع شکست آنها میگردد .

  ابتدا مظلومی مهاجم شهباز گل تساوی را میزند سپس یک پنالتی نصیب شهباز میشود که ضربه قاسمپور را قفلساز میگیرد و ....حملاتی دیگر .... تا ارزش وجود حسین کازرانی در میدان برای همگان بیش از بیش مشخص گردد با تعطیلی مسابقات در میانه هفته سیزدهم پرونده این جام نیز برای همیشه بسته میگردد .

 

 

 

 

 حسین کازرانی و تیم ملی

  اولین حضور حسین کازرانی در اردوی تیم ملی ایران به مسابقات مقدماتی جام جهانی 1974 بر میگردد نمایشهای دلپذیر او بعنوان مدافع راست تیم پاس در جام منطقه ای و روزهای آغازین جام تخت جمشید موجب شد که از سوی محمود بیاتی سرمربی تیم ملی ایران برای حضور در دو دیدار رفت و برگشت ایران و استرالیا انتخاب گردد .

  البته او آنروزها ذخیره ابراهیم آشتیانی بود و برای او در ترکیب ایران در روز 27 مرداد ( بازی رفت ) جایی نبود تا از روی نیمکت بازی را تماشا کند .

  اما زمانیکه بازی با یک نتیجه تلخ پایان یافت به شهادت اکثر حاضرین در رختکن ایران یکی از غمگین ترین افراد گروه ایران بود و زمانیکه تیم ایران به ایران بازگشت و استقبال ناشایستی از بچه ها در تهران شد تاثیر بدی در روحیه سرشار از احساس و عاطفه و پاکی او که متاثر از روحیه خوزستانی اش بود گذارد تاثیری که چهار سال طول کشید تا به بهترین شکل فراموش گردد اندوهی که جای خود را پس از سوت پایان داور اتریشی در 23 مرداد 1356 به اشک شوق و شادی او  و میلیونها ایرانی تبدیل گردید

  اما حسین کازرانی که یکی از بهترین مدافعان تاریخ فوتبال ایران ( اگر نگوییم بهترین ) خیلی دیر به ترکیب اصلی تیم ملی ایران افزوده میگردد حضور ستارگانی همانند : ابراهیم آشتیانی - جعفر کاشانی - عزت انملکی - مصطفی عرب - بیژن ذوالفقار نسب و .... موجب شد او در نهایت شایستگی بجز چند دیدار مقدماتی قبل از المپیک مونترال , بارها و بارها از ترکیب تیم ایران دور بماند .

اولین بار که حسین کازرانی جرسه تیم ملی را بتن کرد روز 29 آذر 53 و در یک دیدار دوستانه برابر چکسلواکی بود اما اولین حضور رسمی او به مقدماتی المپیک مونترال ( 1354 ) برمیگردد که او برابر بحرین بعنوان یکی از یازده مرد تیم ملی بمیدان میرود آنروزها سر فرانک اوفارل رهبری تیم ملی را بر عهده داشت و او بسیار از عملکرد کازرانی راضی و خشنود بود در آن روزها کازرانی 28 ساله بود . 

 

 

  کازرانی یک پای زوج های طلایی

با تغییر پست حسین کازرانی و پیوستن او به مرکز خط دفاع , نقش او ارزشی دو چندان در تیمهایی که در آنها فعالیت میکرد یافت چرا که او در حساس ترین نقطه یک تیم و بواقع قلب تیمش محسوب میشد جایی که کوچکترین سهل انگاری جریمه اش برابر دریافت یک گل بود .

  در فوتبال باشگاهی او در کنار محسن هوشنگی یک ترکیب دو نفره ایده آل را تشکیل میدادند چرا که هر دو خصوصیات مثبتی داشتند که مکمل ویژگیهای شخص دیگر بود خونسردی و اعتماد بنفس حسین کازرانی در کنار توانایی یارگیری و جنگندگی هوشنگی یک زوج ایده آل را در فلب دفاع پاس بوجود آورده بودند در باب هوشنگی و کازرانی نشریه دنیای ورزش چنین مینویسد :

  .... وقتی در کنار او ( حسین کازرانی ) یک مدافع قلدر و یارگیر باشد خیالش راحت است و اگر خودمانی از او بپرسی که بهترین زوج تو در خط دفاع کیست اول از همه روی هوشنگی انگشت میگذارد و بلافاصله بعد به عبداللهی همبازی اش در تیم ملی اشاره میکند چرا که این هر دو قدرت و تبحر زیادی در یارگیری دارند بویژه هوشنگی که با اندام کوچک ولی پر انرژی خود چنان خستگی ناپذیر و سمج مینماید که اگر به او بگویند تا آنسوی دنیا مهاجمی را تعقیب کند مثل سایه دنبال اوست . کازرانی در کنار چنین بازیکنی احساس آرامش میکند و آنگاه است که یک سر و گردن بالاتر از مدافعان به آسمان میپرد و با فراغ بال حتی در سخت ترین شرایط توپ را میزند .

                                                                                                                     اردیبهشت 57 - دنیای ورزش شماره 392

 

 

  اما در تیم ملی بیگمان نصرالله عبداللهی یک سرو گردن از سایرین بالاتر بود هوش بالاتر عبداللهی نسبت به سایرین او را در اکثر انتخابهای مربیان تیم ملی ارجحتر و ممتاز تر از دیگران مینمود زوجی که با آغاز رقابتهای مقدماتی آسیا و اقیانوسیه برای انتخاب جام جهانی آرژانتین تشکیل شد و بیگمان در کنار آندو اسکندریان و حسن نظری یک ترکیب فراموش نشدنی و خاطره انگیز را برای فوتبالمان به یادگار گذارد .

 

 

 

 

 

   مقدماتی جام جهانی آرژانتین ( منطقه آسیا و اقیانوسیه )  WORLD CUP QULIFICITION AFC AND OFC 

 

   تیم ایران در آغاز راه با پیروزی بر تیمهای عربستان و سوریه بسیار آسانتر از آنچه که ممکن است پای به دور نهایی میگذارد تا در یک گروه پنج تیمی برابر قدرتهای اول قاره تکلیف صعود یک تیم از منطقه آسیا و اقیانوسیه و پیوستن به جمع 16 تیم اول دنیا را معلوم کند .

 

 

 موتور ایران را حسین کازرانی روشن میکند

در گام اول ایران میبایست به مصاف هنگ کنگی میرفت که در عین گمنامی و عدم شناسایی اش از سوی کادر فنی ایران بسیار مرموز مینمود 29 خرداد 1356 دو تیم رودر روی هم صف آرایی میکنند تا آغازگر گام نحست مسابقات باشند .

 

 دقیقه 22 دیدار یک ضربه کرنر بسود ایران اعلام میگردد محمدرضا عادلخانی چپ پای ارزشمند فوتبال ایران مثل همیشه کرنرهای سمت راست دروازه حریف را میزند مدافعان و دروازه بان هنگ کنگ به قصد دفع توپ بلند میشوند اما ناگهان پرواز حسین کازرانی مدافع پیش تاخته ایران با ضربه سری تماشایی بالاتر از دو مدافع و دروازه بان هنگ کنگ کل اول دیدار را بثمر میرساند تا چراغ اول حضور در آرژانتین روشن گردد .

 

حسین کازرانی و گلزنی به هنگ کنگ

 

  با این گل تیم ایران که تا قبل از آن کم تحرک نشان میداد روحیه میگیرد تا روی پاس پروین به جهانی گل دوم نیز بروید یک پیروزی شیرین خارج از خانه در گام اول بهترین ارمغان حسین کازرانی و یارانش از سفر به شرق دور بود

 تیم ایران در مسیر صعود به آرژانتین 7 بار دیگر بمیدان می رود و در تمام آنها حسین آقا کازرانی از بهترینهای تیم است اما اوج هنر او گلزنی به هنگ کنگ نبود بلکه برابر کره جنوبی ( که به شهادت همه کارشناسان سخت ترین حریف ایران در آن تورنمنت بشمار میرفت ) و آنهم در استادیوم ملی شهر بندری پوسان و در اوج حملات این تیم که با حمایت بیش از پنجاه هزار کره ای پر شور تهییج میشد بنمایش در آمد .

 آن دیدار سخت ترین دیدار ایران در راه صعود به جام جهانی بود و بدون مبالغه باید گفت تیم ایران چیزی حدود 80 دقیقه زیر فشار کره جتوبی قرار داشت اصلا آنروز تیم ما رفته بود که تنها نبازد همین !

 

  فشار تیم کره جنوبی بقدری بود که نشریه کیهان ورزشی با تیتر بزرگ مینویسد :

 

                                                      هرگز چنین دست و پا بسته نبودیم .

 

  توپسازی مغز متفکر تیم کره پارک سونگ ایل (17 ) برای دو مهاجم بلند بالا و سرزن تیم کره یکی کاپیتان چابوم کئون و دیگری کیم جائه هان جهنمی را برای تیم ایران فراهم کرده بود .

 در باب آن روز نشریه دنیای ورزش و تقدیر از نقش کازرانی چنین مینویسد :

      ...... بهترین بازی او را در پوسان کره جنوبی دیدیم تقریبا یک تنه با ده مرد پر اشتهای کره ای در افتاده بود میتوان گفت در آنجا یک اشتباه هم نکرد درست است دو مهاجم بلند پرواز کره ای روی توپهای هوایی امان او را بریده بودند اما در هیچ مورد دیگر نتوانستند از او بگذرند روی هر شوت و هر نفوذی پیش از آنکه حجازی اقدام کند کازرانی دیدواری بتونی ساخته بود ......

                                                                                                                                                   26 آذر 1356 - دنیای ورزش شماره 374

 

  البته حسین کازرانی در همه دیدار های ایران عالی بود کویت - استرالیا و ...... اما اکر تنها به این دو دیدار ( هنگ کنگ و کره جنوبی ) اشاره میشود تنها بعلت نقش پر رنگتر اوست و گر نه او بعنوان ستون و عماد تیم ملی ایران در راه آرژانتین در همه دیدارها ستاره تیم ما بود .

حسین کازرانی ( مقدماتی جام جهانی 78  )

  بهر تقدیر حسین کازرانی و تیم ایران روز چهارم آذر 1356 جشن صعود به جام جهانی 78 را با پیروزی یک بر صفر برابر استرالیا برگزار میکنند تا یک روز مانده به پایان تورنمنت بعنوان دوازدهمین تیم مسافر آرژانتین شوند .

 

 

 

جام حهانی آرژانتین ( FIFA WORLD CUP 1978 )

 

    بزرگترین تجربه زندگی ورزشی حسین کازرانی حضور در یازدهمین رویداد بزرگ تاریخ فوتبال ( جام جهانی 78 ) می باشد اولین حضور برای ایرانیان بسیار هیجان انگیز بود چرا که چهار سال پیش تیم در عین شایستگی از حضور باز ماند اما اینبار خود را در گروه F با تیمهای هلند اسکاتلند و پرو همگروه میدید .

  حسین کازرانی با شماره 21 در هر سه دیدار ایران حضور 90 دقیقه ای دارد او در برابر هلند و پرو از خوبهای تیم ایرانست اما نقطه اوج حضور او به دیدار دوم برابر اسکاتلند بر میگردد چزا که اسکاتلند ها با روش انگلیسی و بهره گیری از فاکتور قد سعی بر باز نمودن دروازه تیمها از راه هوا داشتند و ناگفته نقش حسین کازرانی بعنوان بلند قد ترین فرد گروه ایران بسیار حیاتی بنظر می آمد .

 حسین کازرانی ایران و اسکاتلند 1978حسین کازرانی ایران و اسکاتلند 1978

  هر چند تیم ما موفق به صعود به دور دوم نمیشود اما نتایج ایران و شیوه بازی ایران در اولین تجربه یک حضور شایسته است حسین کازرانی و سایرین مردانه بازی کردند و هر آنچه که طی سالها از فوتبال نیمه حرفه ای و امکانات اندک آموخته بودند تا سر حد توان ارائه کردند و علیرغن توقع آنروزهای مردم ایران استقبال شایسته ای از او و گروه ایران نمیشود اما وقتی امروزه با گذشت بیش از سه دهه به تلاش تیم دوستداشتنی ایران مینگریم چیزی جز احترام و تقدیر نمیتوان نثار نسل طلایی فوتبال ایران کرد تیمی که در زمینهای خاکی کوچه پس گوچه های کشورمان بهتر از هر مدرسه فوتبال اصول اولیه فوتبال را آموخت و با آقایی در فوتبال آسیا راه جهانی شدن را در پیش گرفت ......                یاد همه آن عزیزان گرامی

 

  حسین کازرانی پس از مسابقات جام جهانی در شهریور 57 بهمراه چند تن دیگر از فوتبال ملی کناره میگیرند  اما او در 31 سالگی دست کم تا بازیهای آسیایی 1978 بانکوک ( که چند ماه دیکر برگزار میشد )  قادر بهمراهی تیم ایران بود و پس از آن نیز بسبب شرایط مساعد فیزیکی خویش تا دو یا سه سال دیگر میتوانست در سطح اول فوتبال ما بفعالیت بپردازد .

 

  اندیمشک

 

  اما اندیمشک و مردمش همیشه در جان و روح و اندیشه حسین کازرانی جایگاه ویژه داشته و دارند او حتی در آخرین روزهای بازیگری و چند روز مانده به اعزام تیم ملی به آرژانتین در جواب کزارشگر نشریه دنیای ورزش چنین جواب میدهد :

   ...... تا بحال چند بار تصمیم به کناره گیری از فوتبال گرفته ام میخواستم با یک خداحافظی ساده هم دشمنانم را خوشحال کنم و هم دوستانم را آسوده و خودم نیز نفسی براحتی بکشم اما این تصمیم را هرگز عملی نکردم چونکه خودم را بیشتر از همه مدیون اندیمشکی ها میدانم آنها که هنوز با نامه و تلفن و بهر طریق که هست مهربانی و صمیمیتشان را از من دریغ نمیدارند.

  پندار آنها اینست که اگر من در تیم ملی و در فوتبال باشگاهی باشم غرورشان را ارضاء کرده ام اینجاست که دیگر قدرت تصمیم گیری را از من سلب میکند چرا که من بخاطر آنها است هنوز به فوتبال ادامه میدهم آنان مرا بعنوان مظهر و سمبل جوانان اندیمشک بحساب می آورند و من هرگز نمیتوانم به ندای پر از مهر آنان پاسخ منفی دهم .

 

  حسن آقا حبیبی

 اگر یکنفر را بخواهیم بعنوان موثرترین فرد در تکامل حسین کازرانی نام ببریم بیگمان او حسن حبیبی است چرا که خود او در باب مربی اش و نقش او چنین میگوید :

               .... بعد از المپیک مونترال بود که حسن آقا ( پاسی ها مربی خودرا با این کلمه احترام آمیز که در عین حال نزدیکی آنها را میرساند صدا میکنند ) خیلی با من کار کرد و میگفت تو باید بیشتر کار کنی تا خودت را با خط دفاع تیم ملی تطبیق دهی و فکر میکنم نتیجه ای آن سختگیریها بود که باعث شد جای خودم را در تیم ملی ثابت کنم .

 

 

  وفاداری به پاس تا روز آخر .....

 

  وقتی صحبت از تعویض باشگاه میشود با آنکه چند بار پیشنهاد های کلانی روبرو شده است حاضر به تغییر باشگاه و تعویض رنگ پیراهن خود نیست و در این رابطه میگوید :

      .......   حتی اگر مجبور نبودم که در تیم پاس بازی کنم و اگر افسر شهربانی نبودم که حضور مرا در مسابقه های باشگاهی با پیراهن پاس اجباری کند باز حاضر نبودم دعوت یک تیم دیگر را بپذیرم ما خوزستانیها گاهی چنان روی حرف خود می ایستیم که حاضریم جان خود را هم بدهیم و زیر قول خود نزنیم پیراهن یک باشگاه لباس زیر نیست که بتوان براحتی از تن در آورد .

          و بی دلیل نبود که او پیشنهاد 400 هزار تومانی یگ باشگاه را که هزینه استعفا از شهربانی و دل کندن از باشگاه پاس بود را رد کرد تا همچنان به پاس و مربی خود وفادار بماند هر چند او با مربی خود کمی اختلاف نیز دارد اما مرد پاک سرشت اندیمشکی هیچگاه بر گناه خود پرده نمیکشد و هرگز از احترام به مربیش فرو گذار نمی کند و هر کجا که بنشیند تاثیر او را بر فوتبالش با صراحت بیان میکند .

                                                                                                                                       دنیای ورزش شماره 392 - اردیبهشت 57

 

حسین کازرانی

 

حسین کازرانی اما پس از انقلاب نیز تا دو سال به باشگاه محبوبش وفادار میماند و اوج نامهربانی فوتبال ما بی سر و صدا کفشهایبش را می آویزد چقدر شایسته بود که از چنین ستاره آنچنانکه شایسته اوست تقدیر بعمل می آمد و یا حداقل یک دیدار یادبود برای  ......

     فوتبالیست نامی ایران چه خود بخواهد و چه نخواهد تبدیل به یکی از صفحات زرین ورزش ما شده است برگی خاطره انگیز که سالهای سال است که از آن به نیکی یاد میشود ما نیز از سوی مجموعه جام تخت جمشید برای این فوتبالیست محبوب و دوست داشتنی آرزوی سلامتی کرده و یاد و خاطره اش را همچون همیشه گرامی میداریم .

                                                                                                                                           

                                                                                                                                               مدیریت وبسایت جام تخت جمشید - مرداد 93

 

 

 

 

 

 

 

                                                                     گالری تصاویر حسین کازرانی

 

حسین کازرانیحسین کازرانیحسین کازرانیحسین کازرانی

 

 

                                                     

                                         گالری تصاویر حسین کازرانی در تیم ملی 

 

حسین کازرانیحسین کازرانیحسین کازرانیحسین کازرانیحسین کازرانی