A+ R A-

تبلیغات

رجیران

جعفر کاشانی

جعفر کاشانی

 

 

  جعفر اشرف کاشانی ( Jafar Ashraf Kashani )

 

  جعفر اشرف کاشانی یکی از کاملترین های تاریخ ورزش ایران است امکان ندارد او را دستپاچه ببینید هرگز ضعفی از او مشاهده نخواهید کرد و در کلامش لحنی وجود دارد که هرگز کسی را نمی رنجاند و بواقع میتوان گفت انسانی است که خطا هایش در چهارچوب عملکرد انسانی در محدوده حداقل ها دور میزند .

  با تدبیر در زندگی , همانگونه که در قلب دفاع تیم ملی - شاهین و پرسپولیس بود و در یک کلام سنبل آرامش و پایمردی در فوتبال . اما صد افسوس که سازمان فوتبال ما هرگز آنطور که باید از وجود چنین مردانی بهره مند نمیگردد .

 

افتخارات جعفر کاشانی 

قهرمان آموزشگاههای تهران                                  1342

قهرمان جام حذفی تهران              شاهین                  1342

قهرمان باشگاههای تهران            شاهین                  1344

قهرمان جام ملتهای آسیا               تیم ملی                1347

قهرمان باشگاههای تهران            پیکان                  1348

عنوان سوم ارتشهای جهان           تیم ارتش              1348

قهرمان جام دوستی                     پیکان                  1348

قهرمان جام منطقه ای                 تیم ملی                1349

قهرمان جام کوروش کبیر            تیم ملی                1350

قهرمان جام منطقه ای                 پرسپولیس            1350

صعود به المپیک مونیخ               تیم ملی               1351

قهرمان جام ملتهای آسیا               تیم ملی               1351

حضور در جام جهانی کوچک       تیم ملی               1351

حضور در المپیک مونیخ             تیم ملی               1351

قهرمان جام تخت جمشید              پرسپولیس           1352

نائب قهرمان جام تخت جمشید       پرسپولیس           1353

 

 

 بیوگرافی

 جعفر اشرف کاشانی متولد ۲۹ فروردین ۱۳۲۳ تهران است پدر و مادر هر دو کاشانی اند اما او متولد تهران  منطقه گلوبندک ....  با گذشت سه یا چهارسال , خانواده به محله فوتبال خیز چهارصد دستگاه نقل مکان میکنند .  تا پانزده سالگی بقول خودش در خاک و خل های اطراف محل زندگی بدنبال توپ میدوید ولی بناگاه تصمیم میگیرد فوتبال را کنار بگذارد تا به رشته های دیگر ورزشی همانند والیبال - کشتی - پینگ پنگ  و ...... بپردازد .

.

جعفر کاشانی در باب آنروزها چنین میگوید :

  .......  کلاس هشتم یا نهم دبیرستان بودم که در سالن دانشگاه، زیر نظر مرحوم احمد اسفندیاری کشتی می‌گرفتم. چون از درسم عقب می‌افتادم دیگر نرفتم. والیبالم هم خیلی خوب بود. در والیبال روزی در ورزشگاه امجدیه با آقای مسعود حاجی‌جعفر که کاپیتان تیم ملی والیبال بود تمرین می‌کردم

 

 سال  اول دوم دبیرستان است که روزی دل به دریا میزند و سراغ حسن آقا حبیبی  ( سرپرست تیم چهارصد دستگاه ) رفت و آرزوهایش را با او در میان گزارد  و حسن آقا نیز او را به گرمی پذیرفت . در این باره جعفر کاشانی در بخشی از خاطراتش در نشریه دنیای ورزش چنین عنوان میکند :

 ...... اون روزها جست و خیزم خیلی خوب بود و همان یکی دو هفته اول بچه ها همه با هم متفق قول بودند که من باید دروازه بان شوم ! چراکه آنروزها تیم دروازه بان مناسبی نداشت و من بعنوان دروازه بان ثابت انتخاب شدم .

مدت زیادی از حضور جعفر کاشانی در تیم  چهارصد دستگاه نمیگذرد که همین تیم در مسابقات جام مکری ( محلات تهران ) به مقام قهرمانی میرسند و همین پیروزی منجر به پیوستن چند تن از بچه های چهار صد دستگاه به باشگاه شاهین شد  چرا که حسن حبیبی عضو تیم شاهین بود و بالطبع بچه های چهارصد دستگاه نیز راه او را میرفتند در همین روزهاست که مسیرش بکلی دستخوش تغییر میشود  

 

 

 بابا جون توهم میخوای با ما بازی کنی ؟

 این جمله است که زندگی جعفر کاشانی را در  جوانی , تحت شعاع خود قرار داد و گوینده آن شخصی نیست جز دکتر عباس اکرامی بنیانگذار  شاهین . جعفر کاشانی در خاطرات خود که در نشریه دنیای ورزش  , ن روز چنین شرح میدهد  :

             ...... من دبیرستان ناصر خسرو می رفتم و سر راه بازگشتم از جلوی زمین شماره ۳ میگذشتم که بعضی روزها بچه های شاهین در آن تمرین میکردند  بهزادی - دهداری - شیرزادگان و ........    من همیشه به تماشای تمرین آنها می رفتم یک روز در حالیکه در کنار زمین شماره 3 مشغول تماشای تمرین بچه ها بودم دکتر اکرامی مرا صدا زد و گفت :

  * بابا جون دلت میخواد بیای باشگاه شاهین بازی کنی ؟

  از اینکه او مرا میشناسد و میداند بازی میکنم حیرت کردم بعد ها دریافتم که بازی مرا در مسابقات آموزشگاهها دیده است من که شنیدن چنین پیشنهادی را باور نداشتم بی درنگ قبول کردم اما او جمله ای دیگر نیز بمن گفت که همیشه آویزه گوشم کردم دکتر گفت :

  * بابا جون , آنقدر خوب بازی کن که خودشون بیان دنبالت .

   از آن روز دیگر همه چی در زندگیم  تغییر کرد چرا که برای من رویای فوتبال با همه وسعتش آغاز شد .....

                                                                                                                                                                         دنیای ورزش شماره ۱۵۴

 

   باور کردنی نیست بهمین سادگی یکی از بهترینهای تاریخ فوتبال ایران به یک تیم باشگاهی میپیوندد نبوغ دکتر اکرامی در شناسایی استعداد ها بواقع اگر نگوییم بی نظیر است باید آنرا کم نظیر دانست .

 

  پیوستن پر سر و صدا به شاهین

  هر چند در اکثر منابع سال پیوستن کاشانی به شاهین 1343 عنوان میشود اما او در آخرین روزهای سال 42 در حالیکه در آستانه 20سالگی قرار دارد عملا عضوی از باشگاه شاهین بود و در چند دیدار دوستانه نیز به بازی گرفته میشود .... حضور ثابت او در بازیهای باشگاهی  از سال 43 آغاز میگردد.

نخستین حضورش دریک دیدار دوستانه میان شاهین و شاهین خرمشهر بود و محل دیدار نیز خرمشهر .....  او در ترکیب اصلی قرار میکیرد و از قضا شاهین با نتیجه خیره کننده هشت بر یک به پیروزی میرسد که سه گل آن را جعفر کاشانی بثمر میرساند .... او در پست گوش چپ برای شاهین به میدان رقته بود .

 

 

 شاهین و نخستین بازی رسمی 

 

  اولین بار که پیراهن شاهین را میپوشد برابر راه آهن است ,  که بر حسب اتفاق  دروازه بانان وقت شاهین - جمشید محمدی و اصغر بابایی - غیبت میکنند تا بناچار شاهین از یک دروازه بان بی نام و نشان استفده کند این دروازه بان جوان , جعفر کاشانی است و عجب آنکه دروازه خود را برابر مهاجمان راه آهن بسته نیز نگاه میدارد 

 

سال 1343 به ترکیب اصلی وارد و تقریبا در تمام پستها بمیدان رفت .... اواخر سال شاهین برای انجام چند دیدار دوستانه راهی شوروی شد و در دیدار دوم برای تیم لوکوموتیو تفلیس , سرانجام پست اصلی خود را شناخت و در دیداری که نهایتا شاهین با یک گل مغلوب شد , او بعنوان یک ستاره در قلب دفاع شاهین درخشید و از آن پس , جز در مواقعی استثنایی , همواره یکی از مدافعان مرکزی شاهین بود

 

جعفر کاشانی

 

  پیوستن کاشانی به صورتی که شرح آن اشاره شد , اعتراض های بسیاری با خود بهمراه داشت  چرا که بر اساس سلسله مراتب باشگاه , بازیکنان ابتدا می بایست بعضویت تیمهای پایه شاهین ( پولاد - داریوش - دماوند ....... ) پذیرفته میشدند  و پس از گذراندن مراحل مختلف در صورت کسب رضایت مربیان برای حضور در تیم اول شاهین معرفی میشد . آنچنانکه چند صد نفر ( شاهین 15 تیم پایه در اختیار داشت ) کاندید حضور در تیم اول بودند اما دکتر اکرامی به انتخاب خود ایمان داشت و آنچنانکه امروز میدانیم تشخیص او نسبت به توانایی های کاشانی درست بود .

 

  اواسط  فصل فوتبالی 44 - 1343 جعفر کاشانی برای اولین بار , به اردوی تیم ملی ایران نیز دعوت میشود اما همیشه بر روی نیمکت ذخیره ها جای میگیرد و هرگز فرصتی برای نشان دادن شایستگی هایش نمی یابد او خود در این رابطه چنین میگوید :

     .......  در تیم ملی من همیشه رزرو بودم و به من اجازه ورود به بازی را نمیدادند و میگفتند اگر میخواهی در تیم ملی بازی کنی باید عضو باشگاه دارایی شوی . ولی من همیشه روی رنگ پیراهن باشگاه و نام آن تعصب داشتم و دارم چگونه میتوانستم ؟ چاره ای نداشتم - باید صبر میکردم تا بلاخره نوبت نیز بمن برسد .

 

 

  اولین قهرمانی با شاهین

سال 1344 برای جعفر کاشانی و هواداران شاهین سالی فراموش نشدنی بود چرا که پس از دو سال وقفه مسابقات جام باشگاههای تهران پیگیری میگردد و تیم شاهین در یک رقابت فشرده با رقیب سرسخت خود دارایی در نهایت به قهرمانی میرسد تا جعفر کاشانی اولین قهرمانی باشگاهی اش را در بیست و یک سالگی جشن بگیرد .

با بسته شدن باشگاه شاهین در تابستان 1346 عملا پرونده حضور جعفر کاشانی در باشگاه شاهین به تاریخ میپبوندد تا تبدیل به یکی از تلخ ترین خاطرات فوتبال ایران گردد لغو پروانه شاهین پایانی است بر فعالیت تیمی که در اوج محبوبیت و شایستگی بود و در کنار دارایی - تهرانجوان و ..... وظیفه سازندگی در فوتبال مارا بر دوش میکشید جعفر کاشانی هر چند که تنها چیزی حدود 3 سال سابقه عضویت شاهین را در کارنامه خویش دارد اما عشق به شاهین و آرمان هایش ارزشمندش حتی با گذشت نیم قرن از ذهن و خاطر او پاک نشده است و کماکان خود را یک شاهینی تمام عیار میداند و .....

 

 

 

                                                             پرسپولیس آغازی دوباره

 

 با حذف شاهین از فوتبال ایران چندماهی فوتبال باشگاهی نیز در ایران تعطیل شد سپس تعطیلی باشگاه دارایی نیز بر این وضعیت شدت بخشید تا بکلی شور و هیجام فوتبال در تهران جایش را به سستی و رخوت دهد و این درحالی بود که ایران در خرداد سال بعد 1347 میزبان مسابقات جام ملتهای آسیا بود بهمین خاطر ستارگان شاهین بشدت بدنبال عضویت در یک تیم باشگاهی بودند تا هر چه سریعتر خود را به شرایط آرمانی برسانند .

 

 امضاء قرار داد با پاس

  اواسط رمستان 46 جعفر کاشانی - همایون بهزادی و حسین کلانی ستارگان تیم شاهین در حرکتی هماهنگ با تیم پاس قرار داد دوساله امضاء میکنند و سپس در چند جلسه تمرینی این تیم نیز شرکت میکنند . دیگر همگان جعفر کاشانی را بازیکن پاس می دانند جمع سه نفره شاهینی ها براین عقیده بودند که از آنجا که در میان پاسیها چند تن از شاهینی های قدیمی ( بواسطه حضور در شهربانی در این تیم توپ میزدند ) حضور داشتند آنها پاس را ارجح تر برای ادامه فعالیت فوتبالی خویش نسبت به تیمهای دیگر میدانستند

   از طرفی سایر شاهینی ها با علی عبده مدیر عامل تیم گمنام آنروزهای فوتبال تهران (پرسپولیس ) به توافق رسیدند اما پافشاری علی عبده برای بازگرداندن این 3 شاهینی صاحب نام به جمع سایرین در نهایت با موافقت باشگاه پاس و فسخ قرارداد آنها منجر میگردد تا آنها نیز به جمع سایر شاهینی ها بپیوندند .

  اولین حضور جعفر کاشانی در ترکیب پرسپولیس به یک دیدار دوستانه برابر تاج در روز 16 فرورودین 1347 بر میگردئد که هواداران شاهین پس از نزدیک به 8 ماه ستارگان خودشان را اینبار با جرسه سرخ پرسپولیس مشاهده میکردند این دیدار هرچند بدون گل مساوی به پایان رسید اما نقطه امیدی بود برای هواداران شاهین که بازهم ستارگان محبوب خود را در ترکیب یک تیم و در کنار هم  , هر هفته ببینند .

جعفر کاشانی - پرسپولیس فروردین 1347

   یکی از خاطرات شیرین جعفر کاشانی در سال 47 دروازه بانی او در دیدار برابر عقاب تیم قدرتمند آنروزهای فوتبال تهران است مشکل عزیز اصلی با مدیریت باشگاه و نبودن دروازه بان ذخیره تیم , موجب میشود که استاد پرویز دهداری از او در درون دروازه استفاده کند که برخلاف تصور او بسیار درخشان و مسلط از دروازه سرخپوشان حراست میکند نتیجه این دیدار در پایان با پیروزی 5 بر صفر پرسپولیس همراه میشود . این دومین تجربه دروازه بانی اوست

 قهرمانی تورنمنت پنج جانبه انتخابی جام باشگاههای آسیا دستاورد بزرگی است که جعفر کاشانی و یارانش با پیراهن پرسپولیس در اولین سال حضور در این تیم بدست می آورند دستاوردی که با تدارک ضعیف و دیر هنگام تیم برای اعزام بمسابقات در خاور دور براحتی از کف رفت تا فرصتی بزرگی را برای یک فتح آسیایی از دست بدهند .

 

 

 

 

 

 چهارمین دوره جام ملتهای آسیا      ( 1968 AFC Asian Cup )

 

  چهارمین دوره مسابقات جام ملتهای آسیا به میزبانی تهران در استادیوم امجدیه برگزار میشود حال جعفر کاشانی بعد از سالها نیمکت نشینی یکی از مردان ثابت تیم ملی گردیده و از همان روز اول در قلب تیم ملی جایش را ثابت کرده تا دیدار برابر هنگ کنگ به اولین تجربه حضور ملی او نیز تبدیل گردد او در 24 سالگی آنقدر پخته عمل میکند که تحسین همه کار شناسان را بر می انگیزد .

 

دیدار اول 

20 اردیبهشت 1347 دیدار افتتاحیه

- حریف اول هنگ کنگ است تیم ایران با ارنج بد به مشکل میخورد چرا که پیروزی دو بر صفر در 20 دقیقه آخر مشکلات را در نزد مردان هجومی را نشان میدهد با آمدن جباری در اواسط نیمه دوم خط حمله تیم بهتر میشود جعفر کاشانی در کنار کاپیتان حسن حبیبی مکز خط دفاع ایران را پوشش میدهند .

 

 

23 اردیبهشت 1347

- دومین حریف ایران تایوان است با پیوستن حسین کلانی به جمع مردان خط حمله تیم ایران 4 بار دست به گلزنی میزند تا امید ایران باز زنده گردد تا اینجا خط دفاع تیم ملی بی نقص عمل کرده و بدون گل خورده پای به دیدار سوم میگذارد .

 

( شرح کامل مسابقات بازیهای آسیایی تهران در بخش تورنمنتهای بزرگ فوتبال با تصاویر مربوطه ارائه خواهد شد )

 

 

 

    پیکان ( Peykan )

جعفر کاشانی

 

  یکی از برگهای زرین دوران دوران فعالیت ورزشی جعفر کاشانی به حضور باشگاهی او و  گروه شاهینی ها در تیم کم نام و نشان پیکان است با بالاگرفتن اختلافات میان مدیریت باشگاه پرسپولیس و چند تن از  ......

 

                                                                   ادامه دارد  .........                          (  Loading  )

 

 

 

 جعفر کاشانی و خانواده

جعفر کاشانی انسانی خانواده دوست است او سال 48 و در بیست و پنج سالگی با بانو الهه گنجی زندگی مشترک خویش را آغاز میکند  یک سال و نیم بعد ( خرداد 1350 ) خداوند به آنها فرزند پسری میدهد که طبق روش مرسوم همه شاهینی ها نام او را شاهین میگذارند سپس در آخرین روزهای شهریور 53 خانواده کاشانی تولد دومین فرزندشون را جشن میگیرند تا با ورود یک دختر کانون آنها گرمتر از قبل گردد  اما حضور در اردو های بلند مدت ورزشی کمتر به او فرصت حضور بودن در کنار خانواده را میداد و این موضوع همیشه سبب رنجش او میشد .

 

جعفر کاشانیجعفر کاشانی

 از این رو یکی از دلایل جدایی زود هنگام او از فعالیتهای ورزشی همین اهمیت دادن به خانواده و حضور بیشتر در کنار آنها عنوان شد روزی که او کفشهایش را آویخت به اعتقاد اکثر کارشناسان حداقل تا 3 سال دیگر قادر به بازی در سطح اول فوتبال ایران بود .

 

 

 

 خداحافظی از فوتبال

 روز چهارشنبه 27 آذر 1353 هفته بیست و دوم جام دوم تخت جمشید جعفر کاشانی با بازوبند کاپیتانی پرسپولیس پیشاپیش یارانش پای بمیدان می گذارد تا سرخپوشان آخرین دیدار فصل را برابر تاج رقیب سنتی برگزار کنند البته او دو هفته قبل از برگزاری این دیدار همگان را از تصمیمش باخبر میکند مسئولان باشگاه با خداحافظی او ابتدا مخالفت میکنند اما کاشانی تصمیم خود را گرفته و گویی چیزی جلودارش نیست . این دیدار با نتیجه 2 بر یک بسود سرخپوشان پایان می یابد تا او در آخرین گام نیز پیروز میدان باشد  .

.جعفر کاشانی

 

   اما آنچه که در پایان دیدار بوقوع پیوست کاملا این دیدار و نتیجه اش را تحت الشعاع خود قرار داد در حالیکه او با چشمانی گریان با هواداران و سکونشینان امجدیه وداع میکند بناگاه از سوی بازیکنان دو تیم بر دوش قرار میکیرد تا دوشادوش یارانش دور افتخار بزند هر چند تصاویر زیادیاز آن روز باقی نمانده اما دوربینهای اساتید عکس ورزشی باقر زرافشان - علی کاوه و یونس علیشیری با لنز دوربین خود آن تصاویر را در تاریخ ورزش ایران جاودانه کردند صمیمیتی که میان بازیکنان دو تیم دیده میشود پس از حدود چهل سال هنوز تماشایی است تصاویری که پس از هر بار دیده شدن باز هم تازگی دارد درود بر همه آنها ...

 جعفر کاشانی

 

  تصویر بالا یکی از زیباترین بخشهای تاریخ فوتبال باشگاهی ما است که همانند یک تابلوی بی نظیر نقاشی کلاسیک میدرخشد حضور رنگهای گرم در کنار صمیمیت بزرگانی همانند ناصر حجازی - جوادالله وردی - بهرام مودت و همچنین علی پروین که کمی دورتر به فکر فرو رفته و آخرین لحظات حضور کاپیتان را مشاهده میکند و در کنارش گوشه تصویر کاپیتان رقیب و دوست صمیمی علی جباری که تنها بخشی از بدنش پیداست و ..... همه همه زیبایی های این شاهکار عکاسی را دو چندان نموده و .... 

 

 

دیدار یادبود جعفر کاشانی

جعفر کاشانی از معدود بزرگانی است که به پاس سالها تلاشش از سوی باشگاه پرسپولیس با یک دیدار یادبود از دنیای بازیگری بدرقه شد مسئولان باشگاه در صدد جلب نظر باشگاهی بودند که در این دیدار حریف پرسپولیس باشد در همان روزها باشگاه ملوان نیز تصمیم به برگزارییک دیدار به اخترام بهمن صالح نیا کاپیتان نامدار و مرد زحمتکش باشگاه انزلی بود پس انجام مکاتباتی میان دو باشگاه نهایتا تصمیم گیری میشود که دیدار یادبود هر دو همزمان به صورت رفت و برگشت برگزار شود به احترام جعفر کاشانی چند تن از دوستان و همبازیان سابق او که کفشها را اویخته بودند باز به میدان آمدند تا این دیدار زیبایی های دو چندان یابد حمید شیرزادگان - محراب شاهرخی و .....

 از آنروزهای خاطره انگیز تنها چند تصویر برای ما و فوتبال ما باقی مانده که همین هم بسیار ارزشمند و تماشایی است ستارگان دو تیم با چهره های خندان در کنار هم فقط از دوستی ها و رفاقتهای پاک میگویند تصاویر زیر متبط به دیدار رفت این دو تیم است که در روز 20 دیماه 1353 به میزبانی  تهران  ( امجدیه ) برگزار میشود

 

جعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانی

 

  هر چند این در این دیدار نتیجه تنها چیزی بود که هیچ ارزشی نداشت اما این دیدار در پایان   3 بر یک بسود سرخپوشان پایان  یافت .  اما مردان ملوان در دیدار برگشت از شرمندگی سرخپوشان در می آیند و با نتیجه 2 بر یک حریف را در انزلی شکست می دهند اما نکته ارزشمند این دیدار آمادگی بسیار جعفر کاشانی بود که پا به پای جوانان دو تیم می دوید و هیچ تفاوتی با روزهای اوج خود نداشت . .

 

  هر چند جعفر کاشانی قبل از شروع جام دوم تخت جمشید خود تصمیم به کناره گیری از دنیای فوتبال گرفته بود اما در باب خداحافظی او ذکر این مورد ضروری بنظر میرسد که در آنروزها مدیریت باشگاه پرسپولیس و بشکل مشخص علی عبده تصور میکردند حضور مردان با تجربه ای همچون جعفر کاشانی سد راهی برای حضور جوانان با انگیزه است این تفکر تا حدودی سبب رنجش خاطر ستاره ارزشمند فوتبال گردید هر چند این نظریه شاید تا حدودی صحیح باشد اما این تغییر باید بشکل اصولی و طبق یک روند دراز مدت صورت بگیرد همانطوریکه یک سال بعد علی عبده از او درخواست میکند که به پرسولیس باز گردد چرا که با رفتن مسیح نیا به ابومسلم و مصدومیت بیژن ذوالفقار نسب خط دفاع پرسپولیس آن صلابت لازم را دیگر نداشت ولی اینبار با پاسخ منفی کاشانی مواجه میگردد پاسخی که در خود نشانه هایی از دل آزردگی بهمراه داشت .

  شاید به این سبب بتوان خداحافظی کاشانی در روزهای اوج دوران بازیگری اش را برای بنیانگذار پرسپولیس یک پوئن منفی نیز مبحساب آورد  همین مسئله در تیم ملی نیز برای او تکرار میشود چرا که او در پایان دیدار با استرالیا در مقدماتی جام جهانی 74 عملا از تیم ملی کناره میگیرد اما بفاصله چند ماه از این جدایی مربیان تیم ملی از او درخواست میکنند تا برای مسابقات بازیهای آسیایی تهران به جمع ملیپوشان اضافه گردد و او برای یک مدت کوتاه به اردوی تیم ملی میپیوندد تا با قهرمانی در بازیهای آسیایی تهران افتخاری ارزشمند به سایر افتخارات خود بیافزاید و هم مربیان تیم ملی از باب خط دفاع خیالشان آسوده گردد .

جعفر کاشانی

قهرمانی بازیهای آسیایی آخرین افتخار جعفر کاشانی در تیم ملی ایران است بدین ترتیب شهریور 1353 او به هفت سال حضور موفق خود پایان میدهد هفت سالی که در آن دو بار قهرمانی آسیا - یکبار صعود به المپیک و قهرمانی بازیهای آسیایی و چندین قهرمانی در تورنمنتهای مختلف ( جام کوروش - جام ایران ....... )  دیده میشود .

 

 

 ویژگی منحصر بفرد اخلاقی

نشریه دنیای ورزش در مقاله ای در باب جعفر کاشانی چنین اشاره میکند : اگر با او 5 ساعت بنشینی و یک ریز صحبت کنی حتی یک جمله نمیبینی که در آن از کسی نام ببرد یا موجب دلخوری شخصی یا گروهی شود همین ویژگی مثبت او در نهایت موجب میشود او را که کارمند اداره استخدامی کشور بود به سازمان وزارت امورخارجه کشور منتقل کنند که بسیار ارزشمند است .

  روابط عمومی عالی او کلید بسیاری از موفقیتهای ورزشی و غیر ورزشی او بوده و هست و از این بابت یک الگو برای ورزشکاران همدوره خویش محسوب میشد جعفر کاشانی کارمند سیاسی وزارت امورخارجه بود و پس از خداحافظی از فوتبال از سوی این وزارتخانه بعنوان ماموریت ابتدا به انگلستان و شهر منچستر میرود سپس به ایران آمده و باردیگر اینبار برای ماموریت به آلمانغربی آنروزها میرود و مدت دوسال و نیم نیز در آنجا خدمت میکند سپس به سوریه رفته و در آنجا اینبار بعنوان سرکنسول ایران مشغول بکار میشود و آخرین کشوری که جعفر کاشانی در آن از سوی وزارت امورخارجه مشغول بکار میشود امارات متحده عربی است .

  جعفر کاشانی امروزه کارمند بازنشته امورخارجه است و در کنار آن از اعضاء هیئت امنای باشگاه شاهین نیز می باشد شاهینی که هرگز از ذهن خاطر این ستاره بزرگ خارج نمیشود و دغدغه همیشگی اوست برای جعفر کاشانی عزیز که در تالار ستارگان فوتبال ایران یکی از بهترینهاست آرزوی موفقیت در کنار خانواده محترمش داریم و یاد و خاطره اش را همواره گرامی میداریم .                                                                                                                                                        

                                                                                                                                        مدیریت وبسایت جام تخت جمشید - مرداد 1393

 

 

                                         

                                             ارتباط با مجموعه جام تخت جمشید :  

 

                                                                                                                                     این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

                                                                                                               /www.facebook.com/babak.bagheri.142

 

 

                                                                 مصاحبه با جعفر کاشانی

                                  ( در آستانه کسب اولین قهرمانی پرسپولیس در باشگاههای ایران - اسفند 1350 )

 

خبرنگار نشریه دنیای ورزش :

* چندی قبل در سفری کوتاه که به خارج از تهران داشتیم در وقت بازگشت برای مدت زمانی کوتاه با جعفر کاشانی مدافع صاحب نام و پرتوان تیم ملی فوتبال ایران و پرسپولیس در هواپیما هم صندلی شدیم و به این خاطر طول زمان بازگشت به تهران صحبت از فوتبال مسابقات و مسائل مربوط به آن بمیان آمد از او پرسیدم تیم شما در چند دیدار اخیرتان چهره قابل توجه ارائه نموده است این کیفیت خوب پرسپولیس از نظر شما چطور مورد بررسی قرار میگیرد ؟

- پرسپولیس در بازیهای اخیر در مسابقات جام باشگاههای ایران با شکلی قابل توجه ظاهر شده است بخصوص در برابر پاس که بهترین بازی چند ساله اخیر خود را ارائه کرد و از نظر اینکه نسبت به گذشته نچندان دور پیشرفت چشم گیری داشتیم اما این شکل کار ما هنوز مورد رضایت و خواسته آلن راجرز مربی پر تلاش ما نیست و از نظر او هنوز به آنچه که مورد نظر است نرسیده ایم آلن راجرز در مدت 6 ماهی که مجددا رهبری پرسپولیس را بر عهده گرفته در کارش برای پیشبرد سطح کار تیم موفق بوده است ولی هنوز خود رضایت کامل ندارد

* بعقیده شما پیروزی غیر منتظره بر تاج (4 بر یک ) دلیل خاصی داشت زیرا سال گذشته در بازیهای قهرمانی باشگاههای ایران که البته مسابقه ناتمام ماند تا دقیقه 78 یک بر یک با حریف مساوی بودید در مسابقات باشگاههای تهران این نتیجه باز هم تکرار شد بنابر این پیروزی 4 بر یک شما را به چه صورت میتوان تعبیر کرد ؟

- البته این نتیجه غیر قابل پیش بینی صرفنظر از اینکه پیروزی بزرگ برای ما بحساب می آید در مورد فوتبال نیز موثر و با ارزش است و نشان دهنده این مسئله می باشد که فوتبال گاهی زیر و رو میشود و همین هیجان بیشتری به مسابقات میدهد و اگر همیشه بازیهای تیمهای قدرتمند مساوی تمام شود و یا قویترها همیشه پیروز باشند بازیها لطف کمتری دارند و شکست صفر بر یک پرسپولیس برابر تاج مسجد سلیمان و پیروزی جالب 4 بر یک بر تاج تهران از نتایجی است که ارزش بیشتری به بازیهای قهرمانی باشگاههای ایران بخشیده و همچنین چند نتیجه غیر مترقبه دیگر ....

  ولی روی همرفته نتیجه گیری فردی عامل مهمی در پیروزی ما بحساب می آمد و گلهای دوم و چهارم گواه خوبی بر این مطلب است بویژه گل چهارم که کلانی واقعا استادانه آن را بثمر رساند البته موقعیتی پرسپولیس در جدول مسابقات دارد سبب گردیده تا ما بیش از پیش به کسب عنوان قهرمانی ایران امیدوار شویم .....

  مسئله مهم دیگری که در این راه مارا مدد میکند محبت فراوان رهبران تیم پرسپولیس نسبت به ما میباشد آقای علی عبده ریاست باشگاه پرسپولیس همواره با تلاش فراوان برای رفع گرفتاریهای ما محبت میکنند برومند و فکری که در کار سرپرستی تیم تلاششان چشمگیر است و بلاخره آلن راجرز مربی خوب انگلیسی ما که اثرات وجود او مشاهده شده است .....

 

 

* سخت ترین حریف شما تا بحال در مسابقات باشگاههای ایران کدام تیم بوده است ؟

- مقابله با پاس برای ما دشوار تر از سایر دیدارهایمان بود البته در بازی برابر تاج و عقاب سختی کار ما چیز در ردیف پاس بود ولی روی هم رفته میتوانم بگویم برابر پاس دشواری بیشتری داشتیم

* اگر خودت حرفی داری بگو ؟

- جواب دادن به این یکی شاید سخت ترین کار برای من باشد چون آنقدر حرف وجود دارد که انتخاب یکی برای گفتن واقعا دشوار است ولی بهر حال در این مورد بیشتر دوست دارم در مورد کسانیکه در دوران زندگیم بمن محبت داشته اند و همچنین خانواده ام صحبت کنم همیشه در زندگی هر کس انسانهایی وجود دارند که محبت و تلاش آنها را برای خدمت به دیگران هیچگاه نمیتوان فراموش کرد .

  اما در مورد خانواده ام در حال حاضر خانه تنها مکانی است که من درد ها یم را در آنجا بفراموشی میسپارم و با محبت و دوستی که در خانه ما حکم فرماست در کنار همسر و فرزندم دوران لذت بخشی را میگذرانم آنچه که موجب گرمی محیط خانوادگی ما گردیده علاقه و دوستی است که ما در خانواده نسبت به یکدیگر داریم من همسر و فرزندم را واقعا دوست دارم و خوشی انها بهترین ارمغان در زندگیست ضمن انکه در کنار آنها پدر و مادرم را نیز میپرستم که البته چون اینجا صحبت از خانواده فعلی من است از آنها کمتر یاد کردم .

  نصیحت من به جوانان اینست که اول بفکر تحصیل خود باشند و بعد بفکر ورزش مطالعه زندگی قهرمانان ورزشی ما بخصوص فوتبالیستها نمایشگر اینست که قهرمان در زندگی کمتر موفق بوده است پس اگر کسی بخواهد در آینده موفق باشد ورزش تنها به زندگی او کمک نخواهد کرد .......

                                                                                                                                              7 اسفند 1350 - دنیای ورزش شماره 77

 

 

   

 

 

 

                                                                                   گالری تصاویر جعفر کاشانی

 

جعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانیجعفر کاشانی

 

  توضیح :

   در تصویر بالا ( پرسپولیس - تاج )  محمدرضا عادلخانی  با مسعود مژدهی اشتباه گرفته شده است که از این بابت از هر دو عزیزان و همچنین از شما عذر خواهی میشود .                                                    

                                                                                                                                               باسپاس مدیریت وبسایت جام تخت جمشید

 

 

 

 

 

 

                                                                                               جعفر کاشانی و مطبوعات

جعفر کاشانیجعفر کاشانی