A+ R A-

تبلیغات

رجیران

ایرج دانایی فرد

 

 ایرج دانایی فرد  ( Iraj Danaeifard )

 

  ایرج دانایی فرد مهاجمی شایسته و فرزند بزرگمرد فوتبال ایران علی دانایی فرد است ایرج از بهترینهای دهه 50 فوتبال ایران و استاد ریزه کاریهای فانتزی در فوتبال ما بود با اندامی ظریف اما پا بتوپی مثال زدنی در آخرین روزهای اعزام تیم ملی جانشین مهاجمان مصدوم ایران میکردد تا برحسب اتفاق در یک لحظه طلایی اولین گلزن تاریخ ایران در جام جهانی لقب گیرد در راه بزرگی بارها و بارها با نامهربانی ها یی مواجه میگردد اما هرگز تسلیم نامرادی ها نمیشود و با سعی و تلاش مشکلات را پشت سر میگذارد بخشی که کمتر از آن سخن بمیان آمده ( تلاش و مداومت ) مهمترین ویژگی او بود بهر روی جایگاه ایرج دانایی فرد در تالار افتخارات فوتبال ایران زمین ثبت است و ما نیز بنوبه خود از او با افتخار بسیار یاد میکنیم .

 

  بیوگرافی

  ایرج دانایی فرد متولد 26 اسفند 1329 ( تهران ) ودر خانواده ای 5 نفری دانایی فرد بدنیا می آید پنج یا شش سال بیستر ندارد که همواره همراه پدر راهی امجدیه میشد آن روزها قبل از هر دیدار مسابقات خردسالان برگزار میشد که ناگهان به او میگوید تیم ستاره های آبی یک بازیکن کم دارد بدو برو تو زمین ایرج خود میگوید :

     ......  آنروز من یک شلوار کوتاه آبی پوشیده بودم که همرنگ شلوار ستاره های ابی بود و یک پیراهن سفید نیز بمن دادند و سپس برای اولین بار وارد میدان شدم امجدیه شلوغ و پر از جمعیت بود من در گوش چپ بودم و جلوی ان همه تماشاگر سه گل زدم و کلی نیز تشویق شدم در میان آنها که همگی 10 یا 12 ساله بودند من از همه کوچکتر بودم !

 

  سپس 8 سال دارد که بعضویت تیم خردسالان تاج در می آید این تیم زیر نظر پدر ( علی دانایی فرد ) اداره میشد دوسال بعد او به دعوت مربی وقت تیم دیهیم ( کردنوری ) برای دیدار با یک تیم اصفهانی دعوت میشود هر چند که او تنها 20 دقیقه بمیدان می رود اما همین حضور اندک آنقدر موفقیت آمیز است که پس از آن بعضویت تیم جوانان تاج در می آید بله تنها با 10 سال سن هر چند باورش سخت است ولی درست است .

  پدر سرمربی تاج بود اما با جایگزینی محمود بیاتی با علی دانایی فرد در اواسط سال 46 , او بهمراه پدر به تیم تازه تاسیس تحت نام شفق میپیوندد سپس تنها 16 سال دارد که به تیم منتخب کلونی آموزشگاههای تهران دعوت میشود او که در کلاس سوم دبیرستان تحصیل میکرد فرصت حضور در میدان را نمی یابد و یکسره روی نیمکت ذخیره ها قرار میگیرد اما سال بعد نیز یکی از اعضای همین تیم می باشد و .......

 

 اولین ضربه در فوتبال

سال 1348 رایکوف سرمربی تیم ملی جوانان میشود تا تیم ایران را برای یازدهمین دوره مسابقات جوانان آسیا رهبری کند طبق قوانین متولدین 1327 به بعد میبایست در تیم انتخابی قرار میگرفتند . رایکوف از ایرج تست میگیرد و او را بعنوان اولین انتخاب از میان جوانان برمیگزیند ایرج در پوست خود نمی گنجید حضور در ترکیب تیم ملی جوانان آرزویی بس بزرگ بود اما متاسفانه با تقلبی که از سوی مربیان تیم صورت میگیرد نفراتی با شرایط سنی بالاتر نیز انتخاب میشوند تا جایی برای شایستگانی چون او نباشند ایرج خود در این باب در نشریه دنیای ورزش چنین میگوید :

   ......  اولین کسی بودم که قبول شدم قرار بود متولدین 1327 برای شرکت در تیم انتخاب شوند ولی چیزی که رعایت نشد این مسئله بود روز آغاز سفر باباخانلو - فتاحی و دیگران به سفر رفتند و مرا با نامیدی در تهران تنها گذاشتند این اولین بار بود که سخت یکه خوردم آخر چگونه ممکن بود من که یک دنیا امیدم را به فوتبال بسته بودم از این نامردی به جان آمده بودم نزدیک بود امیدم از وجود پر بکشد و برود ولی مهارش کردم .

                                                                                                                                           قصه ای یک زندگی - دنیای ورزش 1352

 

 سال بعد نیز باز هم مسابقات جوانان قهرمانی آسیا در پیش است و او یکی از شایسته ترینها برای حضور در مسابقات است طبق قوانین متولدین نیمه دوم 1327 و نیمه اول 1328 می بایست انتخاب میشدند رهبری تیم بار دیگر با رایکوف است اما اینبار او شاهکار میکند و پنج تن متولدین 1326 و 1325 را راهی مسابقات میکند تا بازهم جایی برای ایرج جوان شایسته ایران نباشد .

ولی تیم متقلب ایران برابر جوانان یکدست و شایسته کره جنوبی در مرحله یک چهارم حذف میشود تا آه جوانانی همچون او تیم ایران را بگیرد و دست از پا دراز تر با تیمی که نیمی از آنان اعضای تیم ملی ایران در جام عمران منطقه ای بودند به ایران باز گردند .

  این حق و نا حق ها در تیم جوانان که به تشخیص رایکوف صورت میگرفت بدترین ضربه را به جوانانی همچون او - مجید تشرفی - مسعود مژدهی ( البته یکدوره) و ...... بسیارانی وارد میکرد و .... اما با تمام حق کشی ها ایرج هرگز کوتاه نمی آید و سعی دارد تحت هر شرایطی حق خود را از فوتبال ایران بگیرد .

 

  اوایل سال 47 تا اواخر 48 بازهم رهبری تاج در دستان علی دانایی فرد قرار میگیرد چرا که محمود بیاتی حالا سر مربی تیم ملی ایران در جام ملتهای آسیا 1968 است و علی دانایی فرد که بواقع غمخوار همیشگی تاج محسوب میشود به جایی که بیش از دو دهه رهبری آنرا بر عهده داشت باز میگردد .

  ایرج نیز که در اخرین سال دبیرستان قرار داشت و در تیم جوانان تاج بازی میکرد که در همین سال نائب قهرمانی جوانان تهران را جشن میگیرد این اولین عنوان رسمی ایرج دانایی فرد در دنیای فوتبال بود استعداد شگرف او در عبور از مدافعان بویژه از گوشه چپ زمین موجب میشود او به تیم اول تاج رود و در کنار بزرگان فوتبال تمرین کند .

  اما تاج آنروزها گوش چپ های نام آوری داشت داریوش مصطفی - اکبر افتخاری مهدی حاج محمد و همچنین غلامحسین مظلومی جوان که گاهی در گوش چپ بازی میکرد وجود این بزرگان جایی برای حضور او در میدان را فراهم نمیکرد او آنروزها بواقع چیزی از آن بزرگان کم نداشت اما استاد علی دانایی فرد کسی نبود که پسرش را اگر از همه هم بهتر باشد بر دیگران ترجیح دهد ( درست بر عکس امروز )

   این مشکلات حتی فکر جدایی از فوتبال را نیز بسر او می اورد گذر از آن همه مهاجم نامی کاری بس دشوار بود اما ایرج هرگز تسلیم پذیر نبود که نبود .

 

عقاب آغاز بزرگی در فوتبال ایران

با آمدن رایکوف به تاج دیگر کار برای او مشکلتر از قبل شد او که دو تجربه بسیار بد را از رایکوف داشت صلاح دید که آرام آرام از تاج فاصله بگیرد اما سال 1350 سرنوشت او را در مسیری دیگر قرار می دهد آنروزها در مطبوعات یکسره از جوانان تقاضا میشد که با حضور در کنکور دانشکده افسری به استخدام نظام در آیند او نیز فرم مربوطه را پر میکند و با قبولی در آزمون دانشکده به استخدام نیروی هوای ایران در می آید تصمیمی که در آینده او بسیار تاثیر گذار است .

   ایرج ابتدا با تیم عقاب تمرین میکند سپس به تیم نیروی هوایی در دسته دوم میرود آنها سال 1350 قهرمان دسته دوم میشوند و به دسته اول صعود میکنند اما این تیم منحل شده تا بازهم سدی بر سر راه او قرار گیرد ولی شایستگی های او انقدر بود که نتوان از آن چشم پوشاند و با موافقت مسئولان نیروی هوایی به تیم اول این نهاد یعنی عقاب دعوت میشود .

    سال 51 آغاز درخشش ایرج در دسته اول فوتبال ایران است عقاب در آن سال یکی از بهترین سالهای حضورش را در فوتبال ایران و تهران تجربه میکرد کسب عنوان نائب قهرمانی باشگاههای تهران که در رقابتی پایاپای با تاج تا اخرین روز بدست امد تبدیل به اولین عنوان بزرگ باشگاهی ایرج گردد عقاب در آن سال تا روز اخر مدعی قهرمانی بود اما تنها یک باخت یک بر صفر در واپسین روز موجب میشود ایرج و یارانش به عنوان دوم بسنده کنند مربی تیم رقیب رایکوف بود که در پایان همانروز بر دوش یارانش دور افتخار میزد .......

 

  نائب قهرمانی تهران هر چند عنوان ارزشمندی بود اما شکست در روز اخر چیزی از ارزشهای جوان با استعداد فوتبال ایران و تیمش کم نکرد

 ایرج دانایی فرد

 

 

 

 

 

                                                                                      جام تخت جمشید

 

  با آغاز مسابقات جام تخت جمشید ایرج نیز وارد دور جدیدی از زندگی ورزشی خود میشود حضوری که همواره برای او با فراز و نشیب همراه است این مسابقات را که تنها 6 دوره از ان برگزار میگردد را میتوان برای ایرج به 3 بخش تقسیم کرد چرا که ایرج دانایی فرد در این مسابقات با سه پیراهن ( عقاب - پاس و تاج ) و در هر کدام بمدت دوسال بازیهای درخشانی ارائه میکند که هر کدام خاطرات بسیاری را برای علاقمندان فوتبال در بر دارد .

 

 جام اول تخت جمشید

 

 کسب عنوان چهارمی جام اول کمترین پاداش مردان شایسته عقاب دراین تورنمنت باشد  ایرج در این میان با ثبت 3 گل و 4 پاس گل و همچنین تاثیر مستقیم روی 4 گل دیگر در مجموع روی یازده گل از 30 گل عقاب تاثیری مستقیم داشت که برای یک جوان 22 ساله که در اولین سال حضور در قهرمانی ایران را تجربه میکرد عملکردی بس درخشان محسوب میشود .

 

در نظر داشته باشید که در ان سال عقاب از مهاجمان بزرگی همانند غلام وفاخواه فریبرز اسماعیلی - حسین باباخانلو - جهانگیر فتاحی - مهدی حاج محمد سود میبرد و کسب جایگاه در میان آنهمه ستاره کاری بس دشوار بود چند لحظه ماندگار ایرج در حام اول بقرار زیر است :

 

 * جمعه 23 تیر 1352 عقاب و پرسپولیس در استادیوم ازادی بمیدان میروند تنها سه دقیقه از دیدار میگذرد که ایرج شگفتی می آفریند او که هنوز چندان نام نشانی ندارد با یک دریبل ریز که از شگرهای او محسوب میشود ابراهیم آشتیانی بهترین مدافه راست فوتبال ایران و از بهترینهای سال پیش فوتبال آسیا را مقهور خود میکند سپس یک ارسال تماشایی از چپ روی تیر دوم همانند یک هدیه بود برای حسین بابا خانلو دیگر مهاجم عقاب تا گل اول دیدار بثبت برسد

 

 * روز 6 مهر 1352 روزی بس بزرگ برای ایرج بود چرا که آنها در هفته دهم برابر نورد اهواز در امجدیه ( هفته دهم ) بمیدان میرفتند این دیدار با 4 گل عقاب بنفع میزبان پایان می یابد و اگر چه ایرج گلی بثمر نمیرساند اما پایه گذار هر چهار گل تیمش بود او بجز آن دوبار دیگر اسماعیلی و پرویز را در موقعیت گل صد در صد قرار داد که اگر آنها با دقت عمل میکردند یک نتیجه رویارویی یعنی سازندگی روی 6 گل در یک دیدار را برای ایرج بهمراه می داشت .

 

 

* روز 2 اذر 1352 ایرج که هنوز جوانی کم تجربه است با اشتباه خود فرصتی به راه اهن میدهد تا گل برتری خود بزند اما 6 دقیقه مانده به پایان او خود دروازه راه آهن را میگشاید تا هم اشتباه نیمه اول خود را جبران کند و هم یک گل به گلهای خویش بیافزاید گلی که باز روی حرکات تماشایی او از سمت چپ بدست آمد . بجز موارد بالا او برابر تاج ( هفته دوم ) - ماشین سازی و ذوب اهن نیز بازیهای درخشانی ارائه میدهد و ......

 

 

  جام دوم تخت جمشید

  جام دوم اما برای ایرج و عقاب چندان با موفقیت همراه نیست اختلافات میان دو گروه از بازیکنان این تیم باعث شد که تیم پر مهره و خوش ترکیب عقاب تا آستانه سقوط به دسته دوم نیز پیش رود این وسط ایرج دانایی فرد یکی از معدود بازیکنانی بود که بی طرف مانده بود اما در نهایت عقاب با کسب رتبه هشتم جدول رده بندی یکی از بدترین سالهای حیات خود را سپری کرد چرا که آنها معمولا از رتبه چهارم جدول پایینتر نمی آمدند این اختلافات سر آغازی بود برای حذف نام عقاب از فوتبال ایران که با رای نا عادلانه فدراسیون وقت عملی شد .

  اما بهر روی ایرج بازهم یکی از ستارگان تیم بیمار عقاب بود وی با ثبت 3 گل و 3 پاس گل و حضور موثر روی 2 گل دیگر در 8 گل از مجموع 18 گل زده این تیم نقش داشت گلهای زیبای او به بانک ملی در هفته نهم که روی هنر فردی و مهمتر از ان پیگیری و سماجت او بثمر رسید و همچنین هفته سیزدهم برابر هما از لحظات بیاد ماندنی حضور ایرج در جام دوم است .

  ایرج برابر تاج ( هفته هفدهم ) نیز بازی زیبایی ارائه میدهد بویژه روی گل دوم که ارسال کرنر او موجب خلع موقعیت برای وفاخواه شده تا او گل ارزشمند پیروزی عقاب را بزند .

 

 

   اولین اتخاب ملی ( تیم امید )

 سال 53 ایرج دانایی اولین حضور ملی خود را تجربه میکند اوایل سال 53 فدراسیون فوتبال ایران برای اولین بار با ابتکار فرانک اوفارل تصمیم به ایجاد تیم ملی امید میگیرد تا پشتیبانی برای تیم ملی  باشد از سوی دیگر زمانی که ژائو هاولانژ ( ریاست سابق فیفا ) برای جذب آرای  در رایگیری فیفا برای انتخاب ریاست جدید این سازمان در اسفند 1352 به ایران می آید و بواسطه حسن نیت فدراسیون ایران به انتخاب او , قول اعزام یک تیم پایه منسجم را به فدراسیون ایران میدهند

   خرداد ماه 53 تیم قدرتمندی تحت نام منتخب جوانان ایالت سائوپائولو که تیمی شایسته بود به ایران میفرستند تا برای یک دیدار دوستانه برابر تیم امید ایران قرار گیرد ایرج در این دیدار که در اصفهان و ورزشگاه باغ همایون برگزار میشود یکی از خوبهای تیم ایران است و در گل اول تیم ایران که توسط اعتمادی زده میشود دخالتی مستقیم دارد .

 

ایرج دانایی فرد

 در تصوی بالا در سمت راست تیم اعزامی برزیل به ایران دیده میشود و در سمت چپ ایرج را در یک کورس با مارینهو مدافع راست توانمند تیم برزیل دیده میشود ایرج دانایی فرد در این دیدار پر جنب و جوش ترین مهاجم تیم ایران بود

 

 

  ایرج دانایی فرد و پرسپولیس

 داستان ایرج دانایی فرد و پرسپولیس یکی از جالب ترین موضوعات تخت جمشیدی است چرا که ارتباط دو طرفه برای ثبت این انتقال دو بار تا اخرین مراحل خود پیش میرود و دست آخر قوانین عجیب غریب فوتبال ما در آنروزها مانع این انتقال میگردد .

  از میانه های جام دوم تخت جمشید مسئولین پرسپولیس بفکر جذب ایرج دانایی فرد و جهانگیر فتاحی مهاجمان تیم عقاب می افتد جذب جهانگیری بسادگی صورت میگیرد اما ایرج که قلبا یک تاجی مادرزاد است وقتی با بی تفاوتی مسئولین تاج بویژه مربی وقت مواجه میشود و از طرفی استقبال پرسپولیس بویژه همایون بهزادی سرمربی این تیم در جام سوم که همیشه معتقد بود ایرج در فوتبال ما یک نابغه است و از سوی دیگرهمچنین تصمیم داشت جوانان شایسته را آرام آرام جایگزین نسل پا به سن گزارده سرخپوشان کند را می دید به این انتقال راضی میشود .

 ابتدا باشگاه عقاب دانایی فرد را تهدید میکند که او 6 ماه دیگر قرار دارد و نمیتواند راهی پرسپولیس شود اما ایرج که تصمیم بجدایی از عقاب گرفته نیز باشگاه را تهدید میکند حتی حاضر است چند ماه پشت خط بماند و پس از آن با خیال راحت به پرسپولیس بپیوندد سپس مبلغی نیز از سوی باشگاه بعنوان پیش پرداخت این انتقال به او پرداخت میشود تا همگان او را یکی از یاران اصلی پرسپولیس در جام سوم بدانند .

  اما در پایان در حالیکه قرارداد دانایی فرد با باشگاه پرسپولیس به مدت دوسال در هیات فوتبال تهران ثبت میگردد از سوی مقامات قضایی نامه ای به فدراسیون می رسد به این مضمون که چون آقای ایرج دانایی فرد در یکی از نهاد های نظامی شاغل است پس نباید در تیمی به غیر از تیمهای نظامی عضویت داشته باشد و فقط رضایت نامه ای او برای حضور در باشگاههای پاس صادر میشود و حضور او در پرسپولیس غیر قانونی است ! ( یک قانون عجیب در سطح دنیا )

  پیگیریهای علی عبده و فیروز امینیان نیز به نتیجه نمیرسد تا در نهایت در آخرین لحظات ایرج دانایی در حالی که با پرسپولیس قرار داد داشت  با همکاری باشگاه پرسپولیس به پاس برود تا فوتبالش را بتواند در پاس ادامه دهد .

  ایرج دانایی فرد بار دیگر در خاتمه جام چهارم با پرسپولیس بتوافق میرسد و در ازای 80 هزار تومان پیش پرداخت قرار داد نیز ثبت میشود این بار نیز دیگر همه چیز تمام شده است چرا که آن قانون عجیب ( عدم اشتغال نظامیان در تیمهای شخصی ) از سوی مقامات لغو شد .

  اما باز در آخرین ساعات پایان نقل و انتقالات مسئولان پاس اعلام میکنند رضایت نامه او را در صورتی صادر میکنند که ایرج بخواهد به تاج بپیوندد روزنامه کیهان ورزشی در شماره 1180 در باب این شرط عجیب غریب مسئولان پاس مینویسد :

 

                                                    خدا فقط به داد این فوتبال برسد .....

 

  بهر روی داستان دانایی فرد و پرسپولیس علیرغم رضایت دو طرف دوبار تا آخرین مرحله پیش میرود اما هرگز عملی نمیشود .

ایرج دانایی فرد ایرج دانایی فرد

 

 

 

 

 

                                                پاس , قهرمانی ایرج در لیگ ایران

 

 دو سال پی در پی حضور دانایی فرد در پاس منجر به رشد و شکوفایی بیش از پیش او میشود بویژه در سال دوم که به عقیده بسیاری از کارشناسان او یکی از سه نفر اول تیم پاس در کسب عنوان قهرمانی جام محسوب میشد سالهایی که او از سوی مطبوعات بعنوان یکی از کاندیدا های حضور در تیم ملی به مربیان تیم ملی معرفی میشد اما هرگز به آن توجه نمیشود .

 

  جام سوم تخت جمشید

  ایرج دانایی فرد با شماره 22 یکی از بهترینهای پاس بود او هرچند در این جام نتوانست روند گلزنی خود را ادامه دهد اما در عوض در ایجاد موقعیت برای سایرین از بهترینهای پاس در جام سوم بود گلهای پاس دراین فصل هر چند تعدادشان کم بود اما اکثرا یا با یک شوت سنگین بدست می آمد و یا اگر بغیر از این بود میشد در بیشتر اوقات ردپایی از ایرج را در آن دیده میشد

 

بخشی از لحظات خاطره انگیز حضور ایرج دانایی فرد در جام سوم بشرح زیر است :

* هفته پنجم پایه گذار تک گل تیمش توسط بهروز صحابه میشود تلاش او منجر به کرنری برای پاس میشود و ....

* هفته دوازدهم در شیراز بازهم با یک ارسال زیبا برای محمد صادقی موجب ثبت تک گل ارزرشمند پاس میگردد .

 

* هفته بیست و سوم که منجر به ثبت یک پیروزی با ارزش پس از 9 هفته ناکامی برابر سپاهان شد تا محمد صادقی تک گل پاس را بثمر برساند .

 

ایرج دانایی فرد

 

    همچنین برتری های تماشایی او در گوش چپ بر مدافع راست تیمهای سپاهان و تاج ( مسعود تابش و حسن نظری ) نیز بسیار تماشایی بود آنها که از بهترینهای جام در پست خود بودند بارها و بارها برابر حرکات تماشایی ایرج ناکام میشدند او برابر پرسپولیس نیز در 30 دقیقه پایانی مسابقه درخشان ظاهر میشود و موفق میشود  چند بار ابراهیم اشتیانی کاپیتان سرخپوشان را جا گذارد و  ارسال های تماشایی اش را انجام دهد .

  در پایان  پاس با کسب رتبه سوم جدول جایگاه قابل قبولی را برای خود دست و پا کرد جایگاهی که بیگمان یکی از عوامل اصلی آن ایرج دانایی فرد بود .

 

  جام چهارم تخت جمشید  

جام چهارم نقطه اوج موفقیتهای ایرج دانایی فرد در مسابقات باشگاهی بود آنها آنقدر شایسته بودند که همگان قهرمانی را حق مسلم آنها میدانستند تغییر پست ایرج دانایی فرد در جام چهارم از سوی حسن آقا حبیبی , از گوش چپ به میانه میدان و استفاده از او در خط هافبک هر چند در ابتدا موجب سردرگمی او شده بود اما هوش بالای او و توانایی تطبیق بی نظیر او موجب شد که خیلی زود به یکی از بهترینهای جام در این پست تبدیل گردد آنچنانکه حسن آقا حبیبی در پایان جام با افتخار از این تغییر یاد میکند .

 ایرج دانایی فرد در جام چهارم چهار بار برای پاس گلزنی میکند تا جمع گلهای تخته جمشیدی خود را به عدد 10 برساند بخشی از لحظات خاطره انگیز ایرج در جام چهارم بقرار زیر است :

* هفته سیزدهم با شلیکی سر ضرب گل سوم تیمش را وارد دروازه آرارات میکند

*هفته چهاردهم روی یک پاس عمقی حسین فرکی با صربه دقیق گل چهارم تیمشرا وارد دروازه ذوب آهن میکند

* هفته هفدهم او در پیروزی چهار بر صفر تیمش بر بانک ملی با یک پاس گل و تاثیر بر روی یکی از گلها نقش بسزایی داشت

ایرج دانایی فرد

 

*هفته بیستم با گل دقیقه 86 خود موجب گریز پاس از شکست برابر صنعت نفت شد

* هفته بیست وچهارم برابر تیم مدعی شهبازی بازی تماشایی ارائه میدهد

* هفته بیست و پنجم از روی نقطه کرنر موجب گلزنی مائیس میناسیان برابر ماشین سازی میشود .

* هفته بیست و ششم یک پنالتی برای پاس در دیدار برابر ابومسلم کسب میکند تا اندوخته های تیمش دو برابر شود

 

ایرج دانایی فرد

 

  در نهایت ایرج دانایی فرد و پاسی ها قهرمان جام تخت جمشید میشوند اما او در روز اهدای جام حضور ندارد تا جای خالی او در مراسم قهرمانی بشدت حس گردد ( ایرج دانایی فرد سال بعد به جمع یاران تاج میپیوندد و مراسم نیز در کمال تعجب در اواسط فصل بعد برگزار میگردد )

 

 

                                             ایرج دانایی فرد و تاج 

 مدت حضور ایرج در تیم تاج حدودا یک سال و نیم میشود  او به تیمی پای میگذارد که بسیار جوان است او خود بیش از 27 سال ندارد در تیم جوان یکی از با تجربه هاست و این خود وظیفه او را دوچندان میکند ایرج به تکامل خود در تاج ادامه میدهند و بازیهای بسیار درخشانی را در مدت حضور خود ارائه میکند دورانی که با حضور درخشانتر او در تیم ملی عیاری دو چندان می یابد .

 

 جام پنجم تخت جمشید

 

 ایرج دانایی فرد از بهمن ماه سال 56 عملا بعضویت تاج در می آید و در اردوی تدارکاتی که از سوی سرمربی جدید و با دانش تاج ولادیمیر جکیچ یوگوسلاو در اواسط بهمن در نظر گرفته میشود نیز شرکت میکند اما او در ابتدای کار نمیتواند خود را با سایر مردان آبی که اکثرا نیز بسیار جوان و کم تجربه اما مستعد بودند هماهنگ کند ولی هر چه از آغاز فصل میگذرد ایرج نیز در ترکیب تاج موثرتر و پخته تر کار میکند و در نهایت هفته هشتم برابر حریف سنتی در داربی بیستم با هنرمندی خود تاج و هوادارنش را به اوج میرساند .

  او آنقدر در آن مسابقه موثر کار میکند که از سوی اکثر کارشناسان بعنوان مرداول هفته انتخاب میشود و هفته نامه کیهان ورزشی که تصمیم داشت کریم بوستانی دروازه بان نیرو را بعنوان بازیکن هفته انتخاب کند با مشاهده بازی تماشایی او برابر پرسپولیس نظر خود را تغییر میدهد و او را برمیگزیند روزی که ایرج هر چند گلی نزد اما بسیار هوشمندانه و موثر حرکت  میکرد

بخشی از لحظات خاطره انگیز حضور ایرج در جام پنجم بشرح زیر است :

 * هفته سوم برابر پاس تیم قبلی خویش بسیار پر تلاش ظاهر میشود و علیرغم باخت او در دقیقه 11 دیدار با هنرمندی یک پاس گل تماشایی به محرم عاشری میدهد اما حیف که عاشری این توپ را در دستان رضا قفلساز قرار میدهد

 * هفته چهارم - 12 فروردین روز بزرگی برای تاج و ایرج بود چرا که او در این روز دزحشان برابر دارایی استارت  میزند او ابتدا در دقیقه 71 در یک حرکت یک و دو با نراقی با شوتی تماشایی از پشت محوطه 18/5 متر دروازه دارایی را میگشاید سپس دقیقه 83 با حرکتی تماشایی که منجر به خطای مدافع دارایی میشود یک ضربه پنالتی را برای تاج کسب میکند اما افسوس که این ضربه را نراقی تقدیم صباحی دروازه بان دارایی کرد

 * هفته پنجم - 20 فروردین 56 با ارسال کرنری از سمت راست موجب گلزنی هادی نراقی میشود تا تاج به یک پیروزی ارزشمند برابر تراکتورسازی آن هم در تبریز دست یابد .

 

ایرج دانایی فرد

 

 * هفته هشتم - 18 اردیبهشت 56 این روز در واقع نقطه اوج دوران بازیگری ایرج در تاج است چرا که  به تنهایی عامل بزرگ یکی از بهترین پیروزی های آبی پوشان در داربی تهران شد او ابتدا با یک ارسال مقدمات ثبت گل اول دیدار توسط محرم عاشری را فراهم میکند و از همه مهمتر در دقیقه 82 درحالیکه تیم پرسپولیس سراپا حمله درصدد جبران تک گل عقب مانده نیمه اول است با فراری تماشایی وارد محوطه جریمه گشته تا حاج رحیمی پور را وادار به خطای پنالتی کند جایی که در آن کمر تیم سرخپوشان میشکند پنالتی را کاپیتان روشن به گل مینشاند تا دیگر پیروزی تاج قطعی شود .

 

ایرج دانایی فرد

 

 نمایش تماشایی ایرج در داربی بیستم موج شادی هواداران تاج را فراهم میکند آنچنانکه که او حسابی از سوی علاقمندان متمول این تیم هدایایی را نیز دریافت میکند 

 

ایرج دانایی فرد

 

 * هفته دوازدهم برابر نیرو در امجدیه پس از یک حرکت تماشایی مابین او و کاپیتان روشن در نهایت با پاس او روشن گلزنی میکند

 * هفته سیزدهم در انزلی در یک برخورد با خط دفاع ملوان دجار آسیب دیدگی میشود تا با برانکارد از میدان خارج گزدد پس از خروج او گویی تاج نیز از حرکت می افتد آنچنانکه علاوه بر واگذاری آن دیداربرابر شهباز نیز در هفته بعد شکست میخورد و برابر سپاهان در هفته پانزدهم نیز بیش از یک تساوی بدست نمی آورد سه هفته غیبت متوالی ایرج ضربه بدی بر پیکر تاج وارد میکند .

 

ایرج دانایی فرد

 

 * هفته هفدهم باز هم ستاره تاج است هرچند آنها برابر راه آهن بدون گل مساوی میشوند اما ایرج در غیاب روشن ستاره تیمش است او ابتدا یک پنالتی برای تاج میگیرد که توسط کاپیتان جدید تاج حسن نظری هدر میرود سپس چند حرکت تماشایی در طول مسابقه و در نهایت نیز یکبار در نیمه دوم با شوتی تماشایی دیرک دروازه راه آهن را میلرزاند

 * هفته هجدهم هر چند او نه گلی زد و نه پاس گل داد اما در کنار حسن نظری موجب برتری تاج در میانه میدان شد تا تاجی ها یک پیروزی شیرین 4 بر 2 را در امجدیه جشن بگیرند

 * هفته بیست و نهم ایرج روز بزرگی را پشت سر میگذارد چرا که او دوبار برابر شهباز موفق به گلزنی میشود و ......( متاسفانه از شرح نحوه گزنیهای او در این دیدار منبعی در آرشیو وبسایت وجود ندارد از عزیزانیکه میتوانند مارا در تکمیل مطالب یاری کنند تقاضا داریم که مارا در هرچه دقیقتر نمودن مطالب یاری نمایند - با سپاس مدیریت وبسایت جام تخت جمشید )

 

ایرج دانایی فرد

 

در نهایت ایرج و تاج علیرغم شایستگی های بسیار در رتبه چهارم جدول مینشینند و منتظر شروع فصل جدید مسابقات ( جام ششم تخت جمشید ) میمانند ایرج نیز با ثبت 3 گل دیگر جمع گلهای تخت جمشیدی خود را به عدد 13 میرساند .

 

 

 

 جام ششم تخت جمشید ( نیمه کاره )

 

 جام ششم نیز یکی از بهترین سالهای حضور ایرج دانایی فرد در فوتبال ایران محسوب میشود هر چند در این سال بازیهای باشگاهی در ایران بویژه برای او تحت شعاع مسابقات جام جهانی آرژانتین قرار میگیرد اما  همچنان هنرمندانه در نقش یک پاسور گلساز برای تیمش موقعیت سازی میکند نقش او را در نیمی از گلهای پرویز مظلومی گلزن اول تاج در جام ششم براحتی میتوان دید بخشی از لحظات حضور ایرج دانایی فرد در جام ششم از قرار زیر است :

 * هفته ششم برابر رستاخیز از معدود دفعاتی بود که ایرج دانایی فرد یک ضربه کاشته تماشایی زد او در دقیقه 37 دیدار این ضربه را میزند که دروازه بان رستاخیز بسختی آنرا راهی کرنر میکند

 * هفته هفتم تاج و پاس بدون گل مساوی پیش میرفتند که در دقیقه 87 یک کرنر نصیب تاج میشود ایرج آن را استادانه برای حجت اکبری مهاجم جوان و تازه وارد تاج فرستاد اما او کمی تعلل کرد تا این موقعیت صد در صد براحتی از کف برود

 * هفته هشتم برابر نیرو در امجدیه او با یک نفوذ از سمت چپ مدافع نیرو فضلی را مرتکب خطای پشت محوطه جریمه میکند سپس خود توپ را روی پیشانی پرویز مظلومی میفرستد تا او کار را برای تاج تمام کند

* هفته نهم ایرج برابر برق شیراز گلزنی میکند یک گل صد در صد انفرادی . او ابتدا طبق معمول همیشه از سمت چپ پا به توپ شده سپس با یک دریبل ریز تماشایی حسین مکرمی مدافع راست برق را جا گذارده آنگاه کمی بسوی راست پیشروی کرده تا با یک شلیک تماشایی گل دوم تاج را بثمر برساند البته او در این دیدار با توان بالای پا به توپ خود بارها و بارها برای مهاجمان تاج توپ سازی کرد اما آنها هرگز قدر این فرصتها را ندانستند .

* هفته یازدهم برابر بانک ملی نیز او از خوبهای تاج است علیرغم یارگیری فشرده مدافعان بانک او هنرمندانه بارها و بارها یارانش را در موقعیتهای مناسب قرار میدهد .

ایرج دانایی فرد

 

 * هفته دوازدهم - آخرین گل تاج در جام تخت جمشید را باز هم ایرج پایه گذاری کرد در حالیکه تاج برابر تراکتورسازی به مشکل برخورده بود ایرج از روی یک ضربه کرنر توپ را بروی دروازه ارسال میکند توپ پس از گذر از همه بازیکنان نصیب پرویز مظلومی میشود تا او با یک ضربه دقیق گل پیروزی تاج را بثمر برساند .

 

ایرج دانایی فرد

 

  مسابقات دور ششم جام تخت جمشید در آستانه برگزاری داربی  سرخابی در هفته سیزدهم برای همیشه تعطیل میشود تا ایرج دانایی فرد و تاج به پایان دوران همکاری خود برسند ایرج نیز با ثبت یک گل دیگر آمار خود را در گلزنی کمی بهترکرد تا با 14 گل تخت جمشیدی پرونده بازیهای خود را در این جام ببندد .

  در مجموع او با یک قهرمانی و یک عنوان سومی و دو عنوان چهارمی در جمع 5 دوره یکی از موفقترینها در جام تخت جمشید محسوب میشود او با عقاب پرواز را آغاز کرد با پاس تکامل یافت و با تاج به اوج رسید .

 

 

 

 

 

 جام جهانی آرژانتین                                                       ........ Iraj Scores

 

ایرج دانایی فرد بهر روی پس از چند سال بی مهری حق خود را از فوتبال ایران میگیرد تا یکی از نفرات اعزامی تیم ایران به یازدهمین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال باشد او  تنها در دو دیدار به میدان می رود اما اولین حضورش در این مسابقات تبدیل به یکی از خاطره های جاودانه ما و فوتبالمان  میگردد .

  روز چهارشنبه 17 خرداد 1357 تیم ملی ایران در استادیوم شهر کوردوبا به مصاف اسکاتلند میرود هر دو تیم دیدار قبلی خود را واگذار کرده بودند و شکست در دیدار دوم بمنزله بستن چمدانها و بازگشت به خانه بود ترکیب تیم ایران در این دیدار یک تفاوت با دیدار قبلی برابر هلند داشت ایرج دانایی فرد با تشخیص کادر فنی ایران جای حسن نائب آقا را در ترکیب تیم گرفته بود .

  در این دیدار تیم ایران روی یک غافلگیری اسیر یک گل بخودی میشود تا همه چی را از دست رفته ببیند اما در دقیقه شصتم دیدار ایرج دانایی فرد که بسیار پر جنب و جوش نشان میداد کاری میکند کارستان .....

  او که در ابتدا وظیفه اش مهار آرچی گیبل هافبک بازیساز تیم اسکاتلند و باشگاه ناتینگهام فارست  بود در نیمه دوم توانست یک لحظه از بازیکن مستقیم خود بگذرد و در یک آن با استفاده از همان شگرد های ویژه خودش ( حرکات ریز و سریع ) توانست از یک زاویه بعید دروازه تیم مغرور اسکاتلند را بگشاید  گلی که بسیار شبیه گلهایی که در فوتبال گل کوچک ( فوتبال ویژه ایرانی که در هر کوی و برزن دیده میشود ) بود یک گل بغایت ایرانی ......

  ویدئوی این گل را همه بارها و بارها دیده ایم اما سه تصویر از این گل موجود است که کمتر دیده شده که مرور آن خالی از لطف نیست :

 ایرج دانایی فردایرج دانایی فردایرج دانایی فرد   

  اما با همه این مسائل پس از گذشت نزدیک به چهار دهه از ثبت این گل بجرات میتوان گفت گویا ترین تصویر موجود از این لحظه تصویر زیر میباشد چرا که همه ویژگیهای بالا را این تصویر یکجا در خود ذخیره کرده است تصویری که پس از ما سالهای سال میلیونها چشم به آن خیره میشوند تا با ارزیابی آن شرایط آن دیدار را برای خود تشریح کنند ... زنده باد ایرج و گل خاطره انگیزش

 

ایرج دانایی فرد 

   دیدار دوم او , برابر پرو - سومین حریف ایران است بازی درخشان او برابر اسکاتلند کادر فنی را به حضور خود در این دیدار متقاعد میکند دیداری که علیرغم شایستگی های بسیار نتیجه درخوری را برای او و گروه ایران در بر ندارد ( شرح کامل این دیدار و تصاویر مربوطه به آن در بخش تورنمنتهای بزرگ ارائه خواهد شد ) 

چند ماه بعد افتخاری دیگر نصیب او میگردد سلطان پله در 37 سالگی تصمیم به خداحافظی همیشگی میگیرد و او که عضویت باشگاه کاسموس را دارد با تشخیص مدیران این تیم  دیداری بپاس سالها حضور درخشانش در صحنه فوتبال جهان برپا میشود و دعوت از ستارگان پنج قاره برای تشکیل تیم منتخب جهان نیز بزنامه آنهاست حضور دو ایرانی در این مراسم ( ایرج دانایی فرد و آندرانیک اسکندریان ) موجب شور و شوق جامعه فوتبال میگردد انها با کسب اجازه از باشگاه تاج راهی آمریکا ( نیویورک ) میشوند ....

ایرج دانایی فرد

 

با پایان این دیدار خاطره انگیز اما بر خلاف انتظار ستاره های تاج به ایران باز نمیگردند عملی که از سوی مسئولان باشگاه تاج خوش نمی آید ارگان رسمی باشگاه تاج ( نشریه تاج ورزشی ) در شماره 157 خود در باب او چنین گلایه میکند :

       ...... بلاخره به مسئله روشن - اسکندریان و دانایی فرد بر میخوریم که اینجا در عین تنگدستی تاج با دیدن پولهای بیشتر چنان هوایی شدند که هیچ چیز حتی عرق باشگاهی نیز جلودارشان نبود تاج خلوص نیت بخرج داد و دو بازیکن ملی پوش خود را به نیویورک فرستاد تا یک بازی در تیم کاسموس انجام دهند و بازگردند اما همانطوریکه میدانید دانایی فرد با وجود قرارداد و تعهدی که در قبال وسایل رفاهی که تاج در اختیارش قرار داده بود حتی زحمت مراجعه به ایران و گرفتن رضایتنامه را بخودش نداد و آمریکا نشین شد .....

                                                                                                                              پنجشنبه 11 آبان 57 - شماره 157 نشریه تاج ورزشی

( توضیح : البته این را هم باید اذعان کرد با تعطیلی لیگ ایران ( جام تخت جمشید ) و خاموشی هیاهوی فوتبال در ایران نمیشود توقع داشت ستاره های فوتبال قید حضور در تیم های خارجی را بزنند اما با همه اینها این حق را برای ستاره نامدار محترم میشماریم که اگر در باب مطالب ارائه شده از سوی نشریه تاج توضیحاتی را لازم میدانند برای ما ارسال نمایند تا حقایق بیش از بیش در باب شرایط آنروزهای ورزش ایران روشن گردد )

 

  بهر روی ایرج دانایی راهی خارج از کشور شده تا پس از گذشت یک سال و نیم فعالیت ورزشی خویش را اینبار در باشگاه آمریکایی ( Tulsa Roughnecks ) به مدت چهار سال دیگر ادامه دهد و در نهایت در 33 سالگی کفشهایش را آویزان کند .

   ایرج دانایی فرد فرزند پاک فوتبال ایران در زندگی ورزشی خویش مشکلات بیشماری را پیش روی خود دید و بارها و بارها مورد بی مهری قرار گرفت شاید او اگر زودتر مورد توجه مسئولین تاج قرار میگرفت و یا انتقالش به پرسپولیس با مشکلات عجیب و غریب مواجه نمیشد خیلی زودتر از اینها حضور در جمع ملیپوشان را تجربه میکرد و بسیار بیش از این هم به فوتبال ملی ایران کمک میکرد و هم خود زودتر آنچنانکه شایسته استعدادش بود میرسید چرا که آن روزها راه حضور به تیم ملی غالبا از مسیر تیمهای سرخابی میگذشت اما در آخرین سالها با پشتکار خویش خیلی سریع یک به یک پله های ترقی را طی میکند تا در نهایت به آنچه که استحقاقش را داشت میرسد تجربه ورزشی ایرج ( عقاب - پاس و تاج ) در فوتبال ما یک تجربه بی نظیر است که متاسفانه همه آن تنها تحت شعاع گلزنی او به اسکاتلند قرار میگیرد .

ایرج دانایی فرد

   اما حالا ایرج یکی از نماد های فوتبال ما در جام های جهانیست هر گاه که برگزاری این مسابقات نزدیک میشویم بارها و بارها هنرنمایی های فلفل ریزه میزه ( لقبی که آنروزها به او داده بودند ) مینشینیم و از هنر فوتبال ایرانی سیراب میشویم ایرج دانایی فرد امروز مدیریت یک فروشگاه ورزشی را در دالاس بر عهده دارد که گویا در این کار نیز بسیار موفق است ....

 برای ایرج دانایی فرد فوتبالیست ارزنده دیروز و افتخار ملی امروز , آرزوی سلامتی و موفقیت  داشته و همچنین یاد وخاطره اش را برای همیشه گرامی میداریم .

                                                                                                             مدیریت وبسایت جام تخت جمشید - مرداد 93

 

                                              سابقه باشگاهی ایرج دانایی فرد

 

                                   شفق                                         1347

                                   تاج                                          1348

                                  نیروی هوایی                               1350

                                  عقاب                                1353-1351

                                  پاس                                   55 - 1354

                                  تاج                                    57 - 1356

                                  تولسا روئیننگن                      63 - 1359   

 

 

                                    بیلان گلزنی در جام تخت جمشید

                           عقاب    ( 53 -1352 )                                             6 گل

                                      پاس     ( 55 - 1354 )                                            4 گل

                                      تاج     ( 57 - 1356 )                                             4 گل

                                     مجموع                                                                14 گل

 

  

 

 

 

 

 

                                                               گالری تصاویر ایرج دانایی فرد

 

ایرج دانایی فردایرج دانایی فردایرج دانایی فردایرج دانایی فردایرج دانایی فردایرج دانایی فرد ( 1352 )ایرج دانایی فردایرج دانایی فردایرج دانایی فردایرج دانایی فردایرج دانایی فرد