A+ R A-

تبلیغات

رجیران

عزیز اصلی

عزیز اصلی

 

   عزیز اصلی  ( Aziz Asli )

 

عزیز اصلی دروازه بان تیم ملی فوتبال و باشگاههای دارایی و پرسپولیس .... چهره محبوب ورزش ایران و عضو نخستین تیم قهرمان آسیا با افتخارات متعدد باشگاهی و ملی ...

 

         ....... همانند یک هنرمند که تمام وجودش را در یک تابلوی نقاشی غرق میکند ,من نیز تا جایی که بیاد می آورم در دریایی بنام ورزش غرق شده ام .

                                                                                                                                                                                           عزیز اصلی - 1380

 

 بیوگرافی

 عزیز اصلی با نام کامل عزیز اصلی منش - متولد بیستم فروردین 1321 ( تبریز ) - دارای هشت خواهر و برادر - کودکی را در منطقه خیابان شاهپور تبریز ( جنب ورزشگاه قدیمی باغشمال ) سپری و سپس در دبیرستان رشدیه با ورزش بویژه رشته دو و میدانی اشنا میگردد عنوان سوم دو صحرانوردی آموزشگاههای تبریز ( 1335 ) و عنوان دوم دو صد متر ( 1337 ) با زمان تقریبی 11/30 صدم ثانیه یادگار همان دوران است   

 

ورود به دانش سرا ی تربیت بدنی 1337

ابتدا به پیشنهاد دبیران دبیرستان در کنکور نظامی شرکت  و قبول نیز میشود اما با گذشت اندک مدتی در می یابد که این رشته مورد علاقه اش نیست و با راهنمایی های  زنده یاد محسن آزاد ( سرپرست ورزشی دانش سرای تهران و عضو اسبق تیم ملی ) در کنکور دانش سرای تربیت بدنی تهران شرکت و در میان پنج هزار شرکت کننده داوطلب , رتبه هفتم را ,  کسب میکند .

  در دانش سرا رشته فوتبال را پیگیری نموده و با گذشت اندک مدتی یکی از اعضای  تیم فوتبال مختب دانش سرا شد و در مسابقات آموزشگاههای تهران شرکت میکند رقبای آنها تیمهای ابوریحان , مروی , آموزشگاه نظام , ادیب ... بودند که تنی از بازیکنان صاحب نام فوتبال تهران ( حسن حبیبی - اصغر شرفی - اصغر بابایی و ..... ) در انها حضور داشتند اما تیم دانش سرا بهمراه عزیز اصلی فاتح مسابقات آموزشگاهی تهران شده و جهت شرکت در مسابقات کشوری ( اصفهان ) انتخاب میشوند .در اصفهان نیز آنها علیرغم وجود تیمهای پرقدرتی همانند  آبادان - مشهد - انزلی - اهواز و اصفهان ... با درخشش فراوان قهرمان میشوند .

 مبی تیم دانش سرا محسن ازاد بود و عزیز اصلی در همان دوره علاوه بر فوتبال در رشته  دو و میدانی نیز فعالیت داشت ... عزیز اصلی در خاطراتش عنوان میکند که هرگز تمایل نداشته در پست دروازه بانی فعالیت کند و به همین دلیل موضوع را با مربی خویش محسن آزاد در میان میگذارد اما در پاسخ میشنود که اگر یاشین ( بهترین گلر دنیا ) بیاید و بخواهد در تیمدانش سرا بازی کند , من تو رو انتخاب میکنم ...

 

 در این دوره عزیز اصلی به توصیه محسن آزاد , تحت تعالیم دروازه بان صاجب نام باشگاه شاهین ( امیر آقا حسینی ) قرار میگیرد . امیر آقا حسینی که دو دوره جلوتر از عزیز اصلی فارغ التحصیل دانش سرا تربیت بدنی شده بود هفته ای یکروز را برای تعلیم و راهنمایی عزیز اصلی به زمین تمرین دانش سرای مقدماتی می آمد ... این دوره , بسیار در رشد و تکامل عزیز اصلی , تاثیر گذار بود

 

 پس از پایان تحصیلات در دانش سرا بعضویت باشگاه دسته دوم شاهین ( پولاد ) در می آید اندک مدتی نمیگذرد که به اصرار تنی چند از دوستانش در باشگاه دارایی ثبت نام میکند اما فضای دسته بندی شده و گروه بندی ها , راه را بر روی او میبندد تا جییکه از حضور در باشگاه دارایی منصرف شده و به کشتی میپردازد در کشتی نیز موفقست های نسبی بدست می اورد و زیر تعالیم زنده یاد غفوریان قرار میکیرد و در حالیکه خود را محیای حضور در مسابقات مینمود کاپیتان تیم دارایی محسن حاج نصرالله  بسراغش می آید و از جانب زنده یاد علی اکبر محب او را برای پذیرفتن پست دروازه بانی تیم دارایی متقاعد کند و عزیز اصلی نیز سرانجام می پذیرد

 

  اما او در دارایی بجز پست دروازه بانی در سایر مناطق زمین نیز بازی میکند ابتدا در خط دفاع و سپس فوروارد !  عزیز اصلی در پست مهاجم ( گوش راست ) هر دو گل دارایی را به تیم نادر میزند تا با نتیجه دو بر صفر فاتح  شوند ... سپس در فینال مسابقات نیز برابر کیان بعنوان مهاجم بمیدان رفته و  دو گل تیمش را بثمر میرساند تا با نتیجه دو بر یک قهرمان مسابقات شوند این نخستین عنوان ارزشمند عزیز اصلی در سطح باشگاههای تهران بود .

 سپس بعنوان تیم قهرمان تهران , برابر تیمی مهمان(  از باکو آذربایجان - شوروی ساق ) قرار گرفت و بار دیگر مربی , او را در پست مهاجم بمیدان فرستاد ....... این بازی با پیروزی یک بر صفر مهمان , پایان پذیرفت و این تجربه , آخرین بار بود که او در پست مهاجم برای دارایی بازی کرد ...  و بعنوان  دروازه بان باشگاهش را یاری نمود . 

 

 در این دوران ( حدود 1340 ) به استخدام اداره آموزش و پرورش تهران در می آید و در همان دوره یا چند ماه بعد , در کلاسهای شنا و نجات غریق شرکت  و موفق به اخذ دیپلم مربیگری و نجات غریق شد و  از سوی دیگر در کلاسهای درجه سه داوری فدراسیون فوتبال شرکت نمود و پس از کسب مدرک , قضاوت مسابقات حساس آموزشگاهی و گاهی باشگاهی  را بر عهده میگرفت . او در تهران ( منطقه میدان شهدا - ژاله اسبق ) ساکن شده و بعنوان دبیر ورزش دبیرستان شمس العلما و نیز ایران مهر فعالیت نمود و در هر دو دبیرستان تیم فوتبال خوبی پایه ریزی میکند آنگونه که آنها در مسابقه پای فینال روبروی یکدیگر قرار میگیرند ... دو تیمی که یک مربی آنان را پرورش داده .... !

 

 تابستانها نیز در استخرهای  پست و تلگراف , باشگاه پیام  , دانشگاه تهران , مدرسه فردوسی تهران استخر سعدیان کلاسهای متعددی را تشکیل داده و به آموزش و تعلیم جوانان هموطنش پرداخت و شاگردان بسیاری را از خود  بر جای گذارد ....

 

 عزیز اصلی و کشتی  ...

 میانه سال 1342 از سوی باشگاه تهرانجوان , یک دوره مسابقه کشتی کج میان علاقمندان این رشته در دستجات ازاد برگذار و محل انجام ان نیز سالن پارک شهر تعیین گردید او بعنوان مربی برادرش در این مسابقات شرکت مکند اما مصدومیت نابهنگام برادر , موجب میشود که تها در سمت هیات ژوری مسابقات شرکت نماید  سپس مسابقات کشتی آزاد زیتون طلایی فرصتی برای عزیز اصلی پیش آورد که در وزن چهارم ( 68 کیلوگرم ) کشتی بگیرد او تا دور سوم بخوبی پیش زفت اما مصدومیت از ناحیه زانو مانعی در جهت موفقیت بیشتر او بود ....

 

 ازدواج ...

1342 عزیز اصلی در سن بیست و سه سالگی با بانو ملیحه اعتصامی فرد ازدواج نمود........  و حاصل آن  دو فرزند ( بنامهای بهناز و سامی )  عزیز اصلی همواره از  بانو اعتصامی فرد , بعنوان یکی از عوامل اصلی  در کسب موفقیت های ورزشی اش , نام می برد  .

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

  قهرمانی با دارایی ...

 

  مسابقات فوتبال  قهرمانی باشگاههای تهران ( فصل 1343 )  بسیار برای عزیز اصلی یک آغاز با شکوه است  چهار تیم حاضر عبارتند از شاهین - تاج - نیروی هوایی و دارایی ... و عزیز اصلی دروازه بان تیم دارایی ..... او بهمراه دارایی , علاوه بر کسب عنولن قهرمانی  کمترین گل خورده را نیز دارد د او آنقدر درخشان بود که  با حضور چهره های سرشناسی همانند محمد بیاتی - ناصر سلطانی و امیر آقا حسینی بعنوان دروازه بان شماره یک تیم ملی به اردوی امادگی دعوت شود ....  

عزیز اصلی

  * عزیز اصلی دروازه بان تیم دارایی و مراسم  رد و بدل نمودن گل و پرچم یاد بود .............                            دیدار دوستانه با تورپیدو مسکو - پاییز 1343

                                                                                                                                           

از آن پس تا زمستان سال 1346 ( پایان فعالیت باشگاه دارایی در دهه 40 شمسی )  همواره یک دارایی چی باقی ماند و  از یاران اصلی و ملیپوش باشگاه محبوب تهران , ........... ...  سپس بناچار برای ادامه فعالیت ورزشی خویش  به تیم فوتبال کم نام و نشان  باشگاه پرسپولیس پیوست .... عزیز اصلی طی حضور خویش در باشگاه دارایی عناوین و نتایج درخشانی را کسب نمود که از جمله مهمترین آنها میتوان به  کسب عنوان قهرمانی جام باشگاههای تهران ( تابستان 1346 ) و عنوان نائب قهرمانی باشگاههای تهران 1344 اشاره نمود .

 

 

     ادامه دارد .....

 

 

 

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------

  رکورد دست نیافتنی عزیز آقا

       دروازه پرسپولیس , هشتصد و شصت دقیقه , بروی  مهاجمان بسته ...... 

 

 

عزیز اصلی

 

   فروشگاه ورزشی عزیز اصلی  و گفتگو با  کیهان ورزشی   - اردیبهشت ماه 1350

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      عزیز میخواهد کفشها را بیاویزد ....

 

آهی میکشد و میگوید :

- حالا بعد از 11 سال ورزش مداوم تصمیم دارم کفشهایم را به میخ آویزان کنم و برای همیشه پایم را از فوتبال کنار بکشم . به عزیز گفتم :

من اینجا نیامده ام که خبر بازنشستگی تو را اعلام کنم . کیهان ورزشی می خواهد بعنوان پر ثمرترین دروازه بان , از تو قدردانی کند و حالا تو ..... عزیز جمله ام را نا تمام میگذارد و چنین می گوید : :

- نه من تصمیمم را گرفته ام .............  باید ورزش را ببوسم و کنار بگذارم . اگر فدراسیون فوتبال موافقت کند حاضرم بعد از مسابقات قهرمانی باشگاههای تهران ( 1350 ) بازی خداحافظی را هم انجام دهم .

 احساس میکردم بحث با عزیز, در این بودند را , میگیرند . جواب میشنوند که باید چند دقیقه ای  منتظر بمانند ... خانم های تازه وارد مجبور میشوند برای چند دقیقه , ناظر گفت و شنود من با اصلی , باشند . از او سوال میکنم که : بنظرت چه کسی میتواند بمانند سالهای اوج تو از دروازه تیم ملی ایران دفاع کند ؟

- بدون درنگ پاسخ می دهد : مجید روستا در حال حاضر بهترین دروازه بان ایران است و اگر بیشتر به وضع زندگی او برسند مسلما نقطه عطفی در پست دروازه بانی ایران خواهد بود .

 عزیز اصلی فوتبال را از پست مدافع راست شروع کرد و تا خط فوروارد دارایی پیش رفت . و آنگاه زمانی که احساس نمود او را کمتر به میدان میفرستند به کشتی روی آورد و در اولین دوره مسابقات برگ زیتون طلایی کیهان ورزشی تا دور سوم پیش رفت . اما سپس مصطفی عرب و غلامحسین نوریان به سراغش رفتند و از او خواستند بار دیگر در دروازه دارایی قرار گیرد و  آنگاه بود که  بار دیگر عزیز اوج گرفت ... سلطان دروازه ها و عزیز پنجه طلا لقب میگیرد سپس محبوبیت او بقدری است که در فیلمهای سینمایی ظاهر میشود و در آستانه سفر به اروپا او را بعلت حرفه ایی شدن محروم میسازند . عزیز آقا خود میگوید :

 (( این بدترین روز زندگی من بود زیرا تا دو روز قبل از مسابقات بمن نگفتند که محروم هستی و زمانی که من پس از تمرینات سخت برای این سفر خود را آماده کردم این خبر را بمن دادند و بعد کمیته بین المللی المپیک مرا حرفه ای شناخت ))

  یکی از خانم ها که گویی خرید دستکش مشتزنی را برای بچه هایش از یاد برده بود خیلی آهسته از من پرسید : شما خبرنگارید ؟ با سر جواب مثبت دادم . باز پرسید : این آقا کیست ؟ جواب میدهم : عزیز اصلی دروازه بان سابق تیم ملی ایران خانم با شنیدن این جمله دیگر مجال صحبت کردن بمن نمیدهد و مرتب عزیز را سوال پیچ میکند :

  آیا شما اجازه میدهید بچه هایتان ورزش کنند ؟ از زندگی ورزشی خودتان راضی هستید ؟ و ده ها سوال دیگر ....

  برای اینکه خانم را کمی آرام کنم و میدان را از دستش بگیرم سوال میکنم :

 شما دستکش های مشتزنی را برای چه میخواهید ؟

پاسخ میدهد :

یک دختر نه ساله و یک پسر هفت ساله دارم که پس از مشاهده مسابقه کلی و فریزر عاشق مشتزنی شده اند ما در شیراز زندگی میکنیم به آنها قول داده ام در بازگشت برایشان دستکش مشتزنی ببرم ....

 میگویم : ولی میدانید این ورزش خطرناک است و بدون مربی صحیح نیست بچه ها در خانه تمرین کنند . خدای ناکرده یک مشت و ....

 خانم با آشفتگی میگوید خدا رحم کرد که شما را , سر راه من قرار داد و رو به عزیز کرد و گفت :

 آقا لطفا 30 تومان بیعانه مرا پس دهید !

عزیز اصلی در حالیکه چشم غره ای بمن میرفت در گاو صندوق را باز کرد و شمرد دید بیشتر از 18 تومان موجودی نیست !!

 به عزیز گفتم :

 مواظب باش گانگستر ها به گاو صندوقت حمله نکنند !

 در نقشه خود موفق میشوم و خانم پس از گرفتن پول در حالیکه صد دعا به جان من میکند از درب بیرون میرود .

 

عزیز اصلی

 

 از عزیز میخواهم حالا که تصمیم دارد ورزش را کنار بگذارد بهترین خاطره ورزشی اش را تعریف کند ..

 عزیز از بیاد آوردن گذشته اش بشاش میشود و میگوید :

- بهترین روزهای عمرم پیروزی تیم ایران در مقابل تیم هندوستان در مسابقات پیش از المپیک توکیو بود . از عزیز میپرسم : بعد از فوتبال چه میکنی ؟

 جواب میدهد به زندگی میرسم الان بچه هایم شدیدا به من احتیاج دارند .

 عزیز نمیخواست از سالهای 42 الی 48 بیرون بیاید مرتب از بازیهای درخشانش در مسابقات پیش از المپیک صحبت میکرد و هر زمان به حال میرسید زود صحبت از بازنشستگی و بازی خداحافظی میکرد چند پسر خردسال در پشت ویترین فروشگاه جمع میشوند و گهکاهی سرک توی مغازه میکشند ..

 یکی از بچه ها میگوید اگر عزیز اصلی در دروازه پرسپولیس نبود الان این تیم خیلی گل میخورد ...

 در جوابش یکی دیگر میگوید : خط دفاع خیلی کمک میکند ....

 اما اولی به دفاع بر می خیزد و میگوید اصل کاری عزیزه ...

 عزیز از شنیدن این کلمه اصلی کاری نارخت میشود و میگوید بچه ها بروید لطفا مزاحم نشوید ....

 به او میگویم چرا ناراحت شدی ؟

 جواب میدهد آن وقتها  در تیم ملی میگفتند تو اصل کاری هستی بدین جهت اسم مرا اصل کاری گذاشته بودند و من همیشه دلخور بودم از این اسم ...

  اما بچه ها بهیچ وجه حاضر نیستند از فروشگاه او دور شوند

 به عزیز میگویم اما تو خیلی محبوب هستی ؟ - جواب میدهد ...

- معروفیت و محبوبیت به چه درد میخورد چندی پیش یکی از دوستان قدیمی ام را دیدم که با من همکلاسی بود اما او اکنون دکتر شده و ویزیتش بالغ بر 50 تومن است ما ورزش کردیم و معروفیت بدست آوردیم اما او درس خواند و صاحب همه چیز شد تازه مسلما چند صباحی پس از کناره گیری ما هم برای همیشه از یادها خواهیم رفت همچنان که دیگران از یاد ها رفتند....

 به او میگویم الان وضع تو در پرسپولیس خوب است دلیل آن را چه میدانی ؟

 عزیز میگوید:

-  فکر نمکنم الان تو آسیا تیمی باشد که از این تعداد بازی اینقدر کم گل خورده باشد ( پرسپولیس در مسابقات باشگاههای تهران 9 بازی اول را بدون گل خورده سپری و در دقیقه پنجاهم دیدار دهم , نخستین گل فصل را از شهربانی دریافت کرد - مجموعا 860 دقیقه ) بنظرم این باید یک رکورد برای پرسپولیس محسوب شود ....

 در جوابش میگویم پس تو هنوزم عزیز اصل کاری هستی ....

                                                                                                                                                       عبدالستار دلدار - کیهان ورزشی اردیبهشت 1350

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                     گالری تصاویر عزیز اصلی

 

عزیز اصلی

 

 

 

 

عزیز اصلی

 

 

 

 

عزیز اصلی

 

 

 

 

 عزیز اصلی

  * ایران و هند مقدماتی المپیک توکیو 1964 ..... عزیز اصلی با شایستگی از دروازه تیم ملی برابر مهاجمان گلزن هند حراست کرد .... منصور امیر آصفی ( مدافع راست تیم ایران ) نیز در عمق تصویر حضور دارد ...

 Iran and India in 1964 Tokyo Olympics qualifier ....... Iranian goalkeeper ( Aziz Asly )  against  A  India striker 

  

عزیز اصلی

  * المپیک توکیو ( 1964 ) عزیز اصلی دروازه بان  ایران , برابر آلمانشرقی ( تابستان 1343 )

   Football the 1964 Summer Olympics Iran and East Germany ....Aziz Asli goalkeeper Iranian  Stadium, Yokohama, Kanagawa October 11, 1964

 

 

عزیز اصلی

   * آخرین حضور عزیز اصلی در امجدیه - دیدار پیشکسوتان یادبود فرهنگ بادکوبه ............                                                                 ( تابستان 1366 ) 

 

 

 عزیز اصلی

* دو اسطوره دروازه بانی ایران در کنار یکدیگر ناصر حجازی و عزیز اصلی .... با عزیز آقا اصلی به المپیک راه یافتیم و با ناصر عزیز جام جهانی را تجربه نمودیم ....( دیدار پیشکسوتان یادبود فرهنگ بادکوبه دروازه بان صاحب نام فوتبال باشگاهی )  عزیز آقا اصلی یک نیمه مسئولیت حراست از دروازه تیم سبز را بر عهده داشت و ناصر حجازی نیز از نیمه دوم درون دروازه تیم سفید پوش قرا گرفت یاد و خاطره هر دو نازنین هرگز فراموش نخواهد شد ....

 

 

 

عزیز اصلی