A+ R A-

تبلیغات

رجیران

دربی پانزدهم تهران

دربی پانزدهم تهران تاج و پرسپولیس 15

 

  پرسپولیس و تاج  دربی پانزدهم ۱۵

     (  دومین دوره مسابقات جام  تخت جمشید - دور رفت )

 

پرسپولیس                          ۲  (  صفر ایرانپاک  ۴۹ - اسماعیل حاج رحیمی پور ۶۴  )

تاج                                  ۱  ( غلامحسین مظلومی ۵۹ )

 

* ورزشگاه امجدیه - ساعت ۱۶/۳۰ چهارشنبه بیست و هفتم آذر ماه ۱۳۵۳ - تماشاگر ۲۸۰۰۰ تن   

داور : محسن زمانی       کمکها : بهمن بهلولی   و  محمد اطهری

اخطار : رضا وطنخواه  ( پرسپولیس )  و کارو حقوردیان ( تاج )

 

 

 هفته بیست و دوم  از جام دوم تخت جمشید و یک داربی کلاسیک دیگر که سرشار از لحظات ناب و بیادماندنی بود  ..... دربی پانزدهم تاج و پرسپولیس هرگز از یاد فوتبالدوستان و هواداران قدیمی فوتبال , پاک نخواهد چرا که ویژگی های منحصر بفردی را داراست ! ابتدا اینکه نتیجه این دیدار هیچ تاثیری در قهرمانی نداشت و دو تیم تنها برای ارائه یک بازی تماشاگر پسند بمیدان آمدند و سرانجام نیز هر دو تیم ( چه پیروز و چه بازنده )  راضی خشنود به رختکن رفتند  ...

 تاج که دو هفته قبل با پیروزی دو بر یک برابر ملوان ( هفته بیستم ) قهرمانی خود را مسچل نموده بود در پایان دیدار , جام قهرمانی دومین دوره مسابقات را دریافت نمود و پرسپولیس نیز توانست جبران شکست تلخ دور رفت ( گل دقیقه ۸۸ ) را نموده و نیز تا حدودی موقعیت خود را در جدول رده بندی بهبود بخشد چرا که در صورت کسب نتیجه مساوی یا شکست , تا رتبه چهارم جدول سقوط مینمود ... ناگفته پیداست که انگیزه پرسپولیسی ها برای پیروزی قدری بیشتر از رقیبشان بود هرچند که تاج هم تصمیم داشت که مراسم دریافت جام را با پیروزی بر رقیب دیرینه شکوهی دو چندان برگزار نماید . 

* توضیح : البته پرسپولیس علیرغم پیروزی , جایگاه دومی خود را تثبیت شده نمیدید چرا که تیم پاس ( یکی از رقبای کسب عنوان دومی ) یک دیدار عقب افتاده با ذوب آهن ( سه شنبه سوم دی ماه ) را پیشرو داشت که در صورت پیروزی چهار بر صفر پاس , نیابت قهرمانی به این تیم میرسید و پرسپولیس در جایگاه سوم قرار میگرفت که البته چنین اتفاقی نیافتاد .

 

 خداحافظی دو اسطوره سرخ .... 

 از دیگر ویژگی های دربی پانزدهم , خداحافظی دو چهره نامدار سرخپوشان بود .... کاپیتان جعفر کاشانی و مدافع ارزنده تیم ملی , علیرغم آمادگی های بسیار , این دیدار بعنوان آخرین حضور رسمی خود  در نظر گرفته بود و در پایان دیدار نیز بر دوش یاران دو تیم خداحافظی بیادماندنی را با دنیای فوتبال تجربه نمود ... اما این دیدار یک خداحافظی مستتر نیز در خود داشت ..... حسین کلانی . مهاجم ارزنده تیم ملی و باشگاههای شاهین و پیکان و پرسپولیس نیز آخرین حضور خود با پیراهن پرسپولیس سپری نمود چرا که بروز یکسری اختلافات و نیز حضور مجدد باشگاه شاهین ( تحت نام شهباز ) راه  او را , از سرخپوشان جدا نمود و این در شرایطی بود که با جدایی جعفر کاشانی او نخستین نامزد بستن بازوبند کاپیتانی سرخپوشان در جام سوم تخت جمشید بود .

 

دربی پانزدهم 15

 

 تغییرات  دو تیم ....

 پرسپولیس از وجود ابراهیم آشتیانی ( مدافع راست ) محروم بود و جای او را فریدون معینی ( در پست غیر تخصصی اش ) پر نمود ...  محمد دستجردی که ستاره دیدار رفت سرخپوشان بود نیز بر روی نیمکت نشست تا جای او اصغر ادیبی پر کند اما دستجردی در نیمه دوم بجای ایرج سلیمانی بمیدان آمد و پایه گذار گل پیروزی تیمش نیز شد .... در خط حمله نیز محمود خوردبین بر روی نیمکت نشست تا صفر ایرانپاک در نوک پیکان خط حمله سرخپوشان بمیدان رود .

تاج اما  با چهار تغییر نسبت به دیدار رفت  بازی را آغاز نمود ....  ابتدا عزت  جانملکی ( مدافع چپ ) جای خود را به آندرانیک اسکندریان جوان داد ....  حسن نگارش ( هافبک خوزستانی ) نیز پس از مدتها نیمکت نشینی , فرصتی یافت تا جای جواد قراب را در میانه میدان پر کند و بازی قابل قبولی را نیز ارائه نمود ضمن اینکه محمد رضا عادلخانی که در دیدار رفت بمیدان رفته بود در این دیدار بر روی نیمکت ذخیره ها نشست و سرانجام   مسعود مژدهی ( زننده گل قهرمانی تاج برابر ملوان - هفته بیستم ) نیز این دیدار را بجهت محرومیت دو جلسه اش از دست داد ..... اما او با مسئولیتی بزرگ در ورزشگاه حاضر و در جشن قهرمانی تیمش نیز حضوری فعال داشت .

 

 مربی تاج ... سوال بزرگ ..... ؟

مربی تاج در دربی پانزدهم چه کسی است ؟ .... این سوال بزرگ دربی پانزدهم است نشریه کیهان ورزشی مصطفی شرکاء را به عنوان مربی تاج ذکر میکند نشریه دنیای ورزش  رایکوف را در شرح دیدار ذکر میکند اما در بخشی دیگر محمدرضا عادلخانی را  جانشین او ذکر میکند و در ویژه نامه ها نیز طی سالها اکثرا مستر رایکوف را سرمربی تاج در دربی پانزدهم ذکر نموده اند اما مربی تاج در دربی پانزدهم کیست ؟

 مربی تاج در دربی پانزدهم مسعود مژدهی است همان فردی که با ثبت دو گل خود برابر ملوان در هفته بیستم  , موجب قهرمانی زودهنگام تاج شد .... مستر رایکوف که خیالش از بابت قهرمانی تیمش راحت شده بود بلافاصله رخت سفر به یوگوسلاوی ( زادگاهش ) می بندد وپس از پایان دیدار برابر ملوان در حالیکه از خوشحالی در پوست خود نمیگنجد مسعود مژدهی را بعنوان سرمربی تاج در دو دیدار باقی مانده معرفی میکند ... این پاداشی بود از سوی مربی برای مهاجم گلزن تاج 

 نکته جالب دیگر که از سوی مسعود مژدهی ذکر گردید تمایل بسیار ناصر حجازی برای حضور در خط حمله تاج در نقش سنتر فوروارد  بود مسعود مژدهی آنروز را چنین توصیف میکند :

 آنروز من مربی تیم بودم ... مستر رایکوف وقتی خواست برود یوگوسلاوی گفت : مسعود مژدهی تیم رو با گلهایش قهرمان کرده و دو بازی آینده , بعنوان پاداش مربی تیم خواهد بود  .... اما جالبه که بدانید روز بازی با پرسپولیس زنده یاد ناصر حجازی دوست داشت فوروارد بازی کند و من در ترکیب تیم او را در گوش راست قرار دادم اما با مخالفت سرپرست ( پرویز کوزه کنانی ) و مدیران باشگاه مواجه شدیم و نهایتامنتفی شد تا ناصر حجازی درون دروازه بازی کند .

 

 

 کیفیت نامساعد زمین امجدیه ....

 مشکل اساسی دربی پانزدهم , کیفیت نامساعد زمین امجدیه بود ... این دیدار سه بار بجهت بارش باران بتعویق افتاد و از دو هفته قبل مسئولان و فوتبالدوستان در انتظار یک روز آفتابی بودند و سر انجام چهارشنبه آسمان باز شد و خورشید بر زمین گرما پاشید تا بزرگان پایتخت برای ترسیم نقطه پایان جام دوم رو در روی یکدیگر بایستند . اما زمین مسابقه به هیج وجه شرایط لازم برای اجرای کار تیمی را نداشت و روی حرکت هر دو تیم تاثیر منفی گذارده بود .

 

 

 

 

 * ترکیب تاج و پرسپولیس دربی پانزدهم  ....

 

ترکیب پرسپولیس دربی پانزدهم تهران 15

  * ترکیب و آرایش پرسپولیس دربی پانزدهم تهران ......

 

 

ترکیب تاج  داربی پانزدهم تاج و پرسپولیس

 * ترکیب و آرایش تاج دربی پانزدهم تهران ......

 

 

 

 

 

پرسپولیس دربی پانزدهم تهران  * ترکیب پرسپولیس .... لحظاتی پیش از آغاز دربی پانزدهم تهران  .... ( چهارشنبه 27 آذر ماه 1353 ) بترتیب از راست ایستاده : جواد الله وردی - ایرج سلیمانی - فریدون معینی - صفر ایرانپاک - بهرام مودت و رضا وطنخواه                 نشسته از راست : اسماعیل حاج رحیمی پور - اصغر ادیبی - علی پروین - حسین کلانی و جعفر کاشانی ( کاپیتان )

 

 

تاج دربی پانزدهم تهران

 * ترکیب تاج .... لحظاتی پیش از آغاز دربی پانزدهم تهران  .... ( چهارشنبه 27 آذر ماه 1353 ) بترتیب از راست ایستاده : سعید باغوردانی - آندرانیک اسکندریان - علی جباری ( کاپیتان ) - کارو حقوردیان و اکبر کارگرجم              نشسته از راست : هادی نراقی - حسن نگارش - حسن روشن - منصور پورحیدری - ناصر حجازی و غلامحسین مظلومی

 

 

 

 

 

 شرح دربی پانزدهم ( بر اساس گزارش دو نشریه کیهان ورزشی و دنیای ورزش )

 

دقیقه سوم رضا وطنخواه با نفوذ از چپ نخستین کرنر برای پرسپولیس بدست آورد اما ضربه کرنر علی پروین , با خروج موفق ناصر حجازی بی اثر ماند

دقیقه پنجم نخستین حرکت جدی را حسن روشن برای تاج خلق کرد او روی پاس کارو حقوردیان از راست گریخت و با جرکت بدن از دفاع مستقیم عبور نمود سپس با شوتی زمینی از پشت محوطه به گوشه راست دروازه پرسپولیس کوبید اما بهرام مودت دروازه بان پرسپولیس توپ را با نوک انگشتانش به کرنر فرستاد که ضربه کرنر سودی برای تاج در بر ندارد .

دقیقه ششم ضربه ناگهانی و سنگین غلامحسین مظلومی به گوشه راست بالای دروازه با واکنش تماشایی بهرام مودت مهار شد .

دقیقه هجدهم در پی یک کار گروهی پرسپولیس صاحب کرنز دوم شد اما همانند بار اول با تسلط ناصر حجازی بر روی توپ های هوایی بی ثمر ماند .

از دقیقه بیستم از نیمکت تاج دستوری به خط حمله رسید ..... هادی نراقی ( مهاجم راست ) تاج که برابر رضا وطنخواه کم اثر نشان میداد ( او ابتدا دوبار از مدافع مستقیم خود گذشت اما دیگر موفق نبود )  جای خود را با حسن روشن عوض نمود تا از این پس برابر فریدون معینی قرار گیرد و حسن روشن با رضا وطنخواه روبرو باشد .

 

دقیقه بیست و یک پرسپولیس فاصله ای با کسب یک گل اتفاقی نداشت .... آندرانیک اسکندریان مدافع تاج سعی داشت که با یک شوت بلند توپ را از محوطه جریمه دور نماید اما توپ به صفر ایرانپاک اصابت  و بصورتی خطرناک از روی تیرک افقی تاج راهی خارج شد .

 

 

دققه بیست و پنج رضا وطنخواه با حرکتی فیزیکی و مشکوک بخطا توپ حسن روشن را ربود و در میانه زمین خودی به حسین کلانی سپرد و او نیز آهنگ دروازه تاج نمود اکبر گارگر جم و سعید باغوردانی تعادل خود را بر اثر لغزندگی از دست دادند و منصور پورحیدری نیز علیرغم تلاش , عقب ماند .... اما بر اثر تعلل بیش از حد حسین کلانی برای ارسال توپ به صفر ایرانپاک که در جای مناسب مترصد دریافت توپ بود این فرصت  با هوشیاری کارو که برای حمایت به خط دفاع  آمده بود از دست سرخپوشان رفت

 

 برتری پرسپولیس ها تا دقیقه بیست و هفتم بیشتر طول نکشید  چرا که از این پس تاج بر اوضاع مسلط شد سانتر مناسب و دقیق هادی نراقی از راست برای مظلومی میرفت که به نخستین گل بیانجامد اما کاپیتان جعفر کاشانی و سپس جواد الله وردی به سختی توانستند مانع رسیدن توپ به مهاجم تاج ( مظلومی ) شوند که در شرایطی ایده ال قرار داشت

 

 دقیقه سی ام روی فرار سریع مظلومی فرصتی برای تاج فراهم گردید ... او توپ را به حسن روشن سپرد و روشن نیز بی معطلی و تک ضرب آن را برای استفاده کاپیتان علی جباری ساخته و پرداخته نمود اما شوت جباری کم رمق در دستان بهرام مودت جای گرفت

دقیقه سی و چهارم صفر ایرانپاک , چهره تهاجمی را به پرسپولیس باز گرداند دریبل زیبای او با خطای هند آندرانیک اسکندریان توام شد و داور از آن بی تفاوت گذشت . صفر ایرانپاک یکبار دیگر از سمت چپ بر کارو حقوردیان چیره گشت اما سانتر او بی دقت در اختیار حجازی قرار گرفت .

 از دقیقه 40 نوعی سردی و بی تفاوتی مطلق بر جریان بازی حکم فرما بود . 

 

 

 

نیمه پرتحرک داربی پانزدهم ....

نیمه دوم را با همه پراکندگی اش بهتر و مهیج تر از نیمه اول برگزار شد ..... پرسپولیس بار دیگر حالت تهاجی بخود گرفت و صفر ایرانپاک با قصد عبور از سد مدافعان تاج مغلوب خطای مدافعان گشت ... ضربه خطا را از دو متری پشت محوطه جریمه , علی پروین نواخت اما ضربه او به دیوار دفاعی تاج برخورد نمود و همین مقدمه ای بر گل پرسپولیس بود .

 

 گل نخست ....

 تاج که در این مسابقه بیشتر مرتکب خطا بر روی حریف میشد در دقیقه 49 با خطای حسن نگارش بر روی رضا وطنخواه یک ضربه آزاد از جناح چپ به حریف ( پرسپولیس ) بخشید رضا وطنخواه ضربه زد و آن را بلند برای استفاده حسین کلانی ( درون محوطه جریمه ) ارسال نمود ضربه سر او توپ را به صفر ایرانپاک در فاصله میان محوطه 5/5 متر و خط هجده قدم رساند و سپس کنترل به همراه شوت دقیق و زمینی صفر ایرانپاک گل برتری پرسپولیس را آفرید .

دربی  انزدهم تهران 15 تاج و پرسپولیس

 * تصویر گل نحست دربی پانزدهم برای پرسپولیس ..... زننده گل در تصویر حضور ندارد اما حسین کلانی  که با ضربه سر , پاس گل را داد در تصویر حضور دارد .... و واکنش ناصر حجازی برای ممانعت از ورد توپ به دروازه ....

 

دربی  انزدهم تهران 15 تاج و پرسپولیس

   * ترسیم گرافیکی گل اول دربی پانزدهم .... ارسال شماره سه ( رضا وطنخواه و ضربه سر حسین کلانی برای صفر ایرانپاک و شوت مستقیم او ......

 

دربی پانزدهم تهران تاج و پرسپولیس

  * شادمانی سرخپوشان پس از ثبت کل نخست دربی پانزدهم  ...... اسماعیل حاج رحیمی پور ( راست ) - صفر ایرانپاک و اصغر ادیبی    ( امجدیه  -۲۷ آذر ماه ۱۳۵۳)

 

 پرسپولیس پس از این گل چند دقیقه ای حالتی طوفانی بخود گرفت و تاجی ها در حالتی سر در گم , بازی را در این دقایق به حریف خود واگذار کرده بودند . ضربه سر حسین کلانی برای ایرج سلیمانی و آنگاه شوت او از فاصله نزدیک به خارج رفت و فرار اسماعیل حاج رحیمی پور پس از اندکی تردید و دریبل یک مدافع , داخل محوطه جریمه فرصت دیگری بود که مدافعان تاج با زحمت بسیار تن به کرنر دادند .

 

دربی پانزدهم تاج و پرسپولیس

  * نمایی از داربی پانزدهم تاج و پرسپولیس .... بترتیب از راست اکبر گارگرجم - صفر ایرانپاک - اسماعیل حاج رحیمی پور - سعید باغوردانی و حسن نگارش ...... 

 

 

 

 تاج خود را باز می یابد .....

 

 اما رخوت تاج چند دقیقه ای بیشتر دوام نیافت .....  دقیقه 54 هادی نراقی یکبار دیکر با ضد خمله ای سریع و فرار بسوی دروازه , پرسپولیس را  به عقب راند . هادی نراقی از راست توپ را جلو برد و بر روی دروازه ارسال نمود غلامحسین مظلومی در رقابت با کاپیتان جعفر کاشانی , موفق بود و توانست  با سر توپ را به پشت سرش , برای حسن روشن بفرستد ... آنگاه ضربه حسن روشن از جناح چپ داخل محوطه جریمه با فاصله ای کم به بالای دروازه رفت .

 هادی نراقی بار دیگر از راست گریخت و توپ را در شرایطی بسیار مشکل , سانتر نمود اما جعفر کاشانی توپ را بموقع از جلوی دروازه بسوی مقابل فرستاد  .

 

 

 فرصت های  طلایی برای تاج .......

  در این لحظات شکل بازی سریع و زیبا پیگیری میشد . غلامحسین مظلومی روی پاس حسن روشن فقط مودت را پیش روی خود داشت . اما او بقصد زدن یک شوت سنگین به گوشه دروازه , یک موقعیت عالی را به هدر داد و توپ را ناباورانه به خارج فرستاد در حالیکه مودت جلو آمده بود و میتوانست آن را به پشت سر او بفرستد و یا با پیشروی از سد دروازه بان ( بهرام مودت ) نیز بگذرد در این لحظات کاپیتان علی جباری با تلاشهای خود برتری را در میانه میدان بسود آبی پوشان تغییر داده بود  

 آنگاه در دقیقه 57 غلامحسین مظلومی در موقعیتی مشکوک به آفساید , صاحب توپ و با دروازه بان تک به تک شد.....  بهرام مودت به استقبال شوت او آمد و توپ در برخورد با او بار دیگر در پیش پای مظلومی افتاد و او تنها دروازه بی دروازه بان را ( خالی ) در احتیار داشت که ناباورانه و بسیار عجولانه توپ را به بالای دروازه کوبید ... این لحظه هیجان تمام امجدیه را در بر گرفته بود .

 

دربی  پانزدهم تهران 15 تاج و پرسپولیس

  * موقعیت طلایی برای تاج ........ دقیقه پنجاه و هفتم غلامحسین مظلومی در مصافی تک به تک با مودت ناموفق است اما توپ بصورت اتفاقی بار دیگر در حالتی استثنایی  ( دروازه بی دروازه بان ) قرار میگیرد اما او توپ را به فضای بیرون میکوبد این لحظه میتوانست او را به تنهایی , آقای گل دومین دوره جام تخت جمشید نماید .......

 

 

 گل تساوی .....

  در دقیقه 59 غلامحسین مظلومی با ثبت یک گل زیبا و تماشایی , جبران فرصت های هدر رفته را نمود ......  بدنبال درگیری موفق کارو حقوردیان با فریدون معینی , او  پیروز شد  آنگاه سانتر کارو با ضربه سر دقیق مظلومی توپ را به گوشه بالای سمت راست دروازه ( سه کنج ) فرستاد  و شیرجه بهرام مودت در بستن راه توپ نیز ناموفق ماند این گل مظلومی را , با ده گل در صدر گلزنهای جام تخت جمشید در کنار عزیز اسپندار قرار داد .

 

دربی  پانزدهم تهران 15 تاج و پرسپولیس

 * گل تساوی دربی پانزدهم برای تاج ..... غلامحسین مظلومی با یک ضربه سر زیبا توپ را از فاصله نسبتا دور ( نزدیک به خط هجده قدم ) به سه کنج دروازه فرستاد جهش بلند بهرام مودت علیرغم زیبایی , بجایی نمیرسد . 

 

دربی پانزدهم تهران 15 تاج و پرسپولیس

 * ترسیم گرافیکی گل تاج دربی پانزدهم .... ارسال شماره شش (کارو حقوردیان ) و ضربه سر غلامحسین مظلومی به کنج دروازه پرسپولیس  ..... 

 

 

 پرسپولیس که پیروزی و مقام دوم را بار دیگر دور از دسترس می دید , سخت به تلاش افتاد و آلن راجرز با یک تعویض بموقع محمد دستجردی را به زمین فرستاد . تعویضی ارزشمند که پایه گزار گل برتری نیز شد .

 

 

 

 اما گل پیروزی .......

 

 10 دقیقه پس از گل تساوی , پرسپولیس بار دیگر گل برتری بخش خود را بثمر رساند . سازنده این گل دستجردی تازه نفس بود که در جناح راست توپ را از علی پروین گرفت و در نزدیکی خط کرنر , بر مدافع مستقیمش فائق آمد و سپس توپ را بسوی اسماعیل حاج رجیمی پور ارسال نمود ...... حاج رحیمی پور پس از یک کنترل , در حال حرکت  سعید باغوردانی را دریبل  و از فاصله ای نزدیک توپ را به سقف دروازه تاج کوبید آنگونه که ناصر حجازی نیز نتوانست واکنش مناسب نشان دهد و گل برتری پرسپولیس رویید .

دربی تاج و پرسپولیس 15

  * گل دوم پرسپولیس .......... دقیقه شصت چهارم , ارسال محمد دستجردی که بخشی از بدنش در عمق  تصویر نیز پیداست  او از آندرانیک اسکندریان که در کنارش حضور دارد گذشت ... سپس توپ را برای اسماعیل حاج رحیمی پور ارسال نمود و حاج رحیمی نیز پس از عبور از سعید باغوردانی توپ را از فاصله نزدیک به طاق دروازه کوبید ... اکبر کارگرجم برای پوشش قدری دیر میرسد و ناصر حجازی نیز فرصت چندانی برای واکنش ندارد ...... ( امجدیه - چهارشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۵۳ )

 

دربی پانزدهم تهران تاج و پرسپولیس

  * گل دوم پرسپولیس از نمایی دیگر ...... 

 

دربی پانزدهم تهران تاج و پرسپولیس

  * ترسیم گل دوم پرسپولیس ...... پاس شماره هفت ( علی پروین ) در منطقه خالی پشت دفاع تاج و حرکت سریع  محمد دستجردی تازه نفس ... سپس ارسال توپ برای اسماعیل حاج رحیمی پور و  ......

 

 

 تاج با دریافت این گل شادمانی گل مظلومی را فراموش و برای گریز از شکست حملات پردامنه ای را آغاز نمود دقیقه 73 غلامحسین مظلومی با عبور از فریدون معینی وارد محوطه جریمه شد و سپس اقدام به شوتی زمینی و کات دار نمود اما بهرام مودت آن را دراز کش مهار کرد ..

در این دقاییق پرسپولیس در صدد حفظ نتیجه برتری بود و با صلاحدید آلن راجرز , اسماعیل حاج رحیمی پور را یک خط عقب کشید و از این پس آرایش دفاعی تر 2 4 4 را به خود گرفت تا علاوه بر تجمع بیشتر در میانه میدان از دروازه تاج نیز غافل نماند .... پاس عالی حسین کلانی , مورب پشت خط دفاعی تاج , برای اصغر ادیبی , تنها با هوشیاری اکبر کارگر جم بود که بتمر نرسید چرا که مدافع ارزنده تاج آن را از پیش پای ادیبی دور کرد .

* توضیح : البته نشریه دنیای ورزش مدافعی که توپ را دور نمود آندرانیک اسکندیان ذکر نموده است .

 

 کاپیتان و تلاش مضاعف برای جبران ....

ضربه آزاد کاپیتان جباری از سمت راست محوطه جریمه بسیار عالی نواخته شد اما نهایتا توسط بهرام مودت به کرنر انجامید .... سپس بار دیگر کاپیتان با پای راست , اقدام به شوتی سنگین نمود که  این توپ با حالتی هراس اور از کنار دروازه پرسپولیس گذشت ... در این دقایق تاج بر دروازه حریف خیمه زده بود اما مدافعان پرسپولیس نیز هوشیار بودند

دقیقه 85 حسین کلانی مصدوم شد و جای خود را به محمدرضا خلعتبری داد این آخرین لحظه ای بود که حسین کلانی با پیراهن پرسپولیس در میدان حضور می یافت ... پرسپولیس با افزودن خلعتبری به خط هافبک باز شکل تدافعی تری را بخود گرفت و تنها ایرانپاک در خط حمله  که از سوی حاج رخیمی پور نیز گه گاه حمایت میشد

تاج در این لحظات بر شدت حملات خود افزود ... تدبیر و جای گزینی مهرداد زمانزاده جوان با هادی نراقی زحمتکش و خسته نیز , در همین دقایق صورت گرفت

 بزرگترین شانس تاج برای کسب نتیجه تساوی در دقیقه 87 شکل گرفت و بار دیگر غلامحسین مظلومی روبروی دروازه پرسپولیس قرار گرفت اما قدری شتابزدگی موجب برخورد توپ به دستش شد و از این فرصت عالی محروم گشت . دقایق پایانی بر خلاف انتظار حادثه ای در بر نداشت و سرانجام پس از محاسبه دو دقیقه وقت اضافی , داور دیدار محسن زمانی , سوت پایان دربی پانزدهم را به صد ا در آورد .

 

 

 

دربی پانزدهم تاج و پرسپولیس

 

 

 

 شادمانی در پایان دربی پانزدهم ....

 

دو جشن در پایان دربی پانزدهم برگزار شد ابتدا سرخپوشان کاپیتان جعفر کاشانی را برای همیشه از بازیهای رسمی بدرقه نمودند .....  جعفر کاشانی از بزرگان نسل اول پرسپولیس و بازمانده ای از شاهین بزرگ بود که بر دوش یاران دو تیم بدرقه شد او سومین کاپیتان باشگاه پرسپولیس است که سهم عمده ای در کسب افتخارات باشگاهش داشت .

خداحافظی جعفر کاشانی دربی پانزدهم تهران 15 تاج و پرسپولیس

  * اوج دوستی و رفاقت , میان بزرگان سرخابی ,کاپیتان جعفر کاشانی بر دوش یاران دو تیم  ...... حسن ختامی شایسته بر بیش از یکد دهه حضور درخشان در عرصه باشگاهی و ملی   .......  ( امجدیه - ۲۷ آذر ماه ۱۳۵۳ )

 

 اما تاجی ها هرگز از نتیجه ناراضی نیستند آنها رقابتی پا یا پای داشتند و اگر از فرصتهای بدست امده بهتر سود میبردند قطعا پیروز داربی نیز معرفی میشدند اهدای جام تخت جمشید به تیم قهرمان دوره دوم مسابقات , نشان شایستگی آنها در طول فصل و نقطه پایانی بر دربی پانزدهم بود.... لحظاتی جاودانه و خاطره انگیز برای آبی پوشان و هوادارانشان

تاج قهرمان   * تاج قهرمان جام تخت جمشید ...... جام بر فراز دستان آبی پوشان  بترتیب از راست مسعود مژدهی - کارو حقوردیان - غلامحسین مظلومی - سعید باغوردانی - کاپیتان علی جباری - عباس نوین روزگار - آندرانیک اسکندریان و مهرداد زمانزاده 

 

 

 تاج قهرمان

 * ۲۷ آذر ماه ۱۳۵۳ تاج و چام تخت جمشید  ....... ستاره های تاج , شادمان به نشانه پیروزی دستانشان را به تماشاگران نشان میدهند .....  بترتیب ایستاده از راست : حسن روشن - مصطفی شرکاء ( کمک مربی - پشت سر حسن روشن ) - علامحسین مظلومی - هادی نراقی - علی جباری ( کاپیتان ) - سروان پرویز شیخان ( مدیر داخلی باشگاه تاج ) - عباس نوین روزگار - سعید باغوردانی - اکبر کارگرجم - فرامرز کردستانی - جواد قراب و عباس مژدهی 

 نشسته از راست : ناشناس - مهرداد زمانزاده - آندرانیک اسکندریان - حسن نگارش - هادی نراقی = مسعود مژدهی ( مربی ) - منصور پورحیدری - محمدرضا عادلخانی 

 * در این تصویر ارزشمند ناصر حجازی - منصور رشیدی ( دروازه بانان تیم تاج ) حضور ندارند .

 

 

 

 

 * نظرات کارشناسان و مربیان پس از پایان دربی پانزدهم تاج و پرسپولیس ......

 

دربی پانزدهم تاج و پرسپولیسدربی پانزدهم تاج و پرسپولیسدربی پانزدهم تاج و پرسپولیس

 

 

 دربی پانزدهم تهران تاج و پریپولیس

  * سه ستاره سرخابی و سه گل زیبا ...... بترتیب از راست صفر ایرانپاک - غلامحسین مظلومی و اسماعیل حاج رحیمی پور ...... ( امجدیه - چهارشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۵۳ )