A+ R A-

تبلیغات

رجیران

دربی پانزدهم تهران

دربی پانزدهم تهران تاج و پرسپولیس 15

 

    پرسپولیس و تاج  دربی پانزدهم ۱۵

     (  دومین دوره مسابقات جام  تخت جمشید - دور رفت )

==================

==================

پرسپولیس                          ۲  (  صفر ایرانپاک  ۴۹ - اسماعیل حاج رحیمی پور ۶۴  )

تاج                                  ۱  ( غلامحسین مظلومی ۵۹ )

 

 

 

* ورزشگاه                   امجدیه تهران 

* زمان                         ساعت ۱۶/۳۰ 

* تاریخ                        چهارشنبه بیست و هفتم آذر ماه ۱۳۵۳

* تماشاگر                     ۲۸۰۰۰ تن   

* داور                         محسن زمانی      

* کمکها                       بهمن بهلولی   و  محمد اطهری

* اخطار                       رضا وطنخواه  ( پرسپولیس )

                                  کارو حقوردیان ( تاج )

* اخراج                         - 

 

 

 هفته بیست و دوم  رقابتهای دومین دوره جام تخت جمشید , همراه بود با برگزاری یک داربی کلاسیک و بیادماندنی سرخابی که سرشار از لحظه های ناب و دلنشین بود  ..... دربی پانزدهم  را فوتبالدوستان قدیمی هرگز از یاد نخواهند برد . رویدادی که نتیجه آن , تاثیری بر سرنوشت جام نداشت تا  هر دو رقیب  قادر باشند فارغ از حساسیت ها , تنها برای ارائه یک فوتبال دلچسب و روان , مقابل یکدیگر صف ارایی نمایند   و اگر چه که نتیجه ای پایانی  با تساوی همراه نبود اما هر دو گروه برنده و  بازنده , شاد و راضی  و خشنود به سمت رختکن ها رفتند  ...

  تاج که دو هفته پیش از این با کسب یک پیروزی دو بر یک مقابل ملوان  قهرمانی اش  مسجل شده بود , در پایان این مسابقه کاپ قهرمانی دومین دوره مسابقات جام تخت جمشید را دریافت کرد و پرسپولیس نیز , گر چه از عنوان قهرمانی دور ماند اما , موفق شد آن شکست ناباورانه  با گل دیرهنگام را که در دور رفت پذیرفته بود , جبران کند . برای پرسپولیس شرایط بگونه ای بود که چنانچه نتیجه ای بجز برد نصیبش میشد , ممکن بود تا رتبه چهارم جدول نیز نزول کند ... بنابر این ,  نمایان است که انگیزه پرسپولیسی ها برای کسب پیروزی , قدری بیش از رقیبشان بود اما تاجی ها نیز ,  قصد داشتند با کسب یک برد شیرین دیگر , شکوه جشن قهرمانی را فزونی بخشند . 

* توضیح : شرایط جدول بگونه ای بود که در صورت برد پرسپولیس مقابل تاج , هنوز عنوان دومی سرخپوشان  تثبیت شده نبود . چرا که تیم پاس ( مدعی دیگر کسب رتبه دوم ) یک مسابقه ی معوقه با ذوب آهن در تاریخ ( سه شنبه سوم دی ماه ) پیشرو داشت که در صورت کسب یک پیروزی پر گل با نتیجه " چهار بر صفر  " این  پاس بود که در جایگاه دوم جدول قرار میگرفت و پرسپولیسی ها با یک رتبه نزول , در جایگاه سوم می نشستند که البته هرگز چنین نشد .

 

 

 

=============

* روز خداحافظی دو اسطوره سرخ ....... 

 

 از دیگر ویژگی های دربی پانزدهم , خداحافظی دو چهره قدیمی و محبوب باشگاه پرسپولیس بود .... کاپیتان جعفر کاشانی  مدافع ارزنده تیم ملی و باشگاه های شاهین و پرسپولیس , علیرغم آمادگی  فراوان اما  پایان دربی پانزدهم را  بعنوان آخرین حضور رسمی باشگاهی اش اعلام کرد و در پایان مسابقه نیز بر دوش یاران و دوستان سرخابی  , یک خداحافظی بیادماندنی و زیبا را با دنیای فوتبال باشگاهی  تجربه نمود ... اما این دربی یک خداحافظی دیگر را نیز در پی دارد .....

 حسین کلانی . مهاجم ارزنده تیم ملی که او نیز همپای جعفر کاشانی از شاهینی های پرسپولیس می باشد   در این رویداد بیادماندنی , آخرین حضورش را با پیراهن پرسپولیس سپری نمود . او چندی بعد از این مسابقه به باشگاه مجدد راه اندازی شده شاهین تهران پیوست تا آنها را برای پیوستن به دسته اول جام تخت جمشید همراهی نماید  و البته این در شرایطی بود که با توجه به خداحافظی رسمی جعفر کاشانی از اردوی سرخپوشان , او بواقع نخستین نامزد برای بستن بازوبند کاپیتانی پرسپولیس در جام سوم تخت جمشید بود .

 

دربی پانزدهم 15

 

 تغییرات  دو تیم ....

 تیم  پرسپولیس در دربی پانزدهم از وجود مدافع راست توانا و صاحبنام فوتبال ایران " ابراهیم آشتیانی "  محروم گشته  بود و بجای او از " فریدون معینی " در یک پست غیر تخصصی استفاده کرد ... " محمد دستجردی " که ستاره دیدار رفت سرخپوشان بود نیز آن روز  روی نیمکت نشست تا جای او را دیگر ستاره شاهینی " اصغر ادیبی " پر کند اما دستجردی در نیمه دوم بجای " ایرج سلیمانی " بمیدان آمد و هم او نیز ,  پایه گذار گل پیروزی بخش تیمش شد .... در خط حمله نیز " محمود خوردبین " که در مسابقه رفت از ابتدا در ترکیب سرخپوشان قرار داشت , روی نیمکت نشست تا جای او را صفر ایرانپاک در نوک پیکان خط حمله سرخپوشان پر کند .

تاج اما  با چهار تغییر نسبت به دیدار رفت  , مسابقه را آغاز نمود ....  ابتدا مدافع چپ توانا و ملیپوش تاج " عزت  جانملکی " جای خود را به یک ستاره جوان بنام " آندرانیک اسکندریان "  داد ....  حسن نگارش  هافبک خوزستانی تیم ملی جوانان نیز پس از مدتها نیمکت نشینی , سرانجام فرصت یافت تا جای " جواد قراب " را در میانه میدان آبی ها پر کند . او موفق شد تا چهره ی قابل قبولی را نیز ارائه کند . ضمن اینکه " رضا عادلخانی " که در مسابقه رفت بمیدان رفته بود در این دیدار  روی نیمکت  نشست و سرانجام   زننده گلهای قهرمانی تاج برابر ملوان در هفته بیستم " مسعود مژدهی " نیز این رویداد را بجهت محرومیت دو جلسه ای که نصیبش شده بود , از دست داد ..... اما او آن روز  با عنوانی جالب و قابل توجه در ورزشگاه حاضر بود و در جشن قهرمانی تاجی ها نیز حضوری فعال داشت .

 

============

*  مربی تاج ... سوال بزرگ ..... ؟

 مربی تاج در دربی پانزدهم کیست ؟ .... شاید این , بزرگترین و جالبترین سوال دربی پانزدهم تهران باشد .... هفته نامه کیهان ورزشی , مصطفی شرکاء را به عنوان مربی تاج ذکر نموده است و نشریه دنیای ورزش  در شرح مسابقه , رایکوف را مربی تاج می نامد . اما  در بخشی دیگر نیز محمدرضا عادلخانی را  جانشین رایکوف ذکر میکند . طی سالهای متمادی نیز در اغلب کتب و ویژه نامه ها , نام مستر رایکوف بعنوان سرمربی تاج در دربی پانزدهم ذکر شده است اما بواقع مربی تاج در دربی پانزدهم کیست ؟

  مربی تاج در دربی پانزدهم تهران " مسعود مژدهی " بود ! ......... همان مهاجمی که در هفته بیستم  با ثبت دو گل  برابر ملوان , موجب قهرمانی زود هنگام تاج شد .... مستر رایکوف که با این برد , خیالش از بابت قهرمانی آسوده گشته بود , فردای مسابقه برای مرخصی رخت سفر به کشورش  را بست . او در پایان مسابقه تاج و ملوان و در حالیکه از شادی در پوست اش نمیگنجد , مسعود مژدهی را بعنوان سرمربی تاج در دو مسابقه باقی مانده فصل معرفی میکند ... در واقع , این یک پاداش از سوی مربی  برای تشویق مهاجم گلزن و با انگیزه تاج  بود . 

 نکته قابل توجه دیگر که از سوی  مسعود مژدهی در باب این رویداد ذکر شده است ,  تمایل فراوان ناصر حجازی برای حضور در خط حمله تاج و بازی نمودن در پست سنتر فوروارد  می باشد . مسعود مژدهی آن روزها را چنین توصیف میکند :

  آن مسابقه را , من مربی تاج بودم ... مستر رایکوف وقتی خواست برود یوگوسلاوی گفت : چون مسعود با دو گلی که زده است , تیم را  قهرمان کرد ه پس در دو بازی آینده , بعنوان پاداش مربی تیم ما خواهد بود  .... همچنین جالبه که بدانید روز بازی با پرسپولیس ,  ناصر حجازی بسیار تمایل داشت که در پست سنتر فوروارد بازی کند ولی من  در ترکیب تیم , او را در گوش راست قرار دادم اما با مخالفت سرپرست ( پرویز کوزه کنانی ) و مدیران باشگاه مواجه شدیم و نهایتا این موضوع منتفی شد . 

 

 

============

 * شرایط نامساعد زمین امجدیه ....

 مشکل بزرگ دربی پانزدهم تهران , بواقع کیفیت نامطلوب زمین ورزشگاه امجدیه بود ... این مسابقه   سه بار بجهت بارش باران آذر ماه , بتعویق افتاد و از دو هفته قبل از برگزاری رویداد , مسئولان و فوتبالدوستان در انتظار یک روز آفتابی و دلپذیر بودند تا که سر انجام روز سه شنبه ( ۲۶ آذر ماه ) آسمان تهران باز شد و خورشید بر زمین ورزشگاه گرما پاشید تا فردای آن روز  بزرگان پایتخت , برای ترسیم نقطه پایان جام دوم رو در روی یکدیگر صف آرایی کنند . با اینحال  اما  زمین امجدیه به جهت باران های متوالی , به هیج وجه دارای شرایط مساعد  برای اجرای کار منظم تیمی نبود و اجرای صحیح دستورات تاکتیکی را با مشکل مواجه میکرد  و این نکته بوضوح  روی روند حرکت هر دو تیم , تاثیر منفی گذاشته بود .

 

 

 

 

 * ترکیب تاج و پرسپولیس دربی پانزدهم  ....

 

ترکیب پرسپولیس دربی پانزدهم تهران 15

  * ترکیب و آرایش پرسپولیس دربی پانزدهم تهران ......

 

 

ترکیب تاج  داربی پانزدهم تاج و پرسپولیس

 * ترکیب و آرایش تاج دربی پانزدهم تهران ......

 

 

 

 

 

پرسپولیس دربی پانزدهم تهران  * ترکیب پرسپولیس پیش از آغاز دربی پانزدهم تهران ( چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۵۳ ) عزیزان از راست

ایستاده : جواد الله وردی - ایرج سلیمانی - فریدون معینی - صفر ایرانپاک - بهرام مودت و رضا وطنخواه                

نشسته : اسماعیل حاج رحیمی پور - اصغر ادیبی - علی پروین - حسین کلانی و جعفر کاشانی ( کاپیتان )

=============================

 

 

تاج دربی پانزدهم تهران

 * ترکیب تاج  پیش از آغاز دربی پانزدهم تهران ( چهارشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۵۳ ) عزیزان از راست ...

ایستاده : سعید باغوردانی - آندرانیک اسکندریان - علی جباری ( کاپیتان ) - کارو حقوردیان و اکبر کارگرجم              

نشسته : هادی نراقی - حسن نگارش - حسن روشن - منصور پورحیدری - ناصر حجازی و غلامحسین مظلومی

===============================

 

 

 

 

 

* شرح دربی پانزدهم ( بر پایه  گزارش دو نشریه کیهان ورزشی و دنیای ورزش )

 

دقیقه سوم رضا وطنخواه با نفوذ از چپ نخستین کرنر برای پرسپولیس بدست آورد اما ضربه کرنر علی پروین , با خروج موفق ناصر حجازی بی اثر شد .

دقیقه پنجم نخستین حرکت جدی را حسن روشن برای تاج خلق کرد او روی پاس کارو حقوردیان از راست گریخت و با حرکت بدن از دفاع مستقیم عبور نمود سپس با شوتی زمینی از پشت محوطه به گوشه راست دروازه پرسپولیس کوبید اما بهرام مودت دروازه بان پرسپولیس توپ را با نوک انگشتانش به کرنر فرستاد که ضربه کرنر سودی برای تاج  نداشت .

دقیقه ششم ضربه ناگهانی و سنگین غلامحسین مظلومی به گوشه راست بالای دروازه با واکنش تماشایی بهرام مودت مهار شد .

دقیقه هجدهم در پی یک کار گروهی پرسپولیس صاحب کرنر دوم شد اما همانند بار نخست با تسلط ناصر حجازی  روی توپ های هوایی , بی ثمر ماند .

 از دقیقه ی بیستم از سوی نیمکت تاج , توصیه ای به خط حمله شد  ..... هادی نراقی ( مهاجم راست ) تاج که برابر رضا وطنخواه کم اثر نشان میداد ( او ابتدا دوبار از مدافع مستقیم خود گذشت اما دیگر موفق نبود )  جای خود را با حسن روشن عوض کرد تا از این پس برابر فریدون معینی قرار گیرد و حسن روشن با رضا وطنخواه روبرو باشد .

 

دقیقه بیست و یک , پرسپولیس فاصله ای با کسب یک گل تصادفی ندارد.... آندرانیک اسکندریان مدافع تاج سعی داشت که , با یک شوت بلند توپ را از محوطه جریمه دور کند اما توپ او به صفر ایرانپاک اصابت کرد و بصورتی خطرناک از روی تیرک افقی تاج , راهی خارج شد .

 

 

دققه بیست و پنج رضا وطنخواه با حرکتی فیزیکی و مشکوک بخطا توپ حسن روشن را ربود و در میانه زمین خودی به حسین کلانی سپرد و او نیز آهنگ دروازه تاج نمود اکبر کارگر جم و سعید باغوردانی تعادل خود را بر اثر لغزندگی از دست دادند و منصور پورحیدری نیز علیرغم تلاش , عقب ماند .... اما بر اثر تعلل بیش از حد حسین کلانی برای ارسال توپ به صفر ایرانپاک که در جای مناسب مترصد دریافت توپ بود این فرصت  با هوشیاری کارو که برای حمایت به خط دفاع  آمده بود از کف سرخپوشان رفت

 

 برتری پرسپولیس ها تا دقیقه بیست و هفتم بیشتر طول نکشید  چرا که از این پس تاج بر اوضاع مسلط شد سانتر مناسب و دقیق هادی نراقی از راست برای مظلومی میرفت که به نخستین گل بیانجامد اما کاپیتان جعفر کاشانی و سپس جواد الله وردی به سختی توانستند مانع رسیدن توپ به مهاجم تاج ( مظلومی ) شوند که در شرایطی ایده ال قرار داشت

 

 دقیقه سی ام روی فرار سریع مظلومی , فرصتی برای تاج فراهم شد ... او توپ را به حسن روشن سپرد و روشن نیز بی معطلی و تک ضرب آن را برای استفاده کاپیتان علی جباری ساخته و پرداخته کرد اما شوت جباری بی رمق در دستان بهرام مودت جای گرفت .

دقیقه سی و چهارم صفر ایرانپاک , چهره تهاجمی را به پرسپولیس باز گرداند دریبل زیبای او با خطای هند آندرانیک اسکندریان توام شد و داور از آن بی تفاوت گذشت . صفر ایرانپاک یکبار دیگر از سمت چپ بر کارو حقوردیان چیره گشت اما سانتر او بی دقت در اختیار حجازی قرار گرفت .

 از دقیقه ۴۰ نوعی سردی و بی تفاوتی  بر جریان مسابقه حکم فرما شد . 

 

 

 

نیمه پرتحرک داربی پانزدهم ....

نیمه دوم مسابقه سرخابی های تهران  , با همه ی پراکندگی ها اما  بهتر و مهیج تر از نیمه اول بود ..... پرسپولیس بار دیگر حالت تهاجی بخود گرفت و صفر ایرانپاک برای عبور از سد مدافعان تاج , با خطا متوقف شد ... علی پروین , ضربه خطا از دو متری پشت محوطه جریمه  نواخت اما ضربه او به دیوار دفاعی تاج برخورد کرد و همین مقدمه ای بر گل پرسپولیس بود .

 

 گل نخست ....

 تاج که در این مسابقه بیشتر مرتکب خطا بر روی حریف شده بود در دقیقه ۴۹ با خطای حسن نگارش  روی رضا وطنخواه , پرسپولیس را از جناح چپ صاحب یک ضربه مستقیم نمود .  این ضربه را رضا وطنخواه , بلند برای استفاده حسین کلانی ( درون محوطه جریمه ) فرستاد . ضربه سر او توپ را به صفر ایرانپاک در فاصله میان محوطه ۵/۵ متر و خط هجده  رساند و سپس کنترل او به همراه شوت دقیق و زمینی  ایرانپاک , گل نخست پرسپولیس را آفرید .

 

دربی  انزدهم تهران 15 تاج و پرسپولیس

 * تصویر گل نخست دربی پانزدهم برای پرسپولیس ..... زننده گل ( صفر ایرانپاک ) در تصویر حضور ندارد اما سازنده ی گل ( حسین کلانی )   که با ضربه سر , آن را به ایرانپاک سپرد ,  در تصویر حضور دارد و سپس , واکنش ناصر حجازی برای ممانعت از ورد توپ به دروازه ....

 

دربی  انزدهم تهران 15 تاج و پرسپولیس

   * ترسیم  گل اول دربی پانزدهم .... ارسال شماره ۳ ( رضا وطنخواه ) و ضربه سر حسین کلانی برای صفر ایرانپاک و شوت مستقیم او ......

 

دربی پانزدهم تهران تاج و پرسپولیس

  * شادمانی سرخپوشان پس از ثبت کل نخست دربی پانزدهم  ...... اسماعیل حاج رحیمی پور ( راست ) - صفر ایرانپاک و اصغر ادیبی    ( امجدیه  -۲۷ آذر ماه ۱۳۵۳)

 

 پرسپولیس پس از این گل چند دقیقه ای حالتی طوفانی بخود گرفت و تاجی ها در حالتی سر در گم , بازی را در این دقایق به حریف خود واگذار کرده بودند . ضربه سر حسین کلانی برای ایرج سلیمانی و آنگاه شوت او از فاصله نزدیک به خارج رفت و فرار اسماعیل حاج رحیمی پور پس از اندکی تردید و دریبل یک مدافع , داخل محوطه جریمه فرصت دیگری بود که مدافعان تاج با زحمت بسیار تن به کرنر دادند .

 

دربی پانزدهم تاج و پرسپولیس

  * نمایی از داربی پانزدهم تاج و پرسپولیس .... بترتیب از راست اکبر گارگرجم - صفر ایرانپاک - اسماعیل حاج رحیمی پور - سعید باغوردانی و حسن نگارش ...... 

 

 

 

 تاج خود را باز می یابد .....

 

 اما رخوت تاج چند دقیقه ای بیشتر دوام نیافت .....  دقیقه 54 هادی نراقی یکبار دیکر با ضد خمله ای سریع و فرار بسوی دروازه , پرسپولیس را  به عقب راند . هادی نراقی از راست توپ را جلو برد و بر روی دروازه ارسال نمود غلامحسین مظلومی در رقابت با کاپیتان جعفر کاشانی , موفق بود و توانست  با سر توپ را به پشت سرش , برای حسن روشن بفرستد ... آنگاه ضربه حسن روشن از جناح چپ داخل محوطه جریمه با فاصله ای کم به بالای دروازه رفت .

 هادی نراقی بار دیگر از راست گریخت و توپ را در شرایطی بسیار مشکل , سانتر نمود اما جعفر کاشانی توپ را بموقع از جلوی دروازه بسوی مقابل فرستاد  .

 

 

 فرصت های  طلایی برای تاج .......

  در این لحظات شکل بازی سریع و زیبا پیگیری میشد . غلامحسین مظلومی روی پاس حسن روشن فقط مودت را پیش روی خود داشت . اما او بقصد زدن یک شوت سنگین به گوشه دروازه , یک موقعیت عالی را به هدر داد و توپ را ناباورانه به خارج فرستاد در حالیکه مودت جلو آمده بود و میتوانست آن را به پشت سر او بفرستد و یا با پیشروی از سد دروازه بان ( بهرام مودت ) نیز بگذرد در این لحظات کاپیتان علی جباری با تلاشهای خود برتری را در میانه میدان بسود آبی پوشان تغییر داده بود  

 آنگاه در دقیقه ۵۷ غلامحسین مظلومی در موقعیتی مشکوک به آفساید , صاحب توپ و با دروازه بان تک به تک شد.....  بهرام مودت به استقبال شوت او آمد و توپ در برخورد با او بار دیگر در پیش پای مظلومی افتاد و او تنها دروازه بی دروازه بان را ( خالی ) در احتیار داشت که ناباورانه و بسیار عجولانه توپ را به بالای دروازه کوبید ... این لحظه هیجان تمام امجدیه را در بر گرفته بود .

 

دربی  پانزدهم تهران 15 تاج و پرسپولیس

  * موقعیت طلایی برای تاج ........ دقیقه پنجاه و هفتم غلامحسین مظلومی در مصافی تک به تک با مودت ناموفق است اما توپ بصورت اتفاقی بار دیگر در حالتی استثنایی  ( دروازه بی دروازه بان ) قرار میگیرد اما او توپ را به فضای بیرون میکوبد این لحظه میتوانست او را به تنهایی , آقای گل دومین دوره جام تخت جمشید نماید .......

 

 

 گل تساوی .....

  در دقیقه 59 غلامحسین مظلومی با ثبت یک گل زیبا و تماشایی , جبران فرصت های هدر رفته را نمود ......  بدنبال درگیری موفق کارو حقوردیان با فریدون معینی , او  پیروز شد  آنگاه سانتر کارو با ضربه سر دقیق مظلومی توپ را به گوشه بالای سمت راست دروازه ( سه کنج ) فرستاد  و شیرجه بهرام مودت در بستن راه توپ نیز ناموفق ماند این گل مظلومی را , با ده گل در صدر گلزنهای جام تخت جمشید در کنار عزیز اسپندار قرار داد .

 

دربی  پانزدهم تهران 15 تاج و پرسپولیس

 * گل تساوی دربی پانزدهم برای تاج ..... غلامحسین مظلومی با یک ضربه سر زیبا توپ را از فاصله نسبتا دور ( نزدیک به خط هجده قدم ) به سه کنج دروازه فرستاد جهش بلند بهرام مودت علیرغم زیبایی , بجایی نمیرسد . 

 

دربی پانزدهم تهران 15 تاج و پرسپولیس

 * ترسیم گرافیکی گل تاج دربی پانزدهم .... ارسال شماره شش (کارو حقوردیان ) و ضربه سر غلامحسین مظلومی به کنج دروازه پرسپولیس  ..... 

 

 

 پرسپولیس که پیروزی و مقام دوم را بار دیگر دور از دسترس می دید , سخت به تلاش افتاد و آلن راجرز با یک تعویض بموقع محمد دستجردی را به زمین فرستاد . تعویضی ارزشمند که پایه گزار گل برتری نیز شد .

 

 

 

 اما گل پیروزی .......

 

 10 دقیقه پس از گل تساوی , پرسپولیس بار دیگر گل برتری بخش خود را بثمر رساند . سازنده این گل دستجردی تازه نفس بود که در جناح راست توپ را از علی پروین گرفت و در نزدیکی خط کرنر , بر مدافع مستقیمش فائق آمد و سپس توپ را بسوی اسماعیل حاج رجیمی پور ارسال نمود ...... حاج رحیمی پور پس از یک کنترل , در حال حرکت  سعید باغوردانی را دریبل  و از فاصله ای نزدیک توپ را به سقف دروازه تاج کوبید آنگونه که ناصر حجازی نیز نتوانست واکنش مناسب نشان دهد و گل برتری پرسپولیس رویید .

دربی تاج و پرسپولیس 15

  * گل دوم پرسپولیس .......... دقیقه شصت چهارم , ارسال محمد دستجردی که بخشی از بدنش در عمق  تصویر نیز پیداست  او از آندرانیک اسکندریان که در کنارش حضور دارد گذشت ... سپس توپ را برای اسماعیل حاج رحیمی پور ارسال نمود و حاج رحیمی نیز پس از عبور از سعید باغوردانی توپ را از فاصله نزدیک به طاق دروازه کوبید ... اکبر کارگرجم برای پوشش قدری دیر میرسد و ناصر حجازی نیز فرصت چندانی برای واکنش ندارد ...... ( امجدیه - چهارشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۵۳ )

 

دربی پانزدهم تهران تاج و پرسپولیس

  * گل دوم پرسپولیس از نمایی دیگر ...... 

 

دربی پانزدهم تهران تاج و پرسپولیس

  * ترسیم گل دوم پرسپولیس ...... پاس شماره هفت ( علی پروین ) در منطقه خالی پشت دفاع تاج و حرکت سریع  محمد دستجردی تازه نفس ... سپس ارسال توپ برای اسماعیل حاج رحیمی پور و  ......

 

 

 تاج با دریافت این گل شادمانی گل مظلومی را فراموش و برای گریز از شکست حملات پردامنه ای را آغاز نمود دقیقه 73 غلامحسین مظلومی با عبور از فریدون معینی وارد محوطه جریمه شد و سپس اقدام به شوتی زمینی و کات دار نمود اما بهرام مودت آن را دراز کش مهار کرد ..

در این دقاییق پرسپولیس در صدد حفظ نتیجه برتری بود و با صلاحدید آلن راجرز , اسماعیل حاج رحیمی پور را یک خط عقب کشید و از این پس آرایش دفاعی تر 2 4 4 را به خود گرفت تا علاوه بر تجمع بیشتر در میانه میدان از دروازه تاج نیز غافل نماند .... پاس عالی حسین کلانی , مورب پشت خط دفاعی تاج , برای اصغر ادیبی , تنها با هوشیاری اکبر کارگر جم بود که بتمر نرسید چرا که مدافع ارزنده تاج آن را از پیش پای ادیبی دور کرد .

* توضیح : البته نشریه دنیای ورزش مدافعی که توپ را دور نمود آندرانیک اسکندیان ذکر نموده است .

 

 کاپیتان و تلاش مضاعف برای جبران ....

ضربه آزاد کاپیتان جباری از سمت راست محوطه جریمه بسیار عالی نواخته شد اما نهایتا توسط بهرام مودت به کرنر انجامید .... سپس بار دیگر کاپیتان با پای راست , اقدام به شوتی سنگین نمود که  این توپ با حالتی هراس اور از کنار دروازه پرسپولیس گذشت ... در این دقایق تاج بر دروازه حریف خیمه زده بود اما مدافعان پرسپولیس نیز هوشیار بودند

دقیقه 85 حسین کلانی مصدوم شد و جای خود را به محمدرضا خلعتبری داد این آخرین لحظه ای بود که حسین کلانی با پیراهن پرسپولیس در میدان حضور می یافت ... پرسپولیس با افزودن خلعتبری به خط هافبک باز شکل تدافعی تری را بخود گرفت و تنها ایرانپاک در خط حمله  که از سوی حاج رخیمی پور نیز گه گاه حمایت میشد

تاج در این لحظات بر شدت حملات خود افزود ... تدبیر و جای گزینی مهرداد زمانزاده جوان با هادی نراقی زحمتکش و خسته نیز , در همین دقایق صورت گرفت

 بزرگترین شانس تاج برای کسب نتیجه تساوی در دقیقه 87 شکل گرفت و بار دیگر غلامحسین مظلومی روبروی دروازه پرسپولیس قرار گرفت اما قدری شتابزدگی موجب برخورد توپ به دستش شد و از این فرصت عالی محروم گشت . دقایق پایانی بر خلاف انتظار حادثه ای در بر نداشت و سرانجام پس از محاسبه دو دقیقه وقت اضافی , داور دیدار محسن زمانی , سوت پایان دربی پانزدهم را به صد ا در آورد .

 

 

 

دربی پانزدهم تاج و پرسپولیس

 

 

 

 شادمانی در پایان دربی پانزدهم ....

 

دو جشن در پایان دربی پانزدهم برگزار شد ابتدا سرخپوشان کاپیتان جعفر کاشانی را برای همیشه از بازیهای رسمی بدرقه نمودند .....  جعفر کاشانی از بزرگان نسل اول پرسپولیس و بازمانده ای از شاهین بزرگ بود که بر دوش یاران دو تیم بدرقه شد او سومین کاپیتان باشگاه پرسپولیس است که سهم عمده ای در کسب افتخارات باشگاهش داشت .

خداحافظی جعفر کاشانی دربی پانزدهم تهران 15 تاج و پرسپولیس

  * اوج دوستی و رفاقت , میان بزرگان سرخابی ,کاپیتان جعفر کاشانی بر دوش یاران دو تیم  ...... حسن ختامی شایسته بر بیش از یکد دهه حضور درخشان در عرصه باشگاهی و ملی   .......  ( امجدیه - ۲۷ آذر ماه ۱۳۵۳ )

 

 اما تاجی ها هرگز از نتیجه ناراضی نیستند آنها رقابتی پا یا پای داشتند و اگر از فرصتهای بدست امده بهتر سود میبردند قطعا پیروز داربی نیز معرفی میشدند اهدای جام تخت جمشید به تیم قهرمان دوره دوم مسابقات , نشان شایستگی آنها در طول فصل و نقطه پایانی بر دربی پانزدهم بود.... لحظاتی جاودانه و خاطره انگیز برای آبی پوشان و هوادارانشان

تاج قهرمان   * تاج قهرمان جام تخت جمشید ...... جام بر فراز دستان آبی پوشان  بترتیب از راست مسعود مژدهی - کارو حقوردیان - غلامحسین مظلومی - سعید باغوردانی - کاپیتان علی جباری - عباس نوین روزگار - آندرانیک اسکندریان و مهرداد زمانزاده 

 

 

 تاج قهرمان

 * ۲۷ آذر ماه ۱۳۵۳ تاج و چام تخت جمشید  ....... ستاره های تاج , شادمان به نشانه پیروزی دستانشان را به تماشاگران نشان میدهند .....  بترتیب ایستاده از راست : حسن روشن - مصطفی شرکاء ( کمک مربی - پشت سر حسن روشن ) - علامحسین مظلومی - هادی نراقی - علی جباری ( کاپیتان ) - سروان پرویز شیخان ( مدیر داخلی باشگاه تاج ) - عباس نوین روزگار - سعید باغوردانی - اکبر کارگرجم - فرامرز کردستانی - جواد قراب و عباس مژدهی 

 نشسته از راست : ناشناس - مهرداد زمانزاده - آندرانیک اسکندریان - حسن نگارش - هادی نراقی = مسعود مژدهی ( مربی ) - منصور پورحیدری - محمدرضا عادلخانی 

 * در این تصویر ارزشمند ناصر حجازی - منصور رشیدی ( دروازه بانان تیم تاج ) حضور ندارند .

 

 

 

 

 * نظرات کارشناسان و مربیان پس از پایان دربی پانزدهم تاج و پرسپولیس ......

 

دربی پانزدهم تاج و پرسپولیسدربی پانزدهم تاج و پرسپولیسدربی پانزدهم تاج و پرسپولیس

 

 

 دربی پانزدهم تهران تاج و پریپولیس

  * سه ستاره سرخابی و سه گل زیبا ...... بترتیب از راست صفر ایرانپاک - غلامحسین مظلومی و اسماعیل حاج رحیمی پور ...... ( امجدیه - چهارشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۵۳ )