A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مسابقات فوتبال قهرمانی ایران ۱۳۳۹ ( ساری )

فوتبال باشگاههای ایران 1339

Iranian Football Championship 1960

The first football club champion in Iran

-----------------------------------------------

 

* مسابقات فوتبال قهرمانی ایران ۱۳۳۹

 نخستین قهرمانی فوتبال باشگاهی در ایران

 ---------------------------------------

تاریخ           ۱۷ الی ۲۸ تیر ماه ۱۳۳۹ 

میزبان          ساری 

روش           دوره ای  با  ۶ تیم 

قهرمان        شاهین آبادان ( جم )

 

    تابستان سال ۱۳۳۹ مسابقات سالیانه فوتبال قهرمانی ایران , طی دو مرحله ی جداگانه ( مقدماتی و نهایی ) برگزار شد .....  بدین صورت که مرحله ی مقدماتی ابتدا در شش منطقه بصورت غیر متمرکز برگزار شد که طی آن  تیمهای نخست هر یک از شش منطقه  به مرحله ی  نهایی  صعود کردند . سپس تیمهای صعود کرده , در یک تورنمنت متمرکز بصورت دوره ای با یکدیگر رقابت نمودند تا  تکلیف  قهرمان کشور در سال ۱۳۳۹ تعیین گردد .  ..........   در پایان , تیم فوتبال باشگاه جم آبادان ( شاهین آبادان ) با شایستگی به عنوان نخست دست یافت . بر این پایه در تاریخ ورزش  , نام باشگاه فوتبال جم ابادان  , بعنوان " نخستین باشگاه  فوتبال , که به مقام قهرمانی ایران دست یافته "  ثبت شد . 

 تیم فوتبال جم آبادان , با پس از کسب چند برد متوالی ,  در مسابقه ی سرنوشت ساز روز پایانی ,  با نتیجه ۲ بر یک   بر  منتخب قزوین  غلبه نمود  و کاپ قهرمانی فوتبال ایران را , دریافت کرد .   تیم منتخب  قزوین  , با سه بازیکن جوان و آینده دار از باشگاه شاهین تهران , تقویت شده بود   . دیگر تیم مطرح  تورنمنت ساری ,  تیم  فوتبال سپه ( نماینده تهران ) بود .  

 * توضیح ۱ :  تیم فوتبال باشگاه شاهین تهران , بسبب  بروز اختلاف میان  با مسئولان وقت فدراسیون فوتبال , از حضور در رقابتهای باشگاهی از جمله مسابقات مقدماتی و غیره ... امتناع کرده بود و  بطبع  ان , شانس حضور در رقابتهای ساری  را نیز , از دست داد . بر این اساس مدیران شاهین موافقت نمودند که ,  دو بازیکن جوان و اینده دار شان ,  بسبب حضور ایرج دبیر سیاقی در تیم منتخب قزوین  , درترکیب قزوین حضور یابند . ایرج دبیر سیاقی خود از بازیکنان جوان باشگاه شاهین بود . 

 

 * توضیح ۲ :   برغم انچه که طی سالها و دهه ها مرسوم گشته ,  مسابقات ساری را نمیتوان بعنوان نخستین دوره ی  فوتبال باشگاهی پذیرفت   ... چرا که حضور تنها ۲ یا ۳  باشگاه , نمیتواند مبین  یک دوره مسابقات فوتبال باشگاهی باشد و  چنانچه , تیمی غیر از شاهین ابادان و یا سپه تهران , به مقام نخست دست می یافت , شاید هرگز تیم قهرمان را نخستین باشگاه قهرمان ایران نمیدانستیم   ... اما بر پایه ی انچه که عنوان شده , این دوره از مسابقات بعنوان نخستین دوره  فوتبال باشگاهی معرفی میشود ...  بر این اساس , شاید مناسبترین جمله آن باشد که , شاهین ابادان را نخستین تیم باشگاهی بنامیم که قهرمان یک دوره مسابقات فوتبال کشوری شده  ........ 

 * اختلاف  شدید میان فدراسیون فوتبال و باشگاه های بزرگ پایتخت که قطب اصلی فوتبال باشگاهی آن روزهای ایران بودند , سبب شد تا با نظر فدراسیون  برای نخستین بار , تعدادی از تیمهای فوتبال باشگاهی بعنوان نماینده ی استان خویش در مسابقات حضور یابند ( در این مورد , مقاله ای جداگانه , تنظیم شده است که در آینده ارائه خواهد شد ) 

 

پرویز دهداری

 *  پرویز دهداری عزیز ستاره , کاپیتان و سرمربی فقید تیم ملی , با ثبت دو گل ,  قهرمانی را برای آبادان به ارمغان اورد ......   او , براستی شایسته ترین بازیکن مسابقات بود .   

 

 

* شرایط : 

  براساس منابع موجود در آرشیو  ,   این دوره مسابقات از نظر شیوه و روش برگذاری , با نواقص فراوان همراه بود .... آنگونه که نشریه کیهان ورزشی از مسئولان  سازمان تربیت بدنی و  فدراسیون فوتبال , بشدت انتقاد کرد و با اشاره به بی نظمی ها , کمبود ها و کیفیت نامطلوب اردوی مذکور , از آن با عنوان مفتضح ترین دوره ,  در تاریخ مسابقات قهرمانی ایران ,  از آغاز ( ۱۳۱۸ ) تا آن سال  , یاد کرد !!

  زمین برگزاری مسابقات ,  زمین فوتبال دبیرستان پهلوی شهر ساری بود  که با تعجیل و صرف بودجه ای نسبتا کلان ( برابر با هجده هزار تومان ) جهت برگزاری مسابقات آماده شد . و مهمترین بخش تغییرات اعمال شده , احداث  یک جایگاه ویژه برای حضور مقامات بود !  ........ تماشاچیان اما  , فاقد جایگاه و سکو بودند و اغلب , در کناره های خط طولی و عرضی زمین , بصورت ایستاده و یا  با استفاده از صندلی های دستی , نظاره گر مسابقات شدند . زمین مسابقه نیز  بجهت بارندگی های مستمر به یک میدان سرشار از " گل "  شباهت داشت که  شرایط را برای اراپه یک بازی زیبا و منسجم , دشوار مینمود . نکته ای که در معدود تصاویر بر جای مانده نیز ,  قابل رویت است !

 

 البته مسئولان برگزار کننده مسابقات ساری , مدعی بودند که هنوز جایگاه و سکوهای تماشاگران بطور کامل تکمیل نشده  و پس از برگزاری تورنمنت  , طی ماههای آینده  , تکمیل خواهد شد !!!... محل اسکان و اردوی ورزشکاران نیز , در هفت کیلومتری شهر ساری و در یک وضعیت  نامناسب از بابت  بهداشت و امکانات اولیه بود  .............. بنابر این , آن دسته از بازیکنان که استطاعت مالی داشتند ,  در مساقر خانه های شهر ساری  اسکان یافتند !!

 

 * داوری :

 از دیگر معایب آشکار تورنمنت ساری , داوری مسابقات  بود که از سوی مطبوعات و کارشناسان , مورد انتقاد فراوان بود  .  کلیه مسابقات را , تنها سه داور قضاوت کردند که همین امر , سبب کاهش کیفیت داوری ها شد   چرا که  قضاوت های متوالی و بی وقفه ,  موجب خستگی مفرط  آنان بود ..... سعید صدری - غلامرضا فیروزفر ( داور )  و ابوالقاسم حاج ابوالحسن ( کمک داور ) تنها داورانی بودند که دعوت فدراسیون  را برای حضور در ساری پذیرفتند  و سایرین  , بجهت احتلاف نظر با فدراسیون  , از حضور در ساری , امتناع ورزیدند .

 

 

 

 

---------------------------------------------

* افتتاحیه : جمعه 17 تیر 1339

 

  مراسم افتتاحیه تورنمنت فوتبال ساری , راس ساعت چهار عصر " روز جمعه 17 تیرماه 1339 " و در هوای بارانی و مرطوب , برگزار شد ... سپس  با ورود استاندار به جایگاه ویژه   در حضور نزدیک به پانصد تن   , رسمیت یافت  , آنگاه با نواختن سرود ملی ,  پرچم یادبود مسابقات  توسط  هژبر ( زنده یاد رضا ساحلی ) و یک نوجوان  پیشاهنگ  , برافراشته شد . در ادامه  کلیه اعضای تیمهای شرکت کننده , از مقابل جایگاه رژه رفتند ............   در پایان مراسم افتتاحیه  , با سوت  غلامرضا فیروز فر ,  نخستین مسابقه  ما بین منتخب ساری ( میزبان ) و منتخب تبریز ( قهرمان سال پیش ) آغاز شد  ...

 

مسابقات فوتبال 1339* دو نما  از مراسم افتتاحیه   در نشریه کیهان ورزشی  - زنده یاد رضا ساحلی ( مشهور به هژبر ) و اهتزاز پرچم مسابقات ..... جمعه حدود ساعت 4 الی 5 عصر 17 تیر ماه 1339 

 

-------------------------------------

 

  مسابقه نخست با تساوی یک بر یک پایان یافت ... نتیجه بدست امده برای ساری , که برای اولین بار در رقابتهای قهرمانی ایران حضور یافته بود , همسان یک پیروزی  و موجب شادی بسیار برای  تماشاگران  ساروی بود ......  دقیقه پانزدهم  , فکری (  گوش چپ ساری ) توپ را از میان گل و لای مقابل دروازه تبریز خارج ساخت و با تمام قوا به دروازه  کوبید تا گل نخست  , بسود میزبان ثبت شود ....

شادی تماشاگران اما چندان دوام نیافت و تبریز در دقیقه 34  , دروازه ساری را گشود که داور گل را نپذیرفت ولی رای به  یک ضربه پنالتی بسود تبریز داد ....  پنالتی توسط امیر فریدی از بهترین چهره های  تبریز به گل مساوی تبدیل شد و نتیجه  , تا پایان تغییر نکرد و دو تیم به تساوی رضایت دادند . نشریه کیهان ورزشی  فتاح و امیر فریدی را از تبریز و فکری و پیمانی را از ساری , بعنوان چهره های برگزیده دیدار نخست , معرفی نموده است .  مربیگری تیم تبریز را بیوک جدیکار ( ستاره تیم ملی فوتبال و باشگاه تاج  )  بر عهده داشت و در مقابل  نیز  شخصی بنام خاوری که رئیس هیئت فوتبال ساری نیز بود ,  تیم ساری را هدایت میکرد .

 

 

 

 

-------------------------

* شنبه 18 تیر ماه 1339

 

  مسابقه دوم  میان دو تیم جم آبادان و منتخب کرمان  , در شرایطی برگزار شد که باران روز قبل , قطع شده بود و تماشاگران با نظمی بهتر از روز نخست , در کناره های زمین حضور یافته بودند . ستارگان جم , برهبری کاپیتان دهداری از چپ و راست بر دروازه کرمان کوبیدند که ماحصل آن , ثبت 6 گل بود .....  دو گل از حمید برمکی , دو گل از پرویز دهداری , یک گل از رضا علمداری  و یک گل از صفریان   ....

کرمان که روزگاری از بزرگان فوتبال ایران بود با تیمی بسیار جوان و کم تجربه , به ساری آمد . در همین رابطه کیهان ورزشی اشاره میکند که تیم کرمان  علیرغم برخورداری از یک زمین چمن بسیار مناسب اما , بدون تدارک و تمرین کافی راهی ساری شده و مسئولان فوتبال کرمان را  مقصر این امر , نامید   ...

 

مسابقات فوتبال باشگاههای ایران 1339 - پرویز دهداری

 * نمایی از رقابت میان  جم آبادان و منتخب کرمان , که با پیروزی قاطع نماینده آبادان , پایان پذیرفت .... کاپیتان پرویز دهداری و عبور از حلقه محاصره مدافعان  کرمان ....  قابلیت های ستاره تیم ملی , بروشنی نمایان است حتی در زمینی چنین گل آلود ...... ساری - تیر ماه 1339  

------------------------------------------ 

 

 در متن گزارش ,  نام چند تن از  بازیکنان برتر مسابقه  نیز  ذکر شده است .  نشریه کیهان ورزشی به نامهای  پرویز دهداری , حمید برمکی و غلامرضا صفریان برای جم ابادان   و  در مقابل , خواجه حسینی , یزدانیان , گنجعلی خانی و مقصودی برای منتخب کرمان , اشاره نموده است  . 

 

 

 

 

  

 

 

----------------------------------------------------------------

تیمهای صعود کرده به   مرحله نهایی , نخستین دوره مسابقات فوتبال باشکاههای ایران  - ساری 1339

 

1 ) سپه تهران 

2 ) ساری 

3 ) جم آبادان 

4 ) کرمان 

5 ) منتخب قزوین 

6 ) منتخب تبریز 

 

 

 

------------------------------- 

* شاهین آبادان :

دروازه بان      فاروق فتاحی - فرج شاعری

مدافع             گارنیک گریگوریان - حمید جاسمیان - منوچهر سالیا

هافبک           حبیب محقق زاده - محمد باقر ترابی - غلامرضا صفریان 

مهاجم            پرویز دهداری ( کاپیتان ) - رضا علمداری - حمید برمکی - مجید فخروییان - محمد باقر ترابی

مربی             پرویز دهداری

 

روش             5 2 3  ( کلاسیک بازی با پنج فروارد ) 

رنگ پیراهن    سفید و مشکی     

 

شاهین آبادان 1339

*  شاهین آبادان , قهرمان شایسته ی مسابقات  ساری 1339 ...  منبع تصویر : استاد فرج شاعری 

 

ایستاده از راست : حبیب محقق زاده - ؟  - گارنیک گریگوریان - زنده یاد منوچهر سالیا - استاد حمید جاسمیان - دکتر غلامرضا صفریان -  ؟  - زنده یاد فاروق فتاحی - حسن سرحدی ( داور )

 

نشسته : رضا علمداری - زنده یاد حمید برمکی - زنده یاد پرویز دهداری ( کاپیتان - مربی ) - استاد فرج شاعری -  ؟   - محمد باقر ترابی

 

 

 

 

--------------------------------------

* منتخب  قزوین :

 

دروازه بان    : محمد شیری  

مدافع           : شاه واروقی ( بک راست ) - اکبر دبیر سیاقی ( بک چپ )

هافبک         : گنجه ای ( هافبک راست ) - همایون بهزادی ( هافبک وسط ) -  احمدی ( هافبک چپ ) 

مهاجم          :جلیل وند ( گوش راست ) - جلال پور ( بغل راست )  - حمید شیرزادگان ( بغل چپ ) -  قوی دست ( گوش چپ )

                  ایرج دبیرسیاقی ( کاپیتان و سنتر فوروارد )

 

روش          :  2   3  5 ( کلاسیک - بازی با یک سنتر فوروارد )

رنگ لباس   :  سفید با دو خط آبی روشن بروی سینه     

 

تیم قزوین - مسابقات فوتبال  1339

   * تیم فوتبال منتخب قزوین با عنوان نائب قهرمانی  , نخستین دوره مسابقات باشگاههای ایران                                                              ساری -   تیر ماه 1339

 

 

 

 

 

 

 

----------------------------------

* سپه تهران : 

 

دروازه بان    : هراند عیسائیان  

مدافع           : منوچهر حبیبی ( بک راست ) - اونیک کاراپتیان ( بک چپ )

هافبک         : پرویز ابوطالب ( هافبک راست ) - حسن حبیبی ( هافبک وسط و کاپیتان ) -  احمد بیاتی ( هافبک چپ ) 

مهاجمان       : نوروزی ( گوش راست ) - کرم نیرلو ( بغل راست )  - گوگوش آراکلیان ( بغل چپ ) -  بیوک وطن خواه ( گوش چپ )

                   بوستانی ( سنتر فوروارد )

مربی          : جناب سرهنگ  داریوش اسداللهی

 

 

روش          :  5   3  2 ( کلاسیک - بازی با پنج مهاجم و یک سنتر فوروارد )  

رنگ لباس   :  آبی روشن  

 

 مسابقات فوتبال 1339

  * تیم فوتبال بسیار جوان سپه با درایت و کاردانی استاد داریوش اسداللهی ( فرد نخست ایستاده از چپ )  مدرنترین فوتبال را در سراسر ایران تا انروز , بنمایش گذارد و  تحسین کارشناسان را بر انگیخت  ... شاگردانی او که سرشناس تر از سایرین هستند حسن اقای حبیبی ( ایستاده فرد پنجم از راست ) کاپیتان تیم و  ردیف نشسته فرد نخست از راست بیوک وطنخواه , سپس  پرویز ابوطالب و کرم نیرلو ( نشسته از چپ فرد دوم و سوم )  هستند 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

* نتایج  مسابقات فوتبال ساری 1339  :

 

ساری            1  -    تبریز                 1

-------------------------------------------

ساری            0  -   جم آبادان             5

-------------------------------------------

سپه تهران      2  -   منتخب قزوین       2

-------------------------------------------

جم آبادان       6   -   کرمان                0

-------------------------------------------

قزوین          5   -   کرمان                2

-------------------------------------------

سپه تهران     2   -   تبریز                 0

-------------------------------------------

جم آبادان      1   -   تهران                 0

-------------------------------------------

قزوین         3   -   تبریز                  1

-------------------------------------------

ساری         1   -  کرمان                  0

-------------------------------------------

سپه تهران   4   -  کرمان                  0

-------------------------------------------

جم آبادان   2    -  قزوین                  1      ( گلها : جلال پور ( 60 )  - پرویز دهداری ( 72 - 85 )   

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                         در حال تکمیل .................... 

 

 

 

 

 

 شاهین آبادان , جم آبادان قهرمان فوتبال ایران 1339

  * جام قهرمانی بر دستان شایسته کاپیتان باشگاه جم آبادان , معلم اخلاق , زنده یاد  پرویز دهداری .........................  سیمای شاداب فرزندان خوزستان بترتیب از راست :