A+ R A-

تبلیغات

رجیران

پاس در جام اسپندی

پاس جام اسپندی

 

 پاس 1358 ( جام اسپندی )

-----------------------------------------------

 تیم فوتبال باشگاه پاس , حائز عنوان دوم جام اسپندی ......

 

 

  قهرمان ایران , بار دیگر از نو , آغاز کرد ..... پاس شهربانی , آخرین فاتح کاپ نقره فام جام تخت جمشید . با چهره های نام آشنای خویش که جملگی یادگار لیگ تخت جمشید بودند و نیز  افزودن دو , سه جوان  مستعد   به  جام اسپندی آمد و هدف انها  نیز , تداوم حفظ موفقیت های باشگاه ,  تبیین شد .

 

  همایون شاهرخی , هدایت نیمکت پاس را بر عهده داشت و  با تکیه بر دانش و تجربه ,  پاس را تا فینال رقابتها , هدایت کرد . شاگردان او ابتدا در گروه سوم  , با چهار تیم " آتش نشانی - سرباز - ابومسلم  - فردوسی " همگروه شدند که  با  کسب مجموع 7 امتیاز , حاصل سه برد و یک تساوی , بعنوان تیم نخست از  گروه سوم , به مرحله نهایی راه یافتند ..... بهترین نتیچه کسب شده ی مرحله مقدماتی . پیروزی قاطع و شیرین 7 بر صفر پاس , برابر آتش نشانی بود .

 

پاس          1              ابومسلم         0 

پاس          7              آتش نشانی     0

پاس           1                سرباز           1

پاس           2                فردوسی        1

 

* از گروه سوم مقدماتی , تیمهای پاس  و  سرباز , به مرحله دوم صعود کردند . 

 

پاس و جام اسپندی

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------

مرحله دوم ( نهایی ) :

رقابتهای مرحله دوم جام اسپندی از هفته نخست خرداد ماه سال 58 ,  با حضور 10 تیم صعود کننده , آغاز شد . بر پایه توافق , تیمها به دو گروه پنج تیمی تقسیم شدند و  پاس  در  گروه ب , با تیمهای استقلال , سرباز , راه آهن و بانک ملی همگروه شد . بجز تیم محبوب پایتخت ( استقلال ) که از مشکلات عدید رنج میبرد ....  تیم های دیگر بسیار جوان و با انگیزه بمیدان آمدند و هر سه از بازیکنان شایسته و آینده دار فوتبال ایران , بهره مند بودند . 

 

بازی دوم پاس و بانک ملی , علیرغم آنکه گلی در بر نداشت , اما یک بازی زیبا و قابل قبول بود ..... پس از مدتها مجید حلوایی , بار دیگر برای پاس بازی کرد و بازوبند کاپیتانی را نیز بر بازو بست . ضیاء عربشاهی ستاره پاس در خط میانی بود و بارها برای مهاجمان پاس خلق موقعیت نمود اما سرانجام بازی با تساوی بدون گل پایان یافت 

 

بازی سوم با تنها گل ارزشمند حسین فرکی در شرایطی بسود پاس  پایان یافت که راه آهن بشدت درواه پاس را تهدید میکرد . گل فرکی , پاس را پیش از بازی اخر برابر سرباز , صدرنشین گروه نمود تا بازی سرنوشت , رقابت برای صدرنشینی گروه باشد . چرا که در مرحله نیمه نهایی  تیم دوم گروه ,  میبایست مقابل تیم اول گروه دیگر ( پرسپولیس ) بازی کند . که هیچدام از دو تیم پاس و سرباز تمایل نداشتند , نیمه نهایی را برابر پرسپولیس برگزار کنند .  

 بازی چهارم ,تکرار یک بازی از دور مقدماتی بود ....  برابر تیم سختکوش و جوان سرباز که حاصل بازی قبلی آنها , تساوی یک بر یک بود .   .... سرباز ( با 6 گل زده ) از نظر امار , بهترین خط حمله را , میان پنج تیم گروه ب , دارا بود و بی پروا برابر پاس بازی کرد . در ایتدا   بار دیگر حسین فرکی  پاس را , از حریف پیش انداخت . یک گل زیبا و تماشایی , روی یک شوت تر و تمیز از فاصله ی حدود 25 متر , و فرستادن توپ  به سه کنج دروازه ( محل تقاطع تیرک های عمودی  وافقی ) و   ..... فرکی دو دقیقه قبل از گل نیز , روی یک ضربه ازاد دروازه سرباز را بشدت تهدید کرده بود ... اما در ادامه , سرباز بر بازی مسلط شد و در مقابل پاس , همانند بازی برابر راه اهن ,  در اندیشه حفظ تنها گل خویش بود  ... منتهی برغم این تصور ,  سرانجام در واپسین دقایق , دروازه پاس روی پاشنخ چرخید با یک گل زیبا و تماشایی دیگر ,  نتیجه یک بر یک مساوی شد . با این گل دیگر هنگام ,  سرنوشت دومین تیم صعود کننده از گروه ب  , در گرو نتیجه ی  بازی راه اهن و بانک ملی , ماند     ... با اینحال , نتیجه تساوی  , برای صدرنشینی و صعود پاس  کافی بود . 

 

پاس  2              استقلال  1  

پاس  0           بانک ملی 0 

پاس  1           راه آهن   0          ( حسین فرکی 74 )  

پاس  1            سرباز    1         ( حسین فرکی 13 ) - ( مجید ساعدی فر 88 )

 

 

 

پاس در جام اسپندی 

  پاس و سرباز از گروه ب , به  نیمه نهایی صعود کرده تا همراه دو تیم نخست گروه آ ( پرسپولیس و شاهین ) تکلیف دو  فینالیست را , طی دو بازی نیمه نهایی , معین کنند . تیم اول گروه ب با تیم دوم گروه آ و تیم دوم گروه ب با تیم اول گروه آ ....... بنابر این پاس , برای رسیدن به فینال جام اسپندی  , شاهین را پیشرو داشت . 

 

 

 

------------------------------------------------

* نیمه نهایی :

 

 استادیوم ازادی , جمعه پنج مرداد 1358 -  تیمهای پاس و شاهین در حضور بیست هزار تماشاگر , رو در روی یکدیگر , صف آرایی کردند ......... و هر دو , یک نیمه بر حریف , برتری داشتند که نیمه نخست از آن شاهین بود اما پاس موفق شد با کسب  نتیجه  در نیمه دوم , فاتح بازی حساس  نیمه نهایی باشد . شاهین بدون شکست , به نیمه نهایی آمده بود و با وجود دروازه بان اصلی تیم ملی ( زنده یاد ناصر حجازی ) و حفظ دروازه در چهار بازی مرحله دوم , یک تیم تسخیر ناپذیر نشان میداد . ضمن آنکه آنها نسبتا  زود ( دقیقه چهاردهم ) ,  به گل نخست بازی دست یافتند و خوشبینی ها برای پیروزی آنها افزایش یافت .    ......

  پاس با یک تغییر , برابر شاهین قرار گرفت .... و آن عبارت بود از کماردن بهتاش فریبا در نوک پیکان حمله و فرستادن حسین فرکی به گوش راست , برای دور شدن از  مدافعان سرزن شاهین , جهت افزایش موقعیت برای او .... تدبیری که در نیمه نخست و در اغلب موارد , نا موفق بود چرا که دروازه شاهین نه تنها  مورد تهدید جدی  قرار نگرفت بلکه , آنها با طراحی حملات دامنه دار , بویژه از سمت راست , بارها دروازه پاس را تهدید کردند . چنانکه تنها تجربه و هنر دروازه بان " رضا قفلساز " مانع از گشوده شدن دروازه  شد . بویژه روی یک شوت سنگین  از 25 متری توسط محمد مظلومی , واکنش قفلساز بسیار تماشایی بود . پاس  تا دقیقه 38 , بازی را به شاهین واگذار کرد .... اما از این پس تا پایان نیمه نخست , همکاری محمد پیر بازاری و حسین فرکی , به دو سه موقعیت منجر شد ,که البته بی ثمر بود و سرانجام , نیمه اول با یک گل , بسود شاهین پایان یافت .       

 

                                                          در حال تکمیل ...........................            

 

 

 

پاس و راه اهن جام اسپندی

 

 

 

 

  

پاس جام اسپندی