A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

Cruzeiro in Tehran

Tostão

----------------------------------------------------------------------

 

 

Cruzeiro in Tehran

 

The " Cruzeiro Esporte Clube " team came to Tehran in March 1972 . Cruziro came to Tehran with stars and famous players and held two friendly matches. First with the selected Tehran city, And then Against Persepolis FC , the most popular Football club in Iran

 

the Famous Cruzeiro players  

Tostão - Wilson da Silva Piazza - Roberto Perfumo - Dirceu Lopes - Roberto Batata -Fontana

 

Tuesday, March 14, 1972 The first match at the Amjadieh Stadium of Tehran between Cruzeiro and the Tehran team was selected by the Iranian national team

 

 

 

 

--------------------------------------------------------

* کروزیرو در تهران

 

  اسفند ماه ۱۳۵۰ , تیم  قدرتمند باشگاه کروزیرو از کشور برزیل , به ایران آمد  . کروزیرو  با ستارگان و بازیکنان مشهور خویش , جهت انجام دو بازی ( دوستانه ) به تهران سفر کرد .......... . آنها ابتدا با  تیم منتخب تهران مصاف دادند  و سپس برابر تیم فوتبال باشگاه پرسپولیس  محبوترین تیم فوتبال باشگاهی ایران . به میدان رفتند .

 

باریکنان سرشناس کر.زیرو در  تهران عبارت بودند از :

توستائو - ویلسون پیازا - روبرتو پرفومو - دیرسیو لوپز - روبرتو  -  فونتانا ......................

 

* در این میان " توستائو و ویلسون پیازا "  فاتحان ابدی جام ژول ریمه , سرشناس تر از سایرین بودند . آنها  در جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک از یاران اصلی تیم ملی برزیل  بودند ..........  چهار سال بعد , پیازا در جام جهانی ۱۹۷۴ , کاپیتان طلائی پوشان برزیل بود . او در تهران  سرگروه تیم کروزیرو بود و بعنوان  بازیکن ازاد , اجازه داشت طول زمین را , از جلوی دروازه خودی  تا عمق دفاع ایران , طی نماید . کاپیتان  پیازا با ۱۶ سال حضور متوالی و درخشان , از اسطوره های باشگاه محبوب ایالت بلو هوریزنته , میباشد .  

زنده یاد روبرتو پرفومو , از بهترین مدافعان مرکزی تاریخ فوتبال آرژانتین , با دو دوره حضور در جام جهانی ( ۱۹۷۴ - ۱۹۶۶ ) و بیش از یک دهه حضور مستمر و ثابت در خط دفاع آرژانتین و کروزیرو ......... او سال گدشته در ۷۳ سالگی , بدرود حیات گفت . 

  دیرسیو لوپز , هافبک نفوذی تیم کروزیرو و تیم ملی برزیل , یک هنرمند واقعی در کار با توپ , تغییر جهت , تو سر توپ زدن و  .... او در تقابل مستقیم  یک برابر یک , قابلیت عبور از  سرسخت ترین مدافعان دنیا را نیز  داشت . بهترین دوره فوتبال ملی دیرسیو لوپز , حضور در کوپا امریکا ۱۹۷۵ بود . 

 

 روبرتو بتاتا , سنتر فوروارد کروزیرو , مهاجمی گلزن , عضوی از تیم ملی برزیل , تورنمنت کوپا آمریکا ۱۹۷۵ .... او ۶۶ دقیقه نوک پیکان حمله کروزیرو بود و طی این مدت , تنها گل تیم اش را نیز تثبیت کرد و سپس تعویض شد . پس از وی ,  توستائو به نوک حمله  منتقل شد . 

 

 

 

-----------------------

-----------------------

  * تور آسیایی کروزیرو .........

 

  واپسین روزهای ژانویه ۱۹۷۲ , مصادف شد با آغاز تور دو ماهه باشگاه کروزیرو  ,  به دو قاره آسیا , اقیانوسه  ......  باشگاه صاحبنام فوتبال برزیل  ابتدا به استرالیا رفت و طی ۱۲ روز , چهار بار برابر باشگاههای استرالیا بازی کرد که  در هر چهار مسابقه نیز , پیروز شد . آنها یازده گل زدند و تنها دو گل دریافت کردند . سپس به فیلیپین رفتند و  با نتیجه پر گل ۶ بر صفر , بر تیم ملی آن کشور پیروز شدند . مقصد بعدی تور کروزیرو , هنگ کنگ بود و برگزاری چهار مسابقه  طی ۹ روز , که جملگی با پیروزی همراه شد و ما حصل آن ثبت  ۱۰ گل زده و دریافت تنها یک گل . 

  میزبان بعدی , مجمع الجزایر اندونزی بود و ورزشگاه بزرگ جاکارتا ............. کروزیرو در حضور یکصد هزار تماشاگر مشتاق , با نتیجه  ۳ بر ۱ بر تیم فوتبال باشگاه دینامو تفلیس شوروی , پیروز شدند . چند روز پس از آن , کروزیرو برابر تیم ملی اندونزی نیز با نتیجه ۲ بر صفر برنده شد که هر دو گل را , ستاره محبوب فوتبال جهان , توستائو بثمر رساند . 

 کروزیرو سپس به مالزی رفت و در استادیوم کوالالامپور , در حضور پادشاه مالزی , طی یک بازی  روان , با نتیجه ۴ بر یک برابر  مالزی پیروز شد . آن روزها مالزی در بهترین دوره  فوتبال خود بود و یکی از سه نماینده قاره آسیا در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ .......... . این مسابقه دوستانه  ,  سی هزار  تماشاگر داشت که در حکم یگ رکورد برای فوتبال مالزی بود . تنها گل میزبان , از روی نقطه پنالتی بدست آمد . 

 کروزیرو , سپس به بانکوک رفت و پس از انجام  یک بازی با تیم ملی تایلند , به ایران آمد . تهران آخرین ایستگاه تور دو ماهه آسیا - اقیانوسیه باشگاه کروزیرو , بود .   

 

   

 

 

 

  

   سه شنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۳۵۰ , سی هزار تماشاگر مشتاق ایرانی در استادیوم امجدیه تهران , شاهد نخستین بازی میهمان سرشناس برزیلی , بودند و  حریف آنها , منتخب تهران نام داشت که  اغلب ,  همان بازیکنانی بودند که تحت عنوان  تیم ملی در رقابتهای مرحله نخست  انتخابی المپیک مونیخ   طی دو بازی رفت و برگشت  , مقابل کویت پیروز شدند .   . حال فوتبال ایران  در آخرین گام جهت صعود به المپیک مونیخ در تدارک , برای رویارویی با کره شمالی بود و سپس , حضور در پنجمین دوره جام ملتهای آسیا ۱۹۷۲ بانکوک............ . ایران , برای تقابل با کره شمالی , کمتر از دو ماه فرصت داشت . آن روزها از دید جهانیان , کره شمالی بواسطه حضور درخشان در جام جهانی ۱۹۶۶ , صاحب بهترین فوتبال  آسیا بود و بالطبع رویارویی با انها , دغدغه اصلی فوتبالدوستان ایرانی ..... ............ . 

 

تهران برابر کروزیرو 1350 * منتخب تهران حریف  کروزیرو ( دوستانه ) .................... امجدیه - سه شنبه 24 اسفند ماه 1351

Tehran ( elected ) against Cruzeiro (friendly match) ... Amjadieh Stadium, Tehran - Tuesday, March 14, 1972 

ایستاده از راست : جعفر کاشانی - علی جباری - مجید حلوایی - همایون بهزادی - مصطفی عرب ( کاپیتان ) -  غلامحسین مظلومی 

نشسته از راست : ابراهیم آشتیانی - علی پروین -  صفر ایرانپاک -  ناصر حجازی و حسین کلانی

 

Standing from left : Gholamhossein Mazlomi - Mostafa Arab ( C) - Homayon Behzadi - Majid Halvaee - Ali Jabbari - Jafar Kashani

Sitting from left : Hossein Kallani - Nasser Hejazi - Safar Iranpak - Ali Parvin- Ebrahim Ashtiani

 

------------------------------------------------------------

 

 

 

 اما تیم منتخب ,چنان بازی کرد که در پایان , ریموندو ناچامو ( سرپرست کروزیرو ) لب به تحسین بازیکنان ایران گشود و نمایش تیم منتخب  را ,  سریعترین و پرقدرت ترین فوتبال اسیا نامید .  آنها , برابر کروزیرو  چنان شایسته بودند که هفته نامه کیهان ورزشی نیز , نمایش انها را ستود و غافلگیری خود را چنین اعلام کرد : 

گفته های ناچامو عین واقعیت بود و ما خود هرگز انتظار دیدن چنبن فوتبالی را از جانب تیم منتخب نداشتیم . این یک روز فوق العاده برای فوتبال ما بود که توستائو و یاران او , با تمام عظمت و اعتبار خود , بارها در پای دیوار دفاعی ما ایستادند و فونتانا و پرفومو , یکبار خود را تسلیم مهاجمان ایران دیدند . ........ سخن از فوتبال برزیل است و ایالتش بلو هوریزنته , تیمش کروزیرو و ستارگانش توستائو , ویلسون پیاتزا, فونتانا , پرفومو ,  لوپز و زی کارلوس است . براستی که تاکنون تیمی به این اقتدار و با چنین نامهای بزرگ از فوتبال لاتین ندیده ایم .  ......... 

 

تیم منتخب تهران , بدون حضور پرویز قلیچ خانی ( ستاره بزرگ فوتبال ایران ) ارنج شد و گزینش و هدایت آن نیز , بر عهده کاپیتان اسبق تیم ملی , زنده یاد محمد رنجبر بود . 

 

 

Cruzeiro

The attacking midfielder Cruzeiro " Dirceu Lopes " and blocking his ball by Majid Halvaee - Halvaee's powerful defender of Iran and behind him Ali Jabari ( Right ) and Ali Parvin   ...................... Tuesday, March 14, 1972 The first match at the Amjadieh Stadium in Tehran

دیرسیو لوپز هافبک تهاجمی تیم کروزیرو  و بلوکه شدن توپ او , توسط مجید حلوایی مدافع توانمند تیم  ایران - علی جباری ( راست ) و علی پروین نیز در تصویر حضور دارند   ......... سه شنیه 24 اسفند 1350 - ورزشگاه امجدیه تهران 

--------------------------------------------------------

 

 

 بطور کلی تیم سرشناس برزیلی مقابل میزبانان آسیایی خود , هرگز با تمام ظرفیت هایش , بازی را آغاز نمیکرد ........... اما اکر در برابر رقیب به مشکل بر میخورد انگاه با فرا خواندن یکی دو بازیکن , و تغییر ضرب آهنگ بازی , سیمای تهاجمی و دلپذیر خود را بنمایش میگذاشت . این شیوه , در تهران نیز تکرار شد آنچنانکه طی تماس با سه بازیکن از تیم منتخب تهران , آنها به این مطلب اذعان داشتند . 

 علیرغم آنکه کروزیرو از همان آعاز ,  کلیه بازیکنان سرشناس خود به زمین فرا خواند اما  ,  ابتدا  نیمی از ظرفیتهای فنی و تاکتیکی خود را نمایان ساخت ......... ارزیابی آنها از فوتبال ایران , دقیقه سیزدهم نتیجه داد و میهمان , دریافت که با یک تیم منسجم و متفاوت از سایر رقبای اسیایی , روبرو است . یک حرکت سریع و تمرین شده از سوی علی جباری , صفر ایرانپاک و غلامحسین مظلومی ,  به رساندن توپ در کناره ی خط طولی , برای اشتیانی منجر شد و سانتر تند و تیز او ,  بصورت دلهره اور , از مقابل پیشانی حسین کلانی عبور کرد . 

 سپس نوبت کروزیرو بود تا در دقیقه بیست و دوم  , هنر  همکاری و تکنیک ناب مهاجمانش را برخ میزبان بکشد . یک حرکت ترکیبی و سپس یک و دوی خیره کننده میان توستائو و دیرسیو لوپز , سازمان دفاعی ایران را شکافت و توستائو را , در محوطه 5/5 متر ایران با دروازه بان تک به تک کرد , اما شوت سنگین او از بالای تیرک افقی به خارج رفت . دو دقیقه بعد بار دیگر کروزیرو صاحب موقعیت شد . همکاری عالی میان  توستائو و روبرتو , منجر به ان شد که , توپ در اختیار دیرسیو لوپز ( پراشتها ترین مهاجم کروزیرو ) قرار گیرد . او با حرکت تماشایی بدن  , سه مدافع ایران را فریب داد و راهی محدوده 5/5 متر شد و سپس با یک ضربه نرم اما سنجیده , قصد داشت توپ را به کوشه دروازه ایران بفرستد که هوشیاری دروازه بان ( ناصر حجازی ) سد راه او شد و توپ در دستانش آرام گرفت . 

 

 دریبل زیبای کاپیتان پیاتزا , توسط علی پروین و سپس اقدام به شوت او , هلیو ( دروازه بان کروزیرو  ) را وادار به واکنش کرد . در این دقایق بازیکنان کروزیرو که چندان تمایل به دوندگی نداشتند و با ااجتناب از برخورد های فیزیکی , آهنگ بازی را به تیم تهران سپردند .  یک شوت دیگر از علی پروین ( از همان محدوده پیشین - گوشه چپ محوطه جریمه )  عالی و خطرناک بود اما در طول مسیر به پای یکی از مدافعان برخورد نمود و با تغییر مسیر و کاهش سرعت توپ , در دستان دروازه بان برزیلی آرام گرفت ............ سپس یک ارسال بلند و  مناسب ( از نیمه های زمین )  توسط  مجید حلوایی برای همایون بهزادی , توان بازی هوایی  ایران را نمایان ساخت و او با ضربه سر توپ را روی خط محوطه جریمه به علی جباری رساند که او نیز , بلافاصله توپ را مورب برای حسین کلانی  فرستاد که ضربه سر محکم او با کمترین فاصله ممکن , از روی تیرک افقی  , به خارج رفت  . 

 در ادامه ,  کروزیرو دروازه ایران را تهدید کرد و مدافع ایران جعفر کاشانی , در شرایطی مشکوک به خطا , توپ را از روی پای مهاجم کروزیرو ( روبرتو ) بخارج فرستاد ( در متن کیهان ورزشی از عبارت توپ را از روی پای مهاجم کروزیرو رد کرد استفاده شده )   ...........  در شرایطی  که بازیکنان کروزیرو , به شدت نسبت به تصمیم داور,  معترض بودند و حرکت کاشانی  را , یک خطای مسلم پنالتی میدانستند ........... 

 

 * گل نخست ...........

 اما سرانجام کروزیرو به گل دست  یافت ........... دقیقه چهل و یکم , ابتدا " واندرلی " از چپ , اوت دستی را پرتاب نمود . زکارلوس پس از کنترل توپ , آن را به ادواردو  سپرد . پاس ادواردو , روبرتو را در حدود 20 الی 22 متری دروازه ایران صاحب توپ کرد و او از همان نقطه با یک شوت آرام ,  فنی و زیبا , توپ را , دور از دستان کشیده ناصر حجازی به زاویه راست دروازه ایران فرستاد . 

 پاسخ ایران به گل کروزیرو , یک حمله سریع بود .............. بازیسازی علی پروین و ارسال مواج او , با حرکت برگردان ایرانپاک توام شد و توپ , با فاصله , به اوت رفت و سپس یک تهدید جدی , با یک شوت کات دار از سوی غلامحسین مظلومی روی سازندگی حسین کلانی که  با فاصله ای اندک , توپ از فراز تیرک  افقی  , به خارج رفت و دقایقی بعد , نیمه نخست با همان تنها گل میهمان پایان یافت . 

 

 نیمه دوم را کروزیرو با یک تغییر در دفاع راست , آغاز نمود و لائورو , جای خود را به پدرو پائولو داد . سپس دو کرنر پی در پی از سمت چپ برای کروزیرو نواخته شد و آنگاه یک کرنر برای تیم منتخب , که با یک هد خوب از همایون بهزادی همراه بود . دقیقه پنجاه وسوم  ارایش  تیم تهران با دو تعویض همزمان  تغییر کرد ............. صفر ایرانپاک از بازی خارج  و اصغر شرفی جایگزین او شد و همایون بهزادی نیز , جای خویش را به کارو حقوردیان سپرد . با اعمال این دو تغییر  , آرایش تیم منتخب کاملا دگرگون شد و حسین کلانی به نوک  حمله منتقل شد و غلامحسین مظلومی در سمت راست و اصغر شرفی در سمت چپ , قرار گرفتند و در میانه زمین هافبک ها , علی پروین  وسط , علی جباری  راست و کارو حقوردیان در سمت چپ ( جای قبلی پروین ) منتقل شد .

 

 

 * گل تساوی ..........

  تغییرات اعمال شده ی تیم منتخب , بسیار زود جواب داد و آنها روانتر از پیش حرکت های طولی را از کناره ها آغاز میکردند . دقیقه پنجاه و ششم , همکاری و حرکت یک و دو جباری و آشتیانی از  راست  , سپس ارسال بلند علی جباری روی دروازه کروزیرو از نزدیکی های خط کرنر , روی سینه حسین کلانی نشست و او نیز آن را با سینه برای غلامحسین مظلومی ساخته و پرداخته کرد و شوت زمینی و زاویه دار مظلومی , به زیبایی در کنج دروازه میهمان برزیلی جای گرفت و نتیجه , برابر شد .  

 

کروزیرو در تهران

 

 

 از این پس  دقایقی رویایی , برای فوتبال ایران پدید امد  ....... کیهان ورزشی , آن را 10 دقیقه فراموش نشدنی برای فوتبال ایران توصیف میکند و چنین اشاره ای دارد  : 

 اعتماد بنفسی که گل تساوی بخش , به تیم تهران بخشید , فراتر از انتظار بود گویی که انها برابر تیمی بالاتر از نام برزیل قرار گرفته اند  , دقایقی فراموش نشدنی و براستی افتخار امیز برای فوتبال ایران

 در ادامه 6 حمله  پی درپی از تیم تهران روی دروازه کروزیرو با محوریت مظلومی - کلانی - جباری وعرب  .....  بارها دروازه کروزیرو را تا مرز فروپاشی پیش برد تا انجا که دقیقه شصت و ششم , کروزیرو اقدام به تعویض کرد و با جابجایی بازیکنان , سیمای حقیقی خود را نمایان ساخت . تغییرات اعمال شده کروزیرو چنین بود .

ریتالدو , مهاجم شماره 12 کروزیرو  جایگزین روبرتو , شد و بجای روبرتو , توستائو از خط هافبک به نوک حمله کروزیرو  منتقل شد . جای خالی  توستائو را , دیرسیو لوپز پر کرد . ریتالدو در سمت چپ و ادواردو در سمت  راست  توستائو , خط حمله کروزیرو رو تشکیل دادند .

یک دقیقه پس از اعمال تغییرات در ترکیب کروزیرو ,منتخب تهران به بزرگترین بخت خود برای ثبت گل دوم دست یافت  ..... ابتدا مجید حلوایی توپ را بلند برای استفاده مهاجمان ارسال کرد  . حسین کلانی در مصاف هوایی موفق عمل کرد و توپ را به غلامحسین مظلومی رساند و او نیز تا فاصله 3 متری دروازه کروزیرو پیشروی کرد . اما ضربه او , توپ را از فراز دروازه , به خارج فرستاد .

 دقیقه 69 , مربی  تهران , دو تعویض همزمان دیگر انجام داد .... ابتدا در خط دفاع , اکبر کارگرجم جایگزین ابراهیم آشتیانی شد و در صف مهاجمان نیز  , حسین کلانی  جای خود را به مهدی مناجاتی سپرد . اما طی چهار دقیقه پس از انجام دو تعویض  , دو بار متوالی  دروازه تهران لرزید که هر دو بار دروازه بان ( ناصر حجازی ) واکنش تماشایی داشت  .  

 

ناصر حجازی NASSER HEJAZI

 * ناصر حجازی , دروازه بان شایسته تاریخ فوتبال ایران , بارها اینچنین سد راه مهاجمان کروزیرو شد  .............. 

Nasser Hejazi, the brilliant goalkeeper of Iran's football history, defended the Iranian gate with excellent reactions against the Cruzeiro strikers 

 

---------------------------------------------

 

 

 ابتدا روی پاس عمقی زی کارلوس , دیرسیو لوپز از راست ( سمت چپ دفاع تهران )  گریخت ....  لوپز تا محوطه 5/5 متر پیشروی کرد  و سپس توپ را با تمام توان به قصد گل , شوت نمود . ولی ناصر حجازی با یک واکنش  تماشایی راه توپ او را بست .  در ادامه توپ سرگردان جلوی دروازه ایران فرود امد که توستائو و مجید حلوایی برای آن کورس بستند .  اما توستائو یک گام سریعتر به آن رسید . باینحال او تحت فشار  در گشودن دروازه  , ناموفق بود و توپ را از کناره ی دروازه به اوت فرستاد . 

 با گذشت دو دقیقه , بار دیگر موقعیت پیشین , تکرار شد !! ...........  نفوذ و شوت عالی از دیرسیو لوپز و سپس واکنش خیره کننده از ناصر حجازی و سپس توپ سرگردان در محوطه 5/5 متر و  ضربه ی  توستائو که با فاصله  به خارج رفت  .... 

 

 حملات کرزیرو بی وقفه ادامه داشت ..... هفته نامه کیهان ورزشی آن دقایق را چنین توصیف میکند " دقیقه 79 جلوی دروازه تهران , طوفان میوزید !! "  یک تغییر مسیر از توستائو ( چرخش و تغییر مسیر , شگرد اصلی توستائو بود ) و سپس یک پاس به دیرسیو لوپز و عبور  از سه بازیکن تیم تهران که او را در مسیر دروازه تهران قرار داد اما در ادامه جعفر کاشانی هوشیارانه  با نوک پا , توپ  را دور نمود .   

 

 دقیقه 80 : ارسال بلند و کشیده ی ادواردو , و ضربه سر اکبر کارگرجم بالاتر از زی کارلوس ,  و  توپ سرگردان در محوطه 5/5 متر و تلاش دیرسیو لوپز برای رسیدن به توپ .... که یک ضربه برگردان عالی  از مجبد حلوایی , توپ را از محدوده دروازه تهران دور نمود . 

 از دقیقه 85 با فروکش نمودن حملات کروزیرو , نوبت تیم تهران شد .... . هجوم سر سختانه مهدی مناجاتی از چپ  و سپس پاس  او به اصغر شرفی در پشت محوطه جریمه و آنگاه شوت تماشایی شرفی از  25 متری , دروازه بان کروزیرو را به یک واکنش جالب و تماشایی وادار کرد .در ادامه یک و دو علی جباری و غلامحسین مظلومی و متعاقب آن شوت مظلومی از گوشه چپ محوطه جریمه در آغوش دروازه بان آرام گرفت و سرانجام , پاس مهدی مناجاتی به کارو حقوردیان و سپس پاس کارو به علی جباری و عبور با سماجت علی جباری از دو مدافع کروزیرو و اقدام به شوت او از پشت محوطه جریمه و  شیرجه و مهار توپ توسط دروازه بان کروزیرو ( هلیو ) ......... سپس  دمیدن سوت پایان از سوی داور ( داود حیدری ) و اعلام تساوی یک بر یک ........  

 

 

  

 

 

      

 

 

کروزیرو در تهران 1351

 کروزیرو در تهران

* ترکیب منتخب تهران برابر کروزیرو - استادیوم امجدیه , بیست و چهارم اسفند 1350 ....... توستائو , ستاره بین المللی فوتبال برزیل , آنها را بهترین حریف آسیایی کروزیرو , معرفی کرد  .