A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

منصور رشیدی

منصور رشیدی

 Mansour Rashidi, the former national goalkeeper of Iran and the Taj FC , in the 1970s . he was a member of the Iranian team in the 1972 Summer Olympics  and also winner the AFC Asian Cup 1976

---------------------

 

  استاد منصور رشیدی عزیز ...

==========

دروازه بان توانا و شایسته ی تیم ملی فوتبال و باشگاه تاج 

 

 شجاع ملی , ناجی بزرگ  .... دروازه بان صاحبنام و توانای تیم های ملی  جوانان و بزرگسالان , با قریب ۱۶ سال حضور موفق و مستمر در عرصه ای فوتبال  ملی و باشگاهی , بی تردید از بهترین های دهه ۵۰ و ۶۰ فوتبال ایران ....

 استاد منصور رشیدی متولد خرمشهر ( استان خوزستان ) از ابتدا  بجهت برخورداری از فیزیک مناسب , پست دروازه بانی را برگزید و نخستین باشگاه او نیز شاهین خرمشهر بود که از سال ۱۳۴۵ به ان پیوست . هدایت شاهین خرمشهر را  ان روزها , مجید ادیب بر عهده داشت که نخستین مربی منصور رشیدی عزیز نیز می باشد  . با لغو پروانه باشگاه های شاهین  , او و دیگر هم تیمی ها , باشگاه پرسپولیس خرمشهر را تشکیل دادند .

  سال ۱۳۴۸ به تاج آبادان پیوست تا یک دوره ای بسیار موفق را تجربه کند . او بهمراه تاج آبادان , ابتدا قهرمان باشگاه های آبادان شد و سپس عنوان نخست باشگاه های خوزستان را کسب کرد و سرانجام به مسابقات لیگ سراسری ( جام منطقه ای ۱۳۴۹ ) راه یافت . بعد از خاتمه مسابقات , ابتدا برای چند ماه به باشگاه پرسپولیس  پیوست و پس از ان راهی باشگاه دیهیم ( زیر مجموعه ی سازمان تاج ) شد . با ارائه نمایشی درخشان در رقابتهای باشگاه های تهران , نظر کارشناسان را بخویش جلب نمود و اینگونه شد که  ابتدا به اردوی تیم  جوانان دعوت شد و در مسابقات جام جوانان اسیا ۱۹۷۰( توکیو ) حضور یافت  و سپس به تیم اول  باشگاه " تاج تهران "  پیوست .

  منصور رشیدی عزیز در شرایطی به تاج پیوست که همزمان دروازه بان بزرگ فوتبال ایران زنده یاد ناصر حجازی نیز , عضو باشگاه تاج بود و رقابت با او بسیار دشوار بنظر می رسید . با اینحال اما موفق شد با تلاش بسیار و تکیه بر شایستگی های خویش  , جایگاهش را در  باشگاه پر ستاره ی تاج تثبیت نماید و متعاقب ان  به اردوی تیم ملی ایران نیز دعوت شود .  

  از این پس بود که روزهای با شکوه استاد منصور رشیدی در فوتبال ایران آغاز شد و او به عنوان دروازه بان اول باشگاه تاج و تیم ملی  به دروازه ای شهرت و محبوبیت رسید و بارها در تورنمنت های متعدد داخلی و بین المللی , حضور یافت و افتخار افرینی کرد . 

   اولین تورنمنت بین المللی جام میلز هندوستان بود که با ارائه نمایشی دلپذیر , مقابل نماینده ی کره شمالی , موجب کسب عنوان قهرمانی برای نماینده ای ایران شد , سپس به المپیک ۱۹۷۲ مونیخ رفت و علیرغم شکست سنگین  ایران برابر مجارستان اما , او ستاره ی میدان نامیده شد . چهار روز بعد اما , او در بزرگترین افتخار تاریخ فوتبال ملی ما سهیم بود . منصور رشیدی عزیز  , دروازه بان تیمی  است که در استادیوم ژاهن ریگنسبورگ , یک بر صفر بر تیم المپیک برزیل غلبه کرد . 

منصور رشیدی

* فرزند شایسته ی ایران و خوزستان , استاد منصور رشیدی عزیز , دروازه بان نخست ایران در عرصه ی المپیک تابستانی ۱۹۷۲ مونیخ ..... ایران و دانمارک ( استادیوم روزنا اگسبورگ ) سه شنبه ۷ شهریور ۱۳۵۱

اعضای تیم ایران , بترتیب از راست : منصور رشیدی - مجید حلوایی - صفر ایرانپاک - اکبر کارگرجم و محمد صادقی ..

 

Iran VS Denmark, Olympic Games 1972  ......... Rosenaustadion, Augsburg 29 August 1972 

Iran  From the Right: Mansour Rashidi - Majid Halvaei - Safar Iranpak - Akbar Karegar jam and Mohammad Sadeghi

=============================

 

  اما اوج توانایی های استاد منصور رشیدی را می بایست در مسابقات انتخابی جام جهانی ۱۹۷۴ مونیخ , جستجو کرد ... که در  مسابقه ی سرنوشت ساز مقابل کره شمالی , موفق شد به زیبایی , ضربه ی پنالتی وسط بازی تیم کره شمالی را با یک دایب تماشایی مهار نماید  و اینگونه بود که پایه گذار پیروزی ایران بر طوفان زرد شد و از همان  روز ,  مطبوعات ما  او را شجاع ملی نامیدند .

 

 یکسال بعد بهمراه  تاج , فاتح لیگ سراسری ایران " جام تخت جمشید "  شد ... سرمربی آبی های قهرمان  زنده یاد رایکوف , در رقابت سرنوشت ساز  هفته بیستم , مقابل ملوان او را مسئول حراست از دروازه ی تاج نمود . 

 جام ملتهای ۱۹۷۶ ,  ار دیگر برگهای زرین دوران حضور ملی منصور رشیدی عزیز است .... او دروازه بان تیمی بود که بدون دریافت گل , فاتح جام ملتهای آسیا شد و اینگونه یک رکورد ماندگار را بنام خود و ایران , تثبیت کرد و سرانجام رقابتهای انتخابی جام جهانی ۱۹۷۸ , او عضو تیمی بود که برای نخستین بار  به مرحله ای نهایی جام جهانی فوتبال صعود کرد . 

 

منصور رشیدی * استاد منصور رشیدی .... دروازه بان تیم ملی در راه صعود به جام جهانی آرژانتین ...... ایران و هنگ کنگ  - پاییز ۱۳۵۶ 

Mansour Rashidi the Iranian national team goalkeeper in 1978 FIFA World Cup qualification ...... Iran VS Hong Kong -  Fall 1977 

----------------------------

    

 

 در پایان فصل ۱۳۵۵ منصور رشیدی عزیز  به هفت سال حضور درخشان و موثر در باشگاه تاج خاتمه داد و به باشگاه دارایی پیوست . حضور در دارایی اما چندان طولانی نشد و با صعود باشگاه زادگاهش " رستاخیز خرمشهر " به لیگ دسته اول جام تخت جمشید , او نیز از دارایی جدا شد و به رستاخیز پیوست و تا اخرین روز جام تخت جمشید , یک عضو وفادار به رستاخیز باقی ماند .

 

 

  

*  رزومه باشگاهی ...

=======

۱ ) شاهین خرمشهر

۲ ) تاج آبادان 

۳ ) پرسپولیس تهران ( بسیار کوتاه )

۴ ) دیهیم 

۵ ) تاج تهران

۶ ) دارایی تهران

۷ ) رستاخیز خرمشهر 

۸ ) نفت تهران