A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

حشمت مهاجرانی

حشمت مهاجرانی

*  شایسته ها بترتیب از راست : عالیجناب حسن حبیبی - استاد حشمت مهاجرانی و استاد اصغر شرفی ... دوبی ۱۳۸۳

The Coaches of the Iranian National Football Team (1976 - 1981)  From Right: Hassan Habibi - Heshmat Mohajerani and Asghar Sharafi .... Dubai 2004

--------------------------------------------------------

 

 

 

 * مربیان تیم ملی فوتبال ( ۶۰ - ۱۳۵۵ ) 

=============

 نمایی صمیمی با حضور  سه چهره ی توانا و تاریخ ساز فوتبال ایران , اعضای سابق باشگاه پر افتخار پاس شهربانی  , که هر یک در مقام  بازیکن , مربی , کارشناس سالها به فوتبال ایران خدمت نموده اند . آنچه که انها را بیش از گذشته بهم پیوند میدهد , جدا از دوستی و رفاقت , نظم و دانشی است که نزذ آنها از دوران حضورشان در باشگاه پاس  به ودیعه باقی ماند .... شاگردان زنده یاد استاد داریوش اسداللهی , چنان شایسته بوده اند که برای ۶ سال متوالی  سرمربی ایران روی نیمکت ملی باشند . 

 

 نقطه ی آغاز حضور حسن حبیبی و حشمت مهاجرانی در تیم ملی ایران ( بزرگسالان ) به بازیهای آسیایی ۱۹۷۴ تهران باز میگردد .... انها بعنوان مربیان جوان و دوره دیده از فدراسیون فوتبال , به کادر مربیان  ملی افزوده شدند تا تحت تعالیم یک مربی بزرگ بین المللی " سر فرانک اوفارل " کسب تجربه نمایند . آن روزها  استاد حسن حبیبی , همزمان هدایت تیم فوتبال پاس شهربانی را بر عهده داشت و استاد حشمت مهاجرانی نیز , هدایت تیم جوانان زیر بیست سال را پذیرفته بود . و اینگونه , حضور سر مربی اسبق باشگاه منچستر یونایتد در فوتبال ما , همانند یک ورک شاپ  , سبب افزایش سطح دانش و اگاهی آنها شد .

  تحت هدایت حشمت مهاجرانی , تیم جوانان ایران با کسب چهار عنوان قهرمانی در آسیا , روزهای با شکوهی را سپری کرد . آنگونه که در بهار ۱۳۵۵ , از سوی فدراسیون فوتبال , جایگزین فرانک اوفارل شد تا تیم ملی را در جام ملتهای اسیا رهبری کند . او پس از فتح جام ملتها , تیم ایران را در سه تورنمنت بین المللی دیگر ( المپیک مونترال - جشنواره مادرید - جام جهانی آرژانتین ) هدایت نمود که نقطه ی اوج این دوره ی موفق سه ساله , رقابتهای المپیک مونترال است . استاد مهاجرانی که برای ما , نام او با جام جهانی فوتبال پیوندی ابدی دارد , نخستین صعود فوتبال مان را به جام جهانی رقم زد و سپس در ارژانتین ۱۹۷۸  , اولین مربی ایران در طول ادوار جام جهانی شد  . با اینحال اما نباید از خاطر دور داشت که در دوره ی حضور حشمت مهاجرانی , تیم ملی از بهترین امکانات و اردوهای تدارکاتی بهرهمند بود و با قویترین تیمهای فوتبال جهان , بازی دوستانه و تدارکاتی برگزار کرد و پاداش و ..... . انگونه که تا پیش از ان , همانند یک رویا بود و در سالهای متمادی بعد از آن نیز , آن شرایط تکرار نشد .

 

 استاد حسن حبیبی اما  اردوی تیم ملی را پس از بازیهای آسیایی  ترک گفت و در مقام سرمربی به تیم فوتبال باشگاه پاس خدمت نمود و در همین دوره ی چهار ساله ,  بعنوان موفقترین مربی فوتبال باشگاهی ایران , برگزیده شد . پس از انقلاب اسلامی اما , برای مدتها فوتبال ملی و باشگاهی بحالت تعطیل در آمد . آثار این رخوت که تمامی اجزای فوتبال ایران را فرا گرفته بود چنان نمایان بود که در  هنگامه ی مسابقات انتخابی المپیک مسکو , کمتر کسی حاضر به پذیرش سکان هدایت تیم قهرمان آسیا میشد و در ان شرایط دشوار , سرانجام مسئولان  چاره را در ان دیدند که هدایت تیم ملی را به حسن حبیبی بسپارند و او نیز با کمترین امکانات ممکن , با صعود به المپیک مسکو , گره گشای فوتبال ایران شد ... و سپس با تیمی که از حداقل ها ( اردو , بازی تدارکاتی و پاداش .... )  محروم بود  به جایگاه سوم جام ملتهای اسیای ۱۹۸۰ , بسنده نمود .

 و اما استاد اصغر شرفی , مهاجم گریزپای  دهه ۴۰ و سالهای نخست دهه ی ۵۰  ,  فوتبال را از همان نوجوانی تحت تعلیم استادش حسن آقای حبیبی آغاز نمود و سپس  از سال ۱۳۵۵ , پس از پذیرش سکان هدایت تیم ملی توسط حشمت مهاجرانی , بعنوان دستیار , به کادر مربیان ملی افزوده شد و تا آنگاه که حشمت مهاجرانی هدایت تیم  ایران را بر عهده داشت ( شهریور ۱۳۵۷ )  همچنان بعنوان کمک او به فعالیت ادامه داد .... استاد شرفی  سپس در ماههای نخست سال ۱۳۶۰ , بعنوان سرمربی تیم ملی فوتبال , معرفی شد . اما او بجهت تغییر تحول در راس فدراسیون فوتبال , فرصت چندانی برای نشان دادن توانایی هایش در جایگاه سرمربی تیم ملی  , نیافت . او هدایت تیم ایران را  در تورنمنت سالگرد انقلاب لیبی بر عهده داشت ... 

 

 

* بیلان حضور ۶ ساله ی حسن حبیبی - حشمت مهاجرانی و اصغر شرفی در تیم ملی ایران :

 

۱ ) صعود به جام جهانی فوتبال ۱۹۷۸

۲ ) صعود به المپیک مسکو  ۱۹۸۰

۳ ) قهرمان جام ملتهای اسیا ۱۹۷۶

۴ ) عنوان سوم جام ملتهای آسیا ۱۹۸۰

۵ ) صعود به دور دوم المپیک مونترال ۱۹۷۶

 

----------------------------------

( بمدت ۱۶ ماه  از شهریور ۱۳۵۷ تا بهمن ۱۳۵۸  فوتبال ملی متوقف بود )