A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

بنفیکا و آث میلان ۱۹۶۳

Eusébio

* اوزه بیو و تراپاتونی .  لحظه ی  ثبت گل اول فینال باشگاه های اروپا ....  ویمبلی - اول خرداد ۱۳۴۲

Eusébio and Giovanni Trapattoni .. Champions League final - Wembley . May 22, 1963

-----------------------------------------------------

 

  یک لحظه و ثبت یک تصویر که به تنهایی گویای هر انچه  که در فینال جام باشگاه های اروپای ۱۹۶۳ رخ داده است می باشد . نمایی بسیار زیبا از قابلیت بی نظیر یکی از بهترین های تاریخ , و ثبت یک شوت منجر به گل .... شاید در نگاه نخست  , چنین بنظر آید که اوزه بیو در امتداد  یک ضربه ایستگاهی یا یک ارسال , از روی زمین بلند شده و بر توپ کوبیده است , اما  چنین نیست .  در این تصویر او پس از یک کورس بلند ۳۰ , ۳۵ متری  وارد محوطه ی جریمه  شد و سپس  با توانی حیرت انگیز , توپ را به زاویه مخالف دروازه میلان کوبید ...!! ... استایل تماشایی و دینامیک او هنگام ضربه , نمایانگر شدت ضربه ی هولناک  اوست ... و یک مدافع که  چون یک شبح , او را سایه به سایه تعقیب میکند .

 

   اگر چه آن روز  , ۲۲ بازیکن توانمند و کارساز  برای فتح بزرگ نلاش کردند اما , نتیجه ی نهایی  تنها در تقابل دو بازیکن تعیین شد . اوزه بیو و جیوانی تراپاتونی .......

 مربی میلان " روکو " نیک میدانست که مهار اسطوره ی پرتغالی , بمعنای خنثی نمودن برنامه و توان هجومی بنفیکا خواهد بود و تنها در این صورت است که  راه کسب موفقیت تیمش هموار خواهد شد  . بنابر این او یک مهاجم را به میانه میدان فراخواند تا تراپ ؛ با آسودگی خیال  تنها مسئول حرکت سایه به سایه با ستاره ی بنفیکا باشد . در نیمه ی نخست , محافظ اوزه بیو تنها یکبار  , لحظه ای غفلت کرد و یک گام از اوزه بیو عقب ماند که نتیجه ان نیز ثبت تنها گل بنفیکا شد . در باقی دقایق  اما او وظیفه ی خود را به بهترین صورت ممکن انجام داد تا اث میلان با دو گل نیمه دوم , برنده ی جام باشگاههای اروپا گردد و این در شرایطی بود که طی دو سال پیش از ان ( ۱۹۶۱ و ۱۹۶۲ ) بنفیکا با تکیه بر نبوغ و خلاقیت اوزه بیو , برنده ی معتبر ترین جام باشگاهی اروپا شده بود . 

 

 هفته نامه ی دنیای ورزش در این رابطه مینویسد :

 قبل از هر دیدار , تیمهای مقابل بنفیکا , وسپله ی پیروزی یا شکست خود را در چگونگی مهار اوزه بیو جستجو میکردند و این یک واقعیت بود و بهترین دلیل ان نیز در طی مسابقه ی فینال جام باشگاه های اروپا در سال ۱۹۶۳ نمایان شد ..... سرانجام اما میلان با برد ۲ بر ۱ , جام را به ایتالیا برد . پیروزی که بزرگترین عامل آن , تنها مهار اوزه بیو بود . او در این دیدار اسیر تراپاتونی ,  مرد سرسخت و مستحکم آث میلان شد .