A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

اینترمیلان ۱۹۶۴ ( قهرمان جام باشگاه های اروپا )

اینترمیلان ۱۹۶۴

* یکروز  حماسی برای باشگاه اینتر میلان , نخستین فتج جام باشگاه های اروپا ,  بترتیب از چپ : ساندرو مازولا , ماریو کوروسو , پترونی , آرماندو پیچی . آریستید گوارنری.........  وین - چهارشنبه ۶ خرداد ۱۳۴۳ ( رنگین شده توسط جام تخت جمشید ) 

Inter Milan won European Cup 1964 .... Praterstadion Vienna - May 27, 1964

From left: Sandro Mazola, Mario Corso, Petroni, Armando Picchi. Aristide Guarneri ......... colored photo by Takhtejamshid cup Website

----------------------------------------------------

----------------------------------------------------

 

   فصل ۶۲ - ۱۹۶۱ باشگاه های ایتالیا , سال تولد مجدد آبی و سیاه های شهر میلان بود . آنها پس از کسب دو عنوان قهرمانی متوالی در سالهای ۵۳ - ۱۹۵۲ و ۵۴ - ۱۹۵۳ , دیگر نتوانسته بودند قهرمان ایتالیا شوند تا انکه به لطف وجود معجزه گری بنام هلینو هررا ( Helenio Herrera ) با کسب ۴۹ امتیاز در پایان هفته ی سی وچهارم مسابقات , بار دیگر بر بلندای فوتبال باشگاهی ایتالیا ایستادند . همان سال اما دیگر باشگاه بزرگ شهر میلان قهرمان جام باشگاه های اروپا شد تا فوتبال ایتالیا نخستین عنوان ارزشمند خود را پس از جنگ جهانی دوم کسب نماید . بنابر این حضور دو تیم بزرگ شهر میلان در مسابقات فصل ۱۹۶۴ باشگاه های اروپا , نوید بخش یک فصل درخشان دیگر برای  علاقمندان فوتبال ایتالیا بود . 

 آث میلان در دور نخست با قرعه ی استراحت مواجه شد در مقابل اما اینتر شروعی  دلپذیر داشت چرا که پس از یک تساوی بدون گل در خانه ی اورتون   قهرمان انگلیس , در میلان با گل جر داکاستا ( Jair da Costa ) یک بر صفر پیروز شد و به دور یک هشتم نهایی صعود کرد . در این مرحله حضور دو تیم قدرتمند بنفیکا و رئال  بهمراه دو تیم بزرگ شهر میلان هیجان خاصی به رقابتها بخشیده بود . خط حمله ی همواره توانمند رئال با نتایج ( ۳-۱ و ۵-۳ ) دینامو بخارست رومانی را در هم کوبید و اینتر میلان نیز با نتایج ( ۱-۰ و ۳-۰ ) موناکو را از پیش روی برداشت . آث میلان نیز با وجود نتیجه ی تساوی ۱ بر ۱ در سوئد برابر نورکوپینگ , موفق شد در خانه با هتریک آلتافینی ۵ بر ۲ پیروز گردد اما بر خلاف صعود این سه مدعی , بنفیکا شکست سختی را برابر دورتموند قهرمان المان پذیرا شد و از دور مسابقات حذف گردید . انتشار خبر شکست ۵ بر صفر بنفیکا  در دورتموند ,  اروپا را در یک شوک بزرگ فرو برد .

 شگفتی دوم اما در مرحله ی یک چهارم نهایی رقم خورد و آن حذف مدافع عنوان قهرمانی " آث میلان " توسط رئال بود که در همان مسابقه رفت در مادرید با نتیجه ۴ بر ۱ تعیین شد چرا که برد ۲ بر صفر در میلان , هرگز کافی نبود . . برای شهر میلان , حذف قرمز و مشکی ها بسیار ناگوار بود اما آنها هنوز یک امید دیگر داشتند . اینتر میلان و اندیشه های هلینو هررا .... چرا که ابی و مشکی ها در بلگراد دو بر صفر بر پارتیزان غلبه کردند و در میلان نیز برد خود را با نتیجه ۲ بر ۱ تجدید نمودند . بنابر این در نیمه نهایی , اینتر می بایست به مصاف دورتموند برود و رئال نیز حریفی نچندان سرسخت بنام اف سی زوریخ را ملاقات کند . 

 در ان سالها دورتموند حکومتی خلل ناپذیر در فوتبال بشگاه های آلمان داشت آنها علاوه بر فتح مسابقات باشگاه ها در جام حذفی آلمان نیز تا فینال پیش رفته بودند بنابر این , حذف کننده بنفیکا تیمی بسیار قدرتمند بود اما اینتر در دورتموند معجزه کرد و پا بپای هر دو گل  المانها , دو بار نیز دروازه انها را فتح نمود تا با یک تساوی 2 بر 2 , به استقبال بازی برگشت برود . در میلان , همگان از ساعتها پیش از مسابقه  برای پیروزی اینتر  به نظاره نشسته بودند و در پایان ,  اینتر به انچه نیاز داشت رسید . انها با گلهای ساندرو مازولا ( Sandro Mazzola ) و جر داکاستا ۲ بر صفر , دورتموند شگفتی ساز را حذف کردند و یک پای فینال شدند . در سوی دیگر این رقابت شانه به شانه ,   رئال با خاطری اسوده پیروزی خود را مقابل زوریخ با دو برد ( ۲ بر ۱ و ۶ بر صفر ) جشن گرفت تا پای دیگر فینال نیز مشخص گردد . 

 روز ۲۷ می ۱۹۶۴ در پایتخت اطریش ( وین ) رئال مادرید  هفتمین مسابقه ی فینال جام باشگاه های اروپا را آغاز کرد به این امید که اینبار نیز فاتح جام باشد   تیم جوان اینتر که با تکیه بر مازولا , گوارنری , سوارز , ماریو کورسو ..... در مقابل با بازیکنان بزرگ و با تجربه ای چون دی استفانو , جنتو , پوشکاش , آمانسیو , سانتاماریو .... روبرو شد .  هر دو تیم با شیوه ای رایج ( ۵ ۲ ۳ ) بازی با پنج مهاجم , مقابل یکدیگر صف ارایی کردند و از همان ابتدا نیز نبردی سخت و تهاجمی میان دو گروه اغاز شد اما پایداری خط دفاع هر دو تیم  مانعی در راه  فرو ریختن دروازه ها بود تا انکه  ساندرو مازولا , دو دقیقه مانده به پایان نیمه نخست ,  افسانه ی شکست ناپذیری  رئال را باطل کرد .... یک شوت تماشایی او از پشت محوطه جریمه به کنج  سمت راست دروازه فرو رفت وسپس لرزش تور .........

 بچه های مونز ( Miguel Muñoz ) مربی رئال در نیمه دوم از همان لحظه ی اول آتش بپا کردند اما اینتر , تیمی بود که بخاطر قدرت دفاع شگفت اورش , فوتبال ایتالیا را به فوتبال دفاعی و پولادین شهره کرده بود   .... پس از گذشت ان دقایق سخت و دشوار نوبت به " آئوریلیو میلانی " سنتر فوروارد اینتر , رسید که یکبار دیگر در دقیقه ی ۶۱  با یک شوت زمینی از پشت محوطه جریمه دروازه رئال  بگشاید . این گل اتشی  بر خرمن ستارگان  رئال  شد و انها سرانجام روی یک ضربه ای کرنر با حرکتی بسیار زیبا و آکروباتیک توسط فلو ( Felo - بغل راست رئال )  توپ را به سه کنج بالای دروازه اینتر کوبیدند و اینگونه فاصله را به حداقل رسید اما در اوج حملات مهاجمان مادرید ,  یک اشتباه عجیب از دفاع پر سابقه ی رئال ,  این فرصت را به جوان اول اینتر " مازولا "  داد تا در دقیقه ۷۶ پس از  یک توپ ربایی زیبا با دروازه بان تک به تک شود و سپس , هوشیارانه توپ را به گوشه ی دروازه بفرستد  . گلی که  بخت رئال را برای فتح مجدد جام باشگاه های اروپا  به حداقل رساند .در پایان دیگر نتیجه ای بدست نیامد تا ایتالیا و بویژه شهر میلان غرق در غرور و شادی شود . این نخستین قهرمانی  اینتر در رقابتهای معتبر جام باشگاه های اروپا بود .           

 

        

 

 

 

---------------------------------

Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - inter milan champions league - inter milan champions league - Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - inter milan champions league - inter milan champions league  - Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - inter milan champions league - inter milan champions league Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - inter milan champions league - inter milan champions league Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - inter milan champions league - inter milan champions league Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - inter milan champions league - inter milan champions league Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - Inter Milan1964 European Cup - inter milan champions league - inter milan champions league