A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

حسن روشن

حسن روشن

* جاودانه ای فوتبال ایران , استاد حسن روشن عزیز ............ عکاس :  استاد علی کاوه 

==================================

==================================

 

  هوش و استعداد در چهره اش موج میزند ....... صراحت در کلامش نمایان است  و پاسخ هر سوالت را میداند  همانگونه که , سریع ترین راه رسیدن به هر دروازه ی را میدانست . اسطوره و کاپیتان محبوب باشگاه تاج ( استقلال ) را , همگان دوست میدارند . چرا که میتوانست بیکباره , بزرگترین دروازه بان های جهان را مغلوب هنر خویش سازد و اینگونه , قلب هر ایرانی را تسخیر نماید   بواقع که تا به امروز , فوتبال ما  کمتر چنین نبوغی را شاهد بوده است .

 

  حسن روشن , روزگار را با افتخارات دوران جوانی اش سپری میکند .  استقلال , تیم ملی , رایکوف ... نامهایی هستند که  همواره در قلبش جای دارد . حافظه اش نیز عالی است و بروشنی جزء به چزء آن روزها را بخاطر دارد . او را جرزینهو یا گارینشای فوتبال ایران میدانستتند اگر چه که خود  میگوید در فوتبال الگویی نداشته  و همواره بر ان بوده  که از هر مهاجم بزرگی , نکته ای بیاموزد . 

 فوتبال حسن روشن ,  مخلوطی از آشنایی و تبحر با چند رشته ی متنوع ورزشی بود . دو و میدانی , ژیمناستیک , کشتی .... و .... او پیش از انکه یک ستاره ی مطرح باشگاهی شود با اصول و مبانی این رشته ها آشنا شد و از مواهب هر کدام بهره مند گشت . سال ۱۳۵۶ , او طی یک برنامه ی تلویزیونی تحت عنوان قهرمان ما , که  تعدادی از چهره های ملیپوش نیز  در آن حضور داشتند , توانست در ماده ی پرش ارتفاع  بالاتر از سایرین از مانع ۱/۸۵ متر عبور نماید ! .... که براستی تحسین برانگیز بود .  پس از او دروازه بان شایسته و خوش قد و قامت فوتبال ایران , منصور رشیدی عزیز , حد نصاب ۱/۸۰ را ثبت کرد و سپس سایرین ... یک ماه پس از ان , او با ثبت دو گل ارزشمند در تساوی ۲ بر ۲ مقابل کره جنوبی , ایران را از یک غافلگیری بزرگ در مسیر آرژانتین ۷۸ رها نمود .  یک گل خودرو با ضریب هوش بالا و دو پایی که بقول خود استاد , همه ای سرمایه اش بود و با همانها , ایران را برای نخستین بار به جام جهانی فوتبال برد . 

 

 و تاج ( استقلال ) که همواره در عمق احساسات او جای دارد ... حسن روشن عزیز , از معدود ستاره های دهه پنجاه  ماست که از همان ابتدا فوتبال را با تیم های پایه باشگاه تاج ( نوجوانان و جوانان )  آغاز کرد و بی وقفه و گام به گام , تا بالاترین سطح ممکن و بستن بازوبند کاپیتانی آبی های محبوب ,  رشد و پیشرفت نمود و براستی که او را می بایست , حاصل سازندگی و یا  " بهترین محصول نهایی " برای بزرگترین و مجهزترین باشگاه ورزشی آن روزهای ایران و آسیا دانست .

حسن روشن

* نمایی بیادماندنی  از گل زیبا و تماشایی , حسن روشن عزیز ......  تاج و هما -  امجدیه ۱۶ آبان ۱۳۵۵ - او بارها به تیمهای مطرح باشگاهی ما از جمله , عقاب , پرسپولیس , شهباز , پاس , سپاهان , بانک ملی ...... گلهای چنین زیبا و خلاقانه زد  که گواهی دیگر بر نبوغ و استعداد کم نظیر اوست . 

===========================

 

   با یک نگاه  به نامهای بزرگ باشگاه تاج طی  دهه های چهل و پنجاه شمسی . نمایان میگردد که اغلب عزیزان حاصل سازندگی باشگاه هایی چون راه آهن , آرارات , پاس , کیان , برق ...... بوده اند اما در این جمع پر ستاره . حسن روشن عزیز یک نمونه ی کم نظیر است . او با تاج رشد کرد و به تمام افتخارات باشگاهی ممکن در سطح ایران دست یافت . جام تخت جمشید , جام حذفی ایران , جام باشگاههای تهران , جام اتحاد , جام دوستی ........ و شاید تنها در کلکسیون افتخارات استاد , جای یک فتح جام باشگاه های اسیا خالی باشد که البته در ان دوره ی ۷ ساله حضور وی  در تاج , این رقابتها برگزار نشد که با توجه به اعتبار آن روزهای فوتبال باشگاهی ایران , در صورت برگزاری جام باشگاه های اسیا ,  ان عنوان نیز به جمع افتخارات فراوانش افزوده میشد . 

 فرزند شایسته ی ایران , استاد نازنین و مهربان جناب حسن روشن عزیز , درودهای بی پایانمان را پذیرا باشید .