A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

عزیز اصلی

عزیز اصلی

* دروازه بان شهیر تاریخ فوتبال ,  زنده یاد عزیز اصلی ....................   استادیوم امجدیه - خرداد ۱۳۴۷

=============================

 

  پنجاه و پنج سال قبل ,  ان روزها که فوتبال مان در آرزوی یافتن اعتبار و جایگاهی مناسب در فوتبال قاره  بسر می برد . دروازه بانی طلوع کرد که بغایت شجاع  , بلند پرواز و البته  چابک بود .  پاییز ۱۳۴۲و هنگامه ی مسابقات انتخابی المپیک توکیو , حضور عزیز اصلی , براستی همانند یک موهیت  بود که چهارچوب دروازه ی ایران را استوار تر از پیش  ساخت . یک استعداد  کم نظیر با فیزیکی قابل توجه همانند یک دونده ی سرعت و بدنی چابک و نرم  همانند یک ژیمناست .... خود او در این باره  میگوید :   

 همواره میدانستم که اگر ارج و قربی در ورزش باشد , بواسطه ی روح پاک آن است و شاید باور نکنید که اگر بگویم  هیچگاه برای " قهرمانی " ورزش نکردم . البته انکار نمیکنم که گاهی در جوانی , سودای قهرمانی را در سر می پروراندم  . این که سرانجام روزی در قلبها جای داشته باشم و هزاران تن , مرا با فریادهایشان مورد تشویق و تحسین قرار دهند اما در وهله ی نخست , ورزش میکردم چون آن را بسیار دوست داشتم . بنابر این فرقی نمیکرد در چه رشته ای ........  گاهی دونده بودم , گاهی  کشتی میگرفتم و گاه نیز  والیبال , فوتبال ..... و ..... 

 این جمله های عزیز آقا است , آن گاه که هفته نامه ی پر تیراژ اطلاعات هفتگی , از او خواست که خاطراتش را به رشته ای تحریر در آورد . او را میتوان به اختصار چنین توصیف کرد دروازه بانی که ویژگی هایی  , مختص به خود را داشت .  عزیز آقا چه از بعد روحی و چه از نظر شیوه ی دروازه بانی ,  با  سنگربانان هم دوره خود تفاوت داشت . گروهی شیفته اش بودند و ویژگی هایش را تحسین میکردند و گروهی نیز  روش او را  نمی پسندیدند  . یک دروازه بان که گاه  مقتدردانه  از مرزهای  آسیا عبور مینمود و همسان بزرگترین دروازه بانان دنیا نشان میداد و گاه نیز فاقد ان ویژگی های  درخشان ......

  اوج فوتبال ملی عزیز آقا را میتوان  طی یکدوره ی متوالی ۵ ساله ی , جستجو کرد . او با آغاز رقابتهای انتخابی فوتبال المپیک توکیو ( پاییز ۱۳۴۲ ) بعنوان فرد نخست  جهت حراست از دروازه ای ایران انتخاب شد و این عنوان را تا  بهار بیادماندنی سال ۱۳۴۷ و فتح خاطره انگیز جام ملتهای اسیا ۶۸ حفظ نمود . عزیز اصلی از اعضای مهم و کلیدی  همان نسلی است که فوتبال ما را بلند آوازه کرد و بر قله ی آسیا نشاند . روحش شاد و یادش همواره گرامی باد . 

 

========================

* این تصویر زیبا که درست چند روز " شاید کمتر از یک هفته "  پس از فتح جام ملتهای آسیا ۱۹۶۸  ثبت شد , اثر عکاس فقید استاد " ایوب کلانتری " می باشد .