A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

پرسپولیس و دارایی ۱۳۵۸ ( جام اسپندی )

پرسپولیس جام اسپندی

* پرواز زیبای محمود خوردبین  در تقابل با مدافع دارایی مارکار نرسسیان ....       امجدیه - خرداد ۱۳۵۸

=============================

 

روزی که  ایرانپاک به داد مقدس زاده رسید ... !! 

 

 برای مدتها پس از انقلاب اسلامی , فضای رقابتهای فوتبال باشگاهی تهران , ملتهب بود .... یک اشتباه از سوی داور و یا مسئولان برگزار کننده , میتوانست به بروز یک فاجعه از جمله هجوم تماشاگران  و یا نا تمام ماندن مسابقه و  ...  بیانجامد . موردی که در ان سالها , چند باری تکرار شد  ....  مسابقه فوتبال میان پرسپولیس و دارایی در چهار چوب رقابتهای دوستانه باشگاهی جام شهید مهدی اسپندی که در بهار و تابستان ۱۳۵۸ برگزار شد  نیز , یکی از همین موارد بود که خوشبختانه ختم بخیر شد ... مسابقه ی که قضاوت آن بر عهده ی داور سرشناس ورزش ایران استاد عباس مقدس زاده بود که محمود خوشخوان و مهدی ابراهیم زاده , نیز  او را در امر قضاوت یاری میکردند .

 

  امجدیه - پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۵۸ , تیمهای  پرسپولیس و دارایی در شرایطی که اغلب بازیکنانشان از معضل نا آمادگی در رنج بودند , در حضور بیش از ۲۰ هزار تماشاگر پر شور , مقابل  یکدیگر صف آرایی کردند . در ترکیب سرخپوشان  پروین , دکتر زادمهر و علیرضا حیدری به همان دلیل که ذکر شد (  نا آمادگی ) غایب بودند و دکتر دادکان نیز  در سوگ پدر عزادار ... 

 در جمع بازیکنان دارایی نیز بجز دو سه تن (  حمید علیدوستی ,  حسین حسینی , محمد محبی  .... )  اغلب از امادگی بدور بودند ... این مسابقه تا دقیقه ۳۵ , در شرایطی تقریبا برابر در  جریان بود که یک توپ از سمت چپ ,  روی دروازه دارایی ارسال شد . دروازه بان  حسین راغفر و از پرسپولیس  حمید درخشان همزمان  به هوا بلند شدند اما هیچیک موفق نبودند و توپ ,   پشت سرشان به دستان  مدافع دارایی " ماشالله زاده " برخورد کرد . در همین موقع بود که بیکباره فریاد پنالتی , پنالتی , فضای امجدیه را پر نمود . گروهی از تماشاگران , بویژه بخش مقابل جایگاه که احساسی تر بودند  قصد ورود به  زمین را داشتند که تعدادی از بازیکنان پرسپولیس , بهمراه چند تن از ماموران انتظامی  به سمت انها رفته و با صحبت و گفتگو  مانع از ورودشان شدند .   

 

  با توجه به سبقه ی داوری مقدس زاده برای پرسپولیس , در نگرفتن پنالتی , شرایط بگونه ای بود که از آن پس احتمال هر حادثه ی می رفت . دو روز بعد , هفته نامه کیهان ورزشی در این رابطه نوشت :

  بازهم مقدس زاده و باز پرسپولیس و باز سناریو تکراری پنالتی ... واقعیت این است که مقدس زاده برای توجیه این مسئله , حرف درست و حسابی تحویل نداد .. و باز واقعیت تردید ناپذیر آنکه توپ به دست ماشالله زاده خورد و ظاهرا  یکی از کمک داورها ( محمود خوشخوان ) نیز برخورد توپ به دست ماشالله زاده را دیده بود .   

 

 گروهی از تماشاگران که بشدت از این موضوع دلگیر بودند پا را  فراتر نهاده و منصور امیر آصفی را که آن روزها مسئول برگزاری مسابقات بود , مقصر  پنالتی از دست رفته  میدانستند ... شرایط ویژه ای پدید امده بود و فصای سکوها بسیار بسیار ملتهب .... چنانکه که هر لحظه , همگان نگران هجوم هزاران تماشاگر بودند . هنگامی که سوت پایان نیمه نخست به نشانه ی  تساوی صفر بر صفر  نواخته شد , تماشاگران روبروی جایگاه , مجدد  قصد ورود به داخل زمین را داشتند  ... که زنده یاد محراب شاهرخی و سروان آزیداهاک ( مسئول انتظامات امجدیه )  به همراه یکی دو تن از  قدیمی های پرسپولیس از جمله اصغر ادیبی , به سمت هواداران دو آتیشه پرسپولیس رفتند و از انها خواستند که خویشتن دار باشند و اجازه دهند تا  بازی روال طبیعی اش را طی کند .

 زنده یاد محراب همان روز به کیهان ورزشی گفت :  در بین دو نیمه بسوی تماشاگران روبروی جایگاه رفتم  و به آن ها گفتم  قبول دارم  داوری در نیمه اول  بویژه در مورد پنالتی ماشاالله زاده ,  ناعادلانه بود  اما اجازه دهید جریان بازی ادامه پیدا کند ,  محراب سپس ادامه داد : حق با تماشاگر است . تماشاگر میخواهد همه چیز عادلانه تمام شود هم برای دو تیم و هم برای داور 

  نیمه دوم آغاز شد ... پرسپولیس مداوم حمله میکرد اما , نتیجه نمیگرفت ... و همگان در آن  اندیشه که اگر پرسپولیس  پیروز از زمین خارج نشود . ممکن است رای داور در رابطه با نگرفتن پنالتی نیمه نخست , بسیار سنگین تمام شود .ان روز بهمن بهلولی داور مطرح دهه ۶۰ شمسی  نیز در امجدیه حاضر بود . او  برابر پرسش کیهان ورزشی در مورد صحنه ی پنالتی , از دادن پاسخ صریح خود داری کرد و اعلام نمود که ان صحنه را ندیده است  ....

 مقدس زاده همان داوری بود که چهار سال قبل نیز در رقابتهای جام تخت جمشید مقابل سپاهان , صفر ایرانپاک را بجرم اهانت به داور ( که بسیار بعید بنظر می آمد ) اخراج کرده بود . رای او  محرومیتی چند جلسه ای  برای مهاجم صمیمی پرسپولیس در پی داشت  که تا ان روز آقای گل جام تخت جمشید بود . آن محرومیت و پذیرش ان حکم , چنان بر گلزن احساسی پرسپولیس  گران امد که , دیگر  پس از ان نتوانست از نظر روحی  به شرایط قبل بازگردد .

 

صفر ایرانپاک

* داور عباس مقدس زاده , ایرانپاک را به جرم اهانت به داوری اخراج میکند ... پرسپولیس و سپاهان - امجدیه . خرداد ۱۳۵۴ 

==================================

 

 حالا تماشاگر قصد دارد به زمین  مسابقه هجوم بیاورد و داور را  بابت  حق تضعیع شده تیم اش ,  تنبیه کند .  و سرانجام , همان ایرانپاک , به داد مقدس زاده میرسد و فضای بسیار ملتهب آن روز امجدیه را , آرام میکند  .

 ابتدا هافبک توانای سرخپوشان حمید درخشان که از خوبهای ان روز زمین بود , توپی را   " هوشیارانه "  به زمین دارایی و پشت سر مدافعان ارسال نمود   بگونه ای که در چند قدمی خارج از محوطه جریمه ,  ما بین  ایرانپاک و حسین راغفر , قرار گرفت . هر دو قصد داشتند که قبل از دیگری به توپ رسیده و ابتکار عمل را در اختیار  بگیرند  ... . دروازه بان سعی داشت با پا , توپ را از مقابل پای مهاجم دفع کند که در این امر ناموفق بود و ایرانپاک از تعلل اش بهره برد و توپ را به زاویه راست دروازه دارایی فرستاد .  این گل  فضای امجدیه را تغییر داد تا خیال همگان آسوده گردد  .

 

 آن روز مسابقه دارایی و پرسپولیس ,  سرانجام با همین تک گل کاپیتان صفر پایان یافت ....  هفته نامه ی کیهان ورزشی در شرح وقایع پایانی  اشاره میکند : سروان آزیداهاک ( مسئول انتظامات امجدیه ) که همچنان نگران به سمت و سوی سکوها  مینگریست  گفت :

 مسابقه ی بسیار حساسی بود بویژه از سمت پرسپولیسی ها چون انها پیروزی تیمشان را میخواستند و بس ... و پرسپولیس نیز بابت احساسات خود بازی کرد بنظر من در چنین شرایطی که داور اشتباه میکند نبایست تماشاگران به داخل زمین بیایند و نظم مسابقه را برهم بزند بلکه تماشاگران خودشان باید اداره کننده مسابقه باشند . 

 محمد صالحی داور سرشناس فوتبال ایران نیز در پایان مسابقه گفت : اگر می خواهیم فوتبال خوبی داشته باشیم باید داوران ,  تماشاگران , مسئولان و ... همه و همه دست به دست هم بدهیم تا فوتبالمان پیشرفت سابق را دنبال کند . اگر تماشاگران برابر اشتباه داور گذشت کنند , هرگز جنجال برپا نمیشود و داور ها هم کمتر اشتباه میکنند .  

 اما شاید زیباترین بخش پایانی مسابقه پرسپولیس و دارایی , آنجا بود که زنده یاد محراب شاهرخی به سمت تماشاگران هوادار تاج ( استقلال ) رفت و برای دقایقی با انها صحبت کرد . کیهان ورزشی در این رابطه مینویسد :  سخنان محراب در پایان مسابقه  با استقبال تماشاگران هوادار استقلال مواجه شد بگونه ای که بیکباره  شعار محراب دوستت داریم ... محراب دوستت داریم ... از سوی تماشاگران استقلال بلند شد ... و این حسن ختامی زیبا برای یک روز فراموش شده اما پر ماجرای فوتبال باشگاهی تهران بود .