A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

لیورپول ۱۹۷۷

لیورپول ۱۹۷۷

 * لیورپول برنده ی جام باشگاه های اروپا فصل ۷۷ - ۱۹۷۶ ....      استادیوم المپیک رم - خرداد ۱۳۵۶

=======================

 

 سرخپوشان لیورپول , در روزی که یک آلن سمونسن مهار نشدنی در اردوی گلادباخ حضور داشت , موفق شدند برای نخستین بار و با شایستگی تمام ,  فاتح رقابتهای جام باشگاه های اروپا شوند . ان روز لیورپول سومین باشگاه انگلیسی بود که فینال  اروپا را تجربه می کرد و از سوی دیگر انها دومین تیم فاتح مسابقات جام باشگاه های اروپا بودند . و اگر چه از این حیث پس از منچستر یونایتد قرار گرفتند اما .  به راحتی ا از صدر مسابقات جام باشگاه ها دور نشدند و طی هفت سال  ۳ بار دیگر , معتبر ترین  جام  باشگاهی اروپا را بالای سر بردند .  

  سرانجام تلاشها نتیجه داد و سرخپوشان لیورپول به قله ی فوتبال اروپا رسیدند . انها ابتدا در فصل ۱۹۷۶ , فتح جام یوفا را تجربه کردند و در کمتر از یکسال به بزرگترین افتخار ممکن در سطح فوتبال اروپا دست یافتند تا کلکسیون افتخاراتشان تکمیل گردد . برد ۳ بر ۱ برابر بوروسیا مونشن گلادباخ که در ورزشگاه المپیک رم بدست امد  , شهر لیورپول را غرق در شادی و سرور نمود . هدایت تیم فوتبال باشگاه لیورپول بر عهده ای " باب پیسلی " بود که با حضورش از شهریور ماه  ۱۳۵۳ ,  روحی تازه در کالبد سرخها دمیده بود .  

 در آن روز بیادماندنی لیورپول از وجود دو بال متحرک و خستگی ناپذیر بنامهای یان کالاگان در سمت راست  و ری کندی در چپ  بهره میبرد که هر دو بصورت  پیوسته برای دو مهاجم هدف ( استیو های وی و کوین کیگان ) توپ سازی میکردند  . میانه میدان لیورپول نیز همانند همیشه جولانگاه دو هافبک توانا و دونده بنامهای تری مک درموت و جیمی کیس بود . مک درموت همان هافبک جوانی بود که هم زمان با حضور " باب پیزلی " و با نظر او به لیورپول پیوست و نخستین گل  فینال را , با یک جابجایی سریع بنام خویش ثبت کرد .نیمه نخست با همین یک گل پایان یافت . 

    

لیورپول ۱۹۷۷* تیم تاریخ ساز باشگاه لیورپول ( ۷۷ - ۱۹۷۶ ) تحت هدایت باب پیسلی , شایسته ها از راست :

ایستاده :رون موران ( مربی ) , ری کلمانس , فیل تامپسون , جان توشاک , استیو های وی , جوئی جونز , مک دوئل , تری مک درموت , ری کندی , جیمی کیس , جو فاگان ( مربی )

نشسته : کوین کیگان , پیتر کورماک , هال , فید کلاف , امیلین هاگز ( کاپیتان )  , باب پیزلی ( سرمربی ) , یان کالاگان , تامی اسمیت , فیل نیل 

==========================

 

 

 در نیمه ی دوم بوروسیا موفق شد با گل زیبای آلن سیمونسن دانمارکی که آن روزها , مرد سال فوتبال اروپا نیز بود , نتیجه را برابر کند و بجز آن سیمونسن یکبار دیگر نیز تا یک قدمی دست یابی به گل دوم پیش رفت اما بهر روی توپ او از کناره ی دروازه ی لیورپوول راهی خارج شد . از این پس اما دیگر توپ و میدان بسود لیورپول به گردش در امد .

 

 ابتدا یک ضربه کرنر و یک هد محکم روی تیر اول , باعث شد تا مدافع پیش تاخته لیورپول " تامی اسمیت "  نتیجه را ۲ بر یک کند  و سپس اعلام یک ضربه پنالتی در دقیقه ۸۲ , موجب شد تا نتیجه  ۳ بر یک بسود لیورپول شود .

 

لیورپول ۱۹۷۷

* لیورپول و جشن بازگشت به خانه ..........              خرداد ۱۳۵۶ - عکاس جو نیاری 

Liverpool and back home celebration .. Photographer : joe neary - May 1977

=============================