A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

سهام میر فخرایی

سهام میر فخرایی

*  سهام میر فخرایی عزیز ........       استادیوم امجدیه ( جام تخت جمشید ) - مرداد ماه ۱۳۵۷

----------------------------------------------

----------------------------------------------

 

 

 

 * استاد سهام الدین میر فخرایی ....

===========

   مدافع شایسته و توانای فوتبال دهه ی ۵۰ شمسی , عضو تیم ملی  در رقابتهای المپیک تابستانی مونترال و انتخابی جام جهانی آرژانتین , با عناوین و افتخارات متعدد .... شاگرد خلف استاد فقید پرویز دهداری  از خوشنام ترین بازیکنان جام تخت جمشید و مکتب  اخلاق مدار  باشگاه هما  . از ویژگی های فنی سهام میر فخرایی میتوان به خوش فکر بودن , تسلط روی بازی هوایی , بویژه روی ارسالهای بلند   و از ویژگی های فردی نیز میتوان به خونسردی و منضبط بودن او و اشاره کرد .

 سهام میر فخرایی از همان آغاز در یکی از تیم های فوتبال پایه ی باشگاه شاهین , تحت تعلیم استاد پرویز دهداری قرار گرفت و بسیار زود نیز , نظر او را بخوبی جلب کرد آنگونه که شاگرد محبوب او شد  چرا که از همان ابتدا به حسن اخلاق شهره بود و بر این پایه  همواره مورد تایید و تحسین پرویز دهداری قرار داشت  . هفته نامه دنیای ورزش در سال ۱۳۵۱ در این باب ,چنین اشاره ای دارد : 

 آنچه که بجز موقعیت دلپذیرش در داخل میدان , موجب رضایت دهداری از او شده  انظباطی است که در حد عالی در نحوه رفتارش پدیدار است . چون جز اینکه با انظباط ترین یار تیمش بحساب می آید , انسانی است محجوب و در نهایت افتادگی و بهمین خاطر در نزد دوستان خود نیز , دارای محبوبیت فراوان است . 

 همانگونه که اشاره شد , سهام میر فخرایی فوتبالش را با جوانان باشگاه شاهین آغاز نمود .... سپس یک دوره ی کوتاه در باشگاه " ایران ما " توپ زد تا آنکه با تشکیل  تیم گارد , مجدد شاگرد استاد پرویز دهداری شد . در ادامه  با نام هما در مسابقات  حضور یافت و در شرایطی که همچنان در اوج بود و بازوبند هما را نیز بر بازوی خویش داشت به پانزده سال حضور درخشان باشگاهی اش , خاتمه داد .  

 تصویر فوق مرتبط است با رقابتهای ششمین دوره ی جام تخت جمشید , میان هما و شهباز که استاد سهام میر فخرایی قصد دارد  توپ را از دسترس مهاجم جوان شهباز ( جمشید نصیری ) دور نگاه دارد .  امان الله نقدی دروازه بان شایسته ی هما نیز , در پشت  آنها حضور دارد . بهترین ها را برای استاد سهام میر فخرایی آرزومندیم .  

 Ù‡Ù…ا و بانک ملی هفته بیست و یکم لیگ دوم تخت جمشید

 * همای خاطره انگیز جام تخت جمشید که  قلب دفاع آن , با حضور استاد سهام میر فخرایی آرام میگیرد  . تک گل پیروزی بخش او برابر بانک ملی  , هما را  یک هفته مانده به پایان در جایگاه دوم رده بندی باشگاه های ایران نشاند  .  

 

 -----------------------------

* در آینده مقاله ای کامل در مورد استاد سهام میر فخرایی عزیز , ارائه خواهد شد . 

 

 

   

انگلستان و اسکاتلند ۱۹۶۷

تیم ملی انگلستان ۱۹۶۷

شایسته ها از راست : بابی مور( C ). جرج کوهن , جف هورست , آلن بال , ری ویلسون , گوردون بنکس , بابی چارلتون ... ویمبلی - ۲۶ فروردین ۱۳۴۶

================================

 

 کارشناسان عقیده دارند ,  بیش از نیم قرن است که جزیره در عطش فتح مجدد جام جهانی میسوزد . چرا که تا امروز  دیگر آن تیم رویایی سال ۶۶ ,  مشاهده نشده است . یک گروه توانا که از درون دروازه تا پیشانی خط حمله , ستاره باران بود و سرشار از انگیزه برای خواستن و کسب موفقیت ....... بچه های شاد و خوش پوش نسل بیتلز , دیگر تا همیشه ی تاریخ , سیمایی جاودانه یافته اند با آن لبخند های ساده و دلنشین و توپ های چرمین سرخ و استوک های دست دوز و یک دنیا خاطره و نوستالژی که چون یک اثر هنری فاخر میدرخشد . 

  تصویر فوق  مرتبط است با استادیوم خاطره انگیز ویمبلی و رقابت انگلستان و اسکاتلند در چهار چوب مسابقات انتخابی یورو ۶۸ که در یک رویداد هیجان انگیز و پر گل , قهرمان جهان   با نتیجه ۳ بر ۲ برنده از زمین خارج شد . در تاریخ فوتبال ملی جزیره , رقابت با اسکاتلند از سبقه ی بس طولانی برخوردار است . آنگونه که  انگلستان , بیشترین بازی ملی را تا امروز  ,برابر   اسکاتلند ثبت کرده ...  این تصویر مرتبط با هشتاد و چهارمین رویارویی دو همسایه است . در این رابطه استاد فقید داریوش اسداللهی , صاحب مقاله ای کامل و ارزشمند می باشد که در اینده ارائه خواهد شد . 

 

 

 

 

تیم جوانان ایران ۱۹۷۲

جوانان ایران ۱۹۷۲

* تیم جوانان ایران ( فروردین ۱۳۵۱ )  شایسته ها بترتیب از راست :

ایستاده : استاد پرویز ابوطالب ( مربی ) , مسعود مژدهی , عباس نوین روزگار , علیرضا خورشیدی , محمد صادقی , منصور کاویانپور , نصرالله عبداللهی , جواد الله وردی , ناصر سلیمی و منصور رشیدی

نشسته : دکتر حسین راغفر , علیرضا عزیزی , حمید لواسانی , داود میر طوسی , اسماعیل حاج رحیمی پور , جهانگیر فتاحی , حسین جعفری , حمید خوش نیت , عباس ترکان 

---------------------------------------------------

Iran Youth U20 Team - Bangkok Asian Youth Championship 1972 . The coach of the Iranian team is Parviz Abutaleb . At the end Iran was third 

 

 سبزهای جوان .......

=======

  فروردین ماه ۱۳۵۱ , تیم منتخب جوانان ایران تحت هدایت استاد پرویز ابوطالب , در صدد حضور شایسته در چهاردهمین دوره رقابتهای سالانه ی جوانان آسیا بود . تایلند میزبان این دوره مسابقات  و محل برگزاری نیز ورزشگاه ملی بانکوک بود . تیم ایران اما  در پایان با  رتبه ی سوم رقابتهای جوانان به ایران بازگشت . بطور کلی تیم ایران در این دوره رقابتها با مشکلات فراوان روبرو شد از ان جمله میتوان به مصدومیت نابهنگام اندرانیک اسکندریان و   ممانعت مسئولان برگزار کننده  از حضور سه بازیکن اصلی تیم ایران  بنامهای نصرالله عبداللهی ( کاپیتان ) , منصور رشیدی و حمید لواسانی اشاره کرد که موجب  ,  تغییرات  پیش بینی نشده  در آرنج تیم ایران شد . 

 از میان حاضران در تصویر , ۱۰ بازیکن تجربه ی اردوی تیم ملی بزرگسالان را در کارنامه خویش دارند و چهار بازیکن نیز عضوی از تیم ملی یزرگسالان  در رقابتهای جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین  بوده اند ....  سایرین نیز اغلب حضوری موثر و گاه درخشان در فوتبال باشگاهی داشته اند .      

 

 

 

 

 

------------------------------

Iran national u20 at 1972 - Iran national U20 at 1972 - Iran national under-20 1972 - Iran national under-20 1972 - Iran national u20 at 1972 - Iran national U20 at 1972 - Iran national under-20 1972 - Iran national under-20 1972 Iran national u20 at 1972 - Iran national U20 at 1972 - Iran national under-20 1972 - Iran national under-20 1972 Iran national u20 at 1972 - Iran national U20 at 1972 - Iran national under-20 1972 - Iran national under-20 1972 Iran national u20 at 1972 - Iran national U20 at 1972 - Iran national under-20 1972 - Iran national under-20 1972 

بنفیکا و آث میلان ۱۹۶۳

Eusébio

* اوزه بیو و تراپاتونی .  لحظه ی  ثبت گل اول فینال باشگاه های اروپا ....  ویمبلی - اول خرداد ۱۳۴۲

Eusébio and Giovanni Trapattoni .. Champions League final - Wembley . May 22, 1963

-----------------------------------------------------

 

  یک لحظه و ثبت یک تصویر که به تنهایی گویای هر انچه  که در فینال جام باشگاه های اروپای ۱۹۶۳ رخ داده است می باشد . نمایی بسیار زیبا از قابلیت بی نظیر یکی از بهترین های تاریخ , و ثبت یک شوت منجر به گل .... شاید در نگاه نخست  , چنین بنظر آید که اوزه بیو در امتداد  یک ضربه ایستگاهی یا یک ارسال , از روی زمین بلند شده و بر توپ کوبیده است , اما  چنین نیست .  در این تصویر او پس از یک کورس بلند ۳۰ , ۳۵ متری  وارد محوطه ی جریمه  شد و سپس  با توانی حیرت انگیز , توپ را به زاویه مخالف دروازه میلان کوبید ...!! ... استایل تماشایی و دینامیک او هنگام ضربه , نمایانگر شدت ضربه ی هولناک  اوست ... و یک مدافع که  چون یک شبح , او را سایه به سایه تعقیب میکند .

 

   اگر چه آن روز  , ۲۲ بازیکن توانمند و کارساز  برای فتح بزرگ نلاش کردند اما , نتیجه ی نهایی  تنها در تقابل دو بازیکن تعیین شد . اوزه بیو و جیوانی تراپاتونی .......

 مربی میلان " روکو " نیک میدانست که مهار اسطوره ی پرتغالی , بمعنای خنثی نمودن برنامه و توان هجومی بنفیکا خواهد بود و تنها در این صورت است که  راه کسب موفقیت تیمش هموار خواهد شد  . بنابر این او یک مهاجم را به میانه میدان فراخواند تا تراپ ؛ با آسودگی خیال  تنها مسئول حرکت سایه به سایه با ستاره ی بنفیکا باشد . در نیمه ی نخست , محافظ اوزه بیو تنها یکبار  , لحظه ای غفلت کرد و یک گام از اوزه بیو عقب ماند که نتیجه ان نیز ثبت تنها گل بنفیکا شد . در باقی دقایق  اما او وظیفه ی خود را به بهترین صورت ممکن انجام داد تا اث میلان با دو گل نیمه دوم , برنده ی جام باشگاههای اروپا گردد و این در شرایطی بود که طی دو سال پیش از ان ( ۱۹۶۱ و ۱۹۶۲ ) بنفیکا با تکیه بر نبوغ و خلاقیت اوزه بیو , برنده ی معتبر ترین جام باشگاهی اروپا شده بود . 

 

 هفته نامه ی دنیای ورزش در این رابطه مینویسد :

 قبل از هر دیدار , تیمهای مقابل بنفیکا , وسپله ی پیروزی یا شکست خود را در چگونگی مهار اوزه بیو جستجو میکردند و این یک واقعیت بود و بهترین دلیل ان نیز در طی مسابقه ی فینال جام باشگاه های اروپا در سال ۱۹۶۳ نمایان شد ..... سرانجام اما میلان با برد ۲ بر ۱ , جام را به ایتالیا برد . پیروزی که بزرگترین عامل آن , تنها مهار اوزه بیو بود . او در این دیدار اسیر تراپاتونی ,  مرد سرسخت و مستحکم آث میلان شد .

 

 

     

آرژانتین و بلغارستان ۱۹۸۶

مارادونا

*  دیگو مارادونا و آندره ژیلیاکوف .....  مکزیکوسیتی - ۲۰ خرداد ۱۳۶۵ ( عکاس : استاد ماساهیده تاماکوشی )

-------------------------------------------------

-------------------------------------------------

 

  در اوج گرمای خرداد ماه ۱۳۶۵ ,  روی کره زمین , هیچ چیز داغ تر از نتیجه  مسابقات جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک نبود  و تیمها , پس از انجام دو بازی نخست مرحله گروهی , سعی داشتند مسیر صعود را بگونه ای تعیین نمایند که تا حد امکان در مرحله ی بعد نیز با رقبایی آسان روبرو شوند ...  بر این پایه آرژانتین و بلغارستان از گروه اول  در شرایطی روبروی یکدیگر صف آرایی کردند که پیروزی آرژانتین به مفهوم پیشتازی گروه و رویارویی در مرحله بعد با تیمی در حد اروگوئه بود و برای بلغارستان که برابر ایتالیا و کره جنوبی به تساوی  دست یافته بود , پیروزی بر آرژانتین موقعیتی در حد صعود به مرحله ی دوم را فراهم می کرد ... اما آن تیم که بسیار زود به مقصودش رسید آرژانتین بود که در دقیقه چهارم نیمه اول , روی یک اشتباه محرز از سوی دفاع چپ بلغارستان   با ضربه ی سر خورخه والدانو  دروازه حریف را گشود و نیمه نخست , با همین نتیجه پایان پذیرفت .

  نیمه دوم  بلغارها که نتیجه را از دست رفته می دیدند , بر تلاش خود افزودند تا در صورت امکان با یک تساوی از میدان آرژانتین خارج شوند . اما سازمان دفاعی آرژانتین منظم تر از دو بازی قبل عمل کرد تا دروازه پمپیدو بسته بماند . در ادامه اما دوازده دقیقه مانده به پایان , دیگو مارادونای بزرگ از چپ بر مدافع مستقیم خود غلبه کرد و پس از چند گامی  پیشروی , توپ را برای استفاده ی بوروچاگا روی دروازه ارسال نمود که او نیز  , یکبار دیگر با ضربه سر دروازه بلغارستان را فرو ریخت . دو گل تقریبا مشابه ,  روی دو ارسال از کناره ها , یکی از راست و دیگری از چپ هر دو روی تیر دوم  .... با این نتیجه , آرژانتین صدرنشین گروه اول شد 

 اما بلغارستان نیز علیرغم پذیرش شکست  , ناباورانه موفق به صعود به دور بعد شد .... نتایج گروه های ششگانه بگونه ای رقم خورد که بلغارها نیز  با تنها دو امیتاز و آوراژ گل منفی ۲  صعود کردند .