A+ R A-

تبلیغات

رجیران

مطالب

ذوب آهن ۱۳۵۴

* فرزندان شایسته ای ایران , عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : مجید ندیمیان - غلامرضا دوکچی - محمدرضا کربکندی - حیدر اهری - احمد باقری - علی شجاعی ( کاپیتان )

نشسته : مجید توتونچی - علیرضا شوقی - جمشیدرشیدی - اکبر دادفر نیا - بابک خرم  اصفهانی 

 

 

 * ذوب آهن اصفهان  ۱۳۵۴

=========

 یک تیم بسیار شایسته , تحت هدایت مربی توانمند روسی " ایوانوویچ لیادین " و  نبز کمک او عرب زاده  که در سومین دوره ی جام تخت جمشید  فوتبالی روان و قابل احترام را بنمایش گذاشت. مهمترین شاخصه ای ذوب اهن لیادین , یکپارچگی و بومی بودن کامل بود  که بر خلاف دیگر نماینده های غیر تهرانی جام تخت جمشید  , توجهی به ستاره های پایتخت و سایر بخش های ایران  نداشت . فوتبالی که بر گرفته از سیستم های رایج در اروپای شرقی و متکی بر توان بالای بدنی  بود .     

جشن شهباز ( شاهین )

حسین کلانی

 

* یک عصر دلپذیر در باشگاه بانک سپه ...

------------------------

  پاییز ۱۳۵۴ باشگاه ورزشی شاهین ( شهباز ) یک جشن بمناسبت کسب عنوان نخست مسابقات دسته اول باشگاه های تهران , برگزار کرد ... این عنوان قهرمانی , بمنزله ی جواز بازگشت مجدد شاهینی ها , به بالاترین سطح فوتبال ایران بود . در تصویر جناب دکتر حسین کلانی ( ستاره درخشان فوتبال ایران و باشگاه های شاهین و پرسپولیس ) نیز حضور دارد  .

 بترتیب از راست : فرهاد جلالی - محسن الله وردی - دکتر حسین کلانی و کاظم یثربی  ......

 

 

-------------------------------------

* با سپاس ویژه از استاد گرامی جناب فرهاد جلالی عزیز برای در اختیار قرار دادن این تصویر بیادماندنی از باشگاه شاهین , جناب جلالی , آن روزها کاپیتان تیم جوانان باشگاه شاهین بود . 

پرسپولیس و بانک ملی ۱۳۵۴

پرسپولیس و بانک ملی ۱۳۵۴

* جهانگیر فتاحی عزیز . مهاجم  پرسپولیس و فتح دروازه ی بانک ملی   .....         امجدیه - خرداد ۱۳۵۴

=============================

 

 

 

بهترین برداشت  سرخپوشان از بانک .... !!!

------------------------

 پرسپولیس به روزهای اوج بازگشته ....  سرخپوشان ,همچنان به پیش میتازند ....  آهنگ تازه ی سرخ جامگان  ... و ..... جملگی تیترهای مطبوعات پس ازانجام   مسابقه ی هفته ی چهاردهم  " پرسپولیس و بانک ملی " در جام سوم بود و نمایانگر , نمایشی دلپذیر از سوی سرخپوشان محبوب .....

 بازگشت به شیوه ای کاملا تهاجمی , مطلوب هواداران که در دوران حضور مربی توانای انگلیسی " آلن راجرز " شاخصه ی اصلی سرخپوشان شده بود    ..... گویا تدابیر زنده یاد همایون بهزادی در راستای  جوان کردن پرسپولیس , مفید واقع شد و در پایان نیمفصل , جوانها و با تجربه ها , به یک هماهنگی مطلوب با یکدیگر دست یافته اند .

 روز چهاردهم , پرسپولیس برابر یک بانک ملی آماده , سختگیر و پر توان , موفق شد با سه گل از  سه مهاجم جوان ( جهانگیر فتاحی - اسماعیل حاج رحیمی پور و محمدرضا زادمهر ) بهترین نتیجه ی اش را برابر بانک ملی طی ادوار جام تخت جمشید,  کسب کند . پیروزی قاطع سه بر صفر در شرایطی بدست امد که مدافعان پرسپولیس , حتی یک مورد نیز دچار لغزش نشدند  و خط  هافبک  توانای انها , متشکل از اصغر ادیبی - علی پروین و زنده یاد  ایرج سلیمانی که فرد آخر , از دقیقه ۶۲ جای خود را به زنده یاد محمد خلعتبری سپرد , پیوسته در صدد بازیسازی و تغذیه مهاجمان بود .

  تصویر مرتبط است با دقیقه ی هشتم و لحظه ای پس از ثبت گل نخست مسابقه  , توسط جهانگیر فتاحی ......... گلی که بواسطه ی  تیزهوشی گوش چپ توانای پرسپولیس محمد دستجردی و قدری بی احتیاطی از سوی دروازه بان بانک ملی بدست امد  ....  عزیزان , بترتیب از راست  عبارتند از : جهانگیر فتاحی - محمود اعتمادی - غلامعباس شریفی و زنده یاد حبیب زرین نام    

 

حسن نظری

حسن نظری

 

  * حسن نظری عزیز ....

================

بک راست ایده آل  فوتبال ایران و باشگاه تاج ( استقلال ) 

 

  یک مدافع راست کلاسیک , خوشفکر و توانمند با قابلیت بازی  در مرکز و سمت راست خط هافبک .... با سیمایی مهربان و شرقی , یادگاری از نخستین حضور مان در جام جهانی فوتبال و اخرین کاپیتان باشگاه محبوب تاج .... اگر چه که  یکابر نیز در غیاب بزرگان ,  بازوبند ملی را  بر بازوانش بست اما , می توانست سالهای سال , رهبر سبز های ایران در تورنمنت های معتبر بین المللی باشد و شاید با حضور او میتوانستیم جام های جهانی ۸۶ و ۹۰    را نیز  تجربه کنیم . 

 حسن نظری ,    مسیر دشوار گمنامی تا کسب شهرت و محبوبیت را بسیار بسیار سریع پیمود .... افتخارات ملی او طی چهار سال نخست حضورش در ایران , بواقع بی نظیر است ... ۲ عنوان قهرمانی جوانان آسیا , یک عنوان قهرمانی جام ملتهای آسیا , صعود و حضور در المپیک و سپس صعود و حضور در جام جهانی فوتبال    

  شاخصه ی کمتر مورد توجه قرار گرفته حسن نظری , بعنوان یک مدافع راست کلاسیک    , حرکات مارپیچی و زیگراگ او , هنگام صاحب توپ بودن است که حریفان را دچار سردرگمی و اشتباه میکرد . او میتوانست به راحتی تغییر مسیر داده و از چپ به راست و سپس  راست به چپ حرکت کند ... و گاه نیز قادر بود تنها با  جابجایی بدن , آنان را گمراه سازد ... نظری بارها و بارها  برابر بزرگان فوتبال جهان از همین ویژگی ارزشمند بهره برد .که از ان جمله میتوان به تقابل او با آندره ژارماخ ( لهستان ) , رنسن برینگ ( هلند ) و اولگ بلوخین ( شوروی ) اشاره کرد که جملگی از بهترین های  دهه ای ۷۰ میلادی جهان هستند . 

برق شیراز ۱۳۵۴ ( جام تخت جمشید )

برق شیراز

* ستاره های درخشان  برق شیراز , نارنجی پوشان جام تخت جمشید , عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده :غلامحسین پیروانی - هادی آهنگران - علیرضا حیدری - احمد رزمی  - منصور افشین پور - کاردان ( مربی )

نشسته : حسین حسین زاده (کاپیتان) - اصغر صدری - الیاس عبداللهی - علیرضا قشقاپیان - رسول دره شوریان - مجید سلیم پور 

================================ 

 

 

 

  * برق شیراز  ۱۳۵۴

------------------

------------------

  برق شایسته ی شیراز , نماینده ای از کناره ی تخت جمشید و حافظیه و یا  "جوانترین تیم  جام سوم تخت جمشید " که دو نیمه ای متفاوت را تجربه کرد ... ابتدا یک نیم فصل ناموفق و سپس یک نیمفصل نسبتا موفق , با نتایجی  قابل قبول که بموقع انها را از قعر جدول جدا کرد   ... برق شیراز , فصل را با استاد گارنیک مهرابیان آغاز کرد . سپس با یک مربی با تجربه و توانمند بومی , بنام ابراهیم عباسی ادامه داد و سرانجام تحت هدایت یک مربی کم ادعا  بنام استاد خلیل صالحی به پایان برد .  در حقیقت , درایت و توانمندی  خلیل صالحی بود که  گره از کار تیم جوان برق  گشود و انها را در دسته اول جام تخت جمشید حفظ کرد . 

   تیم جوان برق  , بر پایه بازیکنان تیم جوانان ایران بنا شد . غلام پیروانی - مصطفی مسلمی - هادی آهنگران - علیرضا حیدری - علیرضا قشقائیان - الیاس عبداللهی و اصغر صدری جملگی عضو تیم جوانان ایران بودند که فروردین ماه همان سال  در کویت , قهرمان جوانان آسیا شدند . این جمع جوان را دو بازیکن با تجربه و توانا بنام های حسین حسین زاده در خط هافبک و سپس احمد رزمی در خط دفاع  هدایت میشد .

 ترکیب احمد رزمی و غلامحسین پیروانی , شیرازه ی خط دفاع برق بود که در کناره ها نیز به حسین مکرمی ( دفاع چپ )  جمشیدرسایی و گاه مصطفی مسلمی ختم میشد . خط هافبک برق نیز با حسین حسین زاده و الیاس عبداللهی شوتزن و علیرضا قشقائیان شکل میگرفت که گاهی مجید سلیم پور و اصغر صدری نیز به جمع انان افزوده میشدند و در حمله نیز ترکیب هادی اهنگران , علیرضا حیدری و رسول دره شوریان یک مثلت توانا و کار آمد بود . 

 

 برق شیراز را میتوان پایه و نماد جوانگرایی و اتکای کامل به جوانان در جام تخت جمشید دانست .... آنها در فوتبال محافظه کار دهه ی ۵۰ شمسی , که اغلب حول نام ستار ها میگشت , با اطمینان و سپس میدان دادن به جوانهای مستعد ,  کاری بزرگ صورت دادند . نامهایی که اگر قرار بود در دیگر باشگاه ها حضور یابند , سالها می بایست روی نیمکت ها مینشستند تا که حضور در لیگ ایران را تجربه نمایند و شاید تعدادی از انها , هرگز شلنس حضور را نمی یافتند . بنابر این برق شیراز مدل ۵۴ یک تجربه ی نوین , مفید و متفاوت برای فوتبال باشگاهی ایران بود .