A+ R A-

تبلیغات

رجیران

پت جنینگز و پت رایز ۱۹۷۹

پت جنینگز و پت رایس ( آرسنال ۱۹۷۹ )

* کاپیتان پت رایس و دروازه بان پت جنینگز با جام قهرمانیFA CUP ...  هایبوری - اردیبهشت ۱۳۵۸

منبع تصویر : وبسایت آیریش میرور www.irishmirror.ie   

=============================

 

 

 

 * فینال پنج دقیقه ای .....  Five-minute Final

================

  اگر فوتبالدوستان سراسر دنیا با هر ذوق و سلیقه ای , فوتبال باشگاهی جزیره را  بی وقفه و گاه " عاشقانه " دنبال میکنند , تنها و تنها یک دلیل بارز دارد ... هیجان , هیجان و باز هیجان .... و یکی از آن رویداد های شگفت انگیز فوتبال جزیره  , در فینال جام حذفی انگلستان فصل ( ۷۹ - ۱۹۷۸ )  رخ داد که بی تردید هرگز از یاد فوتبالدوستان قدیمی , پاک نخواهد شد . آنجا که توپچی های لندن , شیاطین سرخ را در دقیقه ی هشتاد و نهم به صلیب کشیدند ... 

  ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۵۸ و در یک هوای مطلوب بهاری , ورزشگاه سراسر خاطره ویمبلی , پذیرای دو باشگاه بزرگ و پر افتخار جزیره " آرسنال و منچستر یونایتد " بود . این رویداد که تا دقیقه ۸۵ نیز چندانی چنگی بدل نمیزد , بیکباره به یکی از جالب ترین مسابقات تاریخ فوتبال انگلستان تبدیل شد . آن روز , توپچی ها  تا دقیقه ۸۵ با دو گل نیمه نخست  برایان تالبوت ( ۱۲ ) و فرانسیس استالتون ( ۴۳ ) با خاطری آسوده  به فتح جام می اندیشیدند که بیکباره , اسیر سرخپوشان اولدترافورد شدند و تنها طی دو دقیقه , هر انچه که تا واپسین دقیقه اندوخته بودند , از کف دادند . 

 ابتدا در دقیقه ۸۶ و در پی یک ارسال ایستگاهی , مدافع پیش تاخته و متعصب منچستر " گوردون مک کوئین " موفق شد از نزدیکی های  نقطه پنالتی و با استفاده از شلوغی پیش آمده مقابل دروازه آرسنال ,  دروازه ی پت جنینگز را بگشاید و سپس در دقیقه ۸۸ یک گل  بیادماندنی از شماره ۴ "سامی مک لروی " که در پی عبوری سرسختانه از دو مدافع آرسنال بدست آمد , کار را به تساوی ۲ بر ۲ کشاند و شادی هواداران یونایتد را به اوج رسانید . در این دقایق اما هیچکس انتظار بازگشت توپچی ها را نداشت و اغلب , در اندیشه ی آغاز دو وقت اضاقی ۱۵ دقیقه  ای بودند .........

  اما در آخرین دقیقه ی این مسابقه ,  ویمبلی برای آخرین بار  منفجر شد .... یک ارسال نابود گر و بغایت سریع  از سمت چپ روی تیر دوم , موجب شد تا تمامی ساختار دفاعی یونایتد از جمله دروازه بان , بیکباره جای بماند و در این شرایط بود که  آلن ساندرلند با کشش فراوانی که به بدن خود داد , توپ را برای سومین و آخرین بار با تور دروازه یونایتد آشنا کرد . او پس از ثبت این گل , چند دقیقه آخر را  بواسطه ی کشیدگی عضله , از دست داد .

 

گل قهرمانی آرسنال ۱۹۷۹ آلن ساندرلند

* گل قهرمانی آرسنال مقابل منچستر یونایتد که در دقیقه ی ۸۹ , روی یک ارسال بلند از چپ به تیر دو , بدست آمد . زننده ای گل , آلن ساندرلند ( زرد )  موفق شد با کشش فراوان ,  توپ ارسالی را با یک ضربه ,  به داخل دروازه یونایتد بفرستد ........... ( فینال اف ای کاپ )  ویمبلی - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ 

============================

 

 

 کارشناسان تاریخ فوتبال جهان  از این رویداد بیادماندنی که براستی از رقابتهای های کلاسیک فوتبال باشگاهی جزیره می باشد , بجهت حوادث پیش آمده در پنج دقیقه آخر ,  با عنوان جالب " فینال پنج دقیقه ای " یاد میکنند .

 از آنجا که هر دو تیم حاضر در فینال ,  رنگ پیراهن های اول شان سرخ بود , به قید قرعه تیم آرسنال با پیراهن های دوم  , که آن روزها برنگ زرد بود در فینال حاضر شد و پس از آنکه سوت پایان  فینال دمیده شد , مسئولان آرسنال به بازیکنان گفتند , قدری تامل نموده تا پیراهن ها تعویض گردد اما آن روز چنان هیجان بر فضای ورزشگاه مستولی شد که نه تنها آنها موفق نشدند پیراهن ها یشان را تعویض کنند بلکه , تعدادی از بازیکنان همانند  فرانک استاپتون و لیام برادی  با پیراهن های سرخ تعویضی  بازیکنان یونایتد , در جشن قهرمانی حاضر شدند .

 

آرسنال قهرمان جام حذفی انگلستان ۱۹۷۹  * آرسنال , قهرمانی جام حذفی ۱۹۷۹ ...............   ویمبلی - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۸

منبع تصویر : وبسایت  فوکوس نیوز -  www.thefocus.news

================================  

 

 

 

 

 

__

  

تیم ملی ۱۳۶۰

تیم ملی ایران ۱۳۶۰

* تیم ملی ایران ..........  امجدیه , اسفند ماه ۱۳۶۰ - عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : منوچهر طاهرخانی , محمد پنجعلی , امیر مرزوقی , وازگن صفریان , حمید فرزام نیا و محمود حقیقیان

نشسته : روح الله عباد زاده , عباس کارگر . مهدی دینورزاده , محمد مایلی کهن و علی حیدری 

============================

 

 آن روز که در کوردوبا  داور لهستانی مسابقه ی ایران و پرو ( آلوژ یارکوژ ) سوت پایان  را به صدا در آورد تا نخستین نمایندگان ما از آوردگاه جام جهانی به خانه بازگردند , جملگی  بر این عقیده بودند که در دوره ی بعد ( اسپانیا ۱۹۸۲ ) با پند گرفتن از رخداد های آرژانتین ۷۸ , بهتر و کاملتر به عرصه ی جام جهانی , باز خواهند گشت . در واقع این مطلب , چکیده ی از مصاحبه ای بازیکنان ایران (  ناصر حجازی , علی پروین , حسن روشن , غفور جهانی , حسن نظری , ایرج دانایی فرد , ابراهیم قاسمپور , حسین فرکی ......... ) در هنگام بازگشت به وطن بود . نامهایی که اغلبشان  در سن و سالی بودند که قادر باشند , چهار سال بعد نیز  همچنان  برای تیم ملی مفید و موثر  باشند .

  آن روزها  هیچ کارشناسی نمیتوانست تصور کند که در سال ۱۹۸۲  , هیچیک از آن ستاره ها که نامشان ذکر شد , دیگر در تیم ملی حاضر نباشد !!! .......  ستاره هایی که در واقع , محصول  تلاش و سرمایه گذاری وسیع روی فوتبال ایران طی یک دوره ی ۱۰ ساله و از نگاهی دیگر محصول نهایی یک لیگ پویا بنام " جام تخت جمشید " بود .

 اما تنها با گذشت کمتر از چهار سال و همزمان با آغاز جنگ خانمان سوز ایران و عراق , سیمای تیم ملی در ظاهر و باطن با یک تصمیم گیری عجیب , تحت عنوان قانون ۲۷ ساله ها   ,  تغییر کرد . تغییراتی که در تمامی بخش های ان از جمله کادر فنی ,  بازیکنان  و حتی نشان فدراسیون فوتبال , نمایان بود . 

 با نگاهی دقیق به سیمای تیم ایران  در خواهیم یافت که , کمتر نشانی از آن تیم قدرتمند و بیادماندنی که موفق شد در کمال شایستگی , اسکاتلند مغرور را در کوردوبا متوقف کند و یا آرژانتین قهرمان جهان را در سانتیاگو برنابئو , به چالش بکشد , دیده میشود و در بهترین حالت  , چیزی شبیه به یک تیم ب و یا تیم المپیک ( امید ) می باشد . با اینحال اما لیگ جام تخت جمشید , چنان پر بار بود که بتوان حتی , ۲۰ بازیکن اول اش را کنار نهاد و باز هم , صاحب یک تیم فوتبال نیرومند و توانا شد . در فقدان سازماندهی مطلوب در فوتبال پایه و در نبود زمین های خاکی و نیز مربیان عاشق و بازیکن ساز , دیگر  بعید است که  فوتبال ایران به چنین غنایی دست یابد . 

  از آنجا که با صلاح دید مسئولان وقت , فوتبال ملی از رقابتهای انتخابی جام جهانی ۱۹۸۲ کنار کشید  , فرصتی مغتنم برای دیگر کشورهای آسیایی  پدید آمد تا در غیاب قدرت نخست قاره , نماینده ی آسیا  در جام جهانی باشند و کویت که آن روزها با یک برنامه ی صحیح و مدون , صاحب موفقیتهایی  قابل توجه ( فتح جام ملتها آسیا و حضور موفق در المپیک مسکو ) شده  بود , بعنوان نماینده آسیا به جام جهانی ۱۹۸۲ صعود کرد و فوتبال ایران عزیز ما , دور از شرایط مطلوب و آرمانی و در فضایی منبعث از جنگ و آتش و دود  , دل به همان اندک مسابقه های دوستانه بست .

  تصویر فوق , یکی از همان مسابقه های دوستانه ما بین تیم منتخب ایران  با تیمی از کره شمالی می باشد که در اواسط اسفند ماه ۱۳۶۰ برگزار شد . در میانه ی سال ۱۳۶۰ ارتباط دیپلماتیک , میان دو کشور ایران و کره شمالی افزایش یافت و در همین راستا بود که , در اسفند ماه ۱۳۶۰ یک تیم  از کره شمالی برای انجام چند مسابقه دوستانه , تحت عنوان تیم  "جوانان ایالت پیونگ یانگ " به ایران آمد و در چند شهر از جمله , تهران , بوشهر , خوزستان , شیراز .....  بمیدان رفت .

 

ایران و کره شمالی ۱۳۶۰

 * محمود حقیقیان عزیز , ستاره ی فوتبال ایران و باشگاه پاس , یک نمونه ی  روشن برای لیگ پویای جام تخت جمشید است . او تحت تعالیم  حسن آقای حبیبی رشد کرد و تا انجا پیش رفت که سرانجام , ستون میانه ی میدان تیم قهرمان دو ساله ی جام تخت جمشید شد . بسیاری از فوتبالدوستان  عقیده دارند که جای هافبکی توانمند , جوان و جنگنده همچون او در تیم آرژانتین ۷۸ خالی بود . 

==============================

 

 

 

 

علی پروین

علی پروین

* کاپیتان علی پروین ..................      ورزشگاه آزادی - جمعه ۲۷ آبان ۱۳۵۶

=======================

 

 علی آقای پروین  از بهترین و موفقترین هافبک های فوتبال ایران در دهه ی ۵۰ شمسی و نیز کاپیتان نخستین تیم ملی ما در جام جهانی فوتبال می باشد . او از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۸ همواره یک پای ثابت اردوهای ملی بود و انگاه که از تیم ملی فاصله گرفت , بسیاری عقیده داشتند که هنوز در فوتبال ما ,  مهره نمیتواند جای خالی اش را پر کند . پروین نخستین بار در سال ۱۳۴۹ و برای رقابتهای جام عمران منطقه ای به تیم ملی دعوت شد و در پانزدهم شهریور ۱۳۴۹ مقابل پاکستان اولین حضور ملی اش را بعنوان بازیکن جانشین , تجربه کرد او از آن روز تا آستانه ی حضور ایران در جام ملتهای ۱۹۸۰ کویت , پیوسته یک ملیپوش باقی ماند . 

  علی پروین  با رکورد کم نظیر ۸۴ بازی ملی که ۳۵ مورد ان با کاپیتانی همراه بوده است , برای سالها  صاحب بالاترین تعداد بازی ملی و نیز کاپیتانی در ایران بود . رکورد او  بمدت ۲۱ سال ,  پا بر جا باقی ماند و هیچگاه از سوی هیچ ستاره ای تهدید نشد . در این مورد اما باید به این نکته توجه داشت  که او بازیکن دهه ۵۰ شمسی است . همان روزگاری که تیم ملی در بهترین شرایط  , چیزی در حدود ۱۰ بازی ملی در سال انجام میداد  ولی رقبای او در دهه های ۷۰ و ۸۰ با افزایش تورنمنتهای  بین المللی , گاهی در سال بیش از ۲۰ بازی ملی انجام میدهند و بهمین سبب است که رکورد ها , هر چند سال یکبار توسط ملیپوشی دیگر شکسته میگردد .  بنابر این دیگر بعید است بازیکنی , بیست و یک سال صدرنشینی بر بازیهای ملی را تجربه کند  .  پروین برای نخستین بار برابر مجارستان و در  غیاب پرویز قلیچ خانی ( کاپیتان وقت تیم ملی ) بازوبند ملی را بربازوی خویش بست و سپس از ابتدای سال ۵۶ بصورت رسمی این مسئولیت به او واگذار شد . صعود به دو تورنمنت بین المللی ( جام جهانی آرژانتین و المپیک مسکو ) همچنین حضور درخشان در تورنمنت مادرید , خاطرات شیرین دوران سرگروهی علی آقای پروین در تیم ملی ایران می باشد . 

   

علی پروین

 * علی پروین سرگروه تیم ملی در راه صعود به جام جهانی ۱۹۷۸ ....  آزادی -  ۲۷ آبان ۱۳۵۶

ایستاده : آندرانیک اسکندریان - حسن نائب آقا - نصرالله عبداللهی - غفور جهانی - منصور رشیدی - حسین کازرانی

نشسته : علی پروین ( کاپیتان ) - زنده یاد ایرج دانایی فرد - حسن نظری - ابراهیم قاسمپور - علیرضا خورشیدی

===========================

 

 

پرسپولیس

پرسپولیس

 

 

 * عجیبترین روز در تاریخ باشگاه پرسپولیس

===========--===

  دیروز ۲ آبان ۱۳۹۸ و در سالروز درگذشت چهره ای جاودانه فوتبال ایران " ابراهیم آشتیانی عزیز , هواداران پرسپولیس  یکی از عجیبترین روزهای تاریخ باشگاهشان را تجربه کردند .... یک روز براستی فراموش نشدنی , که گویی تنها در فوتبال نابسامان ایران , میتوان شاهدش بود . یک سرپرست , با لحنی عجیب , هر آنچه که دوست داشت یا می اندیشید که درست است " درست یا نادرست " در گفتگویی خصوصی با اصحاب رسانه به نجیبترین و موفق ترین مربی حال حاضر فوتبال ایران نسبت می دهد . همان مربی که چند هفته پیش , با شایستگی تمام تیمش را در حضور متمول ترین باشگاه های منطقه غرب آسیا , به فینال لیگ قهرمانان برد تا بواسطه ی آن , در این روزگار دشوار , دل تمام فوتبالدوستان شاد گردد . در همان فوتبالی که از بابت  زیر ساخت  و امکانات در پایین ترین سطح آسیا قرار دارد !!! ... 

   آنچه که بیش از دیگر موارد در گفته های جناب سرپرست , نمایان است , یک نوع تلاش بی وقفه در جهت زیر سوال بردن شخصیت سرمربی و  نیز کاهش نقش وی و کادر فنی  در کسب این  موفقیت بزرگ ( ملی - باشگاهی ) می باشد  !!!!!!!!!!! ...

 و طفلک یحیی ..... او , که اکنون می بایست تنها در اندیشه ی تقابل بزرگ  با نماینده ی آماده و تا دندان مسلح شرق آسیا باشد و در آرامش  و دور از  جنجال و هیاهو , نقشه فتح و ظفر فوتبال مان را ترسیم کند , متاسفانه اکنون می بایست با یک دنیا حرف , حاشیه  و سخن های بیمورد , آن هم  از جانب اصلی ترین حامی خویش  , روبرو شود و این شاید عجیبترین خبر چند هفته ی اخیر لیگ قهرمانان آسیا باشد که از دیروز در بیشتر کانال ها رسمی و غیر رسمی فوتبالی قاره  , بچشم می آید .

 امروز که اغلب باشگاه های متمول منطقه به جایگاه پرسپولیس و شایستگی بازیکنانش غبطه میخورند و از هر فرصتی ( با ارائه پیشنهاد های آنچنانی به بازیکن ) در جهت متزلزل ساختن  مسیر موفقیت آنان  سود می برند , پرسپولیس  بزرگترین ضربه ها را گویی می بایست از درون چارت سازمانی اش دریافت کند ! ... 

 با یک نگاه  به تاریخچه لیگ قهرمانان آسیا  , در خواهیم یافت که نمونه ای نظیر آنچه که دیروز در باشگاه پرسپولیس رخ داده  را , هرگز شاهد نبوده ایم . طی  هجده دوره ای که از عمر لیگ قهرمانان آسیا میگذرد ,  باشگاه های مطرح غرب و شرق آسیا ,  هر قدر به مراحل بالا صعود کرده اند , همدل و یکصدا تر از پیش شده اند . حتی در ان دوره های پیش از آغاز لیگ قهرمانان نیز , موردی همانند آنچه که روز گذشته شاهدش بوده ایم , سابقه نداشته است که اینگونه یک تیم باشگاهی در آستانه برگزاری  فینال  , چنین در جهت سست نمودن پایه هایش حرکت کند . این که اکنون چه کسی مقصر است , هرگز مورد بحث مقاله نیست .... اینکه آیا انتشار این فایلها در شرایط امروز , صحیح بوده است ؟ نیز چندان دیگر اهمیت ندارد ... بلکه , آنچه حالا اهمیت دارد و بسیار نیز  شگفت اور است همانا ضربه زدن به قلب داشته هایمان است . کاری که گویی خودمان بهتر از هرکسی در ان تبحر یافته ایم . 

بیقین امروز در هر دو سوی آسیا , هر باشگاهی که  این مربی و این کادر فنی جوان و موفق ( گل محمدی , پیروانی , مطهری , فنایی .... ) را در اختیار داشته باشد , با تمام توان و با بهره مندی از کلیه ظرفیتها  در جهت حفظ و تداوم روند موفقییت آمیزشان  می کوشید .

 

پرسپولیس

 * کادر فنی موفق سرخپوشان ,  تنها یک گام دیگر به ایستادن روی قله ی فوتبال آسیا راه دارد ..... اکنون وظیفه همگان است که  آنان را حمایت کنند .

=================================

 

  می بایست پذیرفت که باخت و باختن , جزئی از هر رقابت ورزشی از جمله فوتبال است ....  بیاد داریم که یکبار همین سرخپوشان  فینال جام حذفی آسیا را , ناباورانه در تهران واگذار کردند ... آن روز حریف ما ( فوتبال ژاپن ) براستی پویا تر از سرخپوشان بازی کرد و نتیجه ان را نیز گرفت ...  اما , باختهایی را نیز تجربه کرده ایم که فوتبال ما , هرگز مستحق ان نبوده است و اینگونه باختن است که بسیار ناراحت کننده می باشد . بیاد اوریم  سالهای دور دهه ۶۰ شمسی  و ان  تیم خوب و پر ستاره پرسپولیس را که , در همان گامهای نخست رقابتهای جام باشگاه های آسیا و قبل از پرواز بسوی بنگلادش ( محل برگزاری مسابقات )  اسیر حاشیه های پیش آمده شد و در کمال ناباوری و نه از روی برتری فوتبالی , مغلوب حریفی گشت که بواقع در سطح فوتبال ما نبود . آن روز هم سرخپوشان از داخل مجموعه خویش ضربه خوردند تا یک نسل خوب و بیادماندنی از کسب افتخار آسیایی محروم گردد .

  اکنون اما تنها ۲۵ روز باقی مانده  به مهم ترین مسابقه سال  فوتبال باشگاهی آسیا و در این مدت کوتاه , تنها درایت یحیی و دیگر اجزای کادر فنی , میتواند راه گشای سرخپوشان باشد .  در مقابل مدیران پرسپولیس تنها و تنها یک وظیفه دارند و آن ایجاد فضایی عاری از تنش , برای بازگرداندن شرایط  و کسب امادگی ذهنی و جسمی برای فتح با شکوه لیگ قهرمانان آسیا  ..... عنوانی که براستی جایش  در کلکسیون افتخارات فوتبال ما , خالیست .

 

  

تاج و عقاب ۱۳۴۸

پرویز قلیچ خانی

* پرواز تماشایی  پرویز قلیچ خانی و خسرو محمد شاهی ........... امجدیه - ۲۱  آذر ماه ۱۳۴۸

از راست سایرین عبارتند از : هوشنگ گودرزی , داریوش مصطفوی ( ۱۱ ) , غلام وفاخواه , خسرو محمد شاهی , پرویز قلیچ خانی , زنده یاد غلامحسین مظلومی , کارو حقوردیان و مصطفی عرب ( ۵ )

عکاس : استاد فقید غلامحسین ملک عراقی 

==========================

 

 نمایی زیبا از تقابل دو ستاره  دهه ۴۰ شمسی  ایران در چهارچوب رقابتهای هفته ی دوم جام باشگاه های تهران ....... آن روز دو باشگاه پر ستاره ای فوتبال ایران , یکی از حساسترین مسابقات فصل را برگزار کردند که در پایان  , تاجی ها موفق شدند با گل  دقیقه ۹۰  به پیروزی ۲ بر ۱ دست یابند . هدایت آبیهای محبوب , ان روزها بر عهده ای استاد فقید علی دانایی فرد بود و ستاره ی درخشان فوتبال ایران " پرویز قلیچ خانی " سرگروه آبی ها ...... قلیچ خانی با نظر علی دانایی فرد به خط دفاع منتقل شد تا مانعی در مسیر  نتیجه گیری مهاجمان گلزن عقاب ( غلام وفاخواه و زنده یاد فریبرز اسماعیلی ) باشد .

کیهان ورزشی در شرح مسابقه , و در باب نقش پرویز قلیچ خانی  مینویسد : 

 هر دو تیم , تدارک کافی برای این دیدار مهم و حساس دیده بودند و تا آنجا که میتوانستند  احتیاط را جایز میشماردند . چهار مدافع  تاج با پیوستن قلیچ خانی و لواسانی شکل واقعی خود را یافته بود و شاید بهتر باشد که بگوییم  خط دفاع تاج به رهبری پرویز قلیچ خانی تمام راه های ممکن را بر مهاجمان عقاب بسته بود و همین , شرایط را برای پیشتازان تاج فراهم مینمود تا فرصت کافی برای پیشروی داشته باشند . 

 در سوی دیگر اما ستاره  عقاب , بازیکن اسبق باشگاه دارایی " خسرو محمد شاهی " بود که در پست سنتر هافبک برای عقاب انجام وظیفه میکرد . هفته نامه کیهان ورزشی او را بهترین چهره در ساختار دفاعی عقاب معرفی میکند و مینویسد :

 خسرو محمد شاهی که در میانه دفاع , چهره پر ارج عقاب بود , در اکثر حملات تاج , یک تنها راه های نفوذ را که از میانه زمین پی ریزی میشد , می بست .