A+ R A-

تبلیغات

رجیران

نوجوانان ایران 1354

تیم ملی نوجوانان 1975

 

اردوی تیم ملی نوجوانان .........

----------------------------------------

کمپ داودیه تهران 

زمستان 1354

 

 اردوی آمادگی تیم ملی نوجوانان و دنیایی استعداد و شایستگی , تحت هدایت استاد باقر سپهسالاری و استاد جمشید وطن دوست در مقام کمک مربی  .......... یک نسل از بهترین فرزندان ایران , در آغاز راه که با گذشت چند سال , شاهد درخشش اکثر انها  در بهترین تیمهای باشگاهی بوده ایم . چهره هایی که اغلب از دل تیمهای پایه جام تخت جمشید به فوتبال ایران معرفی شدند . عزیزان بترتیب از راست :

ردیف اول ( جلو ) : مرتضی قنبریها- امیر هوشنگ زرین کمر- ابراهیم جدیدی -بشیر رمضانی- فرهاد جلالی - فریدون محیطی- مرتضی شاهپرست

ردیف دوم  : ؟ -علی کرم سوری-ابراهیم نیکپور- ؟  -   ؟ 

ردیف سوم : سیروس عظیمی - علی مسیح نیا - وحید نیتی - حسین میرزاآقابیگ - وحید قلیچ - غلامرضا نعلچگر - غلامرضا فتح آبادی

ردیف چهارم : ورژ نواسارتیان سیروس کنجیدی - داریوش غوردان - ژان آشوری - غلام جدیدی

ردیف پنجم  : جواد حسن زاده -  ؟  -  ؟   -  ؟  - ؟ - رضا رجبی- فریبرز قلیچ -  امین عباس زاده

ردیف ششم ( آخر) : سعید قدس - عباس بنیان - فتح الله صداقت گویان-حسین نایب مکرم -غلامحسین هاشمپور- بهروزسیمایی -  ؟  -استاد جمشیدوطن دوست ( مربی ) - اسماعیل اردلان و سرانجام  استاد  باقر سپهسالار ی گوشه تصویر با گرمکن قرمز 

 

تیم ملی نوجوانان 1354

* نمایی از اردوی تیم ملی نوجوانان : بترتیب از راست : اسماعیل اردلان - بهتاش فریبا - امید نیکپور - وحید قلیچ - ؟  - محمدرضا زادمهر

 

---------------------------

* با سپاس ویژه از استاد فرهاد جلالی , جهت همکاری ارزشمند با مجموعه جام تخت جمشید 

 

   

Iran vs Kuwait 1972

Iran and Kuwait 1972 Olympic Games Munich

Iran and Kuwait  Pre-Olympic 1972  Munich

-----------------------------------------

 

 

 

Iran              2       Gholamhossein Mazlomi49 & Ali Parvin 76

Kuwait         0

 

Date              Saturday, January 15, 1972

Host              Apostolos Nikolaidis Stadium . Athens - Greece

Attendance    1000

Referee         roberto misha's . Greece

 

 

--------------------------------------

 

ایران                 2   غلامحسین مظلومی 49 و  علی پروین 76

کویت                0

 

تاریخ              شنبه 25 دی 1350

ورزشگاه         استادیوم آپوستولوس نیکولایدیس ( اختصاصی باشگاه پاناتیناکوس - آتن  ) 

تماشاگر          1000 

داور              روبرتو میشا ( یونان ) 

 

 

 

----------------------------------------

جشن صعود , پای معبد پارتنون ...........

 

  نخستین روزهای سال میلادی 1972 و در هوایی سرد و برفی  , فرزندان ایران در مصافی دشوار و نفس گیر ( از سری  مسابقات انتخابی فوتبال بازیهای المپیک مونیخ 1972 )  از سد " کویت "  فوتبال نوخاسته آسیا   عبور کرده و  سرود پیروزی  را اینبار , در حوالی اکروپولیس و معبد پارتنون , سر دادند . ایران که در بازی رفت ( ورزشگاه  امجدیه - تهران ) با دو گل بر کویت , فائق امده بود . با تکیه بر قابلیت های فنی و تجربی خویش  , در بازی برگشت نیز  پیروزی خود را تجدید کرد و با شایستگی  به مرحله بعد صعود نمود .       

 

 

Apostolos Nikolaidis Stadium

 * استادیوم سالخورده  باشگاه پاناتیناکوس " آپوستولوس نیکولایدیس  Apostolos Nikolaidis "  تاسیس 1922 , میزبان بازی برگشت ایران و کویت ....... این ورزشگاه طی سه مرحله , در سالهای 2001 , 2007 و 2013  بازسازی شد و  اکنون نیز , ورزشگاه خانگی باشگاه محبوب پاناتیناکوس آتن , می باشد  .... 

------------------------------------------

 

 

  تاریخ و مکان مسابقه برگشت ایران و کویت , طی دو هفته 3 بار , دستخوش تغییر شد ....  طبق برنامه , ابتدا قرار بود روز جمعه 31 دسامبر 1971 (  10 دیماه 1350 ) کویت در ورزشگاه الشیوخ ,  میزبان ایران باشد   .... سپس قاهره , بعنوان شهر میزبان  معرفی شد و سر انجام در حالیکه تیم ایران با حضور در فرودگاه , در آستانه پرواز به مصر بود , با  یک تلکس از سوی فدراسیون جهانی فوتبال , ازسفر باز داشته شد  و سپس با گذشت چند روز ,  اینبار آتن  ,  محل انجام دیدار برگشت ایران و کویت معرفی شد . 

 

  با توجه به شرایط ( تغییر چند باره زمان و مکان مسابقه ) بازیکنان ایران بسیار دیر ,عازم آتن شدند   .......   تیم ملی در اولین ساعات روز جمعه ( تنها 24 ساعت پیش از اغاز بازی ) وارد شهر آتن شد و تنها  یک جلسه تمرین در استادیوم محل برگزاری , انجام داد .   4 ساعت تعویق پرواز اجباری در فرودگاه استانبول و کیفیت نازل غذا و ...... بچه های ایران را ,  آزرده ساخته بود اما خوشبختانه یک سطح بودن آب و هوای اتن و تهران , خود یک عامل مثبت بود . دمای اتن در هنگام آغاز بازی , 8 درجه سانتی گراد تعیین شد  اما با گذشت زمان , بویژه در نیمه دوم ,  به شدت نزول کرد , چنانکه در دقایق پایانی , با بارش برف نیز همراه بود . با اینحال تیم ایران بسیار هماهنگ و موثر ,  بازی را تا پایان , اداره کرد ..... حتی بهتر و روانتر از مسابقه رفت در تهران !

 

Iran & Kuwait 1972 Pro-Olympics * ایران و کویت ............ ورزشگاه خانگی باشگاه پاناتیناکوس - شنبه 25 دی 1350

Iran and Kuwait - Pre-Olympic 1972 Munich ...........  Athens - Saturday January 15, 1972

---------------------------------------- 

 

 

 متاسفانه از بازی  حساس ایران و کویت , استقبال قابل توجهی به عمل نیامد , که البته خود جای سوال داشت  ........ عدم  اطلاع رسانی صحیح و موثر , و نیز تغییر چند باره مکان برگزاری مسابقه برگشت , مانع از حضور پرتعداد هواداران ایران و کویت شد و اغلب تماشاگران نیز   , یونانی و  از  علاقمندان باشگاه پاناتیناکوس بودند  . 

Unfortunately, there was not much satisfaction with the sensitive match between Iran and Kuwait, ..... which was the question ........ There were numerous factors involved - Incompatible notification and too late contest time and As well as changes in the place of the match for several times , prevented the fans from attending Iran and Kuwait  So most of the spectators were Greek and Panathinaikos fans 

 

 

 

--------------------------------------

 * تدبیر هوشمندانه  .........

   بازی آتن , راس ساعت 4/15 دقیقه عصر بوقت تهران , آغاز شد ........ تیم ایران با پیراهن های سپید که روی سینه , دو نوار سبز و قرمز به نشانه پرچم ایران نقش بسته بود , به زمین امد  طرحی که همراه با جوراب های ورزشی قرمز جلوه خاصی به تیم ایران بخشیده بود  .....  و در مقابل نیز کویت با پیراهن های یکسره سرخ و شورت ورزشی سپید , به زمین آمد .  

 سرپرست و مسئولان تیم ایران , با هوشیاری خویش سبب شدند تا جو سرد و سوت و کور استادیوم ,   بسود  ایران تغییر کند  ..... تیم ایران در حالی بمیدان آمدند  که بنشانه احترام به تماشاچیان و کشور میزبان , یک پرچم بزرگ کشور یونان را در دست داشتند  و همراه ان یک دور کامل , گرداگرد استادیوم دویدند . حرکتی که بشدت مورد توجه تماشاگران یونانی قرار گرفت و سبب همدلی  اغلب آنها  با تیم ایران شد  . 

 

 

Iran and Kuwait 1972

 Iranian players running with Greek flag at Apostolos Nikolaidis Stadium in Athens ........  Saturday January 15, 1972

کیهان ورزشی - بهمن 1350

--------------------------------

 

 

  علاقمندی تماشاگران یونانی که در میانشان , اسطوره بزرگ جهان فوتبال فرانس پوشکاش  Ferenc Puskás نیز حضور داشت , سبب شد تا احساسات آنها بسوی ایران متمایل شود آنچنانکه پس تسلط  بر بازی و ثبت گلهای پیروزی بخش , گروه تماشاگران یونانی حاضر در استادیوم با لهجه جالب یونانی ,  بارها نام ایران را فریاد زده و اینگونه احساسات خویش را نمایان ساختند .

 زنده یاد فرانس پوشکاش , فوق ستاره مجارستانی , آن روزها عهده دار هدایت تیم فوتبال باشگاه پاناتیناکوس یونان بود و دوران موفقی را برای باشگاه یونانی ترسیم کرد . پاناتیناکوس با او , تا فینال جام باشگاههای اروپا فصل 1971 پیش رفته بود . 

 

  در ترکیب اولیه ایران , نسبت به بازی رفت ( تهران )  3 تغییر نمایان بود . ابتدا درون دروازه , دیگری در خط هافبک و سپس در خط حمله ......... نخست در درون دروازه , بهرام مودت جایگرین  زنده یاد ناصر حجازی ( دروازه بان  ایران در بازی رفت ) شد .  حجازی با نظر مستقیم زنده یاد پرویز دهداری ( سرپرست تیم ملی ) و بقصد تنبیه انظباطی , در تهران ماند . پرویز دهداری چنان روی نظر خود مصمم بود که عنوان کرد در صورت حضور حجازی , او به آتن نخواهد رفت . ناصر حجازی هنگامی که با نظر مخالف پرویز دهداری برای مرخصی از اردوی تیم ملی جهت امتحانات تحصیلی , مواجه شد , بی خبر اردو را ترک گفت و همین موضوع , سبب دلگیری شدید پرویز دهداری شد .

  کارو حقوردیان که در بازی رفت در خط هافبک بازی کرده بود , جای خود را به مجید حلوایی در خط دفاع بخشید  .... و جای خالی کارو را , پرویز قلیچ خانی پر کرد که در بازی رفت یک مدافع بود .  و سرانجام در گوش راست ,  زنده یاد صفر ایرانپاک  جای خود را به زنده یاد غلامحسین مظلومی سپرد ....

 

  همچون بازی رفت , کویت با روش 4 - 2 - 4  و ایران نیز با شیوه 3 - 3 - 4 , بزمین آمدند با این تفاوت که پرویز قلیچ خانی از قلب دفاع , به خط هافبک منتقل شد  تا در کنار علی پروین و علی جباری  , کمربند میانی تیم ایران را تشکیل دهد و جای او مجید حلوایی در مرکز خط دفاع , مکمل جعفر کاشانی , باشد      ...........  آنگاه با نواختن سوت داور یونانی  , بازی حساس ایران و کویت آغاز شد .

  10 دقیقه نخست با یک احتیاط نسبی از سوی هر دو تیم همراه بود اما , نخستین موقعیت نصیب کویت  شد و سپس در دقیقه 9 , حساسترین صحنه تا ان دقیقه نیز ,  همچنان روی دروازه ایران خلق شد  . 

 

 دقیقه 2 :  کویت از جناح راست صاحب یک ضربه ایستگاهی شد ...... علیرغم حضور چند بازیکن کویت در محوطه جریمه ایران اما , علی جباری با تسلط توپ را صاحب شد و از محوطه جریمه ایران ,  دور کرد . 

دقیقه 5 :  نخستین حمله ایران پایه گذاری شد ......... همکاری تماشایی میان جباری و بهزادی این موقعیت را پدید آورد .  توپ میانه محوطه جریمه نصیب جباری شد و سپس یک و  دو سریع با بهزادی , جباری را در موقعیت گل قرار داد اما ضربه او با فاصله ای  اندک , از کنار پایه تیر دروازه , به خارج رفت . 

دقیقه 9 : حساسترین لحظه بازی تا ان دقیقه روی دروازه ایران پدید آمد .  هافبک راست کویت " فاروق ابراهیم " توپی را از راست ,  روی دروازه ایران سانتر نمود . دروازه بان ایران " بهرام مودت " پس از خروج از دروازه , برای مهار توپ شیرجه رفت . ولی ناکامی او در مهار توپ , سبب شد تا قدری دورتر " احمد النجدی " گوش راست کویت ,  در شرایطی که دروازه ایران بدون سنگر بان مانده بود , صاحب توپ و موقعیت شود اما او , با شتابزدگی خاص از فاصله 6 متری , در حالی که هیجان کویتی ها برای ثبت گل به اوج رسیده بود , توپ را از کنار تیر دروازه , به خارج فرستاد . 

 

 دقیقه 10 : پس از حمله هولناک کویت , ایران با یک شوت سنگین و تماشایی از سوی  پرویز قلیچ خانی , شرایط  را متعادل کرد اما نسبت به دقایق نخست ,   تیم ایران قدری  نزول یافته نشان میداد .  بویژه در خط حمله و روی توپ های هوایی , همایون بهزادی تنها مانده  بود و اصغر شرفی نیز در گوش چپ , نا اماده   ........  اما خوشبختانه , کویت نیز فاقد ان تحرک لازم بود و اغلب به تحکیم خط دفاع خود ,  می اندیشید . 

 

 نخستین تعویض برای کویت ....

دقیقه 19 : کویت که برتری هماوین بهزادی را روی توپ های هوایی مشاهده نمود ,  به تعویض مدافع مرکزی خود , اقدام کرد تا از تسلط همایون روی توپ های هوایی بکاهد . بنابر این  " عبدالله صالح " مدافع بلند قامت کویت , جیگزین " عبدالله غفور "  شد . ایران , همزمان با این تعویض  به نخستین کرنر از جناح راست دست یافت .  ضربه کرنر بلند روی تیر دوم برای استفاده همایون بهزادی , نواخته شد اما دروازه بان کویت " احمد طرابولسی " با پروازی بلند , توپ را از روی پیشانی بهزادی ,  ربود .  

دقیقه 21 : تحرک هافبک بازیساز کویت " جواد عاشور " سبب پیشروی او شد ..... و سپس توپ را با یک شوت سنگین روانه دروازه ایران کرد , که  با فاصله از کنار دروازه ,  به خارج رفت .

دقیقه 25 : مهمترین بخت ایران تا آن لحظه بار دیگر روی یک شوت , از سوی پرویز قلیچ خانی شکل گرفت .... که بی تردید چنانچه با واکش سریع و هوشمندانه دروازه بان کویت همراه نمیشد ,  ایران به نخستین گل مسابقه ,  دست یافته بود . ضربه قلیچ خانی که از پشت محوطه جریمه ,  بسیار سنگین  نواخته شده بود  ,  با ضربه مشت طرابولسی ,  از روی تیرک افقی دروازه کویت , به کرنر رفت  ........  ضربه ی کرنر ایران  اما , بی نتیجه بود .

کویت که پس از این تهدید جدی ,  دروازه خود را در آستانه سقوط دید  , برای جبران نتیجه بازی رفت , با سه مهاجم دائمی در زمین ایران , به تلاشی مضاعف دست زد . آنچنانکه سه بازیکن را , بنامهای  "  فاروق ابراهیم " هافبک و دو مهاجم " علی مولا " و " حمد بو حمد " بصورت یک مثلت , در شعاع عمل یکدیگر , در زمین ایران , مستقر کرد . اما هوشیاری دو مدافع ایران "  اکبر کارگرجم " و " جعفر کاشانی "  اغلب مانع از شکل گیری ارتباط , میان  آنها بود . اما با اینحال در دقیقه 31 , خط حمله کویت ,  یک شانس بزرگ گل دیگر را , روی دروازه ایران خلق نمود .

 

 دقیقه 31 :  کویت در سمت راست صاحب یک ضربه ی آزاد شد . دفاع راست کویت " عبدالله ناصر " توپ را بلند ارسال کرد که دروازه بان ایران " بهرام مودت " و مهاجم کویت " علی مولا " روی هوا بلند شدند . ضربه سر علی مولا , یک فرصت طلایی برای کویت پدید اورد . چرا که توپ جلوی پای هافبک چپ کویت "  جواد عاشور " که در فاصله یک متری تیر دروازه ایستاده بود , افتاد اما او انقدر تعلل کرد که توپ از پای تیرک عمودی به خارح رفت تا دروازه ایران , بصورت معجزه گونه , همچنان بسته بماند . پس از این فرصت صد در صد , طی 14 دقیقه باقیمانده ی نیمه نخست , علیرغم تلاش دو تیم , دیگر دروازه ها تهدید نشد تا نیمه نخست , بدون ردو بدل شدن گل , پایان بابد . اما تیم ایران دریافت که , چنانچه بیش از حد  به شیوه تدافعی و حفظ نتیجه بازی رفت ( پیروزی 2 بر صفر  )   بیاندیشد , کویت قادر خواهد بود که دروازه ایران تهدید کند و .......

 

 

 * نیمه دوم :

 از همان اغاز نیمه دوم , شرایط جوی بسیار  نامساعد شد و  برودت  و کاهش دما هر دو تیم را آزار میداد     ....ایران , نیمه دوم را متفاوت از نیمه نخست ,  اغاز کرد و با اجتناب از پرداختن به شیوه تدافعی , به سوی دروازه کویت حمله برد ....  کویت اما در مقابله با هجوم و تسلط هافبک های ایران   , به یارگیری در میانه ی زمین , روی آورد . 

 

 دقیقه 47 : نخست حمله را , ایران پی ریزی کرد که روی یک شوت از بهزادی , به یک ضربه ی کرنر دست یافت که با واکنش طرابولسی بی نتیجه ماند . دروازه بان کویت چند دقیقه بعد نیز با یک واکنش موثر دیگر , توپ را از روی پای مظلومی ربود تا دروازه کویت , همچنان بسته بماند . اما حملات ایران بصورت مداوم  افزایش می یافت  .

 

 

 * سرانجام گل نخست :

 پایه گذار گل نخست , هافبک ایران , پرویز قلیچ خانی بود ..........  او از جناح چپ , پا بتوپ از دو بازیکن حریف عبور کرد و سپس به داخل محوطه جریمه کویت آمد . آنگاه با موقعیت سنجی خاص خود , توپ را روی دروازه کویت در محدوده 5/5 متر , فرستاد . که ابتدا به جباری و سپس به مظلومی رسید که او نیز  با ضربه ای سر , توپ را به زاویه سمت چپ دروازه کویت فرستاد و گل اول  را , برای ایران تثبیت کرد .       

  

ایران و کویت مقدماتی المپیک 1972 * دقیقه 49 و لحظه ی ثبت گل نخست ایران به کویت - زنده یاد غلامحسین مظلومی , روی سازندگی پرویز قلیچ خانی از چپ , با ضربه سر , دروازه کویت را گشود . احمد طرابولسی دروازه بان کویت نیز حضور دارد ...........  ورزشگاه پاناتیناکوس آتن - شنبه 25 دی 1350

The first goal of the match in the 49th minute - Iran striker Gholamhossein Mazlomi scored with a header  . Ahmed Al-Tarabulsi Kuwait goalkeeper........................  Apostolos Nikolaidis Stadium - Saturday January 15, 1972 

 -----------------------------------------------

 

 

 

ایران و کویت 1351

* حلقه شادی فرزندان ایران پس از ثبت نخستین گل ........ بترتیب از راست : علی پروین - مجید حلوایی - غلامحسین مظلومی ( زننده گل ) - جعفر کاشانی - همایون بهزادی و اصغر شرفی ............ ایران و کویت - ورزشگاه پاناتیناکوس آتن - شنبه 25 دی 1350

Joy for Iranian players after the first goal ..........  from the left: Asghar Sharafi - Homayoun Behzadi - Jafar KashanI - Gholamhossein Mazlomi ( scorer ) - Majid Halvaei and Ali Parvin ............... Iran & Kuwait - Apostolos Nikolaidis Stadium - Saturday January 15, 1972

-----------------------------------------

 

 

 گل نخست ایران , امیدهای کویت را برای صعود به المپیک مونیخ , بسیار کمرنگ کرد ......  و در مقابل , روحیه ای مضاعف به تیم ایران بخشید . آنگونه که با گذشت یک دقیقه  , دروازه کویت بار دیگر تهدید شد . 

دقیقه 50 : در پی چند رفت و برگشت , پشت محوطه جریمه کویت ,  توپ به پرویز قلیچ خانی رسید و او با یک شوت سر ضرب ,  دروازه کویت را بشدت تهدید کرد اما دروازه بان  طرابولسی , بار دیگر توپ را به کرنر فرستاد .  از این لحظه به بعد , بر اثر شدت سرما ,  بارش برف نیز آغاز شد , با دانه هایی ریز اما پراکنده  ....

 

دقیقه 57 : یک ضد حمله سریع برای ایران , با پاس  پروین , برای اصغر شرفی شکل گرفت.......... شرفی بسرعت خود را به محوطه جریه رساند و سپس توپ را برای بهزادی فرستاد .... ضربه سر همایون بهزادی اما ,  با فاصله ای اندک از پای تیر افقی , به خارج رفت .....  

 

دقیقه 58 : تعویض اجباری برای ایران  ....... کویت در صدد دستیابی به گل از چپ , حمله ای را طراحی کرد . احمد النجدی با چند گام پیشروی , توپ را روی سر علی المولا فرستاد اما قبل از او ,  بهرام مودت دروازه بان ایران , هوشیارانه توپ را از روی سرش قاپید که بناگاه مچ پای او  پیچ خورد و بناچار زمین را ترک گفت . دروازه بان ذخیره ایران "  منصور رشیدی "  بسرعت خود را گرم کرد و سپس جایگزین بهرام مودت شد .

ایران و کویت 1350

 * دقیقه 58 دروازه بان ایران , بهرام مودت , روی یک پرواز بلند با مصدومیت شدید از ناحیه مچ پا مواجه شد ..... مصدومیتی که سرمای شدید ماه زانویه  نیز  , در آن موثر بود .... جواد قراب ( راست ) و زنده یاد صفر ایرانپاک او را که قادر به رفتن به رختکن نبود , یاری رساندند . سرپرست دلسوز تیم ایران , زنده یاد پرویز دهداری با نگرانی در پی آنها است در حالی که بجهت سرماخوردگی  و سینه درد , بشدت رنج میبرد ........  ایران و کویت - ورزشگاه پاناتیناکوس آتن - شنبه 25 دی 1350  

 

 

 

* حلوایی , ناجی دروازه ایران .......

دقیقه 65 : یک حرکت گروهی و سریع از بازیکنان کویت , سبب غافلگیری بازیکنان ایران  شد  تا دروازه  در آستانه فروپاشی باشد  ..... پس از چند پاس پی در پی , مهاجم کویت " علی مولا " در فاصله چند متری دروازه ایران , صاحب توپ و موقعیت  شد و در حالی که قصد داشت  با یک شوت مستقیم , کویت را صاحب گل نخست کند , مدافع ایران " مجید حلوایی " هوشیارانه  , از لحظه ای تعلل او بهره برد و  توپ را از روی پایش ربود ......

 

ایران و کویت 1350

* نمایی از مسابقه ایران و کویت - بترتیب از راست :  همایون بهزادی ( 10 ) - جواد عاشور ( 8 ) - مجید حلوایی - عبدالله ناصر ( 2 ) .... ورزشگاه پاناتیناکوس آتن - شنبه 25 دی 1350 

#  با سپاس و قدروانی ویژه از گروه گرافیک وبسایت جام تخت جمشید برای رنگی نمودن تصویر فوق 

View from Iran and Kuwait - respectively from left: Abdullah Naser (2) - Majid Haloujali - Javad Ashoor (8) - Homayoun Behzadi (10)  ...............  Apostolos Nikolaidis Stadium - Saturday January 15 1972 

With special gratitude from the graphic group of the Takhtejamshid cup website for colorizing the image # 

 -------------------------------------------

 

دقیقه 66 : کویت و دومین تعویض   ..... " ابراهیم الخشرم " بجای " جواد خلف " به بازی آمد ........... ورود او ,  مقارن با یک ضربه ازاد مستقیم شد که از سمت چپ و در پشت محوطه جریمه نصیب کویت شده بود . ضربه را " جواد عاشور " نرم و فنی  نواخت که توپ , دور از دسترس مهاجمان و مدافعان ,  روی تور بالای دروازه ایران , فرود آمد .

دقیقه 66 : مهاجم کویت حمد بوحمد , داخل موحطه جریمه و از فاصله ای نزدیک با ضربه سنگین , قصد گشودن دروازه ایران را داشت که شیرجه بلند و تماشایی منصور رشیدی , توپ را به خارج فرستاد . 

منصور رشیدی ایران و کویت 1972

 * منصور رشیدی , دروازه بان شایسته ایران و مهار یک شانس گل برای کویت ..... او در اوج حملات کویت جهت دستیابی به گل مساوی , دوبار مانع از فروریختن دروازه ایران شد .................... ورزشگاه پاناتیناکوس آتن - شنبه 25 دی 1350 

Mansour Rashidi (Iranian goalkeeper) and a long dive  ... He saved Iran twice at the height of the Kuwaiti attacks ........... Apostolos Nikolaidis Stadium - Saturday January 15 1972

-----------------------------------------

 

دقیقه 67 : با نظر مربی ایران "  ایگور نتو  "  کارو حقوردیان از روی نیمکت ذخیره ها  بلند شد و به نرمش پرداخت , احتمال تعویض برای ایران ......  

 

 دقیقه 68 : دومین تعویض برای ایران  ......... بر این اساس که , اصغر شرفی  ( گوش چپ ایران )  از بازی خارج و بجای او   کارو حقوردیان  به زمین امد  ... حضور یک هافبک بجای یک مهاجم , بمعنای عقب نشینی  نبود . چرا که همایون بهزادی , به منطقه ی چپ رفت تا جای شرفی را پرکند و جایش را در گوش راست ,  علی پروین که یک هافبک بود , پر کرد  . بنابر این , ایران همچنان با سه مهاجم  ( علی پروین - غلامحسین مظلومی و همایون بهزادی ) رو به دروازه کویت , حمله میبرد و خط هافبک نیز با پرویز قلیچ خانی , کارو حقوردیان و علی جباری .....

 دقیقه 75 : بهترین شانس گل دوم برای  ایران , روی سازندگی علی جباری شکل گرفت .... او با یک پاس مورب , پشت دفاع کویت  , علی پروین را در موقعیت گل قرار داد اما لحظه ای تعلل , سبب شد تا مدافع کویت توپ را دور سازد .... با اینحال اما تنها با گذشت  یک دقیقه ,  پروین  شادی را بار دیگر به اردوی ایران اورد . 

 

* گل دوم : 

دقیقه 76 : ابتدا کاپیتان مصطفی عرب با یک پاس خوب غلامحسین مظلومی را , داخل محوطه جریمه کویت , به پیش میفرستد ... مظلومی حرکت خود را  تا نزدیکی خط کرنر ادامه میدهد و سپس , توپ را به پروین میسپارد .... دو بازیکن کویت میخواهند سد راه پروین باشند . او ابتدا لحظه ای توپ را گم کرد اما سپس ان را یافت و با عبور همزمان از دو بازیکن کویت ( فواد عاشور و سعد الحوطی )  با یک شوت مورب و دقیق  توپ را,  وارد دروازه کویت کرد...  ( در شرح گل دوم , میان گزارش دو هفته نامه  کیهان ورزشی و دنیای ورزش , اندکی تفاوت وجود دارد ) 

علی پروین

 * علی پروین و گل دوم ایران و تلاش نافرجام دروازه بان کویت  احمد طرابولسی     .......... ورزشگاه پاناتیناکوس آتن - شنبه 25 دی 1350

Ali Parvin ( Right ) scored the second goal for Iran , Kuwaiti goalkeeper  Ahmed Al-Tarabulsi is unsuccessful ............... Apostolos Nikolaidis Stadium - Saturday January 15 1972

---------------------------------------

 

 

 

  گل دوم برای هر دو تیم ,  بسیار تعیین کننده بود .... چرا که دیگر ,  آن اندک امیدهای کویت نیز رنگ باخت و صعود ایران بمرحله بعد ,  قطعی شد  . آنها برای صعود ,  به ثبت پنج گل طی پانزده دقیقه , نیاز داشتند که با توجه به زمان باقی مانده ,  غیر ممکن بود با اینحال بازیکنان کویت نه تنها از تلاش خود نکاستند , بلکه برای دفاع از اعتبار فوتبال خود , بر حملاتشان نیز افزودند .      .......

 

* شانس کل برای کویت :

دقیقه 83 : آخرین و بزرگترین شانس کویت برای دستیابی به گل ,   .....  همکاری " علی مولا "  و " ابراهیم الخشرم " فرصت را به علی مولا داد تا با یک شوت سنگین , فاصله میان دو تیم را به حداقل برساند اما , توپ او به تیرک افقی دروازه اصابت کرد و در بازگشت نیز , دیگر مهاجم کویت " حمد بوحمد " با یک برگردان زیبا اما نه دقیق  ,  توپ را به خارج فرستاد . 

 

در اواخر مسابقه , شدت بارش برف لحظه به لحظه بیشتر میشد .... با اینحال کویت ,قصد داشت  حداقل به یک گل دست یابد بر این پایه یکی دو حمله نصفه و نیمه دیگر را نیز پی ریزی کرد که البته بی ثمر بود .

 

دقیقه 87 : یک واکنش زیبا از منصور رشیدی , دروازه ایران را همچنان بسته نگاه داشت ............ شوت زاویه دار ابراهیم  الخشرم , از سمت راست را منصور رشیدی با کف دست , به خارج هدایت نمود     . 

 

 

* مقررات جهانی یا المپیک ؟ 

دقیقه 88 : سومین تعویض برای ایران ...... غلامحسین مظلومی ( زننده گل نخست ) قصد داردجای خود را به علیرضا حاج قاسم بسپرد . کادر رهبری تیم کویت , نسبت به انجام تعویض سوم , معترض شدند .... بر پایه قوانین در رقابت های فوتبال المپیک , هر تیم تنها مجاز به انجام دو تعویض است و یکی از ان دو تعویض نیز میبایست دروازه بان باشد ! 

 اما در قوانین فدراسیون جهانی  ( فیفا ) , در هر مسابقه فوتبال , هر تیم قادر به انجام 3 تعویض می باشد بر این اساس , اعتزاض تیم کویت صحیح بود . اما داور یونانی " ناباورانه "  اجازه تعویض سوم را نیز , به ایران داد ! 

 

 

 

-----------------------------------

در رابطه با  سومین تعویض تیم ایران ,  هفته نامه کیهان ورزشی مقاله ای منتشر نمود که به بخشهایی از ان چنین است :

........ هر چند تصمیم به  تعویض نابجا از سوی رهبران تیم ما , برای تعویض یار سوم بوده است , اما با وجود اعتراض تیم حریف , نمیتوان به آن اهمیتی قائل شد , زیرا مسابقه به رهبری داور بین المللی و تحت نظر نماینده رسمی فدراسیون بین المللی فوتبال بوده است . معمولا پیش از هر مسابقه بین المللی , جلسه ای به نام  " میتینگ " با حضور " رهبران دوتیم و نماینده سازمان برگزار کننده و هیئت داوری " تشکیل شده و در ان جلسه مقدمات کار و مقررات ناظر بر مسابقه مورد بررسی و توجه قرار گیرد .............    

 

   

 

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------- 

  ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 -  ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - Iran and Kuwait 1972 - Iran and Kuwait 1972 - Iran and Kuwait 1972 - Iran and Kuwait 1972 - Iran and Kuwait 1972 - Iran and Kuwait 1972 - 

سالگرد جشن قهرمانی تاج در جام تخت جمشید

تاج قهرمان جام تخت جمشید

 عکاس : استاد علی کاوه 

 

 

تبریک بی پایان , بمناسبت فرا سیدن 27 آذر ماه :  

 

چهل و سومین سالگرد قهرمانی آبی های محبوب ............. 

 

-----------------------------------------------------

-----------------------------------------------------

 

  چهل و سه سال از عصر چهارشنبه , 27 آذر 1353 گذشت  ....... روزی بیاد ماندنی برای باشگاه تاج ( استقلال ) و هواداران پر شمارش ,   ایستادن بر قله فوتبال باشگاهی و سپس برپایی جشن قهرمانی با دریافت محبوترین کاپ فوتبال باشگاهی ایران ........طی ادوار مختلف آبی ها , بارها و بارها فاتح جامهای باشگاهی بوده اند اما , بی تردید جام تخت جمشید  جایگاهی ویژه دارد . حضوری تعدادی از چهره های ماندگار تاریخ فوتبال ایران و باشگاه تاج ,  برگزاری یک لیگ پر ستاره و منسجم , بازی در امجدیه ای که سرشار از نوستالژی بود و احساس   ..... و انتظار بی پایان , اما لذت بخش عصر شنبه ها , مقابل کیوسک مطبوعات برای خرید کیهان ورزشی و دنیای ورزش .........

 

  تاج سال 1353 , با تمام تیمهای سالهای قبل و بعد خود ,  تفاوت داشت . آنها " نتیجه گرا "  ترین تاج  تاریخ فوتبال باشگاهی بودند که نمونه آن را , بدشواری می توان یافت . شاهد این مدعا , رکورد دست نیافتنی آنها طی نیمفصل نخست بود . کسب 10 برد و 1 تساوی از یازده بازی و ثبت یک آمار خیره کننده در نیمفصل اول برای لیگ فوتبال ایران ( 1/91 صدم امتیاز به ازای هر بازی ) که هرگز تکرار نشد . آماری که از رکورد پرسپولیسی ها که در دومین دوره  لیگ منطقه ای  بدست اورده بودند نیز ,  بهتر بود . 

 

بهترین شروع  در تاریخ لیگ ایران 

 ------------------------------------

* تاج 1353  ( نیمفصل اول )                             1/902 امتیاز برای هر بازی  ( 10 برد و 1 تساوی )

* پرسپولیس 1350 ( نیمفصل اول )                     1/714 امتیاز برای هر بازی  ( 6 برد و 1 باخت )

 

 اما روند خیره کننده ی  آبی ها ,  در نیمفصل دوم تداوم نیافت  ..........   دو عامل در نزول تاج , سهیم بود   . ابتدا توقف دو ماهه بازیها بجهت برگزاری رقابتهای هفتمین دوره بازیهای اسیایی  که به خستگی مفرط  بازیکنان حاضر در تیم ملی منجر شد  , و دوم مصدومیت چند بازیکن اصلی از جمله  زنده یاد ناصر حجازی ,  اکبر کارگرجم , رضا عادلخانی  ............

 باشگاه تاج با داشتن 8 سهمیه در تیم ملی فوتبال , از بابت حضور در اردوی سه ماهه  ,  بیشترین زیان را دید   . بنابر این در پایان تورنمنت  آسیایی تهران , بازیکنان اصلی تاج در حالی به رقابتهای جام تخت جمشید بازگشتند که سایر رقبا ,  با یک دوره  استراحت  و ریکاوری مطلوب , در شرایط آرمانی بودند .  بنابر بر حسب انتظار , نتایج خیره کننده نیمفصل نخست , دیگر تکرار نشد و برد های متوالی , جای خود را  ابتدا به دو تساوی و سپس  چهار باخت  داد . بر این اساس آمار 1/91 صدم امتیاز برای هر بازی  , به رقم  1/09 کاهش یافت . 

 تاج قهرمان جام تخت جمشید

تاج قهرمان جام تخت جمشید

* تاج  , فاتح دومین دوره جام تخت جمشید 1353 -  عزیزان بترتیب از راست  :

ایستاده : علیرضا حاج قاسم - زنده یاد عزت جانملکی - کارو حقوردیان - عباس نوین روزگار - سعید باغوردانی - اکبر کارگرجم - آندرانیک اسکندیان - محمدرضا عادلخانی - زنده یاد غلامحسین مظلومی - زنده یاد مستر رایکوف ( مربی )

نشسته : حسن روشن - مسعود مژدهی - حسن نگارش - هادی نراقی - منصور رشیدی - علی جباری ( کاپیتان ) - مهرداد زمان زاده - پرویز مظلومی - زنده یاد منصور پورحیدری و فرامرز کردستانی 

 

--------------------------------------------------

 

نیمفصل اول :

روند بردهای متوالی تاج  از همان ابتدا آغاز شد .......... امجدیه , عصر یک روز سرد زمستانی , و استارت قهرمانی با دو گل کاپیتان  جباری و هادی نراقی برابر نماینده اصفهان ذوب اهن ... یک پیروزی خانگی  2 بر 1 هرچند که ایده ال نبود اما کسب هر دو امتیاز , با توجه به آغاز فصل و  عدم امادگی کامل تیمها ,  کفایت میکرد . سپس  گام دوم برابر راه اهن  , هادی نراقی جوان با یک گل دوامتیازی , دومین برد تاج را رقم زد . هفته سوم مقابل بانک ملی , حریفی که به یارگیری فشرده و بازی فیزیکی روی آورده بود , بازی گره خورد ..... اما هنگامی که تاجی ها برای گل بی تابی میکردند ,  مهاجم فرصت طلب تاج ( غلامحسین مظلومی )   با یک ضربه زمینی زاویه دار ,  از فاصله ی 20 متری , دروازه تیم سختکوش راه اهن را گشود , تا سومین پیروزی برای تاج ثبت شود . 

 تاج قهرمان جام تخت جمشید

تاج قهرمان جام تخت جمشید

* زنده یاد غلامحسین مظلومی بالاتر از محمود اعتمادی ......... تاج و بانک ملی هفته سوم  - امجدیه , جمعه 9 فروردین 1353 

--------------------------------------------------------

 

 

 * اهواز , شهر آبی  .......... 

 هفته چهارم تاج به اهواز رفت آنجا که همواره با اختلاف , محبوبترین تیم ایران است . استقبال هواداران اهوازی چنان بود که بجهت ازدحام بیش از حد , دربهای استادیوم راس ساعت 1 بعداز ظهر بسته شد ! ...........  . در حالی که بر اساس اعلام قبلی , بازی  می بایست راس ساعت 3/30 دقیقه اغاز میشد اما بجهت گرمای غیر منتظره فروردین ماه , شروع  بازی با تاخیر 45 دقیقه ای  ( 4/15 ) همراه شد ..... در میان حمایت و تشویق تماشاگران اهوازی ,  آبیهای محبوب موفق شدند با یک شوت تماشایی از سوی مهاجم  چپ پا و  شوتزن  خود ( رضا عادلخانی ) شادمان به تهران بازگردد . راندمانی عالی برای آغاز فصل , چهار بازی و چهار برد ....  تاج با کسب این پیروزی خارج از خانه , هم از پرسپولیسی که در بند راه اهن اسیر شده بود , پیش افتاد  و هم , خود به تنهایی بر صدر جدول تکیه زد   ....

 هفته پنجم , تاج میزبان دیگر نماینده خوزستان  بود .... صنعت نفت آبادان ,  سرانجام توانست یک امتیاز از تاج بگیرد اما آبی ها همچنان صدرنشین  ماندند . هفته ششم تاج و عقاب , حساسترین بازی هفته را برگزار کردند  روزی که همه راه ها به کاپیتان جباری ختم میشد . او ابتدا با یک پاس هدفمند , زمینه ساز ثبت نخستین گل بازی توسط محمد رضا عادلخانی شد و سپس خود با یک شوت راه دور تماشایی ,  دروازه عقاب را فتح و نتیجه را , دو بر صفر نمود . 

 

تاج قهرمان جام تخت جمشید

رضا عادلخانی

 * رضا عادلخانی  , بر فراز کاپیتان تیم ملی  , بسان پتک بر توپ میکوبد . هفته ششم تاج و عقاب ......    امجدیه -  29 فروردین ماه 1353 

----------------------------------

 

 هفتمین روز ,  تاج به مصاف هما رفت ......... , صدرنشین , در پایان موفق شد با نتیجه ی 2 بر 1 , پیروز از میدان خارج گردد .... گلهای تاج توسط کاپیتان جباری و غلامحسین مظلومی بثمر رسید . در این بازی  احتیاط , نزد بازیکنان صدرنشین  , بیش از پیش مشهود بود . 

 

 

 * تاج , همچنان پیش میتازد .....

 هفته هشتم , تاج میزبان سپاهان بود ..... در هوای مطلوب و آفتابی اردیبهشت ماه تهران , عصر یک روز جمعه  , تاج با ارائه یک بازی روان و هماهنگ با نتیجه قابل قبول ,  2 بر صفر بر میهمان خود  پیروز شد تا سزاوارانه در صدر باقی بماند . درجمع ستارگان تاج , ناصر حجازی دگر بار فروغی دو چندان داشت و طی دو نوبت  "  هوشیارانه "  مانع از فروپاشی دروازه میزبان شد . در میان خطوط سه گانه , تحرک خط هافبک تاج " با محوریت و توپسازی کاپیتان جباری , نمایشی بس  چشمگیر و درخشان داشت و در خط حمله نیز , تحرک و چابکی مژدهی , بیش از سایرین بود . همچنین تماشاگران قرمز و آبی , در حرکتی زیبا و ارزشمند ,  یک صدا به مهاجم ملیپوش تاج " رضا عادلخانی " که هفته قبل   در سوگ پدر  قرار داشت  ,  تسلیت گفتند تا بدینسان او را  تسلی دهند . رضا عادلخانی , دقیقه 22  با یک شوت سنگین و  تماشایی , دروازه سپاهان را بشدت تهدید کرد که تنها  واکنش هوشیارانه  دروازه بان , مانع از ثبت یک گل زیبا  شد . 

 گل نخست تاج , یک گل تمرین شده , زیبا و زیر طاقی بود ..... فرار مژدهی از سمت  راست و سپس ارسال تند و تیز او به روی دروازه با ضربه سر محکم و تماشایی غلامحسین مظلومی همراه شد تا  در نیمه نخست نتیجه بازی,  یک بر صفر  بسود ابی ها شود و آنگاه در نیمه دوم , ابتدا ضربه سر مژدهی با واکنش برزمهری مواجه شد تا توپ رها شده از دستان او , بصورت ناقص توسط مدافعان از منطقه خطر دور شود اما  آن توپ برگشتی , نصیب کاپیتان جباری شد و او نیز با یک شوت دقیق و محکم , آن را به گوشه دروازه سپاهان  فرستاد .     

 

 

 هفته نهم , بندر انزلی میزبان تاج بود .....  ورزشگاهی که تنها گنجایش 6 هزار تن را داراست , با حضور بیش از هفت هزار و پانصد علاقمند فوتبال , بمرز انفجار نزدیک شد ....  یک بازی برابر و نفس گیر , در روزی که رضا عادلخانی در سمت چپ تاج  بشدت از سوی فرهاد صیاد مصلح  مراقبت میشد , حسن روشن از راست , یک گل ارزشمند برای تاج بثمر رساند و آبی ها را از میزبان خود پیش انداخت . سپس در نیمه دوم , مدافع ملوان بر اثر شتابزدگی , با یک گل به خودی , پیروزی تاج را تضمین کرد ......

 

تاج قهرمان جام تخت جمشید

حسن روشن

 * لحظه ثبت گل نخست تاج - حسن روشن ( 10 )  لحظه ای دیگر با ضربه روپا و زمینی , دروازه ملوان را میگشاید .... سایر عزیزان بترتیب از چپ : استاد بهمن صالح نیا ( کاپیتان ملوان ) - مسعود مژدهی - منوچهر ناوران و علی صیاد ( دروازه بان ) ............... ورزشگاه تختی بندر انزلی - جمعه 20 اردیبهشت ماه 1353

-------------------------------------------

 

 هفته دهم و یک مصاف دشوار با تیم مدعی قهرمانی , پاس ........... غلامحسین مظلومی و ناصر حجازی دو چهره پر فروغ آبی پوشان , با درخشش خود  تاج را فاتح زود هنگام نیم فصل نخست کردند ........... ناصر حجازی درون دروازه , بارها سد راه مهاجمان پاس شد ... پرویز میرزاحسن - محمد صادقی - اصغر شرفی .... بارها از مصاف با او , ناکام بازگشتند .  و سپس غلامحسین مظلومی روی ارسال یک  کرنر از  راست , توسط رضا عادلخانی و پس از دفع ناقص توپ از سوی دروازه بان ,   با یک ضربه ی  سر ,   گلی بس ارزشمند را تقدیم هواداران  نمود . 19 امتیاز از 10 بازی.... حالا  تاج , فارغ از نتیجه هفته یازدهم ( دربی چهاردهم سرخابی ) فاتح نیمفصل نخست دومین دوره جام تخت جمشید شده بود .

 

 

* دقیقه ی 88 .........

 هفته یازدهم و مصاف سرخابی ها , روزی فراموش ناشدنی   .....  اوج گرمای خرداد ماه , امجدیه ای لبریز از تماشاگر و احساس .. و سرانجام  رویش یک گل زیبای آبی ... دقیقه 88 , حسن روشن با ضربه ای دقیق و تماشایی , فاصله ی  امتیازات  آبی و قرمز را , به عدد پنج افزایش داد . گل او , بی تردید مهمترین گل فصل بود و ضامن ثبت رکوردی خیره کننده ( 1/91 امتیاز برای هر بازی ) برای نیمفصل نخست لیگ  ایران  . 

 

تاج قهرمان جام تخت جمشید

حسن روشن

 * حسن روشن عزیز و لحظه ی ثبت مهمترین گل فصل , در رقابت پرهیجان دربی چهاردهم سرخابی  ... گلی که سالها روی سکوها , شعار هواداران تاج بود .  سایر عزیزان - مسیح مسیح نیا ( مدافع پرسپولیس )  و دروازه بان بهرام مودت ( راست )  .......... امجدیه - شنبه 4 خرداد 1353

----------------------------------------------

 

 همانگونه که  اشاره شد در پایان نیمفصل نخست ,  تاج با کسب 21 امتیاز و با   5 امتیاز اختلاف , نسبت به نزدیکترین تعقیب کننده ( پرسپولیس ) در صدر جدول رده بندی ایستاد . تاج طی یازده بازی  نیم فصل نخست  , پانزده بار دروازه رقبایش را گشود و در مقابل , تنها دو بار دروازه اش گشوده شد که آماری بس درخشان است و نشان از یک  سازمان دفاعی عالی و اتخاذ و اجرای شیوه تدافعی نتیجه گرا , برای حراست از دروازه   ....

 در بخش هجومی نیز آبی ها  تنها با یک گل زده کمتر , دومین  خط حمله موفق نیمفصل بودند و  میان گلزنان نیز , کاپیتان جباری و زنده یاد  غلامحسین مظلومی , هر کدام با ثبت چهار گل , بهترین  بودند و سپس هادی نراقی - حسن روشن و رضا عادلخانی , هر کدام با 2 گل , قرار داشتند . 

 

 تاج قهرمان جام تخت جمشید

قهرمانی تاج جام تخت جمشید 1353 *هفته یازدهم و سیمای فاتحان دربی تهران , هفته یازدهم .................... امجدیه -  4 خرداد 1353               بترتیب از راست : اکبر کارگرجم - جواد قراب - زنده یاد ناصر حجازی , هادی نراقی و حسن روشن ............... 

 

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

نیمفصل دوم :

 با گذشت ده روز از مراسم اختتامیه بازیهای آسیایی , دور برگشت رقابتهای دومین دوره جام تخت جمشید  آغاز شد و در گام نخست " هفته دوازدهم " آبی ها در ورزشگاه باغ همایون اصفهان ,  میهمان ذوب اهن بودند . نکته قابل تعمق , حضور پرتعداد هواداران تاج از تهران و سایر نقاط ایران , جهت تشویق صدرنشین بود آنچنانکه آبی ها در اصفهان خود را بیگانه احساس نکردند   در روزی که بجهت خستگی ملیپوشان , کمتر نشانی از شادابی نزذ تاجی ها مشاهده میشد ,  منصور رشیدی طی سه نوبت دروازه تاج را از فروپاشی رهانید تا  ستاره بازی باشد .  در نیمه دوم , کارو حقوردیان و مسعود مژدهی , روی سازندگی هادی نراقی , دو بار پیاپی طی پنج دقیقه , دروازه میزبان را گشودند تا روند پیروزی های تاج در نیمفصل دوم نیز ,  تداوم یابد . 

 

  مشکل  دیگر برای تاجی ها , آن هنگام پدیدار شد که اکبر کارگرجم , ( چهره برگزیده فوتبال ایران و حائز توپ طلای دنیای ورزش  1352 )   که ,  مرکز و تکیه گاه  خط دفاع تاج بود , یکروز پیش از انجام بازی هفته دوازدهم  , حین تمرین با کشیدگی از ناحیه عضله ران , مواجه شد و به ناچار برای چند هفته از ترکیب تاج دور ماند . مشکلی که بی تردید یکی دیگر از عوامل حضور ستارگان ابی , در اردوی بلند مدت تیم ملی بود . برای جایگزینی  , رایکوف هافبک دفاعی تیمش  ( عباس نوین روزگار ) را  , به دفاع اخر  فرا خواند ....

 

 هفته سیزدهم , روند بردهای متوالی تاج تا واپسین دقایق , همچنان تداوم داشت ........  حریف آنها راه آهن بود که پا به پای صدرنشین پیش می آمد ... نیمه دوم , هادی نراقی جوان , طراح تنها گل تاج شد او که دقایقی قبل , خود تا مرز گلزنی پیش رفته بود , توپ را از لابلای دفاع فشرده و متراکم راه آهن تا روی خط کرنر و نزدیک به دروازه پیش برد و سپس با یک پاس ظریف و زمینی , آن را برای کاپیتان جباری ساخته و پرداخته کرد و او نیز ,  بی معطلی توپ را از فاصله ای حدود 7 متری , به درون دروازه راه اهن فرستاد . 

 انگاه بر پایه رویه تاج در طول فصل  , دست از هجوم کشید و به حفظ نتیجه پرداخت  ..... و همین نکته فرصت را به تیم با انگیزه راه آهن بخشید تا از دقیقه 50 تا 90 , سه بار بشدت دروازه تاج را تهدید کند که یکبار ان با برخورد توپ به دستان دروازه بان و سپس تیر دروازه , همراه بود و ....... در حالی که تاجی ها مترصد شنیدن سوت پایان بودند , راه اهن با فراخواندن مدافعانش بروی دروازه تاج , توانست در دقیقه نودم , بازی را به تساوی بکشاند . با این گل پس از هفت بازی , سرانجام روند  بردهای متوالی تاج متوقف شد  . 

 دو روز بعد مورخه شنبه 13 مهر ماه , انتقاد شدید از رایکوف و شیوه بیش از حد احتیاطی اش , در مطبوعات بالا گرفت .... آنها معتقد بودند که صدرنشین , از چنان توانی برخوردار است که بتواند ,  تیمهایی نظیر راه اهن را با گلهای متعدد بدرقه کند و بی جهت به احتیاط روی می آورد ....  اما , رایکوف به روش خود ایمان داشت ... 

 هفته چهاردهم تاج و بانک ملی مقابل یکدیگر امتیاز ها را تقسیم کردند ..... تاج بر خلاف بازی های پیشین  ,  در نیمه نخست روانتر نشان داد  و بر خلاف انتظارات ,  در نیمه دوم فاقد آن شکل مطلوب گذشته بود .  گل تاج نیز توسط هادی نراقی در دقیقه 42 تثبیت شد . همکاری  مثالزدنی از سوی سه مهاجم تاج , نتیجه اش یک گل زیبا بود . ابتدا حسن روشن پشت محوطه هجده , توپ را برای مژدهی که به منطقه چپ رفته بود , فرستاد و او نیز  توپ را برای هادی نراقی که در سمت راست محوطه 5/5 جایگیری کرده بود , فرستاد و نراقی نیز هوشیارانه توپ را به طاق دروازه بانک ملی , کوبید . نراقی در نیمه نخست میتوانست پایه گذار یک گل دیگر نیز باشد  اما داور بصورت  مشکوک ,  از سرنگونی او داخل محوطه جریمه ,  گذشت ...    

 

 در اخرین بازی هفته پانزدهم  , تاج میزبان  آب و برق اهواز بود . آبی ها که  پس ازسه هفته , از حضور  اکبر کارگر جم  بهره مند شده بودند , در نیمه دوم  با ارائه یک بازی قابل قبول  , موفق شدند  با ضربه سر تماشایی مسعود مژدهی  به گل پیروزی بخش , دست یابند . مژدهی یکبار هم در نیمه نخست  تا آستانه گلزنی پیش رفت ....  اما ضربه سر او را مدافع اهواز ( غلامعباس شیدایی )  از روی خط دروازه , بیرون کشید .  بازی روان  تاج در نیمه دوم ,  آن هنگام شکل گرفت که رایکوف , مظلومی کم کار شده را از زمین خارج نمود و جای او , حسن روشن را به بازی فرا خواند .  از این پس مسعود مژدهی به نوک حمله منتقل شد و روشن نیز ,  بجای مژدهی در گوش چپ بازی کرد . چندین فرار و نفوذ از سوی روشن ,  بوی گل را در فضای امجدیه طنین انداز کرد و سرانجام یک کرنر از حسن روشن , با پرش زیبا و تماشایی مژدهی همراه شد و توپ به گوشه دروازه آب و برق چسبید . 

 

 هفته شانزدهم , آبادان پذیرای تاج بود ...... صنعت نفت که تنها امتیاز دور رفت را  از تاج در تهران , گرفته بود , بسیار امید داشت که با حمایت تماشاگران خودی , نخستین شکست را به صدرنشین جام  تحمیل کند . بنابر این حساسیت بازی ابادان , بیش از پیش  افزایش یافت . آنگونه که استادیوم کوچک آبادان , با حضور بیش از پانزده هزار تن ( از کلیه شهرهای استان خوزستان و همچنین تماشاگران تاج از تهران )  تا استانه ی انفجار پیش رفت .... .متاسفانه ضعف در قضاوت نیز به عوامل یاد شده افزوده شد تا در زمین ورزش حوادثی شکل گیرد که به نقل از کیهان ورزشی , بی شباهت به میدان جنگ و خونریزی نبود !

 دقیقه 24 نیمه اول حسن روشن , یک بار دیگر  گلسازی کرد و با یک ارسال دقیق , فرصت را برای غلامحسین مظلومی فراهم اورد تا او با یک ضربه سر , دروازه میزبان را بگشاید و سپس نیمه نخست با همان یک گل , پایان یافت  . نیمه دوم  دقیقه 76 و  در اوج حملات صنعت نفت برای  گل تساوی , بار دیگر حسن روشن از چپ گریخت و وارد محوطه جریمه صنعت شد که با خطای مدافع , تعادل خود را از دست داد و داور , بلافاصله نقطه پنالتی را نشان داد و .... ضربه پنالتی را هادی نراقی جوان , مورب و زاویه دار به گوشه دروازه فرستاد و از این پس بود که بازی به حاشیه رفت و ابتدا دروازه بان صنعت نفت , توپ را به سر داور  کوبید و .... در ادامه صنعت ,  یکی از گلهای تاج را پاسخ گفت و ابی پوشان , با کسب دو امتیاز ارزشمند دیگر , به تهران بازگشتند . 

 

تاج قهرمان جام تخت جمشید

هادی نراقی

 * هادی نراقی عزیز و ثبت دومین گل تاج , از روی نقطه پنالتی ............ تاج و صنعت نفت آبادان هفته پانزدهم   ............ هادی نراقی در اوج جوانی , اعتماد بنفسی همسان بزرگان و چهره های با تجربه  را دارا بود . او در حالی پشت ضربه پنالتی حساس تاج می ایستد  و از آن یک گل مبسازد که , نامهایی چون کاپیتان جباری - زنده یاد عزت جانملکی - کارو حقوردیان - زنده یاد غلامحسین مظلومی ..... در زمین حضور داشتند . ورزشگاه آبادان - پنجشنبه 2 آبان 1353

-----------------------------------------------

 

 هفته هفدهم ...  سرانجام اما صدرنشین نیز , طعم شکست را چشید و برابر یک عقاب احیا شده ( 2 بر 1 ) اسیر شد ... در هفته شگفتی ها , پس از باخت پرسپولیس , پاس , ملوان .... نوبت تاج بود تا چهارمین قربانی هفته باشد . اما خوشبختانه , صدرنشینی تاج با توقف دیگر رقبا , حفظ شد .  نیمه دوم و دقیقه 62 غلامحسین مظلومی نتیجه  را به تساوی کشاند اما , در ادامه عقاب صاحب یک گل دیگر شد و ....

 

 هفته هجدهم .... بازی پرانتقاد برابر عقاب , با یک پیروزی با ارزش و دلچسب ( 3 بر 1 ) برابر هما , بدست فراموشی سپرده شد تا با وجود تساوی خانگی  نزدیکترین تعقیب کننده ( پرسپولیس )  مقابل ملوان , فاصله امتیازات میان تیمهای اول و دوم جدول , بار دیگر به عدد 5 برساند و با توجه به چهار بازی باقی مانده  تاج , در موقعیتی قرار گیرد که در صورت عدم پیروزی پرسپولیس در اهواز , خود با کسب یک برد دیگر , قهرمان جام تخت جمشید باشد و چنانچه این پیروزی  در هفته نوزدهم , روی دهد  . آنگاه یک رکورد جدید دیگر برپا خواهد شد  . کسب عنوان قهرمانی جام تخت جمشید  , سه هفته پیش از پایان فصل .... 

 

 

 * آبی ها ,  پای تخت قهرمانی ........

 یک روز  بیادماندنی دیگر ..... رقابتی که تک تک ستارگان تاج , در ان نمایشی دلپذیر داشتند  یک پیروزی بزرگ  مقابل  فوتبال  تماشاگر پسند هما , امید بزرگ پرسپولیسی ها را برای کاهش فاصله ,  بسیار کم رنگ کرد  ....   هیجان , از همان ابتدا اغاز شد   آنچنانکه غلامحسین مظلومی دقیقه ی سوم ,  دروازه هما را گشود . خطای خبیری روی حسن روشن , در سمت چپ با اعلام یک ضربه آزاد  غیر مستقیم , بسود تاج همراه شد  . ضربه  را کارو حقوردیان , بلند نواخت و توپ را در سمت راست  به هادی تراقی رساند .  نراقی نیز ,  با قدری پیشروی و حضور در درون محوطه جریمه ,  به قصد چهار چوب شوت کرد .... هنگامی که توپ از میان ساق مدافعان میگذشت , غلامحسین مظلومی با  ضربه ای  مکمل , ان را به درون گل فرستاد .

  اما برتری تاج , تنها 5 دقیقه پایدار ماند و هما با یک گل , نتیجه را مساوی کرد ...  در ادامه , نیمه نخست  بدون رد و بدل شدن گل , پایان یافت . با شروع نیمه دوم حملات پراکنده هر دو تیم , ابتدا بی نتیجه بود تا آنکه مستر رایکوف , موازنه را بسود تاج تغییر داد .... او ,  مژدهی را جایگزین نراقی کرد و تنها با گذشت سه دقیقه ( با خطای روی مژدهی ) تاج صاحب یک ضربه ازاد شد . غلامحسین مظلومی پشت توپ ایستاد و با ضربه ای دقیق و زمینی , از میان شکاف دیوار دفاعی ,  توپ را هنرمندانه به تور دروازه هما دوخت . 

 

تاج قهرمان جام تخت جمشید

ناصر حجازی

  * ناصر حجازی , دروازه بان شایسته تاریخ فوتبال ایران , بالاتر از مهاجم هما اکبر ادیبی ......... بترتیب از راست : اکبر کارگز جم - سعید باغوردانی , اکبر ادیبی - ناصر حجازی - علی جباری - علیرضا خورشیدی و علیرضا عزیزی ............... امجدیه , 17 آبان ماه 1353

------------------------------------

 

 برخلاف انتظار اما , تاج به نتیجه ی مطلوب کسب شده , قناعت نکرد و از قالب هجومی خود خارج نشد  .... ابتدا حسن روشن که پا بتوپ وارد محوطه جریمه شده بود  با خطای مشکوک به پنالتی , متوقف شد اما داور ,  عقیده ای دیگر داشت  . سپس حرکت ترکیبی کارو و پرویز مظلومی نیز نوید بخش گل دیگر بود ....  سرانجام تاج , پاداش شیوه هجومی خود را دریافت کرد . مهاجم پرتلاش تاج " مسعود مژدهی ," توپی را که از کاپیتان جباری دریافت کرده بود , پس از یک کنترل ,   با  ضربه ای قوس دار و تماشایی  از فاصله ی حدود 25 متر  به عمق دروازه هما فرستاد و نتیجه را  , 3 بر یک کرد . یک پیروزی دلچسب , یک گام بلند  و سرنوشت ساز  .... چنان که آبیهای محبوب  ,  در پای " تخت قهرمانی " ایستادند .

 

 

تاج قهرمان جام تخت جمشید

تاج قهرمان جام تخت جمشید 

 

 هفته نوزدهم ..... تاج به اصفهان رفت تا چنانچه بخت نیز یارش باشد , جشن قهرمانی را در ورزشگاه باغ همایون  برپا سازد . چرا که تیم دوم جدول ( پرسپولیس ) در اهواز , میهمان اب و برق بود و نماینده خورستان شرایط ناگواری داشت و , سرشار از انگیزه بود آنها در لبه پرتگاه سقوط قرار داشتند  .... . بنابر این ,   روزی بس دشوار , پیشروی پرسپولیس بود  و در صورت برد احتمالی  تاج مقابل سپاهان , فاصله امتیازات  تیمهای اول و دوم جدول , به عدد 7 میرسید و با توجه به  سه هفته باقی مانده , این پیروزی سند قهرمانی زود هنگام آبی ها بود  .  

 اما سرخابیها , هر دو " دست خالی "  به تهران بازگشته  تا سرنوشت جام , هفته بیستم تعیین گردد  ....... دقایقی قبل از گل سپاهان , کاپیتان جباری پس از جا گذاردن چند مدافع سپاهان , در استانه گلزنی بود اما در اخرین لحظه ,   دروازه بان سپاهان مانع از گل  شد . دقیقه 44 رضا عادلخانی بجهت مصدومیت , زمین را ترک گفت  و نوین روزگار , جایگرین او شد . بنابر این توان هجومی تاج , تا حدودی کاهش یافت 

  یکبار  دقیقه 69 , تاج با ضربه غلامحسین مظلومی , دروازه سپاهان را گشود ....  اما  اعلام آفساید شد . حال صدرنشین ,  تا پایان جام , سه بازی پیشرو دارد و برای قهرمانی زود هنگام , تنها نیازمند یک برد .....

 

 

* جام , آبی شد .....

هفته بیستم ,  ورزشگاه آزادی , برای نخستین بار در طول فصل , پذیرای ستارگان آبی بود . تاج و ملوان در هوای سرد آذرماه تهران , زیر تابش نور پروژکتور ها , تکلیف جام دوم را روشن کردند .... دو گل  مسعود مژدهی  برابر تک گل ملوان .........

 حساسیت بالا برای بازی هفته بیستم , از آن جهت بود که در دو هفته باقی مانده , آبی ها دو بازی بسیار دشوار پیشرو داشتند . ابتدا  پاس  و سپس پرسپولیس .... که بی تردید از بازی با  تیم ششم جدول ( ملوان ) دشوار تر  بود .... بنابر این بازی مذکور , بهترین فرصت ممکن برای آبی ها بود که  فارغ از نتیجه دو بازی آخر ,  قهرمان زودهنگام جام تخت جمشید باشند . 

  ضد حمله سریع از  روشن و سپس ارسال توپ به غلامحسین مظلومی .... مظلومی که خود فرصت شوت کردن را داشت ,  توپ را برای مژدهی کاشت . او نیز ,  آن  را سر ضرب به زیر تیر افقی دروازه ملوان کوبید , چنانکه توپ , دوبار همانند یو یو ! ... فاصله میان تیر افقی تا خط دروازه را طی کرد و با نظر کمک داور , گل تاج  پذیرفته شد و آبی ها در استانه قهرمانی  ...........

 اما در ادامه یک پنالتی پر حرف و حدیث , سرنوشت جام را در هاله ای از ابهام فرو برد .......... زنده یاد جعفر نامدار , خطای مدافعان را , روی نیاکانی (مهاجم ملوان ) پنالتی اعلام کرد . تا اینجا هیچ مشکلی نبود اما , اعتراض از انجا آغاز شد که ضربه مهار شده پنالتی ملوان را , داور بای   بر پایه ی نظر کمک داور آلمانی ( هیلدینگ  )    بار دیگر  تجدید کرد . هیلدینگ که روی خط ایستاده بود با حرکت مداوم پرچم خود , اعتقاد داشت که دروازه بان , پیش از ضربه مرتکب خطا شده است ......... نظر کمک داور , اعتزاض آبیپوشان را در پی دارد ...

 پنالتی ملوان , تجدید شد .... اینبار ضربه ملوانی ها گل شد اما هیلدینگ , بار دیگر خطای دروازه بان را اغلاک داشت ولی داور ( جعفر نامدار ) گل را پذیرفت و  و اعتراضات بار دیگر شدید تر از پیش , آغاز شد که , این میان نقش ارزنده و پر رنگ کاپیتان جباری در آرام نمودن هیجان بازیکنان و باز گشت آنها به جریان بازی ,  بسیار ارزنده و قابل تحسین بود . او پس از آرام نمودن بازیکنان جوان تاج , چند جمله ای با دبیر فدراسیون گفتگو کرد و نارضایتی شدید تیم خود را نسبت به رای داوران  , اعلام داشت  . با این توصیف اما , بجهت اعتراض ها ......  جریان بازی برای  5 دقیقه , متوقف شد و در ادامه , با گذشت چند دقایقی کوتاه , نیمه نخست پایان یافت . نکته قابل توجه انکه  بجهت شرایط حاکم بر بازی , تیم داوری (  با اسکورت ماموران انتظامی ورزشگاه ) به رختکن رفتند   .

 

تاج قهرمان جام تخت جمشید

علی جباری

 * نقش تعیین کننده کاپیتان جباری در لحظه های سرنوشت ساز هفته بیستم .... در سمت راست : او ابتدا بازیکنان  را به آرامش و خویشتن داری دعوت میکند (  و سپس در تصویر سمت چپ ,  اعتراض تیمش را  به رای داوران , با نماینده فدراسیون ( هوشنگ دیده بان ) و سایرین از جمله بیژن معتمدی , در میان میگذارد .  بی تردید , علی جباری عزیز  یکی از عوامل اصلی , در کسب عنوان  قهرمانی  بود ................  تاج و ملوان , ورزشگاه آزادی - اول آذر ماه 1353

--------------------------------------------

 

 با آغاز نیمه دوم شرایط تغییر کرد و آرامش و منطق بر بازی حاکم شد ... و بر این پایه  تاج نیز بسیار روانتر و مصمم تر از پیش , توپ را به گردش در آورد . آنها طی مدت ده دقیقه , دو بار بشدت دروازه ملوان را تهدید کردند و سرانجام , دقیقه 57  به انچه که از ابتدا استحقاقش را داشتند ,  دست یافتند  ..... گل قهرمانی ....

 مسعود مژدهی که به نقل از کیهان ورزشی , بهترین بازیکن تاج برابر ملوان بود ... با یک گل زیبا و تاریخی , تکلیف جام را تعیین نمود  . او روی توپی که کارو , از گوش چپ برایش فرستاد , جهشی زیبا و بلند  داشت و با چشمانی باز , توپ را با سر , به گوشه راست  دروازه ملوان کوبید و ورزشگاه آزادی را غرق در شادی کرد . گل دوم مژدهی , بی تردید  یکی از ماندگار ترین گلهای تاریخ فوتبال باشگااهی ایران است . 

 

تاج قهرمان جام تخت جمشید

مسعود مژدهی گل قهرمانی تاج  * گلی که جام را , ابی کرد ...... مسعود مژدهی و پروازی با شکوه  ........... ورزشگاه ازادی -  اول آذر  ماه 1353 

-----------------------------------------------

 

 پس از گل دوم , تاج که تنها  30 دقیقه با قهرمانی فاصله داشت به حفظ نتیجه پرداخت  و هوشیارانه , بازی را تا پایان اداره کرد .... حال قهرمان ایران  , تنها دو بازی تشریفاتی پیشروی دارد  ...  

 

 هفته بیست و یکم .... با گذشت یک هفته از کسب عنوان قهرمانی , آبیپوشان , بدون انگیزه کافی  به مصاف پاس رفتند ... . هر آنچه که نتیجه , برای آنها فاقد ارزش بود اما , در مقابل  پاس , برای کسب رتبه های بالای جدول , دارای انگیزه بسیار بود ... تاج که از حضور سه بازیکن ذخیره سود میبرد در یک بازی سرد و بی روح , ابتدا دو گل دریافت کرد  اما , سپس به خود امد و با یک ضربه سر زیبا از غلامحسین مظلومی , فاصله را به حداقل رساند و سرانجام بازی با همین نتیجه پایان پذیرفت  .... مظلومی که برای کسب عنوان آقای گلی جام تخت جمشید , با مهاجم ملوان عزیز اسپندار رقابتی شانه به شانه داشت و در رقابت رو در روی هفته بیستم , از او یک گل عقب مانده بود . موفق شد با تک گل خویش , بار دیگر همپای اسپندار  , در صدر جدول گلزنان قرار گیرد . گل مورد اشاره ,  نهمین گل مظلومی  در رقابتهای جام دوم تخت جمشید بود . هر دو مهاجم تنها یک بازی دیگر پیشروی خود داشتند .  

  

  

  

 

 

     

 

 

 

 

 

تاج قهرمان جام تخت جمشید 1353 

 

 

 

 

 

 

---------------------------------------------

---------------------------------------------

*  گلزنان آبی  ........

 

1 ) غلامحسین مظلومی                          10 گل           ( آقای کل جام تخت جمشید  ) 

2 ) علی جباری                                     5 گل 

3 ) مسعود مژدهی                                 5 گل

4 ) هادی نراقی                                     4 گل

5 ) حسن روشن                                    2 گل 

6 ) رضا عادلخانی                                 2 گل

7 ) کارو حقوردیان                                1 گل 

8 ) منوچهر ناوران ( مدافع ملوان )            1 گل         ( گل بخودی ) 

---------------------------------------------------------

مجموع                                       30 گل 

 

تاج قهرمان جام تخت جمشید

تاج قهرمان جام تخت جمشید 1353   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

* مطلب ضمیمه : 

 

 هر ساله  حاصل تلاش ده ها عکاس زحمتکش  , خلق هزاران فرم عکس ورزشی است که اغلب انها , هرگز دیده نخواهد شد و لاجرم در آرشیو های شخصی عکاسان , زیر غبار زمان , بدست فراموشی سپرده خواهد شد  .... سرنوشتی  محتوم ,  برای دسترنج عکاسان  عزیز ما که اغلب با کمترین دستمرد , به ثبت لحظه های ناب ورزشی میپردازند و با هنر خویش , رونق بخش صفحات مطبوعات هستند  . 

 با این توصیف   هر ساله  , برخی عکسها ( شاید به تعداد انگشتان یکدست )  چنان بر حافظه مخاطبانش مینشیند که دیگر نمیتوان انها را بدست فراموش سپرد . گویی غبار زمان  را , بر ان راهی نیست .... عکسهایی ناب , همچون یک تابلوی نفیس  که اغلب دارای چندین ویژگی مطلوب از حیث  فرم , رنگ , ساختار ..... هستند . و بی تردید یکی از این اثار , اسلایدی است که توسط هنرمند عکاس , استاد علی کاوه عزیز , عصر خاطره انگیز  روز 27 اذر ماه 1353 , هنگام سر دست گرفتن کاپ نقره فام جام تخت جمشید , برداشته شد .... اثری که  نمایانشگر  شادی فاتحان جام ....با صورت هایی روشن و پر احساس  ...

   روزگاری که از دوربین های دیجیتال فول فریم و زوم خودکار و ... و .. خبری نبود و عکاس ورزشی چیره دست ,  میبایست در کمترین زمان و حین برگزاری یک رویداد زنده , همانند جشن قهرمانی ,   لحظه ای ارزشمند را , چنین شفاف و کامل ( زوم و فیکس ) عکاسی کند . در حالیکه در عکاسی های ثابت و ساکن ( همانند یک عکس تیمی یا دسته جمعی )  , هرگز شرایط چنین دشوار نیست . گاهی ده ها مورد تلاش عکاسانمان , برای ثبت یک فرم عکس در حال حرکت , بی حاصل مانده و علیرغم تلاش بسیار با عواملی از جمله لرزش و عدم زوم و کسری نور  .... همراه شده  .... 

 

 استاد عکاس ( علی کاوه عزیز ) که پیشگام " هنرعکاسی ورزشی در شب "  با استفاده نور فلاش در ایران است .....  اسلاید مورد نظر را , با دوربین Rolleiflex 6×6 120   ( ساخت کشور المان )  عکاسی نمود که هر حلقه فیلم آن نیز  تنها , شامل 12 فرم ( قطعه عکس ) بود . 

 

علی کاوه * استاد علی کاوه عزیز , همراه با  اثر جاودانه خویش .......   زیبا ترین فرم , از  جشن قهرمانی تاج در جام تخت جمشید

 ----------------------------------------

 

 

 

 

 

               

آرارات

آرارات باشگاه فوتبال

 

Շնոր հաւոր նոր տարի 

 

 

  تبریک سال نو به ........ آرارات عزیز ....

 ----------------------------------------------------

 * مروری بر تاریخچه  فوتبال باشگاه  آرارات , به بهانه ی  آغاز سال 2018 میلادی ...........

 

 

عرض تبریک سال نو , خدمت فرزندان  ایران و باشگاه آرارات , استاد ارجمند گارنیک مهرابیان عزیز و شاگردان بسیار شایسته اش , عزیزان :  آرشاویر ملکی , هنریک سرکیسیان , هاملت آصفیان , کارو حقوردیان , آندرانیک اسکندریان ,  گارنیک شهبندری , زاون عنبرچیان ,  وازگن صفریان , آبو امیریان ,  ویگن زینعلی , ورژ بخشی , ماسیس هاکوپیان , سرژیک یوسفی   .... و .....  

 

 

 

 

----------------

  * مقدمه : 

 بی تردید تیم فوتبال باشگاه آرارات  , با قدمتی معادل هفتاد سال  , از با سابقه ترین تیم های فوتبال تهران است .  بر پایه آنچه که در منابع آمده , باشگاه ورزشی آرارات , ابتدا در سال 1323 تاسیس شد و در رشته های پایه , همانند   دو و میدانی , ژیمناستیک و کوه نوردی .............  آغاز بکار نمود  . آنگاه با گذشت چند سال , فعالیت در رشته های مدرن ( توپی ) از جمله  فوتبال , بسکتبال و والیبال ....  را نیز , به آن افزود .    ....   بر پایه آرشیو وبسایت جام تخت جمشید , قدیمی ترین منبع مستند در باب فعالیت یک  تیم فوتبال با نام آرارات , به میانه ی دهه سی شمسی , باز میگردد . 

 البته این نکته هرگز به این معنا نیست  که تیم فوتبال آرارات , پیش از میانه دهه 30 شمسی , فعالیتی نداشته است . ضمن آنکه در آرشیو ما , عکسی بسیار ارزشمند و نفیس  موجود است که , به فعالیت ارامنه عزیز  , در محدوده سالهای نخست قرن حاضر " مورخه 1923 میلادی - 1302 شمسی "  اشاره دارد . قدمتی  که  در نوع خود , بسیار قابل تعمق و بررسی  است . 

 

( در قوام و شکل گیری باشگاه آرارات , می بایست به نقش موثر   زنده یاد " دودیک  ساهاکیان "  موسس و مدیر  کارخانجات نوشیدنی کانادا درای , اشاره نمود که با حمایت خویش , نهال نو پای باشگاه ارارات را , بارور ساخت . )

 

 

 

 

 

-----------------------------------------

-----------------------------------------

* یک , گل امید ............

 

 بر پایه گزارش هفته نامه های  کیهان ورزشی و دنیای ورزش , انگیزه تشکیل تیم فوتبال آرارات , " ثبت یک گل در یک بازی دوستانه " بود که , عصر یک روز پاییزی , در قلب امجدیه رویید و رنگ غرور , بر سیمای فرزندان ایران پاشید   .......

 

 هفته نامه ی  دنیای ورزش طی مقاله ای  ,  آن روز را چنین توصیف میکند :

 ارامنه تهران , هنوز آن روز غرور آمیز را بیاد دارند  که پیر و جوان , زن و مرد روی سکو های چوبی امجدیه گرد  آمده  تا  تیم منتخب ارامنه تهران را , برابر تیم آرارات ایروان ( ارمنستان ) حمایت کنند  . امجدیه , آن روزها شکل دیگر بود  با آن طاق های سیمانی خاطره انگیز که  بخشی از سکوها را نیز می پوشاند با گنجایشی معادل  10 الی 15 هزار تن ..... .

  آن روز بچه های ارامنه , براستی گل کاشتند و با ارائه یک بازی منسجم  , موفق شدند  میهمان پر قدرت را , تحت تاثیر فوتبال خود قرار دهند . حریفی  که , موفق شده بود   تیمهای بزرگ باشگاهی ما را " بدون دریافت  گل "  مغلوب سازد .... هرچند که آنها , بار دیگر پیروز زمین را ترک کردند   اما , بچه های ارامنه موفق شدند یکبار دروازه حریف قدرتمند  را بگشاید ( نتیجه پایالنی 3 بر 1 )   گلی که ارامنه را , در اندیشه ی تشکیل یک تیم فوتبال فرو برد  . یک تیم که , تنها مختص به جوانان ارامنه باشد ... و اینچنین ,  نطفه آرارات بسته شد ......          

 

  با اینحال اما حضور  پر رنگ تر آرارات , در فوتبال باشگاهی ,  از ابتدای دهه 40 شمسی و با صعود به رقابتهای دسته اول باشگاههای تهران ( 1341 )  آغاز شد .  آن روزها هدایت تیم فوتبال باشگاه ارارات  , بر عهده ستاره اسبق تیم های فوتبال باشگاه تاج و آرارات , استاد گارنیک مهرابیان بود و او در حالی  مربی آرارات بود که خود در عنفوان جوانی ,  میدوید و بازی میکرد .  استاد با درایت خویش , از آرارات یک تیم شایسته ساخت آنچنانکه آنها در همان فصل ( اسفند ماه 1341 ) جایگاه ششم رده بندی را , بخود احتصاص دادند .... و سپس  کیهان ورزشی در وصف اش چنین نگاشت :

گارنیک مهرابیان , یک تکنیسین واقعی است . جوانی که ارارات را به یک تیم نیرومند تبدیل کرده و ...........   

بر پایه گزارش کیهان ورزشی  , آرارات در فصل مذکور , لباسهای آبی بر تن داشت و در آخرین بازی  مقابل دیهیم با ثبت سه گل , به یک  پیروزی درخشان دست یافت  .  

 

گارنیک مهرابیان

* ستاره و چهره ی درخشان باشگاه آرارات , استاد گارنیک مهرابیان عزیز (عضو اسبق تیم ملی و باشگاه های دیهیم , تاج و آرارات )  .... استاد مهرابیان , سالها به فوتبال ایران و باشگاه آرارات ,  خدمت کرد و در این میان بازیکنان متعددی  را به فوتبال ملی و باشگاهی , معرفی نمود  که از آن  جمله , میتوان به  کارو حقوردیان , آرشاویر ملکی , هاملت آصفیان , آندرانیک اسکندریان , گارنیک شهبندری    ............ اشاره کرد ...

-------------------------------------------

  

 حمایت پر شور ارامنه و  علاقمندان فوتبال , از نکات قابل توجه در بازیهای آرارات بود . موهبتی ارزشمند که تنها باشگاههای بزرگ  , از آن بهره مند بودند .  از چهره های مطرح  آرارات در رقابتهای فوتبال جام باشگاههای تهران فصل 1341 , میتوان به این نام ها اشاره نمود : گوگوش آراکلیان - هنریک سرکیسیان  - وازگن کدخدا زاده - سمبات کدخدا زاده  - لئون کورائیان و ...........با گذشت تنها یکسال  چند بازیکن آرارات , مورد توجه باشگاههای بزرگ قرار گرفتند ......

 

آرارات فوتبال

تیم فوتبال آرارات

 * آرارات 1341 - صعود به دسته اول باشگاههای تهران و آغاز حضور شایسته در رقابتهای باشگاهی ... منبع عکس : استاد گارنیک شهبندری و جناب پترو غازاریان 

عزیزان بترتیب از راست : گارنیک مهرابیان ( مربی و کاپیتان )  - واهان سیمونیان - الک - هنریک سرکسیان - سمباد کد خدا زاده - واقناک اوهانیان - لئون کورائیان - وانیک قازاریان - بارکیو هواساپیان - آندارنیک - بابکن میناسیان 

------------------------------------------------------------ 

 

فصل 1342 , جام باشگاههای تهران , بحهت حضور تیم ملی در رقابتهای انتخابی المپیک 1964 توکیو , برگزار نشد .......... و سپس سال بعد ( فصل 1343 ) رقابتهای باشگاه های تهران  تحت عنوانی جدید " دولت قهرمانی باشگاهها " و با شیوه ای نوین , در دو دسته ( اول و دوم ) برگزار شد . بر این اساس , ارارات در رده ی تیمهای دسته اول قرار گرفت .  دسته اول نیز  خود به دو گروه مجزا تقسیم شد  که ارارات در گروه دوم , بهمراه هفت تیم دیگر ( مجموعا 8 تیم )  رقابتها را آغاز نمودند .  

 اما مسابقات مذکور " دولت قهرمانی باشگاهها " نیز  بجهت تداخل  با دو مسابقه حساس  ایران و هندوستان ( انتخابی المپیک توکیو ) و سپس اردوی آمادگی تیم ملی جهت حضور در مرحله نهایی المپیک توکیو , ناتمام باقی ماند . یا اینحال آرارات 5 بار بمیدان رفت که بهترین نتیجه را  هفته نخست با پیروزی 3 بر 2 برابر عقاب , که از دو بازیکن اصلی تیم ملی , زنده یاد عبدالله ساعدی و دکتر مصطفی عرب بهره مند بود , بدست آورد . دقیقه ی هجدهم , کاپیتان گارنیک مهرابیان با یک شوت تماشایی از پشت محوطه جریمه , آرارات را صاحب گل نخست نمود و سپس در نیمه دوم " هاملت اصفیان "  ,  با دو گل دیگر , نتیجه را 3 بر صفر کرد  .   هفته دوم نیز آرارات موفق بود ,  و توانست با دو گل , حریف خود " نادر " را مغلوب سازد .  

 اما شاید جالب ترین و پر هیجان ترین بازی آرارات در جام باشگاههای تهران  فصل 1343 , مقابل شاهین رقم خورد , مسابقه ای که جشنواره ای از گل به همراه داشت . ....... امجدیه جمعه 19 تیر 1343 آرارات و شاهین هفت بار دروازه یکدیگر را گشودند که از این میان سهم ارارات 3 گل بود ولی نتیجه ی این بازی زیبا  , تحت شعاع قضاوت داور , قرار گرفت  .

 ابتدا شاهین به دو گل  دست یافت .... سپس , دقیقه 25 " گوگو بوخانیان "  فاصله را کاهش داد و نیمه اول با همین نتیجه پایان پذیرفت ..... دقیقه 64 , لئون کوراییان با یک گل زیبا نتیجه را به تساوی کشاند . ولی شوت از راه دور محراب , برتری را بار دیگر به شاهین بخشید . هنگامی که نتیجه 3 بر 2 بود , در شرایطی مشکوک ,  شاهین صاحب چهارمین گل خود شد . هفته نامه ی کیهان ورزشی در مورد گل چهارم و نحوه قضاوت داور , چنین اشاره ای دارد :

 تیم شاهین 2 دقیقه بعد از این گل , چهارمین گل خود را نیز بثمر رساند , در حالیکه عده ای از تماشاگران روی این گل اعتراض داشتند . اصولا داوری این مسابقه خالی از اشتباه نبود اما , تماشا کنندگان بسیاری را راضی میکرد !! 

                                                                                                      کیهان ورزشی - شماره 463

 

 اما بلافاصله پس از گل چهارم  , مهاجم ارزنده آرارات " لئون کورائیان " با یک شوت زیبا , فاصله  را بار دیگر به حداقل رساند . نتیجه پایانی 4 بر 3 بسود شاهین ......... آنروز شاهین از شش بازیکن تیم ملی ایران  بهره مند بود  : زنده یاد ها حمید شیرزادگان , همایون بهزادی , محراب شاهرخی و عزیزان حمید جاسمیان - بیوک وطنخواه - جعفر کاشانی - محمد برزمهری و ....... 

 

 آرارات فوتبال

آرارات * ترکیب آرارات برابر شاهین -  19 تیر  1343 : تیمی که با شایستگی 3 بار دروازه شاهین و ستارگانش را گشود .... عزیزان بترتیب  از راست : 

آغاسی هاکوپیان ، کارو حقوردیان ، واهان سیمونیان ، الکو وارطانیان ، گارنیک مهرابیان ، خاچیک هاروتونیان ،

نشسته  : گوگو بوخانیان ، هاملت آصفی ، هنریک سرکیسیان ، لئون کورائیان ، گوستاند هاروتونیان

--------------------------------------------------------

 

 در آخرین ماههای سال 43 , یک دوره مسابقه فوتبال باشگاهی , تحت عنوان " کاپ دوستی " آغاز شد که تا ابتدای تابستان سال بعد تداوم یافت و سرانجام نیز با قهرمانی تیم شعاع , پایان پذیرفت و آرارات با قرار گرفتن در رتبه هشتم بکار خود پایان داد . از بازیهای قابل توجه آرارات در کاپ دوستی سال 1344 , میتوان به بازی درخشان برابر تاج , علیرغم باخت یک بر صفر و سپس پیروزی 3 بر صفر در آخرین روز , برابر جعفری ( تیم پنجم رده بندی ) اشاره نمود .     

 

 

    تیر ماه  1344  و پس از دو فصل نافرجام , بار دیگر رقابتهای جام باشگاههای تهران آغاز شد و آرارات , با هدایت استاد گارنیک مهرابیان , از تیمهای حاضر در رقابتهای مذکور بود و در پایان , با قرار گرفتن در رتبه دهم از یک جدول چهارده تیمی , فصل را به پایان برد ... از نتایج آرارات در فصل مذکور میتوان به پیوزی پر گل 5 بر 1 مقابل پولاد با هتریک  "هاملت آصفیان " اشاره نمود . شوت بسیار تماشایی  آصفیان در دقیقه اول , نخستین گل ارارات را رقم زد و سپس خود او در دقیقه هجدهم , نتیجه را دو برابر کرد . دقیقه ی سی و ششم ," لئون کورائیان " گل سوم را بثبت رساند . دقیقه پنجاهم , واروژ میناسیان با درخشش فردی , نتیجه را چهار بر صفر نمود ......  او  به تنهایی  از چند مدافع پولاد عبور نمود آنگاه با یک شوت سنگین  , توپ را به گوشه دروازه فرستاد و سرانجام روی سازندگی لئون کوراییان , هاملت اصفیان سومین گل خود و پنجمین گل ارارات را نیز تثبیت کرد تا شادی هواداران ارارات , به اوج برسد . 

 

آرارات فوتبال

آرارات 1344

 * آرارات 1344 ....... جمعه ساعت 10 صبح , 7 آبان 1344 - ورزشگاه شماره 3 شهباز - هفته دهم آرارات و شاهین - عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : گوگو بوخانيان ، كارو حق ورديان ، وازگن ماطوسيان ، ميساك قهرمان ، هاملت آصفى ،  آغاسى هاكوپيان

نشسته  : مروژ كوچاريان ، لئون كورائيان ، واروژ ميناسيان ، سرگئی گريگوريان و اونيك كاراپتيان 

-----------------------------------

 

 

 * دوم مهر , خاطره ای فراموش ناشدنی ..............

  روز بزرگ برای آرارات و هوادارانش , در هفته پنجم رقم خورد .... آنجا که , آرارات با گل کاپیتان محبوب خود " گارنیک مهرابیان "  تاج صدرنشین را , مغلوب کرد و شگفتی مسابقات را رقم زد . این نخستین پیروزی تیم فوتبال ارارات برابر تاج بود و فرصت  صدرنشینی را برای رقبایی چون دارایی , عقاب و شاهین , محیا کرد . گل آرارات در نیمه دوم و از پشت محوطه جریمه  روی یک شوت سنگین و تماشایی بدست آمد  . 

 

آرارات فوتبال

آرارات و تاج 1344

 * نمایی از رقابت مهیج تاج و آرارات  , زیبنده ای صفحه نخست کیهان ورزشی .....  کارو حقوردیان ( راست ) و قهرمانیان ( دروازه بان ) , توپ را از دسترس مهاجم تاج ( مصطفی شرکاء ) دور میسازند ...... 

----------------------------------------------------

 

 سال بعد ( 1345 )  آرارات با قرار گرفتن در جایگاه هفتم باشگاههای تهران , بکار خود پایان داد .............. نکته قابل توجه اما , استحکام خط دفاعی آرارات بود .... و خبر خوب  بازگشت مهاجم آرارات " هنریک سرکسیان " از باشگاه شاهین بود .  از نتایج قابل توجه آرارات , میتوان به  تساوی بدون گل برابر شاهین و  پاس ( قهرمان مسابقات )  و  سپس  پیروزی 2 بر 1 برابر کیان ( با حضور زنده یاد امیر آصفی - علی پروین - پرویز قلیچ خانی و .... ) ........... و همچنین  یک پیروزی قابل توجه  برابر شعاع در هفته اخر , با نتیجه پر گل  4 بر 1 , اشاره نمود  . در بازی اخر  مهاجم ارارات " هنریک سرکیسیان " با ثبت سه گل  هتریک کرد و گل دیگر نیز ,  بنام هاملت آصفیان  ثبت شد .

 

آرارات فوتبال

آرارات تاریخچه

 *  مهاجم ارارات "  کنستانت هاراطونیان ( چپ ) و بیوک وطنخواه .........  آرارات و شاهین ( هفته دهم  )     امجدیه - جمعه 16 اردیبهشت 1345

-------------------------------------

 

 

  فصل بعد 1346 , آرارات با افت مواجه شد و بار دیگر به جایگاه دهم , بازگشت .......... خوشبختانه , برد 2 بر 1 در گام آخر برابر دیهیم که با گلهای کنستانت هاراطونیان و آلبریک غریبیان بدست آمد , مانع از سقوط آنها تا رده دوازدهم جدول , شد .... با اینحال , جوان اول فوتبال آرارات " کارو حقوردیان " روز به روز درخشانتر از پیش نشان میداد و شاید مهمتر از ان , ظهور پدیده ای در خط حمله ,  بنام آرشاویر ملکی بود  که در سالهای بعد , محبوبترین بازیکن تاریخ فوتبال باشگاه  ارارات ,  شد .

  اما درخشش کم نظیر کارو ,  یک موفقیت دیگر را برای آرارات و هوادارانش بهمراه آورد و آن عبارت بود از دعوت شدن او به اردوی تیم ملی  جهت حضور در تورنمنت جام ملتهای آسیا 1968 . تا سرانجام با گذشت چند سال  بار دیگر آرارات ,  دارای نماینده ای در تیم ملی باشد . از آنجا که آن روزها ملیپوشان ایران ,  اغلب از تیمهای بزرگ و مدعی فوتبال تهران گزینش میشدند , دعوت شدن کارو یک موهبت بود . اگر چه  کارو , در چهار بازی تیم ملی فرصت  حضور نیافت  اما ,  در جشن قهرمانی  حاضر بود و صاحب تجربیات بسیار نیز شد ........ 

 

 

 فصل 1347 , مسابقات فوتبال جام باشگاههای تهران , برگزار نشد . اما در مقابل , دو دوره رقابتهای باشگاهی تحت عناوین ذیل , برگزار شد :

1 )  جام حذفی  تهران 

2 )   مسابقات انتخابی جام باشگاههای آسیا   

 در  جام حذفی تهران , آرارات پس از پیروزی برابر تیم شرق ,  با حریفی بسیار قدرتمند بنام شهربانی روبرو شد که , براستی پدیده مسابقات بود ... شاگردان استاد مهرابیان , برابر شهربانی  با نتیجه ای نزدیک (  2 بر 1 ) بازی را واگذار نموده تا اینچنین از گردونه رقابتها حذف شوند . آرارات فصل پیش , برابر  شهربانی با نتیجه  3 بر 2 به پیروزی دست یافته بود , اما  اینبار آنها یک تیم متفاوت بودند که با عبور از سد بزرگان سرخابی ( تاج و  پرسپولیس )   تا فینال نیز پیش رفتند  ...... 

     اواخر سال 1347 , دوره ی 6 ساله ی , همکاری متوالی  استاد گارنیک مهرابیان و باشگاه آرارات , پایان پذیرفت  و دلیل آن نیز , بروز  اختلاف نظر  میان او و مدیران باشگاه  , ذکر شد .    در ادامه , چهره درخشان و جوان آینده دار باشگاه  آرارات "  کارو حقوردیان " , به باشگاه پر طرفدار تهران "  تاج "  پیوست . 

 

* توضیح : در رابطه با همکاری استاد مهرابیان با باشگاه ارارات , ذکر این نکته ضروری است که ایشان ,  بارها و بدفعات متعدد  ,  بویژه در روزهای سخت و دشوار با پذیرفتن سکان هدایت آرارات , یار و یاور باشگاه  بود . او همواره بی هیچ چشمداشتی , به یاری باشگاه میشتافت و تجربیات گرانبهای خود را در اختیار جوانان ارامنه قرار میداد . استاد گارنیک مهرابیان , فارغ التحصیل کلاس مربیگری دتمار کرامر , بود 

 

 

 

---------------------------------------

* آرارات , همچون الماسی درخشان ..........

 پاییز طلایی سال 1348 , سکان هدایت تیم فوتبال آرارات به دستان شایسته ی چهره خوشنام فوتبال ایران , زنده یاد منصور امیر آصفی سپرده شد . استاد امیر آصفی , عضو تیم ملی ایران در راه صعود به المپیک توکیو بود که قریب هشت سال   مربیگری تیم کیان را  در دست داشت و حال تصمیم داشت از ارارات , تیمی شکست ناپذیر بسازد .

منصور امیر آصفی * کاپیتان اسبق تیم ملی , زنده یاد منصور امیر آصفی عزیز ......... او با درایت خویش  , از آرارات  یک تیم قدرتمند ساخت ..... 

---------------------------------------------------

 

 با حضور منصور امیر آصفی  , فوتبال آرارات  احیا شد .......... تیمی که حتی تا مرز سقوط به دسته دوم تهران نیز  , پیش رفته بود در زمستان سال 1348 , با ارائه فوتبالی روان و چشم نواز , نظر ها را بخود جلب نمود . آنگونه که تا هفته نهم , در جایگاه سوم رده بندی قرار داشت و برای صعود به رتبه های بالاتر مترصد کوچکترین لغزش از سوی تاج و پیکان ( پرسپولیس ) بود .

 آرارات هفته اول , نگهبان را با تنها گل آرشاویر ملکی از پیش روی برداشت و سپس در گام دوم , دیهیم را با نتیجه 2 بر 1 با گلهای هاملت آصفیان مغلوب نمود تا طی دو هفته دو تیم از خانواده تاج را مغلوب نماید . حال  همگان  به انتظار بازی با بزرگ خانواده ( تاج ) بودند  . آرارات با این دو پیروزی صدرنشین زود هنگام رقابت ها شد  اما هفته سوم کم تجربگی شاگردان منصور امیر آصفی نمایان شد  , غرور  آنها  منجر به پذیرش شکست 3 بر 2 برابر  اقبال  شد . باختی که هرگز سزاوار ان نبودند . 

 روند نتیجه گیری آرارات , تا هفته هشتم و نهم  بسیار درخشان بود , آنچنانکه  هفته ها  در رده ی سوم جدول جای داشت و بر این پایه , یکی از اضلاع مثلث قهرمانی  ( تاج و پیکان و آرارات )  بودد  ...... روز بزرگ بچه های آرارات , هفته پنجم رقم خورد . انجا که از میدان حریفی قدر چون  تاج نیز , با سربلندی خارج شدند .  

 آرارات فوتبال

آرارات

 

   آرارات , در یک سوم پایانی رقابتهای جام باشگاههای تهران ( زمستان  1348 )  در نتیجه گیری با  یک افت نسبی , مواجه شد .... اما همان روند موفق آمیز تا هفته نهم , سبب  شد تا  سرانجام با قرار گرفتن در رتبه پنجم , فصل را خاتمه دهد  .  یک جایگاه مقبول ,  در یک جدول شانزده تیمی  . حال جوانهای شایسته و با انگیزه آرارات  , امیدوار تر از همیشه  , چشم به  آینده خود و باشگاهشان دوخته اند   ....

 

 

 

------------------------------

* هشت پیروزی متوالی ....... 

 یکی از برگهای زرین کتاب  فوتبال آرارات , رقابتهای جام باشگاههای تهران ( فصل 1350 ) بود که از آخرین روزهای سال 1349 آغاز و تا تیر ماه سال 1350 ادامه یافت .... در این دوره , آرارات با حمایت هواداران پر شمارش , به اوج محبوبیت  رسید و برای سالهای متمادی , موجودیت خود را بعنوان قطب سوم محبوبیت  فوتبال تهران تثبیت کرد .  ارائه  یک فوتبال تماشاگر پسند , روان و نتیجه گرا , آرارات را در دل کلیه فوتبالدوستان جای داد . انگونه که گاهی حمایت و همدلی فوتبالدوستان غیر ارامنه را نیز , پشت سر خود می دید . 

  آرارات در  جام باشگاههای تهران 1350 ,  ابتدا با قرعه ای  دشوار , مواجه شد و در هفته های نخست , مقابل تیمهای مدعی  ( تاج , پرسپولیس , پاس ) قرار گرفت .... اما  روزهای دشوار   به پایان رسید و , از هفته پنجم آرارات متحول شد .... آنها  با درخشش آرشاویر ملکی و سایرین ,  هشت پیروزی  متوالی کسب کردند و توجه فوتبالدوستان و کارشناسان را بخود جلب نمودند   , بازگشتی با شکوه به صحنه رقابت و یک صعود خیره کننده  از رده دوازدهم  به جایگاه چهارم رده بندی.......... و البته این همه ی ماجرا نبود ! .............  سنتر فوروارد شایسته آرارات , آرشاویر ملکی با گلهای پی درپی  خود , شادی هواداران را دو چندان می ساخت  .... او با ثبت  8 گل در 8 بازی  متوالی ( از هفته پنجم تا دوازدهم ) که به کسب 8 برد متوالی  منجر شد  ,  غوغایی براه انداخت و خود  با یازده گل  در صدر گلزنان جام , بالاتر از بزرگانی چون  بهزادی - جباری - وفاخواه  و ....  ایستاد . گلهای پی در پی او سرانجام سبب انتشار  تصویر درشت ( تمام صفحه ) و رنکی  او , روی جلد هفته نامه ی کیهان ورزشی شد  .

 

آرارات فوتبال

آرشاویر ملکی

 * جاودانه فوتبال آرارات , مهاجم تراز اول فوتبال ایران , آرشاویر ملکی عزیز ............ او محبوب ترین فوتبالیست تاریخ باشگاه آرارات بود آنچنانکه هواداران  , لقب اساطیری " داوید سانسونی " را به او هدیه دادند . داوید سانسونی یکی از سرداران ملی ارامنه است که در رشادت و جنگندگی , همپای رستم در ادبیات فارسی بود . مضاف بر ویژگی های فنی و اخلاقی  , از دیگر عوامل در کسب محبوبیت برای آرشاویر ,  تعلق خاطر و وفاداری  او به پیراهن باشگاه آرارات ,   ضمن  پیشنهادات متعدد از سوی باشگاه های متمول تهرانی بود .

-----------------------------------------------------------

 

 در پایان رقابتها , آرشاویر ملکی با یک آمار درخشان ( ثبت یازده گل از چهارده بازی )  رتبه دوم بهترین گلزنان را , بخود اختصاص داد  ....... رقیب او , در جایگاه نخست , مهاجم پرسپولیس ( زنده یاد صفر ایرانپاک ) بود که  حمایت فراوان  تماشاگران و مطبوعات  را با خود داشت  و  از وجود  بازیکنان تیم ملی  ,  در کنار خود بهره میبرد و انها نیز  پیوسته  برای او , خلق موقعیت میکردند . 

 

 

 

 

------------------------------

روزهای سخت , از راه میرسد ...........

 

 

 سال 1351 , فوتبال ایران , شاهد  تغییرات وسیع در سطوح بالای مدیریت , بود .... و اینچنین , کامبیز آتابای در راس هرم فدراسیون فوتبال نشست. او از همان ابتدا  در صدد راه اندازی لیگ سراسری فوتبال  بر آمد و  نامش را نیز , جام تخت جمشید نهاد . حال فدراسیون فوتبال برای گزینش دوازده تیم  حاضر در  لیگ سراسری ,  یک دوره رقابتهای انتخابی برگزار کرد .

  سهمیه تهران بعنوان پایتخت کشور , برای نخستین دوره جام تخت جمشید , هفت تیم بود  . بنابر این در پاییز سال 1351 , یک دوره مسابقات دوره ای , بین 16 تیم دسته اول تهران برگزار شد تا هفت تیم نخست , به رقابتهای جام تخت جمشید راه یافته و رتبه های هشتم تا شانزدهم  نیز , در رقابتهای زیر گروه جام تخت جمشید ( دسته اول تهران )  حضور یابند .   

 

  آرارات اما برغم انتظارات ,  آن تیم موفق سالهای پیشین , نشان نداد  و از رتبه های  پنجم ( 1349 ) و  ششم  ( 1350 ) تا , قرار گرفتن در جایگاه یازدهم جدول  , نزول کرد .... بنابر این , از صعود به رقابتهای نخستین دوره جام تخت جمشید باز ماند و لاجرم , به رقابتهای دسته اول باشگاههای تهران , رفت تا بار دیگر در سال اینده , برای صعود به جام تخت جمشید تلاش کند . با اینحال , آرارات بهترین نتیجه را با یک پیروزی پر گل 6 بر 1 , برابر تیم تهران بدست آورد . از چهره های شاخص آرارات در رقابتهای انتخابی جام تخت جمشید میتوان به نامهای آندرانیک اسکندریان , نوریک دانیال , هاملت آصفیان , سروژ خاچاطوریان ........ اشاره نمود .

 

آندرانیک اسکندریان

* آندرانیک اسکندریان عزیز .... ستاره فوتبال ایران و باشگاههای آرارات , تاج و کاسموس ......   عضو تیم ملی در جام جهانی 1978 آرژانتین و دعوت شده به تیم ستارگان جهان 1978 ............. اندرانیک عزیز , از باشگاه  ارارات به فوتبال ایران معرفی شد .

----------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------

 

*  صعود به لیگ سراسری ( جام تخت جمشید )

 

 سرانجام آرارات  با تلاش بازیکنان و حمایت پر شور هوادارانش , به آنچه که استحقاقش را داشت  , دست یافت  و موفق شد  با حضور مجدد و موثر زنده یاد منصور امیر اصفی  ,  جواز حضور در لیگ سراسری فوتبال ایران ( جام تخت جمشید ) را کسب کند . ارارات با تکیه بر گلزنی های کاپیتان آرشاویر ( 6 گل ) و روبیک قورهانس ( 5 گل ) و نیز تلاش سایرین ,  در رقابتی نزدیک موفق شد ,  یکی از دو سهمیه ی صعود به جام تخت جمشید  را  , بخود اختصاص دهد و برای نخستین بار حضور   در رقابتهای لیگ سراسری کشور  را , تجربه کند  . در این بین , گل بسیار ارزشمند دقیقه هشتادم  آرشاویر ملکی در هفته های پایانی مقابل دژبان , که به پیروزی یک بر صفر آرارات انجامید , بسیار حائز اهمیت بود ....  چرا که  یک هفته مانده به پایان , فاصله ی تیم صدرنشین با تیم رده هفتم جدول , تنها چهار امتیاز بود   . انچنانکه در صورت تساوی  یا پیروزی دژبان , احتمالا آرارات تا رتبه ششم یا  هفتم , سقوط میکرد .  بنابر این  دیگر فرصتی برای جبران  امتیازات , نمی یافت .

 

آرارات فوتبال

آرارات  * آرارات 1353 و چهره هایی جاودانه در تاریخ باشگاه ............. با تلاش آنها  ,  آرارات برای نخستین بار به لیک سراسری فوتبال ایران ( جام تخت جمشید ) راه یافت   . عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : ورژ خاچیکیان ، سبو بازیک ، هویک حاتم زاده ، آرشاویر ملکی ، زاون عنبرچیان ، هامبارسوم دارابیدیان

نشسته : روبیک غورهانس , وارطان باغومیان ، واهیک باغومیان ، آبو امیریان ، هامو میربگیان.

---------------------------------------------------------------

 

 

 

 آرارات فوتبال

روبیک قورهانس * آرشاویر ملکی ( راست ) و روبیک غورهانس دو ستاره خط حمله ارارات در راه صعود به جام تخت جمشید  ..... آرشاویر با 6 گل و روبیک غورهانس ( گوش راست سرعتی و با تکنیک ) با 5 گل نقشی تعیین کننده داشتند . ضمن انکه آرشاویر ملکی در جایگاه دوم بهترین گلزن ایستاد . او تنها یک گل با فرد نخست فاصله داشت  .

 

--------------------------------------

 

 

 

* 1354 ....... نخستین تجربه در لیگ ایران 

 بنابر این ,  آرارات به لیگ سراسری فوتبال ( جام تخت جمشید )  راه یافت و از همان روز نخست نیز , شایستگی های خود را نمایان ساخت . اسفند ماه 1354 , هفته اول و یک بازی دلچسب برابر قهرمان فصل گذشته ( تاج ) ..... هر چند که  ارارات , در نهایت با یک گل بازی را واگذار کرد اما , با تعدادی بازیکن نا آشنا برای تماشاگران که میانشان , تنها آرشاویر ملکی قابل شناسایی بود , تحسین امجدیه را بر انگیخت . پیروزی بر دارایی , ذوب اهن , برق شیراز و همچنین پیروزی ارزشمند خارج از خانه بر نیروی اهواز  , اوج کار شاگردان منصور امیر آصفی  بود .

  آرارات در جام سوم تخت جمشید ( 1354) , یک دروازه بان جوان و شایسته را نیز  به فوتبال ایران معرفی نمود ... " وازگن صفریان  " از همان روز نخست , با واکنشهای تماشایی خویش , نظرها را بخود جلب کرد . او سالهای بعد تا عضویت در تیم ملی نیز پیش رفت و برای مدت ها   , کاپیتان آرارات  بود . بجز صفریان , آرارات چهره های ارزنده ی  دیگری نیز معرفی کرد  , که از آن جمله  میتوان به نام  آبو امیریان , باغدیک عابدیان ( عضو تیم ملی جوانان و امید ) و یک مهاجم گلزن و خوش قد و قامت , بنام زاون عنبر چیان ( گوش چپ )  اشاره نمود . 

 

آرارات فوتبال

آرارات فوتبال

 * آرارات 1354 -  نخستین تیم باشگاه که در لیگ سراسری " جام تخت جمشید " حضور یافت ....عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : آلبرت باغومیان - ورژ خاچیکیان - وارگن آوانسیان - آریس میناسیان - باغدیک عابدیان - آریس وارطانیان

نشسته : آلبرت داوید لو - هامبارسوم دارابیدیان - آرشاویر ملکی - وازگن صفریان - آبو امیریان 

----------------------------------------- 

 

 

 خبر خوش در پایان سال 1355 برای آرارات و هواداران  , دعوت دو بازیکن به اردوی تیم ملی امید ( زیر 23 سال )  بود . آنها عبارت بودند از دروازه بان وازگن صفریان و زاون عنبرچیان , دو بازیکن شایسته ای  که با نظر  فرانک اوفارل  به اردوی آمادگی تیم امید  دعوت شدند .  تیم امید , برای انجام چند بازی تدارکاتی , عازم بحرین بود .  

 

آرارات فوتبال

زاون عنبر چیان

 * استاد زاون عنبر چیان , مهاجم ارزنده باشگاه آرارات ,عضو تیم ملی  امید   .......... او با ثبت  13 گل , موفقترین مهاجم آرارات در  جام تخت جمشید بود و  در جام سوم تخت جمشید , از سوی هفته نامه کیهان ورزشی , بعنوان پدیده فصل باشگاه معرفی شد . تصویر سمت چپ متعلق به سال 1354 و تصویر سمت راست  1393 می باشد 

---------------------------------------------  

 

 

 

 

----------------------------------------

 

* 1355 ..... یک فصل دشوار ......

  جام چهارم تخت جمشید  , برای آرارات تجربه ای  ناخوشایند بود  ..... عدم حضور  کاپیتان آرشاویر  , بصورت محسوس  خط حمله ارارات را تضعیف کرد او بسیار زودتر از موعد و در حالی که همچنان در اوج بود , از فوتبال باشگاهی فاصله گرفت .  بجز او , جدایی هافبک ارزنده ارامنه " البرت داویدلو  "نیز , توان خط هافبک ارارات را  کاهش داد . بنابر این , آرارات  با کمبود بازیکن کارساز و توانمند , مواجه شد و سرانجام در کمال ناباوری به دسته پایین تر , سقوط کرد . 

 اختلاف میان مربی ( زنده یاد منصور امیر آصفی ) و مدیران باشگاه  , از دیگر عوامل تضعیف کننده آرارات بود ..... کسب نتایج نامید کننده و قرار گرفتن در رده تیمهای پایین جدول , مشکلات را روز بروز فزونی بخشید تا انکه در پایان  هفته دهم و پس از انجام یک بازی انتقاد آمیز برابر بانک ملی ( باخت یک بر صفر ) همکاری  امیر اصفی با ارارات , پایان یافت  . 

 از هفته یازدهم , مدیران ارارات یک مربی مجاری بنام " تاماس کرتیش " را جایگزین منصور امیر اصفی نمودند . اما در سرنوشت آرارات تغییر محسوسی حاصل نشد دولی , نتایج نیمفصل دوم , در مجموع بهتر از نیمفصل نخست بود  .  آرارات در حالی از گردونه جام تخت جمشید  خارج شد که تاج را در هفته شانزدهم , با یک گل مغلوب نمود و برابر هما نیز  با زدن سه گل طی 20 دقیقه نخست , تحسین فوتبالدوستان را برانگیخت .  نتیجه پایانی بازی با هما , پیروزی 3 بر 2 آرارات بود  .... 

 علیرغم آنچه که ذکر شد اما , رقابتهای چهارمین دوره  , حاوی  یک هدیه ارزشمند نیز  بود  .... حضور یک جوان آینده دار بنام مارکار نرسسیان که در   دهه 60 شمسی ,  سالها سرگروه نارجی پوشان ارارات بود و بی تردید یکی از بهترین های فوتبال باشگاهی ایران .... مارکار نرسسیان عزیز  از باشگاه سیپان به ارارات پیوست . و پیش از آن نیز یکی  از شاگردان استاد گارنیک شهبندری در دبیرستان طوماسیان بود . ان هنگام گارنیک شهبندری , دبیر ورزش دبیرستان مذکور  بود .  

 

 

 

----------------------------------

سال 1356 و تلاش مجدد برای صعود ........

آرارات , باشگاه محبوب تهران , سال 1356 را در دسته دوم باشگاههای ایران ( زیر گروه جام تخت جمشید ) سپری کرد  . رقیبان آرارات , عبارت بودند از ابومسلم مشهد , رستاخیز خرمشهر و سپید رود رشت ........... مربیگری آرارات نیز بر عهده ستاره سالهای گذشته " هاملت آصفی " بود و او کاری بس دشوار را پیشروی داشت چرا که او رهبری  یک تیم بی روحیه را در دستان خویش داشت که در فصل نقل و انتقالات ,  چند چهره تاثیر گذار و  شاخص  را نیز , از دست داده بود . از ان جمله مدافع میانی آرارات "  سبو بازیک " که به تیم شهباز پیوست و آلبرت باغومیان که به هما رفت . و شاید تاثیرگذار تر از همه , پیوستن وازگن صفریان دروازه بان محبوب ارامنه بود که به پرسپولیس پیوست .  

 اما هاملت آصفیان عزیز , با کوشش فراوان بر مشکلات فائق آمد و تیمی مدعی را تشکیل داد و در ابتدا نیز  برای هفته ها صدرنشین رقابتها  بود . اما در پایان به جایگاه سوم , بسنده کرد و بنابر این  از صعود به رقابتهای جام تخت جمشید بازماند . از بازیکنان شاخص ارارات در سال 1356 میتوان به ورژ خجومیان ( کاپیتان ) - هویک حاتم زاده - آبو امیریان -   گورگن اسرائیلیان - نوریک شهبندری - هویک سیمونیان ..... و دروازه بان ( هنریک آذریان ) اشاره نمود  .

 

 سال 56 اما , برای آرارات و فوتبالدوستان حاوی روزهای بیادماندنی نیز بود ....  نقطه ی پایان , بر کارنامه ی بازیگری دو اسطوره فوتبال ارامنه , عزیزان کارو حقوردیان و آرشاویر ملکی , با حضور بزرگان سرخابی ...............  ابتدا فروردین ماه 1356 , قهرمان ایران و اسیا , استاد کارو حقوردیان در حالی که همچنان روپا و سرحال نشان میداد ,  به سیزده سال حضور درخشان خویش در عرصه بازیگری خاتمه داد و میدان را به چوانان سپرد و  به عرصه مربیگری روی اورد . او که دوران بازیگری خویش را تنها با دو باشگاه آرارات و تاج سپری نموده بود , برای روز وداعش نیز دو باشگاه ارارات و تاج رو در روی یکدیگر حاضر شدند  و کارو عزیز ,  هر نیمه در یک تیم بازی کرد و سرانجام با چشمانی نمناک روی دوش بزرگان دو باشگاه , از صحنه بازیگری کنار رفت .

 

آرارات فوتبال

کارو حقوردیان *  یک روز با شکوه و خاطره انگیز .... خداحافظی کارو حقوردیان  از رقابتهای باشگاهی , با حضور چهره های سرشناس باشگاه تاج , قهرمانان جام باشگاههای آسیا 1970 - چه انان که همانند  علی جباری و زنده یاد ها منصورپورحیدی و عزت جانملکی ,  پیش از او با فوتبال وداع کرده بودند و چه آنها که بدلایلی دیگر , از تاج جدا شده بودند  همانند ناصر حجازی - محمد رضا عادلخانی و نصرالله عبداللهی ....   همگی بپاس قدرشناسی از  کارو , حضور یافته , تا  تجدید خاطره ای با , تیم قهرمان اسیا باشد .   حتی زنده یاد غلامحسین مظلومی که بشدت مصدوم بود نیز , خود را به امجدیه رساند تا در کنار اکبر کارگر جم , از کناره زمین , شاهد آخرین پیکار کاروی عزیز ,  باشد  .

 

 

  سپس در ادامه ,  تیرماه سال 56 , مهاجم بزرگ تاریخ باشگاه آرارات , آرشاویر ملکی نیز  , برای همیشه با عرصه ی فوتبال باشگاهی وداع کرد و سخاوتمندانه  , جای خویش را به جوانان , سپرد  . در شرایطی که , همچنان بی جانشین نشان میداد  ...... , روز وداع او ,  باشگاه ارارات و هواداران , میزبان باشگاه پرسپولیس بودند و آرشاویر عزیز  در ورزشگاه اختصاصی آرارات , میان تشویق بی وقفه هواداران , در حالی با دنیای فوتبال , وداع کرد که در سی سالگی , همچون روزگار جوانی , در اوج  بود ...

 

آرارات فوتبال

آرشاویر ملکی

* نمایی بس ارزشمند و آرشیوی ,  از روز وداع کاپیتان محبوب ارامنه "  آرشاویرملکی " با حضور ستارگان آرارات و  پرسپولیس در ورزشگاه اختصاصی آرارات .... کاپیتان تیم ملی پرویز قلیچ خانی , زنده یاد صفر ایرانپاک , علیرضا عزیزی - اصغر ادیبی - محمود خوردبین - محمد مایلی کهن ....... بهمراه  آرشاویر ملکی ( ایستاده ,  فرد نخست از  راست ) در کنار او اسماعیل حاج رحیمی پور و نیز گارنیک شهبندری که آن روزها عضو باشگاه دارایی بود و به احترام استاد پیراهن ارارات را بر تن نمود  .... جملگی یک روز بیادماندنی و با شکوه  را , رقم زدند .                 

                            (  با سپاس ویژه از یار و یاور همیشگی مجموعه  جام تخت جمشید ,  استاد گارنیک شهبندری )  

 

 

 

 

 

-----------------------------------

* اتحاد برای صعود ...........

 آرارات فصل پیش , در شرایطی از صعود به دسته اول جام تخت جمشید بازماند که , فاصله ای بسیار اندک با کسب یکی از دو سهمیه داشت . بنابر این مسئولان باشگاه , بار دیگر تلاشی مجدد را آغاز نمودند . آنها در گام نخست , مسئولیت فنی تیمشان را به  مربی اسبق باشگاه تاج ( زدراکو رایکوف )  سپردند و آنگاه ,  با جذب چند چهره صاحب نام فوتبال ارامنه , به تقویت تیم خود پرداختند که از ان جمله میتوان به ستاره ی ملیپوش  باشگاه دارایی "  گارنیک شهبندری  " اشاره نمود که پس از سالها حضور در باشگاههای راه اهن , بانک ملی و دارایی , در عین جوانی , صاحب تجربه ای گرانبها بود . گارنیک عزیز نیز  فوتبال را از باشگاه  سیپان تحت نظر  روبیک امیرجانیان - هامبورسوم  دارابیدیان  و سپس باشگاه شاه عزیز و تحت تعلیم آرشاویر ملکی , اغاز کرد .... نکته ای دیگر آنکه  دو مربی ارزنده " هاملت اصفیان و وارطان باغومیان "  بعنوان دستیار و آسیستانت ,  مستر رایکوف را همراهی میکردند . رایکوف مربی خارجی  اهل یوگوسلاوی , از سال 1348 جهت هدایت تیمهای ملی به ایران امد . آنگاه در فوتبال باشگاهی فعالیت کرد . او با حضور در دو باشگاه تاج و سپاهان , حائز یک تجربه ای 9 ساله , بود . 

 و این چنین , تلاش مجدد برای صعود آغاز شد .......  حال آرارات  رقبایی چون کمپیدرو تبریز , اکباتان تهران , سپیدرود رشت و خانه جوانان ساری را پیشروی داشت .  اما با  اوجگیری حوادث منجر به انقلاب اسلامی , رقابتهای جام تخت جمشید  در نیمه راه ناتمام ماند و پرونده مسابقات جام تخت جمشید ,  برای همیشه بسته شد  ... 

 

آرارات فوتبال

آرارات 1357

 * آرارات 1357 - سیمای شاداب و جوان شده آرارات و اندیشه صعود مجدد به رقابتهای  جام تخت جمشید ... عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : ورژ خچومیان ، باغدیک عابدیان ، ویگن کوائیان ، هنریک آذریان ، ورژ نواسارتیان ، گارنیک شهبندری.

نشسته  : مارتیک میربگیان ، نوریک باباخانیان ، مارکار نرسسیان، آبو امیریان ، نوریک شهبندری

 -------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------

 

*  نارنجی های محبوب ..... 

 

  با گذشت چند ماه  از پیروزی انقلاب  ,   کلیت فوتبال ایران دستخوش تغییر شد .  شاخصترین این تغییرات نیز , در نحوه  و ماهیت رقابتهای باشگاهی نمایان بود  ..... لیگ  تخت جمشید که بی تردید دستاوردی 50 ساله و محصول سالها آزمون و خطا بود  , به یکباره کنار نهاده شد و در ازای آن , برگزاری فوتبال باشگاههای تهران , در دستور کار  قرار گرفت  به عبارت دیگر  , خطوط و محدوده فوتبال ایران ,  تنها در حوزه جغرافیای پایتخت ( تهران )  ترسیم شد . یک فوتبال صد در صد اماتور , بدون حمایت و پشتیبانی مالی ......... بنابر این بسیاری از ساختارهای پیشین از میان رفت و اغلب باشگاههای تخت جمشیدی ,  با کمبود بازیکن و سرمایه , مواجه شدند . از آن  جمله باشگاه آرارات ....

 

  آرارات , در نخستین دوره فوتبال باشگاهی پس از انقلاب ( جام اسپندی ) غایب بود   . اما چند ماه بعد با تشکیل مجدد تیم فوتبال خود , در رقابتهای جام باشگاههای تهران , که در آبان ماه سال 58  برگزار شد , حضور یافت  .  استاد گارنیک مهرابیان , بار دیگر در یک دوره ی حساس زمانی به یاری باشگاه  شتافت و دلسوزانه هدایت آن را بر عهده گرفت . همچنین  کارو حقوردیان که در آغاز دوره مربیگری خویش بود , تحت عنوان کمک مربی او را همراهی کرد . ......... 

 

 * نکته ی حائز اهمیت , برای  ارارات پس از انقلاب , استفاده و بهره مندی هوشمندانه از رنگ نارنجی , در پیراهن تیم فوتبال باشگاه بود که , بسیار زود بر دل  فوتبالدوستان نشست ..... آنچنانکه با گذشت یک فصل , به نماد فوتبال ارامنه تبدیل شد . جرسه های  نارنجی خوش رنگ , که با  مخمل سبز چمن  , ترکیبی چشم نواز  پدید می آورد . این ترکیب زیبا چنان با ساختار باشگاه ارارات  هماهنگ شد  که دیگر علاقمندان فوتبال , رنگی  بجز نارنجی را برای آرارات  متصور نبودند . آنها در سال نخست پس از انقلاب , گاه  نارنجی و گاه سفید  پوشید اما از سالهای بعد در اغلب موارد نارنجی پوش بودند و رنگ سفید نیز برای پیراهن دوم باشگاه تعیین شد . در حالیکه پیش از سال 57 , آرارات بتناوب از سه رنگ ( آبی اسمانی -  قرمز -  سفید ) استفاده میکرد  ........

 

متاسفانه رقابتهای فوتبال باشگاههای تهران سال 58 , بجهت اغتشاش حین بازی پرسپولیس و استقلال , نا تمام  رها شد و دیگر پیگیری نشد  .... از نتایج آرارات در ایندوره رقابتها میتوان به تساوی مقابل تیمهای  شاهین و تهرانجوان , اشاره کرد . 

 

  هیئت فوتبال تهران  سال 1359 تصمیمی جدید  اتخاذ نمود که عبارت بود از تعیین مجدد دسته بندی , برای باشگاههای تهرانی ...... بنابر این مسابقاتی تحت عنوان " رده بندی باشگاههای تهران " ما بین کلیه ی تیم های پایتخت , جهت تعیین تیم های دست های اول , دوم و سوم باشگاههای تهران , برگزار شد . این دوره مسابقات با حضور 112 باشگاه در 14 گروه آغاز شد آنگونه که   تیمهای صاحبنام , بعنوان سرگروه ,  انتخاب شده و سایر تیمها , بر اساس قرعه کشی تعیین شدند . آنگاه  مقرر شد که  چهارده , تیم نخست هر گروه , به دسته اول فوتبال باشگاههای تهران راه یابند  . بر این پایه , آرارات در گروه پنجم قرار گرفت و در پایان  موفق شد با ارائه بازیهای درخشان , بعنوان تیم اول  گروه خود , به رقابتهای دسته اول باشگاههای تهران , صعود کند . 

* آرارات در گروه پنجم رده بندی تهران ,  با هفت تیم ( سعد آباد - فولاد - آزمایش - پتروشیمی - فروهر - طلاچیان و امدادگران ) همگروه بود . 

 

 آرارات فوتبال

آرارات تیم فوتبال

 * آرارات 1359 - رده بندی باشگاههای تهران ........... نسلی جدید هم پا با تجربه ها - آنها بهترین تیم گروه پنجم  بودند . عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : هنریک آذریان - اسکندر هاکوپیان - آلبرت باغومیان - سبو بازیک - هنو عیوضی - ویگن غازاریان - کریست 

نشسته : ویگن زینعلی - گارنیک شهبندری - باغدیک عابدیان - آبو امیریان - ورژ نواسارتیان 

------------------------------------------------

 

 

  آرارات در  آخرین گام ,  یک تیم خوب و منسجم بنام سعد آباد را پیشرو داشت و غیبت آبو امیریان , توان خط حمله آرارات را به میزان قابل توجه کاهش داده بود  .  اما , تک گل  ارزشمند گارنیک شهبندری در دقیقه 55 , پیروزی آرارات را رقم زد و آنها را  مقتدرانه در صدر  گروه  نشاند . از نتایج قابل توجه آرارات در رقابتهای رده بندی جام باشگاههای تهران , میتوان به برد 12 بر صفر برابر تیم فروهر , اشاره کرد که با درخشش آلبرت باغومیان صورت گرفت . باغومیان ,  به تنهایی چهار گل آرارات را بثمر رساند .  

 

آلبرت باغومیان

* آلبرت باغومیان عزیز , ستاره آرارات در جام تخت جمشید و از عوامل اصلی موفقیت در رده بندی باشگاههای تهران 1359 

--------------------------------------

 

  رقابتهای فوتبال جام باشگاههای تهران در سال 1360 , از میانه ی خرداد ماه آغاز شد و آرارات , ابتدا در نتیجه گیری ناموفق بود .... اما پس از دو شکست , طی سه هفته نخست ( بویژه ناکامی برابر بوتان , که براستی نتیجه ای ناباورانه بود ) متحول شد و با ارائه بازیهای دلچسب و درخشان ,  نظرها را بخود جلب کرد . آرارات  با آماری برابر با یازده بازی بدون شکست و همچنین , کسب  دو تساوی ارزنده  مقابل بزرگان سرخابی ( پرسپولیس 2 بر 2 ) و ( استقلال 1 بر 1 ) در حالی که ابتکار بازی  در دست انها بود , شایستگی هایش را , دگر باره  نمایان ساخت .

 

  

 

آرارات فوتبال

گارنیک شهبندری

* گارنیک شهبندری عزیز  و تلاش  برای سرفرازی آرارات ......... آرارات و پرسپولیس - شهریور 1360  

--------------------------------------------------------

 

 بازگشت پر فروغ  دروازه بان خوشنام فوتبال ایران " وازگن صفریان "   خبری بسیار خوش برای هواداران آرارات بود . چرا که با حضور او , استحکام دروازه و بطبع  خط دفاع آرارات , دو چندان شد .  او بی تردید  شانس نخست جهت حراست از دروازه ارارات بود و تکیه گاه تیم در برابر رقبا .... نمایش  او برابر سرخابی های تهران براستی که تحسین برانگیز بود و موجب دعوت مجدد او به تیم ملی فوتبال تا همچنان آرارات دارای سهمیه در تیم ملی باشد     وازگن عزیز ابتدا در سال 1358 و  دوران مربیگری استاد حسن حبیبی , به تیم ملی  فراخوانده شد و به اردوی شوروی سابق رفت   . او برای رقابتهای مقدماتی المپیک مسکو ( سنگاپور )  نیز تا اخرین روزها در اردوی تیم ملی حضور داشت و پس از ان نیز بتناوب طی سالهای 1360 الی 1363  همواره یکی از حاضران در اردوی تیم ملی ایران بود .  

 

آرارات فوتبال

وازگن صفریان

* فرزند شایسته ی ایران , ستاره ی محبوب و ملیپوش باشگاه آرارات , وازگن صفریان عزیز    ......... . بازگشت او به خانه , بهترین خبر ممکن برای هواداران آرارات بود .  

-----------------------------------------------

 

  در رابطه با ویژگی های فنی و اخلاقی وازگن صفریان , مقاله ای  مجزا در دست تدوین است که در آینده ارائه خواهد شد ..... اما در بخش قابلیت های فنی , جای آن دارد که اشاره شود   واکنشهای تماشایی او را , هیچکدام از دروازه بانهای دهه پنجاه ایران , نداشتند .... ان چنان تماشایی و مسحور کننده که بسیار زود رفلکس ها و دایب های بلندش , سوژه  محبوب عکاسان ورزشی ایران شد . او در هر دو زمینه ی فنی و اخلاقی , براستی که یک الگوی کامل بود .    

نکته : هدایت و رهبری  آرارات در فصل 1360 نیز همچنان به عهده چهره محبوب فوتبال ارامنه  , استاد آرشاویر ملکی بود . او بمدت بیش از  2 سال , هدایت تیم محبوب ارامنه را بر عهده داشت و در طول  این مدت , با تلاش مداوم خویش به ارارات بسیار  خدمت نمود .  

  

 

 

آرارات فوتبال

تاریخچه فوتبال آرارات * آرارات 1360 - فرزندان شایسته ای ارامنه و یکی از بهترین ها در تاریخ باشگاه  ........ عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : باغدیک عابدیان ، هنو عیوضی ، مارکار اقاجانیان ، مارکار نرسسیان ، گارنیک شهبندری ، وازگن صفریان.

نشسته  :  ویگن زینعلی ، روبیک ابراهیمی ، ویگن کواییان ، سروژ کوچاریان ،آبو امیریان.

------------------------------------------------------

 

 

 فصل 1361 را آرارات , با یک گل زودهنگام , آغاز کرد .....   دقیقه 3 بازی نخست , مقابل شاهین و یک شوت زمینی زاویه دار از سوی بوریس میناسیان , نوید یک فصل موفق را داد .... اما در نهایت , آرارات به جایگاه دوازدهم از یک لیگ هجده تیمی , قناعت کرد .  تساوی های متعدد , فرصت حضور در رده های بالای جدول را از ارارات سلب نمود . آرارات هشت  تساوی داشت که در جدول رده بندی , بالاترین میزان بود . از بازیهای دلچسب آرارات در فصل 1361 باشگاههای تهران میتوان به آرارات - پرسپولیس   و   آرارات - پیام  و آرارات - نیروی زمینی و مهمتر از همه آرارات - استقلال در همه ماقبل آخر , اشاره کرد که تکلیف جام را مشخص نمود . تساوی 1 بر 1 ارارات مقابل استقلال , پرسپولیس را یک هفته مانده به پایان , عملا قهرمان تهران کرد . 

 

 اما بازیهای فصل 1361 یک هدیه ارزشمند نیز برای ارارات و هوادارانش داشت .....  و آن  , ظهور پدیده ای بنام " ورژ بخشی " بود او که یک هافبک با تکنیک و هوشیار بود , که به مقتضای نیاز گاهی  در گوش چپ تیز بازی کرد . نمایش دلپذیر ورژبخشی   سبب شد تا   هفته نامه دنیای ورزش , از او با عنوان پدیده فصل 1361 باشگاه آرارات  یاد کند . ورژ بخشی عزیز  سالهای بعد   یکی از وفادارترین بازیکنان تاریخ  باشگاه ارارات شد . 

 

آرارات فوتبال

فوتبال آرارات

 * دکتر روبیک ابراهیمی , ستاره خط حمله ارارات و نمایی از رقابت هفته ششم , آرارات و پرسپولیس ............... ورزشگاه آزادی - 12 شهریور 1361

-----------------------------------------

 

 نکته حائز اهمیت دیگر در مورد  آرارات سال 1361 ,  تغییر کادر فنی در میانه فصل بود ....  با گذشت پنج هفته و عدم رضایت مدیران باشگاه از نتایج کسب شده , سرانجام آرشاویر ملکی پس از یک دوره پر فراز نشیب  سه ساله , جای خویش را به منصور امیر آصفی سپرد   .....  تدبیر مسئولان اما  , ثمر بخش بود  و آنگاه  تنها  با گذشت چند هفته ,   ارارات  بمراتب روانتر و موفق تر از پیش , نشان می داد . آنگونه که در پایان فصل , هفته نامه دنیای ورزش , چنین اشاره داشت که بازگشت امیر اصفی , بسیاری از دردسرها و مشکلات آرارات را حل کرد . 

 

 

 

 

 

------------------------------

* 1362 و بار دیگر افزایش محبوبیت ......

 آرارات , فصل 1362 یک تیم متفاوت و پرتوان بود ..... تغییرات اعمال شده از سوی مسئولان باشگاه  نتیجه داد و سبب بازگشت  تماشاگران  به سکوها شد آنچنانکه تیم محبوب ارامنه , بار دیگر قطب سوم محبوبیت در فوتبال تهران شد . نکته ای که هر دو نشریه ورزشی وقت ( کیهان ورزشی و دنیای ورزش ) به ان اشاره داشتند  .

آرارات فوتبال

آرارات 1362

 * آرارات 1362 - عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : بوریس میناسیان - هامبارسوم دارابیدیان ( کمک مربی ) - روبیک ابراهیمی - سروژ کوچاریان - ویگن کواییان - وازگن صفریان

نشسته : ژیرایر باباخانیان - ورژ بخشی - مارکار نرسسیان - آبو امیریان - رافیک عیسائیان - باغدیک عابدیان

-------------------------------------------

 

  آرارات فصل را  تحت هدایت منصور امیر آصفی  , بسیار درخشان آغاز کرد .  بویژه برد پر گل برابر یکی از بهترین تیم های تاریخ باشگاه بانک ملی , براستی که کم نظیر بود و نشان , از تحول و تفاوت فراوان   نسبت به فصل گذشته  ( بانک ملی , در پایان فصل در جایگاه سوم ایستاد و فقط یک شکست در کارنامه  داشت که ان نیز  مقابل بچه های ارامنه بود  ) ........ 7 هفته , بی شکست باقی ماندن , آرارات  را تنها تیم بدون باخت جدول کرده  و  در جرگه ی بالانشین ها جدول قرار داد  ...... اما  هفته هشتم , آرارات ناباورانه  برابر  بوتان بدون برد بود , بازی را واگذار کرد و به رتبه چهارم رفت . نتیجه ای که بسیار غیر منتظره بود .

 

 

آرارات فوتبال

ویگن زینعلی *  ویگن زینعلی ( چپ ) ستاره پر فروغ باشگاه ارارات و محمد صادقی در نمایی از رقابت آرارات و شاهین ............ هفته هفتم جام باشگاههای تهران - امجدیه  , مهر ماه 1362 

------------------------------------------

 

   سرانجام آرارات , فصل را با کسب 6 برد , 8 تساوی و تنها 3 باخت , به پایان برد و در جایگاه ششم باشگاههای تهران 1362 ایستاد ....  بهترین مهاجم آرارات در فصل 1362 , روبیک ابراهیمی بود که به تنهایی  نیمی از گلهای آرارات را بنام خود ثبت کرد و پس از او , سروژ کوچاری قرار داشت . گل استثنایی سروژ کوچاری به کیان از فاصله ی حدود 30 متر , از لحظه های ناب فوتبال آرارات در فصل 62 بود . 

 

  فصل 1363 باشگاههای تهران , که از اردیبهشت ماه آغاز شد , هرگز به پایان نرسید ...... چرا که پس از برگزاری 6 هفته , هیئت فوتبال تهران طی یک اطلاعیه , تعطیلی مسابقات را اعلام کرد . مورخه 7 مهر ماه 1363 هنگام برگزاری بازی پاس و پرسپولیس , ورزشگاه امجدیه با ازدحام بیش از حد تماشاگر روبرو شد  آنگونه که  بازی مذکور به تعویق افتاد و به جمعه آینده موکول شد . اما علیرغم حضور تماشاگران , بازی مذکور برگزار نشد و همین موضوع سبب هجوم تماشاگران به داخل زمین شد و .......... بر این اساس با تصمیم هیئت فوتبال تهران , مسابقات فصل 1363 باشگاههای تهران ,  نا تمام رها شد . 

 

آرارات فوتبال

آرارات تاریخچه فوتبال

 * آرارات 1363 - عزیزان بترتیب از راست : 

ایستاده : باغدیک عابدیان - گارنیک شهبندری - مارکار نرسسیان - ویگن کواییان - سروژ کوچاری - وازگن صفریان 

نشسته : ویگن زینعلی - هنو عیوضی - آبرام وارطانیان - آبو امیریان - روبیک ابراهیمی 

------------------------------------------------

 

 

  آرارات در فصل مذکور , 6 بار بمیدان رفت که ثمره آن کسب 2 برد , 2 تساوی و پذیرفتن 2 شکست بود .  آنها در حالی در جایگاه نهم جدول قرار داشتند که فاصله ی میان تیم سوم تا نهم جدول ,  تنها 3 امتیاز بود . نکته حائز اهمیت , پیروزی یک بر صفر برابر تیم بوتان بود که در یکی دو فصل پیش , همواره برای بچه های ارامنه دردسر ساز  شده بودند . بجز آن آرارات برابر استقلال نیز , علیرغم واگذاری نتیجه اما , بازی خوب و قابل قبولی را ارائه کرد . 

 

آرارات فوتبال

آرارات و استقلال 1363 * نمایی زیبا  از بازی پر هیجان آرارات و استقلال - امجدیه هفته سوم از سری رقابتهای جام باشگاههای تهران - شهریور 1363 ............. حمله استقلال با حضور عبدالعلی چنگیز ( روی زمین ) و پرویز مظلومی , با واکنش وازگن صفریان و کاپیتان مارکار نرسسیان مواجه شده .... دیگر عزیزان حاضر در تصویر به احتمالا  مارکار آقاجانیان و باغدیک عابدیان باشند .

--------------------------------------------

 از چهره های تاثیر گذار آرارات در فصل ناتمام 1363 میتوان به روبیک ابراهیمی , مارکار نرسسیان , ورژ بخشی و ویگن زینعلی اشاره نمود و یک جوان اینده دار بنام مارکار اقاجانیان که پدیده فصل  آرارات بود . در این میان می بایست به نقش ورژ بخشی و ویگن زینعلی , بیشتر اشاره نمود .  دو بازیکن خوشفکر , سریع و پر تحرک  که  نقطه اطمینان و تکیه گاه واقعی ارارات , در میانه زمین بشمار می آمدند . 

 

 از دیگر نکات قابل توجه میتوان به جدایی چند چهره تاثیر گذار , در پایان فصل اشاره کرد ..... کاپیتان محبوب ارامنه "  آبو امیریان " پس از 10 سال , کفش های خود را اویخت ... و همچنین آلبرت باغومیان ........

 

 

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------

* آغاز فصل سرد ..........

 

 سرانجام اما فصل بی رحم 1364 , از راه رسید و آن شد که نباید   ....... یک فصل کابوس وار و  دور از تصور برای آرارات و هواداران  ... مطابق انتظار , تیم بشدت جوان شده آرارات ,  توان رقابت با بزرگان را نداشت و هر انچه که  زنده یاد امیر آصفی  انجام داد تا بر شرایط مسلط گردد , بی اثر بود  .... 

  علاوه بر فاکتور کم تجربگی , بخت و اقبال نیز از همان ابتدا , از آسمان آرارات , پر کشید ........... . هفته نخست  ,  کاپیتان نرسسیان بجهت ضرب خوردگی  به ناچار زمین را ترک گفت تا آرارات نتیجه را به  اکباتان واگذار کند . برابر پاس نیز ابتدا یک نیمه پیروز بود اما در نهایت بدون امتیاز ماند  ... و برابر پرسپولیس نیز در همان دقایق نخست   , شوت سنگین گارنیک شهبندری به تیرک دروازه اصابت کرد تا بهترین بخت ارامنه از کف برود .

 

آرارات فوتبال

Ararat fc

 * آرارات 1364 - عزیزان بترتیب از راست : 

ایستاده : هنو عیوضی- ویگن کواییان- مارکار نرسسیان - زارع ملکی - مارکار اقاجانیان - وازگن صفریان

نشسته : ویگن خاشادوریان - آبرام وارطانیان - روبیک ابراهیمی - ویگن زینعلی - سرژیک یوسفی.

 

-------------------------------------

 

  اما اوج  بد اقبالی شاید , در رقابت رو در رو با راه آهن , دیگر  قعر نشین جدول , پدیدار شد  که امتیازاتش , برای هر دو تیم , بسیار حیاتی بود و آرارات با یک گل از حریف پیش , که  پنالتی دقیقه 88 , نتیجه را مساوی کرد ..... زنده یاد امیر اصفی , هر آنچه که سالها آموخته بود , بکار بست تا شاید شرایط تغییر کند .... گاهی مارکار نرسسیان را از دفاع به نوک حمله منتقل میکرد , اما دفاع آسیب پذیر میشد و گاهی باغدیک عابدیان را به گوش  راست و چپ خط حمله میفرستاد و ....

 

"چرا , فصل بی رحم 1364  ؟ 

سال 1364 , هیئت فوتبال تهران که متولی و برگزار کننده فوتبال استان تهران بود  ,  روش برکزاری مرسوم و متداول رقابتهای فوتبال باشگاههای تهران را تغییر داد و  شیوه ی عجیب " دو گروهی  با حضور 20 تیم " را , جایگرین آن نمود . آنگونه که هر گروه شامل 10 تیم باشد و تیمهای اول و دوم به نیمه نهایی صعود کرده و تیم اخر نیز به دسته پایینتر سقوط کند . بنابر این پس از یک وقفه طولانی ( فصل 1363 ناتمام باقی ماند ) و عدم برگزاری مسابقات  بمدت یک سال و نیم , یک تیم  تنها با 8 بازی به دسته پایین تر سقوط میکرد و فارغ از آن که کدامین تیم باشد اما  , هرگز منصفانه نبود . شیوه ای که اکنون دیگر مرسوم نیست . همان روزها نیز , هفته نامه  کیهان ورزشی از نحوه برگزاری رقابتهای جام باشگاههای تهران ( 2 گروهی )  انتقاد کرد و آن را روشی نادرست , خواند .

 

آرارات فوتبال

باغدیک عابدیان * هنو عیوضی ( چپ ) و حمید درخشان ........ آرارات و پرسپولیس - هفته هشتم جام باشگاههای تهران -  دوشنبه 18 شهریور 1364   

-------------------------------------

 

 بنابر این آرارات که در گروه دوم قرار داشت , پس از برگزاری 9 بازی و کسب 1 برد , 3 تساوی و پذیرش  5 باخت , در رده آخر جدول قرار گرفت تا همراه با تیم دریانوردان از گروه اول , به رقابتهای دسته دوم باشگاههای تهران سقوط نمایند  . 

 

 

 

 * تلاش برای بازگشت ..........

 سرانجام پس از 6 فصل پرفراز نشیب , آرارات از جمع تیمهای دسته اولی باشگاه های تهران , خارج شد تا بار دیگر برای بازگشت تلاش کند و این در حالی بود که جای خالی انها در رقابتهای دسته اول تهران بسیار محسوس بود .  آرارات در شرایطی به استقبال بازیهای دسته دوم رفت   که مصمم بود با تغییر مربی و  تکیه بر استعداد های جوان ,  به دسته اول باشگاه های تهران , بازگردد  .......  بنابر این  , استاد فریدون معینی جایگزین منصور امیر آصفی شد و در کنار او  گارنیک شهبندری عزیز   که اخرین فصل بازیگری خود را سپری مینمود , با عنوان کمک مربی , او را همراهی مینمود .   دسته ی دوم جام باشگاههای تهران نیز همانند دسته اول , در دو گروه برگزار شد و آرارات  در گروه دوم به رقابت پرداخت . اما سرانجام  با قرار گرفتن در میانه ی جدول , از صعود به دسته اول  باز ماند .

 آرارات فوتبال

آرارات 1365

* تصویری کم نظیر و آرشیوی از تمرینات آرارات - فصل 1365                  منبع : استاد گارنیک شهبندری

عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : آرموند هنرچیان - آبرام وارطانیان - افو - وازگن سیمونیان -  ?  - مارکار نرسسیان - باغدیک عابدیان - ویگن زینعلی - مارکار آقاجانیان - هنو

نشسته : آلبرت مهرابیان - ?   - وازگن گاپرلیان - گارنیک شهبندری - ؟   - سارو عیساقولیان - بوبوک - هنو عیوضی 

---------------------------------------- 

 

بنابر این آرارات فصل 1366 را نیز در دسته دوم باشگاههای تهران سپری کرد تا جای خالی آنها و  بویژه هواداران پرشور و صمیمی ارامنه  , در رقابتهای دسته اول باشگاههای تهران  بیش از پیش احساس گردد . آنچنانکه گویی بدون  نارنجی پوشان , فوتبال تهران چیزی کم دارد . 

 نکته حائز اهمیت دیگر در پایان فصل 1365 , جدایی گارنیک شهبندری از فوتبال باشگاهی بود .... او که یادگاری از آخرین قهرمانی فوتبال ملی در جام ملتهای آسیا بود , پس از یک دوره  پانزده ساله , جای خود را به جوانان سپرد . گارنیک عزیز سپس به کشور سوئد مهاجرت کرد . 

 

 در پایان سال 1365,  چند بازیکن سرشناس از آرارات به تیمهای دیگر دسته اول فوتبال تهران , پیوستند .

 

مارکار آقاجانیان       پاس

 

ویگن زینعلی           دارایی

 

ورژبخشی              نیروی زمینی

 

ویگن کوائیان          عقاب 

 

 

  فصل 1366 نیز تلاش برای صعود به دسته اول تهران ,  تداوم یافت ...... خوشبختانه هیئت فوتبال  , روش نادرست دو گروهی را کنار نهاد تا بار دیگر رقابتهای دسته اول و دوم باشگاههای تهران , در یک گروه برگزار شود . بازیهای دسته دوم تهران از میانه تیر ماه با هجده تیم آغاز شد   ......  اما همانگونه که اشاره شد , جدایی تعدادی از ستاره های ارارات  , کار صعود را برای آنها دشوار تر از پیش نموده بود  ..  و سرانجام نیز با قرار گرفتن در میانه جدول از صعود باز مکاند .

 

 

 * نسل جدید آرارات ............

  خبر های  مسرت بخش  اما  , برای دوستداران آرارات از رده فوتبال پایه , بگوش میرسید....... آنجا که یک نسل جدید و پویا  از بازیکنان با استعداد در حال شکوفایی بودند .... که در راس ان ,  میتوان به تیم نوجوانان و جوانان باشگاه  ارارات اشاره کرد  و به موازات ان نیز ,  تیم جوانان و نوجوان " باشگاه هرازدان " جوانانی که روز بروز در راه بزرگی در فوتبال گام بر میداشتند . از میان  دو تیم یاد شده  بیش از 6 بازیکن تراز اول به فوتبال ما معرفی شدکه  از ان جمله میتوان به عزیزان : 

 ماسیس هاکوپیان , ژورس غازاریان , واروژ سرکیسیان - ادموند اختر - سرژیک یوسفی - سامسون پطروسیان......... اشاره نمود که در کنار بازیکنانی چون ایشخان ست آقایان و رافیک مارکوسی از باشگاه عقاب , بار دیگر نوید  آینده ای روشن برای فوتبال ارامنه ,  و باشگاه ارارات بودند . 

----------------------- 

 

 

 

 

 

-----------------------------

* یادبود , برای گارنیک عزیز .........

بهمن ماه سال 67 , باشگاه آلکس و تعدادی از علاقمندان  ارامنه , بپاس قدردانی از مهاجم ارزنده و ملیپوش باشگاه آرارات , گارنیک شهبندری , یک مسابقه یادبود در زمین ورزشگاه رافی , برگزار نمودند . و از انجا گارنیک عزیز نسبت به باشگاه دارایی تعلق خاطر فراوان داشت . از تیم فوتبال باشگاه دارایی ( نائب قهرمان 2 دوره رقابتهای جام باشگاههای تهران 1366 و 1367 ) دعوت بعمل اورده تا با جمعی از هم دوره ای های گارنیک شهبندری ( تحت نام باشگاه آلکس ) , یک مسابقه یادبود برگزار کند  .

آرارات فوتبال

گارنیک شهبندری خداحافظی از فوتبال

* بازی یادبود برای قدردانی از گارنیک شهبندری , میان تیم های  دارایی و  الکس............ ورزشگاه رافی - زمستان 1367 

عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : ؟  - آندرانیک بندری - توماس نواسارتیان - منوچهر شفقتیان - وحید مقدم منش - امیر  - مصطفی اردستانی - بهروز تابانی - جلال بیات - جواد محمودی - خسرو حاج خلیل 

 

نشسته : ورژ زرگریان - آبرام وارطانیان - باغدیک عابدیان - واژگن گاپرلیان - مارکار نرسسیان - آلبرت مهرابیان - آرموند نظری -  گارنیک شهبندری - ویپن زینعلی   

--------------------------------------

 

  نکته قابل توجه , استقبال فراوان علاقمندان فوتبال و گارنیک شهبندری از این مسابقه تشریفاتی و دوستانه بود . قریب 10000 هزار تن  در ورزشگاه رافی ,  گرد هم امدند تا شاهد اخرین حضور  ستاره محبوب خویش باشند . گارنیک عزیز بارها و بارها , و گاه در شرایط بحرانی با گلهای خویش , قلب هوادارانش را شاد نمود و حال , نوبت دوستدارانش بود که بپاس قدرشناسی در شادی اش شریک باشند . آن روز گارنیک شهبندری از دو چهره سرشناس تاریخ فوتبال دعوت نمود تا شاهد آخرین حضورش اش باشند . دو مربی که در تعلیم او نقشی بسزا داشتند . استاد حسن حبیبی و زنده یاد منصور امیر آصفی  ....... 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------

----------------------------------------------

----------------------------------------------

* طلوع مجدد با اندیشه های عالیجناب حسن حبیبی .......

 

  فصل 1367 , مسئولان  آرارات , هدایت تیم فوتبال باشگاه را به دستان توانای بزرگمرد فوتبال ایران , استاد حسن حبیبی سپردند . فردی که  نام او , همواره با اعتبار , نظم و دیسیپلین همراه بود  . او ,  کاپیتان اسبق تیم ملی , فاتح نخستین جام ملتهای اسیا 1347  و نیز  پر افتخار ترین مربی در طول ادوار جام تخت جمشید  بود و با نظر مسئولان باشگاه  از اواخر سال 1366 , تمرینات آرارات را زیر نظر گرفت .......  استاد با تکیه بر دانش و تجربیات فراوان خویش ,  فوتبال  ارارات را   بازسازی  کرد . او  همان ابتدا , دو خواسته از مسئولان باشگاه  داشت .

 

 1 ) دارای احتیارات  تام باشد .

 2 )  بر  کلیه تیم های باشگاه ( رده  پایه و بزرگسالان )  نظارت واحد و کامل داشته باشد .

 

 توضیح : آن روزها ,  تیمهای فوتبال باشگاه آرارات ( نوجوانان - جوانان و بزرگسالان ) هر یک بصورت جداگانه اداره میشد . 

 

حسن حبیبی

* ستاره , کاپیتان و سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال , عالیجناب حسن حبیبی - فاتح نحستین جام ملتهای آسیا 1347 ............... او با تکیه بر دانش و تجربه , فوتبال آرارات را متحول نمود . روش کار و میزان تاثیر گذاری او بر ساختار باشگاه آرارات , براستی الگویی مثال زدنی با  بار آموزشی بالا بود ,  که میتوانست الگویی کامل برای تدریس  مربیان جوان  در آموزشگاه ها و دانشکده های تربیت بدنی , باشد .

 ------------------------------------------------

 

 استاد حسن حبیبی برای دستیابی به موفقیت  از تمامی ظرفیتهای ممکن در باشگاه آرارات و فوتبال ارامنه , بهره برد ..... او پیوسته به زمین های خاکی و فوتبال محلات , سر میزد و جوانان مستعد را مورد ارزیابی دقیق قرار می داد .  در گام بعد , او از تجربه بازیکنان شاخص گذشته ارامنه , غافل نبود ,   ....  از جمله استاد مائیس میناسیان ( بازیکن اسبق تیم ملی و باشگاه پاس ) که از شاگردان خود وی در باشگاه پاس که , چند سالی از فوتبال باشگاهی فاصله گرفته بود .  او مائیس میناسیان را به همکاری مجدد با باشگاه آرارات دعوت کرد و او نیز پذیرفت   , استاد میناسیان ,  پل ارتباطی میان حسن حبیبی و بازیکنان جوان آرارات بود و همچنین با برخورداری از تجربیات فراوان  , سرگروه ارارات در راه صعود به دسته اول باشگاههای تهران ... 

 

آرارات فوتبال

مائیس میناسیان

* فرزند ایران , استاد ارجمند , جناب مائیس میناسیان .....  او به دعوت حسن آقای حبیبی , بار دیگر به فوتبال باشگاهی بازگشت , تا با تکیه بر تجربیاتش , یاری رسان آرارات در مسیر صعود  باشد . استاد میناسیان عضو تیم ملی ایران  در رقابتهای المپیک مونترال و فاتح , دو دوره رقابتهای  جام تخت جمشید است .

--------------------------------------------------     

 

 

 استاد حسن حبیبی با دستچین نمودن تعدادی جوان با انگیزه و مستعد ....... و قرار دادن انها در میان  بازیکنان با تجربه , ترکیبی مناسب  از نیروهای جوان و با تجربه  را در یکدیگر ادغام نمود . و سپس  با تکیه بر نظم و انظباط  , تیمی نچندان یک دست " اما بسیار با انگیزه  "  را , برای حضور در رقابتهای دسته دوم  , تدارک دید .   

 

  با حضور حسن حبیبی , از همان فصل نخست   آرارات به یک تیم  مدعی صعود  , تبدیل شد .... آنها در فصل 1367 دسته دوم تهران تا یک قدمی کسب موفقیت نیز پیش رفتند ........ , آرارات  تا هفته  دهم در رده دوم , جدول قرار داشت و از شانس های اصلی برای صعود به دسته اول  بود ( دو تیم  اول و دوم جدول صعود میکردند )   ......و این در حالی بود که آرارات تنها یک امتیاز با  صدرنشین , فاصله داشت   .... اما در ثلث  پایانی  , نتایجی رقم خورد که آنها را , از صدر دور کرد و سرانجام در هفته چهاردهم با یک تساوی بدون گل با  تکاور , نا یاورانه بکلی  شانس صعود به دسته اول  را از دست داد  .  با این اوصاف اما , حضور شایسته ی ارارات , سبب امیدواری  برای دوستداران و علاقمندان باشگاه شد ...... بر این اساس , استقبال فوتبالدوستان  از رقابتهای  دسته دوم تهران افزایش یافت . چنانکه که گاهی ,  تعداد تماشاگران حاضر در مسابقات دسته دوم , از رقابتهای دسته اول تهران , بیشتر بود !! 

 

 هر چند ارارات موفق به صعود نشد اما , یک ماه بعد نخستین عنوان ارزشمند خود را با حسن حبیبی کسب کرد . آنها در رقابتهای چهارمین دوره جشنواره  بسیج مستضعفان حضوری درخشان دارند و با شایستگی کامل ,  به عنوان قهرمانی تورنمنت دست یافتند . آرارات در فینال , تیم دسته اولی وحدت ( قهرمان دوره قبل تورنمنت ) را پیشرو  داشت و موفق شد پس از یک ماراتن 120 دقیقه ای , سرانجام  در ضربات پنالتی , قهرمانی را جشن بگیرد . 

 

آرارات فوتبال

آرارات  * آرارات - ترکیبی بدیع از جوانان و با تجربه ها ., برای سربلندی باشگاه  .............. سیمای بسیار جوان ادموند اختر ( ردیف جلو - سوم از راست ) - سرژیک یوسفی ( ردیف وسط - چهارم از چپ ) و  ژورس غازاریان ( ردیف جلو - دوم از چپ ) در کنار ملیپوشان سابق ( مائیس میناسیان و وازگن صفریان ) و سپس بزرگان دهه شصت  ( باغدیک عابدیان - مارکار نرسسیان - ویگن کوائیان ) و ....   ترکیبی قابل توجه از کلیه ظرفیتهای فوتبال ارامنه , برای بازگشت به بالاترین سطح فوتبال ایران .

 

عزیزان بترتیب از راست :

 

رديف بالا : استاد حسن حبيبي ، سرژيك ، واروژ سركيسيان ، سامسون پطروسيان ، ماركار نرسسيان ، ويگن كواييان ، باغديك عابديان ، ماييس ميناسيان ، يرواند (تداركات )

رديف وسط : هنوعيوضي ، روبيك كشيشيان - ايشخان ست آقايان -  روبيك پزشكيان - وازگن صفريان - سرژيك يوسفي - ورژ بخشي - ويگن زينعلي - آلبرت عيساييان

ردیف جلو  : ريموند اختر - بوريس ميناسيان - ادموند اختر - رازميك تروسيان - روبيك غازاريان - ژورس غازاريان - ژيراير موسي مقدم 

 

# منبع تصویر : جناب پترو غازاریان

------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

-------------------------------------

----------------------------------------

* جشن صعود , پاییز 68 ......... 

 

  سرانجام تلاشها ارامنه عزیز ,  نتیجه داد و پس از چهار سال   , بار دیگر تیم محبوب آرارات , به دسته اول باشگاههای تهران بازگشت  .......  یک صعود دلپذیر تحت هدایت حسن آقای حبیبی ,  با تکیه بر تمام ظرفیت ها , از  جمله  بازگشت چند ستاره باشگاه بنام های :  ویگن زینعلی , ویگن کوائیان , سرژیک یوسفی , ایشخان ست آقایان و ورژ بخشی  ...... و شاید مهمتر از دیگر موارد , حمایت پر شور و همه جانبه هواداران که ثمره اش , کسب موفقیت بود .  آرارات با تکیه بر حمایت هوادارانش در تمامی بازیها , سیمایی تهاجمی داشت و با ثبت 30 گل زده , صاحب بهترین خط حمله رقابتها نیز  شد . و هر چند که پس از پورا ,  در رتبه دوم  جدول ایستاد اما , تنها تیم بدون شکست مسابقات بود . 

 رقبای آرارات برای صعود عبارت بودند از هما , پورا , نفت ............ اما با گذشت 10 هفته , مشخص شد که رقابت اصلی جهت تعیین دو تیم صعود کننده ,  میان سه تیم ارارات , پورا و هما خواهد بود . بر خلاف فصل قبل , ارارات در بازیهای اخر  عالی کار کرد و با کسب چهار پیروزی با نتیجه قاطع 4 بر صفر , صعود مقتدرانه خود را جشن گرفت . پدیده فصل 1368 ارارات , جوانی شایسته و خوش قد و قامت ,  بنام سامسون پطروسیان , بود . 

 از دیگر عوامل موثر , در راه صعود آرارات , میتوان به  فاکتور تجربه اشاره کرد . حضور   بزرگانی چون کاپیتان مائیس میناسیان و وازگن صفریان برگ برنده آرارات در راه صعود بود . مائیس میناسیان که فصل پیش , سنتر فوروارد ارارات بود , با بازگشت ویگن زینعلی و ویگن کوائیان , به خط میانی منتقل شد و بعنوان هافبک یارگیر , ارارات را همراهی کرد . 

 در پایان فصل , هفته نامه کیهان ورزشی در یک میزگرد که بمناسبت صعود آرارات دایر شده بود ,  از حسن آقای حبیبی پرسید : 

آرارات در این فصل , ترکیبی متفاوت داشت .... تعدادی بازیکن بسیار جوان و تعدادی بازیکن سن و سال دار .... ؟ !! ...........  آیا این بمعنای عدم تعادل نبود ؟ با ان چگون کنار آمدید ؟ 

و استاد چنین پاسخ داد :

 این همان خلاء است که آرارات به دلایل مختلف از لحاظ فاصله سنی با آن روبرو است . اینکه چرا سن بعضی بازیکنان بالاست و حتی مائیس میناسیان , بعد از پایان دوران بازیگری , دوباره بازگشته است , اینها همه  باز میگردد به محدودیت هایی که آرارات از لحاظ بازیکن دارد . ما تمایل نداشتیم که امسال ماسیس بازی کند . بنابر این  رفتم توی محلات ارامنه و سر  زمینهای محلی ,  و گفتم هر کس که میتواند بازی کند با هر سن و سال به تمرین بیاید . من میخواستم کار بکنم . آبرو و اعتبار حرفه ای ام , بمیان بود . سرانجام از میان ان همه بازیکن , توانستیم اسکلت تیم را بنا کنیم و چون تصمیم داشتیم که هر طور شده امسال نتیجه بگیریم , با همه مشکلاتی که از این بابت موجود بود , بهر ترتیب با تجربه و جوان  " همه را با هم خوراندیم " و از لحاظ روحی و اخلاقی , هماهنگی هایی ایجاد کردیم و موفق شدیم که تیمی مقبول را راه بیاندازیم . که برای خودشان , هوادارانشان و مردم قابل قبول باشد .    

 

  بازی اوج  رقابتهای دسته دوم فصل 68 ,  میان آرارات و پورا ( دو تیم صعود کننده ) برگزار شد که به تساوی یک بر یک انجامید .  گل ارارات را , ویگن کوائیان با یک ضربه زیبا و فنی بثمر رساند . و سپس پیروزی 2 بر صفر آرارات  بر سازمان گوشت در هفته چهاردهم ( با گلهای ویگن کوائیان و سرژیک یوسفی ) که صعود ارارات را یک هفته مانده به پایان ,  قطعی نمود , این دو   از روزهای  بیادماندنی آرارات , در فصل 1368 می باشد  . 

 

آرارات فوتبال

آرارات 1368 صعود به دسته اول تهران

* آرارات 1368 - سیمای فرزندان عزیز ایران و  ارامنه و صعود مجدد به دسته اول باشگاههای تهران - آبان 1368

عززان بترتیب از راست :

ایستاده : ایشخان ست آقایان- سرژیک یوسفی- سامسون پطروسیان- ژ‌ورس قازاریان- وازگن صفریان- مائیس میناسیان ( کاپیتان ) 

نشسته : ‌واهیک کشیشیان- ویگن زینلی- ورژ بخشی- ویگن کوائیان- روبیک پزشکیان 

-------------------------------------------

 

  آذر ماه 1368 و پس از صعود به دسته اول باشگاههای تهران  , آرارات باردیگر همانند فصل قبل  در تورنمنت بسیج مستضعفان " دوره پنجم " حضور یافته و ضمن ارائه بازیهای درخشان و صعود به فینال  , سرانجام به عنوان نائب قهرمانی  بسنده کرد . . از نتایج قابل قبول آرارات , میتوان به نخستین بازی اشاره داشت که , موفق شدند تیم دسته اولی راه آهن را با دو گل , مغلوب نمایند . 

 

 

 

 

 آرارات فصل فوتبال 1369  را , با یک پیروزی برابر عقاب , آغاز کرد تا شروعی دلپذیر داشته باشد  ............ و سپس  هفته دوم در بحبوحه برگزاری جام جهانی 1990 ,  برابر پرسپولیس , در شرایطی نتیجه را 2 بر 1 واگذار کرد که هرگز مستحق باخت نبود  . آنچنان که در پایان هفته دوم ,  هفته نامه ی دنیای ورزش آرارات را سرامد  تیمهای دسته اول معرفی کرد و با یک تیتر درشت , به شکوفائی فوتبال ارارات اشاره نمود .... 

 

آرارات فوتبال

ایشخان ست آقایان * ایشخان ست آقایان ( راست ) و نادر محمد خانی ......... ایشخان ست اقایان مرکز ثقل و هافبک دونده میانه میدان آرارات - او از سوی هفته نامه ی دنیای ورزش  , بهترین بازیکن میدان آرارات و پرسپولیس , معرفی شد .............  هفته دوم جام باشگاههای تهران - ورزشگاه  آزادی  جمعه 25 خرداد ماه 1369

* با پوزش فراوان بجهت کیفیت نازل تصویر , امید که تصاویر با کیفیت , برای مجموعه ارسال گردد  .....

-----------------------------------------------

 

و سپس هفته های سوم و چهارم کسب دو پیروزی پی در پی ,  ابتدا  2 بر 1 برابر گسترش با گلهای ویگن زینعلی و ویگن کوائیان و سپس  2 بر صفر برابر بانک تجارت با گلهای سرژیک یوسفی و ورژبخشی , آرارات را تا رده چهارم رده بندی بالا اورد . اما روند بسیار موفق ارارات , بسبب یک تعطیلی طولانی مدت سه ماهه , متوقف شد . بازیهای آسیایی 1990 پکن در پیش بود و تیم ملی فوتبال درصدد برگزاری یک اردوی طولانی مدت ........... از سوی دیگر استاد حبیبی , همزمان با مسئولیت رهبری تیم فوتبال ارارات , هدایت تیم فوتبال نیروهای مسلح را نیز بر عهده داشت و همین تداخل مسئولیت , سبب نزول نسبی آرارات نیز شد . 

 

 هفته هفتم در شروع مجدد رقابتهای باشگاههای تهران  , آرارات در شرایطی نتیجه را 2 بر صفر به استقلال واگذار کرد که , هرگز مستحق شکست نبود . آنها در اولین و آخرین دقیقه ( دقایق 1 و 90 ) دو بار مقابل حریف با تجربه غافلگیر شدند .... در حالی که در دقیقه 9 , ضربه سر سنگین ویگن کوائیان , به تیرک افقی دروازه استقلال اصابت کرد و به زمین بازگشت . 

 

آرارات فوتبال

آرارات 1369 باشگاههای تهران

* آرارات 1369 - هفته دوم برابر پرسپولیس - عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : سامسون پطروسیان - رافیک مارگوسی - ویگن کوائیان - باغدیک عابدیان - سرژیک یوسفی - مائیس میناسیان ( کاپیتان ) 

نشسته : واهیک کشیشیان - ویگن زینعلی - ژورس غازاریان - ورژ بخشی - ایشخان ست آقایان  

----------------------------------

 

 سرانجام  در پایان فصل 1369 باشگاههای تهران ,  آرارات با جلوس به مکان هفتم جدول رده بندی , بکار خود پایان داد . رتبه ای که با توجه به  دوری چند ساله از رقابتهای دسته اول تهران , مقبول بنظر می امد . اما با توجه به بازی روان و یکدست آرارات و همچنین پرهیز از بازی انفرادی , شایسته ی رتبه ای , بالاتر نیز بود . بویژه در صورت حضور یک مهاجم تمام کننده و سر زن .......... 

 

 

 آذر ماه سال 69 , مشکلات آرارات افزون تر از پیش نیز شد ! ....  مسئولان فدراسیون فوتبال , هنگامی که ثمره ی حضور دو ساله ی حسن حبیبی و همچنین فوتبال روان و یکدست آرارات  را مشاهده کردند , او را به مربیگری تیم امید ایران ( جهت  در رقابتهای انتخابی المپیک بارسلون ) نیز , برگزیدند . حال حسن آقای حبیبی , می بایست همزمان هدایت   سه تیم را بر عهده داشته باشد . باشگاه ارارات - تیم فوتبال نیروهای مسلح - تیم المپیک ایران

 

 

 بی تردید فصل 1370 باشگاههای تهران  , یکی دیگر از برگ های زرین کتاب تاریخچه   باشگاه محبوب ارامنه , بشمار می آید  ..... شاگردان استاد حسن حبیبی , حالا روانتر و با تجربه تر از پیش , به مصاف رقبا رفته و علاوه بر ارائه یک بازی تماشاگر پسند ,  نتایج قابل قبولی را نیز کسب مبکردند . آرارات در همان روز نخست به مصاف استقلال ( مدعی اصلی قهرمانی ) رفت و علیرغم پذیرش یک گل اما , بازی درخشانی را ارائه کرد و بارها رقیب قدرتمند خود را به چالش کشید . آنگونه که تحسین  کارشناسان را برانگیخت و هفته نامه دنیای ورزش ضمن انتشار تصویر رنگی تیم ارارات , با عبارت " بازی خوب آرارات , رضایت فوتبالدوستان را جلب کرد " از آنان تمجید نمود . 

 

آرارات فوتبال

مارکار نرسسیان

 * استاد مارکار نرسسیان با یک تکل صحیح و موفق , توپ را از تملک امیر قلعه نوعی ( هافبک استقلال ) خارج میسازد ........... هفته اول - آرارات و استقلال - اردیبهشت 1370

----------------------------------------

 

 

در  ادامه ,  چند تساوی در عین برتری نسبی , نصیب آرارات شد ........ اما از هفته پنجم شرایط تغییر کرد و آرارات مقابل انتظام با گل دقیقه 79 ویگن زینعلی  , نخستین پیروزی اش را جشن گرفت و آنگاه  هفته ششم , برابر پرسپولیس با ارائه یک بازی جالب و منطقی ,   شگفتی فصل 1370 را , رقم زد و تحسین فوتبالدوستان را برانگیخت .

آرارات فوتبال

آرارات 1370  * آرارات 1370 - سیمای آرارات برابر استقلال ( هفته نخست )  - پنجشنبه 19 اردیبهشت 1370 - عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : ورژ سرکیسیان - مارکار نرسسیان - سامسون پطروسیان - ماسیس هاکوپیان - وازگن صفریان ( کاپیتان ) - ایشخان ست آقایان

نشسته : ژورس غازاریان - روبیک پزشکیان - ویگن زینعلی - ورژبخش - سرژیک یوسفی

-------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 --------------------------------

 * جشن با شکوه , چهل و هفتمین سالگرد ........

 

 جمعه 14 تیر 1370 ,  مصادف با چهل و هفتمین سالگرد تاسیس باشگاه آرارات  , فرزندان ارامنه با کسب یک پیروزی دلچسب و تاریخی برابر پرسپولیس , تاسیس باشگاهشان را به همراه 10 هزار هوادار ,  جشن گرفتند . آنها با شایستگی بر تیمی پیروز شدند که 5 فصل متوالی , قهرمان  تهران بود . شگفتی اما , دقیقه 38 رقم خورد . یک ارسال بلند از ورژ بخشی به شکاف خط دفاعی پرسپولیس و سپس هوشیاری و سماجت ماسیس هاکوپیان , فرو ریختن دروازه سرخپوشان ...

 

 

 

یک گل خاطره انگیز و بیادماندنی , 9 هفته مانده به پایان  ,  که بر نتیجه کلی  فصل 1370 باشگاههای تهران , تاثیرگذار بود .......... پرسپولیس در حالی نخستین شکست فصل را پذیرفت که رقیب اصلی " استقلال " با پیروزی 3 بر 1 مقابل دارایی , از انها پیشی گرفت و بر صدر تکیه زد . برتری که تا اخرین روز نیز , حفظ شد و اینچنین قهرمان پنجساله , به نائب قهرمانی بسنده نمود . بنابر این گل هاکوپیان نه تنها آرارات را صاحب دومین برد فصل نمود بلکه  شاید بتوان آن را  حساسترین گل فصل فوتبال 1370 باشگاههای تهران نیز , دانست . 

 

دنیای ورزش در پایان فصل 1370 , آرارات را چنین توصیف میکند :

" آرارات اغاز خوبی داشت . حسن حبیبی از این تیم جوان و یک پارچه تیمی ساخته بود که دوران خوش گذشته را برای ارامنه زنده می ساخت . بازیهای حساب شده , موجب گردید تا هر روز بر تعداد علاقمندان و طرفداران افزوده گردد . این پشتوانه و ارائه فوتبالی سازمان یافته از ارارات , سبب گردید تا آرمن ها , قطبی تازه در فوتبال تهران پدید آورند .............

 

 

 

 

 

     

 

 

                                                                                        در حال تکمیل .................

 

 

 

 

 

 

----------------------------------

-----------------------------

----------------

گالری تصاویر .......

 

 آرارات فوتبال

آرارات * آرارات 1350 - عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : کنستانت هاراطونیان , نوریک دانیال , آریس میناسیان , ساری آصفیان , آرشاویر ملکی , وازگن آوانسیان  , بابگن صفریان

نشسته : آریس وارطانیان , آندرانیک اسکندریان , سروژ خاچاطوریان و هاملت آصفیان 

-------------------------------------------

 

 

 

 

 

آرارات فوتبال

آرارات استادیوم

 * نمایی از ورزشگاه اختصاصی باشگاه  آرارات , هنگامه ی  برگزاری جام تخت جمشید ( 57 - 1354 ) ..............

-------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 آرارات فوتبال

آرارات

 * فریاد شادی کاپیتان آرشاویر ( قرمز ) در حضور کاپیتان تیم ملی پرویز قلیچ خانی , تصویری بس زیبا , که در آن نشانی از مظلومیت نیز  نمایان است ..... شاید سالها دوری نامنصفانه بازیکنان آرارات از تیم ملی .......... آرارات و دارایی - سومین دوره جام تخت جمشید خرداد 1354

----------------------------------------

 

 

 

 

 

 آرارات فوتبال

آرارات هواداران

  * 10 هزار تماشاگر عاشق ,  سرمایه معنوی آرارات ,  که در هر شرایطی , حامی  باشگاه محبوب خویش اند ...............   

---------------------------------------------------

 

 

 

 

 

آرارات فوتبال

آرارات * مراسم تقدیر از چهره های درخشان  باشگاه ارارات , استادان ارجمند بترتیب از راست : گارنیک شهبندری - آرشاویر ملکی و ویگن زینعلی .......... 2014 - کالیفرنیا

 

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------

  تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آراراتتاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آراراتتاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آراراتتاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آراراتتاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آراراتتاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات

 

پاسخ به ایمیل ها

پاسخ به ایمیلها

 

 

دوست عزیز  رامبد . ظ

قدردان حسن توجه و مهربانی شما هستیم . در رابطه با گزارش و گفتگو با چهره های ملی و باشگاهی , کاملا حق با شماست اما توجه داشته باشید  که در این مورد  امکانات وبسایت نیز محدود  میباشد . به شما اطمینان میدهیم که در آینده نزدیک   , نظر شما تامین خواهد شد . پاینده باشید .

 

 

 

-----------------------------------------------------

دوست عزیز  جناب وحید . ر  ....
 
 صفحات مورد اشاره شما در ویکی پدیا را دیدم و بسیار خوب بودند ..... امید که , آن ها را از روی منابع مستند , تکمیل نمایید . در رابطه با استفاده از عکسهای وبسایت ما , مشکلی نیست .... تقریبا هیچ وبسایت ورزشی ( در داخل و خارج ایران ) نیست که از عکسهای ما استفاده نکرده باشد .... تعداد آنها بر پایه آمار ما اکنون  به بیش از 600 رسیده !!!      بنابر این مشکلی نیست . تنها توقع ما این است که نام منبع ( وبسایت جام تخت جمشید ذکر شود و گرنه هیچ مشکلی وجود ندارد .
 دوست عزیز ... متاسفانه در رابطه با باشگاه محبوب تاج ( استقلال ) هیچ تاریخچه صحیح و کاملی ( که بر پایه مستندات باشد )  تا کنون مشاهده نکرده ایم و اغلب نوشتارها  بصورت گرینشی بوده ........ . بنابر این  انچه که موجود است تنها بخشی از تاریخ می باشد  که توسط گروهی هوادار یا علاقمند تهیه شده و این , بمعنای تاریخ یا تاریخچه نیست .    .... این  موضوع  در رابطه با سایر باشگاه ها همانند شاهین و پرسپولیس ودارایی و .....  غیره نیز , صدق میکند . امید که روزی شاهد یک تاریخچه کامل و مستند از تمام تیمهای فوتبال باشگاه ها باشیم . چه ما تمایل داشته باشیم و چه نداشته باشیم  افتخارات  , ناکامی ها , محسنات و اشکالات ... , همه باهم ... بخشی از تاریخ هستند .          با بهترین آرزوها , پاینده باشید . 
 
 
 
 
 
 
----------------------------------------------------

دوست عزیز مهران . ج 

عکسهای ارسالی شما بدستمان رسید . فوق العاده بودند و بواقع غافلگیر کننده .....   قدردان حمایت شما  هستیم که اینچنین سبب دلگرمی می باشید   . در رابطه با زنده یاد غلامحسین مظلومی  , مقاله ای در دست تهیه است که بیشتر به قابلیتهای فنی و نبوغ او در گلزنی , اشاره دارد .  سپاسگزاریم از یاداوری شما - پاینده باشید . 

 

 

 

------------------------------------------

دوست عزیز وازگن . م 

از محبت شما نسبت به مجموعه جام تخت جمشید سپاسگزاریم و نیز خوشنودیم  که مطلب  تاریخچه تیم فوتبال آرارات مورد توجه شما و دوستان عزیز , قرار گرفته است . و  به شما اطمینان میدهیم که این اخرین بار نخواهد بود  ............  چنانچه شرایط محیا گردد , با بزرگان فوتبال ارارات در دهه های 40 و 50 گفتگو خواهیم داشت . البته این نکته نیازمند ارتباط هر چه  بیشتر , میان مجموعه وبسایت و عزیزان پیشکسوت فوتبال آرارات میباشد . با توجه به انکه شما از علاقمندان قدیمی  آرارات هستید  تقاضامندیم چنانچه مقدور باشد ,  زمینه ی این ارتباط را , محیا نمایید . . پاینده باشید .  

 

 

 

-----------------------------------------------------

دوست عزیز  نوید . خ 

بله ....  همچنان امکان ارتباط و خرید از فروشگاه  و آیتم هایش وجود دارد .... البته در ساعات مشخص , گویا روزهای زوج از ساعت 16  تا 21 .......... 

 

 

 

----------------------------------------------------

 دوست عزیز محمد . ز 

از محبت و مهربانی شما , بسیار بسیار سپاسگزار هستیم . بله کاملا درست میفرمایید . مجموعه جام تخت جمشید با کمبود نیروی فعال و متخصص مواجه میباشد . ضمن انکه با گذشت چهار سال , همچنان بیشتر پتانسیل و توان ما , در جهت گردآوری و تکمیل مطالب , صرف میشود . بنابر این گاهی میان ارائه مطالب , قدری فاصله می افتد , که  از این بابت پوزش میطلبیم .     

 

 

 

-------------------------------------------------

دوست عزیز جناب احمد . و :

 صمیمانه,  قدردان محبت شما هستیم , در مورد باشگاه محبوب نیروی اهواز , مطالبی در دست تدوین میباشد که در آینده ارائه خواهد شد . اما از شما و سایر علاقمندان فوتبال اهواز , تقاضامندیم که مجموعه را در ارائه دقیقتر و کاملتر مطالب یاری فرمایید . همچنین ما نیز , همانند شما عقیده داریم که فوتبال ایران تنها به دو تیم محبوب سرخابی تهران تعلق ندارد . از حسن توجه شما بسیار سپاسگزاریم . 

 

 

---------------------------------

دوست عزیز جناب رضا . آ :

از انتقاد  و توجه شما به کوچکترین جزئیات , بسیار بسیار سپاسگزارم ....... همانگونه که  اشاره نموده اید , در دوران برگزاری مسابقات جام تخت جمشید , نام خاستگاه باشگاه محبوب ملوان , شهر بندر پهلوی بود که از سال 1358 ,  به بندر انزلی تغییر نام یافت . هدف ما از جابجایی نام بندر پهلوی به بندر انزلی در متن گزارش بازیهای جام تخت جمشید , تنها آگاهی رسانی هر چه بهتر به نسل جوانی است که " اکنون " کمتر با نام سابق ( بندر پهلوی ) اشنا هستند . حتما تصدیق میفرمایید که اعمال تغییرات مورد نظر , کاری بس زمان بر , برای مجموعه بوده  و چقدر , ساده تر بود چنانچه بدون تغییر از آنها استفاده میشد . مجموعه ای وبسایت  نیز , همانند شما , عقیده دارد که تاریخ ,  قابل جابجایی نیست و چنانچه چنین شود , اصالت آن نیز از میان خواهد رفت . قدردان حسن توجه شما هستیم .  

 

--------------------------------

دوست عزیز جناب محمد . الف  :

در رابطه با کری خوانی و ...... چندان تمایلی در  وبسایت وجود ندارد و همه عزیزان ( آبی , قرمر , زرد , سبز ........ ) تاج سر ما هستند . اما در مورد سوال شما در باب جام اتحاد 1352 , این نوید را به شما میدهم که بزودی مقاله ای کامل در مورد تورنمنت مذکور , با همکاری یکی از دوستان ( جناب سلمانزاده ) در دست تهیه است که به کلیه سوالات اینچنینی , پاسخ میدهد . اما تا ان روز , میتوان چنین اشاره نمود که " بطور قطع  جام اتحاد , یک تورنمنت دوستانه جهت امادگی چهار باشگاه بزرگ تهران   برای اغاز جام تخت جمشید  بوده است و هرگز , در حد یک دوره مسابقه فوتبال باشگاهی نیست "  ما نیز همانند شما اعتقاد داریم , در شیوه تاریخ نگاری فوتبال ما , اشتباهاتی وجود دارد که میبایست آن ها را تصحیح نمود . در هیج کچای دنیا ,  کلیه مسابقات انجام شده , اعم از رسمی و غیر رسمی را , یک جا طبقه بندی نمیکنند . از محبت شما بسیار سپاسگزارم . 

در ضمن جام اتحاد " دربی یازدهم "  میباشد .  

 

 

--------------------------------

دوست عزیز جناب هادی . ج :

با سپاس , قدردان محبت شما هستیم . ابتدا خدمت شما یاداوری مینمایم که فعالیت های بخش  فروشگاه ,  از بخش مطالب وبسایت , جدا میباشد ... متاسفانه بسیاری از دیگر دوستان نیز , به اشتباه نظرات خود را و با دوستان ما در بخش فروشگاه , در میان گذاشتند . از شما تقاضا دارم که از این پس نظرات خود را تنها با همین ایمیل منتقل نمایید . قدردان حسن توجه شما هستیم . 

 

 

----------------------------------

دوست عزیز محمد . ل  :

از محبت و بزرگواری شما بسیار سپاسگزاریم و همچنین از پیشنهاد شما .......... مجموعه وبسایت جام تخت جمشید  قصد دارد تا قبل از پایان سال جاری , دیداری با پیشکسوت عزیز  مورد نظر شما , داشته باشد . چنانچه در این رابطه پیشنهادی دارید , قدردان خواهیم شد که نظر خود را با مجموعه وبسایت در میان بگذارید . پاینده باشید . 

 

 

-----------------------------------

دوست عزیز وحید . ر :

از محبت و مهربانی شما بسیار سپاسگزاریم گه , چنین صمیمانه ابراز لطف میفرمایید . در مورد بازیهای تیم شهباز , کاملا حق با شماست .... مطالب مرتبط با سالهای 56 و 57 , انگونه که باید تکمیل نیست و از این بابت پوزش ما را پذیرا باشید . اما به شما قول میدهیم که در اسرع وقت به تکمیل آنها اقدام نماییم . در رابط با نتیجه بازیهای شهبار با تاج - دو فصل آخر  جام تخت جمشید -  تنها نتایج زیر در آرشیو موجود بود : :

جام پنجم تخت جمشید :     ( هفته چهاردهم )        تاج 1       شهباز 3

جام پنجم تخت جمشید       ( هفته بیست و نهم )    تاج  ؟       شهباز ؟

جام ششم تخته جمشید       ( هفته دوم )              تاج 2         شهباز 1 

جام ششم تخت جمشید      ( هفته هفدهم )            برگزار نشد ...........

 

 در رابطه با تاریخچه نتیجه بازی های دو باشگاه شاهین و تاج در دهه های 20 الی 40 شمسی , متاسفانه هیچ آماری مستندی تا اکنون , در دست نیست که بتوان به آن استناد کرد ..... همانگونه که شما نیز اشاره نمودید , آنچه که جسته و گریخته اشاره میگردد , اغلب فاقد دقت لازم میباشد و با منابع مستند مطابقت ندارد . 

 

 

-----------------------------------------

بانوی ارجمند   فرانک . ش 

از لطف و محبت شما , نسبت به مجموعه ی جام تخت جمشید , بسیار سپاسگزار هستیم  . در اینده نزدیک ,   به مرور  تاریخچه تیم ملی والیبال ( پس از بازیهای آسیایی 1966 ) خواهیم پرداخت . متاسفانه مستندات موجود در مورد والیبال دهه 30 شمسی , بسیار محدود است . چنانچه شما  منابعی در اختیار دارید تقاضامندیم مجموعه را یاری نمایید . پاینده باشید . 

 

 

----------------------------------

دوست عزیز بهرام . پ 

با نظر شما نسبت به فعالیت نامنظم  بخش فروشگاه , هم عقیده هستیم .  اما بزودی , شرایط تغییر خواهد کرد ......... متاسفانه ,  امکان بازدید حضوری وجود ندارد ....

 

 

------------------------------

استاد عزیز یدالله . س 

با سپاس ویزه از محبت و مهربانی  شما استاد پیشکسوت  اما ,  جا دارد  اشاره شود که  , آرشیو مجموعه ی جام تخت جمشید , تنها به حد فاصل دهه 40 و 50 شمسی محدود نمیشود  . بویژه انکه کاملترین بخش آرشیو ما مرتبط با دهه ی 60 میباشد . اما بر پایه نظر مخاطبین وبسایت  , بیشترین میزان علاقمندی آنها , به رویداد های دهه 40 و 50 شمسی میباشد . با بهترین ارزوها پاینده باشید . 

 

 

------------------------------

دوست عزیز حسین . ا 

قدردان محبت شما هستیم . ........ بله کاملا با شما موافقیم . مقاله جام جهانی کوچک , همچنان در دست تدوین است و هبا گذشت زمان ,  گسترده تر نیز , میشود   ....  پس از ارائه بخش نخست مقاله مذکور , با استقبال قابل توجه دوستانمان در آمریکای  جنوبی , مواجه شدیم و بر این اساس از انها درخواست عکس و مطلب نمودیم و آنها در چند بخش ,  رفرنس های قابل توجهی را  برای مجموعه ارسال داشته اند که در حال بررسی آنها هستیم . از توجه و دقت شما نسبت به مطالب بسیار بسیار سپاسگزاریم . 

 

 

                   

                                                                                  در حال تکمیل ............