A+ R A-

تبلیغات

رجیران

حسن روشن , علی کاوه , جعفر دهقان

حسن روشن علی کاوه جعفر دهقان

 

..

 * بچه های خوب و شایسته جام تخت جمشید ............

==============

 سه فرزند عزیز ایران , خاطره سازان هفتگی سالهای دور  ,   درب ورزشگاه امجدیه - پاییز ۱۳۹۸ ...  یکی تور دروازه را میلرزاند , دومی آن را به زیبایی مصور میساخت و سرانجام آخری   آن را به شیوایی تحریر مینمود و این , تنها جادوی جام تخت جمشید بود که همچنان پا بر جاست . شایستگی ...  شایستگی ... و بار دیگر شایستگی ....

 

 

* حسن روشن عزیز :

 ستاره درخشان تاریخ فوتبال و باشگاه تاج ( استقلال )  بزرگترین پدیده ای دهه ی ۵۰  فوتبال ما , با دنیایی افتخار و اعتبار بوسعت همه ی ایران .... کوچک و بزرگ , آبی و سرخ , زرد و سبز ....فرقی نمیکند , همگان او را دوست میدارند و این نیست تنها بواسطه ی فوتبالش , بلکه  بجهت خیرخواهی , مردم داری و صراحت کلامش می باشد . حسن آقای روشن عزیز " قهرمان ملی " بهترینها را برایتان آرزومندیم . 

 

* علی کاوه عزیز :

عکاس بزرگ تاریخ ورزش , یادگاری از تحریریه ای طلایی هفته نامه ی دنیای ورزش دهه ۵۰  , که مبتکرانه به  هنر عکاسی ما  فرمی  تازه بخشید . عکاسی که میتوانست همزمان , بجای پنج عکاس مجرب , از رویداد های ورزشی , عکاسی کند بی آنکه لحظه ای احساس خستگی نماید . استاد ما  آنقدر عکاسی کرده  که آلبوم  اغلب ورزشکاران دهه پنجاه , بیش از هر نام دیگر , مملو از عکسهای اوست . استاد نازنین و مهربان  , علی کاوه عزیز , بهترین ها را برایتان ارزومندیم .

 

 * جعفر دهقان عزیز :

نویسنده , مفسر و سردبیر توانای مطبوعات ورزشی , یک یادگار دیگر از کادر  بی تکرار هفته نامه ی دنیای ورزش دهه پنجاه که با شایستگی  توانست از مرزهای ایران عبور کند ... جوانی که نویسندگی را نخست با دنیای ورزش استاد بیژن رفیعی آغاز نمود و بمرور , چنان اوج گرفت که یه یک ژورنالیست مطرح بین المللی تبدیل شد .شایستگی و توانایی های او , از همان روزهای نخست دنیای ورزش نیز  نمایان بود . انگاه که به زبان بین المللی , تسلطی کامل داشت و  داستان زندگی ورزشکاران را , چنان شیوا و دلنشین مینگاشت که گویی اثر یک رمان نویس یا یک نویسنده ی تاتر و سینماست . استاد جعفر دهقان عزیز , بهترین ها را برایتان آرزومندیم .    

    

یوهان نیسکنز

یوهان نیسکنز

* ستاره درخشان تاریخ فوتبال جهان " یوهان نیسکنز " و فینال جام جهانی ۱۹۷۴ ....   مونیخ - یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۵۳

==========================

 

   تکنیسین بزرگ میانه ی میدان هلند و باشگاه های معتبری همانند آژاکس و بارسلونا , با دو حضور درخشان و موفق  در جام جهانی ۱۹۷۴ و ۱۹۷۸ ...  نیسکنز , فوتبال باشگاهی را از فصل ۱۹۶۸ آغاز کرد , دو سال بعد توسط مربی شهیر تاریخ فوتبال " رینوس میشل " به باشگاه اژاکس فرا خوانده شد و سپس از فصل ۱۹۷۱ یکی از یاران ثابت تیم قدرتمند و شایسته ی دهه ۷۰ میلادی اژاکس شد که توانست  سه دوره ی متوالی , فاتح جام باشگاه های اروپا گردد . 

  نکته قابل توجه حضور نیسکنز در فینال باشگاه های اروپا فصل ۱۹۷۱ مقابل پاناتیناکوش بود که با نظر رینوس میشل در پست دفاع راست  بازی کرد و بخوبی نیز از عهده ی وظایفش بر آمد . فصل ۱۹۷۲ به میانه میدان فراخوانده شد تا یک نقش حمایت کننده و یا تکمیل کننده برای حرکات هجومی یوهان کرایف داشته باشد و اینگونه شد که فوتبال نیسکنز شکل گرفت . او بعنوان یک هافیک مرکزی و پر تلاش , بخوبی توانست خود را با موقعیت جدید سازگار نماید و از ان پس بود که براستی , عضو جدایی ناپذیر میانه ی میدان تیم ملی هلند و همچنین باشگاه آژاکس شد .

  در جام جهانی ۱۹۷۴ بهمراه هلند , نمایشی پر فروغ و درخشان از فوتبال کامل  را ارائه نمود . روشی که از سوی اغلب کارشناسان جهان فوتبال تحسین شد . انها در نیمه نهایی دو بر صفر بر مدافع عنوان قهرمانی " برزیل "  فائق امدند تا یک پای فینال بزرگ مونیخ باشند و اگر چه که نیسکنز در فینال موفق به گلزنی شد اما سرانجام به نائب قهرمانی جهان بسنده نمود .

یوهان نیسکنز۱۹۷۴ فینال

* یوهان نیسکنز و هنگام ثبت یک رکورد بیادماندنی    .... او در دقیقه ی دوم فینال  ۱۹۷۴ , اینچنین دروازه آلمانغربی را  از روی نقطه پنالتی گشود تا سریعترین گل فینال جام جهانی تا به امروز , بنام وی ثبت گردد .  

=============================== 

 

 پس از آن جام جهانی دلنشین , نیسکنز با یک قرارداد مطلوب به فوتبال اسپانیا و باشگاه بزرگ و محبوب بارسلون منتقل شد تا اینگونه اغاز گر  فصلی تازه در دوران فوتبالش باشد ... او به باشگاهی رفت که چندی قبل تر , یوهان کرایف و دوسال قبل تر از آن , رینوس میشل به آن پیوسته بود و اینگونه ترکیب آژاکسی های بارسلون تکمیل شد . روزی که نیسکنز به بارسلونا رسید , چنان استقبالی از او شد که  باورش دشوار بود . هواداران بارسلون او را ( Johan Segon )  یوهان دوم نامیدند . 

 

 

پرسپولیس و برق شیراز - جام تخت جمشید ۱۳۵۵

یعقوب فاطمی مقدم

* برق شیراز و پرسپولیس ( جام تخت جمشید ) ............  استادیوم حافظیه  شیراز - شهریور ۱۳۵۵

شایسته ها از راست : جواد الله وردی , یعقوب فاطمی مقدم , هادی آهنگران , محمد دادکان و الیاس عبداللهی 

=============================

 

 

  نمایی زیبا از تلاش مدافعان پرسپولیس با محوریت یعقوب فاطمی مقدم ( ۱۶ ) در تقابل با مهاجمان توانمند برق شیراز .... یک هفته پیش از برگزاری بیستمین شهر اورد سرخابی های تهران , سرخپوشان محبوب عازم شیراز شدند تا در یک میدان دشوار با تیم جوان و شلیسته ی برق , مصاف دهند . در جام های چهارم و پنجم تخت جمشید , کمتر تیمی قادر بود تا با دست پر از شیراز باز گردد چرا که تیم یکدست و با انگیزه استاد عباس رضوی , با حمایت پر شور هواداران شیرازی , حافظیه را به یک میدان هراس انگیز تبدیل کرده بودند . اما با وجود مهاجم گلزن و توانای سرخپوشان زنده یاد صفر ایرانپاک دروازه برق  در شیراز فرو ریخت تا در پایان , مهمان با دست پر به تهران بازگردد . در این روز خط دفاع پرسپولیس با ترکیب آرمانی جواد الله وردی و بیژن ذوالفقارنسب در مرکز , محمد دادکان در راست و یعقوب فاطمی مقدم در چپ , نمایشی مطمئن و قابل تحسین داشت و موفق شد  حمله های سریع برق را که اغلب از کناره ها شکل می گرفت , خنثی نماید . 

 

============================

 تصویر فوق ,  مرتبط با یکی از همان هجوم های مهاجمان برق در نیمه ی دوم است ,  که توپ ارسالی با هوشیاری یعقوب فاطمی مقدم ,  از محوطه جریمه سرخپوشان دور شده است . این رویداد از سری رقابتهای  چهارمین دوره ی جام تخت جمشید ( هفته ی هفدهم )  می باشد .

     

امیر حسین شاه زیدی

امیر حسین شاهزیدی

* امیر حسین شاهزیدی و غلامرضا فتح آبادی ............ امجدیه - فروردین ۱۳۵۶

=======================

 

 استاد امیر حسین شاهزیدی , ستاره , مربی و کارشناس فوتبال ایران و اصفهان , با بیش از ۲۰ سال حضور مستمر در باشگاه سپاهان .... گوش چپ , ریز نقش فوتبال اصفهان فوتبالش را از زمینهای خاکی هشت بهشت آغاز کرد و از جام سوم تخت جمشید و با نظر استاد محمود یاوری به باشگاه سپاهان پیوست . ابتدا بعنوان یک بازیکن جانشین و سپس بعنوان یک جوان پرتلاش و سرعتی .... او که در واقع بعنوان  یک مهاجم توانا و فرصت طلب شناخته میشد , چنان شایسته بود که گاهی در پست غیر تخصصی اش نیز , یار و یاور سپاهان باشد . 

 هفته نامه ای دنیای ورزش در شرح این تصویر مینویسد : شاهزیدی که سال قبل برای سپاهان در خط حمله بمیدان می رفت , حالا به یک مدافع سختکوش و سمج تبدیل شده است

 

=======================

* تصویر مرتبط است با رقابتهای پنجمین دوره جام تخت جمشید ( هفته ششم )  که امیر حسین شاه زیدی , قصد دارد سد راه  موفقیت مهاجم راه آهن , غلامرضا فتح ابادی شود . سپاهان در پایان , از سد راه آهن عبور کرد .  

 

    

 

 

آرژانتین ۱۹۷۷

Argentina 1977

* آرژانتین ۱۹۷۷ , ۲۸ خرداد ۱۳۵۶ )  شایسته ها بترتیب از راست :

ایستاده : جرج کاراسکوسا ( کاپیتان ) , هکتور بالی , ویسنته پرنیا , دانیل کیلر , رنه هوسمان و دانیل پاسارلا

نشسته : پدرو گونزالس , عمر لاروسا , لئوپولدو لوکه , اسوالدو آردیلس و خورخه گاله گو 

===================

===================

 

 

 

 

* اولتیماتوم سزار  ..........

================

سیمای مصمم فرزندان آسمان ( آبی و سپیدها ) و تدارک برای فتح جام جهانی ..... نفس ها باید چاق گردد , مسن ها می بایست کنار بروند و جوانها می بایست  یا همه ی وجودشان خود را محیای ضیافت سنگین جام جهانی نمایند . از این پس دیگر با هیچکس تعارف ندارم .... این ها  جمله های سزار منوتی بزرگ ,  یکسال مانده به آغاز جام جهانی آرژانتین بود . انکه میدانست نه تنها اعتبار حرفه ای اش , بلکه شاید تداوم و امنیت زندگی اش بستگی به نتایج آرژانتین ۷۸ دارد .

 یکسال پیش از شروع جام  " خرداد ۱۳۵۶ " اسکاتلند  تیم شایسته ی جام جهانی ۱۹۷۴ , برای انجام یک مسابقه دوستانه , راهی بوئنس آیرس شد تا در ورزشگاه خاطره انگیز و همواره پر شور بوکا  " بومبونرا " مقابل میزبان جام جهانی , صف آرایی کند  . این رویداد اما آنگونه ای که آرژانتینی ها انتظارش را داشتند پیش نرفت و سرانجام  در شرایطی با تساوی یک بر یک پایان یافت که اسکاتلند تا دقیقه ی ۸۱ از میزبانش پیش بود  . نتیجه ای که با انتقاد شدید مطبوعات  نسبت به عملکرد سزار همراه گشت . مهمترین بخش این انتقاد ها نیز روی انتخاب چهره های پا به سن گذاشته , متمرکز بود که اغلب آنها از محبوبیت فراوان نزد هواداران فوتبال باشگاهی برخوردار بودند .  

 تیم سزار  , یک هفته قبل از رویارویی با اسکاتلند  , میزبان انگلستان بود و آن مسابقه نیز با تساوی یک بر یک پایان یافت . انها هشت روز بعد از تساوی با اسکاتلند بار دیگر در ورزشگاه  " بومبونرا "  میزبان فرانسه شدند که مجدد نتیجه مساوی و این بار تساوی بدون گل .... بنابر این سزار به خروش آمد و طی یک مصاحبه مطبوعاتی , بازیکنان پا بسن گذاشته را تهدید به کنار نهادن نمود که چنانچه نتوانند توقعات کادر فنی را بر اورده سازند , روی نامشان قلم قرمز خواهد کشید اگر چه که بسیار محبوب باشند و عضوی از مشهور ترین  باشگاه ها همچون ریور پلات, بوکا و یا ایندیپندنت .... تدابیر او اما  نتیجه بخش بود چرا که یکسال پس از رویارویی با اسکاتلند , آرژانتین با یک تیم شاداب و بمراتب جوانتر , تحسین همگان را برانگیخت و فاتح جام جهانی  شد . بنابر این بسیاری از کارشناسان , نقطه اغاز تدارک آرژانتین ۷۸ را , همان سه تساوی پی در پی در  خرداد و تیر ۱۳۵۶ میدانند . 

 

===================

* با سپاس فراوان از روزبه صاحب جمعی عزیز ...

* عکاس :  استاد بزرگ ماساهیده تاماکوشی Photo by Masahide Tomikoshi