A+ R A-

تبلیغات

رجیران

تاریخچه ایران و عراق

ایران و عراق تاریخچه

* علی پروین ....... ایران و عراق ( جام ملتهای آسیا ۱۹۷۶ ) - ورزشگاه آزادی - جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۵۵

=============================

 

 پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ " ایران و عراق "دو قطب بزرگ' فوتبال غرب آسیا برای بیست و هشتمین بار در یک مسابقه ی رسمی , مقابل یکدیگر صف ارایی میکنند . این رویداد که  در چهارچوب رقابتهای انتخابی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر و به میزبانی کشور اردن برگزار میشود , ابتدا قرار بود که  در شهر بصره ( عراق ) برگزار گردد اما  بجهت نا امنی های اخیر , فدراسیون جهانی فوتبال ( فیفا )  میزبانی این مسابقه را به کشور اردن منتقل نمود  .  از بیست و هشت رویارویی پیشین  , ۹ مسابقه دوستانه , ۷ مسابقه جام ملتهای آسیا , ۵ مسابقه  رقابتهای غرب آسیا , ۳ مسابقه  مقدماتی جام جهانی ، ۳ مسابقه  انتخابی المپیک و سرانجام , یک مسابقه در چهار چوب  رقابتهای بازیهای آسیایی بوده است .

 از بعد آمار و ارقام   , ایران با ثبت ۱۲ برد در مقابل ۲ برد برای عراق , از پیشینه ای  بهتر و مطمئن تر نسبت به همسایه غربی  برخوردار است . این برتری در گلزنی نیز مشهود است و  ایران با ۳۸ گل زده در مقابل عراق با ۲۰ گل زده , از این حیث نیز موفق تر عمل کرده ...  اما نکته ی قابل توجه در رقابتهای میان  دو کشور آن است که  میزبان  , اغلب کشوری ثالث بوده  به این صورت که نیمی از تقابلهای دو کشور (  ۱۴ مسابقه ) خارج از مرزهای شان برگزار شده  و در رتبه بعدی  ایران با ۱۲ میزبانی نسبت به عراق با ۲ میزبانی , سهمی  افزون تر نسبت به رقیب داشته است !  

 . از مجموع ۱۲ مسابقه ی که در ایران برگزار شده است ، سهم ایران ۸ برد در برابر یک برد برای عراق بوده است . . ما حصل دو مسابقه ی برگزار شده در عراق  عراق نیز  یک پیروزی برای ایران و یک تساوی بوده است بنابر این میتوان اینگونه نتیجه گیری کرد که عراق هرگز در خانه ی بر ایران پیروز نشده است !!

 نخستین مسابقه ی دو تیم در سال ۱۳۴۱ به میزبانی تهران و در قالب یک رویداد دوستانه برگزار شد و آخرین تقابل نیز در دی ماه ۱۳۹۷( رقابتهای جام ملتهای آسیا ۲۰۱۹ ) بود که  با نتیجه ی مساوی بدون گل  پایان پذیرفت .

  بهترین برد ایران در سال ۱۳۴۲ و در چهار چوب رقابتهای انتخابی المپیک ۱۹۶۴ توکیو  ثبت شد که در یک روز فراموش ناشدنی , ملی پوشان کشورمان در تهران , با هت تریک زنده یاد حمید شیرزادگان ،  ۴ بر صفر عراق  را  شکست دادند اما بردهای عراق جملگی با اختلاف یک گل بدست آمده است ....

 

 

حمید شیرزادگان

* شیری ( بچه شیر ) لقب زنده یاد حمید شیرزادگان عزیز ... او با یک هتریک بیادماندنی , جشنی بزرگ را  در سراسر ایران برپا کرد ... بردی که , ان باخت تلخ خانگی  یک سال و اندی پیش را , از حافظه ی فوتبال ملی ما پاک کرد  .... ورزشگاه امجدیه - ۲۲ آذر ۱۳۴۲

===============================

 

  اما آن برد شیرین ۴ بر صفر , تنها پیروزی خاطره انگیز فوتبال ملی در مصاف با همسایه غربی نیست .... پنجمین دوره ی جام ملتهای اسیا , استادیوم سوپ هاجالاسیا و نخستین مسابقه ی مرحله ی گروهی با یک هتریک تماشایی دیگر همراه بود ... مهاجم طلایی فوتبال ایران دکتر حسین کلانی , برابر عراق یک روز بیادماندنی را سپری کرد . تا با فاصله ی یک دهه , ایران یک برد قاطع دیگر را نیز تجربه کند . نتایجی که تا امروز  تکرار نشده است . حسین کلانی در پایان  با ثبت چهار گل , اقای گل مسابقات نیز معرفی شد .

 

جام ملتهای آسیا ۱۹۷۲ * حسین کلانی و ثبت دومین گل ایران مقابل عراق ....... جام ملتهای آسیا -  بانکوک ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۱

=============================

 

   پس از آن اما نوبت به حسن آقای روشن بود تا برابر عراق گلزنی کند .... مهاجم بزرگ تاریخ فوتبال با افتخارات متعدد و گلهایی بیادماندنی , راحت تر از هر مهاجمی به همسایه ی غربی گل میزد . او دو بار در دو تورنمنت معتبر رسمی ( بازیهای اسیایی تهران و جام ملتهای آسیا ) دو گل زیبا و بیادماندنی به عراق زد و بحز آن در  رده ای سنی جوانان نیز دروازه ی عراق گشود . حسن روشن تنها یکبار ( مسابقات انتخابی المپیک مونترال )  برابر عراق موفق به گلزنی نشد . بجز آن هر بار که مقابل تیمی از کشورعراق قرار گرفت , در گلزنی موفق عمل کرد . 

 

حسن روشن* حسن روشن عزیز , هنگام ثبت یکی از زیباترین گلهای فوتبال ملی ..  جام ملتهای آسیا  ورزشگاه ازادی - ۱۴ خرداد ۱۳۵۵ 

==================================

 

 اما موفقترین مهاجم ایران در امر گلزنی مقابل عراق  , مهاجم بزرگ و توانای فوتبال ایران " علی دایی "  می باشد او با ثبت چهار گل بالاتر از بزرگانی همانند حمید شیرزادگان , حسین کلانی و حسن روشن قرار دارد . دایی  دو بار با گلهایش نوید بخش بردهای ارزشمند برای فوتبال ملی بود و یکبار نیز , از روی نقطه پنالتی دروازه عراق را گشود . اما شاید از بعد زیبایی , گل او در رقابتهای انتخابی جام جهانی ۱۹۹۴ ( قطر )   شاخص تر از آن سه گل دیگر باشد . یک گل بیادماندنی و بسیار حرفه ای که تنها از مهاجمانی سرزن , چون او میتوان انتظار داشت . گلی که اگر چه با پیروزی ایران همراه نشد اما , دل هر ایرانی را شاد نمود 

 او باهوش سرشارش , گلی را با  سر بثمر رساند که همانند یک گل والی بود و یا به عبارتی دیگر او با سر , یک گل والی زد !!!  ...  دایی چنان هنرمندانه با پشت سر , بر توپ کوبید که با یک قوس زیبا  بر سه کنج دروازه عراق جای گرفت . 

 

علی دایی * علی دایی عزیز  هنگام ثبت یک گل بیادماندنی ............  ایران و عراق - انتخابی جام جهانی ۱۹۹۴

============================

 

 در حال حاضر , سردار آزمون با ۲ گل زده بهترین گلزن ایران  در جمع ملی پوشان فعلی می باشد و او  این شانس را دارد تا بر تعداد گلهای زده‌اش به عراق بیافزاید. مرتضی پور علی گنجی , دیگر ملی پوش کشورمان است که سابقه گلزنی به عراق را در کارنامه دارد و همچنان نیز برای تیم ملی  بازی می کند  او نیز همانند آزمون این شانس را دارد تا بر آمار گلزنی هایش به عراق اضافه کند .

 در مقابل اما عراق نیز بردهای شیرین و ارزشمندی ,مقابل همسایه شرقی کسب کرد که برخی از انها هرگز از خاطره جمعی فوتبالدوستان  خارج نمیگردد . شاید مهمترین انها  ۲ پیروزی دلچسب روی ضربه های پنالتی ( یکبار مسابقات غرب اسیا و بار دیگر جام ملتهای آسیا ۲۰۱۵ ) باشد و سپس , پیروزی در مسابقات انتخابی جام جهانی ۱۹۹۴ که نخستین برد عراق پس از ۲۷ سال مقابل همسایه شرقی بود و سرانجام ان برد یک بر صفر در تهران   جام ال جی ۲۰۰۳     ...

 

علی کریمی ایران و عراق ۱۳۸۰ شهریور

* علی کریمی عزیز , با  دو گل از مهاجمان موفق رقابتهای ایران و عراق می باشد ... بغداد - شهریور ۱۳۸۰ 

==============================

 

  اما دو همسایه در فوتبال و نقطه اشتراکی نیز با یکدیگر دارند ... هر دو کشور مشهور هستند که فوتبال را آغشته با چاشنی تعصب بازی میکنند . و این شاید بجهت نزدیکی فرهنگی انها باشد . اگر نگاهی اجمالی به وضعیت فوتبال دو کشور داشته باشیم در ابتدا برتری با عراق بود اما ایران خیلی زود , گوی سبقت را از عراق ربود و برای بیش از یک دهه " با اختلاف " تیم برتر نسبت به همسایه اش بود . سپس یک وقفه ی طولانی مانع از رویارویی دو کشور شد . با اغاز مجدد رویارویی فوتبالی دو کشور در پایان دهه ی ۶۰ , بصورت نسبی  عراق برتر از ایران بود اما از نیمه ی دهه ۷۰ , مجدد ایران از همسایه ی اش پیش افتاد و از ان پس این برتری بصورت نسبی , حفظ شده است .  امروز اما فارغ از نتیجه سالهای گذشته , ایران و عراق برای بیست و نهمین مرتبه مقابل یکدیگر صف آرایی میکنند  امید که فاتح این رقابت حساس , فرزندان شایسته ای ایران باشند . 

 

======================

* بخشهایی از مقاله ی وبسایت رکنا -  تاریخچه بازیهای ایران و عراق / سردار در تعقیب علی دایی

* مقاله فوق , خارج از وبسایت تنظیم شده است .

* پیش اغاز دهه ۴۰ شمسی ( بویژه در دهه ی ۳۰ )  , تیمهای ملی ایران و عراق با یکدیگر روبرو شده اند .

 

 

 

 

کشتی آزاد ۱۳۶۷

کشتی آزاد ۱۳۶۷* اردوی تدارکاتی کشتی آزاد ایران ..................  ورزشگاه امجدیه - اردیبهشت ۱۳۶۷

====================

 

 شایسته ها , بترتیب از راست : رضا سوخته سرایی , زاهد سرداری , تقی اکبر نژاد , امیر رضا خادم , رسول خادم , یدالله اعتصامی , عسگری محمدیان , زنده یاد علیرضا سلیمانی , یعقوب نجفی جویباری و آیت واگذاری

 

 

 

 

بابی مور

بابی مور

* زنده یاد  بابی مور ......  استادیوم آپتون پارک لندن - ۲۴ اسفند ۱۳۵۳ - عکاس : استاد ماساهیده تاماکوشی

========================

 

  زنده یاد بابی مور  از بهترین و محبوبترین مدافعان تاریخ فوتبال جهان است . او در ۱۲ آوریل سال ۱۹۴۱ در بارکینگ انگلستان متولد شد و در سال ۱۹۵۸ با عضویت در باشگاه وستهام , فوتبال حرفه ای را آغاز نمود .  در سال ۱۹۶۲ برای نخستین بار پیراهن تیم ملی انگلستان را بر تن کرد و در جام جهانی ۱۹۶۲ حضور یافت . مور عضو تابت تیم انگلستان در جام جهانی ۶۲ بود . نخستین بار اما در ۲۵ سالگی بازوبند کاپیتانی تیم ملی را بر بازو بست و به مدت یک دهه آن را بهمراه داشت. بابی  ۱۰۸ بازی ملی انجام داد که در این میان ۲ بار نیز موفق به گلزنی شد او سپس در سال ۱۹۶۴ از سویکارشناسان و بعنوان چهره برگزیده سال فوتبال انگلیس معرفی شد .

 مهمترین بخش دوران ورزشی بابی مور  , فتح خاطره انگیز جام جهانی ۱۹۶۶ می باشد  که  با همراهی دیگر ستاره فوتبال انگلستان، بابی چارلتون، جف هورست , گوردون بنکس ...  موفق به فتح جام زرین شد. بابی مور علاوه بر کسب موفقیتهای ورزشی ، شخصیتی والا و قابل احترام داشت. منش او به گونه ای بود که  انگلیسی ها او را به عنوان یک رهبر واقعی برای تیم فوتبال کشورشان می شناختند. او یک جنتلمن واقعی بود و  از این رو  , لقب " سر " نیز به او اعطا شد. بابی مور در سال ۱۹۷۳ در دیدار دوستانه ی انگلیس و ایتالیا از فوتبال ملی خداحافظی کرد و بپاس قدردانی از او ,  مجسمه ی از وی در ورزشگاه ویمبلی , نصب گردید . باشگاه وستهام نیز  برای ادای احترام به او پیراهن شماره ۶ را که بابی  در دوران حضورش در وستهام به تن می کرد ، جاودانه نمود .

 

=========================

* منبع : وبسایت عصر ایران - بخشی از مقاله ی عباس خادم الحسینی

 

 

استقلال و جنوب اهواز ۱۳۷۱ ( جام ازادگان )

استقلال و جنوب اهواز

* عادل حردانی و کوروش بختیاری زاده ............... استادیوم آزادی - شهریور ۱۳۷۱

========================

========================

 

 نمایی از رقابت دو باشگاه استقلال تهران و نورد و لوله جنوب اهواز در چهار چوب رقابتهای لیگ سراسری ایران ( جام آزادگان ) دور برگشت و تقابل دو ستاره ی خوزستانی فوتبال ایران  .... این مسابقه از هفته ی دهم و از سری رقابتهای گروه الف لیگ آزادگان انجام شد ( رقابتهای لیگ آزادگان فصل ۱۳۷۱ در دو گروه هفت تیمی تحت عنوان (  الف و ب ) برگزار شد و در نهایت دو تیم نخست هر گروه , به مسابقه ی نیمه نهایی راه یافتند . 

 این رویداد که با یک نتیجه ی دور از انتظار و غافلگیر کننده ( برد یک بر صفر نماینده ی خوزستان ) به پایان رسید , سبب شد تا آبی های محبوب پایتخت , علیرغم شایستگی های فراوان , پس از  تراکتور سازی تبریز و کشاورز  در رتبه ی سوم جدول قرار گرفته و  از صعود به نیمه نهایی باز بمانند . مهاجمان استقلال , بسیار تلاش کردند و بارها نیز تا آستانه ی فروپاشی دروازه نماینده ی خوزستان پیش رفتند اما تیم خوب و یکدست جنوب اهواز با پایداری مثال زدنی راه را بر مهاجمان استقلال بست تا در پایان , با یک برد شیرین خارج از خانه به اهواز باز گردد . در پایان اما فولاد نیز علیرغم شایستگی های فراوان , هم امتیاز با تیم چهارم جدول ( صنعت نفت آبادان ) در رتبه ی پنجم جدول رده بندی ایستاد . 

 

 

همایون بهزادی

همایون بهزادی