A+ R A-

تبلیغات

رجیران

جعفر مختاری فر

*  جعفر مختاری فر در تقابل با احمد هادی .....         استقلال و عقاب -  فروردین ۱۳۶۶

-------------------------------------------

 

 

 جعفر مختاری فر عزیز ....

==========

 استاد جعفر مختاری فر , فرزند شایسته , عزیز و مهربان ایران با سالها حضور موثر و درخشان در بالاترین سطح فوتبال باشگاهی  .... فوتبالش را از منطقه ی جوادیه تهران آغاز نمود و سپس در تیم فوتبال باشگاه دارایی بعنوان یک چهره جوان و اینده دار مطرح شد . گل تماشایی و زیر طاقی او به تهرانجوان در فصل ۱۳۶۱ باشگاه های تهران را کمتر کسی فراموش میکند . فصل ۱۳۶۲ به باشگاه محبوب استقلال پیوست تا نگین میانه ی زمین آبی ها باشد . با امدن او خط هافبک  استقلال جانی دوباره یافت و در همان فصل نخست , اولین قهرمانی خود را در جام باشگاه های تهران جشن گرفت .

 جعفر مختاری فر عزیز بمدت ۹ فصل متوالی  عضوی فداکار و تاثیر گذار از تیم قدرتمند آبی های تهران بود ... گل حساس دقیقه ۱۰۹ او به هما در مرحله ی نیمه نهایی جام باشگاه های  فصل ۱۳۶۴ که موجب صعود آبی ها به فینال شد و نیز گل زیبای او در دربی بیست و نهم تهران ( فروردین ۱۳۶۷ ) از لحظات بیادماندنی حضور جعفر مختاری فر در رقابتهای باشگاه های تهران است . با اینحال اما و نقطه اوج دوران بازیکری استاد مختاری فر را   می بایست در رقابتهای دهمین دوره جام باشگاه های اسیا جستجو کرد . آنجا که او به همراه آبی ها , فاتح معتبر ترین جام فوتبال باشگاهی قاره شد .

 تصویر مرتبط است با رقابتهای هفته ی پنجم جام باشگاه های تهران ( یادواره  شهدای هفدهم شهریور ) میان استقلال و عقاب که آبی های محبوب با درخشش جعفر مختاری فر عزیز , یک بر صفر بر حریف سختکوش و دونده خویش غلبه نمودند . احمد هادی مدافع عقاب که  سال بعد ,  حضور در باشگاه پرسپولیس را نیز تجربه نمود , قصد دارد تا با تعقیب جعفر مختاری فر ,  مانعی در راه مسیر نفوذ او باشد .    

   

  

ملوان بندر انزلی

ملوان بندر انزلی

 تیم فوتبال ملوان بندر انزلی , شایسته ها بترتیب از راست ( ورزشگاه تختی انزلی - پاییز ۱۳۵۲ )  

ایستاده : قادر عزت اللهی - غفور جهانی - استاد بهمن صالح نیا ( کاپیتان - مربی ) - محمد رضا رافت - منوچهر ناوران و علی صیاد 

نشسته : استاد نصرت ایراندوست - قاسم سلطان زادی - زنده یاد جاوید جهانگیری - زنده یاد فرهاد صیاد مصلح و رضا ویشگاهی

---------------------------------

 

 

 

 * ملوان بندر انزلی  فصل ۱۳۵۲

=================

نخستین حضور ملوان در جام تخت جمشید بسیار درخشان و فرا تر از سطح انتظارات بود ....  تیمی که از یک شهر کوچک و  با لطف و  مساعدت فدراسیون , بعنوان نماینده ی خطه وسیع و سرسبز شمال  به رقابتها راه یافته بود , چنان ظاهر شد که علاوه بر  کسب عنوان بهترین تیم شهرستانی  , بالاتر از سه نماینده تهران ( بانک ملی - راه آهن و برق ) ایستاد . 

 شاگردان شایسته ی استاد بهمن صالح نیا که اغلب  از دوره ی دبیرستان تحت تعلیم او بودند , توانستند بالاتر از دو نماینده خوزستان ( صنعت نفت آبادان  و نیرو اهواز  ) و همچنین  ذوب اهن اصفهان و ماشین سازی تبریز , با قرار گرفتن در جایگاه پنجم رده بندی , یک فصل موفق را سپری نمایند اما آوازه ملوان در جام اول  از تهران برخاست آنجا که بدنبال پیروزی شگفت اور هفته چهاردهم مقابل پاس مدعی , نظر فوتبال دوستان را بیش از پیش متوجه خود ساخت . 

 

 حضور مهاجم توانای فوتبال ایران " غفور جهانی " در صدر جدول گلزنان جام تخت جمشید , نقطه ی روشن دیگر ملوانان در جام اول بود . غفور که تا روز اخر  پایاپای با غلامحسین مظلومی پیش امده بود در شرایطی  به رتبه ی دوم قناعت کرد که , نتیجه ی دو بازی آخر تاج  را منصفانه نمیدانست ( تاج در آن دو مسابقه , یازده گل بثمر رساند )   .... اما خبر مسرت بخش برای ملوانان در \ایان فصل  آن  که , برای نخستین بار  دو ستاره توانای فوتبال انزلی و ملوان ( غفور جهانی و علی نیاکانی )  به اردوی تیم ملی دعوت شدند .

 

 

 

ایران و کره شمالی ( پیونگ یانگ ۱۳۵۱ )

Iran vs North Korea 1972

فرزندان ایران از راست : پرویز قلیچخانی , علی جباری ,  ابراهیم آشتیانی و ناصر حجازی - پیونگ یانگ اردیبهشت ۱۳۵۱

Iran VS North Korea  - qualification  Munich Olympics ...... Pyongyang . May 1972

 

 

 

  * معجزه در پیونگ یانگ ....

==========

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۱ یک روز  سخت و دشوار  در راه صعود به المپیک ۱۹۷۲ مونیخ برای فوتبال ملی , مقابل تیم ناشناخته کره شمالی ... نخستین تجربه , مقابل تیمی که هفتاد هزار تماشاگر خستگی ناپذیر  دارد و یک زمین  نا مساعد ( خاکی و سفت ) که بازیکنان ایران با شرایط بازی روی آن ,  بیگانه بودند  ........

و فوتبال سرعتی کره شمالی که بشدت  از سوی هوادارانش  تهییج میشد . بازیکنان ایران : اکبر کارگر جم , کارو حقوردیان , مجید حلوایی , اصغر شرفی , علی پروین ....  پس از پایان بازی پیونگ یانگ ,  طی گفتگو با هفته نامه ی کیهان ورزشی ,  کره شمالی را بهترین تیم آسیا نامیدند و شیوه تهاجمی و بویژه همکاری میان  انها را ,  تحسین کردند . 

 و سپس کیهان ورزشی اشاره میکند :

 در ورزشگاه "موران بونگ " هفتاد هزار کره ای , در حالی که سر بزیر داشتند , بر بخت خود لعنت فرستادند ...  چرا که یک نیروی سحر انگیز , بازیکنان ایران را در بر گرفته بود که همه را به تلاش بیشتر وادار میکرد  . کره ای ها که بنظر می رسید این مسابقه را خواهند برد , در مواقع نتیجه گیری ,   دروازه جادو شده ایران را با افسوس ترک گفتند و در این بین دروازه بان ایران ( زنده یاد ناصر حجازی )  مهمترین  عامل نومیدی کره ای ها بود .

 

ناصر حجازی پیونگ یانگ

 * نمایی بیادماندنی  در راستای حفظ دروازه  ایران با محوریت زنده یاد ناصر حجازی .... او برای مهار توپ , بگونه ای در زمین خاکی پیونگ یانگ غلطیده  که بسختی قابل  شناسایی است . دو مدافع پر تلاش ایران { اکبر کارگرجم ( ۳ ) و ابراهیم آشتیانی ( ۲ ) } در تصویر حضور دارند ....... اردیبهشت ۱۳۵۱

=======================

 

 

 

       

پرسپولیس ۱۳۵۲

پرسپولیس

*  تیم فوتبال پرسپولیس , امجدیه ۱۱ خرداد  ۱۳۵۲ - شایسته ها , بترتیب از راست :

ایستاده : بهرام مودت - رضا وطنخواه - فریدون معینی - محمد دستجردی - زنده یاد ایرج سلیمانی - داوود میر طوسی - زنده یاد همایون بهزادی ( کاپیتان )

نشسته : زنده یاد ابراهیم آشتیانی - جعفر کاشانی - دکتر حسین کلانی - اسماعیل حاج رحیمی پور - اصغر ادیبی و مسیح مسیح نیا

------------------------------

 

 

 یه پارچه آتیش .....

========

 سیمای یک پرسپولیس رویایی , حاصل طراحی مربی توانای انگلیسی " آلن راجرز " با فوتبالی  هجومی ,مبتنی بر توان بدنی و استفاده ی مطلوب  از دو گوش  ..... پرسپولیس مدل ۱۳۵۲ با نتایجی بیادماندنی و گاه , شگفت آور که یک نمونه ی کم نظیر در تاریخ فوتبال ایران است . نتایجی خیره کننده  همچون . برد پنج بر صفر مقابل راه آهن , برد شش بر صفر مقابل تاج و هفت بر صفر مقابل نیرو اهواز ..... و نیز پنج برد با اختلاف سه گل .... گویی که  سرخپوشان در آسمانها هستند . با این حال اما , بنیانگذار باشگاه "  علی عبده "  از تیمش رضایت کامل ندارد ! .... او در پایان فصل , طی یک مصاحبه اشاره میکند : درست که  قهرمان شده ایم اما این تنها هفتاد و پنج درصد توان پرسپولیس بود .

   تصویر مرتبط است با مسابقه ی تدارکاتی پیش فصل  مقابل باشگاه آماتور هندون از انگلستان   که با یک پیروزی قاطع ۳ بر صفر بسود سرخپوشان همراه شد . هندون که تا قبل از رویارویی با پرسپولیس نتایج قابل قبولی گرفته بود , بناگاه مقابل توان هجومی ستاره های پرسپولیس , فرو پاشید .... هندون پیش از ان  با تاج ۲ بر ۲ و با تیم جوانان ایران صفر بر صفر مساوی کرده بود . اما سرخپوشان تنها ظرف ۲۵ دقیقه ی نخست , ۳ بار  دروازه حریف را گشودند و چنان کوبنده  ظاهر شدند که هفته نامه ی کیهان ورزشی تیتر زد  : دیروز پرسپولیس یکپارچه آتیش بود . و باز  گوشهای سریع پرسپولیس ( اسماعیل حاج رحیمی پور و حسین کلانی ) رکن اصلی برای کسب نتیجه  بودند . 

  

مهدی دینورزاده

مهدی دینورزاده

 

 

مهدی دینورزاده  Mehdi Dinvarzadeh )

===============

مدافع شایسته , توانمند و خوش اخلاق فوتبال ایران , عضو اسبق تیم ملی ( جوانان , امید و بزرگسالان )  با کارنامه ای درخشان از عنوان و افتخار  و سالها خدمت صادقانه به فوتبال ایران در قامت یک مربی دلسوز و آگاه  ...

 

 

* بیوگرافی 

===========

نام               مهدی دین ور زاده

تولد             ۱۳۳۳  تهران ( شمیرانات )

رشته           فوتبال

پست            دفاع چپ 

باشگاه          شهریار ( تاج ) - پاس - شاهین - مهر شمیران - بانک صنعت و معدن

اولین مربی    قاسم خلج 

سابقه ملی     ۱۳۵۱ الی ۱۳۶۳ ( جوانان , امید , بزرگسالان ) بتناوب

 

 

* افتخارات 

==========

* مقام سوم جام ملتهای آسیا ( ۱۹۸۰ کویت ) 

*  عضو تیم برگزیده جام ملتهای آسیا ( ۱۹۸۰ کویت )

* صعود به المپیک ۱۹۸۰ مسکو ( سنگاپور ) 

* قهرمان جوانان آسیا  ( ۱۹۷۳ تهران )

* عضو تیم برگزیده مسابقات جوانان آسیا ( ۱۹۷۳ تهران )

* قهرمان جوانان آسیا  ( ۱۹۷۴ بانکوک )

* قهرمان جام تخت جمشید ۱۹۷۶ ( پاس )

* قهرمان جام تخت جمشید ۱۹۷۷ ( پاس )

* قهرمان جام فدراسیون فوتبال ۱۹۷۸ ( پاس )

* قهرمان جام حذفی تهران ۱۹۸۱ ( شاهین )

* قهرمان تورنمنت بین المللی جوانان -  ولیعهد   ( ۱۹۷۴ اهواز )

* عنوان سوم جام تخت جمشید ۱۹۷۳ ( پاس )

* عنوان چهارم جام تخت جمشید ۱۹۷۴ ( پاس )

* عنوان سوم جام تخت جمشید ۱۹۷۵ ( پاس )

* عنوان سوم جام اسپندی ۱۹۷۹ ( پاس )

 

 

 

---------------------------

 

 استاد مهدی دینورزاده عزیز , فوتبال را از سال ۱۳۵۰ با یک تیم محلی بنام اقبال که دایی اش ( قاسم خلج ) هدایت ان را بر عهده داشت , آغاز کرد . سپس به تیم رده جوانان باشگاه تاج بنام " شهریار تاج " پیوست .... و در ادامه  زمستان ۱۳۵۱ از سوی استاد حشمت مهاجرانی  به اردوی تیم  جوانان دعوت شد تا مورد ازمایش قرار گیرد ... چرا که دفاع  تیم جوانان , فاقد یک  چپ تخصصی بود آنگونه که  بناچار اغلب از کریم غیاثی که  یک دفاع وسط  بود , استفاده میشد . 

 با حضور مهدی دینورزاده  در اردوی ملی  , مشکل تیم جوانان  حل شد .... او در دو بازی تدارکاتی مقابل اسپارتا پراگ و سائوپائولو چنان ظاهر شد که تردید ها را نسبت به سمت چپ خط دفاع  بر طرف کرد . با کسب عنوان نخست جوانان اسیا در اردیبهشت ماه ۱۳۵۲ , نام مهدی دینورزاده بعنوان یک جوان شایسته و آینده دار در فضای فوتبال ایران مطرح شد . 

 

 Iran Youth Championship 1973 *  مهدی دینورزاده ( راست ) دفاع چپ تیم ایران ....  پانزدهمین دوره مسابقات جوانان آسیا -  اردیبهشت ۱۳۵۲ 

===============================

 

 

  پس از فتح جام زرین جوانان آسیا , به باشگاه معتبر و پر ستاره پاس شهربانی پیوست تا از این پس , شاگرد عالیجناب فوتبال ایران استاد حسن حبیبی باشد . او ابتدا در تورنمنت چهار جانبه اتحاد , بعنوان بازیکن جانشین در ترکیب پاس حضور یافت و سپس در اولین دوره جام تخت جمشید , حضور در لیگ فوتبال ایران را نیز تجربه کرد . 

 

 زمستان سال ۱۳۵۲ , بار دیگر از سوی حشمت مهاجرانی  به اردوی تیم ملی جوانان دعوت شد . مسابقات جوانان اسیا در بانکوک با موفقیت مجدد تیم ایران  همراه شد تا  دومین قهرمانی خود را در پهنه اسیا جشن بگیرد و این در شرایطی بود که همزمان  مدافع چپ ثابت باشگاه اش نیز شده بود  . تابستان ۱۳۵۴ در دومین دوره مسابقات بین المللی جام ایران , عضو تیم ب ایران بود و با کسب عنوان نائب قهرمانی , تورنمنت موفقی را تجربه کرد .

 هنگامه ی مسابقات انتخابی جام جهانی آرژانتین نیز , مهدی دینورزاده از بازیکنان مورد نظر حشمت مهاجرانی بود . او در مسابقه دور برگشت مقابل عربستان  در شیراز , بمیدان رفت و سپس هنگام مسابقه ی دور رفت مقابل استرالیا نیز , نامش شب قبل از اعزام تیم ملی خط خورد . آنشب حشمت مهاجرانی روی نام سه تن خط قرمز کشید که یکی از آنها مهدی دینورزاده  بود .   

 مهدی دینورزاده عزیز , پنج فصل موفق و متوالی را با  جامه ی پاس سپری کرد و در همین دوره ,  به بهترین افتخارات فوتبال باشگاهی خویش دست یافت که از ان جمله میتوان به  فتح دو جام قهرمانی باشگاه های ایران ( جام تخت جمشید ) و کسب دو عنوان سومی باشگاه های ایران اشاره کرد . مهدی دینورزاده در پایان پنجمین دوره ی جام تخت جمشید ( زمستان ۱۳۵۶ )  از جمع یاران پاس جدا شد و به باشگاه شاهین , تحت عنوان شهباز  پیوست . 

 

مهدی دینورزاده

 * مهدی دینورزاده عزیز دفاع چپ استوار باشگاه پاس  ...... چهارمین دوره جام تخت جمشید - فروردین ۱۳۵۵

===============================

 

 حضور در شهباز اما , بسیار موفقیت آمیز بود .... مربی هلندی شهباز با حمایت مسئولان  باشگاه , تیم قدرتمندی را بنیان کرد که مهدی دینورزاده  نیز یکی از اجزای اصلی ان بود . حضور و جذب چند ستاره ملیپوش , توانی مضاعف به شهبازی ها بخشید  . آنگونه که بسیار زود , بالاتر از سرخابی های تهران  به  صدر جدول رده بندی باشگاه های ایران  صعود کردند اما , جام ششم  , هرگز پایان نیافت و با وقوع تحولات سیاسی سال ۵۷ , نافرجام  در میانه ای راه  رها شد ....

 

 حضور در باشگاه شاهین , پس از انقلاب اسلامی نیز تداوم یافت ....... مرداد ماه ۱۳۵۸ ,  مهدی دینورزاده و شاهین با کسب رتبه ی سوم مسابقات جام شهید اسپندی , سیمایی دلپذیر داشتند . او بمدت هشت فصل متوالی , شاهینی باقی ماند آنگونه که  پس از کناره گیری نصرالله عبداللهی , کاپیتان باشگاه پر سابقه شاهین شد . او سرانجام در پایان سال ۱۳۶۴ و پس از انجام مسابقه ی فینال جام باشگاه های تهران مقابل استقلال , از شاهین جدا شد تا  از این پس فوتبالش را در باشگاه مهر شمیران , که خود نیز مربی اش بود , ادامه دهد . استاد با تکیه بر اگاهی و تجربه ی فراوانش ,  زمینه ی صعود مهر شمیران را از دسته ی سوم تهران به دسته دوم فراهم نمود و حال قصد داشت آن را به دسته اول باشگاه های تهران برساند .        

مهدی دینورزاده

* استاد مهدی دینورزاده و نخستین تجربه ی ملی رده بزرگسالان .... ایران  یوگوسلاوی ( دوستانه ) فروردین ۱۳۵۷

===============================

 

 با حضور کامل او بعنوان بازیکن - مربی  , شرایط برای باشگاه  " مهر  "  تغییر کرد ..... آنگونه که پس از صعود به دسته دوم  در یک رقابت حساس با برتری مقابل باشگاه دریانوردان ,  به دسته ای اول باشگاه های تهران  که ان روزها بالاترین سطح فوتبال باشگاهی ایران بود , صعود کرد . مهر  با جذب چند چهره صاحبنام از جمله حسین فرکی , نادر فریاد شیران , اسماعیل نوربخش ..... سیمایی دلپذیر یافت تا هفته نامه ای کیهان ورزشی ,  انها را اینچنین توصیف کند :

 مهر شمیران  با ترکیبی از تجربه و جوانی و مربیگری مهدی دینورزاده , کاری کرد کارستان و توانست خود را به سرعت از دسته سوم به دسته اول باشگاه های تهران برساند . 

 استاد دینورزاده اما همچنان سالهاست که در مقام مربیگری به فوتبال ایران خدمت میکند اما  او ,  از همان ابتدا یا شاید از روزگار جوانی ,  یک مربی بود .... میانه دهه ی ۵۰ شمسی , روزهایی که خود هنوز در اغاز راه فوتبالش بود , یک تیم باشگاهی را تشکیل داد و  هدایت ان را بر عهده گرفت ... سال ۱۳۵۵ نیز , در شرایطی که تنها ۲۲ سال داشت , طی یک مصاحبه با هفته نامه ی تاج ورزشی , اشاره نمود : 

 نمیدانم اما بنظرم میرسد  که سرانجام یک روز مربی شوم ... چرا که  هم اکنون نیز  در محله مان یک تیم فوتبال را تعلیم میدهم !!...

در دهه ی ۶۰ شمسی نیز , همان روزها که عضو باشگاه شاهین بود , همزمان هدایت یک تیم محلی را در منطقه ای شهر زیبا بر عهده گرفت و سپس هدایت تیم فوتبال جوانان تهران را در میانه ی دهه ۶۰ پذیرفت و ........ در سالهای اخیر نیز بارها و بارها هدایت تیمهای باشگاهی از جمله  ابومسلم مشهد , برق شیراز , برق تهران , داماش گیلان , فولاد یزد ..... و ..... را پذیرفته  است و در باب فوتبال ملی نیز   در سال ۱۳۷۳ هدایت تیم  نوجوانان ایران را  بعهده گرفت ... بر  برای فرزند شایسته و کوشای ایران , استاد مهدی دینورزاده عزیز , سلامتی و موفقیت آرزومندیم .