A+ R A-

تبلیغات

رجیران

دژان ساویسویچ

دژان ساویسویچ

* دژان ساویسویچ ..............     (  جام بین قاره ای ۱۹۹۱ )  توکیو - ۱۷ آذر ۱۳۷۰

عکاس : ماساهیده تاماکوشی

========================

 

 ستاره و بازیساز بزرگ فوتبال یوگوسلاوی ,  باشگاه های  ستاره سرخ و اث میلان با هجده سال حضور موفق در فوتبال حرفه ای ... ساویسویچ فوتبال را در  تیم های پایه باشگاه ( او اف کی تیتوگراد OFK Titograd ) اغاز کرد , سپس به باشگاه ( بودوک نوست تیتوگراد Budućnost Titograd ) پیوست . او  از فصل ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۸ ( برای ۶ فصل متوالی ) عضوی از  , آبی های بودوک نوست بود  . ساویسویچ بویژه  در ۴ فصل آخر  , یک ستاره ی تاثیرگذار  برای بودوک نوست بود . و اگر چه صاحب افتخاری آنچنانی نشد اما , آنقدر حضورش موثر و چشمگیر بود که مسئولان ستاره سرخ بلگراد را مصمم کرد تا او را به باشگاهشان  منتقل نمایند .

  ستاره سرخ اما  چنان مشتاق جذب ساویسوچ بود که در نخستین روز , باز شدن پنجره نقل و انتقالات , قراردادش را منعقد نمود . او به بلگراد رفت و قراردادی دو ساله را با  قهرمان لیگ یوگوسلاوی امضا کرد بنابر این  ساویسویچ به خط هافبکی پیوست که رهبرش دراگان استوکویچ بود و بزودی جوان شایسته ای دیگر , بنام روبرت پروسینسکی نیز به این مجموعه افزوده میشد و انچنین بود که با حضور او , خط هافبک طلایی و بیادماندنی  ستاره سرخ , شکل گرفت ...

 ساویسوچ ۵ فصل متوالی را با ستاره سرخ سپری کرد که نقطه اوج این دوران را میتوان در فتح بیادماندنی لیگ قهرمانان اروپا فصل ۹۱ - ۱۹۹۰ جستجو نمود . او  چند ماه پس از ان در توکیو , جام بین قاره ای را نیز به کلکسیون افتخاراتش افزود و چنان اوج گرفت که در رده بندی توپ طلای  ۱۹۹۱ مجله ی فرانس فوتبال , در جایگاه دوم رده بندی ایستاد . پس بیکباره , سیل پیشنهادات قابل توجه از سوی معتبر ترین باشگاه های جهان  , بسمت وی و باشگاه ستاره سرخ روان شد . در این میان اما سرانجام , آث میلان گوی سبقت را از سایرین ربود و او را با قراردادی معادل ۱۱ میلیون دلار به سانسیرو میلان  منتقل کرد . 

 ساویسویچ با میلان هفت فصل متوالی را سپری نمود که ماحصل ان کسب سه قهرمانی کالچیو , یک لیگ قهرمانان و فتح  یک سوپر کاپ اروپاست . او بخشی از همان تیم بیادماندنی فابیو کاپلو بود که بارسلون پر ستاره را در فینال لیگ قهرمانان با چهار گل مغلوب کرد . ساویسویچ یکی از عوامل اصلی و موثر در خلق ان فتح با شکوه بود   او در پایان فصل ۱۹۹۸ بار دیگر به باشگاه محبوبش , ستاره سرخ  بازگشت ....

 

دژان ساویسویچ آث میلان و بارسلون ۱۹۹۴

* یک شب بیادماندنی برای ساویسویچ و میلان .... ( فینال جام باشگاه های اروپا )  آتن - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۳

==============================

 

  اما بازگش به بلگراد , چندان موفقیت امیز نبود . او تنها سه بازی برای ستاره سرخ انجام داد و در اخرین سالهای دوران بازیگری , برای دو فصل متوالی نیز  به باشگاه راپید وین اطریش پیوست و همانجا , کفشهایش را اویخت و به هجده سال , حضور موفق در عرصه ی بازیگری خاتمه داد . ساویسویچ چهره ی برگزیده ورزش یوگوسلاوی در سال ۱۹۹۱ و عضو تالار مشاهیر باشگاه اث میلان می باشد . او از سال ۲۰۰۴ تاکنون , سرپرست فدراسیون فوتبال مونتنگروست  .     

          

اکبر کارگرجم

اکبر کارگرجم

* استاد اکبر کارگرجم عزیز ...........                           تابستان ۱۳۵۰

=====================

 

 ستاره ی درخشان تیم ملی  و باشگاه تاج ( استقلال ) , چهره ی برگزیده فوتبال ایران در سال ۱۳۵۲ به گزینش هفته نامه دنیای ورزش .... استاد کارگرجم فوتبال را از تیم های پایه باشگاه تاج آغاز کرد سپس مدتی را در باشگاه راه آهن سپری نمود و در انجا بود که ابتدا بعنوان یک هافبک شوتزن و توانا به فوتبال ایران معرفی شد .

 اواخر سال ۱۳۴۸ به باشگاه محبوب تاج بازگشت و از این پس بود که جایگاهش تغییر کرد و در نقش یک مدافع مطمئن و توانا ظاهر شد . او که در فروردین ۱۳۴۹ یکی از اجزای اصلی تاج قهرمان اسیا می باشد توانست نظر مربیان تیم ملی را بخود جلب کند و اینگونه شد که  برای سالها عضو تاثیر گذار خط دفاع  تیم ملی ایران بود . 

 از مهمترین افتخارات استاد اکبر کارگرجم  با تیم ملی میتوان به فتح جام ملتهای آسیا ۱۹۷۲ بانکوک , صعود به المپیک ۱۹۷۲ مونیخ و حضور در جام جهانی کوچک اشاره نمود . نقطه اوج حضور ملی استاد را نیز میتوان  در چهارچوب رقابتهای انتخابی جام جهانی ۱۹۷۴ در مسابقه ایران و سوریه جستجو نمود که با تک گل او  , تیم ملی از سد حریف سختکوش خود عبور کرد .  استاد کارگرجم سرانجام در سال ۱۳۵۵ پس از یک دوره ی موفق یازده ساله کفشهایش را برای همیشه آویخت  ... روزی که او , با دنیای بازیگری وداع نمود , همگان بر این باور بودند  که او با کوله باری از تجربه و آگاهی , هنوز  میتواند برای سالها در قلب دفاع ابیهای محبوب تهران , بدرخشد و انجام وظیفه کند .

 

اکبر کارگرجم * کاپیتان اکبر کارگرجم در واپسین روزهای بازیگری نیز , همچنان چابک و سرپنجه بود ...    آزادی - مرداد ۱۳۵۵

================================

 

  

 

لیورپول قهرمان لیگ برتر ۲۰۲۰ - ۲۰۱۹

لیورپول قهرمان ۲۰۲۰ - ۲۰۱۹

 * تبریک به دوست داران و هواداران بیشمار  لیورپول .... بمناسبت , فتح مجدد جام باشگاه های جزیره پس از یک وقفه ی طولانی و البته نامنصفانه ۳۰ ساله ... یک قهرمانی قاطع " ۷ هفته مانده به پایان " که با پیروزی چلسی بر منچستر سیتی , قطعی شد . دیشب  در استمفورد بریج , آبیهای چلسی با نتیجه ۲-۱ , سیتی را که اصلی‌ترین رقیب لیورپول بود , در هم شکستند تا هم زمان با سوت پایان , سرخهای آنفیلد  لبریز از شادی و احساس شوند ...  انها براستی که شادمان هستند . چرا که بزودی تنها " کاپ " دور مانده از ویترین افتخاراتشان نیز , راهی لیورپول میشود  .

=============================

=============================

 

 

 

 

* سند آخرین قهرمانی را اسطوره امضاء کرد ..... 

==============

  اردیبهشت ۱۳۶۹, لیورپول هجدهمین قهرمانی جام باشگاه های انگلیس را , جشن گرفت .... آن روزها در ترکیب سرخپوشان  , چندین ستاره ی بزرگ حضور داشتند  که در راس آنها , میتوان به اسطوره ی آنفیلد " جان بارنز John Barnes " اشاره کرد .  ان روزها بارنز در اوج توانایی و محبوبیت قرار داشت و از سوی کارشناسان , بعنوان چهره برگزیده سال فوتبال جزیره معرفی شده بود . 

  جان  بارنز ستاره ای که در کشور جامائیکا متولد شده  , پدرش اهل ترینیداد توباگو و مادرش اهل جامائیکاست . او یازده فصل متوالی  برای لیورپول توپ زد و در این دوران طولانی به افتخارات متعدد دست یافت . بارنز در فصل ۱۹۸۷ از باشگاه " واتفورد Watford "  با مبلغی معادل ۹۰۰ هزار پوند به لیورپول منتقل شد و در  ابتدا , یک بال چپ سرعتی و موفق بود اما  چنان توانا , خوش فکر و خلاق ظاهر شد که با نظر مربیان به پست هافبک میانی  انتقال یافت . 

 

لیورپول ۱۹۹۰ - جان بارنز *۳۰ سال قبل , اسطوره لیورپول " جان بارنز "  مقابل آبی های کوپیز پارک رنجرز , سند آخرین قهرمانی لیورپول را امضاء کرد .... ( لیور پول و کوئیز پارک رنجرز ) ورزشگاه آنفیلد - ۸ اردیبهشت ۱۳۶۹

==================================     

 

    لیورپول با حمایت پر شور هواداران اش , آخرین قهرمانی اش را تا به امروز با یک برد ۲ بر ۱ مقابل کوییز پارک رنجرز جشن گرفت  . ان روز , جان بارنز با شایستگی  در دقیقه ۶۳ , گل پیروزی بخش لیورپول را وارد دروازه کوئیز پارک رنجرز نمود و سند هجدهمین قهرمانی سرخپوشان را امضاء کرد و این در شرایطی بود که  هنوز دو هفته  به پایان رقابتهای دسته اول باشگاه های انگلیس , باقی بود .

  لیورپول با کسب این پیروزی ,  صاحب ۷۳ امتیاز از ۳۶ مسابقه شد در حالی که تیم دوم جدول ( آستون ویلا ) صاحب ۶۹ امتیاز از ۳۷ مسابقه بود . لیورپول اما به این نتایج اکتفا نکرد و دو مسابقه باقی مانده را نیز , با پیروزی به پایان برد تا با کسب ۷۹ امتیاز در برابر ۷۰ امتیاز استون ویلا , قهرمانی اش را قاطعانه تر از قبل  نشان دهد . 

  جان بارنز که آن روزها همگان او را چهره اول فوتبال جزیره میدانستند , چنان مورد توجه باشگاه های بزرگ جهان قرار داشت که هر هفته سخن از پیوستنش به باشگاه های متمول جهان  بمیان می آمد . همان روزها هفته نامه های ورزشی ایران اعلام کردند که به احتمال فراوان ,  فصل اینده را جان بارنز با رئال مادرید آغاز خواهد کرد اما او برای هفت فصل دیگر نیز , یک سرخپوش متعصب باقی ماند .        

 Liverpool 1990 Champion

 * لیورپول و هجدهمین قهرمانی دسته اول باشگاه های انگلستان ......... ورزشگاه آنفیلد - ۸ اردیبهشت ۱۳۶۹

==============================

 

   آن روزها , مسئولیت فنی سرخپوشان  در دستان یک  اسطوره  بود . "  کنی دالگیش Kenny Dalglish "  نامی جاودانه در تاریخ باشگاه لیورپول  با ترکیب شیوه ۴ ۴ ۲ و ۴ ۳ ۳ , تیمی سراپا هجومی را پدید اورد که بتواند در هر مسابقه بیش از دو گل وارد دروازه رقیبانش کند . لیورپول دالگیش در آن فصل باشگاه های انگلیس ,  ۷۸ گل زد که ۲۰ گل بیشتر از تیم های دوم , سوم , چهارم و پنجم , جدول بود !!!! .... و اکنون اما , هدایت سرخها را یوگن کلوپ در دست دارد , یک مربی خلاق و بسیار کاردان ........ بهمین مناسبت  استاد تورج عاطف عزیز  چند خطی  با نثر همواره شیوای خویش  در باب  او نگاشته  که چون همیشه ,  ارزنده و قابل توجه می باشد .   

 

 

 

* پسر جنگل سیاه / تورج عاطف

=========

 

   آفتاب قهرمانی لیورپول در انگلستان طلوع کرد و این طلوع به همت پسر جنگل سیاه و شاگردانش میسر شد! جنگل سیاه یکی از مرموز ترین مکان های کشور آلمان است . این جنگل جائی است که حتی انوار طلایی خورشید هم اجازه ی ورود به آن را ندارند و برگ های پایین تر , هیچ وقت نمی توانند نوری به خود ببینند و دقیقا به همین دلیل است که این جنگل این نام را گرفته است و بسیاری معتقدند که افسانه های عجیبی که برادران گریم آلمانی در قرن نوزدهم در مورد حوادث جنگل نوشته اند در این مکان رخ داده است . قصه هائی چون " سفید برفی " و " هانس و گرتل " و " شنل قرمزی " و " سیندرلا " .. .

 یکی از بهترین شخصیت های فوتبال در مکانی نزدیک این جنگل به دنیا آمده است "یورگن نوربرت کلوپ Jürgen Klopp " کلوپ , فوتبالش را از ماینس شروع کرد باشگاهی که در سال ۱۹۰۵ تاسیس شده بود اما ۹۹ سال طول کشید تا این تیم با صعود به سطح اول بوندس لیگا حکایت رهائی از گمگشتگی در جنگل سیاه بی توجهی را به گونه ای تعریف کند و قهرمان این داستان بی گمان یورگن کلوپی بود که بعنوان یک سر مربی در تلاش سومش چون قصه سیندرلا کفش صعود به بوندس لیگای یک اندازه تیمش شد.

 

یورگن کلوپ

* یورگن نوربرت کلوپ , سرمربی کاردان و  موفق لیورپول که سرانجام یک طلسم عجیب ۳۰ ساله را در هم شکست و  برای نخستین بار , سرخپوشان را فاتح لیگ برتر نمود . 

===============================

 

  او دو سال با بودجه بسیار کمتر از دیگر تیمها , تیمش را در دسته بوندس لیگا یک حفظ کرد اما در پایان سال سوم دو باره به جنگل سیاه سقوط , به بوندس لیگا ۲ بازگشت. او در سال ۲۰۰۸ به دورتمند پیوست . جائی که در وستفالن  که به " خانه اپرای فوتبال آلمان " مشهور است سمفونی خود را نواخت که حاصل ان  دو قهرمانی پیاپی در بوندس‌لیگا، قهرمانی در جام حذفی آلمان و صعود به فینال لیگ قهرمانان اروپا بود .

   پس از ۷ سال , سرزمین جنگل شروود او را فراخواند و البته او به جای ناتینگهام به بندر لیورپول رفت جائی که او قرار بود کاری را بکند که در دورتمند انجام داده بود یعنی برگرداندن روحیه قهرمانی به تیمی پر افتخار . روزی که کلوپ به لیورپول رسید این جمله طلائی را گفت "وقتش است که لیورپول از تردید به باور برسد" و او این باور را در نزد ستارگانش بوجود آورد آنها با این مربی دو بار به فینال لیگ قهرمانان رسیدند و یک بار قهرمان آن شدند و حالا خورشید قهرمانی انگلستان به همت پسر جنگل سیاه را برای نوزدهمین بار در لیورپول طلوع کرد .

 

لیورپول * اکنون پنج فصل که , نبض آنفیلد با یورگن کلوپ , منظم تر از همیشه می زند ... او در اعماق قلب هواداران  جای دارد .

=================================

  

 

 

 

 

علی اصغر مدیر روستا

علی اصغر مدیر روستا

* وازگن صفریان و علی اصغر مدیر روستا ................       ورزشگاه ازادی - زمستان ۱۳۶۹

===========================

 

 * تقابل دو ستاره صاحب سبک از دو نسل متفاوت , مهاجم توانای پاس , آقای گل ایران , علی اصغر مدیر روستا و دروازه بان خوش استایل و محبوب باشگاه آرارات  وازگن صفریان ...........  جام  باشگاه های تهران فصل ۱۳۶۹ 

 وازگن صفریان عزیز  , فوبال باشگاهی را از دهه ی ۵۰ شمسی و از سومین دوره جام تخت جمشید ( ۵۴ - ۱۳۵۳ ) آغاز نمود ... با گذشت دو فصل  ۱۳۵۶ و بعنوان یک دروازه بان جوان و اینده دار به باشگاه محبوب پرسپولیس پیوست و برای چهار فصل متوالی , سنگربان اول سرخپوشان بود . سپس مجدد به خانه اول (  آرارات ) بازگشت و تا سال ۱۳۷۱ برای دوازده فصل متوالی , مسئول حراست از دروازه نارنجی پوشان محبوب  شد . تصویر فوق مرتبط با سالهای پایانی حضور استاد صفریان در قامت یک بازیکن می باشد . او سپس به حرفه ی مربیگری روی آورد ...

 

 علی اصغر مدیر روستا , از بهترین و موفقترین مهاجمان دهه ۶۰ و ۷۰ فوتبال ایران که صاحب افتخارات فردی و گروهی متعدد می باشد . اصغر مدیر روستا تقریبا به کلیه افتخارات باشگاهی در سطح فوتبال آسیا دست یافته است . مدیر روستا همچنین از معدود مهاجمانی است که حضور در تیمهای ملی " جوانان , امید و بزرگسالان " را در کارنامه دارد . او آقای گل لیگ ایران ( جام آزادگان فصل ۱۳۷۵ ) و سنتر فوروارد آخرین تیم فوتبال باشگاهی ماست که فاتح جام باشگاه های آسیا شده است . . مدیر روستا نیز پس اتمام دوران بازیگری , به حرفه ای مربیگری روی آورد . در آینده اما , در باب اصغر مدیر ورستا بیشتر خواهیم نوشت .

 

  

تراکتورسازی و دارایی ۱۳۵۶

دارایی و تراکتورسازی ۱۳۵۶ جام تخت جمشید

* محسن مصباح ذاکری و حسن آذر نیا ( ۱۵ ) .....................       امجدیه - دی ۱۳۵۶

=========================