A+ R A-

تبلیغات

رجیران

آرارات ۱۳۵۹

آرارات ۱۳۶۱

* تیم فوتبال باشگاه آرارات , نماد شایستگی , مهربانی و ایثار .........  امجدیه - دی ماه ۱۳۵۹

ایستاده : روبیک ابراهیمی , رافیک باغداساریان , مارکار نرسسیان , گارنیک شهبندری , محمد نائب عباسی و وازگن صفریان 

نشسته : ویگن غازاریان , ورژ زرگریان , ویگن زینعلی , رافیک عیسائیان , آلبرت باغومیان و آبو امیریان ( کاپیتان )

==========================

 

  تیم فوتبال باشگاه آرارات با نیم قرن حضور پیوسته و موثر در بطن فوتبال باشگاهی ما , بواقع جایگاهی رفیع و ابدی  در  خاطر فوتبالدوستان قدیمی دارد   ... نامهایی به راستی فراموش ناشدنی همچون : گارنیک محرابیان , لئون کورائیان , کنستانت هاراطونیان , هاملت آصفیان ,  کارو حقوردیان , آرشاویر ملکی , آندرانیک اسکندریان , گارنیک شهبندری , آبو امیریان , وازگن صفریان , باغدیک عابدیان , مارکار نرسسیان , ورژ بخشی , ماسیس هاکوپیان , ادموند اختر , ادموند بزیک .............

 اما حضور موثر و گاها درخشان , تنها یک بخش از ماهیت تیم فوتبال باشگاه محبوب آرارات می باشد و سوی دیگر این باشگاه معتبر و پویای پایتخت را می بایست در فعالیت های انسانی و خیر خواهانه ان جستجو نمود . بچه های ارارات هر زمان که احساس نموده اند بوجودشان نیاز است , قبل از سایرین  پای در میدان عمل نهاده و  بوظیفه انسانی خود عمل کرده اند . 

زمستان سال ۱۳۵۹ , همآن روزها که خاک وطن عزیزمان , آماج هجوم سربازان همسایه قرار گرفته بود و کلیه رقابتهای ورزشی و باشگاهی و ملی نیز تعطیل گشته بود . این تیم فوتبال باشگاه محبوب ارارات بود که پیشقدم شد تا با برگزاری یک مسابقه خیریه همراه با تیم فوتبال هما , گامی در راه حمایت از هموطنان جنگ زده برگزار نماید . یک روز پرشکوه و فراموش نشدنی در آغوش امجدیه پیر .... روزی که لذت و حلاوت فوتبال  با طعم دلنشین عشق به میهن و ایرانی  آمیخته شد و از دل آن  , هزاران هزار غنچه ی امید به زندگی , شکوفا شد . گرمایی بس دلنشین و لذت بخش , که بنقل از هفته نامه کیهان ورزشی , بیکباره در یک عصر سرد زمستانی  پدیدار شد و یخ قطور ورزش ایران را آب نمود .

   آن روز بازیکنان تیم فوتبال ارارات ,  در حالی پای به میدان مهر و دوستی نهادند که در دست هریک چند شاخه گل میخک سرخ مشاهده میشد ... گلهایی زیبا که سرانجام تقدیم ۲۵ هزار تماشاگر مشتاق و نیکوکار فوتبال شد . آنها که با تهیه ی بلیط های صد تومانی برای یک رویداد دوستانه ( که بواقع , ان روزها مبلغی قابل توجه بود , نمایشی از تجلی عشق و ایثار به ایران و ایرانی بر پا نمودند .        

 آرارات ۱۳۵۹

* دو ستاره بزرگ تاریخ باشگاه آرارات ( ویگن زینعلی و آبو امیریان ) و داور  زنده یاد محمد صالحی 

آرارات و هما ( مسابقه خیریه در جهت حمایت از خانواده های جنگ زده  ) ... امجدیه - دیماه ۱۳۵۹

==============================  

 

 

 

 

 

سعید مراغه چیان و مصطفی اردستانی

سعید مراغه چیان

* تقابل تماشایی دو ستاره , سعید مراغه چیان و مصطفی اردستانی ....... استادیوم آزادی - ۹ اردیبهشت ۱۳۶۵

 عزیزان بترتیب از راست : شاهین بیانی , سعید مراغه چیان , مصطفی اردستانی و رضا رجبی 

==============================

 

  در یک روز زیبا و شاد بهاری سال ۱۳۶۵ , دو رقیب دیرینه فوتبال باشگاهی , بار دیگر نقطه اوج فوتبال ما را ترسیم کردند ..... در آن فصل رقابتهای جام باشگاه های تهران در دو گروه برگزار شد  و تیمها به دو گروه الف و ب تقسیم شدند و این رویداد  در واقع نقطه اوج رقابتهای گروه الف  بود .

 در ان روز , دو رقیب دیرینه ( شاهین و استقلال ) پس از ۹۰ دقیقه تلاش  , سرانجام به  تساوی یک بر یک قناعت کردند تا سهم هر دو از این میدان حساس تنها یک امتیاز باشد . این رقابت  در واقع بین دو تیم صاحب مهره فوتبال ایران برای تعیین مقام اول و دوم گروه بود . چرا که پیش از ان هر دو تیم با کسب امتیازات کافی و پیروزی های قبلی , بی شکست راه صعود به مرحله نهایی را پیموده بودند اما شرایط بگونه ای بو.د که  پیروزی استقلال میتوانست آنها را روبروی تیم دوم گروه ب ( هما یا پاس ) قرار دهد . بنابر این انگیزه آبی های محبوب پایتخت برای پیروزی , بیش از رقیب بود چرا که شاهین یک بازی معوقه با برق پیشرو داشت که در صورت برد که بنظر محتمل نیز  می امد ,  صدرنشین گروه الف میشد ....

 آبی ها اما در دقیقه ۷۱ به انچه که میخواستند , دست یافتند ..... آنجایی که ارسال زیبای و تماشایی مجید نامجو مطلق با یک ضربه سر عالی تر از عبدالعلی چنگیز جفت و جور شد تا توپ  به تور دروازه شاهین بوسه زند اما در شرایطی که گمان میرفت استقلال به هدف مطلوب اش دست یافته است , شاهین با  افزایش چاشنی خشونت به حملات  افزود و سرانجام هفت دقیقه مانده به پایان مسابقه به یک ضربه پنالتی دست یافت و محمود پازوکی آن توپ را به گل مساوی شاهین تبدیل کرد . 

 مصطفی اردستانی با شجاعتی مثال زدنی , بواقع نگین خط دفاعی شاهین بود . او با برتری فراوان و تسلطی کم نظیر در زدن توپ های اول , چهره شاخص سپید پوشان بود و در مقابل اما در خط دفاع استقلال , این تجربه فراوان سعید مراغه چیان بود که بهمراه رضا رجبی , مهاجمان توانا وگلزن شاهین ( کریم باوی و مرتضی یکه ) را ناکام ساخت .     

  آن روز مسئولیت فنی استقلال را  عباس رضوی   و هدایت شاهین را  نصرالله عبداللهی بر عهده داشتند اما نکته قابل توجه آن که در این رویداد حساس و نفسگیر , هیچیک از گزینه تعویض استفاده نکردند !! .....   بجهت حساسیت های بسیار , زنده یاد محمد صالحی که ان روزها گل سر سبد داوری ایران بود برای قضاوت این رویداد برگزیده شد و از سوی دیگر با اعلام قبلی , صدا و سیما این مسابقه باشگاهی را بصورت کامل اما با یک ساعت تاخیر , برای علاقمندان فوتبال پخش نمود .               

مجید حلوایی و اوزه بیو

اوزه بیو و مجید حلوایی

* بترتیب از راست : حسین سلیم آبادی , جهانگیر نصیری , اوزه بیو , مجید حلوایی و محمد علی مالکیان

پاس تهران و بنفیکا لیسبون - امجدیه ۲۳ اسفند ۱۳۴۹

============================

 

 زمستان سال ۱۳۴۹  فوتبال ایران , روزهای خاطره انگیزی را سپری میکرد .... در آن روزها , فوتبالی که به تازگی داعیه آقایی بر فوتبال آسیا را داشت , با میزبانی از یک باشگاه معتبر اروپای غربی , خود را آماده ی گام نهادن به دهه ی مهم و سرنوشت ساز ۷۰ میلادی , مینمود . دهه ای که در آن فوتبال ما  از مرزهای آسیا عبور کرد و  شایسته ی حضور در جام جهانی فوتبال شد . اقداماتی همانند دعوت از بنفیکا و تقابل رو در رو با بزرگان جهان فوتبال همانند اووه زیلر , پله , بکن بائر و گردمولر در سالهای بعد , علاوه بر کسب در امد و افزایش میل و رغبت و اشتیاق جامعه نسبت به رشته فوتبال اما , جملگی در راستای همان هدف بزرگ " جهانی شدن فوتبال ایران " انجام میشد .

 در یک عصر بیادماندنی , مورخه یکشنبه ۲۳ اسفند ماه سال ۱۳۴۹ , در هوایی سرد و ابری , بنفیکا و ستارگان  اش , همانند اوزه بیو , آرتورجرج , نه نه , اومبرتو ........ نمایشی ناب و دلچسب از فوتبال نوین  را در شرایطی به نمایش گذاشتند که از دو روز قبل یک ابر سیاه , پهنه آسمان تهران را فرا گرفته بود اما شرایط نامساعد جوی نیز ,  نمیتوانست مانعی در برابر عطش وصف ناپذیر شیفتگان فوتبال برای مشاهده بزرگان جهان باشد . بنابر این  امجدیه پیر , یکبار دیگر مملو از تماشاگر شد و  حریف بنفیکا نیز , تیم فوتبال پاس  نائب قهرمان باشگاه های ایران  بود .

 آن روز  پاس تهران , تحت هدایت حسن آقای حبیبی , یک روز بیادماندنی دیگررا سپری کرد و علیرغم پذیرش شکست دو بر صفر اما , چنان توانمند و شایسته مقابل بزرگان بنفیکا ظاهر شد که تحسین کلیه کارشناسان را بر انگیخت . آن روز پاس بواقع از اعتبار تیم قهرمان آسیا , بخوبی دفاع کرد  مطبوعات وقت نیز از عملکرد پاسی ها به نیکی کردند .  بعنوان مثال  هفته نامه معتبر  کیهان ورزشی  در این رابطه با یک تیتر درشت , نوشت : پاس , بنفیکا را به حیرت انداخت .

 

 

 

            

اسماعیل حاج رحیمی پور

اسماعیل حاج رحیمی پور

* شلیک تماشایی  اسماعیل حاج رحیمی پور عزیز ..........            امجدیه - تیر ماه ۱۳۵۶

==========================

 

  رقابت داغ و نفسگیر تیمهای پرسپولیس و بانک ملی از سری رقابتهای هفته هفتم  مسابقات ششمین دوره جام تخت جمشید - در روزی که سرخپوشان محبوب , یکی از بهترین تیمهای تاریخ باشگاه بانک ملی را پیشروی خود داشتند , آنقدر کوبیدند و دویدند تا  سرانجام به آنچه  استحقاقش را داشتند , دست یافتند . 

  کیهان ورزشی در این رابطه مینویسد : 

بانک در برابر پرسپولیس خوب بود بویژه در نیمه نخست که شایسته تر هم نشان میداد . بانکی ها در هر یک از خطوط خود دارای مهره هایی هستند که از ویژگی های خاصی برخوردارند و اینها همراه با تجربه خود از پرسپولیسی های صاحب نام کمتر نشان ندادند . در نیمه نخست بانکی ها با یارگیری فشرده در دفاع در پانزده دقیقه نخست , تاخت و تاز کردند اما بعد از آن پرسپولیس آهسته آهسته زمین بازی را در دست گرفت با این وجود اما بانک به بازی روان و بدون ترس و واهمه خود ادامه داد . 

 دقیقه پانزدهم , ابتدا این محمد صادقی بود که دروازه بانک را با یک شوت خوب  تهدید کرد .....  توپ برگشتی به  اسماعیل حاج رحیمی پور رسید تا او با یک شوت سنگین و هراس انگیز , توپ را به وسط دیرک افقی دروازه بانک بکوبد و اینگونه هیجان ورزشگاه را به اوج برساند . دقیقه ۲۳ اما نوبت به محمد مایلی کهن رسید تا اینبار او با یک شوت زیبای دیگر , دروازه بانک را تهدید کند . 

 نیمه دوم اما بانک ملی در برابر هجوم های بی وقفه پرسپولیس کم توان شد و در این میان حرکتهای طولی  اسماعیل حاج رحیمی پور از سمت راست در برتری پرسپولیس  بسیار کارساز و مشهود بود . از دقیقه ۶۰ تلاش سرخپوشان برای دست یابی به گل فزونی یافت ... ابتدا ارسال هوشیارانه علی پروین در دقیقه ۶۳ با ضربه سر صادقی همراه شد اما این توپ از کنار دروازه بانک عبور کرد و سپس در دقیقه ۶۷ این شوت تماشایی مایلی کهن بود که , بار دیگر دروازه بانک ملی را تا آستانه فروپاشی پیش برد  . 

 در دقیقه ۷۱ دو ستاره پر تلاش خط حمله پرسپولیس , آلن ویتل و اسماعیل حاج رحیمی پور دروازه بانک ملی را به توپ بستند .... و این حسین یار یاد بود که در این لحظه , منجی بانک شد و توپ در حال ورود به دروازه را از روی خط  بیرون کشید در ادامه اما اینبار نوبت به محمد صادقی رسید تا روی سازندگی اسماعیل حاج رحیمی پور , بهترین فرصت گل را برای سرخپوشان هدر دهد .... 

  سرانجام اما  در دقیقه ۸۲ سرخپوشان محبوب به انچه میخواستند , دست یافتند . گلی که تا حد بسیار , محصول سرعت عمل , تیز چنگی و حرفه ای گری آلن ویتل بود . پاس خوب محمد مایلی کهن از نزدیکی های نقطه کرنر , داخل محوطه جریمه به ویتل رسید و او نیز سر ضرب توپ را به عمق دروازه بانک فرستاد و پرسپولیس را پیروز این میدان دشوار نمود .

 

محمد مایلی کهن* در واپسین روزهای برگزاری جام تخت جمشید " آلن ویتل و محمد مایلی کهن " پایه گذاران برد ارزشمند سرخپوشان  برابر بانک ملی بودند .... محمد مایلی عزیز  هافبک جوان و پرتلاش آن روزهای سرخپوشان , پس از آنکه دو بار با شوت های تماشایی اش دروازه بانک ملی را تهدید نمود سرانجام از نزدیکی های نقطه کرنر , مهاجم انگلیسی و فرصت طلب پرسپولیس را صاحب توپ کرد تا او هوشیارانه و بی معطلی , توپ را به گوشه سمت چپ دروازه بانک ملی بدوزد .... 

==========================

 

     

       

مارادونا در گذشت

مارادونا درگذشت

 

 

جهان فوتبال , امروز سوگوار توست ....

بدرود ابدیت ...

بدرود جاودانگی 

بدرود نابغه بی تکرار , مارادونای کبیر 

===========

با کمال احترام و احساس , وبسایت جام تخت جمشید 

 

  افسانه ی تاریخ فوتبال جهان " دیگو آرماندو مارادونا " روز گذشته  به جهت عارضه ی قلبی , جهان هستی را ترک گفت . دیه گوی عزیز که تنها چند روز پیش  , تولد ۶۰ سالگی اش را جشن گرفته بود ,  بسیار ناگهانی و دور از تصور همگان در خانه شخصی اش بدرود حیات گفت . جهان فوتبال ,  نام او و خاطرات فراوانی که از او به یادگار مانده  , هرگز فراموش نخواهد کرد . 

  ساعتی بعد از انتشار این خبر , یک منبع آگاه از وزارت دادگستری آرژانتین که هنگام کالبدشکافی در محل حضور داشته, ضمن تایید خبر در گذشت او , اعلام نمود که اسطوره فوتبال آرژانتین  ،در معرض یک نارسایی شدید قلبی قرار گرفته است . این منبع در ادامه افزود : علت مرگ او  "ادم حاد ثانویی در ناحیه ریه  بوده  که ناشی از یک نارسایی شدید قلبی است . این نارسایی , در واقع یک بیماری مزمن است که به تدریج به توانایی قلب در پمپاژ خون آسیب می رساند بنابر این مقداری مایعات  در ریه ها جمع می شوند که به آن بیماری  ادم ریوی گفته میشود و چنانچه شدت این بیماری افزایش یابد  می تواند کشنده باشد .

 

مارادونا درگذشت

 

   خبر درگذشت دیه گو  , بیکباره جهان فوتبال را در شوک و حیرت فرو برد چرا که  به تازگی تحت مراقبتهای دقیق پزشکی قرار گرفته بود . او کمتر از ۱۰ روزه پیش  با اعلام رضایت از سوی کادر درمانی از بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان مرخص شد  , بنابر این کمتر کسی انتظار خبر درگذشت او را داشت .  از بزرگان فوتبال جهان تا علاقمندان کم نام و نشان  , با اعلام عشق و علاقه ی  به او و آنچه که در طی  حضور خیره کننده در مستطیل سبز  انجام داده  , به او ادای احترام میکنند .

 مارادونا در ۸ آبان ۱۳۳۹ در منطقه ی فقیرنشین  بوئنس آیرس کشور آرژانتین متولد شد و در کودکی با انجام حرکات نمایشی با توپ , تلاش میکرد تا بخشی ازهزینه خانواده اش را تامین کند . ۱۷ ساله بود که به باشگاه آرژانتین جونیورز ( Argentinos Juniors ) پیوست و بمرور درب های شهرت به رویش گشوده شد اما آنچه که به فوتبال او شهرت جهانی بخشید , درخشش کم نظیر در مسابقات جام جهانی جوان ۱۹۷۹  بود که  مارادونا علاوه بر آنکه با آرژانتین قهرمان این رقابتها شد بعنوان بهترین بازیکن  , توپ طلای مسابقات جوانان جهان را نیز دریافت کرد .

 

ماردونا درگذشت* جام جهانی جوانان ۱۹۷۹ نقطه آغاز شهرت جهانی دیه گو مارادونا ..............   توکیو - شهریور ۱۳۵۸

==============================

 

 دیه گو , پنج فصل متوالی  برای باشگاه  آرژانتین جونیورز توپ زد و سپس به رویای کودکی اش که همانا پوشیدن پیراهن ابی و طلایی بوکا بود , جامه ی عمل پوشاند . او یک بار در این مورد چنین اشاره کرد : از وقتی که فوتبال را شناخته ام , بوکا بخش عمده ای از ان بود . برای من و خانواده ام , بوکا همه چیز است و بومبونرا ( استادیوم خانگی بوکا ) زیبا ترین معبد جهان ....

 ارتباط قلبی دیه گو با باشگاه بوکا جونیورز که تا به امروز نیز حفظ شده  در حقیقت , چیزی بیش از ارتباط یک بازیکن و یک باشگاه بود ... و ریشه ی عمیق  در وابستگی خانواده ی او داشت . دیه گو یکبار در این زمینه گفت : وقتی که نخستین بار پیراهن بوکا را بر تن خویش کردم , بلافاصله بیاد پدرم ( چیتورو ) افتادم و همان لحظه اشک در چشمانم حلقه زد .

 

مارادونا درگذشت

 

  مارادونا , سپس به بارسلونای اسپانیا پیوست و با یک قرارداد رویایی , رکورد نقل و انتقالات فوتبال جهان را بنام خویش ثبت کرد , او سپس با یک قرارداد نجومی دیگر به ناپولی ایتالیا پیوست تا صاحب یک رکورد تازه در تاریخ فوتبال جهان باشد و سپس در جام جهانی ۱۹۸۶ با نمایشی خیره کننده نام خود را برای همیشه با تاریخ فوتبال جهان پیوند زد .

 او با ناپولی یک دوره طلایی و بسیار درخشان را سپری نمود و طی ۶ فصل متوالی , به بخشی بزرگ از فرهنگ منطقه ناپل تبدیل شد اما روزهای موفق مارادونا در ناپولی سرانجام پایان یافت و بمرور  با افزایش حواشی  زندگی شخصی اش , دوران افول او آغاز شد . با این وجود , مارادونا یکبار دیگر نمایشی دلچسب از توانایی هایش را در جام جهانی ۱۹۹۰ به جهان فوتبال , عرضه کرد .... چندی پس از پایان جام جهانی ایتالیا , دیه گو از ناپل جدا شد و در ادامه به باشگاه های سویا , نیو اولد بویز و سرانجام بار دیگر بوکا جونیورز , پیوست و لاجرم  در سوم آبان ۱۳۷۶ , با پیراهن آبی و طلایی بوکا برای همیشه با دنیای بازیگری فوتبال وداع نمود .

 

دیه گو مارادونا   

  از ویژگی های بارز مارادونا در طول دوران زندگی اش  میتوان به پرهیز  از تجمل گرایی و همصدایی  با اقشار محروم جامعه اشاره کرد . او گرچه یک منبع بزرگ برای کسب پول و شهرت در جهان سرمایه داری بشمار می آمد اما هرگز با آنها هم ذات پنداری نکرد و هیچگاه محو ظواهر و تجملات ان نشد . دوران کودکی مارادونا در محله فقر نشین و دشواری های زندگی , از او شخصیتی ساخت که  اغلب به ستاره های دنیای توپ گرد , شباهتی نداشت . بنابر این به یک نماد مبارزه با جهان سرمایه داری تبدیل گشت و بر این پایه او اغلب از پشتیبانی رسانه های بزرگ و جریان اصلی محروم می شد .     

  افسانه ی دیه گو بزرگ , اگرچه سرانجام در عصر روز چهارشنبه ۵ آذر ماه ۱۳۹۹ , پایان پذیرفت اما  تا آن روز که جهان ما پا بر جاست , نام او در خاطر و یاد علاقمندان فوتبال در سراسر گیتی ,  باقی خواهد ماند . دیه گو  , فرزند  ملت آرژانتین , ستاره ای که با دستانی کودکانه در جهانی  بی رحم , حماسه سرای معاصر سرزمین خورشید و ماه می , شد .

 

مارادونا درگذشت