A+ R A-

تبلیغات

رجیران

جلال طالبی

جلال طالبی* استاد بزرگ فوتبال ایران آقا جلال طالبی بسیار عزیز ...........            هنگام عکاسی استاد  علی کاوه 

=======================

 

  موفقترین مربی ایران در جام جهانی فوتبال , قامتش رعناست و نام پر ابهتش , جلال ... . استاد بزرگ فوتبال ما  اسوه ی ادب و متانت است و فوتبال را نه تنها از پشت میز و تخته سیاه , بلکه ابتدا از کعبه امال هر فوتبال دوست ایرانی , مکتب خانه ی “ امجدیه ” آموخت و سپس از دوره های مربیگری پیشرفته اروپا ....

 و انگاه که روی نیمکت ملی نشست , تیم مان شکوهی مضاعف یافت . وقار او به فوتبال مان شخصیت داد تا دگر بار  یک اسطوره , یک بزرگ اخلاق مدار , فرمانده ی پارسیان باشد و در یک جمله , با او کامل شدیم . با  او , انچه که “ می بایست ” شدیم .

 فردی از گوشت و تن ما که بند بند وجودش مملو از ژن ایرانی است و لبخند هایش ..... محشر ... همچون باغ بلور ... ناب ناب .... با او بود , که بیکباره و بی محابا در ژرلاند , سر فراز تر از همیشه تحسین جهانیان را بر انگیختیم . زنده باد آقا جلال و زنده باد قلبی که سالهاست پاک و زلال , فارغ از انگیزه های فرعی , برای ایران ایرانی میزند .

 

لیورپول ۱۹۷۷

لیورپول ۱۹۷۷

 * لیورپول برنده ی جام باشگاه های اروپا فصل ۷۷ - ۱۹۷۶ ....      استادیوم المپیک رم - خرداد ۱۳۵۶

=======================

 

 سرخپوشان لیورپول , در روزی که یک آلن سمونسن مهار نشدنی در اردوی گلادباخ حضور داشت , موفق شدند برای نخستین بار و با شایستگی تمام ,  فاتح رقابتهای جام باشگاه های اروپا شوند . ان روز لیورپول سومین باشگاه انگلیسی بود که فینال  اروپا را تجربه می کرد و از سوی دیگر انها دومین تیم فاتح مسابقات جام باشگاه های اروپا بودند . و اگر چه از این حیث پس از منچستر یونایتد قرار گرفتند اما .  به راحتی ا از صدر مسابقات جام باشگاه ها دور نشدند و طی هفت سال  ۳ بار دیگر , معتبر ترین  جام  باشگاهی اروپا را بالای سر بردند .  

  سرانجام تلاشها نتیجه داد و سرخپوشان لیورپول به قله ی فوتبال اروپا رسیدند . انها ابتدا در فصل ۱۹۷۶ , فتح جام یوفا را تجربه کردند و در کمتر از یکسال به بزرگترین افتخار ممکن در سطح فوتبال اروپا دست یافتند تا کلکسیون افتخاراتشان تکمیل گردد . برد ۳ بر ۱ برابر بوروسیا مونشن گلادباخ که در ورزشگاه المپیک رم بدست امد  , شهر لیورپول را غرق در شادی و سرور نمود . هدایت تیم فوتبال باشگاه لیورپول بر عهده ای " باب پیسلی " بود که با حضورش از شهریور ماه  ۱۳۵۳ ,  روحی تازه در کالبد سرخها دمیده بود .  

 در آن روز بیادماندنی لیورپول از وجود دو بال متحرک و خستگی ناپذیر بنامهای یان کالاگان در سمت راست  و ری کندی در چپ  بهره میبرد که هر دو بصورت  پیوسته برای دو مهاجم هدف ( استیو های وی و کوین کیگان ) توپ سازی میکردند  . میانه میدان لیورپول نیز همانند همیشه جولانگاه دو هافبک توانا و دونده بنامهای تری مک درموت و جیمی کیس بود . مک درموت همان هافبک جوانی بود که هم زمان با حضور " باب پیزلی " و با نظر او به لیورپول پیوست و نخستین گل  فینال را , با یک جابجایی سریع بنام خویش ثبت کرد .نیمه نخست با همین یک گل پایان یافت . 

    

لیورپول ۱۹۷۷* تیم تاریخ ساز باشگاه لیورپول ( ۷۷ - ۱۹۷۶ ) تحت هدایت باب پیسلی , شایسته ها از راست :

ایستاده :رون موران ( مربی ) , ری کلمانس , فیل تامپسون , جان توشاک , استیو های وی , جوئی جونز , مک دوئل , تری مک درموت , ری کندی , جیمی کیس , جو فاگان ( مربی )

نشسته : کوین کیگان , پیتر کورماک , هال , فید کلاف , امیلین هاگز ( کاپیتان )  , باب پیزلی ( سرمربی ) , یان کالاگان , تامی اسمیت , فیل نیل 

==========================

 

 

 در نیمه ی دوم بوروسیا موفق شد با گل زیبای آلن سیمونسن دانمارکی که آن روزها , مرد سال فوتبال اروپا نیز بود , نتیجه را برابر کند و بجز آن سیمونسن یکبار دیگر نیز تا یک قدمی دست یابی به گل دوم پیش رفت اما بهر روی توپ او از کناره ی دروازه ی لیورپوول راهی خارج شد . از این پس اما دیگر توپ و میدان بسود لیورپول به گردش در امد .

 

 ابتدا یک ضربه کرنر و یک هد محکم روی تیر اول , باعث شد تا مدافع پیش تاخته لیورپول " تامی اسمیت "  نتیجه را ۲ بر یک کند  و سپس اعلام یک ضربه پنالتی در دقیقه ۸۲ , موجب شد تا نتیجه  ۳ بر یک بسود لیورپول شود .

 

لیورپول ۱۹۷۷

* لیورپول و جشن بازگشت به خانه ..........              خرداد ۱۳۵۶ - عکاس جو نیاری 

Liverpool and back home celebration .. Photographer : joe neary - May 1977

=============================

 

 

   

 

رضا عادلخانی

رضا عادلخانی

* رضا عادلخانی و زنده یاد فرهاد صیاد مصلح .................    امجدیه - آبان ۱۳۵۲

=======================

 

 دو ستاره ی درخشان جام تخت جمشید در نمایی بیادماندنی   ...... گوش چپ گلزن و توانای باشگاه تاج در رقابت با مدافع راست سختکوش ملوان بندرانزلی در رقابتی شانه به شانه از رویدادی که اگر چه  با تساوی بدون گل پایان یافت اما حاضران در ورزشگاه , شاهد یک مسابقه ی پر هیجان بودند که هر لحظه دروازه ای طرفین تهدید میشد . 

 در  این مسابقه ,  رضا غادلخانی عزیز بار دیگر  از بهترین چهره های تاج بود و در چند مرحله تا مرز فرو ریختن دروازه ی ملوان پیش رفت ... از سوی دیگر زنده یاد صیاد مطلح نیز یکی دو بار مانع از نتیجه گیری مهاجمان ابیپوش شد . بویژه دقیقه نهم که بنقل از هفته نامه دنیای ورزش , او توپ  درون محوطه ۵/۵ متر را , از پیش پای عادلخانی دور میکند . 

 

=======================

* تصویر مرتبط  با مورخه جمعه ۲۵ آبان ۱۳۵۲ , دور برگشت جام اول تخت جمشید ,  هفته پانزدهم می باشد . یاد و خاطره ای زنده یاد فرهاد صیاد مصلح عزیز را گرامی میداریم .     

 

    

ناصر نورایی

ناصر نورایی

* پرسپولیس و تهرانجوان , جام باشگاه های تهران ..........                           امجدیه - شهریور ۱۳۶۱

=======================

 

 مهاجم پر فروغ فوتبال دهه ۵۰ شمسی  , آقای گل سومین دوره جام تخت جمشید , ناصر نورایی عزیز , چنین مسلط بالاتر از مدافعان تهرانجوان بر توپ کوبیده است . سرخپوشان محبوب پایتخت با ارائه یک بازی روان و تماشاگر پسند  با ثبت چهار گل , برنده ی این رویداد باشگاهی شدند . گل هایی که انان را در صدر جدول رده بندی باشگاه های تهران نشاند . ناصر نورایی بار دیگر  از چهره های درخشان و تاثیر گذار سرخپوشان در فصل ۱۳۶۱ باشگاه های تهران بود . 

 

 شایسته ها بترتیب از راست :

مجتبی عبداللهی ( ۴ ) , عباس نایبی ( ۲۰ ) , ناصر نورایی و مجید بشر دوست .

 

============================

* مسابقه ی پرسپولیس و تهرانجوان از سری رقابتهای هفته هشتم , جام باشگاه های تهران فصل ۱۳۶۱ برگزار شد و در حدود  ۲۲ هزار تن نیز از این رقابت استقبال کردند  .  

 

جام کوروش بزرگ ۱۳۵۰

جام کوروش کبیر

* شایسته فرزندان ایران , تورنمنت بین المللی کوروش بزرگ ..........       امجدیه - تیر ۱۳۵۰

==========================

 

 تابستان ۱۳۵۰ فوتبال ایران , میزبان یک تورنمنت بین المللی شد و از انجا که هنوز  ورزشگاه یکصد هزار نفری تهران , آماده بهره برداری نشده بود , برای اخرین بار ورزشگاه امجدیه میزبان مراسم افتتاحیه و اختتامیه ی یک رویداد بین المللی شد .  در این رقابتها , نماینده ی میزبان  تحت عنوان تیم منتخب تهران در مسابقات حاضر شد که در واقع همان تیم ملی ایران بود که چند ماه بعد در رقابتهای انتخابی المپیک مونیخ موفق عمل کرد .

 هدایت تیم تهران بر عهده ی استاد فقید پرویز دهداری بود که زنده یاد محمد رنجبر و محمد بیاتی  او را  یاری می دادند . تورنمنت جام کوروش  با حضور هشت تیم برگزار شد و تیم ایران تا رسیدن به فینال , پنج بار به میدان رفت که نتیجه هر  ۵ مسابقه بسود ایران بود . 

 

 

==============================

   تصویر مرتبط است با مورخه ۴ تیر ماه ۱۳۵۰ و مراسم افتتاحیه جام کوروش که تیم منتخب تهران از روبروی جایگاه  عبور میکند . بترتیب از چپ  ابتدا کاپیتان  عرب ( پرچم دار ) و سپس  محمد رنجبر ( مربی )  که حلقه ای گل نیز بر گردن اوست  و سپس ناصر حجازی که چهره اش توسط محمد رنجبر کاور شده و پس از انها غلامحسین مظلومی , بهرام مودت , کارو حقوردیان , همایون بهزادی , علی جباری , فریدون معینی , صفر ایرانپاک , اصغر شرفی ,  جعفر کاشانی , ابراهیم آشتیانی ...... 

 

Iran International Football Tournament - The Great Cyrus Cup ..  Tehran - June 25, 1971

Parade of the Iranian team - Opening at Tehran Amjadiyeh Stadium