A+ R A-

تبلیغات

رجیران

دربی تهران

دربی تهران 

==========

مهمترین رویداد فوتبال باشگاهی ایران 

 

 بر پایه آمار  , شهر اورد سرخابی های تهران را میتوان نقطه اوج فوتبال باشگاهی ایران نامید .... آنجا که آبی ها مقابل سرخعا صف آرایی میکنند . همواره محفلی برای افزایش سطح حساسیت و اقبال عمومی شکل میگیرد و دیگر مهم نیست , یگ مسابقه ی معتبر فوتبال باشگاهی باشد و یا یک رقابت محلی .... آنچه که حائز اهمیت است , هویتی است که نامهای تاج و پرسپولیس به زنگ های آبی و قرمز بخشیده اند ....رقابتی که شکل گیری  را باید در سالهای میانی دهه ی 20 شمسی جستجو نمود که با ظهور مطبوعات ورزشی کار امد , دز دهه ای 40 و 50 شمسی , تثبیت شد و تا امروز نیز همچنان ادامه دارد  

 برخورداری از حمایت اکثریت میلیونی , ایرانی های داخل و خارج کشور و استفاده از کلیه ظرفیت های ممکن  فوتبال ایران , سبب شد تا سرخابی های تهران از فرم و قالب یک باشگاه ورزشی خارج گشته و دارای یک هویت فرا باشگاهی و ملی باشند و اینگونه است که در اغلب نظر سنجی های بین المللی , تیمهای سرخابی های تهران بالاتر از بسیاری از بهترین و متمول ترین باشگاه های جهان قرار دارند .

 اما شهر اورد تهران شاهد فراز و فرود های فراوان نیز بوده است .... آنهایی که در دهه ی ششم عمر خویش هستند , این واقعیت را احساس میکنند که در طول عمر ۵۰ ساله ی دربی تهران "بجز دو سه مورد " یهترین و  ماندگار ترین روبارویی سرخابی ها در همان ۱۰ سال نخست , شگل گرفت ... سالهایی که فوتبال ایران مملو از ستاره های تاثیر گذار بود .

 مهمترین ویژگی شهر اورد های ۱۰ سال نخست  را میتوان اشتیاق فراوان به کسب پیروزی  و اجتناب از ارائه یک فوتبال تدافعی و کسل کننده دانست . نتیجه نیز روشن است کسب نتایج دلچسب و شکل گیری  پر گل ترین بردهای تاریخ دربی سرخابی ها و کاسته شدن از تساوی و نتایج دلسرد کننده همانند مساوی های بدون گل .......... . 

 بر پایه آمار  تا به امروز , سرخابی های تهران  ۸۹ بار رودر روی یکدیگر صف آرایی کرده اند که ۴۳ بار با نتیجه تساوی همراه بوده است .. نمایانگر  ۴۸ درصد مساوی .... در حالی که در ۱۰ سال نخست از ۲۲ رویارویی , تنها ۷ تساوی بدست امد که  معادل ۳۱ درصد میباشد . بهترین راندمان در طول تاریخ دربی تهران ... و بویژه در دهه ی ۵۰ شمسی ( قبل از انقلاب ) که هرگز دربی تهران با تساوی بدون گل همراه نبود !! ....

  حضور تعدادی از بهترین عناصر تهاجمی فوتبال ایران و هافبک هایی توانا و کار امد , بهمراه  تعصب فراوان به باشگاه  , سبب کسب بردهای انچنانی بود که با گذشت نیم قرن , از سوی هیچکدام از سرخابی ها  تکرار نشد .    

 

                                                                                              در حال تکمیل .........  

مرتضی یکه

 

 مرتضی یکه عزیز .................

--------------------

--------------------

مهاجم توانا و پر فروغ   دهه ی ۶۰ شمسی 

 

ستاره ی ملیپوش فوتبال ایران و باشگاه های شاهین و استقلال ,  آقای  گل جام برتر باشگاه های تهران با تجربه ی حضور موفق در لیگ بنگلادش ........ استاد یکه اکنون به مربیگری تیم های فوتبال باشگاهی اشتغال دارد . 

 

-------------

* بیوگرافی ......

نام              مرتض یکه 

تولد             ۲۸ مهر ۱۳۳۹ ( تهران - محله بوذرجمهری ) 

رشته           فوتبال

پست            مهاجم 

سابقه ملی     ۶۵ - ۱۳۶۲

 

--------------

* رزومه باشگاهی ..........

۱ )  راه آهن ( جوانان و بزرگسالان ) 

۲ )  هما

۳ )  شاهین 

۴ )  محمدان ( بنگلادش ) 

۵ )  استقلال

۶ )  گسترش

 

 

جام ملتهای آسیا ۱۹۷۲

 

 تیم ملی فوتبال - بانکوک ۱۹۷۲

==========

 فرزندان شایسته ی ایران  بترتیب از راست ......

 ایستاده : رضا وطنخواه - پرویز قلیچ خانی - بهرام مودت - دکتر مصطفی عرب - زنده یاد صفر ایرانپاک - زنده یاد  ابراهیم آشتیانی - جواد قراب - علی جباری - جعفر کاشانی - زنده یاد غلامحسین مظلومی 

نشسته : اصغر شرفی - اکبر کارگر جم - مجید حلوایی - کارو حقوردیان - زنده یاد همایون بهزادی - علی پروین - علیرضا حاج قاسم - و زنده یاد ناصر حجازی  

تیم ب - جام ایران ۱۳۵۳

 

 تیم فوتبال ب - جام ایران ۱۳۵۳

==================

فرزندان ایران بترتیب از راست :

ایستاده : حسن ناپب آقا - جواد قراب - مسیح مسیح نیا - غفور جهانی - بهرام مودت - پرویز قاسمی ( کاپیتان ) 

نشسته : مهدی خبیری - حسن روشن - محمد دستجردی - محمود اعتمادی و زنده یاد جاوید جهانگیری 

ایرج سلیمانی

ایرج سلیمانی 

 

 ایرج سلیمانی عزیز .......

----------------------------

----------------------------

ستاره و مربی توانای فوتبال ایران , با ثبت دو گل بیادماندنی  مقابل تیمهای بزرگ باشگاهی جهان ( ناسیونال اروگوئه و چلسی انگلستان )   

 

 

* افتخارات

 

قهرمان باشگاههای ایران                                  جام منطقه ای                    ۱۳۵۰     پرسپولیس

قهرمان باشگاههای ایران                                  جام تخت جمشید                 ۱۳۵۲    پرسپولیس

نائب قهرمان باشگاههای ایران                           جام تخت جمشید                 ۱۳۵۳     پرسپولیس

قهرمان باشگاههای ایران                                  جام تخت جمشید                 ۱۳۵۴    پرسپولیس

عنوان سوم باشگاههای ایران                             جام تخت جمشید                 ۱۳۵۵    شهباز

 

* مربیگری 

عنوان سوم فوتبال ایران                                 مسابقات استاتی                   ۱۳۵۹     منتخب لرستان

عنوان پنجم کاپ مطلای آقا خان                      تورنمنت آقا خان                  ۱۳۵۹     منتخب لرستان

 

 

   زنده یاد ایرج سلیمانی عزیز , متولد شهرستان آغاجاری ( حوزستان ) است  اما , نوجوانی را در  مسجد سلیمان سپری کرد و همانجا,  به  تیم جوانان شاهین مسجد سلیمان پیوست که مربی اش داریوش افلاکی بود ... آنگاه برای تیم منتخب اموزشگاه های مسجد سلیمان , برگزیده شد و در مسابقات کشوری حضور یافت  ...... با اینحال اما , شکل حقیقی فوتبال او ,  از محدوده سال ۱۳۴۵ و با نقل مکان به  شهر اهواز و عضویت در تیم فوتبال باشگاه شاهین آن شهر , آغاز شد . 

 سال ۱۳۴۸ مورد توجه باشگاه متمول و قدرتمند پیکان تهران قرار گرفت اما علیرغم تلاشها و رضایت وی   این انتقال هرگز محقق نشد و سرانجام در سال ۱۳۵۰ بود که به باشگاه محبوب پرسپولیس تهران پیوست .

 ایرج سلیمانی پنج فصل متوالی و موفق را با سرخپوشان سپری نمود ... او در این مدت سه بار موفق به کسب عنوان نخست باشگاه های ایران ( جام منطقه ای و جام تخت جمشید ) شد و یکی از ستون های اصلی تیم قدرتمند پرسپولیس در نیمه نخست دهه ی ۵۰ شمسی بود . با آغاز فعالیت مجدد باشگاه شاهین , او نیز بهمراه چند ستاره سرخپوش دیگر , باشگاه پرسپولیس را به مقصد شاهین ( شهباز ) ترک نمود و این در شرایطی بود که پرسپولیسی ها بشدت خواهان ادامه همکاری با او بودند . 

 او در حالی  یکفصل را برای شهباز بازی کرد که همزمان دستیار سرمربی تیم الن راجرز و سپس زنده یاد ناظم گنجاپور بود . انگاه  در فصل بعد ( جام پنجم تخت جمشید ) مسئولیت فنی شهباز را پذیرفت ... و در اخرین دوره نیز , دستیار مربی خارجی شهباز ( فرانس بالکوم ) شد .

 

ایرج سلیمانی

 

 پس از انقلاب اسلامی , ابتدا مدتی از فوتبال دور شد و سپس تابستان ۱۳۵۸ هدایت تیم منتخب لرستان را در رقابتهای استانی  در دست گرفت و موفق شد با تعدادی جوان مستعد و اینده دار , تیمش را در جایگاه سوم ایران قرار دهد . تیم او بجهت  ارائه بازیهای درخشان , از سوی فدراسیون فوتبال عازم تورنمنت بین المللی داکا ( کاپ مطلای آقا خان ) شود ...  تورنمنتی که نخستین سفر برون مرزی یک تیم فوتبال , از استان لرستان بود  و ماحصل این حضور بین المللی , کسب عنوان پنجم بود .