A+ R A-

تبلیغات

رجیران

حسن حبیبی

حسن حبیبی

 

   حسن حبیبی

  ستاره , کاپیتان و سرمربی اسبق تیم ملی , عالیجناب حسن حبیبی ..........

 

----------------------------------

----------------------------------

 

* موضوع  :  گفتگو با استاد حسن حبیبی عزیز ( بخش نخست ) 

* عکاس    :  استاد علی کاوه

* تاریخ     :  آذر ماه 1396

 

  آخرین روزهای پاییز , فرصتی بس مغتنم پدید آمد تا خدمت چهره درخشان تاریخ فوتبال ایران , استاد ارجمند " حسن حبیبی " عزیز باشیم تا برایمان از یک عمر افتخار و اعتبار بگوید .  از روزهای اغاز و زمین خاکی چهار صد دستگاه تا صعود به المپیک توکیو و فتح با شکوه جام ملتهای اسیا , روی مخمل سبز امجدیه و .... و .....  یک دنیا سخن و خاطره , که پایانی بر ان نبود . مرور چهل سال حضور شایسته در بطن فوتبال ملی و باشگاهی ,  طی سه , چهار جلسه , براستی که بسیار دشوار بود و شاید غیر ممکن ......

  اما استاد عزیز , با مهربانی پذیرایمان شدند و با حافظه  بسیار تحسین برانگیز  که نشانی از قابلیت های کم نظیرشان است , مجموعه را تحت تاثیر قرار دادند . حسن اقای حبیبی , آنچنان دقیق با جزئیات مطالب را شرح می داد و گاه اشتباهات ما را , تصحیح مینمود که گویی سخن از چند ماه یا چند سال پیش است . براستی که کاپیتان پر افتخار تیم ملی , نماد دقت , استواری و پایداری  است نکته ای که حتی از پشت تلفن هنگامی که برای نخستین بار  , صدای مهربانشان را شنیدم نیز , محسوس بود . تجسمی کامل از استواری , صمیمیت و شایستگی ....

 

* استاد عزیز , تقاضامندیم ابتدا قدری از خود برایمان بگویید ؟

 نامم حسن و نام خانوادگی ام , حبیبی است و متولد 18 بهمن ماه 1318 کرمان ............  پدرم کارمند وزارت بهداری بود . چهار ساله بودم که به همراه خانواده به  تهران آمدیم و تاکنون نیز , ساکن تهران هستم . سال 1343 نیز با همسرم ازدواج نمودم . همان سالی بود که برای نخستین بار فوتبال ایران  به  المپیک صعود کرد . دارای دو فرزند ( یک دختر و یک پسر ) و نیز چهار نوه هستم که جملگی متعلق به پسرم می باشند .  

 سپس همسر ارجمند استاد , خود را  معرفی نمودند  : 

فریده ابری هستم .  خواهر امیر ابری , فوتبالیست اسبق ...........  حسن آقای حبیبی , مطلب را چنین تکمیل نمود : 

 امیر ابری , از بچه های خوب و مستعد زمین چهار صد دستگاه بود و در باشگاه تاج هم بازی کرد . اون روزها از زمین خاکی چهار صد دستگاه , چهار و پنج جوان  بصورت مستقیم به باشگاه تاج رفتند . از آن جمله خودم - منوچهر حبیبی - اصغر شرفی - امیر ابری و یکی دو تن دیگر ........ با همان محدودیت ها و امکانات اولیه , که  البته  بسیار ارزشمند بود . سپس تا هنگام تشکیل دو باشگاه پاس و عقاب ,  در تاج بازی کردیم . آن هنگام من در دانشگاه افسری قبول شده بودم و با تشکیل باشگاه پاس , بالاجبار از تاج جدا شده و به باشگاه پاس رفتم . هنگامی که من از تاج جدا شدم سایر بچه های چهار صد دستگاه نیز از تاج جدا شدند . اصغر شرفی به پاس امد . فریبرز اسماعیلی نیز به عقاب رفت . برادرم منوچهر حبیبی به شاهین پیوست . و  سایرین از جمله امیر ابری نیز , تیم شعاع را تشکیل دادند .        

    

 

حسن حبیبی

 * کانون گرم و صمیمی خانواده حبیبی ... استاد حسن حبیبی عزیز و همسر ارجمندشان بانو فریده ابری ........... آذر ماه 1396 - اثر استاد علی کاوه 

 مرور خاطرات با نشریه دنیای ورزش که روی جلد مزین به ورود بازیکنان باشگاه پاس ( آبان 1350 ) - پیشاپیش گروه , کاپیتان حسن حبیبی و سپس بترتیب عزیزان :  پرویز میرزا حسن ( قاسمی ) , محمود یاوری , مهدی مناجاتی , حسین کازرانی ...... نکته قابل توجه انکه , استاد عزیز  با مشاهده تصویر روی جلد ,  گفت : از چهره من مشخص است که , ان روز بچه ها در زمین خوب کار نکرده اند .

----------------------------------------

 

 استاد عزیز , سالهاست که  نام شما با زمین فوتبال چهار صد دستگاه , عجین شده .....  مقاله ای در آرشیو مجموعه موجود است که  , به رویای حسن آقا شدن در میان جوانهای دهه 30 , 40 و 50 شمسی منطقه چهار صد دستگاه , میپردازد . آن را چگونه ارزیابی میکنید  ؟

 

 

 

چهار صد دستگاه زمین خاکی

* زمین خاکی چهار صد دستگاه ............ 38 - 1337 : عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : منوچهر حبیبی - گودرز حبیبی - اصغر شرفی  و فریبرز اسماعیلی

نشسته : اکبر اعتصام نیا - علی نور کیهانی و امیر ابری 

------------------------------------------------

 

                                                                                

                                                                                                 در حال تکمیل .......................

   

   

 

 

حسن روشن

حسن روشن

------------------------------ 

A New Year with Dear Hassan Rowshan

Former Iranian Footballer, Iran National Team and Taj FC ( Esteghlal ) - Winner of the AFC Cup 1976 - Participation in the Montreal Olympics 1976 and the World Cup 1978

 

 

 

  حسن روشن 

 

عصری  دلپذیر با مهاجم بی تکرار تیم ملی , ستاره و اسطوره باشگاه تاج ( استقلال ) استاد ارجمند , حسن روشن عزیز .............

 

-----------------------------------------------

-----------------------------------------------

 موضوع : بازدید نوروزی 

عکاس    : استاد علی کاوه

تاریخ     : 21 اسفند 1396

 

 

 

 بمناسبت در پیش بودن نوروز باستانی  , خدمت ستاره درخشان تاریخ فوتبال ایران , استاد ارجمند , حسن روشن  رسیدیم تا ضمن دیدار و گفتگو , تجدید خاطره ای باشد با  روزگار پر شکوه فوتبال ایران  در عرصه های بین المللی و رقابت های باشگاهی ........ حسن روشن عزیز , در کمال مهربانی و صمیمیت , طی یک عصر زیبای زمستانی پذیرای گروه وبسایت جام تخت جمشید بود و با خوشرویی تمام , برایمان از روزهای اوج فوتبال خویش گفت و باشگاه محبوب تاج و دربی بزرگ سرخابی  تا المپیک مونترال و جام جهانی آرژانتین ........  روزگاری که او  نماد باشگاه تاج بود و همچنین تیم ملی و تصاویرش زینت بخش معتبر ترین نشریات جهان فوتبال  از جمله ورلد ساکر , اونز , موندیال و ....... . آنچه که در ادامه می آید , خلاصه ای است از چهار ساعت و نیم , گفتگو با چهره محبوب فوتبال ایران  , که در دو بخش مجزا تقدیم , میگردد . امید که مورد پسند , واقع گردد . 

 

 * استاد عزیز , در ابتدا مراتب سپاس و قدردانی ام را بجهت در اختیار گذاشتن  فرصتی چنین گرانبها , پذیرا باشید .....  سپس به اطلاع  میرسانم که بر پایه درخواستهای مکرر مخاطبین ما , شما از محبوبترین چهره های فوتبال ایران هستید . نکته قابل توجه آنکه درخواستها از هر دو گروه کثیر علاقمندان ( سرخابیهای تهران ) می باشد که نشان از عمق محبوبیت شماست . 

 از شما سپاسگزارم . مردم و علاقمندان فوتبال همواره بمن و دیگر پیشکسوتان لطف دارند و از این بابت بسیار  قدردان حمایت آنها هستم . 

    سپس حسن روشن عزیز ,  با مشاهده تصویر کاپ جام تخت جمشید روی بنر وبسایت ,  به  جایگاهش در تاریخ فوتبال باشگاهی اشاره نمود و آنکه مدیر لایق مجموعه فرهنگی باشگاه پاس قوامین , بعنوان متولی امروزی کاپ , می تواند از این اثر زیبا و محبوب , بیش از پیش در جهت تبلیغ باشگاه , استفاده کند . ایشان گفتند : 

باشگاه پاس آن روزها , با کسب دو قهرمانی متوالی جام تخت جمشید , گامی از دو باشگاه سرخابی , پیش افتاده بود و همین نکته که , با وجود افتخارات فراوان پرسپولیس و استقلال اما جام در اختیار باشگاه پاس است , قدمت و شایستگی این باشگاه را نمایان می سازد .  سپس استاد  با یک خبر خوش , ما را غافلگیر نمود :

  روز گذشته اطلاع یافتم که بزودی  مقدمات بازگشت باشگاه پاس از همدان به تهران , فراهم خواهد شد و دگر بار شاهد بازگشت به جایگاه اصلی اش خواهیم بود که  صد البته خبری بس مسرت بخش ,  است . با تلاش و پیگیری مسئولان  ( بویژه آقای گل محمدی ) و پیشکسوتان باشگاه که خوشبختانه اغلب انها هم در تهران حضور دارند , شرایطی فراهم شده  تا امتیاز یک تیم دسته اولی  خریداری شود و با حضور در لیگ ازادگان مقدمات حضورش در لیگ برتر فراهم شود  .  فوتبال ما بدون پاس , همانند میزی است که تنها دو پایه دارد . بنابر این از مواردی همانند کاپ جام تخت جمشید , میتوان در مسیر تبلیغ برای باشگاه پاس , بیشتر بهره برد .  

  بعقیده من آنچه که مرتبط با تاریخ کشور عزیز ماست , دارای اهمیت میباشد بویژه بنای بسیار محبوب و کهن  تخت جمشید ......... . البته سلیقه ها متفاوت است .  روزگار ما " تبلیغات و اینگونه مسائل " بیشتر مورد توجه قرار داشت . دورانی که من در فوتبال ایران بازی میکردم فدراسیون فوتبال توسط کامبیز آتابای و هوشنگ دیده بان , اداره میشد . شخص آتابای که رشته اصلی اش سوارکاری بود , یک کمیته بین الملل موثر را تشکیل داده بود و  بر پایه ارتباطی که با کنفدراسیون فوتبال اسیا و همچنین سایر کشورها داشت  , قادر بود " تنها با یک تماس " موافقت اغلب تیمهای صاحب نام جهان را , جهت بازی با تیم ملی جلب نماید و این خوب نشانه ای از اعتبار فوتبال ما بود که بعقیده من , امروز دیگر فاقد آن هستیم . توجه کنید که مسئولان کنفدراسیون فوتبال اسیا چگونه هر داوری که میخواهند برای بازی تیمهای ما انتخاب میکنند و ..... و .....           

 

 

حسن روشنحسن روشن * بانو رونیکا و پدر بزرگ ........................            دوشنبه 21 اسفند 1396 - عکاس : استاد علی کاوه

-------------------------------------------------

 

 

* استاد گرامی تقاضامندیم چنانچه میسر باشد , از زنده یاد پدر ( منوچهر روشن )  و بویژه نقش او در علاقمندی شما به فوتبال بگویید  ؟

  از دیر باز , فوتبال در خانواده ما , جایگاهی ویژه داشت .  دایی من , از بازیکنان تیم مشعل تاج بود . مشعل تاج همان تیمی است که حسین کلانی نیز از آن فوتبال را اغاز نمود . خدا بیامرز پدرم , بچه خیابان ری و  با عباس سیاه ( عباس تنیده گر ) , عباس قریب , بیوک جدیکار , پرویز کوزه کنانی و ..... همدوره بود و در تیم منتخب تهران که ان روزها در حکم تیم ملی بود , بازی میکرد .  در زمینه فوتبال باشگاهی نیز , عضو تیم شرق بود و اغلب تمریناتشان نیز در زمین شماره 3 شهباز بود  . او , هنگامی که  پیشکسوت شد نیز , همچنان به تمرین و مسابقه میپرداخت و اغلب همراه او و سایرین به زمین فوتبال میرفتم  و بقول معروف توپ جمع کن شان , بودم . خوب یادم هست که اغلب خدا بیامرز بیوک جدیکار و آقای پرویز کوزه کنانی هم حضور داشتند . هنگامی که به رده جوانان آمدم , آقای کوزه کنانی , از مشوقین من برای پیوستن به باشگاه تاج شد . از میزان علاقمندی خانواده و بویژه  پدرم به فوتبال انکه مادر می گفت  , حتی در روز ازدواج و هنگام مراسم عقد نیز , بازی داشت و هنگامی که با تاخیر مواجه شده بود , به قصد فوتبال , مراسم را ترک گفت و سپس بازگشت .... و این خود , نمایان گر میزان علاقه والدین من  نسبت به مقوله ی فوتبال است . بنابر این  در یک خانواده کاملا فوتبالی , رشد یافتم و طبیعی بود که بمرور راه پدر را ادامه دهم .

 حسن روشن

 * دو نمای ارزشمند و آرشیوی از  حسن روشن عزیز ............... سمت راست : عکس خانوادگی در  زمین فوتبال اختیاریه - محدوده سالهای 38- 1337 ... بانوی ارجمند زهرا ( مادر ) , زنده یاد منوچهر روشن ( پدر ) و بانو مینو ( خواهر ) - این تصویر ارزنده خود به تنهایی , نمایانگر میزان  علاقه خانواده روشن به رشته فوتبال می باشد و  سمت چپ , دوره نوجوانی حسن روشن عزیز , سالهای نخست دهه چهل شمسی ...... محدوده  43 - 1342

 

Two archival and valuable photos of Hassan Rowshan's childhood

Right : with father, mother and sister around 1959

Left   : with other teens ... 1963 - 64

------------------------------------------------------- 

 

   البته جا دارد که اشاره کنم آن روزها باشگاه تاج , آنگونه که سالهای بعد شاهد آن بوده ایم , مطرح نبود . رقابت اصلی اغلب میان دو باشگاه دارایی و شاهین بود . اما در نیمه دوم دهه 40 شمسی , بدلایلی فعالیت این دو باشگاه بزرگ , متوقف شد . ابتدا پروانه باشگاه شاهین لغو شد و سپس باشگاه دارایی , به تشخیص زنده یاد علی اکبر خان محب ( موسس باشگاه ) تعطیل شد . بنابر این , پس از مدتی ستاره های دارایی بصورت گروهی به تاج و ستاره های شاهین نیز بصورت گروهی به پرسپولیس رفتند . و بتبع ان هوادارانشان نیز مابین این دو باشگاه ( تاج و پرسپولیس ) تقسیم شدند . این شرایط تا وقوع انقلاب اسلامی  ادامه یافت تا ان که نام های هر دو باشگاه  نیز , تغییر داده شد .  تاج شد استقلال و پرسپولیس نیز پیروزی که بعقیده من , زور انها بیشتر بود پس از مدتی , نام باشگاهشان مجدد به پرسپولیس تغییر یافت . 

 

 * نخستین تجربه  ...........

  نخستین بار که در یک دوره مسابقه فوتبال حضور یافتم , مرتبط بود با مسابقات رسمی شمیرانات و بخاطر دارم که فینال آن در زمین  منظریه بود و من بعنوان یار هجدهم تیم " مشعل تاج شمیران " , حضور یافتم که البته دایی ام , نام مرا داد  و  آن روز , با پلاکاردی در دست  که رویش , نام تیم مشعل تاج نوشته بود , پیشاپیش بازیکنان بودم  . تیم مشعل تاج , همین جا نزدیک ما   یک زمین خاکی کوچک داشت که اغلب  تمریناتش نیز آنجا بود و هر گاه که از تیمی  با 3 یا 4 گل پیش بود , 10 دقیقه آخر , من هم بازی میکردم . 

 

 

* شمیرانات , فقیرترین منطقه شهرداری ..... 

  شمیرانی که من بیاد دارم  با آن شمیرانی که امروز میبینیم , بسیار متفاوت است . شمیران آن سالها یک قریه  و به بیان ساده , یک ده بود . شاید امروز باورش مشکل باشد اما یکبار سال 66 ,  اینجا یک سیل ویرانگر جاری شد و همه چیز را نابود کرد ....  حتی خانه ی پدری ام که آنجا متولد شده بودم .  محل دقیق خانه ی پدری ما , درست سر پل تجریش بود که اکنون مخروبه مانده و شهرداری منطقه , اجازه ساخت و ساز آن را  نمیدهد و تا انجا که اطلاع دارم , قرار است  مسیل ( رودخانه ) شود .   بنابر این شرایط آن روزهای شمیران با امروز , بسیار بسیار متفاوت است . اما نکته قابل توجه آنکه همان شمیران بدون امکانات در محدوده سالهای  دهه چهل شمسی , در حدود " صد و سی و هفت یا هشت "  قطعه زمین خاکی برای بازی فوتبال داشت که شاید  حدود 40 الی 50 تا از آنها , زمین وقفی بود که متاسفانه همگی بمرور مسکونی شدند  و از آن تعداد فراوان ,  تنها  یک زمین قیطریه ( که البته  ان هم صاحب پیدا کرده بود و مردم مانع شدند ) و یکی نیز در محدوده کوه های شهرک قائم ( استادیوم سرداران شهید ) باقی مانده  که البته سرداران شهید نیز قابل استفاده عموم بچه ها و نوجوانان نیست و میبایست آن را اجاره کرد .... بنابر این , منطقه ی شمیران که امروزه آن را بعنوان شمال شهر تهران می نامند , اکنون از نظر سرانه ورزشی ,  فقیرترین منطقه شهرداری  است . انگونه که به ازای هر فرد , تنها حدود 20 سانتی متر فضای ورزشی دارد  .  البته در دوره ای که اقای یزدانی , شهردار شمیرانات بود , برای رفع این نقیصه  تلاشهایی صورت گرفت . او در طول 5 سال هر گوشه ی  پارکی , یک سالن یا یک زمین هندبالی می ساخت و براستی که به جامعه ورزشی شمیرانات , خدمت کرد .

 ان هنگام که اختیاریه ساکن بودیم , درست پشت خونه ما یک زمین فوتبال بود که خوشبختانه هنوز  وجود دارد , منتهی  در دست ارگان های نظامی ( سپاه ) است ....... زمین اختیاریه بگونه ای بود که وقتی بازی میکردیم , مادرها از روی بام ها , بازی ما را تماشا میکردند .          

 

  اما نخستین بار که جایزه ای دریافت نمودم , برغم انتظار مرتبط  با رشته دو و میدانی بود . دو عدد جا شمعی نقره , که بسیار برایم عزیز است , ........ سپس استاد توجه ما را به بخش تحتانی ویترین افتخارات خویش , جلب نمود . آنگاه دو جا شمعی کوچک , اما بسیار زیبا را نشانمان داد .  به اطلاع استاد رساندیم که در آرشیو مجموعه جام تخت جمشید , یک نما از همان روزها موجود است که مرتبط  با شب اهداء جوایز می باشد که البته مورد توجه استاد , قرار گرفت .

 

حسن روشنحسن روشن

  * نمایی قابل توجه از نوجوانی حسن روشن عزیز ( نشسته - فرد دوم از راست )  و دریافت نخستین جایزه ورزشی ......  فروردین 1349

جایزه مورد اشاره , بجهت کسب رتبه چهارم  دو صحرانوردی هارولد اسمیت , رده 14 الی 16 سال به حسن روشن عزیز اهداء شد . نکته قابل توجه دیگر حضور چهره پر افتخار و رکوردار دو و میدانی ایران , استاد محمد وجدان زاده ( نشسته - فرد پنجم از راست ) می باشد . حسن روشن از سوی آموزش و پرورش  منطقه شمیرانات , در رقابتها حضور یافت و جوایز نیز توسط دکتر حسین خطیبی ( نائب رئیس مجلس شورای ملی ) و زنده یاد احمد ایزد پناه ( پدر دو و میدانی ایران ) اهدا شد . 

------------------------------------------------

 

 استاد عزیز , در ارشیو ما , مقاله ای موجود است  که به حضور شما در تیم خردسالان باشگاههای داریوش , شهریار و سپس جوانان تاج اشاره دارد , آیا تصدیق میفرمایید ؟

- چه اشاره خوبی نمودید . بله  هنگامی که در اختیاریه سکونت داشتیم . یک تیم بزرگسالان بود و سپس یک تیم جوانان , که ما بودیم و  نام آن تیم رده جوانان ,  داریوش بود . و چقدر هم تیم خوبی بود . اغلب بازیکنان تیم جوانان داریوش اختیاریه , سالهای بعد در رقابتهای باشگاهی حضور یافتند که از میانشان , من به تیم ملی راه یافتم . یادم هست که با ان تیم قهرمان رقابتهای جوانان محلات شدیم و ضمن اینکه در یک دوره رقابتها بهمراه تیم بزرگسالان اختیاریه نیز بازی کردم که در فینال ,  مساوی شدیم و هر دو تیم را , قهرمان معرفی کردند .

 همانگونه که پیشتر گفتم بهمراه پدر به تمرنات میرفتم که دو تاجی , آقا بیوک جدیکار و پرویز کوزه کنانی آن جا بودند و آنها به پدرم گفتند که من به تاج بروم  آن روزها زنده یاد علی دانایی فرد مربی تاج بود و خدا بیامرز مصطفی الهی نیز , کمک مربی . بنابر این از حدود 9 یا 10 سالگی به تاج رفتم  از سوی دیگر پدر من با علی آقای دانایی فرد هم دوره بود و خوب ان نیز یکی از دلایلی بود که بخ تاج رفتم . خوب بخاطر دارم که ساعت تمرین ما 6 صبح بود . در زمین شماره 2 ........ یادم هست که در نوجوانان تاج با حدود 35 نفر تمرین میکردیم . اما هنگامی که به رده جوانان رسیدیم ابتدا به تیم شهریار رفتم  و با ان تیم  قهرمان تهران شدیم . شهریار , همان تیم جوانان تاج بود . برای روشن شدن مطلب , میبایست اشاره کنم که تیمهای وابسته به سازمان تاج , جملگی با نام هایی که اغلب مترادف واژه تاج و یا بر گرفته از خاندان سلطنت بودند , نام گذاری میشد . بعنوان مثال تاج که تیم اول باشگاه بود و سپس تیم دوم ما , دیهیم نام داشت , تیم سوم , افسر نامیده شد و سپس در رده جوانان نیز شهریار و ......

 

 

حسن روشنحسن روشن جوانان تاج

 * جوانان تاج , قهرمان مسابقات جوانان تهران , حسن روشن عزیز ردیف نشسته فرد چهارم  .......... 49 - 1348

 حسن روشن عزیز , هنگامی تشریح عکس فوق , اشاره داشت که , این همان تیم جوانان تاج بود که با نام شهریار , در رقابتها حضور یافت .

-------------------------------------------

 

  سپس برای مسابقات آموزشگاه های ایران , بهمراه تیم منتخب تهران به کرمان رفتم .  آن دوره , مربی ما آقای نادر لطیفی بود و کاپیتان نیز امیر عابدینی  . آنجا قهرمان آموزشگاههای ایران شدیم . هنگامی که از کرمان برگشتیم برای کیان بازی کردم . کیان متعلق به یک فرد معلول بنام مجید , بود که بواسطه ی تیم داری ,  ماهیانه مبلغی را از تربیت بدنی دریافت میکرد . اما قانونی تصویب شد که چنانچه باشگاه ها در مسابقات شرکت نکنند مقداری از بودجه انها کسر خواهد شد . از سوی دیگر مدیر باشگاه کیان که با اقای پرویز خسروانی ( مدیر و بنیانگذار سازمان تاج ) ارتباط  داشت , از او خواهش کرد که  تیم جوانان تاج ( شهریار ) بصورت گروهی برای کیان بازی کند .      

 ببینید آنروزها , هر باشگاه بنا به میزان فعالیت , از سازمان تربیت بدنی مبلغی را بصورت کمک هزینه , دریافت میکرد . بعنوان مثال باشگاه تاج , بجهت فعالیت گسترده در 21 رشته ورزشی , مبلغی حدود 2 میلیون یا 2100 , بصورت ماهیانه دریافت مینمود . و مثلا باشگاه پرسپولیس چون تنها در دو رشته فعال بود مبلغی معادل 200 هزار تومان ..... و سایر باشگاه نیز به همچنین ....

 

 * استاد عزیز گویا سال 48 یکیار نیز سرتمرین تیم پیکان , که از شاهینی های قدیم تشکیل شده بود نیز , رفته اید ؟ 

 بله تنها یک روز که به چند دقیقه تمرین محدود شد .......... آن روزها , علیرغم آنکه بسیار جوان بودم اما قصد تشکیل خانواده داشتم . پدرم همواره عقیده داشت که جوانها برای دستیابی به موفقیت , می بایست هر چه سریعتر تشکیل خانواده بدهند .  بنابر این می بایست باشگاهی را انتخاب میکردم که بتوانم انجا استخدام نیز شوم . با نظر زنده یاد همایون بهزادی یک روز سر تمرین پیکان رفتم ( یک دوره هم با اقای اربابی در تیم شرق بازی کردم )  تمرین پیکان که رفتم آقای پرویز دهداری مربی بود . یادم می اید که سرویس هم داشت .  سپس گفتند لخت شین و تمرین کنید و فکر کنم حدود 10 دقیقه بازی کردم . آنها گفتند که شما هنوز جوان هستید و می بایست بیایید در رده جوانان باشگاه بازی کنید و ....... که با شرایط من , جور نبود .

 از سوی دیگر خدا رجمت کنه برادر همسرم , که در سازمان آب اشتغال داشت  او داور بسکتبال بود و در هیئت مدیره اداره ورزش سازمان آب نیز , حضور داشت . او گفت بیا اینجا تمرین کن تا اگر آقای صادقی ( مربی سازمان اب )  تو رو پسندید , همینجا استخدام شوی . بنابر این رفتنم به پیکان دیگر منتفی شد و رفتم تمرین سازمان اب ......... 

 

 

 * رایکوف , مثل پدر مهربان بود ........... 

   از آن  تیم جوانان تاج , من و چند تن دیگر , از جمله ایرج دانایی فرد , مورد توجه زنده یاد رایکوف ( مربی تاج )  قرار گرفته بودیم که , در سالهای بعد به تیم بزرگسالان  تاج برویم . اما ایشان  برای مرخصی  به اروپا بازگشت . من که به تمرین سازمان اب رفته بودم مورد پسند قرار گرفتم و همانروز ها , ایرج هم  ,  به دانشکده نیروی هوایی رفت و به عقاب پیوست . پس قرار شد که برای سازمان آب که در دسته دوم باشگاههای تهران بود , بازی کنم .

 با گذشت چند روز ,  رایکوف به ایران  بازگشت و سپس رفت سر تمرین جوانان تاج و از  آقای مصطفی الهی , سراغ من را گرفت ....  او رایکوف را در جریان قرار داد که , به سازمان آب رفته ام . خدا رحمت کنه رایکوف را , مثل پدر بود برایم . او از همانجا  امد خانه ما و پرسید که , چرا به سازمان اب رفته ام . به رایکوف شرایط را گفتم و آنکه تصمیم ازدواج دارم ..... او  گفت که قدری بمن فرصت بده و فعلا نیز سازمان آب نرو . سپس  ایشون رفت باشگاه و پافشاری کرد که من این بازیکن را میخوام . 

 البته , صحبت قبلی این بود که من سال بعد به تاج بیام . بجز خودم , برادران  کردستانی ( پرویز و فرامرز ) , علی مشکین تاج ..... خلاصه چهار , پنج نفر کاندید بودیم که سال بعد  بیاییم بزرگسالان تاج .... اما خوب رایکوف مصر بود که هر طور شده , امسال بیام . نکته جالب , روزی بود که تیمسار خسروانی مرا خواست که بروم دفترشان . او تا مرا دید گفت : هم ازدواج برایت زوده , هم بازی در تاج ..... شرایط خانوادگی ام را برایش توضیح دادم , اما نپذیرفت و جواب منفی داد و گفت : فعلا با ازدواج تو موافق نیستم .

 ولی یکی دو هفته بعد شرایطی پیش آمد که خود او گفت :  بهتره که هر چه زودتر ازدواج کنی  ! .......... چند هنرپیشه سینما برای عکاسی به باشگاه آمدند و او که ترغیب چند بانوی هنرپیشه را  برای عکسبرداری مشترک با من , مشاهده کرد . بقول معروف  آینده ی مرا نامناسب دید .  همان روز مرا صدا کرد گفت :  اقا  به صلاح شماست که هر چه زودتر ازدواج کنی ! ...... هم بنفع خودته و هم خانواده ات .

 عامل دیگر , حضور درخشان من در نخستین بازی برای تاج بود . مقابل شهربانی عالی کار کردم . هم گل زدم و هم  پاس گل دادم که اتفاقا همان روز , یک ساعت هم از زنده یاد خسروانی هدیه گرفتم . این دو نکته سبب شد که از ان پس در بزرگسالان تاج , بازی کنم . 

---------------------------------

 

 استاد عزیز  برای تغییر فضای گفتگو , از شما اجازه میخواهم هدیه ای را که , برسم یادبود از سوی  وبسایت جام تخت جمشید , برای شما تهیه شده , تقدیمتان نمایم . امید که مورد پسند واقع گردد . 

 

 

حسن روشنحسن روشن  * پیراهن تاج , هدیه وبسایت جام تخت جمشید , به اسطوره باشگاه تاج ( استقلال ) , حسن روشن عزیز ... عکاس : استاد علی کاوه

----------------------------------------------- 

-----------------------------------------------

 

 حسن روشن عزیز با مشاهده , هدیه یادبود جام تخت جمشید , بسیار خوشنود شد و با محبت بسیار , قدردانی خویش را ابراز نمود .... که بنظر , نشانی از تجسم خاطرات شیرین , نزد او بود . از استاد تقاضا نمودیم که چنانچه میسر باشد . پس از  چهل سال , بار دیگر پیراهن باشگاه محبوب تاج را بر تن  نماید که او مهربانانه , تقاضایمان را پذیرفت .

 نکته قابل توجه آنکه استاد اشاره کرد که این پیراهن ,  بسیار به آن پیراهنی شبیه است که در نخستین روزهای حضورم در تاج پوشیدم  .  16 , 17 ساله بودم .  اتفاقا دنیای ورزش همان روزها , چند عکس از ما با همان پیراهن  منتشر کرد . یکی بصورت دسته جمعی و دیگری بصورت قدی از خودم که  دقیقا بخاطر دارم که هر دو نیز  در یک روز , عکسبرداری شد .      

 

 استاد عزیز در همان ماههای نخست پیوستنتان به بزرگسالان تاج , طی یک مسابقه دوستانه برابر چلسی   بسیار درخشان بودید  و گویا مورد توجه باشگاه صاحبنام لیگ برتری نیز قرار گرفتید . آیا از سوی چلسی پیشنهادی نیز دریافت نمودید ؟ 

 اون بازی را خوب بیاد دارم .... فوروارد چپ بودم و دو بار نیز توپ را به تیر دروازه چلسی زدم ... جالب توجه  آنکه بعد ها , فیلم آن بازی را نیز دیدم .هنگام حضورم در فوتبال امارات , یکبار بشدت مصدوم شدم و برای معالجه به چلسی رفتم . بعد که مراحل درمانم سپری شده بود و دور زمین میدویدم و پاهایم را گرم میکردم ...... , انها مرا شناختند . ویدئوی آن مسابقه دوستانه " تاج و چلسی " که با دوربین سوپر هشت فیلمبرداری شده , در آرشیو باشگاهشان قرار داشت . بخاطر دارم که حتی صحبت ماندنم در انگلستان نیز پیش آمد , اما من با الاهلی  قرارداد داشتم .

 سال 52 که چلسی به تهران آمد , یک تیم قدرتمند و بسیار آماده بود که یک  گلر  مشهور ( پیتر بونتی - دروازه بان انگلستان , جام جهانی 1970 ) نیز بهمراه داشت . آن موقع تنها صحبت در باب انتقال من به چلسی مطرح شد , که باشگاه تاج در جواب  گفت که این بازیکن فعلا قرار داد دارد .

 

حسن روشنحسن روشن *  لحظه حساس رقابت دوستانه تاج و چلسی ( هفتاد و دومین دقیقه ) که دو بار متوالی , توپ با ضربه حسن روشن به پای دیرک عمودی دروازه چلسی مینشیند ......... ورزشگاه امجدیه - 31 اردیبهشت ماه 1352 

   Hassan Rowshan 's Jump Kick the ball into Chelsea's goal Post (72 min.) ......... Taj fc and Chelsea ( friendly match ) Peter Bonetti is the goalkeeper - Tehran , Amjadieh Stadium -  Monday, May 21, 1973

--------------------------------------------

 

           

 

 

  * بیلان دست نیافتنی .......... 

--------------------------------------------

 استاد عزیز بر پایه آرشیو ما , شما صاحب یک رکورد بی نظیر در  فوتبال ملی و باشگاهی ما هستید که بتحقیق هیچیک از بزرگان ما , از چنین آمار خیره کننده ی , برخوردار نیستند . شما صاحب بیش از چهار ده گل ماندگار در تاریخ فوتبالمان هستید , که  از این حیث , در صدر تمام بزرگان جای دارید . گلهایی که  در طول دوران بازیگری سایرین شاید تعدادشان تنها  به دو یا سه مورد برسد . برای تجدید خاطره , به چند مورد از این گلها اشاره میکنم ......

 

 1 ) گل قیچی برگردون ( Bicycle kick ) که منجر به قهرمانی تیم ملی جوانان ایران در تورنمنت بین المللی ولیعهد ( رده جوانان ) شد .  ورزشگاه اهواز , اسفند ماه 1352 ......... 

 چه اشاره جالبی .... ممنونم . بله اون بازی را بخاطر دارم . درست یکی دو دقیقه مونده بود که بازی فینال تموم بشه و سرنوشت جام , به ضربات  پنالتی بکشه.... بنظرم دقیقه 78 بود . چون مسابقه های رده جوانان هشتاد دقیقه ای بود ( دو وقت چهل دقیقه ای ) حریف ما هم عراق بود که انصافا تیم خوبی رو هم اورده بود . بازی اخر  و سرنوشت جام در گرو نتیجه این بازی ....

 

حسن روشنحسن روشن 

  

       

    

  

 

 

 

 

               

 

 

 

 

 

 

 

 

Iran vs Kuwait 1972

Iran and Kuwait 1972 Olympic Games Munich

Iran and Kuwait  Pre-Olympic 1972  Munich

-----------------------------------------

 

 

 

Iran              2       Gholamhossein Mazlomi49 & Ali Parvin 76

Kuwait         0

 

Date              Saturday, January 15, 1972

Host              Apostolos Nikolaidis Stadium . Athens - Greece

Attendance    1000

Referee         roberto misha's . Greece

 

 

--------------------------------------

 

ایران                 2   غلامحسین مظلومی 49 و  علی پروین 76

کویت                0

 

تاریخ              شنبه 25 دی 1350

ورزشگاه         استادیوم آپوستولوس نیکولایدیس ( اختصاصی باشگاه پاناتیناکوس - آتن  ) 

تماشاگر          1000 

داور              روبرتو میشا ( یونان ) 

 

 

 

----------------------------------------

جشن صعود , پای معبد پارتنون ...........

 

  نخستین روزهای سال میلادی 1972 و در هوایی سرد و برفی  , فرزندان ایران در مصافی دشوار و نفس گیر ( از سری  مسابقات انتخابی فوتبال بازیهای المپیک مونیخ 1972 )  از سد " کویت "  فوتبال نوخاسته آسیا   عبور کرده و  سرود پیروزی  را اینبار , در حوالی اکروپولیس و معبد پارتنون , سر دادند . ایران که در بازی رفت ( ورزشگاه  امجدیه - تهران ) با دو گل بر کویت , فائق امده بود . با تکیه بر قابلیت های فنی و تجربی خویش  , در بازی برگشت نیز  پیروزی خود را تجدید کرد و با شایستگی  به مرحله بعد صعود نمود .       

 

 

Apostolos Nikolaidis Stadium

 * استادیوم سالخورده  باشگاه پاناتیناکوس " آپوستولوس نیکولایدیس  Apostolos Nikolaidis "  تاسیس 1922 , میزبان بازی برگشت ایران و کویت ....... این ورزشگاه طی سه مرحله , در سالهای 2001 , 2007 و 2013  بازسازی شد و  اکنون نیز , ورزشگاه خانگی باشگاه محبوب پاناتیناکوس آتن , می باشد  .... 

------------------------------------------

 

 

  تاریخ و مکان مسابقه برگشت ایران و کویت , طی دو هفته 3 بار , دستخوش تغییر شد ....  طبق برنامه , ابتدا قرار بود روز جمعه 31 دسامبر 1971 (  10 دیماه 1350 ) کویت در ورزشگاه الشیوخ ,  میزبان ایران باشد   .... سپس قاهره , بعنوان شهر میزبان  معرفی شد و سر انجام در حالیکه تیم ایران با حضور در فرودگاه , در آستانه پرواز به مصر بود , با  یک تلکس از سوی فدراسیون جهانی فوتبال , ازسفر باز داشته شد  و سپس با گذشت چند روز ,  اینبار آتن  ,  محل انجام دیدار برگشت ایران و کویت معرفی شد . 

 

  با توجه به شرایط ( تغییر چند باره زمان و مکان مسابقه ) بازیکنان ایران بسیار دیر ,عازم آتن شدند   .......   تیم ملی در اولین ساعات روز جمعه ( تنها 24 ساعت پیش از اغاز بازی ) وارد شهر آتن شد و تنها  یک جلسه تمرین در استادیوم محل برگزاری , انجام داد .   4 ساعت تعویق پرواز اجباری در فرودگاه استانبول و کیفیت نازل غذا و ...... بچه های ایران را ,  آزرده ساخته بود اما خوشبختانه یک سطح بودن آب و هوای اتن و تهران , خود یک عامل مثبت بود . دمای اتن در هنگام آغاز بازی , 8 درجه سانتی گراد تعیین شد  اما با گذشت زمان , بویژه در نیمه دوم ,  به شدت نزول کرد , چنانکه در دقایق پایانی , با بارش برف نیز همراه بود . با اینحال تیم ایران بسیار هماهنگ و موثر ,  بازی را تا پایان , اداره کرد ..... حتی بهتر و روانتر از مسابقه رفت در تهران !

 

Iran & Kuwait 1972 Pro-Olympics * ایران و کویت ............ ورزشگاه خانگی باشگاه پاناتیناکوس - شنبه 25 دی 1350

Iran and Kuwait - Pre-Olympic 1972 Munich ...........  Athens - Saturday January 15, 1972

---------------------------------------- 

 

 

 متاسفانه از بازی  حساس ایران و کویت , استقبال قابل توجهی به عمل نیامد , که البته خود جای سوال داشت  ........ عدم  اطلاع رسانی صحیح و موثر , و نیز تغییر چند باره مکان برگزاری مسابقه برگشت , مانع از حضور پرتعداد هواداران ایران و کویت شد و اغلب تماشاگران نیز   , یونانی و  از  علاقمندان باشگاه پاناتیناکوس بودند  . 

Unfortunately, there was not much satisfaction with the sensitive match between Iran and Kuwait, ..... which was the question ........ There were numerous factors involved - Incompatible notification and too late contest time and As well as changes in the place of the match for several times , prevented the fans from attending Iran and Kuwait  So most of the spectators were Greek and Panathinaikos fans 

 

 

 

--------------------------------------

 * تدبیر هوشمندانه  .........

   بازی آتن , راس ساعت 4/15 دقیقه عصر بوقت تهران , آغاز شد ........ تیم ایران با پیراهن های سپید که روی سینه , دو نوار سبز و قرمز به نشانه پرچم ایران نقش بسته بود , به زمین امد  طرحی که همراه با جوراب های ورزشی قرمز جلوه خاصی به تیم ایران بخشیده بود  .....  و در مقابل نیز کویت با پیراهن های یکسره سرخ و شورت ورزشی سپید , به زمین آمد .  

 سرپرست و مسئولان تیم ایران , با هوشیاری خویش سبب شدند تا جو سرد و سوت و کور استادیوم ,   بسود  ایران تغییر کند  ..... تیم ایران در حالی بمیدان آمدند  که بنشانه احترام به تماشاچیان و کشور میزبان , یک پرچم بزرگ کشور یونان را در دست داشتند  و همراه ان یک دور کامل , گرداگرد استادیوم دویدند . حرکتی که بشدت مورد توجه تماشاگران یونانی قرار گرفت و سبب همدلی  اغلب آنها  با تیم ایران شد  . 

 

 

Iran and Kuwait 1972

 Iranian players running with Greek flag at Apostolos Nikolaidis Stadium in Athens ........  Saturday January 15, 1972

کیهان ورزشی - بهمن 1350

--------------------------------

 

 

  علاقمندی تماشاگران یونانی که در میانشان , اسطوره بزرگ جهان فوتبال فرانس پوشکاش  Ferenc Puskás نیز حضور داشت , سبب شد تا احساسات آنها بسوی ایران متمایل شود آنچنانکه پس تسلط  بر بازی و ثبت گلهای پیروزی بخش , گروه تماشاگران یونانی حاضر در استادیوم با لهجه جالب یونانی ,  بارها نام ایران را فریاد زده و اینگونه احساسات خویش را نمایان ساختند .

 زنده یاد فرانس پوشکاش , فوق ستاره مجارستانی , آن روزها عهده دار هدایت تیم فوتبال باشگاه پاناتیناکوس یونان بود و دوران موفقی را برای باشگاه یونانی ترسیم کرد . پاناتیناکوس با او , تا فینال جام باشگاههای اروپا فصل 1971 پیش رفته بود . 

 

  در ترکیب اولیه ایران , نسبت به بازی رفت ( تهران )  3 تغییر نمایان بود . ابتدا درون دروازه , دیگری در خط هافبک و سپس در خط حمله ......... نخست در درون دروازه , بهرام مودت جایگرین  زنده یاد ناصر حجازی ( دروازه بان  ایران در بازی رفت ) شد .  حجازی با نظر مستقیم زنده یاد پرویز دهداری ( سرپرست تیم ملی ) و بقصد تنبیه انظباطی , در تهران ماند . پرویز دهداری چنان روی نظر خود مصمم بود که عنوان کرد در صورت حضور حجازی , او به آتن نخواهد رفت . ناصر حجازی هنگامی که با نظر مخالف پرویز دهداری برای مرخصی از اردوی تیم ملی جهت امتحانات تحصیلی , مواجه شد , بی خبر اردو را ترک گفت و همین موضوع , سبب دلگیری شدید پرویز دهداری شد .

  کارو حقوردیان که در بازی رفت در خط هافبک بازی کرده بود , جای خود را به مجید حلوایی در خط دفاع بخشید  .... و جای خالی کارو را , پرویز قلیچ خانی پر کرد که در بازی رفت یک مدافع بود .  و سرانجام در گوش راست ,  زنده یاد صفر ایرانپاک  جای خود را به زنده یاد غلامحسین مظلومی سپرد ....

 

  همچون بازی رفت , کویت با روش 4 - 2 - 4  و ایران نیز با شیوه 3 - 3 - 4 , بزمین آمدند با این تفاوت که پرویز قلیچ خانی از قلب دفاع , به خط هافبک منتقل شد  تا در کنار علی پروین و علی جباری  , کمربند میانی تیم ایران را تشکیل دهد و جای او مجید حلوایی در مرکز خط دفاع , مکمل جعفر کاشانی , باشد      ...........  آنگاه با نواختن سوت داور یونانی  , بازی حساس ایران و کویت آغاز شد .

  10 دقیقه نخست با یک احتیاط نسبی از سوی هر دو تیم همراه بود اما , نخستین موقعیت نصیب کویت  شد و سپس در دقیقه 9 , حساسترین صحنه تا ان دقیقه نیز ,  همچنان روی دروازه ایران خلق شد  . 

 

 دقیقه 2 :  کویت از جناح راست صاحب یک ضربه ایستگاهی شد ...... علیرغم حضور چند بازیکن کویت در محوطه جریمه ایران اما , علی جباری با تسلط توپ را صاحب شد و از محوطه جریمه ایران ,  دور کرد . 

دقیقه 5 :  نخستین حمله ایران پایه گذاری شد ......... همکاری تماشایی میان جباری و بهزادی این موقعیت را پدید آورد .  توپ میانه محوطه جریمه نصیب جباری شد و سپس یک و  دو سریع با بهزادی , جباری را در موقعیت گل قرار داد اما ضربه او با فاصله ای  اندک , از کنار پایه تیر دروازه , به خارج رفت . 

دقیقه 9 : حساسترین لحظه بازی تا ان دقیقه روی دروازه ایران پدید آمد .  هافبک راست کویت " فاروق ابراهیم " توپی را از راست ,  روی دروازه ایران سانتر نمود . دروازه بان ایران " بهرام مودت " پس از خروج از دروازه , برای مهار توپ شیرجه رفت . ولی ناکامی او در مهار توپ , سبب شد تا قدری دورتر " احمد النجدی " گوش راست کویت ,  در شرایطی که دروازه ایران بدون سنگر بان مانده بود , صاحب توپ و موقعیت شود اما او , با شتابزدگی خاص از فاصله 6 متری , در حالی که هیجان کویتی ها برای ثبت گل به اوج رسیده بود , توپ را از کنار تیر دروازه , به خارج فرستاد . 

 

 دقیقه 10 : پس از حمله هولناک کویت , ایران با یک شوت سنگین و تماشایی از سوی  پرویز قلیچ خانی , شرایط  را متعادل کرد اما نسبت به دقایق نخست ,   تیم ایران قدری  نزول یافته نشان میداد .  بویژه در خط حمله و روی توپ های هوایی , همایون بهزادی تنها مانده  بود و اصغر شرفی نیز در گوش چپ , نا اماده   ........  اما خوشبختانه , کویت نیز فاقد ان تحرک لازم بود و اغلب به تحکیم خط دفاع خود ,  می اندیشید . 

 

 نخستین تعویض برای کویت ....

دقیقه 19 : کویت که برتری هماوین بهزادی را روی توپ های هوایی مشاهده نمود ,  به تعویض مدافع مرکزی خود , اقدام کرد تا از تسلط همایون روی توپ های هوایی بکاهد . بنابر این  " عبدالله صالح " مدافع بلند قامت کویت , جیگزین " عبدالله غفور "  شد . ایران , همزمان با این تعویض  به نخستین کرنر از جناح راست دست یافت .  ضربه کرنر بلند روی تیر دوم برای استفاده همایون بهزادی , نواخته شد اما دروازه بان کویت " احمد طرابولسی " با پروازی بلند , توپ را از روی پیشانی بهزادی ,  ربود .  

دقیقه 21 : تحرک هافبک بازیساز کویت " جواد عاشور " سبب پیشروی او شد ..... و سپس توپ را با یک شوت سنگین روانه دروازه ایران کرد , که  با فاصله از کنار دروازه ,  به خارج رفت .

دقیقه 25 : مهمترین بخت ایران تا آن لحظه بار دیگر روی یک شوت , از سوی پرویز قلیچ خانی شکل گرفت .... که بی تردید چنانچه با واکش سریع و هوشمندانه دروازه بان کویت همراه نمیشد ,  ایران به نخستین گل مسابقه ,  دست یافته بود . ضربه قلیچ خانی که از پشت محوطه جریمه ,  بسیار سنگین  نواخته شده بود  ,  با ضربه مشت طرابولسی ,  از روی تیرک افقی دروازه کویت , به کرنر رفت  ........  ضربه ی کرنر ایران  اما , بی نتیجه بود .

کویت که پس از این تهدید جدی ,  دروازه خود را در آستانه سقوط دید  , برای جبران نتیجه بازی رفت , با سه مهاجم دائمی در زمین ایران , به تلاشی مضاعف دست زد . آنچنانکه سه بازیکن را , بنامهای  "  فاروق ابراهیم " هافبک و دو مهاجم " علی مولا " و " حمد بو حمد " بصورت یک مثلت , در شعاع عمل یکدیگر , در زمین ایران , مستقر کرد . اما هوشیاری دو مدافع ایران "  اکبر کارگرجم " و " جعفر کاشانی "  اغلب مانع از شکل گیری ارتباط , میان  آنها بود . اما با اینحال در دقیقه 31 , خط حمله کویت ,  یک شانس بزرگ گل دیگر را , روی دروازه ایران خلق نمود .

 

 دقیقه 31 :  کویت در سمت راست صاحب یک ضربه ی آزاد شد . دفاع راست کویت " عبدالله ناصر " توپ را بلند ارسال کرد که دروازه بان ایران " بهرام مودت " و مهاجم کویت " علی مولا " روی هوا بلند شدند . ضربه سر علی مولا , یک فرصت طلایی برای کویت پدید اورد . چرا که توپ جلوی پای هافبک چپ کویت "  جواد عاشور " که در فاصله یک متری تیر دروازه ایستاده بود , افتاد اما او انقدر تعلل کرد که توپ از پای تیرک عمودی به خارح رفت تا دروازه ایران , بصورت معجزه گونه , همچنان بسته بماند . پس از این فرصت صد در صد , طی 14 دقیقه باقیمانده ی نیمه نخست , علیرغم تلاش دو تیم , دیگر دروازه ها تهدید نشد تا نیمه نخست , بدون ردو بدل شدن گل , پایان بابد . اما تیم ایران دریافت که , چنانچه بیش از حد  به شیوه تدافعی و حفظ نتیجه بازی رفت ( پیروزی 2 بر صفر  )   بیاندیشد , کویت قادر خواهد بود که دروازه ایران تهدید کند و .......

 

 

 * نیمه دوم :

 از همان اغاز نیمه دوم , شرایط جوی بسیار  نامساعد شد و  برودت  و کاهش دما هر دو تیم را آزار میداد     ....ایران , نیمه دوم را متفاوت از نیمه نخست ,  اغاز کرد و با اجتناب از پرداختن به شیوه تدافعی , به سوی دروازه کویت حمله برد ....  کویت اما در مقابله با هجوم و تسلط هافبک های ایران   , به یارگیری در میانه ی زمین , روی آورد . 

 

 دقیقه 47 : نخست حمله را , ایران پی ریزی کرد که روی یک شوت از بهزادی , به یک ضربه ی کرنر دست یافت که با واکنش طرابولسی بی نتیجه ماند . دروازه بان کویت چند دقیقه بعد نیز با یک واکنش موثر دیگر , توپ را از روی پای مظلومی ربود تا دروازه کویت , همچنان بسته بماند . اما حملات ایران بصورت مداوم  افزایش می یافت  .

 

 

 * سرانجام گل نخست :

 پایه گذار گل نخست , هافبک ایران , پرویز قلیچ خانی بود ..........  او از جناح چپ , پا بتوپ از دو بازیکن حریف عبور کرد و سپس به داخل محوطه جریمه کویت آمد . آنگاه با موقعیت سنجی خاص خود , توپ را روی دروازه کویت در محدوده 5/5 متر , فرستاد . که ابتدا به جباری و سپس به مظلومی رسید که او نیز  با ضربه ای سر , توپ را به زاویه سمت چپ دروازه کویت فرستاد و گل اول  را , برای ایران تثبیت کرد .       

  

ایران و کویت مقدماتی المپیک 1972 * دقیقه 49 و لحظه ی ثبت گل نخست ایران به کویت - زنده یاد غلامحسین مظلومی , روی سازندگی پرویز قلیچ خانی از چپ , با ضربه سر , دروازه کویت را گشود . احمد طرابولسی دروازه بان کویت نیز حضور دارد ...........  ورزشگاه پاناتیناکوس آتن - شنبه 25 دی 1350

The first goal of the match in the 49th minute - Iran striker Gholamhossein Mazlomi scored with a header  . Ahmed Al-Tarabulsi Kuwait goalkeeper........................  Apostolos Nikolaidis Stadium - Saturday January 15, 1972 

 -----------------------------------------------

 

 

 

ایران و کویت 1351

* حلقه شادی فرزندان ایران پس از ثبت نخستین گل ........ بترتیب از راست : علی پروین - مجید حلوایی - غلامحسین مظلومی ( زننده گل ) - جعفر کاشانی - همایون بهزادی و اصغر شرفی ............ ایران و کویت - ورزشگاه پاناتیناکوس آتن - شنبه 25 دی 1350

Joy for Iranian players after the first goal ..........  from the left: Asghar Sharafi - Homayoun Behzadi - Jafar KashanI - Gholamhossein Mazlomi ( scorer ) - Majid Halvaei and Ali Parvin ............... Iran & Kuwait - Apostolos Nikolaidis Stadium - Saturday January 15, 1972

-----------------------------------------

 

 

 گل نخست ایران , امیدهای کویت را برای صعود به المپیک مونیخ , بسیار کمرنگ کرد ......  و در مقابل , روحیه ای مضاعف به تیم ایران بخشید . آنگونه که با گذشت یک دقیقه  , دروازه کویت بار دیگر تهدید شد . 

دقیقه 50 : در پی چند رفت و برگشت , پشت محوطه جریمه کویت ,  توپ به پرویز قلیچ خانی رسید و او با یک شوت سر ضرب ,  دروازه کویت را بشدت تهدید کرد اما دروازه بان  طرابولسی , بار دیگر توپ را به کرنر فرستاد .  از این لحظه به بعد , بر اثر شدت سرما ,  بارش برف نیز آغاز شد , با دانه هایی ریز اما پراکنده  ....

 

دقیقه 57 : یک ضد حمله سریع برای ایران , با پاس  پروین , برای اصغر شرفی شکل گرفت.......... شرفی بسرعت خود را به محوطه جریه رساند و سپس توپ را برای بهزادی فرستاد .... ضربه سر همایون بهزادی اما ,  با فاصله ای اندک از پای تیر افقی , به خارج رفت .....  

 

دقیقه 58 : تعویض اجباری برای ایران  ....... کویت در صدد دستیابی به گل از چپ , حمله ای را طراحی کرد . احمد النجدی با چند گام پیشروی , توپ را روی سر علی المولا فرستاد اما قبل از او ,  بهرام مودت دروازه بان ایران , هوشیارانه توپ را از روی سرش قاپید که بناگاه مچ پای او  پیچ خورد و بناچار زمین را ترک گفت . دروازه بان ذخیره ایران "  منصور رشیدی "  بسرعت خود را گرم کرد و سپس جایگزین بهرام مودت شد .

ایران و کویت 1350

 * دقیقه 58 دروازه بان ایران , بهرام مودت , روی یک پرواز بلند با مصدومیت شدید از ناحیه مچ پا مواجه شد ..... مصدومیتی که سرمای شدید ماه زانویه  نیز  , در آن موثر بود .... جواد قراب ( راست ) و زنده یاد صفر ایرانپاک او را که قادر به رفتن به رختکن نبود , یاری رساندند . سرپرست دلسوز تیم ایران , زنده یاد پرویز دهداری با نگرانی در پی آنها است در حالی که بجهت سرماخوردگی  و سینه درد , بشدت رنج میبرد ........  ایران و کویت - ورزشگاه پاناتیناکوس آتن - شنبه 25 دی 1350  

 

 

 

* حلوایی , ناجی دروازه ایران .......

دقیقه 65 : یک حرکت گروهی و سریع از بازیکنان کویت , سبب غافلگیری بازیکنان ایران  شد  تا دروازه  در آستانه فروپاشی باشد  ..... پس از چند پاس پی در پی , مهاجم کویت " علی مولا " در فاصله چند متری دروازه ایران , صاحب توپ و موقعیت  شد و در حالی که قصد داشت  با یک شوت مستقیم , کویت را صاحب گل نخست کند , مدافع ایران " مجید حلوایی " هوشیارانه  , از لحظه ای تعلل او بهره برد و  توپ را از روی پایش ربود ......

 

ایران و کویت 1350

* نمایی از مسابقه ایران و کویت - بترتیب از راست :  همایون بهزادی ( 10 ) - جواد عاشور ( 8 ) - مجید حلوایی - عبدالله ناصر ( 2 ) .... ورزشگاه پاناتیناکوس آتن - شنبه 25 دی 1350 

#  با سپاس و قدروانی ویژه از گروه گرافیک وبسایت جام تخت جمشید برای رنگی نمودن تصویر فوق 

View from Iran and Kuwait - respectively from left: Abdullah Naser (2) - Majid Haloujali - Javad Ashoor (8) - Homayoun Behzadi (10)  ...............  Apostolos Nikolaidis Stadium - Saturday January 15 1972 

With special gratitude from the graphic group of the Takhtejamshid cup website for colorizing the image # 

 -------------------------------------------

 

دقیقه 66 : کویت و دومین تعویض   ..... " ابراهیم الخشرم " بجای " جواد خلف " به بازی آمد ........... ورود او ,  مقارن با یک ضربه ازاد مستقیم شد که از سمت چپ و در پشت محوطه جریمه نصیب کویت شده بود . ضربه را " جواد عاشور " نرم و فنی  نواخت که توپ , دور از دسترس مهاجمان و مدافعان ,  روی تور بالای دروازه ایران , فرود آمد .

دقیقه 66 : مهاجم کویت حمد بوحمد , داخل موحطه جریمه و از فاصله ای نزدیک با ضربه سنگین , قصد گشودن دروازه ایران را داشت که شیرجه بلند و تماشایی منصور رشیدی , توپ را به خارج فرستاد . 

منصور رشیدی ایران و کویت 1972

 * منصور رشیدی , دروازه بان شایسته ایران و مهار یک شانس گل برای کویت ..... او در اوج حملات کویت جهت دستیابی به گل مساوی , دوبار مانع از فروریختن دروازه ایران شد .................... ورزشگاه پاناتیناکوس آتن - شنبه 25 دی 1350 

Mansour Rashidi (Iranian goalkeeper) and a long dive  ... He saved Iran twice at the height of the Kuwaiti attacks ........... Apostolos Nikolaidis Stadium - Saturday January 15 1972

-----------------------------------------

 

دقیقه 67 : با نظر مربی ایران "  ایگور نتو  "  کارو حقوردیان از روی نیمکت ذخیره ها  بلند شد و به نرمش پرداخت , احتمال تعویض برای ایران ......  

 

 دقیقه 68 : دومین تعویض برای ایران  ......... بر این اساس که , اصغر شرفی  ( گوش چپ ایران )  از بازی خارج و بجای او   کارو حقوردیان  به زمین امد  ... حضور یک هافبک بجای یک مهاجم , بمعنای عقب نشینی  نبود . چرا که همایون بهزادی , به منطقه ی چپ رفت تا جای شرفی را پرکند و جایش را در گوش راست ,  علی پروین که یک هافبک بود , پر کرد  . بنابر این , ایران همچنان با سه مهاجم  ( علی پروین - غلامحسین مظلومی و همایون بهزادی ) رو به دروازه کویت , حمله میبرد و خط هافبک نیز با پرویز قلیچ خانی , کارو حقوردیان و علی جباری .....

 دقیقه 75 : بهترین شانس گل دوم برای  ایران , روی سازندگی علی جباری شکل گرفت .... او با یک پاس مورب , پشت دفاع کویت  , علی پروین را در موقعیت گل قرار داد اما لحظه ای تعلل , سبب شد تا مدافع کویت توپ را دور سازد .... با اینحال اما تنها با گذشت  یک دقیقه ,  پروین  شادی را بار دیگر به اردوی ایران اورد . 

 

* گل دوم : 

دقیقه 76 : ابتدا کاپیتان مصطفی عرب با یک پاس خوب غلامحسین مظلومی را , داخل محوطه جریمه کویت , به پیش میفرستد ... مظلومی حرکت خود را  تا نزدیکی خط کرنر ادامه میدهد و سپس , توپ را به پروین میسپارد .... دو بازیکن کویت میخواهند سد راه پروین باشند . او ابتدا لحظه ای توپ را گم کرد اما سپس ان را یافت و با عبور همزمان از دو بازیکن کویت ( فواد عاشور و سعد الحوطی )  با یک شوت مورب و دقیق  توپ را,  وارد دروازه کویت کرد...  ( در شرح گل دوم , میان گزارش دو هفته نامه  کیهان ورزشی و دنیای ورزش , اندکی تفاوت وجود دارد ) 

علی پروین

 * علی پروین و گل دوم ایران و تلاش نافرجام دروازه بان کویت  احمد طرابولسی     .......... ورزشگاه پاناتیناکوس آتن - شنبه 25 دی 1350

Ali Parvin ( Right ) scored the second goal for Iran , Kuwaiti goalkeeper  Ahmed Al-Tarabulsi is unsuccessful ............... Apostolos Nikolaidis Stadium - Saturday January 15 1972

---------------------------------------

 

 

 

  گل دوم برای هر دو تیم ,  بسیار تعیین کننده بود .... چرا که دیگر ,  آن اندک امیدهای کویت نیز رنگ باخت و صعود ایران بمرحله بعد ,  قطعی شد  . آنها برای صعود ,  به ثبت پنج گل طی پانزده دقیقه , نیاز داشتند که با توجه به زمان باقی مانده ,  غیر ممکن بود با اینحال بازیکنان کویت نه تنها از تلاش خود نکاستند , بلکه برای دفاع از اعتبار فوتبال خود , بر حملاتشان نیز افزودند .      .......

 

* شانس کل برای کویت :

دقیقه 83 : آخرین و بزرگترین شانس کویت برای دستیابی به گل ,   .....  همکاری " علی مولا "  و " ابراهیم الخشرم " فرصت را به علی مولا داد تا با یک شوت سنگین , فاصله میان دو تیم را به حداقل برساند اما , توپ او به تیرک افقی دروازه اصابت کرد و در بازگشت نیز , دیگر مهاجم کویت " حمد بوحمد " با یک برگردان زیبا اما نه دقیق  ,  توپ را به خارج فرستاد . 

 

در اواخر مسابقه , شدت بارش برف لحظه به لحظه بیشتر میشد .... با اینحال کویت ,قصد داشت  حداقل به یک گل دست یابد بر این پایه یکی دو حمله نصفه و نیمه دیگر را نیز پی ریزی کرد که البته بی ثمر بود .

 

دقیقه 87 : یک واکنش زیبا از منصور رشیدی , دروازه ایران را همچنان بسته نگاه داشت ............ شوت زاویه دار ابراهیم  الخشرم , از سمت راست را منصور رشیدی با کف دست , به خارج هدایت نمود     . 

 

 

* مقررات جهانی یا المپیک ؟ 

دقیقه 88 : سومین تعویض برای ایران ...... غلامحسین مظلومی ( زننده گل نخست ) قصد داردجای خود را به علیرضا حاج قاسم بسپرد . کادر رهبری تیم کویت , نسبت به انجام تعویض سوم , معترض شدند .... بر پایه قوانین در رقابت های فوتبال المپیک , هر تیم تنها مجاز به انجام دو تعویض است و یکی از ان دو تعویض نیز میبایست دروازه بان باشد ! 

 اما در قوانین فدراسیون جهانی  ( فیفا ) , در هر مسابقه فوتبال , هر تیم قادر به انجام 3 تعویض می باشد بر این اساس , اعتزاض تیم کویت صحیح بود . اما داور یونانی " ناباورانه "  اجازه تعویض سوم را نیز , به ایران داد ! 

 

 

 

-----------------------------------

در رابطه با  سومین تعویض تیم ایران ,  هفته نامه کیهان ورزشی مقاله ای منتشر نمود که به بخشهایی از ان چنین است :

........ هر چند تصمیم به  تعویض نابجا از سوی رهبران تیم ما , برای تعویض یار سوم بوده است , اما با وجود اعتراض تیم حریف , نمیتوان به آن اهمیتی قائل شد , زیرا مسابقه به رهبری داور بین المللی و تحت نظر نماینده رسمی فدراسیون بین المللی فوتبال بوده است . معمولا پیش از هر مسابقه بین المللی , جلسه ای به نام  " میتینگ " با حضور " رهبران دوتیم و نماینده سازمان برگزار کننده و هیئت داوری " تشکیل شده و در ان جلسه مقدمات کار و مقررات ناظر بر مسابقه مورد بررسی و توجه قرار گیرد .............    

 

   

 

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------- 

  ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 -  ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - ایران و کویت مقدماتی المپیک مونیخ 1351 - ایران و کویت 1972 - ایران و کویت 1351 - Iran and Kuwait 1972 - Iran and Kuwait 1972 - Iran and Kuwait 1972 - Iran and Kuwait 1972 - Iran and Kuwait 1972 - Iran and Kuwait 1972 - 

نوجوانان ایران 1354

تیم ملی نوجوانان 1975

 

اردوی تیم ملی نوجوانان .........

----------------------------------------

کمپ داودیه تهران 

زمستان 1354

 

 اردوی آمادگی تیم ملی نوجوانان و دنیایی استعداد و شایستگی , تحت هدایت استاد باقر سپهسالاری و استاد جمشید وطن دوست در مقام کمک مربی  .......... یک نسل از بهترین فرزندان ایران , در آغاز راه که با گذشت چند سال , شاهد درخشش اکثر انها  در بهترین تیمهای باشگاهی بوده ایم . چهره هایی که اغلب از دل تیمهای پایه جام تخت جمشید به فوتبال ایران معرفی شدند . عزیزان بترتیب از راست :

ردیف اول ( جلو ) : مرتضی قنبریها- امیر هوشنگ زرین کمر- ابراهیم جدیدی -بشیر رمضانی- فرهاد جلالی - فریدون محیطی- مرتضی شاهپرست

ردیف دوم  : ؟ -علی کرم سوری-ابراهیم نیکپور- ؟  -   ؟ 

ردیف سوم : سیروس عظیمی - علی مسیح نیا - وحید نیتی - حسین میرزاآقابیگ - وحید قلیچ - غلامرضا نعلچگر - غلامرضا فتح آبادی

ردیف چهارم : ورژ نواسارتیان سیروس کنجیدی - داریوش غوردان - ژان آشوری - غلام جدیدی

ردیف پنجم  : جواد حسن زاده -  ؟  -  ؟   -  ؟  - ؟ - رضا رجبی- فریبرز قلیچ -  امین عباس زاده

ردیف ششم ( آخر) : سعید قدس - عباس بنیان - فتح الله صداقت گویان-حسین نایب مکرم -غلامحسین هاشمپور- بهروزسیمایی -  ؟  -استاد جمشیدوطن دوست ( مربی ) - اسماعیل اردلان و سرانجام  استاد  باقر سپهسالار ی گوشه تصویر با گرمکن قرمز 

 

تیم ملی نوجوانان 1354

* نمایی از اردوی تیم ملی نوجوانان : بترتیب از راست : اسماعیل اردلان - بهتاش فریبا - امید نیکپور - وحید قلیچ - ؟  - محمدرضا زادمهر

 

---------------------------

* با سپاس ویژه از استاد فرهاد جلالی , جهت همکاری ارزشمند با مجموعه جام تخت جمشید 

 

   

آرارات

آرارات باشگاه فوتبال

 

Շնոր հաւոր նոր տարի 

 

 

  تبریک سال نو به ........ آرارات عزیز ....

 ----------------------------------------------------

 * مروری بر تاریخچه  فوتبال باشگاه  آرارات , به بهانه ی  آغاز سال 2018 میلادی ...........

 

 

عرض تبریک سال نو , خدمت فرزندان  ایران و باشگاه آرارات , استاد ارجمند گارنیک مهرابیان عزیز و شاگردان بسیار شایسته اش , عزیزان :  آرشاویر ملکی , هنریک سرکیسیان , هاملت آصفیان , کارو حقوردیان , آندرانیک اسکندریان ,  گارنیک شهبندری , زاون عنبرچیان ,  وازگن صفریان , آبو امیریان ,  ویگن زینعلی , ورژ بخشی , ماسیس هاکوپیان , سرژیک یوسفی   .... و .....  

 

 

 

 

----------------

  * مقدمه : 

 بی تردید تیم فوتبال باشگاه آرارات  , با قدمتی معادل هفتاد سال  , از با سابقه ترین تیم های فوتبال تهران است .  بر پایه آنچه که در منابع آمده , باشگاه ورزشی آرارات , ابتدا در سال 1323 تاسیس شد و در رشته های پایه , همانند   دو و میدانی , ژیمناستیک و کوه نوردی .............  آغاز بکار نمود  . آنگاه با گذشت چند سال , فعالیت در رشته های مدرن ( توپی ) از جمله  فوتبال , بسکتبال و والیبال ....  را نیز , به آن افزود .    ....   بر پایه آرشیو وبسایت جام تخت جمشید , قدیمی ترین منبع مستند در باب فعالیت یک  تیم فوتبال با نام آرارات , به میانه ی دهه سی شمسی , باز میگردد . 

 البته این نکته هرگز به این معنا نیست  که تیم فوتبال آرارات , پیش از میانه دهه 30 شمسی , فعالیتی نداشته است . ضمن آنکه در آرشیو ما , عکسی بسیار ارزشمند و نفیس  موجود است که , به فعالیت ارامنه عزیز  , در محدوده سالهای نخست قرن حاضر " مورخه 1923 میلادی - 1302 شمسی "  اشاره دارد . قدمتی  که  در نوع خود , بسیار قابل تعمق و بررسی  است . 

 

( در قوام و شکل گیری باشگاه آرارات , می بایست به نقش موثر   زنده یاد " دودیک  ساهاکیان "  موسس و مدیر  کارخانجات نوشیدنی کانادا درای , اشاره نمود که با حمایت خویش , نهال نو پای باشگاه ارارات را , بارور ساخت . )

 

 

 

 

 

-----------------------------------------

-----------------------------------------

* یک , گل امید ............

 

 بر پایه گزارش هفته نامه های  کیهان ورزشی و دنیای ورزش , انگیزه تشکیل تیم فوتبال آرارات , " ثبت یک گل در یک بازی دوستانه " بود که , عصر یک روز پاییزی , در قلب امجدیه رویید و رنگ غرور , بر سیمای فرزندان ایران پاشید   .......

 

 هفته نامه ی  دنیای ورزش طی مقاله ای  ,  آن روز را چنین توصیف میکند :

 ارامنه تهران , هنوز آن روز غرور آمیز را بیاد دارند  که پیر و جوان , زن و مرد روی سکو های چوبی امجدیه گرد  آمده  تا  تیم منتخب ارامنه تهران را , برابر تیم آرارات ایروان ( ارمنستان ) حمایت کنند  . امجدیه , آن روزها شکل دیگر بود  با آن طاق های سیمانی خاطره انگیز که  بخشی از سکوها را نیز می پوشاند با گنجایشی معادل  10 الی 15 هزار تن ..... .

  آن روز بچه های ارامنه , براستی گل کاشتند و با ارائه یک بازی منسجم  , موفق شدند  میهمان پر قدرت را , تحت تاثیر فوتبال خود قرار دهند . حریفی  که , موفق شده بود   تیمهای بزرگ باشگاهی ما را " بدون دریافت  گل "  مغلوب سازد .... هرچند که آنها , بار دیگر پیروز زمین را ترک کردند   اما , بچه های ارامنه موفق شدند یکبار دروازه حریف قدرتمند  را بگشاید ( نتیجه پایالنی 3 بر 1 )   گلی که ارامنه را , در اندیشه ی تشکیل یک تیم فوتبال فرو برد  . یک تیم که , تنها مختص به جوانان ارامنه باشد ... و اینچنین ,  نطفه آرارات بسته شد ......          

 

  با اینحال اما حضور  پر رنگ تر آرارات , در فوتبال باشگاهی ,  از ابتدای دهه 40 شمسی و با صعود به رقابتهای دسته اول باشگاههای تهران ( 1341 )  آغاز شد .  آن روزها هدایت تیم فوتبال باشگاه ارارات  , بر عهده ستاره اسبق تیم های فوتبال باشگاه تاج و آرارات , استاد گارنیک مهرابیان بود و او در حالی  مربی آرارات بود که خود در عنفوان جوانی ,  میدوید و بازی میکرد .  استاد با درایت خویش , از آرارات یک تیم شایسته ساخت آنچنانکه آنها در همان فصل ( اسفند ماه 1341 ) جایگاه ششم رده بندی را , بخود احتصاص دادند .... و سپس  کیهان ورزشی در وصف اش چنین نگاشت :

گارنیک مهرابیان , یک تکنیسین واقعی است . جوانی که ارارات را به یک تیم نیرومند تبدیل کرده و ...........   

بر پایه گزارش کیهان ورزشی  , آرارات در فصل مذکور , لباسهای آبی بر تن داشت و در آخرین بازی  مقابل دیهیم با ثبت سه گل , به یک  پیروزی درخشان دست یافت  .  

 

گارنیک مهرابیان

* ستاره و چهره ی درخشان باشگاه آرارات , استاد گارنیک مهرابیان عزیز (عضو اسبق تیم ملی و باشگاه های دیهیم , تاج و آرارات )  .... استاد مهرابیان , سالها به فوتبال ایران و باشگاه آرارات ,  خدمت کرد و در این میان بازیکنان متعددی  را به فوتبال ملی و باشگاهی , معرفی نمود  که از آن  جمله , میتوان به  کارو حقوردیان , آرشاویر ملکی , هاملت آصفیان , آندرانیک اسکندریان , گارنیک شهبندری    ............ اشاره کرد ...

-------------------------------------------

  

 حمایت پر شور ارامنه و  علاقمندان فوتبال , از نکات قابل توجه در بازیهای آرارات بود . موهبتی ارزشمند که تنها باشگاههای بزرگ  , از آن بهره مند بودند .  از چهره های مطرح  آرارات در رقابتهای فوتبال جام باشگاههای تهران فصل 1341 , میتوان به این نام ها اشاره نمود : گوگوش آراکلیان - هنریک سرکیسیان  - وازگن کدخدا زاده - سمبات کدخدا زاده  - لئون کورائیان و ...........با گذشت تنها یکسال  چند بازیکن آرارات , مورد توجه باشگاههای بزرگ قرار گرفتند ......

 

آرارات فوتبال

تیم فوتبال آرارات

 * آرارات 1341 - صعود به دسته اول باشگاههای تهران و آغاز حضور شایسته در رقابتهای باشگاهی ... منبع عکس : استاد گارنیک شهبندری و جناب پترو غازاریان 

عزیزان بترتیب از راست : گارنیک مهرابیان ( مربی و کاپیتان )  - واهان سیمونیان - الک - هنریک سرکسیان - سمباد کد خدا زاده - واقناک اوهانیان - لئون کورائیان - وانیک قازاریان - بارکیو هواساپیان - آندارنیک - بابکن میناسیان 

------------------------------------------------------------ 

 

فصل 1342 , جام باشگاههای تهران , بحهت حضور تیم ملی در رقابتهای انتخابی المپیک 1964 توکیو , برگزار نشد .......... و سپس سال بعد ( فصل 1343 ) رقابتهای باشگاه های تهران  تحت عنوانی جدید " دولت قهرمانی باشگاهها " و با شیوه ای نوین , در دو دسته ( اول و دوم ) برگزار شد . بر این اساس , ارارات در رده ی تیمهای دسته اول قرار گرفت .  دسته اول نیز  خود به دو گروه مجزا تقسیم شد  که ارارات در گروه دوم , بهمراه هفت تیم دیگر ( مجموعا 8 تیم )  رقابتها را آغاز نمودند .  

 اما مسابقات مذکور " دولت قهرمانی باشگاهها " نیز  بجهت تداخل  با دو مسابقه حساس  ایران و هندوستان ( انتخابی المپیک توکیو ) و سپس اردوی آمادگی تیم ملی جهت حضور در مرحله نهایی المپیک توکیو , ناتمام باقی ماند . یا اینحال آرارات 5 بار بمیدان رفت که بهترین نتیجه را  هفته نخست با پیروزی 3 بر 2 برابر عقاب , که از دو بازیکن اصلی تیم ملی , زنده یاد عبدالله ساعدی و دکتر مصطفی عرب بهره مند بود , بدست آورد . دقیقه ی هجدهم , کاپیتان گارنیک مهرابیان با یک شوت تماشایی از پشت محوطه جریمه , آرارات را صاحب گل نخست نمود و سپس در نیمه دوم " هاملت اصفیان "  ,  با دو گل دیگر , نتیجه را 3 بر صفر کرد  .   هفته دوم نیز آرارات موفق بود ,  و توانست با دو گل , حریف خود " نادر " را مغلوب سازد .  

 اما شاید جالب ترین و پر هیجان ترین بازی آرارات در جام باشگاههای تهران  فصل 1343 , مقابل شاهین رقم خورد , مسابقه ای که جشنواره ای از گل به همراه داشت . ....... امجدیه جمعه 19 تیر 1343 آرارات و شاهین هفت بار دروازه یکدیگر را گشودند که از این میان سهم ارارات 3 گل بود ولی نتیجه ی این بازی زیبا  , تحت شعاع قضاوت داور , قرار گرفت  .

 ابتدا شاهین به دو گل  دست یافت .... سپس , دقیقه 25 " گوگو بوخانیان "  فاصله را کاهش داد و نیمه اول با همین نتیجه پایان پذیرفت ..... دقیقه 64 , لئون کوراییان با یک گل زیبا نتیجه را به تساوی کشاند . ولی شوت از راه دور محراب , برتری را بار دیگر به شاهین بخشید . هنگامی که نتیجه 3 بر 2 بود , در شرایطی مشکوک ,  شاهین صاحب چهارمین گل خود شد . هفته نامه ی کیهان ورزشی در مورد گل چهارم و نحوه قضاوت داور , چنین اشاره ای دارد :

 تیم شاهین 2 دقیقه بعد از این گل , چهارمین گل خود را نیز بثمر رساند , در حالیکه عده ای از تماشاگران روی این گل اعتراض داشتند . اصولا داوری این مسابقه خالی از اشتباه نبود اما , تماشا کنندگان بسیاری را راضی میکرد !! 

                                                                                                      کیهان ورزشی - شماره 463

 

 اما بلافاصله پس از گل چهارم  , مهاجم ارزنده آرارات " لئون کورائیان " با یک شوت زیبا , فاصله  را بار دیگر به حداقل رساند . نتیجه پایانی 4 بر 3 بسود شاهین ......... آنروز شاهین از شش بازیکن تیم ملی ایران  بهره مند بود  : زنده یاد ها حمید شیرزادگان , همایون بهزادی , محراب شاهرخی و عزیزان حمید جاسمیان - بیوک وطنخواه - جعفر کاشانی - محمد برزمهری و ....... 

 

 آرارات فوتبال

آرارات * ترکیب آرارات برابر شاهین -  19 تیر  1343 : تیمی که با شایستگی 3 بار دروازه شاهین و ستارگانش را گشود .... عزیزان بترتیب  از راست : 

آغاسی هاکوپیان ، کارو حقوردیان ، واهان سیمونیان ، الکو وارطانیان ، گارنیک مهرابیان ، خاچیک هاروتونیان ،

نشسته  : گوگو بوخانیان ، هاملت آصفی ، هنریک سرکیسیان ، لئون کورائیان ، گوستاند هاروتونیان

--------------------------------------------------------

 

 در آخرین ماههای سال 43 , یک دوره مسابقه فوتبال باشگاهی , تحت عنوان " کاپ دوستی " آغاز شد که تا ابتدای تابستان سال بعد تداوم یافت و سرانجام نیز با قهرمانی تیم شعاع , پایان پذیرفت و آرارات با قرار گرفتن در رتبه هشتم بکار خود پایان داد . از بازیهای قابل توجه آرارات در کاپ دوستی سال 1344 , میتوان به بازی درخشان برابر تاج , علیرغم باخت یک بر صفر و سپس پیروزی 3 بر صفر در آخرین روز , برابر جعفری ( تیم پنجم رده بندی ) اشاره نمود .     

 

 

    تیر ماه  1344  و پس از دو فصل نافرجام , بار دیگر رقابتهای جام باشگاههای تهران آغاز شد و آرارات , با هدایت استاد گارنیک مهرابیان , از تیمهای حاضر در رقابتهای مذکور بود و در پایان , با قرار گرفتن در رتبه دهم از یک جدول چهارده تیمی , فصل را به پایان برد ... از نتایج آرارات در فصل مذکور میتوان به پیوزی پر گل 5 بر 1 مقابل پولاد با هتریک  "هاملت آصفیان " اشاره نمود . شوت بسیار تماشایی  آصفیان در دقیقه اول , نخستین گل ارارات را رقم زد و سپس خود او در دقیقه هجدهم , نتیجه را دو برابر کرد . دقیقه ی سی و ششم ," لئون کورائیان " گل سوم را بثبت رساند . دقیقه پنجاهم , واروژ میناسیان با درخشش فردی , نتیجه را چهار بر صفر نمود ......  او  به تنهایی  از چند مدافع پولاد عبور نمود آنگاه با یک شوت سنگین  , توپ را به گوشه دروازه فرستاد و سرانجام روی سازندگی لئون کوراییان , هاملت اصفیان سومین گل خود و پنجمین گل ارارات را نیز تثبیت کرد تا شادی هواداران ارارات , به اوج برسد . 

 

آرارات فوتبال

آرارات 1344

 * آرارات 1344 ....... جمعه ساعت 10 صبح , 7 آبان 1344 - ورزشگاه شماره 3 شهباز - هفته دهم آرارات و شاهین - عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : گوگو بوخانيان ، كارو حق ورديان ، وازگن ماطوسيان ، ميساك قهرمان ، هاملت آصفى ،  آغاسى هاكوپيان

نشسته  : مروژ كوچاريان ، لئون كورائيان ، واروژ ميناسيان ، سرگئی گريگوريان و اونيك كاراپتيان 

-----------------------------------

 

 

 * دوم مهر , خاطره ای فراموش ناشدنی ..............

  روز بزرگ برای آرارات و هوادارانش , در هفته پنجم رقم خورد .... آنجا که , آرارات با گل کاپیتان محبوب خود " گارنیک مهرابیان "  تاج صدرنشین را , مغلوب کرد و شگفتی مسابقات را رقم زد . این نخستین پیروزی تیم فوتبال ارارات برابر تاج بود و فرصت  صدرنشینی را برای رقبایی چون دارایی , عقاب و شاهین , محیا کرد . گل آرارات در نیمه دوم و از پشت محوطه جریمه  روی یک شوت سنگین و تماشایی بدست آمد  . 

 

آرارات فوتبال

آرارات و تاج 1344

 * نمایی از رقابت مهیج تاج و آرارات  , زیبنده ای صفحه نخست کیهان ورزشی .....  کارو حقوردیان ( راست ) و قهرمانیان ( دروازه بان ) , توپ را از دسترس مهاجم تاج ( مصطفی شرکاء ) دور میسازند ...... 

----------------------------------------------------

 

 سال بعد ( 1345 )  آرارات با قرار گرفتن در جایگاه هفتم باشگاههای تهران , بکار خود پایان داد .............. نکته قابل توجه اما , استحکام خط دفاعی آرارات بود .... و خبر خوب  بازگشت مهاجم آرارات " هنریک سرکسیان " از باشگاه شاهین بود .  از نتایج قابل توجه آرارات , میتوان به  تساوی بدون گل برابر شاهین و  پاس ( قهرمان مسابقات )  و  سپس  پیروزی 2 بر 1 برابر کیان ( با حضور زنده یاد امیر آصفی - علی پروین - پرویز قلیچ خانی و .... ) ........... و همچنین  یک پیروزی قابل توجه  برابر شعاع در هفته اخر , با نتیجه پر گل  4 بر 1 , اشاره نمود  . در بازی اخر  مهاجم ارارات " هنریک سرکیسیان " با ثبت سه گل  هتریک کرد و گل دیگر نیز ,  بنام هاملت آصفیان  ثبت شد .

 

آرارات فوتبال

آرارات تاریخچه

 *  مهاجم ارارات "  کنستانت هاراطونیان ( چپ ) و بیوک وطنخواه .........  آرارات و شاهین ( هفته دهم  )     امجدیه - جمعه 16 اردیبهشت 1345

-------------------------------------

 

 

  فصل بعد 1346 , آرارات با افت مواجه شد و بار دیگر به جایگاه دهم , بازگشت .......... خوشبختانه , برد 2 بر 1 در گام آخر برابر دیهیم که با گلهای کنستانت هاراطونیان و آلبریک غریبیان بدست آمد , مانع از سقوط آنها تا رده دوازدهم جدول , شد .... با اینحال , جوان اول فوتبال آرارات " کارو حقوردیان " روز به روز درخشانتر از پیش نشان میداد و شاید مهمتر از ان , ظهور پدیده ای در خط حمله ,  بنام آرشاویر ملکی بود  که در سالهای بعد , محبوبترین بازیکن تاریخ فوتبال باشگاه  ارارات ,  شد .

  اما درخشش کم نظیر کارو ,  یک موفقیت دیگر را برای آرارات و هوادارانش بهمراه آورد و آن عبارت بود از دعوت شدن او به اردوی تیم ملی  جهت حضور در تورنمنت جام ملتهای آسیا 1968 . تا سرانجام با گذشت چند سال  بار دیگر آرارات ,  دارای نماینده ای در تیم ملی باشد . از آنجا که آن روزها ملیپوشان ایران ,  اغلب از تیمهای بزرگ و مدعی فوتبال تهران گزینش میشدند , دعوت شدن کارو یک موهبت بود . اگر چه  کارو , در چهار بازی تیم ملی فرصت  حضور نیافت  اما ,  در جشن قهرمانی  حاضر بود و صاحب تجربیات بسیار نیز شد ........ 

 

 

 فصل 1347 , مسابقات فوتبال جام باشگاههای تهران , برگزار نشد . اما در مقابل , دو دوره رقابتهای باشگاهی تحت عناوین ذیل , برگزار شد :

1 )  جام حذفی  تهران 

2 )   مسابقات انتخابی جام باشگاههای آسیا   

 در  جام حذفی تهران , آرارات پس از پیروزی برابر تیم شرق ,  با حریفی بسیار قدرتمند بنام شهربانی روبرو شد که , براستی پدیده مسابقات بود ... شاگردان استاد مهرابیان , برابر شهربانی  با نتیجه ای نزدیک (  2 بر 1 ) بازی را واگذار نموده تا اینچنین از گردونه رقابتها حذف شوند . آرارات فصل پیش , برابر  شهربانی با نتیجه  3 بر 2 به پیروزی دست یافته بود , اما  اینبار آنها یک تیم متفاوت بودند که با عبور از سد بزرگان سرخابی ( تاج و  پرسپولیس )   تا فینال نیز پیش رفتند  ...... 

     اواخر سال 1347 , دوره ی 6 ساله ی , همکاری متوالی  استاد گارنیک مهرابیان و باشگاه آرارات , پایان پذیرفت  و دلیل آن نیز , بروز  اختلاف نظر  میان او و مدیران باشگاه  , ذکر شد .    در ادامه , چهره درخشان و جوان آینده دار باشگاه  آرارات "  کارو حقوردیان " , به باشگاه پر طرفدار تهران "  تاج "  پیوست . 

 

* توضیح : در رابطه با همکاری استاد مهرابیان با باشگاه ارارات , ذکر این نکته ضروری است که ایشان ,  بارها و بدفعات متعدد  ,  بویژه در روزهای سخت و دشوار با پذیرفتن سکان هدایت آرارات , یار و یاور باشگاه  بود . او همواره بی هیچ چشمداشتی , به یاری باشگاه میشتافت و تجربیات گرانبهای خود را در اختیار جوانان ارامنه قرار میداد . استاد گارنیک مهرابیان , فارغ التحصیل کلاس مربیگری دتمار کرامر , بود 

 

 

 

---------------------------------------

* آرارات , همچون الماسی درخشان ..........

 پاییز طلایی سال 1348 , سکان هدایت تیم فوتبال آرارات به دستان شایسته ی چهره خوشنام فوتبال ایران , زنده یاد منصور امیر آصفی سپرده شد . استاد امیر آصفی , عضو تیم ملی ایران در راه صعود به المپیک توکیو بود که قریب هشت سال   مربیگری تیم کیان را  در دست داشت و حال تصمیم داشت از ارارات , تیمی شکست ناپذیر بسازد .

منصور امیر آصفی * کاپیتان اسبق تیم ملی , زنده یاد منصور امیر آصفی عزیز ......... او با درایت خویش  , از آرارات  یک تیم قدرتمند ساخت ..... 

---------------------------------------------------

 

 با حضور منصور امیر آصفی  , فوتبال آرارات  احیا شد .......... تیمی که حتی تا مرز سقوط به دسته دوم تهران نیز  , پیش رفته بود در زمستان سال 1348 , با ارائه فوتبالی روان و چشم نواز , نظر ها را بخود جلب نمود . آنگونه که تا هفته نهم , در جایگاه سوم رده بندی قرار داشت و برای صعود به رتبه های بالاتر مترصد کوچکترین لغزش از سوی تاج و پیکان ( پرسپولیس ) بود .

 آرارات هفته اول , نگهبان را با تنها گل آرشاویر ملکی از پیش روی برداشت و سپس در گام دوم , دیهیم را با نتیجه 2 بر 1 با گلهای هاملت آصفیان مغلوب نمود تا طی دو هفته دو تیم از خانواده تاج را مغلوب نماید . حال  همگان  به انتظار بازی با بزرگ خانواده ( تاج ) بودند  . آرارات با این دو پیروزی صدرنشین زود هنگام رقابت ها شد  اما هفته سوم کم تجربگی شاگردان منصور امیر آصفی نمایان شد  , غرور  آنها  منجر به پذیرش شکست 3 بر 2 برابر  اقبال  شد . باختی که هرگز سزاوار ان نبودند . 

 روند نتیجه گیری آرارات , تا هفته هشتم و نهم  بسیار درخشان بود , آنچنانکه  هفته ها  در رده ی سوم جدول جای داشت و بر این پایه , یکی از اضلاع مثلث قهرمانی  ( تاج و پیکان و آرارات )  بودد  ...... روز بزرگ بچه های آرارات , هفته پنجم رقم خورد . انجا که از میدان حریفی قدر چون  تاج نیز , با سربلندی خارج شدند .  

 آرارات فوتبال

آرارات

 

   آرارات , در یک سوم پایانی رقابتهای جام باشگاههای تهران ( زمستان  1348 )  در نتیجه گیری با  یک افت نسبی , مواجه شد .... اما همان روند موفق آمیز تا هفته نهم , سبب  شد تا  سرانجام با قرار گرفتن در رتبه پنجم , فصل را خاتمه دهد  .  یک جایگاه مقبول ,  در یک جدول شانزده تیمی  . حال جوانهای شایسته و با انگیزه آرارات  , امیدوار تر از همیشه  , چشم به  آینده خود و باشگاهشان دوخته اند   ....

 

 

 

------------------------------

* هشت پیروزی متوالی ....... 

 یکی از برگهای زرین کتاب  فوتبال آرارات , رقابتهای جام باشگاههای تهران  فصل 1350  بود که از آخرین روزهای سال 1349 آغاز و تا تیر ماه سال بعد ادامه یافت .... در این دوره , آرارات با حمایت هواداران پر شمارش , به اوج محبوبیت  رسید و برای سالهای متمادی , موجودیت خود را بعنوان قطب سوم محبوبیت  فوتبال تهران تثبیت کرد .  ارائه  یک فوتبال تماشاگر پسند , روان و نتیجه گرا , آرارات را در دل کلیه فوتبالدوستان جای داد . انگونه که گاهی حمایت و همدلی فوتبالدوستان غیر ارامنه را نیز , پشت سر خود می دید . 

  آرارات در  جام باشگاههای تهران 1350 ,  ابتدا با قرعه ای  دشوار , مواجه شد و در هفته های نخست , مقابل تیمهای مدعی  ( تاج , پرسپولیس , پاس ) قرار گرفت .... اما  روزهای دشوار   به پایان رسید و , از هفته پنجم آرارات متحول شد .... آنها  با درخشش آرشاویر ملکی و سایرین ,  هشت پیروزی  متوالی کسب کردند و توجه فوتبالدوستان و کارشناسان را بخود جلب نمودند   , بازگشتی با شکوه به صحنه رقابت و یک صعود خیره کننده  از رده دوازدهم  به جایگاه چهارم رده بندی.......... و البته این همه ی ماجرا نبود ! .............  سنتر فوروارد شایسته آرارات , آرشاویر ملکی با گلهای پی درپی  خود , شادی هواداران را دو چندان می ساخت  .... او با ثبت  8 گل در 8 بازی  متوالی ( از هفته پنجم تا دوازدهم ) که به کسب 8 برد متوالی  منجر شد  ,  غوغایی براه انداخت و خود  با یازده گل  در صدر گلزنان جام , بالاتر از بزرگانی چون  بهزادی - جباری - وفاخواه  و ....  ایستاد . گلهای پی در پی او سرانجام سبب انتشار  تصویر درشت ( تمام صفحه ) و رنکی  او , روی جلد هفته نامه ی کیهان ورزشی شد  .

 

آرارات فوتبال

آرشاویر ملکی

 * جاودانه فوتبال آرارات , مهاجم تراز اول فوتبال ایران , آرشاویر ملکی عزیز ............ او محبوب ترین فوتبالیست تاریخ باشگاه آرارات بود آنچنانکه هواداران به او  , لقب اساطیری " داوید سانسونی " را  هدیه دادند . داوید سانسونی  از سرداران ملی ارامنه است که در رشادت و جنگندگی , همپای رستم در ادبیات فارسی می باشد . مضاف بر ویژگی های فنی و اخلاقی  , از دیگر عوامل در کسب محبوبیت برای آرشاویر ,  تعلق خاطر و وفاداری اش به پیراهن آرارات ,   ضمن دریافت   پیشنهادات متعدد از سوی باشگاه های متمول فوتبال تهران بود .

-----------------------------------------------------------

 

 در پایان , آرشاویر ملکی با یک آمار درخشان ( ثبت یازده گل از چهارده بازی )  رتبه دوم بهترین گلزنان را , بخود اختصاص داد  ....... رقیب او , در جایگاه نخست , مهاجم پرسپولیس ( زنده یاد صفر ایرانپاک ) بود که  حمایت فراوان  تماشاگران و مطبوعات  را با خود داشت  و  از وجود  بازیکنان تیم ملی  ,  در کنار خود بهره میبرد و انها نیز  پیوسته  برایش , خلق موقعیت میکردند . 

 

 

 

 

------------------------------

روزهای سخت , از راه میرسد ...........

 

 

 سال 1351 , فوتبال ایران , شاهد  تغییرات وسیع در سطوح بالای مدیریت , بود .... و اینچنین , کامبیز آتابای در راس هرم فدراسیون فوتبال نشست. او از همان ابتدا  در صدد راه اندازی لیگ سراسری فوتبال  بر آمد و  نامش را نیز , جام تخت جمشید نهاد . حال فدراسیون فوتبال برای گزینش دوازده تیم  حاضر در  لیگ سراسری ,  یک دوره رقابتهای انتخابی برگزار کرد .

  سهمیه تهران بعنوان پایتخت کشور , برای نخستین دوره جام تخت جمشید , هفت تیم بود  . بنابر این در پاییز سال 1351 , یک دوره مسابقات دوره ای , بین 16 تیم دسته اول تهران برگزار شد تا هفت تیم نخست , به رقابتهای جام تخت جمشید راه یافته و رتبه های هشتم تا شانزدهم  نیز , در رقابتهای زیر گروه جام تخت جمشید ( دسته اول تهران )  حضور یابند .   

 

  آرارات اما برغم انتظارات ,  آن تیم موفق سالهای پیشین , نشان نداد  و از رتبه های  پنجم ( 1349 ) و  ششم  ( 1350 ) تا , قرار گرفتن در جایگاه یازدهم جدول  , نزول کرد .... بنابر این , از صعود به رقابتهای نخستین دوره جام تخت جمشید باز ماند و لاجرم , به رقابتهای دسته اول باشگاههای تهران , رفت تا بار دیگر در سال اینده , برای صعود به جام تخت جمشید تلاش کند . با اینحال , آرارات بهترین نتیجه را با یک پیروزی پر گل 6 بر 1 , برابر تیم تهران بدست آورد . از چهره های شاخص آرارات در رقابتهای انتخابی جام تخت جمشید میتوان به نامهای آندرانیک اسکندریان , نوریک دانیال , هاملت آصفیان , سروژ خاچاطوریان ........ اشاره نمود .

 

آندرانیک اسکندریان

* آندرانیک اسکندریان عزیز .... ستاره فوتبال ایران و باشگاههای آرارات , تاج و کاسموس ......   عضو تیم ملی در جام جهانی 1978 آرژانتین و دعوت شده به تیم ستارگان جهان 1978 ............. اندرانیک عزیز , از باشگاه  ارارات به فوتبال ایران معرفی شد .

----------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------

 

*  صعود به لیگ سراسری ( جام تخت جمشید )

 

 سرانجام آرارات  با تلاش بازیکنان و حمایت پر شور هوادارانش , به آنچه که استحقاقش را داشت  , دست یافت  و موفق شد  با حضور مجدد و موثر زنده یاد منصور امیر اصفی  ,  جواز حضور در لیگ سراسری فوتبال ایران ( جام تخت جمشید ) را کسب کند . ارارات با تکیه بر گلزنی های کاپیتان آرشاویر ( 6 گل ) و روبیک قورهانس ( 5 گل ) و نیز تلاش سایرین ,  در رقابتی نزدیک موفق شد ,  یکی از دو سهمیه ی صعود به جام تخت جمشید  را  , بخود اختصاص دهد و برای نخستین بار حضور   در رقابتهای لیگ سراسری کشور  را , تجربه کند  . در این بین , گل بسیار ارزشمند دقیقه هشتادم  آرشاویر ملکی در هفته های پایانی مقابل دژبان , که به پیروزی یک بر صفر آرارات انجامید , بسیار حائز اهمیت بود ....  چرا که  یک هفته مانده به پایان , فاصله ی تیم صدرنشین با تیم رده هفتم جدول , تنها چهار امتیاز بود   . انچنانکه در صورت تساوی  یا پیروزی دژبان , احتمالا آرارات تا رتبه ششم یا  هفتم , سقوط میکرد .  بنابر این  دیگر فرصتی برای جبران  امتیازات , نمی یافت .

 

آرارات فوتبال

آرارات  * آرارات 1353 و چهره هایی جاودانه در تاریخ باشگاه ............. با تلاش آنها  ,  آرارات برای نخستین بار به لیک سراسری فوتبال ایران ( جام تخت جمشید ) راه یافت   . عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : ورژ خاچیکیان ، سبو بازیک ، هویک حاتم زاده ، آرشاویر ملکی ، زاون عنبرچیان ، هامبارسوم دارابیدیان

نشسته : روبیک غورهانس , وارطان باغومیان ، واهیک باغومیان ، آبو امیریان ، هامو میربگیان.

---------------------------------------------------------------

 

 

 

 آرارات فوتبال

روبیک قورهانس * آرشاویر ملکی ( راست ) و روبیک غورهانس دو ستاره خط حمله ارارات در راه صعود به جام تخت جمشید  ..... آرشاویر با 6 گل و روبیک غورهانس ( گوش راست سرعتی و با تکنیک ) با 5 گل نقشی تعیین کننده داشتند . ضمن انکه آرشاویر ملکی در جایگاه دوم بهترین گلزن ایستاد . او تنها یک گل با فرد نخست فاصله داشت  .

 

--------------------------------------

 

 

 

* 1354 ....... نخستین تجربه در لیگ ایران 

 بنابر این ,  آرارات به لیگ سراسری فوتبال ( جام تخت جمشید )  راه یافت و از همان روز نخست نیز , شایستگی های خود را نمایان ساخت . اسفند ماه 1354 , هفته اول و یک بازی دلچسب برابر قهرمان فصل گذشته ( تاج ) ..... هر چند که  ارارات , در نهایت با یک گل بازی را واگذار کرد اما , با تعدادی بازیکن نا آشنا برای تماشاگران که میانشان , تنها آرشاویر ملکی قابل شناسایی بود , تحسین امجدیه را بر انگیخت . پیروزی بر دارایی , ذوب اهن , برق شیراز و همچنین پیروزی ارزشمند خارج از خانه بر نیروی اهواز  , اوج کار شاگردان منصور امیر آصفی  بود .

  آرارات در جام سوم تخت جمشید ( 1354) , یک دروازه بان جوان و شایسته را نیز  به فوتبال ایران معرفی نمود ... " وازگن صفریان  " از همان روز نخست , با واکنشهای تماشایی خویش , نظرها را بخود جلب کرد . او سالهای بعد تا عضویت در تیم ملی نیز پیش رفت و برای مدت ها   , کاپیتان آرارات  بود . بجز صفریان , آرارات چهره های ارزنده ی  دیگری نیز معرفی کرد  , که از آن جمله  میتوان به نام  آبو امیریان , باغدیک عابدیان ( عضو تیم ملی جوانان و امید ) و یک مهاجم گلزن و خوش قد و قامت , بنام زاون عنبر چیان ( گوش چپ )  اشاره نمود . 

 

آرارات فوتبال

آرارات فوتبال

 * آرارات 1354 -  نخستین تیم باشگاه که در لیگ سراسری " جام تخت جمشید " حضور یافت ....عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : آلبرت باغومیان - ورژ خاچیکیان - وارگن آوانسیان - آریس میناسیان - باغدیک عابدیان - آریس وارطانیان

نشسته : آلبرت داوید لو - هامبارسوم دارابیدیان - آرشاویر ملکی - وازگن صفریان - آبو امیریان 

----------------------------------------- 

 

 

 خبر خوش در پایان سال 1355 برای آرارات و هواداران  , دعوت دو بازیکن به اردوی تیم ملی امید ( زیر 23 سال )  بود . آنها عبارت بودند از دروازه بان وازگن صفریان و زاون عنبرچیان , دو بازیکن شایسته ای  که با نظر  فرانک اوفارل  به اردوی آمادگی تیم امید  دعوت شدند .  تیم امید , برای انجام چند بازی تدارکاتی , عازم بحرین بود .  

 

آرارات فوتبال

زاون عنبر چیان

 * استاد زاون عنبر چیان , مهاجم ارزنده باشگاه آرارات ,عضو تیم ملی  امید   .......... او با ثبت  13 گل , موفقترین مهاجم آرارات در  جام تخت جمشید بود و  در جام سوم تخت جمشید , از سوی هفته نامه کیهان ورزشی , بعنوان پدیده فصل باشگاه معرفی شد . تصویر سمت چپ متعلق به سال 1354 و تصویر سمت راست  1393 می باشد 

---------------------------------------------  

 

 

 

 

----------------------------------------

 

* 1355 ..... یک فصل دشوار ......

  جام چهارم تخت جمشید  , برای آرارات تجربه ای  ناخوشایند بود  ..... عدم حضور  کاپیتان آرشاویر  , بصورت محسوس  خط حمله آرارات را تضعیف کرد او بسیار زودتر از موعد و در حالی که همچنان در اوج بود , از فوتبال باشگاهی فاصله گرفت .  بجز آن , میتوان به جدایی هافبک ارزنده ارامنه " البرت داویدلو  "نیز , اشاره نمود که توان خط هافبک را  کاهش داد . بنابر این , آرارات  با کمبود بازیکن کارساز و توانمند , مواجه شد و سرانجام نیز , ناباورانه به دسته پایین تر , سقوط کرد . 

 اختلاف میان مربی ( زنده یاد منصور امیر آصفی ) و مدیران باشگاه  , از دیگر عوامل تضعیف کننده آرارات بود ..... کسب نتایج نامید کننده و قرار گرفتن در رده تیمهای پایین جدول , مشکلات را روز بروز فزونی بخشید تا انکه در پایان  هفته دهم و پس از انجام یک بازی انتقاد آمیز برابر بانک ملی ( باخت یک بر صفر ) همکاری  امیر اصفی با ارارات , پایان یافت  . 

 از هفته یازدهم , مدیران ارارات یک مربی مجاری بنام " تاماس کرتیش " را جایگزین منصور امیر اصفی نمودند . اما در سرنوشت آرارات تغییر محسوسی حاصل نشد دولی , نتایج نیمفصل دوم , در مجموع بهتر از نیمفصل نخست بود  .  آرارات در حالی از گردونه جام تخت جمشید  خارج شد که تاج را در هفته شانزدهم , با یک گل مغلوب نمود و برابر هما نیز  با زدن سه گل طی 20 دقیقه نخست , تحسین فوتبالدوستان را برانگیخت .  نتیجه پایانی بازی با هما , پیروزی 3 بر 2 آرارات بود  .... 

 علیرغم آنچه که ذکر شد اما , رقابتهای چهارمین دوره  , حاوی  یک هدیه ارزشمند نیز  بود  .... حضور یک جوان آینده دار بنام مارکار نرسسیان که در   دهه 60 شمسی ,  سالها سرگروه نارجی پوشان ارارات بود و بی تردید یکی از بهترین های فوتبال باشگاهی ایران .... مارکار نرسسیان عزیز  از باشگاه سیپان به ارارات پیوست . و پیش از آن نیز یکی  از شاگردان استاد گارنیک شهبندری در دبیرستان طوماسیان بود . ان هنگام گارنیک شهبندری , دبیر ورزش دبیرستان مذکور  بود .  

 

 

 

----------------------------------

سال 1356 و تلاش مجدد برای صعود ........

آرارات , باشگاه محبوب تهران , سال 1356 را در دسته دوم باشگاههای ایران ( زیر گروه جام تخت جمشید ) سپری کرد  . رقیبان آرارات , عبارت بودند از ابومسلم مشهد , رستاخیز خرمشهر و سپید رود رشت ........... مربیگری آرارات نیز بر عهده ستاره سالهای گذشته " هاملت آصفی " بود و او کاری بس دشوار را پیشروی داشت چرا که او رهبری  یک تیم بی روحیه را در دستان خویش داشت که در فصل نقل و انتقالات ,  چند چهره تاثیر گذار و  شاخص  را نیز , از دست داده بود . از ان جمله مدافع میانی آرارات "  سبو بازیک " که به تیم شهباز پیوست و آلبرت باغومیان که به هما رفت . و شاید تاثیرگذار تر از همه , پیوستن وازگن صفریان دروازه بان محبوب ارامنه بود که به پرسپولیس پیوست .  

 اما هاملت آصفیان عزیز , با کوشش فراوان بر مشکلات فائق آمد و تیمی مدعی را تشکیل داد و در ابتدا نیز  برای هفته ها صدرنشین رقابتها  بود . اما در پایان به جایگاه سوم , بسنده کرد و بنابر این  از صعود به رقابتهای جام تخت جمشید بازماند . از بازیکنان شاخص ارارات در سال 1356 میتوان به ورژ خجومیان ( کاپیتان ) - هویک حاتم زاده - آبو امیریان -   گورگن اسرائیلیان - نوریک شهبندری - هویک سیمونیان ..... و دروازه بان ( هنریک آذریان ) اشاره نمود  .

 

 سال 56 اما , برای آرارات و فوتبالدوستان حاوی روزهای بیادماندنی نیز بود ....  نقطه ی پایان , بر کارنامه ی بازیگری دو اسطوره فوتبال ارامنه , عزیزان کارو حقوردیان و آرشاویر ملکی , با حضور بزرگان سرخابی ...............  ابتدا فروردین ماه 1356 , قهرمان ایران و اسیا , استاد کارو حقوردیان در حالی که همچنان روپا و سرحال نشان میداد ,  به سیزده سال حضور درخشان خویش در عرصه بازیگری خاتمه داد و میدان را به چوانان سپرد و  به عرصه مربیگری روی اورد . او که دوران بازیگری خویش را تنها با دو باشگاه آرارات و تاج سپری نموده بود , برای روز وداعش نیز دو باشگاه ارارات و تاج رو در روی یکدیگر حاضر شدند  و کارو عزیز ,  هر نیمه در یک تیم بازی کرد و سرانجام با چشمانی نمناک روی دوش بزرگان دو باشگاه , از صحنه بازیگری کنار رفت .

 

آرارات فوتبال

کارو حقوردیان *  یک روز با شکوه و خاطره انگیز .... خداحافظی کارو حقوردیان  از رقابتهای باشگاهی , با حضور چهره های سرشناس باشگاه تاج , قهرمانان جام باشگاههای آسیا 1970 - چه انان که همانند  علی جباری و زنده یاد ها منصورپورحیدی و عزت جانملکی ,  پیش از او با فوتبال وداع کرده بودند و چه آنها که بدلایلی دیگر , از تاج جدا شده بودند  همانند ناصر حجازی - محمد رضا عادلخانی و نصرالله عبداللهی ....   همگی بپاس قدرشناسی از  کارو , حضور یافته , تا  تجدید خاطره ای با , تیم قهرمان اسیا باشد .   حتی زنده یاد غلامحسین مظلومی که بشدت مصدوم بود نیز , خود را به امجدیه رساند تا در کنار اکبر کارگر جم , از کناره زمین , شاهد آخرین پیکار کاروی عزیز ,  باشد  .

 

 

  سپس در ادامه ,  تیرماه سال 56 , مهاجم بزرگ تاریخ باشگاه آرارات , آرشاویر ملکی نیز  , برای همیشه با عرصه ی فوتبال باشگاهی وداع کرد و سخاوتمندانه  , جای خویش را به جوانان , سپرد  . در شرایطی که , همچنان بی جانشین نشان میداد  ...... , روز وداع او ,  باشگاه ارارات و هواداران , میزبان باشگاه پرسپولیس بودند و آرشاویر عزیز  در ورزشگاه اختصاصی آرارات , میان تشویق بی وقفه هواداران , در حالی با دنیای فوتبال , وداع کرد که در سی سالگی , همچون روزگار جوانی , در اوج  بود ...

 

آرارات فوتبال

آرشاویر ملکی

* نمایی بس ارزشمند و آرشیوی ,  از روز وداع کاپیتان محبوب ارامنه "  آرشاویرملکی " با حضور ستارگان آرارات و  پرسپولیس در ورزشگاه اختصاصی آرارات .... کاپیتان تیم ملی پرویز قلیچ خانی , زنده یاد صفر ایرانپاک , علیرضا عزیزی - اصغر ادیبی - محمود خوردبین - محمد مایلی کهن ....... بهمراه  آرشاویر ملکی ( ایستاده ,  فرد نخست از  راست ) در کنار او اسماعیل حاج رحیمی پور و نیز گارنیک شهبندری که آن روزها عضو باشگاه دارایی بود و به احترام استاد پیراهن ارارات را بر تن نمود  .... جملگی یک روز بیادماندنی و با شکوه  را , رقم زدند .                 

                            (  با سپاس ویژه از یار و یاور همیشگی مجموعه  جام تخت جمشید ,  استاد گارنیک شهبندری )  

 

 

 

 

 

-----------------------------------

* اتحاد برای صعود ...........

 آرارات فصل پیش , در شرایطی از صعود به دسته اول جام تخت جمشید بازماند که , فاصله ای بسیار اندک با کسب یکی از دو سهمیه داشت . بنابر این مسئولان باشگاه , بار دیگر تلاشی مجدد را آغاز نمودند . آنها در گام نخست , مسئولیت فنی تیمشان را به  مربی اسبق باشگاه تاج ( زدراکو رایکوف )  سپردند و آنگاه ,  با جذب چند چهره صاحب نام فوتبال ارامنه , به تقویت تیم خود پرداختند که از ان جمله میتوان به ستاره ی ملیپوش  باشگاه دارایی "  گارنیک شهبندری  " اشاره نمود که پس از سالها حضور در باشگاههای راه اهن , بانک ملی و دارایی , در عین جوانی , صاحب تجربه ای گرانبها بود . گارنیک عزیز نیز  فوتبال را از باشگاه  سیپان تحت نظر  روبیک امیرجانیان - هامبورسوم  دارابیدیان  و سپس باشگاه شاه عزیز و تحت تعلیم آرشاویر ملکی , اغاز کرد .... نکته ای دیگر آنکه  دو مربی ارزنده " هاملت اصفیان و وارطان باغومیان "  بعنوان دستیار و آسیستانت ,  مستر رایکوف را همراهی میکردند . رایکوف مربی خارجی  اهل یوگوسلاوی , از سال 1348 جهت هدایت تیمهای ملی به ایران امد . آنگاه در فوتبال باشگاهی فعالیت کرد . او با حضور در دو باشگاه تاج و سپاهان , حائز یک تجربه ای 9 ساله , بود . 

 و این چنین , تلاش مجدد برای صعود آغاز شد .......  حال آرارات  رقبایی چون کمپیدرو تبریز , اکباتان تهران , سپیدرود رشت و خانه جوانان ساری را پیشروی داشت .  اما با  اوجگیری حوادث منجر به انقلاب اسلامی , رقابتهای جام تخت جمشید  در نیمه راه ناتمام ماند و پرونده مسابقات جام تخت جمشید ,  برای همیشه بسته شد  ... 

 

آرارات فوتبال

آرارات 1357

 * آرارات 1357 - سیمای شاداب و جوان شده آرارات و اندیشه صعود مجدد به رقابتهای  جام تخت جمشید ... عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : ورژ خچومیان ، باغدیک عابدیان ، ویگن کوائیان ، هنریک آذریان ، ورژ نواسارتیان ، گارنیک شهبندری.

نشسته  : مارتیک میربگیان ، نوریک باباخانیان ، مارکار نرسسیان، آبو امیریان ، نوریک شهبندری

 -------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------

 

*  نارنجی های محبوب ..... 

 

  با گذشت چند ماه  از پیروزی انقلاب  ,   کلیت فوتبال ایران دستخوش تغییر شد .  شاخصترین این تغییرات نیز , در نحوه  و ماهیت رقابتهای باشگاهی نمایان بود  ..... لیگ  تخت جمشید که بی تردید دستاوردی 50 ساله و محصول سالها آزمون و خطا بود  , به یکباره کنار نهاده شد و در ازای آن , برگزاری فوتبال باشگاههای تهران , در دستور کار  قرار گرفت  به عبارت دیگر  , خطوط و محدوده فوتبال ایران ,  تنها در حوزه جغرافیای پایتخت ( تهران )  ترسیم شد . یک فوتبال صد در صد اماتور , بدون حمایت و پشتیبانی مالی ......... بنابر این بسیاری از ساختارهای پیشین از میان رفت و اغلب باشگاههای تخت جمشیدی ,  با کمبود بازیکن و سرمایه , مواجه شدند . از آن  جمله باشگاه آرارات ....

 

  آرارات , در نخستین دوره فوتبال باشگاهی پس از انقلاب ( جام اسپندی ) غایب بود   . اما چند ماه بعد با تشکیل مجدد تیم فوتبال خود , در رقابتهای جام باشگاههای تهران , که در آبان ماه سال 58  برگزار شد , حضور یافت  .  استاد گارنیک مهرابیان , بار دیگر در یک دوره ی حساس زمانی به یاری باشگاه  شتافت و دلسوزانه هدایت آن را بر عهده گرفت . همچنین  کارو حقوردیان که در آغاز دوره مربیگری خویش بود , تحت عنوان کمک مربی او را همراهی کرد . ......... 

 

 * نکته ی حائز اهمیت , برای  ارارات پس از انقلاب , استفاده و بهره مندی هوشمندانه از رنگ نارنجی , در پیراهن تیم فوتبال باشگاه بود که , بسیار زود بر دل  فوتبالدوستان نشست ..... آنچنانکه با گذشت یک فصل , به نماد فوتبال ارامنه تبدیل شد . جرسه های  نارنجی خوش رنگ , که با  مخمل سبز چمن  , ترکیبی چشم نواز  پدید می آورد . این ترکیب زیبا چنان با ساختار باشگاه ارارات  هماهنگ شد  که دیگر علاقمندان فوتبال , رنگی  بجز نارنجی را برای آرارات  متصور نبودند . آنها در سال نخست پس از انقلاب , گاه  نارنجی و گاه سفید  پوشید اما از سالهای بعد در اغلب موارد نارنجی پوش بودند و رنگ سفید نیز برای پیراهن دوم باشگاه تعیین شد . در حالیکه پیش از سال 57 , آرارات بتناوب از سه رنگ ( آبی اسمانی -  قرمز -  سفید ) استفاده میکرد  ........

 

متاسفانه رقابتهای فوتبال باشگاههای تهران سال 58 , بجهت اغتشاش حین بازی پرسپولیس و استقلال , نا تمام  رها شد و دیگر پیگیری نشد  .... از نتایج آرارات در ایندوره رقابتها میتوان به تساوی مقابل تیمهای  شاهین و تهرانجوان , اشاره کرد . 

 

  هیئت فوتبال تهران  سال 1359 تصمیمی جدید  اتخاذ نمود که عبارت بود از تعیین مجدد دسته بندی , برای باشگاههای تهرانی ...... بنابر این مسابقاتی تحت عنوان " رده بندی باشگاههای تهران " ما بین کلیه ی تیم های پایتخت , جهت تعیین تیم های دست های اول , دوم و سوم باشگاههای تهران , برگزار شد . این دوره مسابقات با حضور 112 باشگاه در 14 گروه آغاز شد آنگونه که   تیمهای صاحبنام , بعنوان سرگروه ,  انتخاب شده و سایر تیمها , بر اساس قرعه کشی تعیین شدند . آنگاه  مقرر شد که  چهارده , تیم نخست هر گروه , به دسته اول فوتبال باشگاههای تهران راه یابند  . بر این پایه , آرارات در گروه پنجم قرار گرفت و در پایان  موفق شد با ارائه بازیهای درخشان , بعنوان تیم اول  گروه خود , به رقابتهای دسته اول باشگاههای تهران , صعود کند . 

* آرارات در گروه پنجم رده بندی تهران ,  با هفت تیم ( سعد آباد - فولاد - آزمایش - پتروشیمی - فروهر - طلاچیان و امدادگران ) همگروه بود . 

 

 آرارات فوتبال

آرارات تیم فوتبال

 * آرارات 1359 - رده بندی باشگاههای تهران ........... نسلی جدید هم پا با تجربه ها - آنها بهترین تیم گروه پنجم  بودند . عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : هنریک آذریان - اسکندر هاکوپیان - آلبرت باغومیان - سبو بازیک - هنو عیوضی - ویگن غازاریان - کریست 

نشسته : ویگن زینعلی - گارنیک شهبندری - باغدیک عابدیان - آبو امیریان - ورژ نواسارتیان 

------------------------------------------------

 

 

  آرارات در  آخرین گام ,  یک تیم خوب و منسجم بنام سعد آباد را پیشرو داشت . غیبت آبو امیریان , توان خط حمله آرارات را به میزان محسوس , کاهش داده بود  .  اما , تک گل  ارزشمند گارنیک شهبندری در دقیقه 55 , پیروزی آرارات را رقم زد و آنها را  مقتدرانه در صدر  گروه  نشاند . از نتایج قابل توجه آرارات در رقابتهای رده بندی جام باشگاههای تهران , میتوان به برد 12 بر صفر برابر تیم فروهر ,  که با درخشش آلبرت باغومیان همراه بود , اشاره کرد  . باغومیان ,  به تنهایی چهار گل آرارات را , بثمر رساند .  

 

آلبرت باغومیان

* آلبرت باغومیان عزیز , ستاره آرارات در جام تخت جمشید و از عوامل اصلی موفقیت در رده بندی باشگاههای تهران 1359 

--------------------------------------

 

  رقابتهای فوتبال جام باشگاههای تهران در سال 1360 , از میانه ی خرداد ماه آغاز شد اما پیش از آن در اردیبهشت علاقمندان آرارات شاهد رویداد هایی بسیار مسرت بخش بودند . ابتدا بازگشت وازگن صفریان و سپس حضور چند بازیکن  آرارات در اردوی تیم ملی ....    برای نخستین بار در طول تاریخ باشگاه , از سوی کادر فنی تیم ملی , نام سه بازیکن باشگاه آرارات , جهت حضور در اردوی آمادگی تیم ملی اعلام شد . آن سه  عبارت بودند از وازگن صفریان , ویگن زینعلی و مارکار نرسسیان 

 

آرارات فوتبال

تیم ملی 1360

* اردوی تیم ملی فوتبال  اردیبهشت 1360 : برای نخستین بار , با حضور سه بازیکن از باشگاه آرارات  - ردیف دوم از پایین , نفرات سوم و چهارم و پنجم از چپ , عزیزان بترتیب : ویگن زینعلی , وازگن صفریان و مارکار نرسسیان ............. همانگونه که نمایان است , هدایت تیم ملی نیز  بر عهده استادان ارجمند اصغر شرفی ( ردیف بالا فرد نخست از چپ ) و ناصر ابراهیمی ( ردیف بالا , فرد نخست از راست ) می باشد .  

---------------------------------- 

 

  فصل فوتبال 1360 برای آرارات , با پذیرش یک شکست مقابل بوتان , آغاز شد و سپس در هفته دوم نیز , در غیاب مهاجم ارزنده خود ( گارنیک شهبندری ) با یک گل دیر هنگام , مغلوب اکباتان شد ....    خوشبختانه  پس از آن دو نتیجه نامطلوب  , رقابتهای جام باشگاههای تهران برای یک مدت طولانی ( حدود یک ماه و نیم ) متوقف شد و همین نکته , فرصت کافی را به آرارات داد تا با تدارک بهتر , به صحنه رقابتها بازگردد . ابتدا یک تساوی با شاهین در هفته سوم و سپس   یک پیروزی ارزشمند برابر تیم پرتوان صنایع دفاع ملی , با دو گل آلبرت باغومیان و تک گل ویگن کوائیان .......... . و چنین بود که روند رو به رشد ارارات , اغاز شد . آمار قابل توجه  یازده بازی بدون شکست و همچنین ,   دو تساوی ارزنده  مقابل بزرگان سرخابی ( پرسپولیس 2 بر 2 ) و ( استقلال 1 بر 1 ) در شرایطی که ابتکار عمل  و نتیجه در دست انها بود , شایستگی های آرارات را , دگر باره  نمایان ساخت .

 

 

  

آرارات فوتبال

گارنیک شهبندری

* گارنیک شهبندری عزیز  و تلاش  برای سرفرازی آرارات ......... آرارات و پرسپولیس - شهریور 1360  

--------------------------------------------------------

 

 بازگشت پر فروغ  دروازه بان خوشنام فوتبال ایران " وازگن صفریان "   خبری بسیار خوش برای هواداران آرارات بود . چرا که با حضور او , استحکام دروازه و  خط دفاع آرارات , دو چندان شد .  او  بهترین گزینه ممکن , جهت حراست از دروازه ارارات بود و تکیه گاهی مطمئن  در مصاف با رقبا .... نمایش  او برابر سرخابی های تهران براستی که تحسین برانگیز بود و موجب دعوت مجدد او به تیم ملی فوتبال تا همچنان  سهمیه آرارات , در تیم ملی حفظ گردد     وازگن عزیز ابتدا در سال 1358 و  دوران مربیگری استاد حسن حبیبی , به تیم ملی  فراخوانده شد و سپس به اردوی شوروی سابق رفت   . او برای رقابتهای مقدماتی المپیک مسکو ( سنگاپور )  نیز تا اخرین روزها در اردوی تیم ملی حضور داشت و پس از ان نیز بتناوب طی سالهای 1360 الی 1363  همواره یکی از حاضران در اردوی تیم ملی ایران بود .  

 

آرارات فوتبال

وازگن صفریان

* فرزند شایسته ی ایران , ستاره ی محبوب و ملیپوش باشگاه آرارات , وازگن صفریان عزیز    ......... . بازگشت او به خانه , بهترین خبر ممکن برای هواداران آرارات بود .  

-----------------------------------------------

 

  در رابطه با ویژگی های فنی و اخلاقی وازگن صفریان , مقاله ای  مجزا در دست تدوین است که در آینده ارائه خواهد شد ..... اما در بخش قابلیت های فنی , جای آن دارد که اشاره شود   واکنشهای تماشایی او را , هیچکدام از دروازه بانهای دهه پنجاه ایران , نداشتند .... ان چنان تماشایی و مسحور کننده که بسیار زود رفلکس ها و دایب های بلندش , سوژه  محبوب عکاسان ورزشی  شد . او در هر دو زمینه ی فنی و اخلاقی , براستی که یک الگوی کامل بود .    

نکته : هدایت و رهبری  آرارات در فصل 1360 نیز همچنان به عهده چهره محبوب فوتبال ارامنه  , استاد آرشاویر ملکی بود . او بمدت بیش از  2 سال , هدایت تیم محبوب ارامنه را بر عهده داشت و در طول  این مدت , با تلاش مداوم خویش به ارارات بسیار  خدمت نمود .

 

   

  

 

 

آرارات فوتبال

تاریخچه فوتبال آرارات * آرارات 1360 - فرزندان شایسته ای ارامنه و یکی از بهترین ها در تاریخ باشگاه  ........ عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : باغدیک عابدیان ، هنو عیوضی ، مارکار اقاجانیان ، مارکار نرسسیان ، گارنیک شهبندری ، وازگن صفریان.

نشسته  :  ویگن زینعلی ، روبیک ابراهیمی ، ویگن کواییان ، سروژ کوچاریان ،آبو امیریان.

------------------------------------------------------

 

 

 فصل 1361 را آرارات , با یک گل زودهنگام , آغاز کرد .....   دقیقه 3 بازی نخست , مقابل شاهین و یک شوت زمینی زاویه دار از سوی بوریس میناسیان , نوید یک فصل موفق را داد .... اما در نهایت , آرارات به جایگاه دوازدهم از یک لیگ هجده تیمی , قناعت کرد .  تساوی های متعدد , فرصت حضور در رده های بالای جدول را از ارارات سلب نمود . آرارات هشت  تساوی داشت که در جدول رده بندی , بالاترین میزان بود . از بازیهای دلچسب آرارات در فصل 1361 باشگاههای تهران میتوان به آرارات - پرسپولیس   و   آرارات - پیام  و آرارات - نیروی زمینی و مهمتر از همه آرارات - استقلال در همه ماقبل آخر , اشاره کرد که تکلیف جام را مشخص نمود . تساوی 1 بر 1 ارارات مقابل استقلال , پرسپولیس را یک هفته مانده به پایان , عملا قهرمان تهران کرد . 

 

 اما بازیهای فصل 1361 یک هدیه ارزشمند نیز برای ارارات و هوادارانش داشت .....  و آن  , ظهور پدیده ای بنام " ورژ بخشی " بود او که یک هافبک با تکنیک و هوشیار  , که به مقتضای نیاز گاهی  در گوش چپ تیز بازی می کرد .  نمایش دلپذیر ورژبخشی   سبب شد تا   هفته نامه دنیای ورزش , از او با عنوان پدیده فصل 1361 باشگاه آرارات  یاد کند . ورژ بخشی عزیز  سالهای بعد به  یکی از وفادارترین بازیکنان تاریخ  باشگاه ارارات تبدیل شد . 

 

آرارات فوتبال

فوتبال آرارات

 * دکتر روبیک ابراهیمی , ستاره خط حمله ارارات و نمایی از رقابت هفته ششم , آرارات و پرسپولیس ............... ورزشگاه آزادی - 12 شهریور 1361

-----------------------------------------

 

 نکته حائز اهمیت دیگر در مورد  آرارات سال 1361 ,  تغییر کادر فنی در میانه فصل بود ....  با گذشت پنج هفته و عدم رضایت مدیران باشگاه از نتایج کسب شده , سرانجام آرشاویر ملکی پس از یک دوره ی سه ساله  پر فراز نشیب  , جای خویش را به منصور امیر آصفی سپرد   .....  تدبیر مسئولان اما  , ثمر بخش بود  و آنگاه  تنها  با گذشت چند هفته ,   ارارات  بمراتب روانتر و موفق تر از پیش , نشان می داد . آنگونه که در پایان فصل , هفته نامه دنیای ورزش , چنین اشاره داشت که بازگشت امیر اصفی , حلال بسیاری از دردسرها و مشکلات آرارات بود . 

 

 

 

 

 

------------------------------

* 1362 و بار دیگر افزایش محبوبیت ......

 آرارات , فصل 1362 یک تیم متفاوت و پرتوان بود .تغییرات اعمال شده از سوی مسئولان باشگاه , ثمربخش بود و زمینه بازگشت مجدد تماشاگران  به سکوها را فراهم نمود ..... آنچنانکه تیم محبوب ارامنه , بار دیگر قطب سوم محبوبیت در فوتبال تهران شد . نکته ای که هر دو نشریه ورزشی وقت ( کیهان ورزشی و دنیای ورزش ) بروشنی به ان اشاره داشتند  .

آرارات فوتبال

آرارات 1362

 * آرارات 1362 - عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : بوریس میناسیان - هامبارسوم دارابیدیان ( کمک مربی ) - روبیک ابراهیمی - سروژ کوچاریان - ویگن کواییان - وازگن صفریان

نشسته : ژیرایر باباخانیان - ورژ بخشی - مارکار نرسسیان - آبو امیریان - رافیک عیسائیان - باغدیک عابدیان

-------------------------------------------

 

  آرارات فصل را  تحت هدایت منصور امیر آصفی  , بسیار درخشان آغاز کرد .  بویژه برد پر گل برابر یکی از بهترین تیم های تاریخ باشگاه بانک ملی , براستی که کم نظیر بود و نشان , از تحول و تفاوت فراوان   نسبت به فصول گذشته  ( بانک ملی , در پایان فصل در جایگاه سوم ایستاد و فقط یک شکست در کارنامه اش داشت که ان نیز  مقابل بچه های ارامنه بود  ) ........ 7 هفته , بی شکست باقی ماندن , آرارات  را تنها تیم بدون باخت جدول کرده  و  در جرگه ی بالانشین ها قرار داد  ...... اما  هفته هشتم , آرارات ناباورانه  برابر  بوتان بدون برد  , بازی را واگذار کرد و به رتبه چهارم رفت . نتیجه ای  بسیار دور از انتظار بود .

 

 

آرارات فوتبال

ویگن زینعلی *  ویگن زینعلی ( چپ ) ستاره پر فروغ باشگاه ارارات و محمد صادقی در نمایی از رقابت آرارات و شاهین ............ هفته هفتم جام باشگاههای تهران - امجدیه  , مهر ماه 1362 

------------------------------------------

 

   سرانجام آرارات , فصل را با کسب 6 برد , 8 تساوی و تنها 3 باخت , به پایان برد و در جایگاه ششم باشگاههای تهران 1362 ایستاد ....  بهترین مهاجم آرارات در فصل 1362 , روبیک ابراهیمی بود که به تنهایی  نیمی از گلهای آرارات را بنام خود ثبت کرد و پس از او , سروژ کوچاری قرار داشت . گل استثنایی سروژ کوچاری به کیان از فاصله ی حدود 30 متر , از لحظه های ناب فوتبال آرارات در فصل 62 بود . 

 

  فصل 1363 باشگاههای تهران , که از اردیبهشت ماه آغاز شد , هرگز به پایان نرسید ...... چرا که پس از  6 هفته , هیئت فوتبال تهران طی یک اطلاعیه , تعطیلی مسابقات را اعلام کرد . مورخه 7 مهر ماه 1363 هنگام برگزاری بازی پاس و پرسپولیس , ورزشگاه امجدیه با ازدحام بیش از حد تماشاگر روبرو شد  آنگونه که  بازی مذکور به تعویق افتاد و به جمعه آینده موکول شد . اما علیرغم حضور تماشاگران , بازی مذکور برگزار نشد و همین موضوع , هجوم تماشاگران به داخل زمین را در پی داشت  .......... آنگاه با نظر مسئولان , مسابقات فصل 1363 باشگاههای تهران ,  نا تمام رها شد . 

 

آرارات فوتبال

آرارات تاریخچه فوتبال

 * آرارات 1363 - عزیزان بترتیب از راست : 

ایستاده : باغدیک عابدیان - گارنیک شهبندری - مارکار نرسسیان - ویگن کواییان - سروژ کوچاری - وازگن صفریان 

نشسته : ویگن زینعلی - هنو عیوضی - آبرام وارطانیان - آبو امیریان - روبیک ابراهیمی 

------------------------------------------------

 

 

  آرارات در فصل مذکور , 6 بار بمیدان رفت که ثمره آن کسب 2 برد , 2 تساوی و پذیرفتن 2 شکست بود .  آنها در حالی در جایگاه نهم جدول قرار داشتند که فاصله ی میان تیم سوم تا نهم جدول ,  تنها 3 امتیاز بود . نکته حائز اهمیت , پیروزی یک بر صفر برابر تیم بوتان بود که در یکی دو فصل پیش , همواره برای بچه های ارامنه دردسر ساز  شده بودند . بجز آن آرارات برابر استقلال نیز , علیرغم واگذاری نتیجه اما , بازی خوب و قابل قبولی را ارائه کرد . 

 

آرارات فوتبال

آرارات و استقلال 1363 * نمایی زیبا  از بازی پر هیجان آرارات و استقلال - امجدیه هفته سوم از سری رقابتهای جام باشگاههای تهران - شهریور 1363 ............. حمله استقلال با حضور عبدالعلی چنگیز ( روی زمین ) و پرویز مظلومی , با واکنش وازگن صفریان و کاپیتان مارکار نرسسیان مواجه شده .... دیگر عزیزان حاضر در تصویر به احتمالا  مارکار آقاجانیان و باغدیک عابدیان باشند .

--------------------------------------------

 از چهره های تاثیر گذار آرارات در فصل ناتمام 1363 میتوان به روبیک ابراهیمی , مارکار نرسسیان , ورژ بخشی و ویگن زینعلی اشاره نمود و یک جوان اینده دار بنام مارکار اقاجانیان که پدیده فصل  آرارات بود . در این میان می بایست به نقش ورژ بخشی و ویگن زینعلی , بیشتر اشاره نمود .  دو بازیکن خوشفکر , سریع و پر تحرک  که  نقطه اطمینان و تکیه گاه واقعی ارارات , در میانه زمین بشمار می آمدند . 

 

 از دیگر نکات قابل توجه میتوان به جدایی چند چهره تاثیر گذار , در پایان فصل اشاره کرد ..... کاپیتان محبوب ارامنه "  آبو امیریان " پس از 10 سال , کفش های خود را اویخت ... و همچنین آلبرت باغومیان ........

 

 

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------

* آغاز فصل سرد ..........

 

 سرانجام اما فصل بی رحم 1364 , از راه رسید و آن شد که نباید   ....... یک فصل کابوس وار و  دور از تصور برای آرارات و هواداران  ... مطابق انتظار , تیم بشدت جوان شده آرارات ,  توان رقابت با بزرگان را نداشت و هر انچه که  زنده یاد امیر آصفی  انجام داد تا بر شرایط مسلط گردد , بی اثر بود  .... 

  علاوه بر فاکتور کم تجربگی , بخت و اقبال نیز از همان ابتدا , از آسمان آرارات , پر کشید ........... . هفته نخست  ,  کاپیتان نرسسیان بجهت ضرب خوردگی  به ناچار زمین را ترک گفت تا آرارات نتیجه را به  اکباتان واگذار کند . برابر پاس نیز ابتدا یک نیمه پیروز بود اما در نهایت بدون امتیاز ماند  ... و برابر پرسپولیس نیز در همان دقایق نخست   , شوت سنگین گارنیک شهبندری به تیرک دروازه اصابت کرد تا بهترین بخت ارامنه از کف برود .

 

آرارات فوتبال

Ararat fc

 * آرارات 1364 - عزیزان بترتیب از راست : 

ایستاده : هنو عیوضی- ویگن کواییان- مارکار نرسسیان - زارع ملکی - مارکار اقاجانیان - وازگن صفریان

نشسته : ویگن خاشادوریان - آبرام وارطانیان - روبیک ابراهیمی - ویگن زینعلی - سرژیک یوسفی.

 

-------------------------------------

 

  اما اوج  بد اقبالی شاید , در رقابت رو در رو با راه آهن , دیگر  قعر نشین جدول , پدیدار شد  که امتیازاتش , برای هر دو تیم , بسیار حیاتی بود و آرارات با یک گل از حریف پیش , که  پنالتی دقیقه 88 , نتیجه را مساوی کرد ..... زنده یاد امیر اصفی , هر آنچه که سالها آموخته بود , بکار بست تا شاید شرایط تغییر کند .... گاهی مارکار نرسسیان را از دفاع به نوک حمله منتقل میکرد , اما دفاع آسیب پذیر میشد و گاهی باغدیک عابدیان را به گوش  راست و چپ خط حمله میفرستاد و ....

 

"چرا , فصل بی رحم 1364  ؟ 

سال 1364 , هیئت فوتبال تهران که متولی و برگزار کننده فوتبال استان تهران بود  ,  روش برکزاری مرسوم و متداول رقابتهای فوتبال باشگاههای تهران را تغییر داد و  شیوه ی عجیب " دو گروهی  با حضور 20 تیم " را , جایگرین آن نمود . آنگونه که هر گروه شامل 10 تیم باشد و تیمهای اول و دوم به نیمه نهایی صعود کرده و تیم اخر نیز به دسته پایینتر سقوط کند . بنابر این پس از یک وقفه طولانی ( فصل 1363 ناتمام باقی ماند ) و عدم برگزاری مسابقات  بمدت یک سال و نیم , یک تیم  تنها با 8 بازی به دسته پایین تر سقوط میکرد و فارغ از آن که کدامین تیم باشد اما  , هرگز منصفانه نبود . شیوه ای که اکنون دیگر مرسوم نیست . همان روزها نیز , هفته نامه  کیهان ورزشی از نحوه برگزاری رقابتهای جام باشگاههای تهران ( 2 گروهی )  انتقاد کرد و آن را روشی نادرست , خواند .

 

آرارات فوتبال

باغدیک عابدیان * هنو عیوضی ( چپ ) و حمید درخشان ........ آرارات و پرسپولیس - هفته هشتم جام باشگاههای تهران -  دوشنبه 18 شهریور 1364   

-------------------------------------

 

 بنابر این آرارات که در گروه دوم قرار داشت , پس از برگزاری 9 بازی و کسب 1 برد , 3 تساوی و پذیرش  5 باخت , در رده آخر جدول قرار گرفت تا همراه با تیم دریانوردان از گروه اول , به رقابتهای دسته دوم باشگاههای تهران سقوط نمایند  . 

 اما فصل دشوار 1364 , یک هدیه ارشمند نیز با خود بهمراه دارد و آن عبارت است از ظهور یک  جوان آینده دار و شایسته  بنام " سرژیک یوسفی "  که سالهای بعد ,  در موفقیت های باشگاه  , نقشی تعیین کننده دارد . او بی تردید پدیده فصل 1364 ارارات بود . او بناچار برای دو فصل ( بجهت فرا رسیدن موعد نظام وظیفه  ) آرارات را ترک گفت اما , سپس بازگشت و تا پایان در خدمت باشگاه محبوب ارامنه باقی ماند .   

 

 

 

 * تلاش برای بازگشت ..........

 سرانجام پس از 6 فصل پرفراز نشیب , آرارات از جمع تیمهای دسته اولی باشگاه های تهران , جدا شد تا بار دیگر برای بازگشت تلاش کند و این در حالی بود که جای خالی انها در رقابتهای دسته اول تهران بسیار محسوس بود .  آرارات در شرایطی به استقبال بازیهای دسته دوم رفت   که مصمم بود با تغییر مربی و  تکیه بر استعداد های جوان ,  به دسته اول باشگاه های تهران , بازگردد  .......  بنابر این  , استاد فریدون معینی جایگزین منصور امیر آصفی شد و در کنار او  گارنیک شهبندری عزیز   که اخرین فصل بازیگری خود را سپری مینمود , با عنوان کمک مربی , او را همراهی مینمود .   دسته ی دوم جام باشگاههای تهران نیز همانند دسته اول , در دو گروه برگزار شد و آرارات  در گروه دوم به رقابت پرداخت . اما سرانجام  با قرار گرفتن در میانه ی جدول , از صعود به دسته اول  باز ماند .

 آرارات فوتبال

آرارات 1365

* تصویری کم نظیر و آرشیوی از تمرینات آرارات - فصل 1365                  منبع : استاد گارنیک شهبندری

عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : آرموند هنرچیان - آبرام وارطانیان - افو - وازگن سیمونیان -  ?  - مارکار نرسسیان - باغدیک عابدیان - ویگن زینعلی - مارکار آقاجانیان - هنو

نشسته : آلبرت مهرابیان - ?   - وازگن گاپرلیان - گارنیک شهبندری - ؟   - سارو عیساقولیان - بوبوک - هنو عیوضی 

---------------------------------------- 

 

بنابر این آرارات فصل 1366 را نیز در دسته دوم باشگاههای تهران سپری کرد تا جای خالی آنها و  بویژه هواداران پرشور و صمیمی ارامنه  , در رقابتهای دسته اول باشگاههای تهران  بیش از پیش احساس گردد . آنچنانکه گویی بدون  نارنجی پوشان , فوتبال تهران چیزی کم دارد . 

 نکته حائز اهمیت دیگر در پایان فصل 1365 , جدایی گارنیک شهبندری از فوتبال باشگاهی بود .... او که یادگاری از آخرین قهرمانی فوتبال ملی در جام ملتهای آسیا بود , پس از یک دوره  پانزده ساله , جای خود را به جوانان سپرد . گارنیک عزیز سپس به کشور سوئد مهاجرت کرد . 

 

 در پایان سال 1365,  چند بازیکن سرشناس از آرارات به تیمهای دیگر دسته اول فوتبال تهران , پیوستند .

 

* مارکار آقاجانیان  :     پاس

* ویگن زینعلی      :     دارایی

* ورژبخشی         :     نیروی زمینی

* ویگن کوائیان     :     عقاب 

 

 

  فصل 1366 نیز تلاش ها برای صعود و بازگشت به دسته اول باشگاههای تهران ,  ادامه یافت ...... خوشبختانه هیئت فوتبال  , روش نادرست دو گروهی را کنار نهاد تا بار دیگر رقابتهای دسته اول و دوم باشگاههای تهران , در یک گروه برگزار شود . بازیهای دسته دوم تهران از میانه تیر ماه با هجده تیم آغاز شد   ......  اما همانگونه که اشاره شد , جدایی تعدادی از ستاره های ارارات  , کار صعود را برای آنها دشوار تر از پیش نموده بود  ..  و سرانجام نیز با قرار گرفتن در میانه جدول از صعود باز ماند .

 

 

 * نسل جدید آرارات ............

  خبر های  مسرت بخش  اما  , برای دوستداران آرارات از رده فوتبال پایه , بگوش میرسید....... آنجا که یک نسل جدید و پویا  از بازیکنان با استعداد در حال رشد و شکوفایی بودند .... که در راس ان ,  میتوان به تیم نوجوانان و جوانان باشگاه  ارارات اشاره کرد  و به موازات ان نیز ,  تیم جوانان و نوجوان " باشگاه هرازدان " جوانانی که روز بروز در راه بزرگی در فوتبال گام بر میداشتند . از میان  دو تیم یاد شده  بیش از 6 بازیکن تراز اول به فوتبال ما معرفی شد که  از ان جمله میتوان به عزیزان : 

 ماسیس هاکوپیان , ژورس غازاریان , واروژ سرکیسیان - ادموند اختر - سامسون پطروسیان......... اشاره نمود که در کنار بازیکنانی چون ایشخان ست آقایان و رافیک مارکوسی از باشگاه عقاب , بار دیگر نوید  آینده ای روشن برای فوتبال ارامنه ,  و باشگاه ارارات بودند . 

----------------------- 

 

 

 

 

 

-----------------------------

* یادبود , برای گارنیک عزیز .........

بهمن ماه سال 67 , باشگاه آلکس و تعدادی از علاقمندان  ارامنه , بپاس قدردانی از مهاجم ارزنده و ملیپوش باشگاه آرارات , گارنیک شهبندری , یک مسابقه یادبود در زمین ورزشگاه رافی , برگزار نمودند . و از انجا که گارنیک عزیز نسبت به باشگاه دارایی تعلق خاطر فراوان داشت . از تیم فوتبال باشگاه دارایی ( نائب قهرمان 2 دوره رقابتهای جام باشگاههای تهران 1366 و 1367 ) دعوت بعمل امد تا با جمعی از هم دوره ای های گارنیک شهبندری ( تحت نام باشگاه آلکس ) , یک مسابقه یادبود برگزار کند  .

# آلکس ( ALEX ) نام یک باشگاه محلی فوتبال در منطقه مجیدیه تهران ( ورزشگاه رافی ) که در دهه 60 شمسی , بسیار فعال بود .  

آرارات فوتبال

گارنیک شهبندری خداحافظی از فوتبال

* بازی یادبود برای قدردانی از گارنیک شهبندری , میان تیم های  دارایی و  الکس............ ورزشگاه رافی - زمستان 1367 

عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : ؟  - آندرانیک بندری - توماس نواسارتیان - منوچهر شفقتیان - وحید مقدم منش - امیر  - مصطفی اردستانی - بهروز تابانی - جلال بیات - جواد محمودی - خسرو حاج خلیل 

 

نشسته : ورژ زرگریان - آبرام وارطانیان - باغدیک عابدیان - واژگن گاپرلیان - مارکار نرسسیان - آلبرت مهرابیان - آرموند نظری -  گارنیک شهبندری - ویپن زینعلی   

--------------------------------------

 

  نکته قابل توجه , استقبال فراوان علاقمندان فوتبال و گارنیک شهبندری از این مسابقه تشریفاتی و دوستانه بود . قریب 10000 هزار تن  در ورزشگاه رافی ,  گرد هم امدند تا شاهد اخرین حضور  ستاره محبوب خویش باشند . گارنیک عزیز بارها و بارها , و گاه در شرایط بحرانی با گلهای خویش , قلب هوادارانش را شاد نمود و حال , نوبت دوستدارانش بود که بپاس قدرشناسی در شادی اش شریک باشند . آن روز گارنیک شهبندری از دو چهره سرشناس تاریخ فوتبال دعوت نمود تا شاهد آخرین حضورش اش باشند .  استاد حسن حبیبی و زنده یاد منصور امیر آصفی  ....... 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------

----------------------------------------------

----------------------------------------------

* طلوع مجدد با اندیشه های عالیجناب حسن حبیبی .......

 

  فصل 1367 , مسئولان  آرارات , هدایت تیم فوتبال باشگاه را به دستان توانای بزرگمرد فوتبال ایران , استاد حسن حبیبی سپردند . فردی که  نام او , همواره با اعتبار , نظم و دیسیپلین همراه بود  . او ,  کاپیتان اسبق تیم ملی , فاتح نخستین جام ملتهای اسیا 1347  و نیز  پر افتخار ترین مربی در طول ادوار جام تخت جمشید  بود و با نظر مسئولان باشگاه  از اواخر سال 1366 , تمرینات آرارات را زیر نظر گرفت .......  استاد با تکیه بر دانش و تجربیات فراوان خویش ,  فوتبال  ارارات را   بازسازی  کرد . او  همان ابتدا , دو خواسته از مسئولان باشگاه  داشت .

 

 1 ) دارای احتیارات  تام باشد .

 2 )  بر  کلیه تیم های باشگاه ( رده  پایه و بزرگسالان )  نظارت واحد و کامل داشته باشد .

 

 توضیح : آن روزها ,  تیمهای فوتبال باشگاه آرارات ( نوجوانان - جوانان و بزرگسالان ) هر یک بصورت جداگانه اداره میشد . 

 

حسن حبیبی

* ستاره , کاپیتان و سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال , عالیجناب حسن حبیبی - فاتح نحستین جام ملتهای آسیا 1347 ............... او با تکیه بر دانش و تجربه , فوتبال آرارات را متحول نمود . روش کار و میزان تاثیر گذاری او بر ساختار باشگاه آرارات , براستی الگویی مثال زدنی با  بار آموزشی بالا بود ,  که میتوانست الگویی کامل برای تدریس  مربیان جوان  در آموزشگاه ها و دانشکده های تربیت بدنی , باشد .

 ------------------------------------------------

 

 استاد حسن حبیبی برای دستیابی به موفقیت  از تمامی ظرفیتهای ممکن در باشگاه آرارات و فوتبال ارامنه , بهره برد ..... او پیوسته به زمین های خاکی و فوتبال محلات , سر میزد و جوانان مستعد را مورد ارزیابی دقیق قرار می داد .  در گام بعد , او از تجربه بازیکنان شاخص گذشته ارامنه , غافل نبود ,   ....  از جمله استاد مائیس میناسیان ( بازیکن اسبق تیم ملی و باشگاه پاس ) که از شاگردان خود وی در باشگاه پاس که , چند سالی از فوتبال باشگاهی فاصله گرفته بود .  او مائیس میناسیان را به همکاری مجدد با باشگاه آرارات دعوت کرد و او نیز پذیرفت   , استاد میناسیان ,  پل ارتباطی میان حسن حبیبی و بازیکنان جوان آرارات بود و همچنین با برخورداری از تجربیات فراوان  , سرگروه ارارات در راه صعود به دسته اول باشگاههای تهران ... 

 

آرارات فوتبال

مائیس میناسیان

* فرزند ایران , استاد ارجمند , جناب مائیس میناسیان .....  او به دعوت حسن آقای حبیبی , بار دیگر به فوتبال باشگاهی بازگشت , تا با تکیه بر تجربیاتش , یاری رسان آرارات در مسیر صعود  باشد . استاد میناسیان عضو تیم ملی ایران  در رقابتهای المپیک مونترال , قهرمان جوانان آسیا و  فاتح  دو دوره رقابتهای  جام تخت جمشید میباشد .

--------------------------------------------------     

 

 

 استاد حسن حبیبی با دستچین نمودن تعدادی جوان با انگیزه و مستعد ....... و قرار دادن انها در میان  بازیکنان با تجربه , ترکیبی مناسب  از نیروهای جوان و با تجربه  را در یکدیگر ادغام نمود . و سپس  با تکیه بر نظم و انظباط  , تیمی نچندان یک دست " اما بسیار با انگیزه  "  را , برای حضور در رقابتهای دسته دوم  , تدارک دید .   

 

  با حضور حسن حبیبی , از همان فصل نخست   آرارات به یک تیم  مدعی صعود  , تبدیل شد .... آنها در فصل 1367 دسته دوم تهران و تا یک قدمی کسب موفقیت نیز پیش رفتند ........ , آرارات  تا هفته دهم در رده دوم , جدول قرار داشت و از شانس های اصلی برای صعود به دسته اول  بود ( دو تیم  اول و دوم جدول صعود میکردند )   ......و این در حالی بود که آرارات تنها یک امتیاز با  صدرنشین , فاصله داشت   .... اما در ثلث  پایانی  , نتایجی رقم خورد که آنها را , از صدر دور کرد و سرانجام در هفته چهاردهم با یک تساوی بدون گل با  تکاور , نا یاورانه بکلی  شانس صعود به دسته اول  را از دست داد  .  با این اوصاف اما , حضور شایسته ی ارارات , سبب امیدواری  برای دوستداران و علاقمندان باشگاه شد ...... بر این اساس , استقبال فوتبالدوستان  از رقابتهای  دسته دوم تهران افزایش یافت . چنانکه که گاهی ,  تعداد تماشاگران حاضر در مسابقات دسته دوم , از رقابتهای دسته اول تهران , بیشتر بود !! 

 

 هر چند ارارات موفق به صعود نشد اما , یک ماه بعد نخستین عنوان ارزشمند خود را با حسن حبیبی کسب کرد . آنها در رقابتهای چهارمین دوره جشنواره  بسیج مستضعفان حضوری درخشان دارند و با شایستگی کامل ,  به عنوان قهرمانی تورنمنت دست یافتند . آرارات در فینال , تیم دسته اولی وحدت ( قهرمان دوره قبل تورنمنت ) را پیشرو  داشت و موفق شد پس از یک ماراتن 120 دقیقه ای , سرانجام  در ضربات پنالتی , قهرمانی را جشن بگیرد . 

 

آرارات فوتبال

آرارات  * آرارات - ترکیبی از جوانان و با تجربه ها ., برای سربلندی باشگاه  .............. سیمای بسیار جوان ادموند اختر ( ردیف جلو - سوم از راست ) - سرژیک یوسفی ( ردیف وسط - چهارم از چپ ) و  ژورس غازاریان ( ردیف جلو - دوم از چپ ) در کنار ملیپوشان سابق ( مائیس میناسیان و وازگن صفریان ) و سپس بزرگان دهه شصت  ( باغدیک عابدیان - مارکار نرسسیان - ویگن کوائیان ) و ....   ترکیبی قابل توجه از کلیه ظرفیتهای فوتبال ارامنه , برای بازگشت به بالاترین سطح فوتبال ایران .

 

عزیزان بترتیب از راست :

 

رديف بالا : استاد حسن حبيبي ، سرژيك ، واروژ سركيسيان ، سامسون پطروسيان ، ماركار نرسسيان ، ويگن كواييان ، باغديك عابديان ، ماييس ميناسيان ، يرواند (تداركات )

رديف وسط : هنوعيوضي ، روبيك كشيشيان - ايشخان ست آقايان -  روبيك پزشكيان - وازگن صفريان - سرژيك يوسفي - ورژ بخشي - ويگن زينعلي - آلبرت عيساييان

ردیف جلو  : ريموند اختر - بوريس ميناسيان - ادموند اختر - رازميك تروسيان - روبيك غازاريان - ژورس غازاريان - ژيراير موسي مقدم 

 

# منبع تصویر : جناب پترو غازاریان

------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

-------------------------------------

----------------------------------------

* جشن صعود , پاییز 68 ......... 

 

  سرانجام تلاشها نتیجه داد و پس از چهار سال   , بار دیگر تیم محبوب آرارات , به دسته اول باشگاههای تهران بازگشت  .......  یک صعود دلپذیر تحت هدایت حسن آقای حبیبی ,  با تکیه بر تمام ظرفیت ها , از  جمله بازگشت چند ستاره باشگاه بنام های :  ویگن زینعلی , ویگن کوائیان , سرژیک یوسفی , ایشخان ست آقایان و ورژ بخشی  ...... و شاید مهمتر از دیگر موارد , حمایت پر شور و همه جانبه هواداران که ثمره اش , کسب موفقیت بود .  آرارات با تکیه بر حمایت هوادارانش در تمامی بازیها , سیمایی تهاجمی داشت و با ثبت 30 گل زده , صاحب بهترین خط حمله رقابتها  شد . و هر چند که پس از پورا  در رتبه دوم  جدول ایستاد اما , تنها تیم بدون شکست مسابقات بود . 

 رقبای آرارات برای صعود عبارت بودند از هما , پورا , نفت ............ اما با گذشت 10 هفته , مشخص شد که رقابت اصلی جهت تعیین دو تیم صعود کننده ,  میان سه تیم ارارات , پورا و هما خواهد بود . بر خلاف فصل قبل , ارارات در بازیهای اخر فصل  عالی کار کرد و با کسب چهار پیروزی با نتیجه قاطع 4 بر صفر , صعود مقتدرانه خود را جشن گرفت . پدیده فصل 1368 ارارات , جوانی شایسته و خوش قد و قامت ,  بنام سامسون پطروسیان , بود . 

 از دیگر عوامل موثر , در راه صعود آرارات , میتوان به  فاکتور تجربه اشاره کرد . حضور   بزرگانی چون کاپیتان مائیس میناسیان و وازگن صفریان برگ برنده آرارات در راه صعود بود . مائیس میناسیان که فصل پیش , سنتر فوروارد ارارات بود , با بازگشت ویگن زینعلی و ویگن کوائیان , به خط میانی منتقل شد و بعنوان هافبک یارگیر , ارارات را یاری نمود . 

 در پایان فصل , هفته نامه کیهان ورزشی در یک میزگرد که بمناسبت صعود آرارات دایر شده بود ,  از حسن آقای حبیبی پرسید : 

آرارات در این فصل , ترکیبی متفاوت داشت .... تعدادی بازیکن بسیار جوان و تعدادی بازیکن سن و سال دار .... ؟ !! ...........  آیا این بمعنای عدم تعادل نبود ؟ با ان چگون کنار آمدید ؟ 

و استاد چنین پاسخ داد :

 این همان خلاء است که آرارات به دلایل مختلف از لحاظ فاصله سنی با آن روبرو است . اینکه چرا سن بعضی بازیکنان بالاست و حتی مائیس میناسیان , بعد از پایان دوران بازیگری , دوباره بازگشته است , اینها همه  باز میگردد به محدودیت هایی که آرارات از لحاظ بازیکن دارد . ما تمایل نداشتیم که امسال ماسیس بازی کند . بنابر این  رفتم توی محلات ارامنه و سر  زمینهای محلی ,  و گفتم هر کس که میتواند بازی کند با هر سن و سال به تمرین بیاید . من میخواستم کار بکنم . آبرو و اعتبار حرفه ای ام , بمیان بود . سرانجام از میان ان همه بازیکن , توانستیم اسکلت تیم را بنا کنیم و چون تصمیم داشتیم که هر طور شده امسال نتیجه بگیریم , با همه مشکلاتی که از این بابت موجود بود , بهر ترتیب با تجربه و جوان  " همه را با هم خوراندیم " و از لحاظ روحی و اخلاقی , هماهنگی هایی ایجاد کردیم و موفق شدیم که تیمی مقبول را راه بیاندازیم . که برای خودشان , هوادارانشان و مردم قابل قبول باشد .    

 

  بازی اوج  رقابتهای دسته دوم فصل 68 ,  میان آرارات و پورا ( دو تیم صعود کننده ) برگزار شد که سرانجام به تساوی یک بر یک انجامید .  گل ارارات را , ویگن کوائیان با یک ضربه زیبا و فنی بثمر رساند . و سپس پیروزی 2 بر صفر آرارات  بر سازمان گوشت در هفته چهاردهم ( با گلهای ویگن کوائیان و سرژیک یوسفی ) که صعود ارارات را یک هفته مانده به پایان ,  مسجل نمود , جملگی  از روزهای  بیادماندنی آرارات , در فصل 1368 می باشد  . 

 

آرارات فوتبال

آرارات 1368 صعود به دسته اول تهران

* آرارات 1368 - سیمای فرزندان عزیز ایران و  ارامنه و صعود مجدد به دسته اول باشگاههای تهران - آبان 1368

عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : ایشخان ست آقایان- سرژیک یوسفی- سامسون پطروسیان- ژ‌ورس قازاریان- وازگن صفریان- مائیس میناسیان ( کاپیتان ) 

نشسته : ‌واهیک کشیشیان- ویگن زینلی- ورژ بخشی- ویگن کوائیان- روبیک پزشکیان 

-------------------------------------------

 

  آذر ماه 1368 و پس از صعود به دسته اول باشگاههای تهران  , آرارات باردیگر همانند فصل قبل  در تورنمنت بسیج مستضعفان " دوره پنجم " حضور یافته و ضمن ارائه بازیهای درخشان  , سرانجام به عنوان نائب قهرمانی  بسنده کرد . از نتایج قابل قبول آرارات , میتوان به نخستین بازی اشاره داشت که , موفق شد تیم دسته اولی راه آهن را با دو گل , مغلوب سازد . 

 

 

 

 

 آرارات فصل فوتبال 1369  را , با یک پیروزی برابر عقاب , آغاز کرد تا شروعی دلپذیر داشته باشد  ............ و سپس  هفته دوم در بحبوحه برگزاری جام جهانی 1990 ,  برابر پرسپولیس , در شرایطی نتیجه را 2 بر 1 واگذار کرد که هرگز مستحق باخت نبود  . آنچنان که در پایان هفته دوم ,  هفته نامه ی دنیای ورزش با یک تیتر درشت ," شکوفائی فوتبال ارارات "  آرارات را سرامد  تیمهای دسته اول تهران , معرفی کرد  . 

 

آرارات فوتبال

ایشخان ست آقایان * ایشخان ست آقایان ( راست ) و نادر محمد خانی ......... ایشخان ست اقایان مرکز ثقل و هافبک دونده میانه میدان آرارات - او از سوی هفته نامه ی دنیای ورزش  , بهترین بازیکن میدان آرارات و پرسپولیس , معرفی شد .............  هفته دوم جام باشگاههای تهران - ورزشگاه  آزادی  جمعه 25 خرداد ماه 1369

* با پوزش فراوان بجهت کیفیت نازل تصویر , امید که تصاویر با کیفیت , برای مجموعه ارسال گردد  .....

-----------------------------------------------

 

 و سپس هفته های سوم و چهارم کسب دو پیروزی پی در پی ,  ابتدا  2 بر 1 برابر گسترش با گلهای ویگن زینعلی و ویگن کوائیان و سپس  2 بر صفر برابر بانک تجارت با گلهای سرژیک یوسفی و ورژبخشی , آرارات را تا رده چهارم رده بندی بالا اورد . اما روند  صعودی ارارات , بسبب یک تعطیلی طولانی مدت سه ماهه , متوقف شد . بازیهای آسیایی 1990 پکن در پیش بود و تیم ملی فوتبال درصدد برگزاری یک اردوی بلند مدت ........... از سوی دیگر استاد حبیبی , همزمان با مسئولیت رهبری تیم فوتبال ارارات , هدایت تیم فوتبال نیروهای مسلح را نیز بر عهده داشت و همین تداخل مسئولیت , سبب نزول نسبی آرارات نیز بود . 

 

 هفته هفتم در شروع مجدد رقابتهای باشگاههای تهران  , آرارات در شرایطی نتیجه را 2 بر صفر به استقلال واگذار کرد که , هرگز مستحق شکست نبود . آنها در اولین و آخرین دقیقه ( دقایق 1 و 90 ) دو بار مقابل حریف با تجربه غافلگیر شدند .... در حالی که در دقیقه 9 , ضربه سر سنگین ویگن کوائیان , به تیرک افقی دروازه استقلال اصابت کرد و به زمین بازگشت . 

 

آرارات فوتبال

آرارات 1369 باشگاههای تهران

* آرارات 1369 - هفته دوم برابر پرسپولیس - عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : سامسون پطروسیان - رافیک مارگوسی - ویگن کوائیان - باغدیک عابدیان - سرژیک یوسفی - مائیس میناسیان ( کاپیتان ) 

نشسته : واهیک کشیشیان - ویگن زینعلی - ژورس غازاریان - ورژ بخشی - ایشخان ست آقایان  

----------------------------------

 

 سرانجام  در پایان فصل 1369 باشگاههای تهران ,  آرارات با جلوس به رتبه هفتم جدول رده بندی , بکار خویش پایان داد . رتبه ای که با توجه به  دوری چند ساله از رقابتهای دسته اول تهران , مقبول بنظر می امد . اما با توجه به بازی روان و یکدست آرارات  , شایسته ی رتبه ای , بالاتر نیز بود . بویژه در صورت حضور یک مهاجم تمام کننده و سر زن .......... 

 

 

 آذر ماه سال 69 , مشکلات آرارات افزون تر از پیش نیز شد ! ....  مسئولان فدراسیون فوتبال , هنگامی که ثمره ی حضور دو ساله ی حسن حبیبی و همچنین فوتبال روان و یکدست آرارات  را مشاهده کردند , او را به مربیگری تیم امید ایران ( جهت  در رقابتهای انتخابی المپیک بارسلون ) نیز , برگزیدند . حال حسن آقای حبیبی , می بایست همزمان هدایت   سه تیم را بر عهده داشته باشد . باشگاه ارارات - تیم فوتبال نیروهای مسلح و تیم المپیک ایران

 

 در پایان فصل 1369 ( اسفند ماه ) با نظر حسن اقای حبیبی , سه بازیکن باشگاه آرارات به اردوی اولیه تیم ملی زیر 23 سال " امید " دعوت شدند انها عبارت بودند از ژورس غازاریان , ورژ سرکسیان و ادموند اختر

 

 

  بی تردید فصل 1370 باشگاههای تهران  , یکی دیگر از برگ های زرین کتاب تاریخچه   باشگاه محبوب ارامنه , بشمار می آید  ..... شاگردان استاد حسن حبیبی , حالا روانتر و با تجربه تر از پیش , به مصاف رقبا رفته و علاوه بر ارائه یک بازی تماشاگر پسند ,  نتایج قابل قبولی را نیز کسب مبکردند . آرارات در همان روز نخست به مصاف استقلال ( مدعی اصلی قهرمانی ) رفت و علیرغم پذیرش یک گل اما , بازی درخشانی را ارائه کرد و بارها رقیب قدرتمند خود را به چالش کشید . آنگونه که تحسین  کارشناسان را برانگیخت و هفته نامه دنیای ورزش ضمن انتشار تصویر رنگی تیم ارارات , با عبارت " بازی خوب آرارات , رضایت فوتبالدوستان را جلب کرد " از آنان تمجید نمود .  

 

آرارات فوتبال

مارکار نرسسیان

 * استاد مارکار نرسسیان با یک تکل صحیح و موفق , توپ را از تملک امیر قلعه نوعی ( ستاره و هافبک استقلال ) خارج میسازد ........... هفته اول - آرارات و استقلال - اردیبهشت 1370

----------------------------------------

 

 

در ادامه ,  چند تساوی در عین برتری , نصیب آرارات شد ........ اما از هفته پنجم شرایط تغییر کرد و ابتدا با گل دقیقه 79 ویگن زینعلی  , مقابل انتظام نخستین پیروزی اش را جشن گرفت . آنگاه  هفته ششم , برابر پرسپولیس با ارائه یک بازی جالب و منطقی ,   شگفتی فصل  را رقم زد و بار دیگر تحسین جملگی فوتبالدوستان را , برانگیخت .

 

آرارات فوتبال

آرارات 1370  * آرارات 1370 - سیمای آرارات برابر استقلال ( هفته نخست )  - پنجشنبه 19 اردیبهشت 1370 - عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : ورژ سرکیسیان - مارکار نرسسیان - سامسون پطروسیان - ماسیس هاکوپیان - وازگن صفریان ( کاپیتان ) - ایشخان ست آقایان

نشسته : ژورس غازاریان - روبیک پزشکیان - ویگن زینعلی - ورژبخش - سرژیک یوسفی

-------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 --------------------------------

 * جشن با شکوه , چهل و هفتمین سالگرد ........

 

 جمعه 14 تیر 1370 ,  مصادف با چهل و هفتمین سالگرد تاسیس باشگاه آرارات  , فرزندان ارامنه با کسب یک پیروزی دلچسب و تاریخی برابر پرسپولیس , تاسیس باشگاهشان را به همراه 10 هزار هوادار ,  جشن گرفتند . آنها با شایستگی بر تیمی پیروز شدند که 5 فصل متوالی , قهرمان  تهران بود . شگفتی اما , دقیقه 38 رقم خورد . یک ارسال بلند از ورژ بخشی به شکاف خط دفاعی پرسپولیس و سپس هوشیاری و سماجت ماسیس هاکوپیان , فرو ریختن دروازه سرخپوشان ...

  آرارات فوتبال

آرارات و پرسپولیس 1370

 

 یک گل خاطره انگیز و بیادماندنی , 9 هفته مانده به پایان  ,  که بر نتیجه  فصل 1370 باشگاههای تهران نیز , تاثیرگذار شد .......... پرسپولیس در حالی نخستین شکست فصل را پذیرفت که رقیب اصلی " استقلال " با یک پیروزی 3 بر 1 مقابل دارایی , از انها پیشی گرفت و بر صدر تکیه زد . برتری که تا اخرین روز نیز , حفظ شد و اینچنین قهرمان پنجساله , به نائب قهرمانی بسنده نمود . بنابر این گل هاکوپیان نه تنها آرارات را صاحب دومین برد فصل نمود بلکه  شاید بتوان آن را  حساسترین گل فصل فوتبال 1370 باشگاههای تهران نیز , دانست . 

 

 روند موفقیت آمیز آرارات در هفته های بعد نیز , تداوم یافت ......  سه برد پی درپی  , مقابل بنیاد شهید , وحدت و نیروی زمینی , آرارات را تا حد یک مدعی , به صدر جدول نزدیک کرد . اما از این پس و بمرور نتایج ارارات تغییر کرد و تساوی های متعدد , مانع از صعود آنها به رتبه های بالای جدول شد و سرانجام با قرار گرفتن در رتبه پنجم , فصل  موفق 1370 را به پایان برد . 

 

آرارات فوتبال

آرارات و پرسپولیس 1370

 *  جشن چهل و هفتمین سالگرد تاسیس باشگاه آرارات با یک برد تاریخی برابر پرسپولیس ..  عزیزان بترتیب از راست :  

ایستاده : سامسون پطروسیان - روبیک پزشکیان - ژورس غازاریان - ماسیس هاکوپیان - رافیک مارکوسی و ویگن کواییان 

نشسته : سرژیک یوسفی - ویگن زینعلی - ورژ سرکیسیان - ورژ بخشی و ایشخان ست آقایان  

-----------------------------------

 

 

 

دنیای ورزش در پایان فصل 1370 , آرارات را چنین توصیف میکند :

" آرارات اغاز خوبی داشت . حسن حبیبی از این تیم جوان و یک پارچه تیمی ساخته بود که دوران خوش گذشته را برای ارامنه زنده می ساخت . بازیهای حساب شده , موجب گردید تا هر روز بر تعداد علاقمندان و طرفداران افزوده گردد . این پشتوانه و ارائه فوتبالی سازمان یافته از ارارات , سبب گردید تا آرمن ها , قطبی تازه در فوتبال تهران پدید آورند .............

 

 پدیده فصل 1370 آرارات , یک جوان آینده دار بنام فرد ملکیان بود ....... او روند رو به رشد خود را ادامه داد و در سالهای بعد به باشگاه استقلال پیوست اما شاید بهترین خبر برای هواداران آرارات , حضور موثر و درخشان ژورس غازاریان در تیم امید  بود . او یکی از ارکان اصلی   تیم امید ایران , تحت هدایت استاد حسن حبیبی , برای  رقابتهای انتخابی المپیک بارسلون بود .  در فصل مذکور , حسن مرادی ( هافبک اسبق تیم ملی و باشگاه عقاب ) نقشی تعیین کننده در تدارک و اماده سازی تیم ارارات بر عهده داشت او در غیاب حسن حبیبی بجهت حضور در اردوی تیم امید , مسئولیت فنی ارارات را بر عهده داشت و بارها از روی نیمکت , آنها را برابر حریفان هدایت نمود . 

 

 فصل 1371 , فوتبال تهران با  تغییراتی وسیع , آغاز شد ...... چهار باشگاه " استقلال - پرسپولیس - پاس و کشاورز " بسبب حضور در لیگ سراسری , در رقابتهای باشگاههای تهران حاضر نبودند . بنابر این در غیاب بزرگان تهرانی , 14 باشگاه رقابتهای دسته اول  باشگاههای تهران را در یک گروه بصورت دوره ای ( رفت و برگشت ) برگزار کردند و مقرر شد که در پایان , چهار تیم نخست برای حضور در سوپر جام باشگاههای تهران انتخاب شده  تا به همراه چهار تیم صاحب نام ( مجموعا 8 تیم ) رقابتهای سوپر جام را برای تعیین چهار سهمیه فوتبال تهران جهت لیگ سراسری ( ازادگان ) برگزار نمایند .

 آرارات فوتبال

آرارات 1371 * آرارات 1371 : عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : رافیک مارگوسی - ادموند بزیک - سامسون پطروسیان - ؟  - ادموند اختر - ورژ بخشی

نشسته :   ؟    - ویگن زینعلی ( کاپیتان ) - ماسیس هاکوپیان - ورژ یوسفی و ایشخان ست آقایان 

----------------------------------------------------

 

 فصل 1371 , آرارات همچنان تحت هدایت استاد حسن حبیبی , ارائه گر فوتبالی روان و تماشاگر پسند بود ......... اما سرانجام با حضور در رتبه هفتم جدول   , از صعود به رقابتهای سوپر جام باشگاههای تهران , بازماند . ویگن کوائیان عزیز  ستاره و مهاجم صاحبنام باشگاه ارارات در دهه ی 60 شمسی , سرانجام پس از 15 سال جای خویش را به جوانان سپرد . اما در مقابل , پدیده فصل ارارات نیز یک مهاجم اینده دار , بنام ادموند بزیک بود که سالهای بعد به اردوی تیم امید و سپس تیم ملی  , دعوت شد . نکته قابل تعمق  در باب نتایج آرارات فصل 1371 آنکه ,  در نیم فصل نخست , موفق تر از نیم فصل دوم بود . 

      

 

 

 

 

 

     

 

 

                                                                                        

 

 

 

 

 

 

----------------------------------

-----------------------------

----------------

گالری تصاویر .......

 

 آرارات فوتبال

آرارات * آرارات 1350 - عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : کنستانت هاراطونیان , نوریک دانیال , آریس میناسیان , ساری آصفیان , آرشاویر ملکی , وازگن آوانسیان  , بابگن صفریان

نشسته : آریس وارطانیان , آندرانیک اسکندریان , سروژ خاچاطوریان و هاملت آصفیان 

-------------------------------------------

 

 

 

 

 

آرارات فوتبال

آرارات استادیوم

 * نمایی از ورزشگاه اختصاصی باشگاه  آرارات , هنگامه ی  برگزاری جام تخت جمشید ( 57 - 1354 ) ..............

-------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 آرارات فوتبال

آرارات

 * فریاد شادی کاپیتان آرشاویر ( قرمز ) در حضور کاپیتان تیم ملی پرویز قلیچ خانی , تصویری بس زیبا , که در آن نشانی از مظلومیت نیز  نمایان است ..... شاید سالها دوری نامنصفانه بازیکنان آرارات از تیم ملی .......... آرارات و دارایی - سومین دوره جام تخت جمشید خرداد 1354

----------------------------------------

 

 

 

 

 

 آرارات فوتبال

آرارات هواداران

  * 10 هزار تماشاگر عاشق ,  سرمایه معنوی آرارات ,  که در هر شرایطی , حامی  باشگاه محبوب خویش اند ...............   

---------------------------------------------------

 

 

 

 

 

آرارات فوتبال

آرارات * مراسم تقدیر از چهره های درخشان  باشگاه ارارات , استادان ارجمند بترتیب از راست : گارنیک شهبندری - آرشاویر ملکی و ویگن زینعلی .......... 2014 - کالیفرنیا

 

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------

  تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آراراتتاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آراراتتاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آراراتتاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آراراتتاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آراراتتاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات - تاریخچه فوتبال آرارات