A+ R A-

تبلیغات

رجیران

آلن کندی

لیورپول

* فیل نیل و آلن کندی ( لیورپول ) و فتح جام باشگاه های اروپا ۱۹۸۱   

استادیوم پارک دو پرنس - ۶ خرداد ۱۳۶۰

1981 European champions Alan Kennedy & Phil Neal

Parc des Princes, Paris - May 27, 1981

==============================

 

 بک چپ و راست لیورپول در پوستر بیادماندنی هفته نامه ی متچ ( Match ) چاپ بریتانیا ... در شبی بیادماندنی برای هواداران لیورپول آنجا که تک گل پیروزی بخش آنها در دقیقه ۸۳ , توسط دفاع چپ با تجربه  ( آلن کندی ) بثمر رسید . کندی بیکباره از چپ  با حرکتی انفجاری  به قلب دفاع رئال زد و با  ضربه ای رو  پا , توپ را به سقف دروازه رئال کوبید . علاقمندان فوتبال  در ایران , تصویر  این گل زیبا را  با تاخیری چند روزه از صدا و سیما  مشاهده کردند . 

   کندی فوتبال حرفه ای را با باشگاه نیوکاسل یونایتد آغاز کرد و سپس در فصل ۱۹۷۸ با قراردادی معادل ۳۳۰ هزار پوند به باشگاه لیورپول پیوست و از آن پس بمدت ۹ فصل متوالی , بخشی از آن تیم بیادماندنی و پر افتخار باشگاه لیورپول شد . ما حصل حضور ۹ ساله ی کندی , فتح دو جام باشگاه های اروپا ( ۱۹۸۱ - ۱۹۸۴ ) ,   ۵ عنوان قهرمانی باشگاه های انگلیس ( ۷۹– ۱۹۷۸ , ۸۰– ۱۹۷۹, ۸۲–۱۹۸۱, ۸۳–۱۹۸۲, ۸۴–۱۹۸۳ ) و چهار جام اتحادیه ( ۱۹۸۱, ۱۹۸۲, ۱۹۸۳, ۱۹۸۴ ) می باشد . 

 

    

 

 

سعید مراغه چیان

سعید مراغه چیان

* سیمای شاداب و صمیمی و مهربان استاد سعید مراغه چیان عزیز ..........       زمستان ۱۳۵۳

===========================

 

  از بهترین هافبک های فوتبال ایران و باشگاه تاج ( استقلال )  دهه ۵۰  و ۶۰ شمسی با کلسیونی از افتخار و عنوان  .......... فوتبال باشگاهی را از سال ۱۳۵۳ با عضویت در باشگاه افسر ( زیر مجموعه باشگاه تاج ) آغاز نمود و زمستان همان سال نیز به تیم منتخب جوانان ایران دعوت شد و در مسابقات جام ولیعهد حضور یافت . اما یک مصدومیت نابهنگام  , مانع از حضور او در مسابقات جوانان آسیا ( ۱۹۷۵ کویت ) شد .  با گذشت یکسال بعنوان یک جوان آینده دار به تیم اول باشگاه "  تاج " منتقل شد و  از ان پس بمدت یازده فصل , عضوی ثابت , دونده و تاثیر گذار  برای آبی های تهران بود . 

 

  با حضور سعید مراغه چیان , خط هافبک تاج بیکباره از این رو به آن رو شد .... زنده رایکوف در هفته های پایانی جام سوم تخت جمشید , تصمیم گرفت میانگین سنی میانه میدان تیمش را پایین اورد . پس به چهره های جوان باشگاه اعتماد کرد و یکی از این جوانان شایسته , سعید مراغه چیان بود عزیز بود  .  او و حسن نگارش نخستین جوانهایی بودند که با نظر رایکوف بجای چهره های قدیمی آبی ها , بمیدان فرا خوانده شدند . فصل بعد اما او دیگر یک مهره ثابت , برای آبی ها شد .

 

 

 استاد مراغه چیان در این دوره ی زمانی به افتخارات متعدد  دست یافت که از ان جمله میتوان به فتح جام حذفی ایران ( جام پهلوی ) و سپس جام باشگاه های تهران اشاره نمود . یکی از بهترین لحظه های حضور استاد با جرسی آبی به شهر آورد بیستم تهران باز میگردد که او با یک شوت سنگین , زیبا و تماشایی سومین گل تاج را وارد دروازه پرسپولیس نمود .

 پس از انقلاب اسلامی نیز سعید مراغه چیان عزیز , همچنان یک آبیپوش باقی ماند ....... خرداد ماه سال ۱۳۵۸ و در بحبوحه ی برگزاری رقابتهای باشگاهی جام شهید مهدی اسپندی , از سوی مربی تیم ملی ( حسن اقای حبیبی ) برای عضویت در تیم منتخب ایران جهت حضور در اردوی تدارکاتی شوروی انتخاب شد و در هر دو مسابقه دوستانه ایران در مسکو نیز  بمیدان رفت و از چهره های موفق تیم ایران بود .  

 

 

سعید مراغه چیان

* کاپیتان سعید مراغه چیان ( استقلال قهرمان باشگاه های تهران ) ....... استادیوم آزادی - مرداد ۱۳۶۴

============================

 

  سعید مراغه چیان در پایان فصل ۱۳۶۵ باشگاه های تهران از جمع آبی ها جدا شد و به باشگاه دارایی پیوست . جدایی او باعث نزول شدید آبی ها شد و در مقابل  دارایی را به یک تیم نیرومند  تبدیل کرد انگونه که پس از برد ارزشمند مقابل  سرخابی ها ,  به یک  مدعی تمام عیار برای کسب عنوان قهرمانی  تبدیل شد . او دو بار با دارایی ناپب قهرمان تهران شد و سرانجام  در پایان فصل ۱۳۶۷ در حالی که همچنان در اوج بود و بازوبند کاپیتانی دارایی را نیز بر بازو داشت   به پانزده سال حضور  موفق و درخشان خویش در عرصه فوتبال باشگاهی  , پایان بخشید .

 

 

روماریو

Romário

* روماریو  و نیمه نهایی جام جهانی ۱۹۹۴( برزیل و سوئد ) ....   پاسادنا - چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۳۷۳

عکاس : استاد ماساهیده تاماکوشی 

 

Romário and semi-final World Cup (Brazil vs Sweden) ... Pasadena - July 17, 1994

Photo: Masahideh Tamakoushi

================================

 

 

  عضو تالار مشاهیر فیفا , عضو تیم رویایی جام جهانی و گلزن بزرگ و اسطوره باشگاه واسکو داگاما ... و در چند کلمه فرمانروای  محوطه جریمه

در تابستان ۱۹۹۳ , مربی وقت بارسا " یوهان کرایف کبیر " تصمیم گرفت تا خط حمله بارسا را تقویت کند . بنابر این با رقمی اغوا کننده در آن روزگار , معادل ۱۰/۸ میلیون پوند , روماریو را به نیو کمپ آورد و همانگونه که انتظار می رفت , او را در پیشانی خط حمله تیمش گمارد .

 هفته گذشته کارلوس رکساچ , دگر بار لب به تحسین اسطوره فوتبال برزیل گشود . رکساچ که خود از مشاهیر باشگاه بارسلون میباشد , در مورد حضور دو ساله روماریو در جمع ستارگان بارسا چنین اظهار میکند :

تا آن زمان , بازیکنی همانند روماریو ندیده بودم .... من بازیکن بزرگ بسیار دیدم . یوهان کرایف را در همان روز اول که به بارسلون آمد و مقابل گرانادا بازی کرد , مشاهده کردم و بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم و در کنار او بارها بازی کردم . همچنین نابغه ای را بخاطر دارم که مرا بهیجان می آورد او جرج بست بود . کودکی وحشناک با مهارتی کم نظیر داشت اما روماریو مرا بیشتر شگفت زده کرد .

 او بازیکنی بود که مقابل دروازه در چند قدمی دروازه بان راه میرفت و در کوتاه ترین زمان با کمترین میزان دوندگی گل میزد . چرا که " دویدن ناجوانمردانه دشوار است " ... یک شروع کوتاه و سپس گل

 روماریو در فصل نخست حضور در بارسا که اخرین سالهای درخشان اش در فوتبال اروپا نیز بود در ۳۳ مسابقه , ۳۰ گل بثمر رساند و موجب شد تا بارسلون چهارمین عنوان قهرمانی متوالی لالیگا را جشن بگیرد .

هادی طاووسی

هادی طاووسی

عکاس : استاد علی کاوه

===========================

 

 

 

 

   هادی طاووسی عزیز ......

=========

فرزند شایسته و مهربان ایران ,

شاگرد خلف دکتر عباس اکرامی و 

آخرین پاسدار ارزشهای مکتب  شاهین بزرگ .... 

 

  چند ماه پیش , افتخار آن را یافتیم که در ساختمان باشگاه شاهین در محضر یکی از بهترین شاگردان زنده یاد دکتر عباس اکرامی  به گفتگو بنشینیم و از دریای دانش و آگاهی یکی از خوشنام ترین چهره های تاریخ فوتبال ایران , بهره مند شویم . استاد هادی طاووسی , دروازه بان موفق و پر افتخار فوتبال ایران و باشگاه شاهین و پرسپولیس که در کارنامه ی پر بارش , قهرمانی در سه دهه متفاوت فوتبال ایران ( ۳۰ , ۴۰ , ۵۰ شمسی ) مشاهده میشود .

 ستاره ای که مطبوعات , بارها و بارها  از او با واژه گانی مرکب و صفتهایی تفضیلی همچون , وفادارترین , مهربانترین , ساکترین و یا وفادارترین عنصر تیم قهرمان , یار صمیمی و وفادار شاهینی ها و ..... یاد کرده اند . نکته ای که خود به تنهایی , مبین بسیاری از واقعیت هاست . از نسل شاهینی های بی تکرار و تحصیل کرده دهه ۳۰ و ۴۰ شمسی که در تمامی شئونات زندگی , سر آمد و  الگو هستند . 

 

هادی طاووسی

* استاد هادی طاووسی عزیز  بهمراه ستاره های شاهینی - پرسپولیسی ......    امجدیه - فروردین ۱۳۵۱

=============================

 

  هادی طاووسی بیش از ده سال برای باشگاه شاهین توپ زد و چیزی در حدود ده سال نیز برای سرخپوشان پرسپولیس ....  اما هیچگاه از فوتبال نفع مادی نبرد و هرگز پولی در این سالیان متمادی دریافت نکرد . دورانی که در اغلب موارد نیز با قهرمانی همراه بود و او سنگربان اول تیم قهرمان  ... نمونه ای  چنین را , دیگر فوتبال ایران تجربه نکرد و قطعا نیز نخواهد کرد . اما اینها هیچیک شاخصه و ویژگی بارز هادی طاووسی نیست . مهمترین ویژگی او وفاداری است . 

  در ان سالها استاد طاووسی عزیز  بارها و بارها بدلایلی از باشگاه شاهین فاصله گرفت ... گاه برای تحصیل , گاه برای امورشخصی ... اما هر گاه که به وجودش نیاز بود , بی هیچ چشمداشتی مصمم تر از پیش , باز میگشت و  تیمش را به مقام قهرمانی میرساند ( جام باشگاه های تهران - جام حذفی - جام منطقه ای - جام دوستی - جام تخت جمشید و .... ) فر آیندی که در طی ۱۸ سال , برای سه الی چهار بار پی در پی اتفاق افتاد  .   او هیچگاه سر بار تیم اش نبود  , بلکه همواره یک پشتیبان بزرگ برای شاهین و پرسپولیس بود . 

 آن سالی که سرخپوشان  بر تاج غلبه کردند و فاتح جام تخت جمشید شدند , در اردوی پر ستاره ی رقیب , دو دروازه بان بزرگ تیم ملی حضور داشتند اما تجربه ی طاووسی و تسلط و آرامش او که یادگار دوران حضورش در باشگاه شاهین بود , بر مهارت های فنی رقیبان چیره گشت تا سرخپوشان یک فصل رویایی بدون شکست را تنها با دریافت ۶ گل , طی ۲۲ مسابقه سپری نمایند .    

 

هادی طاووسی

 نخستین موضوعی که در همان بدو  آشنایی با استاد نمایان است  یک نوع سادگی  و  نجابتی است که ویژه شاهینی های اصیل می باشد . آرامشی که فرای ظواهر و عرف جهان مادی است . که یک نوع آسودگی خاطر یا آرامش با خود بهمراه دارد . و هنگامی که از  گذشته میپرسی با لبخندی شیرین پاسخ ات را دریافت میکنی حتی اگر آن پرسش در مورد یکی از سخت ترین دوران تاریخ ورزش و فوتبال باشگاهی ما باشد    ... یک نوع خوشرویی که در نسلهای بعد , کمتر شاهد ان هستیم  ...

 

  استاد هادی طاووسی عزیز میگوید :

" هر آنچه که در توانشان بود , انجام دادند ... و هر بلایی که میشد , سرمان آوردند ... تهمت ها زدند .... اما , عشق مردم به شاهین از دلها خارج نشد که هیچ , بلکه هر روز افزونتر شد و اگر ما (  شاهینی ها )  به جایی رسیدیم یا اگر امروز صاحب چیزی هستیم  که به آن می بالیم , بی تردید همه  را مدیون آموزه های دکتر عباس اکرامی هستیم ..... روحش شاد که براستی , پدر واقعی فوتبال ایران , اوست چرا که او با دستان خالی ,  به فوتبال این مملکت بسیار خدمت کرد و این در شرایطی بود که سایرین حامی داشتند و .... آنکه مظلوم بود , ما ( باشگاه شاهین ) بودیم و آنکه حقش همیشه پایمال شد نیز ما بودیم   "

 

  شاهینی بلند پرواز , هادی طاووسی عزیز , برایمان از سالهای دور گفت با جزئیات و با صداقتی که ویژه خود او و نسل اوست . و اگر چه که هنوز نادانسته هایمان فراوان است اما , آن روز در محضر استاد بسیار آموختیم .   بزودی  گفتگو با استاد هادی طاووسی , همراه با مطالب و عکسهای دیده نشده و یا کمتر دیده شده , در دو بخش مجزا ارائه خواهد شد . 

 

هادی طاووسی * استاد هادی طاووسی عزیز .................   باشگاه شاهین - زمستان ۱۳۹۸ ( عکاس : استاد علی کاوه )

==============================

 

 

تهران و نفتچی باکو ۱۳۴۴

تهران و نفتیاتیک باکو ۱۳۴۴

* منتخب ایران ( تهران ) و نفتچی باکو .........   استادیوم امجدیه - ۱۲ فروردین ۱۳۴۴

Iran vs Neftchi Baku ....... Amjadieh Stadium, Tehran - April 1, 1965

Iran won 1-0. Homayoun Behzadi scored Iran's goal in the 60th minute

==========================

 

 

 * آغوش پیروزی در جشن گل و بوسه ...  

   حلقه ی شادی فرزندان ایران , جشن گل و بوسه  در یک عصر زیبا و نمناک بهاری , برابر قهرمان باشگاه های آذربایجان شوروی سابق " نفتچی یا نفتیاتیک باکو " .... در رویدادی دلپذیر که پس از ماه ها وقفه در مسیر برگزاری رقابتهای فوتبال ,  صورت پذیرفت  . وقفه ای که بموجب  بروز اختلاف و دلگیری در مورد تیم اعزامی ایران به المپیک توکیو و محرومیت چند ستاره تاثیر گذار فوتبال ما .... پدید آمده بود  .

 در آن روز بیادماندنی که گاه شاهد ریزش قطره های باران نیز بودیم و تماشاچیان  اغلب با در دست داشتن چتر , سکوها را پر کرده بودند  , بزرگ همه زمانها " همایون بهزادی " عزیز , با تیزچنگی قابل توجهی , تک گل پیروزی بخش فوتبال ما  را در دقیقه شصتم , بثمر رساند و امجدیه را غرق در شور و احساس کرد . تصویر مرتبط با حلقه شادی بچه های نارنین ایران می باشد . شایسته ها بترتیب از راست 

 زنده یاد محراب شاهرخی ,  نادر لطیفی , زننده گل همایون بهزادی ( ۱۰ ) , زنده یاد فریبرز اسماعیلی و علی جباری 

 

 این مسابقه تدارکاتی که نخستین حرکت فوتبال ما پس از حضور در رقابتهای المپیک ۱۹۶۴ توکیو بود  , درست پس از اعلام  عفو و بخشش بازیکنان محروم باشگاه شاهین و رفع کدورت میان متولیان فوتبال کشور  .......  انجام شد  . به همین سبب نیز  , پس از مدتها رخوت و بی خبری از مسابقات ,  استقبال قابل توجهی از این رویداد دوستانه  شد  .هفته نامه وزین کیهان ورزشی , با انتشار این تصویر روی جلد ( صفحه ی نخست ) شماره ۵۱۱ با عنوان جالب " با شکست نفتگر آغوش پیروزی باز شد " از آن یاد میکند .