A+ R A-

تبلیغات

رجیران

حسین مبشر , حسین سرودی , منصور امیر آصفی

حسین مبشر - حسین سرودی - منصور امیر آصفی

 

 * فرزندان شایسته  و تاثیر گذار ایران ....

=======================

 جشن تقدیر  با حضور کاپیتان تیم ملی و دو سرپرست اسبق فدراسیون فوتبال .........

 

* زنده یاد حسین مبشر :

ستاره اسبق تیم ملی فوتبال و چهره ای تاریخ ساز فوتبال ایران .... آقا مبشر که همگان از او به نیکی یاد میکنند , دو دوره سرپرست فدراسیون فوتبال بود . ابتدا در سال ۱۳۳۶ تا ۱۳۳۷ که در این دوره نسبتا کوتاه , خدمات قابل توجهی به فوتبال ایران نمود . از  جمله آنکه برای نخستین بار پس از تهران , استانهای خراسان , کرمان و کرمانشاه صاحب زمین چمن فوتبال شدند و سپس بازیکنان غیر تهرانی , برای نخستین بار شانس حضور در تیم ملی و تیم های منتخب  را یافتند . اما شکست سنگین در بازیهای آسیایی ۱۹۵۸  , که پس از یک خواب بلند مت هشت ساله ی فوتبال ملی پدید امد , پایان دوره ی نخست سرپرستی آقا مبشر بر فدراسیون فوتبال بود .

 بار دوم اما در محدوده ای سالهای ۱۳۴۱ الی ۱۳۴۵ می باشد که در این دوره ,  علیرغم کمبود امکانات و منابع مالی اما فوتبال ما در مسیر پیشرفت قرار گرفت و نخستین حضور جهانی خود را در همین دوره زمانی ( المپیک ۱۹۶۴ توکیو ) تجربه کرد . از دیگر اقدامات ارزشمند دوره دوم تصدی آقا مبشر , ایجاد و راه اندازی مسابقات دوره ای و  منظم فوتبال باشگاهی تهران بود .  در این دوره استادیوم امجدیه بار دیگر توسعه یافت و برای نخستین بار در ایران , فوتبال زیر نور پروژکتور را نیز تجربه نمودیم . دی ماه ۱۳۴۵ و پس از  بازگشت تیم ملی از یازیهای آسیایی ۱۹۶۶ بانکوک , دوره دوم سرپرستی آقا مبشر نیز به پایان رسید . در رابطه با تاثیرات عمیق حضور او در فدراسیون فوتبال , سخن فراوان است که البته در یک مقاله ی مجزا , ارائه خواهد شد . 

 

 

* زنده یاد حسین سرودی :

ستاره اسبق تیمهای ملی والیبال , فوتبال و بسکتبال که سرپرستی فدراسیونهای بسکتبال و فوتبال را در کارنامه ی خویش دارد و یکی از بهترین و شایسته ترین ها در دو رشته ای بسکتبال و والیبال ایران در دهه ی ۲۰ شمسی می باشد . تیمسار سرودی نیز دو دوره سرپرستی فدراسیون فوتبال را بر عهده داشت و بار نخست یک دوره ای ۱۰ ماه در سالهای ۱۳۴۰ و ۱۳۴۱ که شاید مهمترین اقدام او در این دوره ی زمانی کوتاه , سپردن مسئولیت فنی تیم ملی به  استاد فقید حسین فکری باشد . 

  بار دوم  اما یک دوره ی چهارده ماهه حد فاصل سالهای ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۶ بود که متاسفانه در این دوره , همه چیز تحت شعاع نقش او در ابلاغ حکم انحلال باشگاه شاهین و ... قرار گرفت و دیگر مسائل چندان بچشم نیامد . بر پایه ی آرشیو موجود , در آبان ماه ۱۳۴۱ , تیمسار حسین سرودی به مقام سرپرستی فدراسیون بسکتبال نیز منصوب شده است . 

 

 

* استاد فقید منصور امیر آصفی : 

 استاد اخلاق , ستاره اسبق تیم ملی و بی تردید یکی از بهترینهای دهه ۳۰ و ۴۰  فوتبال ایران ..... استاد منصور امیر آصفی در یک دوره ی مستمر ۳۵ ساله در مقام بازیکن , مربی , رئیس هیات  , مشاور و ...... به فوتبال ایران خدمت کرد . او یک مدافع توانمند  و بک راست تیم خاطره ساز ایران در راه صعود به المپیک ۱۹۶۴ توکیو بود و در حالیکه همچنان در روزهای اوج قرار داشت , از تیم ملی کناره گیری کرد و جای خویش را به جوانان سپرد .

  اوج دوران فوتبال باشگاهی استاد را میتوان در قالب تیم فوتبال باشگاه کیان و در مسابقات دوره ای و  حذفی تهران جستجو کرد . در کارنامه ی استاد سه قهرمانی کشور بهمراه تیم منتخب تهران مشاهده میگردد .   استاد منصور امیر اصفی در دهه ی ۷۰ شمسی , آنگاه که شرایط را برای ادامه فعالیت مناسب ندید ,  رنجیده خاطر از حضور  در فضای فوتبال ایران کناره گرفت .... . 

 

 

 

استقلال و بانک ملی ۱۳۶۶

* دو فرزند شایسته ایران : پرویز مظلومی و نادر میر احمدیان ............. امجدیه -  تیرماه ۱۳۶۶

===========================

 

 

  استقلال و بانک ملی ۱۳۶۶

  نهم تیر ماه ۱۳۶۶ دو باشگاه پر سابقه ی فوتبال تهران ( استقلال و بانک ملی ) در چهار چوب رقابتهای هفته ی دهم جام باشگاه های تهران , بمصاف هم رفتند و در پایان , آبی های محبوب پایتخت , تحت هدایت زنده یاد منصور پورحیدری با نتیجه قاطع ۳ بر صفر به یک پیروزی شیرین و دلچسب  دست یافتند . مهاجم شایسته و تخت جمشیدی استقلال , پرویز مظلومی عزیز  , روی یک ریباند موفق , زننده ی دومین گل آبی ها در دقیقه ۳۱ نیمه نخست بود . 

 نادر میر احمدیان  مدافع بانک ملی که تجربه ی بستن بازوبند کاپیتانی تیم ملی را نیز در کارنامه ی خویش دارد , علیرغم پذیرش شکست اما , از بازیکنان خوب و موثر بانک ملی در خط دفاع بود . او با نظر استاد نائب روئین دل از نیمه ی دوم به خط هافبک بانک ملی منتقل شد تا شاید , شرایط را برای بانک تغییر دهد . 

تاج و هما ۱۳۵۴ ( دور رفت )

غلامحسین مظلومی

* نمایی زیبا از مصاف زنده یاد غلامحسین مظلومی و سهام میر فخرایی ....... .تاج و هما ( امجدیه - فروردین ۱۳۵۴)

-------------------------------------------------------

 

 

*  ۳ بر ۳ , زیبا و پرهیجان ........

==========

  از بیادماندنی ترین مسابقات ادوار جام تخت جمشید ,  مصاف تاج و هما , هفته ی ششم از سری مسابقات سومین دوره جام تخت جمشید که هر دو تیم فارغ از احتیاط , ارائه گر  فوتبالی ناب و تماشایی بودند .  آنها , شش بار دروازه یکدیگر را گشودند و بارها دروازه ها را تا مرز فروریختن پیش بردند تا هیجان , روی سکوها به اوج برسد . هفته نامه ای دنیای ورزش از این مسابقه با عنوان زیباترین و پرهیجان ترین بازی  و هفته نامه  کیهان ورزشی با عنوان یک پیکار بی امان  یاد کرد . مسابقه ی که هر لحظه  آن همانند یک گل , زیبا و پر هیجان بود .  

 

 از نقطه نظر فوتبالی , در ابتدا هما قدری سرتر نشان میداد .... انها  حتی یکبار نیز به اشتباه , دروازه خودی را گشودند اما تجربه و کاردانی مربی تاج " رایکوف "در نیمه ی دوم به مدد تاج امد تا توازن بر قرار گردد . او با آوردن حسن نگارش از دقیقه ۶۴ به میانه ی زمین که یک هافبک دونده و پرتلاش بود , برتری هما را خنثی نمود . گلهای تاج در دقیقه ۲ ( حسن ابراهیمی ) , دقیقه ۱۸ ( مهدی خبیری مدافع هما ) و دقیقه ۷۷ ( رضا عادلخانی )  و در مقابل گلهای هما , دقیقه ۱۳ ( علیرضا عزیزی )  و دقایق ۳۲ و ۴۹ ( ناصر نورایی  ) بثمر رسید .   

تاج و هما هفته ششم لیگ سوم تخت جمشید  

 

جواد الله وردی

جواد الله وردی

 Javad Allah-Verdi, a former Football player and member of the national football team of Iran  in the 1972 Olympics and 1978 World Cup . he has been a member of both the great and popular football clubs of Iran  [ Taj FC (blue) and Persepolis FC (Red) ] ... his transfer from the Taj FC to Perspolis FC was very controversial in 1973

 

 

  جواد الله وردی عزیز ....

----------------------------------------------

----------------------------------------------

 استاد جواد الله وردی مدافع توانا و شایسته فوتبال ایران , عضو تیم های ملی جوانان و بزرگسالان با کلسیونی از افتخارات  ....  او  تجربه ی حضور در هر دو باشگاه سرخابیهای تهران را در کارنامه ی خود دارد و نیز  یکی از اعضای تیم ملی  در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ و جام جهانی فوتبال ۱۹۷۸ آرژانتین می باشد . 

                                                                                                   

 

*  بیوگرافی .....

=====

نام              جواد الله وردی

تولد             ۲۰ فروردین ۱۳۳۱ (  ناصر خسرو - تهران )

رشته            فوتبال

پست            مدافع - هافبک

باشگاه          برق - پاس - تاج ( استقلال ) - پرسپولیس

سابقه ملی     جوانان ( دوسال ) - بزرگسالان (  ۴ سال متناوب )

تحصیلات     کارشناس تربیت بدنی

 

 

استاد جواد الله وردی عزیز , کودکی را در محله ی ناصر خسرو سپری نمود و ..... سپس در زمین خاکی جلالیه با فوتبال آشنا شد . جواد الله وردی عزیز در خاطراتش اشاره میکند :

 هر بار که بازی میکردیم سعی میکردم بهترین باشم هر بار ده ها بار روی زمین خاکی پر از شن و سنگ غلط میخوردم و همیشه زانوانم خونی و شلوارم قلوه کن میشد هرگز نمی فهمیدیم کی آمدیم و تنها وقتی که هوا تاریک میشد و دیگر جایی را نمیدیدیم بالاجبار دست از فوتبال میکشیدیم ....

 چهار سال اینگونه سپری شد تا آنکه در میانه سال ۱۳۴۷  جمشید فتحی سرپرست تیم دسته دومی  هما , او را به باشگاه هما برد و با همان تیم , ناپب قهرمان مسابقات محلی رده جوانان ( جام چهار صد دستگاه ) شد .  پس از مدتی به  تیم فوتبال ایزد مهرآباد پیوست و سرانجام  در فصل ۱۳۴۸ عضو باشگاه دسته اولی برق تهران شد . او بهمراه برق توانست خود را به عنوان یکی از چهره های جوان و آینده دار به فوتبال ایران معرفی کند و با اراپه بازیهای درخشان , توانست با شایستگی , عنوان چهارم مسابقات دسته اول باشگاه های تهران ( اسفند ماه ۱۳۴۸ ) را کسب نماید .  موفقیت تیم برق  ان قدر غیر منتظره بود که فدراسیون فوتبال برای تقدیر , آنها را به یک تورنمنت دوستانه  بین المللی , اعزام نمود .  آن روزها او دفاع وسط باشگاه برق بود .   

 

 

----------------

* تورنمنت جام آقا خان ۱۹۷۰

   * جام بین المللی آقا خان , تورنمنتی بود که هر سال  در داکا - مرکز پاکستان شرقی ( بنگلادش ) برگزار میشد و اغلب  نیز یک تیم باشگاهی از ایران در این مسابقات حضور داشت . در مسابقات سال ۱۹۷۰ که باشگاه برق تهران ,  نماینده ی ایران بود , ۳۲ تیم حاضر بودند . جواد الله وردی که هنوز یک محصل دوره ی دبیرستان است , به اصرار مربی تیم زنده یاد محسن حاج نصرالله , در این تورنمنت حضور می یابد . رقابتها  بصورت حذفی برگزار شد و تیم برق با  ۵ برد متوالی , موفق به کسب عنوان ارزشمند قهرمانی شد . جواد الله وردی , چهره ای ثابت تیم برق در هر پنج مسابقه بود ..

 

  جام آقا خان هر چند با قهرمانی جواد الله وردی و دوستانش پایان یافت و در مجموع خاطره ای شیرین بود اما هرگز برای باشگاه برق خوش یمن نبود چرا که پس از بازگشت , اختلاف در میان مدیران و بازیکنان بر سر تغییر سرمربی , بوجود می اید  و انگیزه ماندن در باشگاه برق برای او کاهش می یابد .  بنابر این  علیرغم پرداخت مبلغ قابل توجه  پنج هزار تومان که رقمی نسبتا خوب در آنروزها بود , جواد الله وردی در خواست مسئولان برق را برای ماندن رد نمود . او  شرط ماندنش را  , بازگشت مربی تیم محسن حاج نصرالله و سایر دوستانش عنوان میکند .

 

 * اخذ رضایتنامه مشکل همیشگی 

 جواد الله وردی در طول دوران ورزشی خود بارها  با مشکل دریافت رضایتنامه مواجه شد  بار نخست میان او و باشگاه برق بود . آنچنانکه به بحث روز فوتبال تهران تبدیل شد  جواد الله وردی در خاطرات خود نحوه ی اخذ رضایت نامه اش را از باشگاه برق , چنین عنوان میکند :

......  به هر دری که میزدم اخذ رضایت نامه از برق برایم ممکن نمیشد تا اینکه  شماره تلفن مهندس صالحی مدیر عامل برق را پیدا نمودم. شب هنگام بود که زنگ آنرا بصدا در آوردم و پس از سرح دادن شرایطم , توانستم رضایت او را برای جدا شدن از باشگاه برق  جلب نمایم  اینچنین پس از  ۳ ماه , جواد الله وردی موفق به دریافت رضایت نامه از برق شد و مقصد تازه ی او نیز باشگاه پاس بود اما پیش از ان به اردوی تیم جوانان ایران جهت حضور در سیزدهمین دوره مسابقات قهرمانی اسیا در  توکیو فراخوانده شد . 

 

 

* پاس .....

----------

جواد الله وردی   از بهمن ۱۳۴۹ به باشگاه پاس پیوست و نخستین حضورش را نیز در یک مسابقه ی دوستانه , مقابل استوا بخارست رومانی تجربه کرد  اما دوران حضور او در باشگاه  پاس شهربانی ,  کوتاه بود و تنها به چند بازی دوستانه و سپس رقابتهای باشگاههای تهران  محدود شد . او  در مرداد ۱۳۵۰ در ازای یک نقل و انتقال عجیب به باشگاه تاج پیوست . عجیب از این جهت که این انتقال با معاوضه ی بازیکن میان دو باشگاه  همراه شد . بدین صورت که باشگاه پاس در قبال جذب دو بازیکن ملیپوش (  پرویز قلیچ خانی و مهدی لواسانی )  رضایت نامه ی او را برای باشگاه تاج صادر نمود . مربی تاج مستر رایکوف به جواد الله وردی بسیار اعتقاد داشت و از این معاوضه , همواره بعنوان یک نقل و انتقال عالی یاد میکرد .  

 

 

 

* تاج ( استقلال ) ...

-----------

  جواد الله وردی عزیز بمدت سه فصل متوالی ( ۵۰ - ۵۱ - ۵۲ )  عضو باشگاه تاج بود و در این مدت , تحت تعلیم زارکو رایکوف  بیش از پیش , در مسیر پیشرفت و تکامل گام برداشت . او  به همراه آبی های تهران به اغلب افتخارات ممکن در سطح فوتبال باشگاهی ایران دست یافت . قهرمان باشگاه های تهران , قهرمان جام میلز , قهرمان تورنمنت دوستی و قهرمان تورنمنت چهار جانبه اتحاد , تنها بخشی از افتخارات استاد جواد الله وردی با جرسی خوشرنگ آبی می باشد . او دوبار نیز همراه با تاج نائب قهرمان باشگاه های ایران ( جام منطقه ای - جام تخت جمشید )  شد   .

 

جواد الله وردی

* نمایی زیبا از تقابل جواد الله وردی و غلام وفاخواه ... تاج و عقاب ( تورنمنت چهار جانبه اتحاد ) امجدیه - تیر ۱۳۵۲

---------------------------------------------------

 

 پیشرفت محسوس جواد الله وردی و دعوت شدن به اردوهای ملی , سبب ان شد که تصور گردد او برای سالها یکی از اجزای اصلی تیم قدرتمند تاج باقی خواهد ماند اما یک رویداد موجب شد تا همکاری او بسیار زودتر از موعد , با آبی ها پایان یابد . نتیجه بهت اور دربی دوازدهم سرخابی های تهران در رقابتهای دور رفت اولین دوره جام تخت جمشید , دلیل بروز این اختلاف بود که درست , از روز پس از مسابقه اغاز شد . 

  چند هفته پس از آن رویداد , جواد الله وردی که آن روز کمترین نقش را در  نتیجه ی بدست امده داشت , متهم اصلی شکست سنگین معرفی شد تا اینگونه دل جوان احساسی فوتبال ایران بشکند و علیرغم میل باطنی , به پایان همکاری خود با آبی ها برسد . باشگاه تاج ابتدا او را دو ماه از حضور در تیم فوتبال  و نیز دریافت حقوق محروم کرد  ...... در مقابل نیز او قصد ترک باشگاهش را نمود . اما جدایی از تاج , نیز به آسانی صورت نگرفت و او مجدد , با مشکل اخذ رضایت نامه  مواجه شد . 

 

 

 

*  پرسپولیس ......

----------

  سرانجام اما پس از ماهها کش و قوس , جواد الله وردی با پرداخت دوازده هزار تومان , موفق به اخذ رضایتنامه از باشگاه تاج شد .... مقصد او اما دیگر باشگاه محبوب پایتخت . پرسپولیس بود . او بمدت ۶ سال متوالی ( ۱۳۵۸ الی ۱۳۵۳ )  عضوی از مجموعه ی سرخپوشان بود و بهمراه آنها موفق شد تا در فصل ۱۳۵۴ , عنوان نخست  مسابقات باشگاه های کشور ( جام تخت جمشید ) را به کلکسیون افتخارتش بیافزاید  . او سه بار نیز به نیابت قهرمانی ایران , بسنده کرد تا  اینگونه او یکی از پر افتخار ترین ها در ادوار جام تخت جمشید می باشد . 

جواد الله وردی

* جواد الله وردی ( پرسپولیس )  .................. سومین دوره جام تخت جمشید - امجدیه  فروردین ۱۳۵۴ 

-------------------------------------------------

 

  سپس در خرداد ۱۳۵۷ با نظر استاد مهاجرانی بعنوان یکی از اجزاء  نخستین تیم ایران در مسابقات جام جهانی فوتبال حضور یابد . او در اخرین مسابقه ی  مقابل پرو در ترکیب قرار گرفت و اینگونه , حضور در بزرگترین رویداد فوتبال جهان را نیز تجربه نمود . در سال ۱۳۵۶ سخن از انتقال او به باشگاه سپاهان نیز بمیان امد اما این فرایند هرگز شکل حقیقی بخود نگرفت تا جواد الله وردی عزیز سرانجام  در پایان مسابقات  جام اسپندی  , با جرسی سرخ به یازده سال حضور موثر و درخشان خود در عرصه ی فوتبال ملی و باشگاهی  خاتمه دهد . 

 

 

  استاد جواد الله وردی عزیز , حائز یک رکورد جالب  نیز می باشد ... او تنها بازیکن  فوتبال ایران است که در کارنامه اش  , ۴ عنوان   نائب قهرمانی از ۵ دوره ی جام تخت جمشید ,  مشاهده میگردد . سال ۱۳۵۵ برای ادامه تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی به امریکا سفر نمود اما , اقامت او کوتاه بود و مجدد به ایران بازگشت و فوتبال باشگاهی را با سرخپوشان ادامه داد . هنگامی که او قصد سفر به امریکا  را داشت , باشگاه پرسپولیس برای قدردانی از زحمت و تلاش او , در صدد برکزاری یک مسابقه ی  خداحافظی  , مابین پرسپولیس و تاج بر امد که متاسفانه شرایط برای انجام این مسابقه هر گز فراهم نشد ... بنابر این  باشگاه پرسپولیس به نشانه ای قدرشناسی , مبلغ ۳۰۰۰۰ تومان به او پرداخت نمود تا اینگونه از مدافع پر تلاش خویش  , قدردانی نمایند  . 

    

                                                            

پاس ۱۳۵۲ جام تخت جمشید

پاس

تیم فوتبال پاس ( جام اول تخت جمشید - زمستان ۱۳۵۲ )  عزیزان بترتیب از راست : 

ایستاده : مهدی مناجاتی - ناصر توحیدی - پرویز قاسمی ( میرزا حسن ) - قاسم طبیبی - رضا قفلساز - اصغر شرفی ( کاپیتان ) 

نشسته : محسن هوشنگی - مجید حلوایی - بهروز صحابه - ناصر سلیمی و محمد صادقی

==========================

 

 

 

* پاس و جام اول تخت جمشید ....  

  پاس , تیم همواره شایسته فوتبال ایران , جام تخت جمشید را  با افزودن چند جوان آینده دار , بنام های بیژن ذوالفقار نسب - اسماعیل نوربخش - مهدی دینورزاده - ناصر توحیدی ... آغاز نمود تا با جایگزینی آنها با چهره های پا بسن گذاشته , روحی تازه  در کالبدش دمیده شود . این تغییرات اما , در خط دفاع محسوس تر از دیگر نقاط بود  چرا که  بیژن ذوالفقار نسب و اسماعیل نوربخش از همان ابتدا در ترکیب پاس , جایگاهی ثابت یافتند .  دیگر اجزای سازمان دفاعی پاس عبارت بودند از  دو چهره ای با تجربه و ملیپوش بنامهای مجید حلوایی و قاسم طبیبی . .

 خط هافبک پاس با حضور همایون شاهرخی , مهدی مناجاتی , ناصر سلیمی و حضور متناوب  دو جوان بنامهای علی مناجاتی و فریبرز سپهری , سیمایی دلپذیر یافته بود و در خط حمله نیز با وجود  کاپیتان اصغر شرفی , پرویز میرزا حسن , محمد صادقی , جهانگیر نصیری ...  کم و کسری احساس نمیکرد و صاحب ترکیبی مناسب از جوانان و با تجربه ها بود . 

 در پایان اما پاس با قرار گرفتن در رتبه ی سوم  , یک فصل  موفق دیگر را سپری نمود . انها در طول ۲۲ مسابقه ی فصل , تنها ۷ بار دروازه خود را گشوده دیدند  و این در شرایطی بود که تیم دوم جدول , پانزده گل دریافت کرده بود .  از سوی دیگر هنگامی که امتیاز گرفتن از عقاب , برای سرخابی های تهران  دشوار بود , پاس موفق شد در هفته سیزدهم با نتیجه ۳ بر ۱ مقابل ان پیروز گردد .  شاید اگر در دور برگشت , پاس برابر ملوان در تهران , دچار لغزش نمیشد به رتبه ی دوم جدول نیز صعود مینمود .