A+ R A-

تبلیغات

رجیران

ملوان

ملوان بندر انزلی

ملوان بندر انزلی ۱۳۵۳ : فرزندان شایسته ی ایران ,  بترتیب از راست ... 

ایستاده : عزیز اسپندار - غفور جهانی - بهروز گل پور - علی نیاکانی - علی صیاد 

نشسته : قاسم سلطانزادی - رضا ویشگاهی - نصرت ایراندوست - جاوید جهانگیری - فرهاد صیاد مصلح - منوچهر ناوران

----------------------------

--------------------------

 

 * ملوان خروشان , چون آبهای شمال .......

 

 ملوان بندرانزلی تحت هدایت استاد بهمن صالح نیا , با ارائه فوتبالی روان و تهاجمی , کلیه کارشناسان را غافلگیر کرد .... کیهان ورزشی در سال ۱۳۵۴ در بابملوان چنین مینویسد 

 ملوان حالا دیگر به بالاتر سطح  خود رسیده است . فوتبال شمالی دیگر انکار ناپذیر نشان میدهد  چرا که اکنون یه زیبایی فوتبال آنان , تجربه نیز افزوده شده ......... 

 

 نقطه قوت ملوان جام تخت جمشید , حضور و مدیریت  استاد بهمن صالح نیا است که بنوعی یک استثنا در تاریخ فوتبال ایران بشمار می آید . هفته نامه ای دنیای ورزش در این رابطه چنین مینویسد :

 بهمن صالح مربی و ترکیب دهنده ملوان ۱۷ سال سابقه ی بازیگری دارد که ۱۳ سال آن با مربیگری همراه شده است .... بنابر این در جمع مربیان فعلی جام تخت جمشید , او بیش از سایرین تجربه ی مربیگری دارد . 

 اما قرار گرفتن در بالاترین جای جدول در میان تیمهای غیر تهرانی جام تخت جمشید , اوج انتظارات ملوان و هوادارانش نبود .... ملوان در پنجمین دوره جام تخت جمشید به مدعی اول برای کسب جام تخت جمشید تبدیل شد و در زمستان ۱۳۵۵ نبز , با شایستگی فاتح  نخستین جام حذفی فوتبال ایران شد .

 

پاسخ به ایمیل ها ۲

پاسخ به ایمیلها

 

* با پوزش فراوان بجهت تاخیر طولانی در پاسخ دهی به ایمیل ها ............. دوستان و همراهان عزیز  :   تنها ایمیل هایی  پاسخ داده میشود که سوالات آنها دارای موضوع یا  مطلب مفید برای سایر مخاطبان باشد و یا انکه در سایر ایمیل ها نیز , تکرار شده باشد . 

---------------------------------------

---------------------------------------

---------------------------------------

 

 

 

 دوست عزیز  حمید . ب 

از لطف و محبت شما بسیار  سپاسگزارم .... اما در رابطه با پرسش شما ... مسابقات جام باشگاههای تهران , از دهه ای ۶۰ شمسی اغاز نشده و سبقه ای بس طولانی تر دارد ... و چنانچه هر منبعی  چنین نظری دارد , احتمالا  به آرشیو دسترسی ندارد .... اگر مقصود شما مسابقات دوره ای باشد که اغاز ان به ابتدای دهه ای 40 شمسی باز میگردد و چنانچه نظر به هر گونه رقابت باشگاهی باشد , اغاز ان را می بایست در دهه نخست قرن جستجو نمود .

 

--------------------------

 

دوست عزیز :  محمود . ش 

قدردان شما هستیم . باورکنید که برای مجموعه ی جام تخت جمشید , هیچ باشگاهی نسبت به باشگاه دیگر برتری ندارد .... اگر یک مقاله دارای مطالب و تصاویر بیشتری می باشد , تنها به این سبب است که در ان مورد خاص , مطالب و تصاویر بیشتری در ارشیو بوده ... و نه تعلقات شخصی و یا اعمال نظر و سلیقه  ... ضمن انکه نویسنده متون , یک شخص نیست ......

 

-----------------------

 

دوست عزیز : عباد . ط

 قدردان محبت و متن زیبای شما هستیم .... اینکه  از طرفداران دهه ی ۴۰ شمسی باشگاه دارایی هستید , بسیار مسرت بخش است .... سالهاست که در حال جمع اوری مطالب مرتبط با باشگاه دارایی هستیم اما قبول بفرمایید که باشگاه مورد نظر شما یکی از قدیمی ترینها در تاریخ باشگاهی ایران است . بنابر این برای ارائه درست و کامل تاریخچه ای باشگاه , بجز مطالب دهه ای ۴۰ شمسی ,  نیازمند   در اختیار داشتن مطالبی مستند  از دهه ها ی ۲۰ و ۳۰ شمسی نیز هستیم . 

 

-----------------------

 

 

 دوست عزیز :  شیرین . آ

  دقت نظر شما , براستی که تحسین برانگیز است .... از بابت غلط های تایپی و گاه املایی , بسیار بسیار شرمنده هستیم . این مشکل در اینده ای نزدیک رفع خواهد شد . اما در رابطه با تاریخچه باشگاه ها , اجازه بدهید با نظر شما موافق نباشیم . آنچه که امروز در اختیار عموم است , تلاشهایی است که اغلب توسط چند  هوادار و یا علاقمند  در طول زمان انجام داده اند و بصورت پیوسته کپی شده و .... اغلب نیز فاقد ادله کافی می باشد . بنابر این تا شخصی  هوادار یک تیم یا باشگاه باشد , بسیار دشوار خواهد بود که بتواند تاریخچه ای منصفانه و بر پایه ی حقیقت ارائه دهد ...

 

----------------------

 

دوست عزیز : مراد . د

  بسیار سپاسکزاریم از محبت شما ...... جا دارد یاد اوری کنیم که  باشگاه هما از ابتدای دهه ای ۵۰ تشکیل نشده است  اما , از سالهای ابتدایی دهه ای ۵۰ با پیوستن بازیکنان تیم گارد  زنده یاد پرویز دهداری , صاحب توانی مضاعف و اعتباری دو چندان در فوتبال باشگاهی ایران شد ... بطور کلی فعالیت باشگاه ورزشی هما از میانه ای دهه ای ۴۰ شمسی اغاز شد . سپس در دهه ای ۵۰  , به اوج رسید و در پایان دهه ای ۶۰ شمسی نیز ,  بمرور از بالاترین سطح ورزش ایران دور شد .  ....  

 

-----------------------

 

دوست عزیز : کامران . ر

بسیار از محبت شما  سپاسگزاریم  ...... در اینده شما و دیگر علاقمندان اصیل باشگاه محبوب تاج , غافلگیر خواهند شد .... مطالبی بسیار ارزشمند و اغلب اشاره نشده از سوی علاقمندان و برخی از بزرگان باشگاه برای مجموعه ارسال شده است ...که در حال دسته بندی و برنامه ریزی برای ارائه صحیح ان هستیم . به شما قول میدهیم که شاهد یکی از زیباترین و کاملترین مقاله ها در باب باشگاه مورد علاقه خود باشید . و توجه داشته باشید که هر چه ارائه مطالب با تاخیر باشد ,  کاملتر  خواهد بود . بنابر این هرگز کیفیت  را فدای سرعت عمل نخواهیم کرد و تقاضا داریم که شما نیز , قدری صبوری نمایید . 

 

 

------------------------

 

دوست عزیز : احمد . ر

 سپاسگزار شما هستیم .... قول و قرار سال گذشته را در مورد مقاله ی زنده یاد علی عبده , فراموش نکرده ایم . اما یک مشکل گرافیکی در رابطه با عکسهای مقاله پیش امد که قصد داریم تا انجا که میسر باشد , ان را  اصلاح نماییم . 

 

 

---------------------

 

دوست عزیز : علی . ب

از این حس زیبا , نازنین و دلسوزانه ی شما , نسبت به مطالب وبسایت بسیار  بسیار سپاسگزاریم ... اما چه میتوان کرد ... کپی کردن و تلاش دیگران را بنام خویش زدن , شده بخشی از زندگی ما .... اما بقول شما " اورجینال " بودن کار هر شخص و گروهی نیست ... از وضعیت ۹۰ درصد کانالها نیز با خبر هستیم و عزیزانی همانند شما , ما را از عملکرد دوستان نویسنده و محقق !!! ... , اگاه مینمایند ........... مطمئن باشید که  ره به جایی نخواهند برد چرا که چشمان آگاهان , باز  باز است ... 

 

 

 

------------------------

 

دوست عزیز : ا . ی

 از محبت شما سپاسگزاریم و مطمئن باشید طرحهای دیگری نیز در دست اقدام است .... در حال حاضر مجموعه ی جام تخت چمشید  برنامه ای برای فروش و ارائه پیراهن های ورزشی ( تاج , پرسپولیس و ......... ) ندارد . بنابر این از اجابت درخواست شما معذوریم .

 

------------------------

 

دوست عزیز : ب , خ 

برای انها که هدفشان تاریخ است , دهه های مختلف تفاوتی با یکئیگر ندارند . اما انچه که حائز اهمیت میباشد , فرصتی است که پیوسته از کف میرود ... بنابر این , صحیح تر ان است که اکنون  تا انجا که میسر است , روی دهه های ۴۰ و ۵۰ شمسی تمرکز نماییم پیش از آنکه , همانند دهه های ۲۰ و ۳۰ از دسترس مان خارج گردد . 

 

 

------------------------

 

دوست عزیز : فرهاد . ش

از محبت شما سپاسگزارم ....  در رابطه با ارائه و فروش عکسهای ورزشی , در حال حاضر مجموعه ای جام تخت جمشید برنامه ای ندارد .... شما میتوانید به وبسایتهای خوب و ارزشمندی که اکنون در حال ارائه عکس های متنوع ورزشی بویژه فوتبال هستند , مراجعه نمایید ...... آرشیو مجموعه جام تخت جمشید , مختص به مطالب ارائه شده در وبسایت می باشد .  بنابر این از اجابت درخواست شما معذوریم .

 

------------------------

دوست عزیز : ب . ا

قدردان شما دوست پرسپولیسی مهربان هستیم ....... ویدئوی گفتگو با استاد جعفر کاشانی , بسیار بسیار جالب و ارزشمند است و همچنان در حال تکمیل ان هستیم مطمئن باشید که بسیاری از مطالب میهم در رابطه با تاریخچه باشگاه های شاهین , پیکان و پرسپولیس , در طی این گفتگو , روشن خواهد شد چرا که استاد  به نکاتی اشاره نمودند که اغلب مورد بحث نبوده ....  گفتگو بصورت متن به متن از روی نشریات , تنظیم شده بنابر این  میتواند یک منبع مستند قابل اتکا باشد . تنها قدری به  زمان نیاز دارد .

 

-----------------------

دوست عزیز : احمد . س

در حال حاضر از جمع  پیشکسوتان شایسته ی دهه ای 50 باشگاه بانک ملی , شخصی در دسترس قرار ندارد .... اغلب عزیزان یا برحمت خدا رفته اند و یا آنکه در خارج از ایران اقامت دارند ... چنانچه امکان ارتباط با انها میسر گردد , حتما اقدام خواهیم نمود . 

 

-----------------------

دوست عزیز سبف الله . د

 از لطف , محبت و صداقت  شما بسیار بسیار سپاسگزاریم .... و نیز قدردان شما هستیم که از مطالب وبسایت در منابع خود استفاده میکنید .... جام تخت جمشید , نه تنها هیچگونه مشکلی با استفاده از عکس ها و مطالب وبسایت در سایر منابع ندارد بلکه , از این بابت خشنود نیز میگردد ... و همچنین ,  هرگز نیاز به کسب اجازه نیست . مشکل  با ان دسته دوستانی است که پایین عکسها را برش میدهند و بدون ذکر منبع و یا حتی گاه با  درج لوگوی خویش , از انها بنام خود بهره برداری میکنند . و یا مقاله ای را بطور کامل کپی نموده و در منابع خود با ذکر نام خویش , درج میکنند . امید که روزی  شاهد احترام گذاشتن  به حقوق یکدیگر باشیم .

 

 

 

                                                                          در حال تکمیل .............  

 

 

ابراهیم آشتیانی

ابراهیم آشتیانی

 

 

  ابراهیم آشتیانی عزیز .........

---------------------------------

---------------------------------

 

* بیوگرافی

نام                                      ابراهیم آشتیانی

تولد                                    ۱۰ آذر ۱۳۲۵ ( تهران ) 

خانواده                                سه برادر و یک خواهر - دارای دو فرزند ( پدر اردلان آشتیانی  )  

رشته                                  فوتبال ( مدافع راست )

باشگاه                                شاهین - پیکان - پرسپولیس

سابقه ملی                            ۵۳ - ۱۳۴۹

تحصیلات                           کارشناس ارشد تربیت بدنی

وفات                                ۲ آبان ۱۳۹۶

 

 

 

 

ایرج دانایی فرد

ایرج دانایی فرد

* نمایی از رقابت تاج و رستاخیز خرمشهر و عبور ایراج دانایی فرد از فریدون لقمان  و نادر اسدالله زاده ( چپ ) هفته ی ششم از ششمین دوره جام تخت جمشید ......... امجدیه - جمعه  ۹ تیر ۱۳۵۷

--------------------------------------------

 

 ایرج دانایی فرد عزیز 

---------------

 نام                   ایرج دانایی فرد

 تولد                 ۲۶ اسفند ۱۳۲۹ ( تهران ) 

رشته                 فوتبال 

پست                 هافبک - گوش چپ

باشگاه               شفق - تاج - نیروی هوایی - عقاب - پاس - تاج - تولسا روگنگ ( لیگ آمریکا )

سابقه ملی          تیم ملی ( ۵۹ - ۱۳۵۶ ) - تیم ارتش ( ۱۳۵۵ - ۱۳۵۲ ) 

 

 

 

شهباز و جشن صعود

شاهین تهران

 

 

 

   * بازگشت شاهین  ..........

-----------------------------------

-----------------------------------

  پس از ۶ سال وقفه , شاهین پر و بال شکسته ای دهه ای ۴۰ ,  به صحنه ای رقابت باشگاهی باز میگردد .... با آنکه سرخپوشان پرسپولیس به یک گروه قدرتمند تبدیل شده اند اما , خاطره ی شاهین هرگز از خاطر هوادارانش محو نشد تا آذر ماه ۱۳۵۱ . که با ایجاد تغییر و تحول  در راس سازمان تربیت بدنی  , زمزمه ای بازگشت شاهینی ها در فضای فوتبال ایران , طنین انداز شد .... اگر چه زنده یاد دکتر اکرامی زیر بار مسئولیت مجدد نرفت اما , همگان میدانستند که نمیتوان او را از شاهین جدا دانست . کیهان ورزشی در این رابطه چنین مینویسد :

 شاهین را نمیتوان از اکرامی جدا کرد حتی اگر دست اکرامی در کار نباشد . روح شاهین تجلی روح اکرامی در ورزش ماست . 

 او فرزندش شاهین را , به بهترین شاگردانش سپرد و خود  ناظر تلاش آنها شد . زنده یاد دکتر برومند , خسرو غفاری , دکتر حسین کلانی , زنده یاد شاپور سرحدی , ایرانپناه و .......... 

 

 سپس تلاش و یک عزم جدی برای پی ریزی  مجدد زیر ساختهای باشگاه , آغاز شد و  دلسوزان و بزرگان شاهین , دگر بار حاضر به سرمایه گذاری مجدد شدند تا بالهای سپید , به حرکت در آید . گام نخست اما , حضور در مسابقات زیر گروه جام تخت جمشید ( باشگاه های تهران ۱۳۵۲) بود . بنابر این تعدادی بازیکنان جوان گرد اوری شد تا تحت هدایت علی کاظمی , برای صعود به جام تخت جمشید تلاش نمایند . 

 

 

 * بالهای سنگین شاهین ....

نخستین تلاش شاهینی ها برای حضور در جمع بهترین های فوتبال ایران با موفقیت همراه نشد ..... رقابتهای باشگاه های تهران که از اواخر مرداد ۱۳۵۲ با حضور ۱۲ تیم بصورت دوره ای اغاز شد تا دی ماه بطول انجامید و سرانجام شاهین , با ایستادن در رتبه چهارم بکار خود خاتمه داد . مشکل بزرگ آنها در گامهای نخست بود .........  آنها که یک تیم تازه شکل یافته بودند و فاقد  هماهنگی لازم نشان دادند . . اما بمرور  به شرایط آرمانی دست یافتند که البته دیگر قدری دیر شده بود . شاهین فصل بعد را نیز , بهمین منوال " ناموفق " سپری نمود . اینبار مسابقات در یک گروه ۱۴ تیمی برگزار شد و شاهین یکی از ضعیفترین تیمهای مسابقات بود و در خطر سقوط به دسته ای دوم  ....... !! .... شاهین با جذب دروازه بان شایسته ای فوتبال ایران " مهدی عسگر خانی " که به تازگی از کویت بازگشته بود , قصد داشت تا راهی به سوی جام تخت جمشید بجوید اما , شاهینی که روزگاری صاحب بهترین خط حمله ای فوتبال ایران بود , از ضعف  در گلزنی ,چنان مهجور بود که تا نیمه های فصل نیز , قادر به گلزنی نشد ! ....  در فصل ۱۳۵۳ , استاد امیر آقا حسینی ( دروازه بان اسبق تیم ملی و باشگاه شاهین )  هدایت شاهین ها را ,  بر عهده داشت .

 

 * اتحاد برای صعود .....

 سرانجام فصل ۱۳۵۴ از راه رسید و بالهای شاهین , دگر بار توان پرواز یافت ....   زنده یاد محراب شاهرخی , دکتر حسین کلانی , نصرالله عبداللهی , بیژن ارشدی , زنده یاد اکبر محمدی , رمضان احمد پور , حسن دشتی , قاسم شبانکاره , سعید شریعتمداری , علی مناجاتی  ....... بازیکنان ارزنده ای بودند که در فصل ۱۳۵۴ برای شاهین , تحت لوای نام شهباز تلاش کردند ....... مسئولیت مربیگری این گروه پر تلاش و مصمم , ابتدا بر عهده ی زنده یاد محراب شاهرخی بود و سپس در گامهای اخر , به مربی کارکشته ای انگلیسی "  آلن راجرز "  سپرده شد .

 

 

 

 

شهباز ۱۳۵۴ * شهباز ۱۳۵۴ , عزیزان بترتیب از راست :

ایستاده : رمضان احمد پور - فیروز خدر زاده - علی اصغر رزمگه - ابراهیم نصیرزاده - غلام شکاری - علی محمد نریموسائی - محراب شاهرخی ( کاپیتان ) - محمدرضا اسدی - حمید اخلاقی و ناصر وثوق

نشسته : مصطفی صدری - قاسم شبانکاره - حسن دشتی - عبدالوهاب صالح - نصرالله عبداللهی - سعید شریعتمداری - مرتضی میر مقدم - بیژن ارشدی و علی مناجاتی

--------------------------------

 

  شاهین از همان هفته های نخست به صدر جدول باشگاه های تهران تکیه زد و با برد های پی در پی , خود را بعنوان مدعی اول صعود مطرح ساخت . رقیب اصلی شاهین در مسیر صعود به جام تخت جمشید , تیم فوتبال باشگاه اقبال بود .... شاهین اما  سرانجام در اول مهر ماه ۱۳۵۴ , با کسب یک پیروزی دو بر صفر مقابل افسر که با گلهای علی مناجاتی و قاسم شبانکاره بدست آمد ,   شادی هوادارانش را به اوج رساند و قهرمان مسابقات دسته اول تهران شد . شاهین در راه کسب عنوان قهرمانی  حتی یکبار نیز با شکست روبرو نشد  و صعودی مقتدرانه به جام تخت جمشید , تجربه کرد .

 

 حسین کلانی

* آقای گل ایران و آسیا , جناب دکتر حسین کلانی نیز , در گام های اخر  به یاری شاهین آمد .... او پس از ۹ سال , دگر بار پیراهنی را پوشید که رویای کودکی اش بود ........ 

--------------------------

 در گامهای آخر , حضور دکتر کلانی در خط حمله شاهین علاوه بر بالا بردن توان هجومی  , سبب افزایش روحیه و اعتماد بنفس در میان یاران شاهین شد . نکته ای قابل توجه , تلاش مربی شاهین " زنده یاد محراب شاهرخی " در مقام یک بازیکن بود . او که حدود دو سال  از رقابتهای فوتبال باشگاهی فاصله گرفته بود , با تلاش بسیار به یک امادگی نسبی دست یافت و پا به پای بازیکنان جوان , برای صعود شاهین تلاش کرد . نکته ای که هفته نامه ای کیهان ورزشی نیز , بروشنی به ان اشاره نمود و از این بابت او را مورد تحسین قرار داد .

 

 همان گونه که اشاره شد , صعود شاهین به رقابتهای جام تخت جمشید , موجب شادی و خوشنودی هواداران قدیمی شاهین را فراهم نمود . بر این پایه , جهت تقدیر از کادر فنی و بازیکنان ,  با حضور هواداران و چهره های صاحبنام  سالهای دور شاهین جشنی در ساختمان باشگاه بر پا شد ... از ان پس شاهینی ها در مسیر موفقیت روز افزون قرار گرفتند وافزون بر تیم اصلی  , در زیر مجموعه ای خود , صاحب چندین تیم خوب با حضور چهره های آینده دار , در بخش فوتبال پایه شدند .        

 

 

 

 

 

شهباز ۱۳۵۴

 * بترتیب از راست : عباس نوروزیان , شاهین بهزادی , زنده یاد همایون بهزادی و فرهاد جلالی - جشن بازگشت مجدد شاهینی ها ( شهباز ) به عرصه رقابت بزرگان ( جام تخت جمشید )  پاییز ۱۳۵۴ ............... با سپاس فراوان از استاد گرامی جناب فرهاد جلالی برای در اختیار قرار دادن این عکس ارزشمند از تاریخ باشگاه شاهین .

--------------------------------------