A+ R A-

تبلیغات

رجیران

محمود شیرزادی و صفر ایرانپاک

محمود شیرزادی

*  تقابل دو ستاره جام تخت جمشید , محمود شیرزادی عزیز و زنده یاد صفر ایرانپاک 

 اصفهان  ورزشگاه باغ همایون - مهر ماه ۱۳۵۳ , عکاس : استاد حاج باقر زرافشان 

========================

 

  پنجشنبه ۱۱ مهر ماه ۱۳۵۳ , شهر زیبا و تاریخی اصفهان , میزبان سرخپوشان محبوب تهران بود . رقابتی نفس گیر از هفته سیزدهم دومین دوره جام تخت جمشید سپاهان رفتند , ۳۰ هزار هوادار رکوردی تازه برای فوتبال اصفهان برپا نمودند اما برای مسابقه پرسپولیس و ذوب اهن , مسئولان با افزایش قیمت بلیط ورودی  به میزان ۱۰۰ ریال در این تصور بودند که ورزشگاه همچنان لبریز از تماشاگر خواهد شد اما در واقع چنین نشد و علاقمندان آنگونه که باید از این رویداد مهم , استقبال نکردند .

 در مقابل اما از میان همان جمع اندک نیز , نیمی هوادار تیم پرسپولیس بودند که یکروز پیش از برگزاری مسابقه , بصورت گروهی خود را با اتوبوس   به اصفهان رسانده  و پس از  اقامت یک شبه در اصفهان ,  چند ساعت پیش از آغاز مسابقه در خیابان بنفع تیم خود , شعار سر دادند ....

 

  ذوب آهن اصفهان , باشگاه پر امکانات و همواره نیرومند فوتبال ما ,  جام دوم تخت جمشید را اما خوب سپری نکرد ..... چرا که هنوز مربی روسی و تاثیر گذار ذوب آهن " یوگنی لیادین " به مجموعه تیم , افزوده نشده بود و در غیاب وی , تیم  با اشکالات فراوان فنی و غیر فنی مواجه گشته بود . لیادین اما همان روزها برای نخستین بار به اصفهان آمد تا باب گفتگو را با مسئولان باشگاه ذوب اهن بگشاید . او برای نخستین بار , تیم فوتبال ذوب اهن را همان روز , مقابل پرسپولیس مشاهده کرد و از پایان همان فصل نیز , بعنوان سرمربی تیم فوتبال ذوب اهن معرفی شد و با یک حضور موثر  چهار ساله , به فوتبال ایران و باشگاه ذوب اهن خدمت فراوان نمود . 

     ذوبی ها  فصل را ابتدا تحت هدایت محسن حاج نصرالله آغاز کردند ... اما عدم کامیابی در نتیجه ,  موجب شد تا مدیران باشگاه در پایان نیم فصل  , محمود عرب زاده را جایگزین حاج نصرالله نمایند . او  در شرایطی  نیمفصل دوم را با ذوب اهن آغاز کرد که  در طی دو هفته نخست , دو مصاف بسیار دشوار را پیشروی تیمش داشت . حریف ذوب دو تیم قدرتمند و مدعی " تاج و پرسپولیس " بودند .  با اینحال اما ذوب اهن , برابر هر دو تیم بزرگ و پر ستاره تهران , یک مسابقه پا یا پای را برگزار کرد و بواقع هرگز کوتاه نیامد  ... 

 آن روز اما ,  دو ستاره خوزستانی جام تخت جمشید ( محمود شیرزادی و صفر ایرانپاک ) از بهترین های میدان اصفهان بودند .... محمود شیرزادی هافبک کناری و شایسته ذوب آهن با توانایی بازی در هر دو سوی زمین ,  از چهره های بیادماندنی ذوب اهن در جام تخت جمشید می باشد که با ظرافتی کم نظیر , قادر بود برای مهاجمان گلزن ذوب اهن ( سیاوش حیدری - خلیل صالحی و علیرضا شوقی ) خلق موقعیت کند . بویژه ترکیب او و سیاوش حیدری و هماهنگی میان آنها , یکی از نقطه های روشن ذوب اهن در ادوار جام تخت جمشید بود که بواقع در یاد و خاطر علاقمندان فوتبال ثبت گشته است .

 بعنوان مثال در همان فصل , گل زیبا و بیادماندنی  ذوب آهن به صنعت نفت که در ورزشگاه پر شور آبادان روئید , محصول همان هماهنگی فراوان میان شیرزادی و سیاوش حیدری بود ..... محمود شیرزادی ,  بار ها و بارها در جام تخت جمشید در ترکیب ذوب اهن مقابل سرخپوشان بمیدان رفت . 

 

محمود شیرزادی  

  اما زنده یاد صفر ایرانپاک , از بهترین و مشهورترین مهاجمان دهه ۵۰ شمسی  با افتخارات فراوان از جمله دریافت نخستین کفش طلای فوتبال ایران در فصل ۱۳۵۰ , کسب عنوان آقای گل فصل باشگاه های تهران در فصل ۵۰ -۱۳۴۹   ..... صفر ایرانپاک اما آن روزها , پس از رهایی از آسیب دیدگی که فصل پیش  دچارش شده بود , قصد داشت تا با تلاش مضاعف و دست یابی به فرم مطلوب , بار دیگر به روزهای طلایی و پر فروغ خویش ( حد فاصل سالهای ۱۳۴۹ الی ۱۳۵۱ ) بازگردد .

 در جام دوم تخت جمشید اما , تیم مدافع عنوان قهرمانی  نیز با یک افت نسبی و نمایان , نسبت به فصل پیش از آن مواجه گشته بود .... غیبت مربی انگلیسی " آلن راجرز " که بی هیچ گفتگو موفقترین مربی آن روزهای فوتبال ایران بود , سبب آن شده بود تا آنها در جدول  رده بندی چند گام از رقیب سنتی عقب بمانند . هنگام برگزاری بازیهای آسیایی اما , بار دگر  شرایط فراهم گشت تا راجرز مجدد به منظومه سرخها باز گردد ...

 صفر ایرانپاک و محمود شیرزادی اما آن روز , هر دو یکبار نیز فرصت فرو ریختن دروازه ها را یافتند که هر دو موقعیت نیز در طی ۱۰ دقیقه ی پایانی نیمه دوم خلق شد . در ابتدا صفر ایرانپاک روی یک ضربه سر قوسی تا آستانه فرو ریختن دروازه " محمود مهرویان " پیش رفت و سپس در آخرین دقیقه , این محمود شیرزادی بود که با یک شوت مورب زمینی , دروازه بان جوان پرسپولیس " حسین قره خانلو " را به واکنشی سخت وا داشت . 

 

پرسپولیس و ذوب آهن * بترتیب از راست : مجید ندیمیان - محمدرضا کربکندی - جهانگیر فتاحی و زنده یاد صفر ایرانپاک 

 دور برگشت سومین دوره جام تخت جمشید ( هفته ۲۴ ) ورزشگاه باغ همایون - آبان ۱۳۵۴

============================